De eerste Briefkaarten. Een oud Spreekwoord. CORRESPONDENTIE. tusschendeur op slot. Daarna bleef zij met kloppend hart achter een paar dichte struiken in den tuin staan wachten. Het duurde niet lang. of de landlooper, di- de deur van het schuurtje open zag staan, ging er binnen. Dora sprong op steeds luider klopte haar hart De man zou het toch niet hooren?! behoedzaam trok zij de deur daarna dicht en deed haar op slot Wat een geluk, dat de sleutel aan den buitenkant zatl Eindelijk ging zij weer in huis. Bas en Elly wachtten haar reeds met ongeduld. „Zeg. Dora, mogen we vanavond wat langer opblijven?" vroeg Elly. Dat was een idee! Dora was veel te bang om naar bed te gaan en antwoordde: „Ik denk. dat Moeder het voor één keertje wel goed zal vinden." „Hoera!" riepen de tweelingen uit. Het was bijna negen uur. toen de kinde ren plotseling een auto voor het huis hoor den stilstaan. Verschrikt keken zij elkaar aan. „Laten we Marie bellen," zei Bas. „In geen geval moeten we naar de voordeur gaan om open te doen. Het kunnen best roovers zijn." „Onzin," zei Dora nu, „roovers komen gewoonlijk niet in een auto." In het volgend oogenblik riep er iemand inde gang uit: „Heerlijk, eindelijk weer thuis te zijn! Ik hoop, dat de kinderen nog niet naar bed zijnl" Open vloog de huiskamerdeur en alle drie stormden zij op hun vader af. Zij had den onmiddellijk zijn stem herkend. In triomf werden hij en Moeder, die hem vergezelde, in de kamer gehaald. „Wat heerlijk. Moeder!" riep Dora uit, „dat u vanavond al thuiskomt. U was toch van plan morgenochtend terug te komen, i9 het niet Moeder?" „Ja, maar ik telefoneerde met Vader,'" luidde het antwoord, „en wij regelden het zóó dat wij elkaar onderweg troffen en het laatste eind der reis samen aflegden. Waar is Marie?" Dora trok haar moeder nu opzij en ver telde haar alles. Met den chauffeur gingen zij daarop allen naar het schuurtje om Dora's gevangene te verlossen. Dora had wel in den grond willen zinken van schaamte, toen allen hartelijk lachten, want de landlooper was niemand an ders dande veldwachter in burger- kleerenl Marie was naar hem toe gegaan en had gevraagd, of hij dien nacht een oogje op het huis wilde houden. Met een vuurroode kleur riep Dya nu uit: „Het spijt me vreeselijk! Hoe heb ik toch zoo dom kunnen zijn?" ..Ik moet zeggen, je hebt de zaak handig aangepakt en ik ben trotsch op miin oudste dochter Als het werkelijk een landlooper of een inbreker geweest was. hadt je niet beter kunnen handelen." ..Daar hebt u gelijk aan. meneer," zei de veldwachter. ..En ik vond het niets erg, eens de gevangene van de jongejuffrouw te zijn 't Ts toch maar goed. dat wij vanavond en niet morgen thuis zijn gekomen." zei Vader lachend. ..want een heelen nacht in het schuurtje opgesloten te zijn, lijkt me allesbehalve prettig." Hiermede waren allen het natuurlijk eens. Oostenrijk was het eerste land. dat brief kaarten gebruikte en wel in het jaar 1869. De prijs ervan bedroeg nog geen halve stuiver en er mochten slechts twintig woor den op geschreven worden. De eerste prentbriefkaart was naar beweerd wordt een afbeelding van den Vuurtoren te Eddystone op de tentoonstel ling in Londen in het jaar 1891. Boa steviger het touw gewonden is, hoe beter de tol draait Dat is waar, is het niet, meisjes en Ion eens? Nu. hel is ook roo met andere dingen. Hoe flinker en beter je ze aanpakt, des te beter gelukken zij, Wel, we'l wat een massa heilwenschen! de raadsel tante werd niet vergeten Nog vóór dat het gewone wekelijksche pakket kwam, ontving ik apart over de post mooie brief kaarten of Nieuwjaarskaarten van Cootje Poldervaart Nelie Oostveen. Lena Oostveen Clasina van Venetie Lien de Graaf Toosje Taverne. Koos Brouwer. Greta de Vries. Catharina van Egmond. Teunis van den Akker. Lucas de Romijn. Annie de l'Ecluse, Katalin Komlos, Anna van Wou denberg. Jantje van Woudenberg. Gerarda van Woudenberg. Gerard Hendrik den Haan, Bertha Mulder. Lucas Mulder. Coba Mulder, Dirkje Hopman. Alberdina van den Akker, Abraham van den Akker. Jansje Sjardijn, Annie Bavelaar, Adri Bavelaar. Frans Schimmel. Henny Hulsbergen Henning. Bos Sloos. Aan al deze neefjes en nichtjes wier namen ik zoo even vermeldde breng ik mijn hartelijken dank voor de mooie kaarten mij apart over de post toegezonden. Ik vermeld al die kaarten dan niet nog eens bij alle namen in de correspondentie Dus allen die zoo vriendelijk waren mij over de nost een kaart te zenden willen vooral wel uit begin der correspondentie lezen. De briefkaarten en kaarten die bij de raad sels in het pakket zaten, vernield ik straks nog wel Het viel mij heusch erg mee dat ik ondanks iis en sneeuw en Nieuwjaarsdrukte nog zóóvele brieven mei raadsels ontving, en zoo bijzonder veel heilwenschen nog heden bij de brieven in het wekelijksche pakket. Hartelijk dank voor alles mij toege- wenscht Pieternella Hol, je mag gerust mee gaan doen en mij Tante noemen. Jan en Eempien Wassenaar, heilwen schen in den brief waren net zoo welkom als mei een mooie kaart. Ja ik hoop ook dat ik in 1928 net zoo kan doen als in 1927, maar ik weet nu nog niet of ik dan weer met de auto naar Noordwijkerhout zal gaan. Jacobus Brouwer. Je mooie N.j.-kaart kwam nog vóór je brief, ik vond je kaart ht<el aardig, hoor Ja dat was een heel aar dig gezicht 's avond al die verlichte kerst- boomen op straat, soms als het eenigszins goed weer was dan gingen er veel men- schen naar k^ken Bertus en Jopie Oostergo. tot elf jaar be hoort men tot de kleineren. Je behoeft alleen maar de antwoorden der raadsels op te schrijven. Annie en Adri Bavelaar. wel bedankt voor de aardige Nieuwsjaarskaart vandaag bij de raadseloplossingen ontvangen. Margaretha en Cor SieTag ik dank jullie ook wel voor de mooie briefkaart, die ik voor Nieuwjaar van jullie heb ontvangen. Bob Sloos. ik ontving in dank je leuke briefkaart, maar ik woon niet no 167 maar 157. maar omdat ik altijd zoo heel veel ont vang kwam die toch terecht Alberdina en Abraham v. d. Akker, dat begrijp ik best. dat er toen geen tijd voor raadsels was, met het Kerstfeest eD al die neefjes en nichtjes op bezoek. Drie zusjes van Woudenberg, dank voor de heilwenschen mij tweemaal toegezon den, over de post en nu nog bij de raad sels. Ans en Didi Kouw, jullie brie! kwam ver leden week veel te laat, ik moet dien Dinsdag of Woensdag hier in Deo Haag hebben. Insgelijks vee' geluk in 1928. Aagje v. d. Ham, als je mij iets wilt toewenschen wat ik graag heb, dan alsje blieft geeD sneeuw en gladdigheid meer. Drie zusjes van Iterson, tk begrijp best als jullie geen tijd hebt om brieven te schrijven bij de raadsels, zendt dan maar enkel de oplossingen in, als je daar zin in hebt. Gerard Kuiper, jammer dat je nog niet naar het ijs hebt mogen gaan, maar als je pas ziek bent geweest, ia die scherpe koude wind niet goed voor je Ik verlang er erg naar, dat alle sneeuw verdwijnt. Drietal Koevoet, wat hebben jullie ge zellig Oudejaarsavond gevierd en smaakten de poffertjes van het vorige jaar goed t aten jullie die pas na 12 uur op T wat ging je dan vreeselijk laat naar bed. Zoo ple zierig schaatsen gereden l Hans Stiasny, neen hoor ik geniet met zooals jij van schaatsenrijden dat doe ik nooit. Je bent prettig vlak bij de ijsbaan. Annie de l'Eluse. wel ja aan de jeugd gun ik van harte het ijs en natuurliik ook aan groote menschen die van schaatsen rijden houden, m.iar ik verlang zeer dat sneeuw en gladheid verdwijnen Cobus Flippo. ik hoop, dat je wensch ver vuld moge worden en ik nog lang de raad seltante mag blijven voor de Leidsche jeugd. Henk Boom, zoo zoo eerst het druk ge had met den kerstboom en daarna in bed met de mazelen I Nu gelukkig niet erg, aIs je nu al weer beter bent Wordt maar niet ziek meer iD het nieuwe jaar Cor Huys doe jij dan maa- alleen mee, als jij het wel prettig vindt. Het beste met je zusje, ik hoop dat zij gauw beelemaal beter zal zijn. Drietal Hagoort, wel bedankt voor de grappige Nieuwjaarskaart Jan v d. Broek, had je met erg veel alaap toen je al om 5 uur moest opstaan 1 Abraham van Wijk. dank voor je wen- schen Doe jij ook druk aan schaatsen rijden t Enny Arnold, ja hoor ik hoop ook nog lang veel raad&elneefjes en nichtjes te be zitten. Och dat gebeurt zoo licht dat er een kleine vergissine is met ciifers of let- ders in een raadsel Er ziin toch altnd ge noeg raadsels immers om nit te kieren. 4 goede oplossingen is genoeg Jo Vens ik hoop dat je in dat nieuwe jaar een trouw rsideelnecfie ral worden. Kan je al goed schaatsenrijden t Koos Hofstrn ik miste je wel. maar ik dacht dat je misschien geen tijd meer had door veel huiswerk en lessen Als ie het druk hebt, stuur dan alleen d* raadsels. Henny H. H dank voor dubbele heilwen sehen. Celie Muyzert je bent mij welkom bij de raadseljeugd. Toosje Taverne 2 briefjes van je ont vangen, wacht niet tof Maandagmiddag en zeker niet over vieren, dat 's veel te laat. Annie en Pietje Jongeleen dank voor de mooie kaart die bij den brief was. Al zoo veel genoten van het ijs I het treft wel heer lijk dat het net in de vacantie was het ijs; nu had de jeugd er dus volop den tijd voor. Cootje Poldervaart grappig^ hè want pootje zoo heet je niet. dal zou je zeker niet prettig vinden om zoo genoemd te worden. Herman Zaalberg waf aardig dat kleine Maarten riep dat ie mij van hem ook creluk- kig Nieuwjaar moest wenschen Zoo. is Ma rie nu voor goed thuis en hij ie vader op het kantoor, dat vindt ze zeker wel prettig om weer thuis te zijn Daan Baars ingelijks hoor: veel heil en zegen. Jo en Riekie Minema best te begrijpen dat jullie alleen maar heilwenschen stuurde en verder er niets bij schreef Nico van Wijk neen je visitekaartje heb ik nog niet ontvangen fk ias wel van die groote brand maar ik wist niet dat het vlak bij jou was Gelukkig hoor dat jullie bij tijds werd weggebracht, toen de slaapkamer zoo vol rook stond Ben je erg geschrokken? Jan Evers ook veel geluk voor jou en je familie. Plonia Smits dank voor je kaartje. Drietal Mulder een ouden brief ontvan gen. Was de verjaardag prettig en smaakte het konijn lekker? Willy de Nevs ja dat was eene vergis sing met die cijfers Vervelend dat je nog nief uit mag. Gezellig als je voortaan met je nichtje samen kunt doen. Tk wensch je ook het beste. Frans Schimmel dank voor alle geluk- wenschen. Gerh. en Chr. Eggink dank voor de mooie N. J kaart met goede wenschen van jullie en van je ouders. Cath. van Egmond lees meer het begin der correspondentie Ging je pas om 2 uur naar bed? wat laat. ik even over twaalven, ik houd niets van heel laat naar bed gaan. Lekker gesmuld van de oliebollen die ie moeder had gebakken? Mag je later ook leeren schaatsenrijden?

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 19