SPLINTER UITVERKOOP 68sts Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 4 Januari 1928 Derde Blad No. 20800 UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. "ivacti Bontrand 42 23 19c. Wollen Mantelstof i4obr. 98 c. KUNST EN LETTEREN. V1SSCHEBIJ-BER1CHTEN. GEVONDEN VOORWERPEN. INGEZONDEN. Pijnloos Scheren Vlug Scheren Schoon Scheren ALPHEN. Gistermiddag waagde de 10-jarige G. op deD Rijd zich op het broze ijs eener bijt, met het gevolg dat hij er door zakte. Omstanders hielpen het onvoorzichtig jong- mensch uit het koude nat. ALKEMADE. In den loop der maand December zijn ter secretarie aangegeven de volgenue slachtingen Bedrijfeslachtingen 16 koeien en 27 varkens. HuisslachtiDg 31 varkens, 1 koe en 1 geit. Noordslachtingen: 1 koe, 2 nuchtere kalveren, 5 varkens. 2 biggen en 11 schapen. Ingevoerd werd 418 K.G. vleesch, terwijl het netto bedrag aan onfc- .vangen keurloon 343.50 bedraagt. Hel tentoonstellingsgebouw voor de pluimvee- en konijnententoonste.ling is keu rig in orde. De bijna 400 nummers hebben een prachtige plaats. Het lokaal is zelfs verwarmd. Meer zeggen we niet, maar men ga zelf eens zien. Het is een waar genot de prachtbeesten te bezien. BODEGRAVEN. Opgave van den postcheque en giro dienst gedurende December 1927 943 stor tingen a f 160837.71; 280 uitbetaalde chè- ques a f 109638.53. HAZERSW OUDE. Burgerlijke Stand. Bevallen: N. de Vogel. geb. Brouwer, d. W. van Kampen geb. Straver, d A. van Velzen geb. Beuk. z Overleden: M. W. Rodenburg, wed. van B. van der Meer. Gehuwd: J. Staal 27 jaar en M. Staring, 21 jaar. De heer A Wezelenburg. alhier is be noemd tot onderwijzer aan de Chr. School te Hazerswoude, Rijndijk. KOUDEKERK. Door tusschenkomst van den burge meester dezer gemeente, hebben dezer da gen een viertal dames zich belast met den verkoop van kinderpostzegels en kinder briefkaarten. Te Koudekerk werden ver kocht 355 zegels van 4 cent, 121 zegels van 8 cent, 397 zegels van 11 cent, 1 zegel van 18 cent en 2 series briefkaarten. Aan den Hooge-Rijndijk werdeD verkocht 179 zegels van 4 cent. 352 zegels van 8 cent, 572 zegels van 11 cent en 11 zegels van 18 cent. Van deze opbrengst komt f 80.74$ ten goede aan instellingen van het hulpbehoe vende kind. LEIMUIDEN. De heer J. A. Bakhuizen werd be noemd tot tijdelijk secretaris-penningmees ter van den Griet- en Vriessekoopschen polder. LEIDERDORP. Id de vorige maand zijn ter secretarie aangegeven aU bedrijfsslachting 10 runde ren en 17 varkens, huissiachtingen, 7 var kens; als noodslachting 14 schapen, 3 run deren, 1 varken beneden 50 K G en 1 Duch- ter kalf. Afgekeurd zijn 3 schapen, 1 rund cd 1 nuchter kalf. Aan keurloon is ontvan gen f205 50. Op Dinsdag 17 Januari a.s. zal er voor de jongelieden welke hiervoor in aanmer- king komen, gelegenheid zijn om zich ter secretarie aan te melden, voor den dienst plicht. lichting 1929, des voormiddags van 1012 uur. ZWAMMERDAM. Loop dei bevolking. Gevestigd: uit Bloemendaal. Margareiha Catharina Pctronella van Maris, religieuse, C 49; uit Haastrecht. Machiel Verdoold ar beider. C 134; uit Reeuwijk. Nicolaas Wild schut bakker D. 62 b; uit Boskoop. Johanna Geertruida van Beek. echtgenoote van Nicolaas Wilschut. D 62 b; uit Bodegraven!» Johannes Anlhonius Jacobi en gezin, los wprkman. C 54; uit Amsterdam. Hendrijntje Hoogendoorn. dienstbode. A 100; uil Mage- lang Ned.-lndië. kinderen Fliers. C 49; uit Salzkotten. Duitschland. Maria Bartmann, religieuse. C. 49: uil 's-Gravenhage. Cornelia Jacoba Brack, weduwe van Aart Kruijt. zon der beroep. A 137: uit Alphen a. d Rijn, Wilhelmina Elisabeth Verhoef, zonder be roep. B 95: uit Bodegraven. Elizahelh Jan sen. dienstbode, B. 76; uit Hekendorp, Johannes Schilt, scheepstimmerman A 118. Vertrokken: naar Kamerik B. 35. Cornelia Burggraaf, dienstbode. C. 126; naar Riet veld. De Bree 92. Klaas Burggraaf, boeren knecht D. 81; naar Voorschoten. Ltidsche weg 30. Elisabeth Klink, dienstbode. C 125; naar Alphen a. d Rijn. van Boetzelaerstr. 7 a Arie Cornelis Jansen, smidsknecht. B 51; naar Alphen a. d. Rijn. van Boetzelaerslr. 7 a. Willem Janssen, zonder beroep. B. 51; naar Alphen a. d Rijn. Vinkebüurt 68. Lijdia van der Lede zonder beroep. B. 13; naar Bodegraven, Prins Hendrikstraat 40. Maria van der Hooft, apothekers-assistente. C 76 naar Bodegraven. Zuidzijde 38 a. Cornelia Hendrika Voordouw. zonder beroep C. 128; naar Lekkerkerk. Barbera Pie's dienstbode, B. 10; naar Waarder Westeinde 63, Gerrit Slappende!, arbeider, D. 6. Aanbesteding. Bij eene' gehouden ondprhandsche aanbe steding voor het maken van een overkap ping met biibehoorende werken aan N V. Scheepsbouwwerf ..De Vooruitgang" was ingeschreven als volgt: Gebr Vriespkoop. te Alphen a. d. Rijn f3812: L S. van Leeuwpq. te Zwammerdam f3770; Wed H van Driel. te Koudekerk ƒ3749 W van Beiieren. te Alphen a d. Rijn f3719; L. Westmans, te Alphen a. d. Rijn f3518. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. HAARLEMMERMEER, Vrachtauto te water. Dinsdagnacht wilde een houthandelaar uit Westzaan, die 's avonds laat oog ra Hoofddorp met eeo met hout beladen vrachtauto arriveerde om deze bij deo heer B .te lossen, met den ledigen wagen de terugreis aanvaarden Even buiten 't dorp koD hij bij het passeeren van een ander motorrijtuig, doordat de wielen slipten, het stuur met meer meester blijven, met 't gevolg dat het gevaarte van den walknnt reed eD in de Hoofdvaart terecht kwam. De bestuurder wist er intijds uit te sprin gen en begaf zicb naar Hoofddorp terug om de hulp in te roepen van de firma Kalrathout en Van Niel, die het nachtelijk karweitje verrichtte om de auto weder op bet droge te brengen. HILLEG0M. Gisternacht heeft de gladheid parte»» gespeeld aan auto- en wielrijders. Op hoe ken van strateD, waar fietsers een bocht moesten maken, gingen de meesten tegen den grond, het gebeurde dat er 4 en 5 bij elkaar lagen. Opmerkelijk was, zoovele auto's van den Rijksstraatweg op de trambaan gleden. Telkens moest de tram stoppeD en tusschen Leiden en Hillegom is het voorgekomen, dat er meer dan 20 auto's van den weg waren gegleden. Een keer bemerkte het trampersoneel een omgevallen auto; de tram stopte om hulp te verleenen. Het bleek echter dat er niemand in zat of bij was. Men had blijkbaar den wagen maar laten liggen en had zijn weg vervolgd Per soonlijke ongelukken werden niet bekendL De afdeeling Hillegom van Volkson derwijs, de Oudercommissie der Openbare U.L.O. -school en de Oudercommissie der Openbare Lagere school, hebben gezamen lijk een propaganda-ouderavond georgani seerd, te houden op Woensdag, 11 Januari 's avonds ten acht ure, in de zaal van den heer Sistermans. Na een openingswoord van den voorzitter den heer J. H A. Vooren, zal een der nieuwste ontwikkelingsfilms Dwars door donker Afrika" vertoond war den en na de pauze ,,Het Ministerie van vrouwelijke zaken", een tooneelklucht in een bedrijf. KATWIJK. Door H. K. H. Prinses Juliana is aan den burgemeester van Katwijk f 500 ter hand gesteld om dit te doen verdeelen on der de armen der verschillende kerkge nootschappen in deze gemeente. Door B. en W is na de gehouden aanbesteding vöör het égaliseeren der ge kochte domeingronden ten ZuideD van Kat wijk dit werk gegund aan deD laagsten inschrijver, den heer T. P. de Geus te Loos duinen, voor f44000. De jongeheer G. M. kwam op het ijs zoodanig te vallen dat hij ruim een half uur het bewustzijn kwijt was. Hij werd binnengedragen zij de familie v. D. aan den Wassenaarschen weg Dr. H. wejd ontboden, waarna hij na tot bewustzijn te zijn gekomen per auto naar huis kon worden vervoerd. KATWIJK AAN ZEE. De Ned. Chr. Bouwarbeiders, van wien we in langen tijd niet hoorden, heb ben wederom teeken van leven gegeven. Ze hield in ,,Casa Cara" een vergade ring, waarin de huidige toestand door den waarnemend voorzitter den heer P. Guijt werd geschetst en een schemn ontworpen voor do eerstkomende actie. Het slot der algemeene besprekingen die daarop volgden, had tot resultaat dat be sloten werd om in de volgende maand een openbare propaganda-vergadering te hou den, waarin een der hoofdbestuursleden het woord zal voeren. Vervolgens werd de heer K. Hoek als lid van het bestuur gekozen en werd hem de functie van secretaris opgedragen. Het hooggelegen Groot-Badhotel en de toegangen daartoe geven aan de jeugd bij sneeuw schitterende glijbanen. Met reuzevaart komen de jongens de hoogten af en hebben dan een pleizier van je welste. Er wordt dan ook een zeer druk ge bruik van gemaakt. De vreugde werd gisteren echter ver gald doordat een meisje M. v. d. P. uit de E. A. Borgerstraat dusdanig werd aange reden dat ze kwam te vallen en zich erg aan het hoofd bezeerde. Dr. Eikelenboom heeft haar daarna on der behandeling gehadde verwondingen bleken va<n niet-ernstigen aard te zijn. Aan het postkantoor alhier werd ge durende do maand December ingelegd f7942.68, terugbetaald f 8482.69. Het laatsve doe* dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3936. Gestort werd door middel van den poet- chèque- en girodienst f 74424.23; uitbetaald door middel van dezen dienst f 40085.55. Bij de politie is aangifte gedaan door P. K. dat hij is mishandeld door 8. Pro ces-verbaal werd opgemaakt. Eemge dagen gelede is door een bel hamel iD een br-ot vaD B. v. d. P., Ro- meinstr een gat gesIageD met een hamer of ander zwaar voorwerp. Er is aangifte bq de politie gedaan, die een onderzoek instelt. Naar wq vernemen, heeft de Mij. ,,Na lijden verblijdén" dir de beer A. Ouwe- hand Dzn haar reederij met 2 motorlog- ger8 uitgebreid Gevonden voorwerpenEen zilveren broche. Inlichtingen, bij de politie^ eiken werkdag. NOORDWIJK. Door den burgemeester is aan het bestuur der bloemist-werkliedenvereeni- ging ,,Door Eendracht Verbonden" alhier, vergunning verleend oru aan de ingezete nen een lijst aan te biedeD ora geldelijken steun voor een tooneeluitvoeriDg ten bate van den zieken werkman. N00RDWIJEERH0UT. Tot onderwijzeres aan de R -K. Bij zondere school 't H. Hart is benoemd mej. J. P. Jacques. 0EGSTGEEST. Verkeersongevallen. De gladde wegen hebben weer eenige ongevallen veroorzaakt Achter ,,het Groene Kerkje" nabij de wissel vaD de stoomtram, reed de personen auto van den heer W A. te W uit Den Haag, bestuurd doer A, K.. tegen een ge sloten ,,Ford"-vracntauto van eo bestuurd door den heer C. van G te Alphen aan den Rijn, en kwan. daarna weer in botsing met een groote vrachtauto van de firma J. C. K., uit Den Haag. De eerste botsing was reeds zoodanig dat de echtgenoote van den heer VaD G ernstig aaD het hoofd en aan één der oogen werd verwond. De dame is direct per auto vervoerd naar het Acaa. Ziekenhuis te Leiden. De ,,Ford" die ge heel werd omvergereden, werd ernstig be schadigd. De bestuurder kwam met den schrik vrij Ook de vrachtauto van de firma K. werd hevig beschadigd, doch kon op eigen kracht verder rijden. De ,,Ford" >s door de firma v. d. Ampele overeind gezet en vervoerd naar de garage De personen auto, waarvan de bestuurder geen letsel kreeg, is door de firma Schouten te Sns- senheim vervoerd en was mede door beide botsingen zeer beschadigd. Korten tijd na het eerste ongeval, had wederom eeD botsing plaat-s in den bocht om ,,het Groene Kerkje." De gesloten „Ford"auto, geladen met bloemen, van W. J. M. G uit Den Haag. werd daar ter plaatse aangereden door een, met groote snelheid rijdende vrachtauto van M. N L. uit Amsterdam De ,,Ford" kwam in de wegsloot terecht en werd zoo goed al9 ge heel vernield. Door deze botsing, draaide de vrachtauto geheel ora, waardoor de la ding kisten met ganzeD voor eeD gedeelte op den straatweg terecht kwam en eenige dieren verwond werden Persoonlijke onge lukken kwamen met voor. De ,,Ford" is door de firma v. d Ameele uit de sloot gehaald eD naar de garage vervoerd. De vrachtauto, die licht beschadigd was, kon op eigen kracht zijn weg vervolgen. SASSENHEIM. Bloemlust. Daartoe door bet 'bestuur in de gelegen heid gesteld, hebben we Dinsdagavond het tentoonstellingsgebouw „Bloemlust" bezicn- tigd. Het gebouw is mooi gelegen aan den hier breeden Rijksstraarweg, waar volop gelegenheid is voor autostandplantsen. Wanoeer we Bloemlust' binnentreden, komen we eerst in een ruime vestibule, waarin uitkomen, aan den eenen kant de kamer met de installatie voor de centrale verwarming, aan den anderen kant de keurige bestuurskamer. Hierna komen we in het eigenlijke ten toonstellingslokaal 8 x 25 M., met voldoen de stellage voor het plaatsen der bloemen. Het bestuur stelt zich voor hier een da- gelijksche tentoonstelling te houden, waar mee al een begin was gemaakt. We zagen er een collectie Mendeltulpen van de fa. Warnaar en Co., alsmede een kistje Men deltulpen Pink Pearl, vaD de fa. G. v. d. Meij's Zonen te Lisse, welke reeds verhan deld werden voor f 600 a f 700 per regel. Reeds nu waren er talrijke bezoekers en dat zal toenemen, naarmate er meer in zendingen komen, welke reeds zijn toege zegd. leder, die wat bezienswaardigs heeft in bloei getrokken, vindt in Bloemlust" een prachtige gelegenheid het zijn vakgenoo- ten te laten zien. VOORHOUT. Tot ouderling der Ned.-Herv. Gem. is herkozen de' heer J. van den Berghe, en tot diaken de heer G .J. van Rhee- nen Jr. RECLAME. 193 TIJDSCHRIFTEN. „ASTRA". Met een Oudejaarsavondsprookje van Amy Vorstman len Have en een geesligen, met loto'«« gefllualrenrden Nieuwjaarswensch van Nono. luidl Astra" hel jaar 1928 in. Hel eeuwfeest van hel „Hbld." was voor jhr. Jan Feilh en H. Terskeg aanleiding tol hel schrijven van eenige herinneringen. Max Blokzijl vertel! van zijn gevaarlijke zwerftochten door Indië's .rimboe", afge wisseld door gamelang-muziek en het ge zang van „Swiep". Ook wijdt hij nog een In Memoriam aan zijn ouden makkor Pisuisse. René de Clercq, „de Vlaamsche dichter en strijder", is door „Aslra" geïnlerviewT bij gelegenheid van zijn vijfiigsten verjaar dag. Van de novellen noemen we: „De Moord op Dr. Broch" van E. van Lidth de Jeude, ,Een Huwelijksaanzoek" van Frans Hulle- rnan, beide geïllustreerd door Herman Moer kerk. en een fantastisch verhaal van H. M. de Vries, met grillige zwart-en-wit teeke- ninren van W Biélkine. Verder bijdragen van Corrie Ribbius. Marius van Lokhorst. Sax Rohmer en W. W. Jacobs. „Uit Filmland" brengt allerlei nieuwtjes. Bij de foto's: Mevr. Mnnn-Bouwmecster, Nap de la Mar, Harry Liedlke e. a. MAANDBLAD „ONS TCONEEL". Het Januari-nummer van het tijdschrift ,,Ons Tooneel", maandblad gewijd aan de belangen van het dilettantentooneel. uit gave fa. J. Heynis Tszn. t.e Zaandijk, bevat o.a. de aankondiging van een nationalen wedstrijd in het schrijven van een oor spronkelijk Neder!andsch blijspel waarvoor belangrijke geldprijzen ir'tgcloofd zullen worden. Nadere bijzonderheden cn voor waarden worden in het Februarinummer bekend gemaakt. RECLAME. 2614 UilUIDEN, 4 Januari. VISCHPHIJZEN. 14 Tarbot per K.G. 12—f 1.60; 5 Griet per kist van 50 K.G. f44—131; 1714 Tongen per K.G. f 1.75fl.50; 12 Groote Schol f31—f26; 10 Midde.schol f36 - f32; 27 Zetschol f41—f36; 39 Kleine Schol 140—f28; 2 Bot f 18; 9 Schar 125—f21 alles per kist van 50 K.G.41 Roggen per 20 stuks f36—f 17.59; 6i Vleelen per stuk f3.60f 1.9229 Pieterman en Poon tjes f 11.50f7.50; 16 Groote Schelvisch 146—f34; 24 Middel Sehe.visch 13-.-f28; Kleinmiddel Schelvisch f31—f20; 262 Kleine Sche'.visch f 26—f 13, a les per kist van 50 K.G.; 55 Kabeljauw per kist van 125 K.G. 120f9; 271 Lengen per stuk £2.10—f 1.85; 21 Heilbot per K.G. f 1.70 £1.50; 305 Wjjting per kist van 50 K.G. f 12f 5.60; 706 Koolvisch per stuk f 1.46 - 0.58, 6 Makreel per kist van 50 K.G. f30f26; 1 Steur per stuk f35. Aangekomen: 10 stoomtrawlers. Perforator, bril, handschoenen, sleutels, ceintuurs, porlemonnaie met inhoud, wind- kap van een rijwiel, zilverbon, eindje gum- mislang, Lipssleutel, „Ingenius"-sleutel, slinger van een auto, rozenkrans, paarden deken, bruin lederen damestaschje met in houd, bankbiljet van f 10, trouwboekje van B. Kasbergen, notitieboekje, blauwe wollen muts, rijwieltaschje, kerkboekje van G. Montanus, pakje kindergoed, paar blauwe pantoffels, nieuwe roode pantoffel, zilveren dameshorloge aan zwart bandje, zilveren heerenhorloge met dito ketting, scheermes in étui, gebrand zilveren damesarmband horloge, paarl moeren rozenkrans, roode wollen muts, onderdeel van een onlroomer, vulpenhouder, rijwielpomp, hondenzweep, staart van een bont, behangersschort inh. gereedschap, breiwerk, zakmesje, kralen halskettinkje, vermoedelijk gouden lorgnet, bruine eend, bruin lederen motorhand schoen, schroevendraaier, ijzerzaag, schaats doublé broche met 8 steentjes, aardrijks- kundeboekje, koperen gewicht, boek getiteld „Beginselen der Natuurkunde", blauwe jon genspet, gouden broche (2 ringen inéén), bruin lederen damestasch met inhoud ver moedelijk van Mia Lodder, kussen, rich tingaanwijzer. zilveren armbandje, gedeelte van een rijluiglantaarn, 2 moltonnen de kens, koperen roede lang 2.90 Meter, kin- dertaschje met inhoud, gutta percha rol van een wnngmachine. zinken bus (gevallen van een vrachtauto), pakje inh. 2 stukjes kant, nikkelen heerenhorloge, pocket ba lance, honden. Gevonden In de Electr. tram (ftadslijn). Parapluie, muziekboek, tang, portemon- naie met inhoud, Yale sleutel, ring met 2 Lipssleutels. Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen ten Politiebureele alhier, eiken werk dag, behalve Donderdag en Vrijdag, tus schen 1 en 3 uur n.m. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactle5 Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE TREKHOND EN DE VOORGESTELDE WETSWIJZIGING. Naar aanleiding van de uitgebrachte rap porten door de leden der Tweede Kamer inzake deze weiswijziging, wilde onderge- tcekeude gaarne het volgende onder de aonda' ht brengen. Vele Kamerleden hebben in die rapporten als hun meening te kennen gegeven dat volgen® hun zienswijze en de door hun verkregen inlirhfingen. de hoDd heel goed als trekdier gebezigd kan blijven, gelijk aan het paard, en zü bu Biet goed begrijpen RECLAME. zonder dat Uw hu d stukgaat of nascvijnt ook al is Uw baard nog zoo zwaar en hard, mdien u s.echts vóór lief mze pen de baardoppervlaktc inwrijft met een w inig Doos 30, 60, Tube 80 ct. F UROL 4301 waarom er nu wel tegen het laten trekken door hondan geageerd wordt, terwijl er over het paard als trekdier geeD klachten ver nomen worden. Tevens is hun meening, dat de kleine boer de hond als trekkracht in zijn bedrijf niet kan missen, daar die het eenige middel van vervoer voor hem is, en elk ander vervoermiddel te duur uit komt. waardoor hij ten gronde gericht zou worden. Als iels nu minder juist is. dan is het wel dit. dat de hond zulk een goede trek kracht is; dat is om de volgende redenen in 't geheel niet zoo. De geheel anatomische bouw inzonder heid de vorm en de ligging der ribben, is geheel anders als bij 't paard, waaruit bij oppervlakkige beschouwing reeds ten dui delijkste blijkt, dat de hond nooit als trek kracht over groote afstanden gebruikt kan worden. Voorts beschikt do hond niet over die kracht in de pooten (vooral achterpootem waarover het paard in 't algemeen wel beschikt (juist in de achterbeenen) en welke kracht juist tot trekken van vrachten een besliste noodzakelijkheid is. Men bekijke even een hond, die slechts gedurende een korten tijd vrachten heeft rnoeten trekken en u ziet direct hoe mis vormd en uitgetrokken het geheele achter lichaam van zoo'n dier er uit ziet: hieruit zal elk mensch, die maar even nadenkt, het lijden van zulk een misbruikt dier kunnen inzien. Verder zijn de voeten van een hond ge heel anders dan die van een paard. De teenen van het paard zijn door de natuur reeds begiftigd met een sterke schoen van hoorn, genaamd hoef. Dit lichaamsdeel is bij de hond niet aanwezig: deze loopt op de teenen. die slechts voor zien zijn van een dunne laag hoorn, welke in de meeste gevallen zeer zacht is en vol strekt niet bestand om dagelijks over groote afstanden, op straatwegen en slechte buitenwegen vrachten te trekken, zonder bij voortduring open hielen en voeten te krij gen en het bijna te besterven van de pijnen. Hoe anders is dit bij 't paard, waarvan de hoef voor het loopen over straaisteen^n en buitenwegen nog beschermd wordt door een keurig passend ijzer, hetwelk onder den hoef wordt aangebracht, en geheel in over eenkomst moet zijn met den arbeid, die van 't paard gevergd zal worden als rij- of trekpaard, en als trekkracht dan nog on derscheidenlijk voor luxe rijtuigen of zware vrachtwagens door voor elke rubrirk de daarvoor benoodigde ijzers (genaamd hoef ijzers) te bezigen naar de behoefte dit eischt, zware of lichte ijzers. Oogenschiinlijk staat het paard er dus door zijn geheel anderen lichaamsbouw en door hoeven met passende ijzers er onder, er beter voor om te trekken dan de hond. wat in 't geheel geen trekdier is. zelfs de matin niet. Onderget. zegt oogensehijnlijk en wel om reden, dat lang niet elk paard voor trek kracht kan gebruikt worden: men kan nooit met goed gevolg een rijpaard (dus lastdier)' doen promoveeren tot trekpaard. De rijpaarden, waaronder ook behooren de jachtpaarden, worden voor dat werk vnn hun prilste jeugd af getraind en opgevoed en men onderscheidt zelfs verschillende rassen in deze rubriek b.v. arabieren (die echter zeldzaam zijn) Engelsch volbloed, ieren, hunters e.a. Zoo óók worden de trekpaarden gefokt en wel voor zwaar en licht werk. Men heeft dan ook het koudbloed voor zwaar, en het warmbloed voor licht trekwerk Onder koudbloed behooren de Zeeuwsche. de Bel gische. de ardenner, het Suffolk, het shire- paard e.a. Onder de warmbloed behooren het Gro-» ninger, het friesehe, het geldersche, het 01- denburgsche, de Orlof, de hackney, de nor- fclk e.a. Nu wordt vóóral bij het aanschaffen en gebruiken van de rubrieken trekpaarden mede gelet op de gesteldheid van den bo dem, d.w.z. de soorten van grond en wegen en ook op de weiden, die er zich bevinden, omdat dit alles van groolen in vloed is op de bruikbaarheid en de gi* zondheid van het aan te schaffen paard. Ook de voeding moet geheel in overeen stemming zijn met den landaard van het paard, wil men het dier voor zijn werk op kracht houden en voor ziekten behoeden. Wij hegrijpen dus dat niet elk paard tot trekdier in staat ia en dat ook op dat terrein nog heel veel verbeterd dient te worden, daar er ook van het paard veel misbruik wordt gemaakt. Ondergeteekende begrijpt dan ook niet, dat er Kamerleden zijn. die durven be weren. dat paarden en honden in het alge meen goede trekkrachten zijn. terwijl zulks niet zoo is en de hond zeer zpker niet het geen hij hiervoor voldoende hoopt aange toond te hebben en waaraan hii nog wenscht toe te voegen, dat de honden dia zoogenaamd worden gefokt om te trekken, b.v de matins ten eerste al om hoven om schreven reden hef trekken niet kunnen volhouden, doch in 't fweede geval die dieren gefokt worden voor het grootste ee- dr-elfe door middel ecner zeer sterke in teelt. hetgeen ten duidelijkste blok» hij in zage der stamhoomen, en waardoor he- doelde dieren vanzelf sprekend in conditie

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9