gemengd nieuws. Standard Special rechtzaken. varia. sport. radio-programma"" land- en tuinbouw. 3e pr. mevr. KraakKroone en de heer J. de Waal te Amsterdam, 633 pt. Men schrijft aan de N. R. CU: Bij de ijsvereen. Fivelingo te Appinge- Een nieuwe vinding voor ijsbanen. Bij de ijsvereeniging Fivelings te Appinge- dam is dezer dagen een nieuw soort ijs- schaaf in gebruik genomen Een vinding van den heer A. Bos, bestuurslid, van beroep wagenmaker en carrosseriebouwer De schaaf is geplaatst op een lange houten slede. Een acht paards electromotor drijft door riemtransmissie een roteerende schaaf, welke wordt gevormd door twee messen, zooals die gebruikt worden in een z.g. vlab- bank. De machine maakt 1800 toeren per minuut. Eén man bestuurt de slede, terwijl 1 of 2 haar op de juiste plaats houden De stroom wordt door middel van een lange kabel betrokken van de lichlleiding van de ijsbaan Het toestel heeft de wedstrijdbaan, welke er na den dooi en de sneeuw van j.L Zondag len Kerstdag, abominadel uit zag, glad gemaakt als een tafel en daardoor zijn bruikbaarheid voor de praktijk bewezen. KOLENDAMP VERGHTIGING TE AMSTERDAM. Een vrouw gestikt. In 'n perceel in de Roetersstraat te Am sterdam is een 66-jarige man in bewuste- loozen toestand en zijD 64-jarige vrouw dood aangetroffen. De oorzaak hiervan js vermoedelijk kolendampvergiftiging. De maD is naar het Binnengasthuis vervoerd. Zijn toestand is nog ernstig. De man en de vrouw waren Zondagavond uit geweest en hadden bij thuiskomst een kacheltje bijge vuld. Daarna waren zij naar bed gegaan, 's Morgens vonden de buren het huis ge sloten Zij waarschuwden den zoon, die de deur forceerde. Hij vond zijn moeder dood liggenzijn vader lag bewusteloos op den grond. Het kacheltje had niet goed ge trokken. BOTSING TUSSCHEN TRAM EN AUTO. Gistermiddag, ongeveer één uur, geraakte een auto op den Rijksstraatweg tusschen Halfweg en SloterdQk door de gladheid van den weg af en schoot door de haag van de trambaan op de rails. De tram, die om één uur uit Haarlem vertrokken was passeerde op dat oogenblik, zoodat een bot sing volgde. De auto werd ernstig bescha digd en van een tramwagen werden tree planken afgescheurd en een paar oliepolt9n vernield. Persoonlijke ongelukken kwamen ïiiet voor. DOOR DE TRAM AANGEREDEN. Te Heemstede werd de 78-jarige landbou wer G. K. op het Raadhuisplein door de tram aangereden Vrij ernstig Eewond werd hij ter verpleging in de Mariaslichting te» Haarlem opgenomen. DE GEÏSOLEERDE EILANDEN. De verbinding door de lucht. Naar de K. L. M. mededeelt is gisteren Wederom gevlogen naar de door het ijs ge- isoleerde eilanden Schiermonnikoog en Ameland. Gistermorgen te ongeveer negen uur steeg een machine op met een groote lading post, drie passagiers en een soldaat der radio-afdeeling, die aan wal gezet werd om assistentie te verieenen bij de draad- Iooze verbindiDg. Het toestel keerde terug met zes passagiers en een groote hoeveel heid post. De passagiers waren in hoofd zaak zeelieden, die tijdig op hun schepen moesten fcerugkeeren. De verbinding met Schiermonnigoog is hersteld met behulp van het mobiele radio, station der genie, hetwelk met eenige man schappen door een vliegtuig der K. L. M. is overgebracht Telegrammen voor genoemd eiland wo> den van het telegraafkantoor te Leeuwar den overgebracht naar den militairen ra- diopost in de kazerne aldaar en vervolgens langs den radioweg verzonden. De postboot „De Volharding-" heeft Maandag de reis vaD Harlmgen naar Ter schelling gemaakt en is gisterochtend te elf uur met post en passagiers vertrokken. De boot moest echter wegens het zware ijs naar de haven van Terschelling vertrek ken Vermoedelijk zal heden weer getracht worden HarUngen te bereiken. BRANDEN. Bij den heer Vredenburg aan den Berg- huizerweg te Apeldoorn is door onbekende oorzaak Ld een schuur, staande bij zijn boerderij, brand uitgebroken. De schuur brandde geheel uit; de voorraad hooi en stroo ging verloreneen paard en vijf koeien kwamen ïd de vlammen om. De cementpannenfabriek eD de groote landbouwschuur van deD heer Hemmer te Geesteren (O.) zijn geheel door brand ver nield Al het vee, behalve twee kalveren, koD gered worden. Verzekering dekt de schade. Te Oploo (N B.) is totaal afgebrand de boerderij van den heer J. Belten. Twee varkens kwamen w de vlammen om. Oor zaak vaD den brand onbekend. Verzekering dekt de schade. Te Batenburg (G.) is door onbekende oorzaak afgebrand de boerderij bewoond door Th. Haerkens De geheele inboedel ging verloren. Verzekering dekt de schade. De woning van W Dupon te Garijp is af gebrand. De woning van P Koop te Bergumerheide is een prooi der vlammen geworden. Te Dongen is de schoenfabriek van den heer Koks aan de Jozefstraat geheel afge brand Ook de machines pn voorraden gin gen vprloren. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade VERDRONKEN. De 15-jarige A. H is te Megen met een fiets over het ijs gereden, in een wak ge komen, en verdronken. Te Oosthuizen zijn twee zoontjes, van resp. 14 en 11 jaar, van den heer J. Hartog, in een wak gereden en verdronken naar de „Tel." meldt. Te Bovenkarspel is de 14-jarige zoon van J. de H. verdronken. TE WATER GEREDEN. Tusschen Zevenaar en Doesburg is een auto van de firma Van Dijk en Witte in een kolk gereden. De wagen kantelde en de bestuurder geraakte te water. HQ wist zich te redden door op de kap ^.n de anto te klimmen en daarna aan den kant van de kolk te springen. HQ was door ae koude bevangen; op zQn hulpgeroep werd hQ door een postbode naar een café gebracht, waar hQ van droge kleeren werd voorzien. De zwaar beschadigde auto is uit de kolk opgevischt. HOOG WATER. Onder Moergestel (N Br.) is het rivier tje de Reuse! buit-en haar oevers getreden en heeft in wijden omtrek het land onder water gezet, waarop groote ijsvlakten zijn ontstaan. DOODELUKE TRAP VAN EEN PAARD. Gistermiddag is m het hospitaal te 's-Hertogenbosch overleden de 61-jarige Jo hannes Verhoeven, die laatstleden Donder dag een trap kreeg van een paard, toebe- hoorende aan de Maatschappij Paarden tram 's-HertogenboschVoorburg, ten ge volge waarvan hij geopereerd moest wor den. Verhoeven, die reservekoetsier bij deze tram was, laat een gezin met 4 kinderen achter. Bezoeker: Is mevrouw thuis Meid: Nee meneer. Bezoeker: Oh vraag 't mevrouw nog eens, misschien is ze wei van meening ver anderd. RECLAME. De sigaret. Waarvan de kwaliteit niet Verandert en die u blijft bekoren •iïj 5 MET BONS VOOfl PRACHTIGE CAOfAUX "ij 9195 HAAGSCHE RECHTBANK. EEN RELLETJE IN KATWIJK. Voor de Haagsche rechtbank hebben te recht gestaan de timmerman M. v. d. P. en de bakker N. v. T., uit Katwijk aan Zee, wegens wederspannigheid en de tweede bo vendien wegens eenvoudige beleediging van een politieagent. In den avoDd van 31 Juli vorig jaar wa» er bij het tramstation te Katwijk een op loopje eD de agenten De Jong en Klein- man maanden tot doorloopen aanv. d. P. zou daaraan geen gevolg hebben gegeven, wat voor de agenten aanleiding was tot arrestatie over te gaan. Van der P. zou zich daartegen hebben verzet, en v. T. hem daarbij geholpen. Later zou v. T. de agen ten nog uitgescholden hebben voor: schur ken, schooiers en moordenaars. Behalve de beide agenten en drie an dere getuigen k cüarge werden negen ge tuigen k décharge gehoord. Verklaarden de agenten, dat het verzet ernstig was ge weest, dat v d. P. den agent De Jong bij een been had gegrepen, dat zij toen samen op den grond zijn gerold en dat daarna v T. er bij gekomen was en den agent Kleinman bij de keel had gegrepen en diens sabel had beetgepakt, anderzijds beweer den de verdachten en de getuigen dé charge, dat de ageDten onDoodig hardhan dig waren opgetreden Volgens deze ver klaringen zouden v. d. P. eD v. T geducht zijn afgerost door de agenten Hierbij is v. d. P. met den agent De Jong over den grond gerold. Van T. had weliswaar de sabel van Kleinman beetgegrepen, maar die zou alleen gebeurd zijn om ver dere slagen af te weren. Het O. M., waargenomen door mr. Rij- kens, eischte tegen iederen verdachte zes weken gevangenisstraf Mej. mr. Labohm pleitte vrijspraak. H.L is het gebeurde alleen te wijten aan. on tactvol optreden der agenten. Uitspraak 17 dezer. BRAND DOOR SCHULD. Voor de Haagsche rechtbank heeft zich te verantwoorden gehad do tuindersknecht G. H. A. A., uit Boskoop, ter zake van brand door schuld. Verdachte had achte loos een brandende eindje sigaret wegge worpen in een houten loods in de tuinderij, waar hij werkzaam was. Het stukje sigaret kwam terecht in een hoopje houtwol, dat in brand geraakt is. Dè geheele loods is ten slotte afgebrand. Eisch: f 50 boete. Uitspraak 17 dezer. Door dezelfde Rechtbank zijn nog ver oordeeld: De arbeider J. v. E., uit Leiden, gedeti neerd, wegens verduistering vaD een hand wagen, tot 2 maanden gevangenisstraf de stoker J. v. I.# uit Leiden, wegens dief stal van een heerencostuum, eveneens tot 2 maanden gevangenisstraf; de straatma ker P. J. O., die met een steep geworpen had naar een troep op de kaasmarkt te Leiden spelende jongens waarbij een dezer den steen tegen zijn hoofd kreeg en vrij ernstig werd verwond wegens het ver oorzaken van lichamelijk letsel door schuld tot f 40 boete. DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. Naar gemeld wordt; zal de (Julemborg- sche moordzaak Donderdag 2 Februari wederom in openbare behandeling komen voor het Arnhemsche Gerechtshof. TOONEELSPELERS-B1JGELOOF. Een groot tijdschrift op tooneelgebied heeft een aardig artikel over bijgeloof van som mige groote acteurs. Zoo vertelt de auteur van dit artikel, dat Paul Wegener altijd den rechterschoen eerst aantrekt, omdat hij an ders bang is, in zijn rol te blijven steken. De auteur Mas Sulslorf is de verlwijlelmg na bij wanneer gedurende een pnfnère iemand in de coulissen fluit, want dair hij er ze ker van, dat het stuk valt. Fritz ivortner zal nooit „opkomen" voor hij achter zich op den grond heeft gespuwd, een uiting van bijge loof, die ook vele Nederlandsche acteurs als gewoonte hebben aangenomen en de Duit- sche actrice Rosa Valetti klopt, voor zij het tooneel opgaat, driemaal op het hout. Paul Heidemann heeft de min of moer kostbare gewoonte, om vóór zijn optreden een bord stuk te gooien, want scherven brengen geluk. VERGIFTIGING DOOR PADDENSTOELEN. In Duitschland komen nog steeds vergif tigingen door het gebruik van paddenstoe len voor en ook de sterfgevallen zijn er tal rijk. De meeste vergiftigingen hadden plaats door Amanita phalloides (groene knolzwam) waarvan een groene variatie voorkomt, die met Tricholoma ecquestre (gele ridderzwam) kan worden verward. Ook Lactaria tormi- nosa (giftige melkzwam) was dikwijls oor zaak van ziekte en overlijden. Meestal heb ben de vergiftigden de zwammen zelf ver zameld. Ten onrechte worden nog door velen de oude onderscheidingsteekenen tusschen ver giftige en eetbare paddenstoelen als veilige gidsen beschouwd, zooals het aanwezig zijn van melksap, de kleverigheid van den hoed, het bruin worden van een zilveren lepel, de verkleuring van een ui enz. ZWEMMEN. OOK DE POGING VAN MISS HUDSON MISLUKT. Naar V. D. uit Londen meldt is ook de poging van miss Hudson om over de Straat van Gibraltar te zwemmen, mislukt. VOOR DONDERDAG 5 JANUARI. Hilversum (1060 M.) 12.00: Politie bericht. 12.352.00: Lunchmuziek door het A.N.R.O.-trio. 3.00—4.00: Uurtje voor de wees- en ziekenhuizen. Verzorgd d. mevr. Ant. v. Dijlc 4.004.30: Huis vrouwen-halfuurtje. Spreekster: Famke: De huismoeder als levenskunstenares. 5.30 7.15: Concert d. h, A.N.R.O.-orkest. Claud. Witsen—Elias, zangeres. Tot slot een ope rette-programma. 7.15: Engelsche te» voor gevorderden. 7.45: Politieber. 8.10. Concert d. h. A.N.R.O.-strjjkorkest O. L v. Nico Treep. 9.009.30: Indische praatjes. Causerie door den heer W. Vogt: Een vendutie. 9.30: Aansluiting v. h. Concertgebouw te Amsterdam. Het Concert gebouw-orkest o. L v. Pierre Monteur. 5e Symphonie van Dvorack. 10.30: Concert dooi het A.N.R.O.-strjjkorkest, 10.30: Persberichten. Ruizen (1840 M.) (Na 6 uur 1950 M.) 12.30—1.35: N.C.R.V. Concert. S. Snoeck Sr., bariton. Alb. Kok, fluit. Mej. T. v. Laaren. piano. 6.008.00: N.C.R.V. Con cert. Mevr. Ina Mulder—Belser alt-mezzo. Mej Lies v. Mourik, piano. M. E. A. v. Oppen, bas. J. H. E. Wittpen, fluit 8.00: N.CJt.V. Concert in de Wilhelmina- kerk te Dordrecht. Spr. P. L. de Gooy Fortman, burgemeester van Dordrecht: Ope ningswoord. ïr. Chr. G. v. Buuren, voorz. Prop.-comm., houdt de sluitengsrede. D. W. v. Leeuwen Johz., orgel en piano. G. v. Leccwen Johz., piano en trombone. H. G. Berger, viool. D. Tas, orgel. Gem. koor „Polyhymnia" en het Kinderkoor o. L v. Jobs v. Leeuwen. Daventry (1600 M.) 11.20: Daventry- kwartet én solisten (piano, sopraan, viool). 1.202.20: Gramofoonmpziek. 3.20: Vesper i. d, West-Minster Abbey. 4.05: Causerie. 4.20: Orkestconcert. 5.20: Concert-orgelbespeling. 5.35: Kinder uurtje. 6.20: Dansmuziek. 6.35: Landlouwberichten. 6.40: Dansmuziek. 6.50: Nieuwsber. 7.05: Voor de pad vinders. 7.20: Causerie: Theatermuziek. 7.35: Beethoven's Liederen. Baritonzang. 7.45: Causerie. 8.05: De Salisbiry- zangers. 8.20: Royal Philharmonic So ciety-Concert. Y. Bowen, piano. (Om 9.20 onderbroken voor nieuwsber.) 10.30: Mr. Ketwn. Mental Wisdom teeth. 10.45: Nieuwsber. 10.5012.20: Dansmuziek. Parjjs „Radio-Paris" (1750 M.) 10.50 11.00: Concert. 12.50—2.10: Orkest- concert. 4.054.65: Kinderuurtje. 8.50 -11.20: Gedichten door Mile. Riemer. Fragmenten van „Esclarmonde", opera van Massenet. Koor, orkest en solisten. t-angenberg (469 M.) 12.251.60: Orkestconcert. 5.206.20: Orkestconcert. 7.30: Symphoni8cbe dansen door het Werag-orkest. E. Grape, piano. Daarna tot 11.20. Dansmuziek. Kóuigswusterhausen (1250 M.) 1.20 7.05: Lezingen en lessen. 7.20: „Madame Pompadour", operatte in 3 acten van Leo FalL Daarna tot 11.50: Pnnzmuriek en dansles, Hamborg (395 M.) 4.20: Dansmuziek. 5.20: Vrooljjk concert. 6.45: „laag land", opera in 2 acten van d'Alhert, 10.60—11.50: Dansmuziek. Brussel (509 M.) 5.206.20: Kinder- metmee. 8.35: Orkestconcert. 9.35 —10.35: Literaire en muzikale avond, ge wijd aan den winter. RECLAME. Waf doef U mcf een bevroren waterleiding? U laat ze zeker door warmte ontdooien. Dezelfde uitwerking hebben de Aspirin- Tabletten op de spieren van Uw lichaam, wanneer U kou gevat hebt. Zij leien het bloed krachtig langs de spieren stroomen, wekken een aangenaam warm gevoel op en bestrijden de rheumaliek, welke de pijn veroorzaakt. Het moeten de echte Asptrfo- T nble Hen zijn, want an dere al* evengoed aange prezen medicijnen zijn ge deeltelijk zonder uitwerking of zelfs schadelijk. Prlji 75 ct». Weiger namaak of losse tabletten. 142 DE UITVOER VAN BLOEMBOLLEN. Een adres aan de Rencering inzake verweermaalrenelen In opdracht van de verpadering van „Bloembollencultuur". De onderstaande brief is op 29 December 1927 door hel Hoofdbestuur van „Bluembol- lencuiluur" aan de Regeering gezonden ter uilvoering van het besiuit der 158e Alge- meene Vergadering: „Daarloe gemachtigd door een besiuit van de. 158e Algemeene Vergadering onzer ver- eeniging, gehouden op Maandag 19 Decem ber jl, hebben wij de eer het navolgende onder uwe aandacht te brengen. De uitvoer van bloembollen ondervindt in de laatste jaren in toenemende mate belem meringen, terwijl gevreesd wordt, dal deze in de naaste toekomst nog zullen toenemen. De toename van den atzel van ons arti kel wordt belemmerd, doordal in schier alle landen, waar het wordt ingevoerd, de nei ging bestaat en in toepassing wordt gebracht om bloembollen vooraan Ie plaatsen op de lijst der artikelen die bij invoer zwaar kun nen worden'beiasl Het is tegen dezen alge- meenen tendenz, dat Nederland als voor aanstaand producent van bloembollen zich moet verweren om te voorkomen, dat door de handelspolitiek van andere landen wordt tegengehouden de groei van den afzet, die anders een natuurlijk gevolg zou zijn van de toeneming der cultuur en de verbeterde cultuurmethoden. Amerika beeft onder voorwendsel van gevaar voor plantenziekten den invoer van Narcissen verboden, ofschoon door de in Nederland genomen maatregelen dil gevaar volkomen denkbeeldig is geworden. In Canada volgt de Planlenziektenkun- dige Dienst 't voorbeeld van Amerika, blij kens de moeilijkheden die onze exporteurs bij den invoer van Gladiolen in dat land ondervinden Ook dil jaar zijn weder tal rijke zendingen Gladiolen bij aankomst al daar verbrand, omdat zij door den Dienst als ziek beschouwd werden. Engeland heeft, naar hel heet uil VTees voor mond- en klauwzeer, bijzondere voor- schrillen gegeven voor de verpakking van bloembollen; de Engelsche boilenkwcekers in Spalding dringen steeds op protectionis tische maatregelen voor bloembollen aan. Bij al deze landen zijn deze maatregelen te beschouwen als uitingen van den wensch om den invoer van bloembollen te belem meren. De invoerrechten op bloembollen zijn in verschillende landen in de laatste jaren be langrijk verhoogd, terwijl zij in andere lan den ook reeds vrij hoog waren. In Amerika bedragen zij voor Hyacin then $4, voor Tulpen, Narcissen en Con- voliaria $2. voor Crocus t, alles per 1000 stuks. Voor alle andere bollen 30 pet. ifan de waarde. In Duitschland wordt, sedert Seplember 1926, geheven 20 R. M. voor Tulpen, Hya cinthen en Narcissen en 30 R. M. voor alle andere bollen, alles per 100 K.G. Voor Oostenrijk bedraagt hel Invoen-echt 6 G ICr. per 100 KG.; voor Tsjecho-Slowa- klje 48 Kr. per 100 K.G.; voor Hongarije 10 G. Kr. per 100 K.G. Voor Frankrijk bedraagt het Invoerrecht sinds 1 September J.I. Ir. 18 per 100 K.G. Het Invoerrecht in Zwitserland bedraagt 50 Ir. per 100 KG.; in Polen is het in De cember 192B verhoogd van 57 Zloty op 150 Zloty per 100 K.G. In Letland is een wetsontwerp in behan deling. tengevolge waarvan de waarschijn lijkheid beslaat dat 't invoerrecht op bloem bollen wordl verhoogd Voor Noorwegen is in Mei 1927 het in voerrecht verhoogd van pl.m 2.5 cenl oo 27 öre per KG; in Zweden bedraagt hel 50 Kr per 100 K.G.; in Finland 10 F. M. per K.G. Uil dil overzicht blijkt dat het invoerrecht in enkele landen vooral voor de goedkoo- pere Tulpensoorten inderdaad vrij hoog is. In sommige landen met een hoog invoer recht beteekent dit 25 pet. van de waarde voor de duurdere soorten, en een aanmerke lijk hooger percentage voor de minder dure. Bezwaren van anderen aard bestaan ia' Denemarken, waar het bezoek van bloem- bolienreizigers aan plaatsen die niel gere kend worden tot de z.g. koopsteden, bezwa ren oplevert. Wordt een reiziger voor den hsndel in een dergelijke plaats aangetroffen, dan wordt hem een betrekkelijk hooge boels opgelegd en velen der bloembollenreizigers zijn reeds op deze wijze gestraft. In Zweden en Finland wordl de invoer van bollen, waarop o.a Sclerolium Tulipa- rum voorkomt geweigerd, wat, in vergelij king met werkelijk ernstige ziekten die op bloembollen kunnen voorkomen, een zeer overdreven maatregel schijn!, die licht tot misbruik aanleiding geven kan, waardoor onze invoer zeer in gevaar zou kunnen ko men. Ook in Duilsche tuinbouwkringen maakt men zich daarover ten aanzien van Zweden bezorgd. De algemeene vergadering onzer vereen!- 'ging acht mei ons deze verschijnselen zóó ernstig, dat .zij bei oogenblik gekomen acht, om bij u aan te dringen op maatregelen om zich bierlegen le verweren en .verdere be lemmeringen in de toekoms! le voorkomen. Wij achlen het niel onze laak de wijze aan te geven, waarop dit verweer zou be- hooren te worden toegepast; allerminst wenschen wij ons te verdiepen in het vraag stuk der handelspolitiek, omdat mij mee- nen, dal het beleid in deze aan de Regee ring moet worden overgelaten. Uitdrukkelijk hebben ook de woordvoer ders der meerderheid in de genoemde alge meene vergadering zich uitgesproken, dat zij niet wenschen dat de vereeniging ziclt op dit terrein begeeft, en algemeen leett in onze vereeniging de gedachle, dat inlerna- tionale vrijhandel voor het bloembollenvalc het meest gewensrht zou zijn. Evenwel werd het noodzakelijk geacht niet lijdelijk de be lemmeringen en beperkingen (e aanvaarden, die hei buitenland in toenemende mate aan den bloemboüeninvoer in den weg legt, en op grond van deze overweging verzoeken wij u de door u doeltreffend te oordeelen maat regelen van verweer in overleg met onze vereeniging en den Bond van Bloembollen handelaren te willen toepassen tegenover die landen welke aan den invoer van Ne- deriand9che bloembollen belemmeringen in den weg leggen. KON. NEDERL. LANDBOUW-COMITc. In de jongste vergadering der eerste af- deeling van het Kon. Nederl. Landbouw- Comité is besloten, dat het comitz zich even tueel in samenwerking met de andere centrale landbouworganisaties, opnieuw tot de regee ring zal wenden met het verzoek om steun voor de vrflwillige beetrjjding van de run- dertuberculose op grondslag van het bekende rapport der commissi e-rundveeluberculose, zulks in verband met het wèl steunen door de regeering van een andere bestrijdings wijze. Aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw zullen worden doorgege ven de door de verschillende organisaties kenbaar gemaakte wenschen met betrekking tot de stichting van lagere landbouwscholen. Opgemerkt werd, dat de thans in zwang zijnde regeling ten aanzien van de stichting van lagere landbouwscholen door baar stel selloosheid onbevredigend werkt, en dat aan een zeer planmatig opgezette regeling verre de voorkeur moet worden gegeven. Aau den vertegenwoordiger der centrale landbouworganisaties in den Spoorwegraad zal worden verzocht, de onbillijkheid van het biet bestaan van lagere tarieven voor het vervoer per spoor aan de leerlingen der scholen voor landbouwhuishoudkunde, in tegenstelling met de leerlingen aan de an dere inrichtingen van nijverheidsonderwijs, in dien raad aan de orde te stellen. Medegedeeld werd, dat is vernomen, dat de betrokken organisaties de verantwoorde lijkheid voor bet instellen van een grens strook, In verband met den smokkelhandel in Belgisch vee, thans nog niet op zich durven nemen. Het officieele onderzoek naar het aantal gesmokkelde koeien, dat op de markt wordt aangevoerd, beeft tot dusver voorloopig een negatief resultaat opgeleverd. Besloten werd deze zaak voorloopig te laten rusten. Medegedeeld werd, dat de kósten van het mond- en klauwzeer-sorum, ingespoten bij exportvee, gelijk zijn aan die van bet serum' dat voor binnenlandsch vee wordt gebruikt. Het vee wordt, nu de gezond heidstoestand zoo is verbeterd, niet meer ingespoten, tenzij het land van bestemming zulks verlangt. Besloten werd alsnog een onderzoek in te Stellen naar de mogelijkheid van een verlaging van den prijs van het vlekziekte-serum. De aandacht der Tweede Kamer zal er op gevestigd worden, dat de voorgestelde be scherming van de aardewerkinaustrie een nadeel zal kunnen opleveren voor onze land- bouwexportbelangen, doordat de door deze verhooging van bet invoerrecht getroffen landen tot het nemen van represailles zullen overgaan, waarvan de afzet van landbouw producten in de eerste plaats de aadeelige gevolgen zal ondervinden. Bovendien zal dezo bescherming in het nadeel zijn van den kiemen boerenstand en de landarbeiders als gebruikers van goedkoop huishoudelijk aardewerk. In verband met de uitnoodiging van den minister tot een bespreking met bet hoofd van den boitenlandscben voor.ichtingsdienst, zulks in antwoord op de door de centrale landbouworganisaties ten aanzien van dezen dienst geuite wenschen, werd besloten stap pen te doen tot het honden van een be spreking, waaraan ook de besturen der aangesloten organisaties zullen kunnen deel nemen. Het is de bedoeling, aan het hoofd van den buitenlandschen voorlichtingsdienst te verzoeken, een uiteenzetting te geven van de werking van dezen dienst, waarvoor in landbonwknngen groote belangstelling bestaat. 3-2

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 7