DINSDAG 3 JANUARI 1928 STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. f£"e JAARGtNG Nq 20799 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor &d verten tien uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van on? Blad gevestigd rijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdag? en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgen? postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per S maanden 2.S5. per week 0 18 Buiten Leiden, waar agenten gerestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaal alt TWEE Bladen EERSTE BLAD. DE VIERING VAN DEN 353STEN DIES NATALIS DER LEIDSCHE BOOGESCHOOL Prinses Juliana zal de rectorale feestrede bijwonen. Ter gelegenheid van den 353sten stich tingsdag der Leidsche universiteit zal Woensdag 8 Februari des namiddags twee uur de reclor-magnificus der Leidsche Hoo- geschool, prof. dr A. J. Wensinck. hoog leeraar in het Arabisch, in het groot audi torium een feestrede houden. Het Leidsche Studenten Muziekgezelschap „Sempre Crescendo" zal voor en na het uit spreken der rede eenige muzieknummers ten gehoore brengen. H. K H Prinses Juliana zal de herden king in het groot auditorium bijwonen. Na afloop der feestrede zal de rector magnificus receptie houden. Des avonds zullen de hoogleeraren zich vereenigen aan een feestmaaltijd in Huize Bruyns aan het Rapenburg, waar hun om streeks 9 uur door de leden van het Leid«rh Studentencorps een serenade zal worden gebracht. De echtgenooten der hoogleeraren zullen des avonds aanzitten aan een feestmaaltijd in „Zomerzorg". Vanwege het Leidsch Studentencorps zal de dies natal is worden herdacht met een gecostu meerde rij jool door de eerste inars- leden Verschillende politieke en andere be langwekkende gebeurtenissen uit den laat- sten lijd zullen het onderwerp van den rij- jool vormen. Op de sociëteit Minerva zal voorts een collation worden gegeven, gevolgd door een kroegjool. Ook vanwege de Vereeniging van Vrou welijke Studenten en den Bond van Leid sche Studenten zal deze dag feestelijk wor den gevierd. JUBILEUM J. WIND HZN. In de Hooglandsche Kerk heeft gister avond de huldiging plaats gehad van den heer J. Wind Hzn., naar aanleiding van zrjn zilveren ambtsjubileum als opzichter der Kerkgebouwen van de Ned. Herv. Gem. en van de begraafplaatsen van d:e gemeente, dooi alle geëmployeerden bg de Ned. Herv. Kerk alhier. Toen om zes uur de heer Wind met echt genoot© en dochter en verdere familie per auto van zjjn woning gehaald te midden van zjjn huldigers was aangekomen, heeft hij allereerst zelf het woord genomsn om uiteen te zetten wat dit jubileum voor hem beteekende. Daarna werd hij toegesproken door den heer Bosch, administrateur der Kerk, mede namens de kosters en den oud-koster, deD heer Bey, met eenige zeer fraai gekozen woorden getuigend van de hoogachting en de genegenheid, die spr. en de kosters voor den jubilaris koesteren, bood de heer Bosch den heer Wind een prachtigen wandel stok met zilveren knop aan. De heer Hendriks vertolkte vervo'gens de gevoelens van sympathie, die het personeel van Rhijnhof den opzichter hun chef toedraagt en hij bood namens dit per soneel een prachtig pitrieten serre-ameu blement aan. Als oudste beambte van Rhijnhof voegde 'de heer Aubert aan deze woorden nog zgn persoonlijke huldebetuiging toe. De heer Paling, sprekende namens de genen, die in het bouwbedrijf der Ned.-Herv. Kerk, onder de leiding van den heer Wind werken, sloot de rij der sprekers en bood namens zijn collega's een zeer moderne pendule met Westminster slagwerk aan. Ten zeerste getroffen voor de meer dan mooie huldiging, heeft de heer Wind ten slotte de sprekere en allen, die waren ge komen om de huldiging bij te wonen, be dankt. Men bleef daarna nog geruimen tijd gezellig bijeen. BOTER, KAAS EN VEE OP DE LEIDSCHE MARKT IN 1927. In het vorig jaar werden op de boter markt aangevoerd 107.950 K.G. tegen 112.890 K.G. in 1926. Er is hier dus van eenigen achteruitgang bij den aanvoer sprake. ie tb beter was het gesteld met den aan voel vaD kaas in 1927. De totaal-aanvoer 1.665.796 K.G. overtrof dien van 1926 (1.665.743) echter met slechts 53 K.G. fn 1927 werden aangevoerd: 5108 partijen kaas, waarvan 1372 partijen, wegende 444.871 K.G., Leidsche, en 3736 partijen wegende 1.220.925 K.G., Goudsche kaas. In 1926 luidden de cijfers: 5262 partijen, waarvan 1342 met een gewicht van 432.929 K.G. Leidsche, en 3920 partijen met een gewicht van 1.232.814 K.G Goudsche kaas. Op de veemarkten werden in het afge- loopen jaar aangevoerd: totaal 246.774 stuks vee (v. j. 241.254), n.l. 43.325 runderen (v. j. 39.798), 1301 vette kalveren (v. j. 1245), 9953 nuchtere kalveren (v. j. 8790), 46.591 schapen (v. j. 53.550), 36.090 lam meren (v. j. 35.888), 24.436 vette varkens (v. j. 19.960), 44.096 magere varkens (v. j. 40.296), 44.341 biggen (v. j. 40.933) en 651 diversen (v. j. 794). De Leidsche veemarkt, vooral die van runderen en varkens, nam dus in 1927 wei aan belangrijkheid toe. Bij het j.l. Vrijdag door de Nat. Vei. van Leeraren in Stenografie „Groote" te Amsterdam gehouden examen, slaagde voor kantoorstenograaf (snelh. 130 'etteigr. p. m.) mej. Anuie Hasselbach, alhier. Zaterdagavond is uit een auto die on beheerd in de Langestraat stond een deken ontvreemd. Gistermiddag is op het Vrouwenkerk hof de 12 jarige J. de la R. gevallen terwijl hij aan het glijden was. Hij viel op een paar trekhonden waarvan er een hem zou heb ben gebeten. C. II heeft aangifte gedaan van dief stal van zijn heerenrijwiel dat hij onbeheerd had laten slaan in de Bolwerkstraat. Gistermiddag is op de Ilaarlemmerstr. de 4-)arige C. M. N. tegen een auto aange- lcopen. Het kind dat met zijn moeder wan delde zag plotseling zijn grootmoeder en wilde naar haar toeloopen. De grootmoeder, de aanrijding ziende, viel van schrik flauw. Het kind bekwam slechts eenige builen. De grootmoeder moest door den E. H. D. worden behandeld. Gehouden Verkooping in 't Notarishuis te Leiden, ten overstaan van den Notaris B. H Stumpel. te Leiden, op Vrijdag, 30 i December 1927. Waardgracht 18. kooper O M A. Bik. qq. voor f 1120: Aldaar 55. H. van Duuren. qq. voor f 1320 Aldaar 119. O. M A. Bik. qq. voor f200; Aldaar 131, G. de Munnik. voor f 2010. Door het bestuur van den Raad van Arbeid is mei ingang van 1 Januari j.l. be- i vorderd tot adjunct-commies de heer A. G. de KJer. thans klerk en zijn in vasten dienst aangesteld tot schrijver de heer G. P. de Gunst en de dames W. Hermans en E. C. Segaar. thans tijdelijk. Tengevolge van de gladheid geraakte hedenmorgen omstreeks acht uur een met kolen beladen wagen van de firma Van L. j in het Rijn- en Schiekanaal nabij den Haag- weg te water. De kolen en den wagen von den weerstand op het ijs en bleven daarop liggen en de paarden kwamen er wonder boven wonder goed af. Gisteren is voor eerste oefening onder de wapenen gekomen de eerste ploeg niet- voorgcoefende dienstplichtigen der lichting 1928 bij het 6de regiment veldartillerie al hier. Deze ploeg bestond uit circa 80 mili ciens. DE VERDWENEN ROTTERDAMSCHE AMBTENAAR. Hij zon over eenige jaren met pensioen gaan. Omtrent den chef van de administratie van den gemeentelijken geneeskunigen dienst te Rotterdam, den 56-jarigen C. K., die sedert Vrijdagmorgen verdwenen is met f25.0000, wordt nader gemeld: De heer K. is indertijd bij de spoor- wegen geweest. Bij de staking in 1903 heeft hij een rol gespeeld eu dientenge volge is hij toen uit deze betrekking geraakt. Aan politiek heeft hg daarna niet meer De heer K. is later in dienst geweest bij het gemeentelijk abattoir en hij was in den distributietijd algemeen boekhouder van hei distributiebed.gfhonderdduizenden zgn toeD door zijn handen gegaan. De heer K. heeft twee brieven geschre- ven, een aan zgn vrouw, waarin hg haar mededeelde, dat hij uitging en 's avoods te 10 uur zou thuiskomen; de andere aan de juffrouw van het kantoor, waarin hg er haar kennis van gaf, dat hg wegging. Was met den heer K. niet het geld verdwenen, clan zou men aan een ongeluk moeten denken. Maar de brandkast, waarin zich trouwens nooit een bedrag van be- teekenis bevindt, bevatte slechts ongeveer f200 Het van de bank gehaalde getd was weg. Aangaande den verdwenen administratie- chef is sinds Vrijdagmorgen niets verno men. Nader is gebleken, dat de heer K. ver schillende schulden had. Zoo was hij f 4000 aan een familie.id schu dig en aan enkele al z'n moeite en dapperheid een leelgke trap tegenz'n lgf gehad. Maar die kreeg tenminste een souper van hondenbrood en warme melk. DE STRANDING BIJ HOEK VAN HOLLAND In aansluiting op ons bericht van gis teren betreffende het bij de Banjaard voor de Ooster-Sc helde gestrande stoomschip wordt gemeld dat 't Engelsche s.s. „Red Car" van de P. enO.lijn is. Het schip i9 zes mijl bewesten het licht van West-Schouwen ge strand Bij de pogingen om de „Red Gar" vlot te kriigen. is de sleepboot „Humber', aan den grond geraakt. EEN GEHEELE FABRIEK OPGEVIJZELD. Een gewichtig karwei is dezer dagen ver richt door het ingenieursbureau De Ruyter en Van der Graaf te Rotterdam aan de fa brieksgebouwen van de N.V. Motorenfabriek Deutz aan den Schaardijk 81, aldaar. Ruim tien jaar geleden had de maat schappij voor de Rotterdamsche Scheeps bouwmaatschappij een nieuwen vleugel aan haar bestaande fabriek bijgebouwd, echter zooals later is gebleken door iemand, die niet ter zake kundig was. De voorgevel was plus minus tien meter hoog gebouwd op den Dijk en stond stevig, de achtergevel was geplaatst op opgespoten grond. In den loop der jaren is gebleken, dat de achtergevel veel sneller zakte dan de voor gevel, waardoor een toestand werd gescha pen, die gevaar voor instorting geenszins uit sloot. De ongeveer 60 meter langen achter gevel hing op meerdere plaatsen reeds over zijn evenwichtspunt uit het lood. In September van het jaar 1923 was men reeds genoodzaakt een extra ijzerconstructie in het gebouw aan te brengen, teneinde alle gewicht van de muren af te nemen. Dit heeft eenige jaren geholpen, doch vooral den laatsten tijd kon men voor de gevolgen niet instaan, zoover hing de achtergevel uit zijn evenwicht. Er waren maar twee oplossingen. Het fabrieksgebouw afbreken en weer herbou wen. doch dit zou niet alleen veel geld heb ben gekost, maar het zou ook veel stagna tie in het bedrijf hebben meegebracht Daar om besloot men in overleg te gaan met ge noemd architectenbureau, die als tweede oplossing naar voren kwam met een poging om het gebouw met behulp van keldcrwin- u j c«».»i/\ i> om uet geüouw mei ueuuip van teiuviwiu- den en vijzels weer recht te zetten. Er DE POLITIE-ITSWEDSTRIJDEN. De groep prijswinnaars, van links naar rechts: i. Broeksema, 2. Bruins, 3. Vos, 4. De Boer, 5. Ehrenhard. verschuldigde bedragen heeft hg Vrgdag aan zijn crediteuren overgemaakt. Ook an dere schulden blijkt hij toen nog voldaan te hebben. Men veronderstelt, dat hg van het verduisterde bedrag nog ongeveer f 15.000 heeft overgehouden. De heer K., die geen kinderen heeft, zou over eenige jaren met pensioen zijn gegaan. Hij zou dan .een pensioen van on geveer f3200 hebben genoten. EEN SLECHT „UITEINDE". „Zalig uiteinde" had de fami.ie toege- wenscht aan de 42-jarige nicht uit Klaas waal, die op Ouwejaarsdag nog even was komen overwippen, maar nu toch voor dat 't jaar om was, per autobus naar haar eigen huis terug wilde gaan. „Van 't zelfde, van 't ze.fde," had nicht nog geroepen, toen ze de deur achter zich dicht trok en tevreden en vergenoegd, met een zak warme oiebo.len en de Karbies, het handtaschje in de andere hand door de Eben-Haëzerstraat liep met de bedoe.ing in de Wolphaertsbocht de bus te pikken. 't Was al stil op straat, de menschen zaten genoeglijk thuis, juffrouw nicht liep haastig door, heur hart trok naar het Klaasw aalsche. In de verte naderde een man, een kerel met een pet schuin over een oog, z'n han den in z'n zakken. Julfrouw nicht ging aan den huizenkant loopen. Maar de kerel bleek niet te ont wijken, toen bij haar dicht genaderd wa3 sprong hij plotse.ing op de verschikte juf frouw toe en voordat ze wist wat er ge beurd was, rende de schurk weg met haar handtaschje, waarin de portemonnaie met vier gulden zat. De juffrouw gi de. er gin gen ramen open, verschrikte gezichten gil den mee: „Houtedief. 1)6 knul met het taschje was een zijstraat ingerend. Houtedief, brulden de achtervol gers, die snel in aantal groeiden. Op den Katendrechtsche Lage Dijk sloeg de hond van een rijwielhandelaar aan van het rumoer. De fietsenverkooper ging kijken, zag den kerel voorbij z'n winkel rennen, riep: „Allo Fik ot Kees of Hector," waarop de hond z'n achterpooten schrap zette en wegschoot achter den vluchteling aan. „Hauw" zei de hond en bad den man in een zeker ge deelte van zijn pantalon beet, zegt de „MsL.'\ „Frek beest" vloekte de kerel en trachtte vergeefs den feilen hond weg te trappen De achtervolgers waren er spoedig bg, de dief werd smadelijk naar den politiepost gebracht. Hel uiteinde was slecht voor juffrouw, kerel en hond. De eerste miste d'r bus, de tweede vierde z'n nieuwe in de cel met pgn in z'n zitvlak, nummer laatst had voor werd echter gecontracteerd, dat het bedrijf niet kon worden stop gezet. Onder leiding van de heeren H. Kennedie en J. Beyderwellen heeft men toen veertien dagen lang voorbereidingsmaatregelen ge troffen. Het geheele verband in de con structie werd losgemaakt, en de losgemaakte muur werd opgevangen door 34 houten juk ken, die telkens t\A?e meter van elkaar wa ren geplaatst, zoodoende kon de muur niet scheuren. Toen deze werkzaamheden klaar waren is men Zaterdag j.l. begonnen met het eigen lijke opvijzelingswerk Het fabriekspersoneel kreeg vrijaf en met 25 man is men aan het moeilijke karwei geslagen, om dc poortspan ten op sommige plaatsen tot zelfs 46 centi meter op te vijzelen Het werk is vlot van stapel geloopen Het is merkwaardig te zien hoe muren, spanten en overkapping tegen over elkaar waren verschoven Gisteren kon het bedrijf alweer in werking worden gesteld alleen de nieuwe verbindingen zijn nog niet aangebracht, hetgeen te wijten is aan het vriezende weer De groote risico van het opvijzelingswerk in oogenschouw genomen, zijn de kosten lang niet hoog: ze beloopen niet meer dan een zesduizend gulden. INBRAAK. Door opensluiting heeft men zich toe gang verschaft lot de woning van den heer A. in de Jan Hendrikstraat te Den Haag. Ruim f 300 is uit een lessenaar gestolen, EEN IJSDAM VAN MUIDEN TOT FORT PAMPUS. Bergen van vijf meter en hooger. Naar uit Muiden aan .De Tel." wordt ge meld bevindt zich een ijsdam voor de uit monding van de Vecht, die een groot ge vaar oplevert. De dijk aan den rechteroever van de Vecht is n.l. zeer zwak. Bij een snellen was zouden de ijsschotsen een doorbraak kunnen veroorzaken waardoor de Zuid- en de Bloemendaal9che polder zouden over- stroomen De ijsdam is ongeveer 1 a 2 K.M. breed Zondag is het water in de Vecht 30 c.M gezakt doch het ijs in zee lag buiten de kribben ruim 1 1/2 M lag€T dan er binnen. Duizenden en duizenden menschen zijn Zaterdag en Zondag naar het schouwspel gaan kijken Men ziet het grondijs vermengd met aarde of laagveen soms met groote keien, onder het gewone ijs zitten Óp sommige plaalsen^is het met zoo'n kracht naar boven gestuwd dat het bovendek heuvels van 5 M. en hooger vormt Men zag de menschen de toppen beklimmen er achter verdwijnen en weer te voorschijn komen Telkens ontmoette men een plaats waar men het water hoorde klateren als in een onderaardsche grot. Velen zetten hun tocht tuschen de ijsheoi- BINNENLAND. Baron Sweerts de Landas Wyborgh, da commissaris der Koningin in Zuid-Holland is overleden. (Laatste Berichten. 1ste Blad). Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der Arbeidswet 1919. (Binnenland, 2e Blad). Hoe een spoorwegongeluk bij Pnrmerend werd voorkomen. (Gemengd, le Blad). Vergadering van de eerste afdee'inq van het Kon. Ned. Landbonw-Comité. (Land- en Tuinbouw, 2e Blad). BUITENLAND. Anti-oorlogsverdragen in bespreking. (Bui tenland, le Blad). Overstroomings- en sneeuwrampen. Hon gersnood in de Herzegowina. (Buitenland, le Blad). Eenige ernstige anto-ongevallen. (Buiten-* land, le Blad). Incident met een wagon met mitrailleurs. (Buitenl. en Tel., le Blad). In San Domingo wordt een vuurtoren ter eere van Columbus opgericht. (Tel., le Blad) veis voort lot fort Pampus, de wachters heb ben nog nooit zoo'n overdrukken dag gehad. Alle bakens zijn nagenoeg van de pieren afgeschoven: de lichtbaak op de Westkrib, zal het ook wel niet lang meer maken Met welk een kracht het ijs werkt blijkt wel uit 't feit. dat een ducdalf met vier zeer zware steunbalken, geheel is opgelicht en schuin in het ijs is vastgevroren De verstarde Zuider zee geeft van het fort Pampu3 gezien een zelfden aanblik als de Hollandsche Noord zeekust wanneer men die op eenigen af stand per boot passeert, 'tls alsof men be-» sneeuwde duinen ziet SPOORWEGONGELUK VOORKOMEN. 1 Een waakzame brugwachter. Toen de brugwachter J. van Weste gis termorgen de trein van 8.12 van Purme- rend naar Enkhuizen het passeeren, meen. de hij een vreemd geluid te hooren boven het leven wat den trein maakte, die over j de Wherebiug ging Toen hij na het passeeren op onderzoek uitging, bleek, dat een stuk rails, aan sluitende aan de brug, doorgebroken was, n.l. het dek was van het voetstuk der rails afgeknapt. Daar de machinist niets had bemerkt, ia dit denkelijk door een der volgwagens gedaan. Wonder boven wonder liep geen der wagens uit het spoor. Onmiddellijk ging cfc brugwachter den volgenden trein met de roode vlag tege moet en zette het sein onveilig. De trein van 8.56 richting naar Amster dam werd opgehouden en de reizigers gin gen te voet naar 't station Purmerend, waar inmiddels een extra trein werd aan gevraagd Met vereende krachten is er direct een stuk rails ingelascht, zoodat de trein zeer langzaam over deze plek kon rijden om de passagiers naar Amsterdam na eenig op onthoud te vervoeren. Een woord van hulde dient zeker te wor den gewijd aan brugwachter Weste. die een groot ongeluk heeft voorkomen, daar de trein van Enkhuizen zonder zijn maatrege len zeker naast de brug en op het ijs zon zijn gereden. BRAND. In den nacht van Zondag op Maandag ia het huis Kanaal weg 35 te Helder, bewoond door den heer Vermeul. waarin een lijs tenmakerij is gevestigd, totaal uitgebrand. Do bewoners waren niet thuis en verbleven buiten de stad. DE TRAMBOTSING BU LAREN. Geen vervolging tegen Kelderman. Do officier van justitie te Amsterdam heeft aaD den controleur Kelderman van de Gooische stoomtram bericht gezonden, dat tegen hem geen vervolging zal worilen ingesteld m verband met het tramongeiuk bij Laren in Augustus j.l. EEN INBREKER GEARRESTEERD? Als verdacht van de inbraak in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in ®en kan toor te Nijmegen, waar een brandkast werd

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1