68ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 2 Januari 1928 Derde Blad No. 20798 UIT DE OMSTREKEN. NI VA TANDPA5.TA UIT DE RIJNSTREEK. UIT ONZE STAATSMACHINE AALSMEER. Ia de afgeloopen week werd aan de Centrale Veiling, alhier, een zending afge sneden bloemen aangevoerd, welke geheel uit Zuid-Afrika afkomstig was. Volgens flora-kundigen is haar naam Ornalogenum. Ze is ivoor-wit, trosachtig en staal op Hin ken stengel. De handel gaf niet veel voor deze nieuweling, 't Moet echter wel een sterk soort bloemen zijn, daar ze weer ge heel fnsch werden, toen ze in 't water wer den gezet In hel afgeloopon jaar werden door hel gemeentebestuur 259 vergunningen af gegeven voor het bouwen van trekkassen. De totale bouwsom bedroeg f 500.000. Doordat de vorst in het zuiden van Frankrijk voor een groot gedeelte de buiten bloemen heeft vernield, welke anders om dezen tijd West-Europa overstroomden, is de snijbloemenhandel hier in een bijzonder gunstige omstandigheid gekomen. In de af- geloopen dagen was de export naar de ver schillende landen zeer levendig en de prij zen der bloemen zeer hoog. Seringen lie pen lot 80. rozen lot 94 ct. per stuk. Ook de nog aangevoerde chrysanten gingen voor hoogen prijs (30 ct.) van de hand. Het gaat de bloemisten hier dus thans voor den wind doch anderzijds heeft menig exporteur stroppen, doordat de zendingen bevroren overkomen. Op Maandag 9 Januari a s. wordt de Mr. Jac. Tak s Bewaarschool, na gedurende eenige maanden gesloten te zijn geweest, weer voor de kinderen geopend. Financieele moeilijkheden noodzaakten het bestuur de school te sluiten, totdat de gemeente in greep, waardoor het voortbestaan dezer in richting verzekerd is geworden. Het onder wijs, voorheen den kleinen in verouderden geest gegeven, is gereorganiseerd; 't zal nu in de lijn zijn van voorbereiding tot de la gere scholen, terwijl ook schoolgeld betaald moet worden naar het inkomen met een minimum van 10 cl en tot een maximum van 50 ct per kind en per week. HAARLEMMERMEER. De inbeslag genomen distilleerderij. Met betrekking tot de in Haarlemmermeer op bet erf van den landbouwer V., aan den Spieringweg, door de daartoe bevoegde ambtenaren in beslag genomen volledige distilleerderij, die aldaar in werking werd aangetroffen, werd ons modegcdeeld, dat het gebouwtje, waarin een en ander werd ontdekt een zoodanig aanzien had gekregen (hel was geheel met stroo bedekt), dat het meer geleek op een hooiberg dau op een werkplaats. Naai wij vernemen, zal te Vijfhaizen alhier, de georganiseerde groote bazaar ten bate van den arbeid van het comité van herstellings- en vacanüe-kolonies voor uit zending van zwakke kinderen, otOcieel wor den geopend op Vrijdag 6 Januari a.s., de» namiddags te 4 nur in de openbare lagere school. Tengevolge van de gladheid had mej. H., op den Sloterweg, alhier, in de na bijheid van haar woning, het ongelnk ait te glijden en zoodanig te vallen, dat zij een arm brak en aan het hoofd verwond werd. Per auto werd zij naar een dokter gebracht. HILLEGOM. Een belangrijk besluit van den gemeenteraad De Haven wordt verbreed. De gemeenteraad heeft oa de laatste openbare vergadering een geheime zitting geüuuden. Naar wij vernemen, is toen be sloten dé Haven te verbreeden, en wel aan de Noordzijde, van de Nieuwe Haven af tot aan de Haarlemmermeer. B. en W. wer den gemachtigd een strook grond te koo- pen ter breedte van 7 Meter, over een lengte van ongeveer 600 Meter, van de eigenaren Witteman, Rgnveld en Van der Schoot prijs van den grond is fl per v.k. Meter. De waterspiegel van de Haven is nn 15 h 17 Meter breed en zal worden 20 Meter. Door de schippers is al lang over de Haven geklaagd; dit plan kan dus een groote ver betering worden. Het gemeentebestuur is voornemens het werk in twee jaar uit te voeren, en dezen wintei er nog mee aan te vangen. De kosten zijn geraamd op 25 5 30 duizend gulden. Nienwe verkeersweg. Onze correspondent schrijft: Naar wg vernemen, is er een uitbreidings plan der gemeente te verwachten, waarop een nieuwe, groote verkeersweg, een on.t- lastingsweg van den bestaanden Rijksweg is geprojecteerd, Deze weg zou nabij de Steenfabriek den Rijksweg verlaten en loopen door den Eis- broekerpolder, Vennepperpoider en Vosse- en W'eerlanerpolder, om bij het Ooeteinde weer op den Rijksweg uit' te komen. De weg gaat dus geheel langs de kom der gemeente heen en is bestemd voor het snelverkeer. Het initiatief hiertoe nam het het Rijk. KATWIJK AAN ZEE. Bij den aanvang van 1S28 Het jaar 1927 ligt reeds meer dan een etmaal achter ons en thans staan we weer voor een nieuwe periode, waarvan hel re sultaat diep verborgen in het duister ligt. Hel jaar. dat voorbijging was over 't al gemeen niet slecht voor Katwijk. De ver diensten waren hoewel niet schitte rend toch beter dan hef vorig jaar en voor rampen, zooals 1926 ze ons bracht, bleven we Gode zij dank. gespaard. En nu gaan we weer een nieuwe toe komst tegemoet. En met die nieuwe toe komst een groote verandering in ons hoofd bedrijf. de visscherij. In den loop van het vorig jaar wezen we er reeds meermalen op. dal de visscherij alsnog het meest loonend blijkt, indien de schepen mechanische voortbewegingskracht bezitten, in den vorm van motoren, door olie ol benzine gedreven. 1927 heeft duidelijk getoond, dat het voor het bedrijf noodzaak werd. De zeilloggcrs zullen spoedig tot het verleden behooren en plaats hebben gemaakt voor de moderne motorloggers. Nu weten we wel, dat dit niet met een ..handomdraai" klaar te spelen is. want er gaan een kleine twintig duizend gulden mee gemoeid aleer die verandering aan een schip heeft plaats gehad en elke reeder heeft zulke sommen niet tot z'n beschikking. Maar het is de eisch van den tijd de omstandigheden van het bedrijf eischen het, zoodat men verplicht wordt deze ver andering aan zijn schepen aan le brengen, of, ze binnen afzienbaren tijd uit het be drijf te schakelen. Zooals we zeiden, de ombouwing der schepen brengt voor de huidige reederijen groole bezwaren mede op financieel gebied, voor den visscherman daarentegen brengt zij vele voordeelen. Doordat de schepen motorische kracht hebben, wordt eerstens de uit- en thuisreis belangrijk verkort, zoodat de tijd. die ze an dere op zee daarvoor noodig hebben, thans benut kan worden voor de visscherij zelf. In 1927 werd veel meer haring aangebracht dan in 1926. Dit geefl reeds te denken. Daarbij komt, dat de arbeid aan boord daardoor aanmerkelijk verlicht wordt en er trots dat, meer gelegenheid bestaat om grootere vangsten aan de markt té brengen. Het zal nu met de zeilloggcrs net gaan als vroeger met de bomschuiten Toen de zeilloggers een poosje in de vaart waren, wilden onze goede zeelui met de bomschui ten niet meer naar zee en werden de ree- ders genoodzaakt tot het aanschaften van loggers. Straks krijgt men hetzelfde te zien ten opzichte der motorloggers. Wanneer we goed ingelicht zijn, bevin den zich nu alreeds eenige onzer schepen op de Noordzee ter uitoefening van de trawlvisscherij. Niemand zal er aan twijfelen, wanneer wij hen een „goede reis" toewenschen. dal dit niet uit den grond onzes harten opwelt. De visscherij toch trawl- en haring- visscherij is toch lot heden nog de hoofd bron vsn ons beslaan van ons geheele zee dorp en het zou jammer zijn, als onze menschen, bij noesten vlijt op de verrader lijke zee geen voldoende inkomsten voor het gezin konden winnen. Laat ons dan honen, dat 1928 een geze gend jaar moge zijn voor reedere en vis- schere Dat we voor rampen gespaard mo gen blijven, zoodal we op Oudejaarsavond van dit jaar. allen met elkaar, nog meer dankbaarheid in bet harle mogen gevoelen dan er reeds op 31 December 1927 aan wezig was. Voor vrije beschikking heeft ds. Rut gers f 10 ontvangen. Voor hel Ned. Bijbel genootschap werd gecollecteerd f 93 60; voor de Oude Kerk 1368.79; in de N:euwe Kerk f 10; door den pres. kerkvoogd f 2.50; voor de zending werd gecollecteerd f38.25. De offerbussen, zich bevindend aan de uilgangen der Oude en Nieuwe Kerk zullen bestemd worden tot hel ontvangen van gif ten ten dienste van de Oude Kerk en de Prinses Juliana-school. De kerkvoogden re kenen er op. dat ze herhaaldelijk verplicht worden de bussen te ledigen. Als een bijzonderheid kunnen we ver melden, dat er in den Oudejaarsnacht bijna geen enkel geweer- of revolverschot werd gehoord. Zou dit misschien in verband staan met het strenge onderzoek en hel in beslag ne men van verschillende vuurwapenen, door de politie in de laatste weken ingesteld? De gekozen ouderlingen en diakenen der Gereformeerde Kerk, de heeren D. Par- levliel Lzn., M. C. v. d. Lee. J. v. Egmond en D. C. van Leeuwen, hebben allen hun benoeming aangenomen. De nieuwe leeraar der Geref. Kerk, ds. Ingwersen, zou heden met zijn gezin van Nijkerk naar hier komen. De ver touwde pastorie is reeds voor een groot deel voor de nieuwe bewoners gerestau reerd en ter ontvangst gereed gemaakt. Naar wij vernemen heeft de heer L. H. Slotemaker, rijksontvanger, eervol ontslag aangevraagd. NOORDWIJK. SL Hyacinthn». In een Iwelal genoeglijke avonden heeft St. Hyacinlhus, onderafd. van St. Deus Dcdit haar 15-jarig beslaan herdacht, daar bij beide malen de groote zaal van het Juvenaat geheel bezel was. Donderdagavond hield op deze feestver- gadering de heer A. J. Loerakker en Vrij dagavond de heer B. N. Loerakker een feestrede. Na een inleidend woord vin welkom door den voorzitter, besprak deze de heugelijk heid van de vereering van het 15-jarig be slaan In het afgetoopen tijdvak, aldus spr., wer den niet alleen loonsverbetering en een betere arbeidsregeling verkregen, doch ook werd de Roomsehe gedachte weer op den voorgrond gesteld. Spr wees op het moeilijke bij de tot standkoming der organisatie en illuslreerde hierbij duidelijk welk een belangrijke rol de vrouw van den arbeider hierin len goede of len kwade kan spelen; ook wees spr. op den groolen vooruitgang in hel bedrijf ver kregen door de organisatie, wat betreft ar beidsvoorwaarden, ziekte- en ongevallen verzekeringen. Doch van nog grooler belang achlte spr. hel. dal men door de organisalie kleur heefl leeren bekennen en de handelingen hepft welen overeen !e laten slemmen met de beginselen. Daarom spoorde hij allen aan zijn kinderen op te voeden in dè Roomsehe organisalie. Na een dankwoord van den voorzitter, aan den spr, kwam het meer genoeglijke gedeelte aan de beurt en trad de dames- tooneelclub „De Blijde Wereld", ten too- neele welke allereerst opvoerde het prach tige drama in 3 bedrijven „Zieleslrijd". Op zeer gevoelige wijze vertolklen deze dames dit mooie en leerrijke stuk. waarin de hoofdrollen zeer goed tol hun recht kwa men. Na de pauze werden wij vergast op een komisch zangspel in 3 bedrijven „De ontevreden waschvrouw", hetwe'k zeer in den smaak viel Hel was dan ook ten zeerste op zijn plaats dat na afloop de voorzitter de dames looneelislen hartelijk dank bracht voor hel mooie spel. waardoor beide avon den zoo goed waren geslaagd. Zeer voldaan keerden allen huiswaarts. Burgerlijke Stand. Geboren; Wilhelmina Hendrika, d. van J. v. d Eijkel en W. C. Minnee. Elisa beth Cornelia Maria. d. van C. G J. Alke- mad en Th G Dolle. Sophia Cornelia, d. van G van '1 Wout en A P Steenvoor den. Leendert, z. van L v der Deijl en T Duindam. Pelrus Pr.inciscus, z. van W. C Rietmeijer en J. J. Sleenvoorden. Jacohus. z. van S. Langelaan en E. J. Bierman. Ondertrouwd: Michiel Brcderode 21 j. en Elisabeth Vink 20 j. Overleden- Peironella Goemans 84 J., wed. J. J Uljee. Grietje Plug 69 j.. wed. P. Plug. Cornelis Wilhelmus Mellema 7 j.. z. van J. A. Mel- lema en E. A. Gitz, te Rotterdam. NOORD WIJKERHOUT. In de Ned. Herv. Kerk is, onder dank betuiging gecollecteerd voor de Diaconie o.a. twee bankbiljetten ran 125. De eerste vergadering van de twee, groote gecombineerde veilingen, uit Lisae en uit Noordwijkerbout, thans samenge smolten tot één groote vereemging, her doopt in ,,De Eendracht" was een waar succes, De groote saai van café ,,'t Wapen van Noordwijkerhout" waa eivol met be langstellenden De voorz<tter, de heer G. Schilder, herdacht in zijn openingsrede het groote succes, dat de gecombineerde veilingen, aan Piet Gijzenbrug gebad heb ben. Er w-aa n.l. een netto opbrengst van f 125.000, en een winst van ruim f 10.000. Er werd ruim f 4000 oude schuld afgelost. Bij acclamatie werd tot voorzitter her kozen de heer G. Schilder, en tot bestuurs lid de beer P. A Woimerdam. Beiden namen de benoeming aan De heer A. v. d. Lans heeft ais bestuurslid bedankt en daarom stelde de beer E. Oostdam Hzn. voor, deze vacature niet meer te vervullen, maar in den drukken tijd diende een boek houder te worden aangesteld. Aldus is be sloten. Tot commissarissen werden herkozen de heeren P. Bckker en H. Granneman. Hierna had een geanimeerde bespreking plaats over cie erwtenteejt 1929. Reeda nu kwam bij 't bestuur een* aanvrage in van een fabrikant, die 20.000 K.G. bruine copu- cijners wil koopen, de tuinders kunnen reede over dit aanbod beraadslagen. Bij de rondvraag deelde de voorzitter nog mede, dat in 't afgeloopen seizoen ver schillende tuinders hun producten te laat aan de veiling brachten, 'n 't vervolg moet de aanvoer, welke te laat aankomt, blijven staan, tot den volgenden dag. VOORSCHOTEN. Bntgerlijke Stand. Geboren: Albertus Cornelis, s. v. L. B. Hoogweg en H. H. Degger. Gehuwd: H. W. v. Tnc-ht en A. A, C. Labrijn. Overleden: A E. Remouchamps, 35 J. Ph. M. Hakker, 8 j. B. Sprayt— Goemans, 78 j. A. de Graalf, 64 J. RECLAME. VOORKOMT TANDBEDERF en poetst 's-morgens en 's-avonds met 75 ets.per Vi tube. 25cbp.'A tube. 39 ALPHEN AAN DEN RIJN. Burgerlijks 8tand. Geboren: Adriana Catharina, d v. ~P, v. Weeringen en D. v. Wee ren. Anna Christina, d. v. J. H. y. Frankfoort en A. H. kt Pouw. Jan Jacob, z. v. J. M. Kalsboven en A. den Hartog. Antonia Hendrika, d. v. C. W. v. d. Broek en J. Bos. Klaaske Johanna, d v. S. Krotje en J. v. Staveren. Johannes Petrus, a. v. M, J. de Heg en J. v. Fulpen. Alida Maria, d v. J. P. Hunink en T. Dgs. Johanna Frederika, d. T. P. Laros en J. M. Baas. Gehuwd: J. G. Kok, jm., 83 j. en S. M, Schellingerhout, jd„ 30 j. W. Bezemer, jm., 26 J. en J. r. d. Lede, jd., 22 j, A v. Triest, jd., 26 j. en P. Sluimer, jd-, 24 j. Overleden: M. U. v. Zwteten, wed. v. O Meerburg, 83 j. J. d. Louw, wednr. v. A v. Haringen, 79 j. J. M. Spuor- man, echtg. v. Chr. v. d. Stok, 73 j. A Westmaas, echtg. t, P. Vermeulen, 71 j. Gevestigde personen: J. v. Djjk, Hngo de Grootstraat 12, ait Woerden. Chr. v. d Stok, St.-Josephgest., uit Leiden. A v. Sprang, Otweg 2, ait Waddinxveen. H. JJdens, P. H.straat 35, uit Taruetong (Ned. ü.-l.) J. Tuinman, Raadhuisstraat 52, uit Maassluis. Vertrokken personen: A. G. Heenk, naai Ter Aar. G. Verbeek, naar Haarlem mermeer. A. W. v Wil igen, naar Den Haag, Weimarstraat 406. W. H. Ver kerk, naar Rotterdam, Maisstraat 3. W. E. Verhoef, naar Zwammerdam. O, v. Elswgk, naar Hazerswoude. J. H. v. Franktoort, n. H'l.egom. R. C. v. Roos- mslei naar Nootdorp. D. v. d. Neut, n. IieemsterlanA 11. J. A Stevens, naar Venray. De heer J. Blgleven, hoofdbesteller aan het postkantoor alhier zal, naar wij vernemen, 16 Januari a.s. den dag her denken, dat hij bij de posterijen in dienst betrekking kwam. Nieuwe abonné's aan het lokaal tele foonnet Alphen a. A Rijn over het 4de kwartaa. 1927: C. Zoetemeijer, Stationsstraat 27, nu. 126; U P. Wiertsoma, Gomvsl. weg 10. no 210; v. Deuren Co, Kidderbuurt no 155; E. J. Coster, Raadhuisstraat 20S, no. 242; mej. C. T. v. Schuylenburg, Zaal- bergstraat no. 243. Als ouderling en diaken der Ned. Herv. Gemeente te Aarlanderveen rgn her kozen resp. de heeren D. Valkenburg en W. v. Dolder. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppo tkin'oren werd gedurende de maand Dec. 1927 inge legd f20.307.57 en terugbstaa'd f 17.431.^-5. Bet laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 17527. ALEEMAD5. Burgerlijke Stand. Geboren: Marecllus Cornelia, z van C. J. de Bruyn en C. M. Straathof Barnardus Petrus, z. van F. J. van Veen en M W. A. Beumer Overleden: Johannes Vermcy W. 79 jaar. Ondertrouwd: Bernard Eduard Julius Stockmann, jm. 23 jaar en Antonia Frede rika jd. 25 jaar KOUDEKERK. Uitvoering „Knnct na Arbeid". Vrij'dagavond gaf het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" in de openbare school voor donateurs cn genoodigden haar 4de uitvoering. Te halfacbt opende de eere voorzitter, burgemeester Kwint dezen avond. Hot deed spreker genoegen dezen avoDd te mogen openen, daar de muziek- vereeniging zich in aller belangstelling mag verheugen, cn steeds vooruitgaande is, dank zij de leiding van baar directeur, den heer J. v. d. Kaai, uit Leiden. Vervolgens werd het vaandel onthuld, waarvoor de vereeniging in het afgeloopen jaar een bazaar gehoudpn heeft. Hierna droeg de burgemeester de leiding over aan den directeur Het programma werd inge zet met bet Wilhelmus, hetwelk door de aanwezigen staande werd aangehoord. De muzieknummer» werden alle keung uitgevoerd Vervolgens werden door enkele leden eenige voordrachten ten beste gege ven. De burgemeester dankte aan het eind het corps voor het gebodene. en hoopte dat in het komende jaar nog vele uitvoe ringen in de nieuwe muziektent gegeven mochten worden. Het wo» een goed geslaagde avond. LEIDERDORP. Bnrnertiihe Stand. Getrouwd: A Snijder en N. L van Teij- lingen. Vrijdagavond hield in de openbare school de Chr Oranjevorreniging haar jaar lijksche gezellige bijeenkomst. Nadat de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze was geopend, sprak de voorzitter de heer G. Goedhart eeD toepasselijk woord, waarna de beer Van der Beek een onderworp be sprak, betreffende verschillende stronrmn- gen in het voorgaande en tegenwoordige leven Vervolgens werd door de reciteer- club een tweetal tooneelstukjes opgevoerd, welke bij het publiek zeeT in den smaak vielen. Met het zingen van den Avondzang en dankgebed, door den heer Van der Beek werd de bijeenkomst besloten. De burgemeester woonde een groot ge deelte van de samenkomst bij. Ter «ecretarie zijn inlichtingen te be komen omtrent een gevonden nikkelen armbandhorloge. NIEUWE-WETERING. Gisteravond hield de Chr. Zangver- eeniging „Zingt den Heer met Hart en Mond" alhier onder leiding van den heer J. van lterson haar vijfde uitvoering in de Bijz. School Nadat de Wel Eerw. Heer Ds. W. W Siddrê een hartelijk welkomstwoord had gesproken, kwam de vereeniging naar voren om haar liederen ten beste te geven Deze vereeniging kan op een aardig geslaagde uitvoering terug zien. Hel is alleen te be treuren. dat de opkomst van belangstellen den gering was. TER-AAR. Borgcrlijke Stand. Geboren: Alida Margaretba, D. J. v. der Hoorn en E. M G. Voortmau. Jacob Z. v. J. van der Starren en M. Snijder». - Maria Petronella, D. J. O. Valk en A. Breeveld OverledenE. M A Droogh, D. 1 J. Levenl. kind van P J. Akerboom en M. r. Hmoorenburg. Petru» van Diemen, wed van Th. r. dei Horat 67 j. In de gehouden IJsclub vergadering werd tot voorzitter herbenoemd de heer M. van Tol en tot commissarissen de hee ren C. Vermeulen, D. van Luiing, C. T. de Bruijn, 1 den Haan en G H. Aaftink. In de kae bleek te zijn plm f 600 Na gedane rekening en verantwoording van den pen ningmeester werd alle» in orde bevonden en aan den secretaris voor diens verslag en aan deD penningmeester dank gebracht voor bun bemoeiingen. WADDINXVEEN. Bntgerlijke Stand. Geboren: Willem, Z. v L Roos en M. van der Hengst. 6amuei, Z. v. W. de Bruin en Ie de Greef. Overleden: T. Dekker. 55 j., echtg. van T. Schep. Gevonden voorwerpenEen handbe schermer van een fieto. Inlichtingen ter secretarie. De burgemeester heeft de gemeente met verlof verlatenals loco burgemeestcir treedt op de heer J. G. Herfst, wethouder. Aan de arbeidsbeurs a'bter asaan in geschreven als werkloos4 grondwerkers, S losse werklieden, 5 metselaars. 1 timmer man, 1 meubelschilder. 1 schilder en een opperman. In lichtingen te bekomen CCD het bureau ter secretarie. ONTWERP-ZIEKENFCNDSWET. Een nader gewijzigd ontwcrp-Zieken- fondswet is verschenen. Het oorspronkelijk ontwerp is aangevuld en verbeterd. Het ontwerp gaat uit van do veronderstelling, dat het in het belang der volksgezondheid wenschelijk is regelen te stellen omtreot de eischen, waaraan een goed ziekenfond* be hoort to voldoen. Waar weinigen die ,uen- schelijkheid zullen aanvechten, daar is het nog de vraag of de voorgestelde regeling even algemeene instemming vinden zal. De minister heeft zich bij de regeling van deze materie inderdaad op een zeer breed standpunt gezet. Hij gaat uit van de stelhng, dat een behoorlijke seneenkundige verzorging niet uitsluitend een arbeiders belang, maar een algemeen volksbelang is en dat derhalve een wettelijke regeling en de ontwikkeling van het ziekenfondswezen, dat zich reeds heeft ingeburgerd in onze samenleving, het beste middel is om te komen tot een doelmatige geneeskundige verzorging van de breede volksklassen der arbeiders en der met dozen maatschappe lijk gelijkstaanden. Dwang tot aansluiting wordt niet uitgeoefend. We! wordt daar in direct op gewerkt, zoo door Art. 43 van de Ziektewet, dat den volgens deze wet ver zekerde geen ziekengeld toekent, wanneer hij o.a, niet is ingeschreven bij een even tueel krachtens deze wet toegelaten zie kenfonds en bovendien door do voorgestel de 8ubsidieering van erkende ziekenfond een. Het wetsontwerp dan spreekt van toege laten ziekenfondsen. Ieder rechtspersoon lijkheid bezittend ziekenfonds, dat uitslui tend werkzaam is in het belang der volke gezondheid, kan door de Kroon als zooda^ nig worden toegelaten, wanneer de statu ten van het fonda voldoen aan de eischen, die deze wet stelt of als gevolg van deze wet nog gesteld zullen worden. Wat die statuten onder meer moeten bevatten wordt ook zeer nauwkeurig omschreven. Zoo wor den genoemd- het verzekeringsgebied, de omvang van de verzekerde geneeskundige verzorging en de overige werkzaamheden in het belang der volksgezondheid, indien het fonds zich die tot taak heeft gesteld; de rechten en verplichtingen der verpleegden, die der aan het fonds verbonden genees kundigen, vroedvrouwen, apothekers, tand artsen en verplegendenhet aantal verze kerden, dat ten name van eenzelfden huis arts mag ingeschreven staan en verder al lerlei betreffende bestuursleden, admini stratie, beheer enz. enz. De ervaring heeft geleerd, hoe noodig één eD ander is. Omtrent de geneeskundige verzorging wordt bepaald, dat deze zal moeten duren zoolang de ziekte duurt, onverschillig wat do oorzaak moge wezen en het lidmaas- schap van het fonds niet wordt verloren Do Kroon heeft het recht het kleinste zielen aantal te bepalen, waarover een fonds zijn werking moet uitstrekken om voor toelating in aanmerking te komen en verder om eischen te stellen, waaraan de geneeskun dige verzorging moet voldoen. Uit deze be palingen wordt duidelijk, dat het wetsont werp wil, dat den leden waar voor hun geld geboden zaJ worden. Natuurlijk volgt daaruit, dat ook die gevallen worden ge noemd, waarin de fondsen niet in de ge neeskundige verzorging behoeven te voor zien, n.l. wanneer de verzekering bij het inroepen der hulp nog geen veertien dagen oud is of de bevalling geschiedt binnen zes maanden daarna, waarop weder eeD paax uitzonderingen worden toegelaten, die hier niet ter zake doen. Tot ecu fonds moet toe gelaten worden ieder, die deD leeftijd van 10 jaar heeft bereikt en wiens inkomen ile bij algemeenen maatregel van bestuur te bepalen grens niet overschrijdt. Deze grens mag verschil.end zgn voor personen, die een gezin hebben naar ge lang van de grootte van dit gezin en voor aheenstaanden en mag verschLend zjjn vuor verschil.ende deelen des lands, gemeenten of deelen van gemeenten. Minderjarige er- sonen behoeven niet te worden toegelaten, indien het inkomen hunner oudera of voog den de vastgestelde grens te boven gaat Ala regel zal gelden, dat van fondsleden, oie een gezin hebben, de echtgenooten en inwonende minderjarige kinderen moeten worden toegelaten. Op dezen regel zjjn aar tuurljjk ook uitzonderingen toegestaan even als ook de mogelijkheid opengelaten wordt, dat de echtgenooten en de inwonende mindér- jarige kinderen lid van het fonds moeten worden. Voor opzegging van bet lidmaatschap vanwege het bestuur kan alleen in aan merking komen do wanbetaler en degcen, die niet meer voldoet aan de toe.atiogs- eifcchen. Ook verder worden maatregelen teg-*n wil ekeurg royement voorgesle.d, ter wijl verder wordt voorgeschreven, dat minstena ééns in de vijf jaar de bijdragen der verzekerden opnieuw moeten worden vastgesteld en de bjjdragen van leden be neder 16 jaar niet hooger mogen wezen dan de helft der laagste bedragen voor personen boven 16 jaar. Onder de verplichtingen, die aaD de fondsen opgelegd zullen worden, behoort ook de zorg, dat er een voldoend aantal geneeskundigen, vroedvrouwen, apothekers

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9