68,,e JAARGANG MAANDAG 2 JANUARI 1928 No. 20798 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEID DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIOEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cta per refei roor edverUntien uit Leiden en plaatsen waar agentschappen ean ons Blad gevestigd rijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regel Kleine Advertenti?n uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueeie oprending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden 2.36. per week 0 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Olt nummer bestaat uit ORIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algeraeene kennis, dal door hen vergunning is verteend aan de N V. Leidsch Dagblad en rechtverkrijgenden lot het uit beenden van de drukkerij in het perceel Witte Singel No. 1, kadastraal bekend Ge meente Leiden, Sectie M. No. 3669. Leiden, 2 Januari 1928. 81 A, VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. C. KORTEWEG f Geheel onverwacht is gisteren in de kracht van zijn leven, in den ouderdom van nog slechts 43 jaar hier ter stede over leden de heer G. Korteweg. in leven direc teur van het bijkantoor Leiden der Centrale Bank voor den Handeldrijvenden Midden stand. na de fusie met Boaz- en Hanze- bank Nederlandsche Middenstandsbank ge- heeten Cornelis Korteweg, zoon van notaris Korteweg te Hazerswoude, bezocht in Leiden de Hoogere Burgerschool. Na van deze inrichting het einddiploma te hebben verworven, ging hij zich bekwa men in het bankwezen, waarbij de wereld oorlog zooals van zoovelen ook zijn toe komstplannen eenigermate in de war stuurde, doordat hij in 1914 bij de mobili satie' geroepen werd zijn militaire plichten te vervullen. -Omstreeks 1917 volgde zijn benoeming tol directeur van bovengenoemde bankinstelling De heer Korteweg heeft zich altijd in het bijzonder aangetrokken gevoeld tot den middenstand en zich steeds een ijverig voor vechter voor zijn belangen betoond. Dit bleek o.m. uit de positie, welke hij als voorzitter der Leidsche Vereeniging voor den Handeldrijvenden en Industrieelen Mid denstand gedurende e-enige jaren innam. Zij. die het voorrecht hadden met hem te mogen samenwerken, weten het best. welk een stuwende kracht er van hem uitging en hoe zijn weloverwogen en bezadigd oordeel in tal van min of meer moeilijke gevallen de\ doorslag heeft gegeven En doorgaans leerden de uitkomsten, dat zijn zienswijze de juiste was geweest Nog kort geleden drog hij aan op een hechteren band tus- schen de middenstanders onderling en de totstandkoming der Leidsche Middenstan derscentrale, waarvan hij het presidium be kleedde. was grootendeels z ij n werk. De Leidsche middenstand in het algemeen en de Neutrale Vereeniging in het bijzonder lijdt door zijn verscheiden een groot, wel haast onherstelbaar verlies De heer Korteweg was levens directeur van de Eerste Leidsche Hulpbank aan den Oude Rijn. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats vinden a.s Donderdag middag te 12 uur op de begraafplaats Rhijnhof. AFSCHEID VAN DEN HEER Ir. COSIJN. Zijn groote verdiensten voor de marine geschetst Zaterdag jl. had in het gebouw der Veri ficatie' van 's Rijks Zee-Instrumenten op de Oude Varkenmarkt alhier het afscheid plaats van den adviseur-verificateur ir M. C. F. J. Cosijn. De aftredende chef sprak het geza- melijk personeel toe. welke toespraak door den nieuw benoemden Adviseur-Verificateur dr. J. F. Sirks werd beantwoord. Ir. Cosijn, gedurende 42 jaren bij de verificatie werk zaam. waarvan 24 jaar als chef. heeft veel voor de Marine gedaan op het gebied der nautische en artilleristische instrumenten en tijdens zijn beheer werd het gebouw en het personeel belangrijk uitgebreid, o.a. werd om van het buitenland onafhankelijk te zijn in 1925 overgegaan tot de inrichting van een optische slijperij, waar de lenzen en prisma's van kijkers, afstandmeters en peris copen als nieuw kunnen worden bewerkt. JUBILEA. De heer Ph. Boot Jzn. Zooals reeds eerder door ons gemeld, is het vandaag 25 jaar geleden dat de heer Ph. Boot Jzn.. een der directeuren van de N.V Scheepsbouw- en Reparatiewerf „De Hoop" voorheen Gebrs Boot als firmant in de toenmaals gevestigde firma Gebrs. Boot optrad. Nadat de heer Boot met zijn familie in het kantoor wa9 aangekomen en vervolgens naar een der werkplaatsen was geleid, werd hij namens het geheele personeel toegesproken door den meesterknecht M Zuilhof. die- zijn hartelijke gelukwenschen vergezeld liet gaan van een fraai cadeau, bestaande uit een zilveren motorboot in een vitrine. Daarna werd nog het woord gevoerd door een tweetal werklieden. C. Roos en M van Dam en door den mede-directeur, den heer P. Boot Jr. waarna de jubilaris in eenige welgekozen bewoordingen dankte voor de DE BRUILOFT VAN KLORIS EN ROOSJE IN DEN LEIDSCHEN SCHOUWBURG. .Thomasvaer wi PieterneL hem gebrachte hulde. Hij voegde daaraan de voor het personeel heuglijke tijding toe*, dat allen hedenavond een gratificatie in ont vangst konden komen nemen. In het kantoorgebouw teruggekomen, sprak nog de hoofdboekhouder, de heer C. van Varik. die eveneens door den jubilee renden directeur beantwoord werd. Hierna bleef men nog eenigen tijd gezel lig bijeen De heer E. Th. Witte. Gisteren werd de jubilaris te zijnen huize hartelijk gecomplimenteerd dcor den voor zitter van het college van curatoren der Uni versiteit Jhr. rar. dr. N. C. de Gijselaar, die hem met eenige welgekozen woorden deed voelen dat het werk. in deze 40-jarige loopbaan door hem verricht door hel college op den hoogsten prijs was gesteld, en dat hij niet alleen het Rijk, doch de Leidsche we tenschap in het bijzonder steeds groote diensten had bewezen. Ook de gemeente Leiden, aldus 9pr., mocht vele malen van zijn nuttige adviezen profiteeren Spreker hoopte dat de heer Witte over eenige jaren een lange welverdiende rust zal mogen ge nieten. De afd. Leiden van de Kon. Ned. Maatij. v. Tuinb. en Plantkunde werd vertegenwoor digd door den ondervoorzitter en den secre taris. de heeren dr. J. W. C. Goethart en Jan Kriest Jzn. Bij monde van eerstge noemde werd de jubilaris hartelijk dank gebracht voor het vele dat hij deed voor de Leidsche afdeeling en voor den Ned. Tuin bouw in het algemeen. Dr. Goethart sprak daarbij den wensch uil dat de heer Witte ook na ziin pensionneering nog veel voor den Vaderlandschen Tuinbouw zal mogen en kunnen doen. De heer Kriest uitte zijn persoonlijke ge voelens van dank aan den jubilaris. Een prachtig bloemstuk werd den heer Witte door spreker namens de afd. overhandigd. De rector-magnificus der Leidsche Univer siteit sprak een w.vjrd van dank namens de Leidsche wetenschappelijke wereld. Jhr. mr. dr. W. J. M. van Eysinga ver geleek den Hortus van thans met dien van vroeger, toen een klein kruitluintje, van den ingang tot het bruggetje, nu een tuin van eenige Heet. groot. Spreker roemde de zeldzame collecties planten waaronder vele oude, historische boomen, waarover wel eens strijd wa9 ontstaan als deze door ver bouwing moesten vallen Een eerlijke ge voelvolle strijd, die voor den jubilaris ook wel eens met succes bekroond werd. Spreker noemde het een genot en een voorrecht in zulk een beroemden tuin te mo gen arbeiden. Hedenmorgen werd te zijnen kantore de jubilaris hartelijk gecomplimenteerd door hel personeel van den tuin. Bij monde van den heer J. Mater werd den heer Witte innig dank gebracht voor de prettige samenwerking tusschen hortulanus en personeel, een samenwerking, die niet anders dan goed en zeer nuttig voor de in stelling kan werken. Spreker zeide er van overtuied te zijn dat allen dit ten hoogste weten te waardeeren. Zoowel bij ziekte ais in den dienst waart u. aldus spr., altijd onze raadsman en steeds tot volle tevreden heid van hen die uw raad of hulp vroegen. We danken u daarvoor recht hartelijk, aldus besloot spreker en wij wenschen u na dit jubileum nog zeer vele jaren van goede ge zondheid en na uw pensionneering een welverdiende rust. Bij de Leidsche Zoutkeet. Heden werden aan de Leidsche Zoutkeet alhier diploma's uitgereikt van het Depar tement Leiden van de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel aan een 8-tal werklieden met resp. 46. 42. 42. 34, 33. 26. 25 en 25 dienstjaren, te weten: J. Jansen, L. van Lieshout, J. W. Guley, A. J. Nachtegeller, F. A. IJzerman, I. Del fos, J. J. Molenaar en J. P L. v. Houten. Ten kantore hedenmorgen ontvangen, werden zij allereerst toegesproken door den directeur, jhr. C. C Röell, waarna de diplo ma's met zilveren draagpenning met een toepasselijk en hartelijk woord werden uit gereikt door den voorzitter van het Depar tement. den heer N. C F. van Ginkel. Hierna vond de huldiging plaats van den heer J. P. L. van Houten, die juist heden zijn 2^-jarig jubileum vierde. Als aanden ken ontving hij een zilveren horloge met dito ketting, terwijl aan alle jubilarissen een enveloppe met inhoud werd geschon ken. met de mededeelinv dat zoowel zij al9 het overige personeel dezen dag verder als een vacantie-dag mochten beschouwen. De heer H. de Gens. Den left Januari mocht Hein de Geus den dag herdenken, dat hij veertig jaren op den Hortus als tuinman werkzaam is. Vele trouwe bezoekers van deze instelling zullen dezen kranigen man kennen, die', hoewel bijna vijf en zestig jaar nog zoo krach'i* daarheen stapt en zoo flink zijn werk doet. r-rrs -V 'jr De heer De Geus. De Geus is een tuinman van den ouden stempel, die liefde en hart voor zijn werk heeft. Hij stamt uit den lijd toen er nog geen diploma's te verwerven waren, maar hij is in het bezit van een helder verstand en een flink paar handen en beide weet hij bij zijn werk uitnemend te gebruiken Daarbij is hij steeds welwillend en behulpzaam waardoor hij steeds op den besten voet met het overige personeel staat Gistermiddag tegen 3 uur was hij met zijn Echtgenoote genoodigd ten huize van den Hortulanus. waar mede aanwezig was de president van het College van Curatoren der Leidsche Universiteit jhr de Gijselaar; deze wenschte de Geus hartelijk geluk met dezen voor hem gedenkwaardigen dag en deelde hem mede. dat het H M. de Koningin be haagd had hem te begiftigen met de bronzen eeremedaille in de Orde van Oranje Nassau, een onderscheiding door hem zeer verdjend. De Hortulanus de heer Witte, wees hierna op dc lange jaren, die hij met de Geus op den Hortus heeft mogen samenwerken*, nooit zijn er eenige onaangenaamheden tusschen hen gerezen en dat kon ook niet omdat hij altijd zijn plicht, dikwijls meer dan deze deed. Hij wees er op welk een goed en ver trouwd vakman de Geus is. iemand op wiens weTk men volkomen houwen kon Als her innering bood hij hem een meerschuimen tabakspijp in etui aan. Hedenmorgen vervoegde zich ten huize van de Geus een deputatie uit de Afd. Leiden der Kon. Ned Maatsch. voor Tuinb. en Plantk. Bij monde van den Voorzitter werd de jubilaris van harte geluk gewenscht. Tevens kon de voorzitter mededeelen dat het Hoofdbestuur der Maatschappij, de Geus de hoogste onderscheiding heeft toegekend, waarover het beschikt, de eeremedaille voor veertig jarigen trouwen dienst met het daarbij behoorende diploma Hij noodigde de Geus uit beide op de eerstkomende leden vergadering in ontvangst te komen nemen. Tegen den middag kwam het geheele per soneel van den Hortus gelukwenschen bij monde van den heer Mater, de eerste amanuensis. Ook deze wee9 er nogmaals op. welk een bekwaam vakman de Geus is, maar herinnerde tevens aan de aangename verhouding, die er steeds tusschen hem en het geheele personeel heeft gehe-erscht Van harte wenschte hij hem ook geluk met de hem geschonken Koninklijke Onderscheiding Namens het geheele personeel bood hij de Geus een clubfauteuil aan. Telkens dankte de jubilaris met enkele woorden voor de onderscheidingen die hij mocht ontvangen en de bewijzen van vriend schap hem betoond. HET FEEST VAN HET IJS. Morgenavond een gecostn- meerd ijsfeest, maar het weerbericht voorspelt dooi. Wij hadden gehoopt, dat de tweede ijs- periode in dezen winter langer zou duren dan de eerste. Wel zag het er gistermorgen dreigend uit en liet de nu eens naar het Zuid-Westen en dan weer naar het Zuid- Oosten draaiende wind het kwik in den thermometer om het nulpunt dansen, maar tegen den middag klaarde het uitspansel weer. Het ijs werd harder.een koeste rend zonnetje zette kleur en leven bij aan het drukke beweeg, dat overal heerschte op de bevroren wateren 1 Op de baan der Leid sche IJsclub, die nu in aanmerkelijk betere conditie was dan den vorigen dag. was het heel den middag zeer vol. ferwijl ook de Singelgrachten vele honderden liefhebbers der ijssport hebben getrokken. Tot ver in den avond is het daar druk gebleven en de talrijke tentjes langs den kant met hun flik kerende gele petroleumlampjes wekten her inneringen op aan vroeger dagen aan saliemelk, „warm-warm" en koekhakken, kort om aan den tijd der ..ouderwetsrhe" winters, waarvan wij zoo langzamerhand vreemd zijn geworden. Vanmorgen vreesden wij opnieuw eren dat aan de pret spoedig een einde zou ko men. maar de helder wordende lucht gaf nieuwe hoop Helaas. Kort daarna kwam het weerbe- BINNENLAND. Eenige Leidsche jnbilea (Stadsnen Laatste Berichten, le Blad). Overleden is de heer C. Korteweg te Leiden, voorzitter der Centrale Midden* standsvereeniging. (Stadsn., le Blad). Een Ondejaarsavond-radionitzendlng naar Indie. (Binnenland, 2e Blad). Vergadering van den Nijverheidsraad en van den Personeelraad der Nederlandsche Spoorwegen. (Binnenland, 2e Blad). Een Rotterdamsch hoofdambtenaar ver* dwenen met medeneming van I 24.000. (Ge-, mengd, 2e Blad). Op Schiermonnikoog en Ameland Is de po at per vliegtuig bezorgd. (Gemengd, 2e Blad). Bfj een ontploffing van een gashouder te Roermond is een arbeider gedood. (Ge mengd, 2e Blad). BUITENLAND. Nieuwjaar in het buitenland. (Buitenland en Tel., le Blad). Het onderzoek naar de schuld aan den oorlog. (Buitenl., le Blad). Ernstige ontploffing in België. 9 dooden. (Buitenl., le Blad). richt en zijn bewoordingen laten aan dui delijkheid niets te wenschen over Zuid- Westelijke wind met regent Het zal dus spoedig uit zijn. en dat juist nu de Leidsche IJsclub had besloten morgenavond ter ge legenheid van haar veertigjarig bestaan een gecostumeerd ijsfeest le houden. Vastge steld is dat de gecostumeerden om 9 uur op de baan moeten zijn In de tent zijn costu mes te huren (een costumier is aanwezig), waarvan, naar wij hopen velen gebruik zul len maken, althans indien het feest kan doorgaan. Het bestuur zal zelf het goede voorbeeld geven I Natuurlijk worden er tal van prijzen uitgeloofd, terwijl er op ge rekend wordt, dat ieder bezoeker zich op de baan van een lampion zal voorzien Tn plaats van een draaiorgel zal een blaa3- orke9t de gezelligheid verhoogen. Moge de dooi nog een paar dagen op zich laten wachten....! Hedenmorgen had op de Leidsche ijsbaan een wedstrijd plaats, georganiseerd door de Leidsche Politiesportvereeniging over 160 M. De uitslag daarvan was: 1 Agent W Broeksema. in 14.8 3ec.; 2. hoofdagent Bruins in 15.3 9.; 3 agent Vos. De wedstrijden door de Politie Sporfc- vereeniging hebben een zeer geanimeerd verloop gehad. Er was veel belangstelling van de leden en over den uitslag heeft men zich algemeen verheugd. De winnaar, de heer Broeksema een Groninger ver dient dan ook alle lof voor zgn prestatie. Niet alleen omdat hij, die nooit eerder in een hardrijderij uitkwam, ap 56-jarigen leeftijd van veel jongeren waaronder er waren, die zich heele rijders waanden won, maar voorai ook door den fraaien kamp, dien.hij zijn ernstigsten mededingers heeft geboden. Het ia dan ook wel een bijzonderheid, dat de oudste deelnemer, tevens de oudste politieagent hier ter siede, op zulk een fraaie wijze over al zijn rivaien witst te zegevieren. Na afloop van den wedstrijd werden Tu de theoriezaal van het bureau van politie de prijzen aan de winnaars uitgereikt do'»r den heer Balfoort, waarn. Commissaris v. Politie. De eerste prijs, een zilveren medaille, aangeboden door den burgemeester2de prijs, verzilverde medaille, aangeboden door den heer Balfoort; 3de prijs verzilverde medaille, aangeboden door de L. P. Sp. V., terwijl de verdere prijzen bestonden uit verschillende nuttige cadeaux, welke door enkele vrienden van de Politie Sportvereen. waren beschikbaar gesteld, o.a. door de Inspecteurs, door den heer Verhoef f, Steeu- staat, Benger, Doezastraat, Maks Sweris, Nieuwe Rijn en Walenkamp, Prinsessekade en v. d. Reep, Haarlemmerstraat* Na afloop werd door den voorzitter, den heer Zwart, dank gebracht aan allen, die hebben medegewerkt tot het doen slageD van de wedstrijden; in de eerste plaats aan de Leidsche IJsclub, die haar banen welwi lend voor dat doel had beschikbaar geste:d. De leden werden opgewekt ora in de toekomst trouw de Leidsche Politie-Sport- Vereeniging te steunen.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1