RECHTZAKEN. INDISCHE KRONIEK. DAMMEN. Burgerlijke Stand v. Leiden. Bericht aan onze Adverteerders I en, indien ook tandheelkundige hulp wordt verstrekt, een voldoend aantal tandartsen aan het fonds verbonden zjjn. Te dien aanzien kunnen door de Kroon voorschriften worden gegven. leder te goeder naam en faam bekend staand huisarts, apotheker en c.q. specialist heeft het recht zich aan een fonds te verbinden, terwijl het fondsbestuur het recht heeft op grond van bepaalde feiten een verbintenis met een arts enz. te verbreken. Als meer dan één huisarts enz. aan het fonds verbonden is, moet den leden de vrjje keuze ge aten worden, terwijl ec por jaar de gelegenheid geboden moet worden van keuze te veranderen. He: honorarium moet aldus worden ge regeld. de dokters krijgen een rast bedrag voor iederen persoon of voor ieder gezin, naar dat de staiuten dat melden. Wegens noodzakelijk door hem gedanê uitgaven wordt hem op vast te stellen grondslagen een vergoeding toegekend. De apotheker ontvangt behalve het vaste honorarium bo vendien betaling van het door hem gelever de volgens een overeengekomen prijslijst, welke eens per jaar wordt vastgesteld. De vroedvrouw ontvangt voor iedere door haar geleide bevalling een vast bedrag. Dit laakte bedrag wordt niet op de betrokkene verhaald, de obstetrische hulp is begrepen in het vaste bedrag, dat voor den huisarts moet betaald worden. Op één en ander komen we de volgende maal terug, terwijl we dan tevens de overige bepalingen bespreken. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voor den plaatsvervangend Kantonrechter mr. B. Vos, stond terecht Th. v. d. W., melkverkooper te Noordwijiterhout, die over den openbaren weg had vervoerd karnemelk, bestemd voor menscbelijk gebruik, ia een bus, niet duidelijk voorzien van het op schrift „Karnemelk" niet voorzien van een roerder, terwijl de maten zoo werden ver voerd, dat zij door stof verontreinigd kon den «orden en de karnemelk niet vo.doendo was verzuurd. VOor den jeugdigen delinquent was diens vader verschenen, die echter niets mocht inbrengen. Als getuige werd gehoord de keurmeester v. d. Broek, die het verbaal bevestigde en verklaarde, dat verdachte meermalen was gewaarschuwd. Me-, Snethlage verklaarde dat er ongeveer 13 pet. te veel water in de karnemelk was, waarna de zaak werd aangehouden tot la Janaar. om dr ,v. Eek te kunnen hoorea. C. J. Z„ te Leiden, zou bij den over weg bij het station mot een vrachtauto stilstaande, plotseling achteruit zijn gereden. G. A. van Dijk verklaarde hieromtrent, dat verd. den wagen plotseling achteruit had gereden, evenals get. De Wit, die verklaarde, dat verd. geen enkel teeken had gegeven. De ambt. van het O. M. eischte f 10 of 10 dagen, waarop de Kantonrechter verd. tot f 10 of 5 dg. veroordeelde. In de volgende zaken veroordeelde de Kantonrechter: Een auto zonder licht op een weg laten staan: J. v. L„ f4 of 4 dg.; als best. van een auto niet bg het veranderen van richting een teeken geven: Th. B., Am sterdam, f5 of 5 dg.; J. G. de J., Kat wijk, f5 of 5 dg.; A. W. v. d. D„ Oegst- geest, f 5 of 5 dg.C. P., f 5 of 5 dg. met een auto rijden zonder nummer en letter: P. O., Hazerswoude, f5 of 5 dg.; P. d. V., f5 of 5 dg.; openbare dron kenschap: J. L. f5 of 5 dg.; L. C. B., onbekend, f 5 of 5 dg.met een auto rijden zonder rood achterlicht: A. H. J. D„ Voor burg, f6 of 5 dg.met eeu motor rijden zonder het nummer met letter te hebbel, verlicht: C. J. H„ Ter Aar, f5 of 5 ug., A. H. J. D„ Voorburg, f5 of 5 dg.fietsen zonder licht: H. v. d. Z„ f3 of 3 dg., met een rijwiel rijden zonder rood achter licht. H. J. G„ f2 of 2 dg.: J. A. J. v. d. P„ Voorschoten, f2 of 2 dg.; met een auto rijden zonder rood achterlicht: H. d. L„ vrijgesprokenmet een rijwiel rijden door een verb, steeg: J. R„ Valken burg f2 of 2 dg.; P. v. L„ f2 of 2 dg.; met een wagen rijden door een verb, steeg G. v. d. E„ lignsburg, f2 of 2 dg., met een auto rijden door een verh. steeg. J .J. M. S„ Den Haag, f2 of 2 dg., met een auto rijden zonder spiegel. D. V., f2 of 2 dg.; fietsen zonder licht: M. A O., fl of 1 dg.; H. F. N„ fl of 1 dg.met een rijwiel langs een stil- staanden tramwagen rijden: C. N. C„ 13 of 3 dg.; openbare dronkenschap: Chr. v. A., woonplaats onbekend, f5 of 5 dg.tl Leiden op een hondenkar zitten: H. D., f5 of 6 dg.; openbare dronkenschap: R. P„ Buitenpost, f5 of 5 dg.; overtreding Melk- besluit: C. L. v. E„ Leiderdorp, 5 maal f 4 of 5 maal 4 dg.C. L. v. E„ Leider dorp, f4 of 4 dg.; J. v. d. M„ Katwjjk, 2 maal f4 of 2 maal 4 dg.; W. v. D„ Katwijk, f4 of 4 dg.; G. v. D„ 2 maai f4 of 2 maal 4 dg. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze te Leiden. HET DRAMA TE ROERMOND. De substituut-griffier van justitie bij de rechtbank te Roermond heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der recht bank in de zaak tegen G. M„ die wegens moord op zijn vrouw tol 20 jaar gevangenis straf werd veroordeeld. De verdediger van den verdachte heeft eveneens hooger beroep aangeteekend. KANTONGERECHT TE HAARL.MEER. Het waterverkeer. K. M., 38 jaar, schipper van een sleep boot mij. te Amsterdam heeft gevaren in de Ringvaar te Haarl meer en niet tijdig ge stopt, toen de roode vlag op de Sassenhei- mer pont stond en voer daardoor tegen de staaldraad aan. Verd gei'ft toe niet op 100 Meter te hebben gestopt, alhiewel dit voor schrift is, getuige Roelof Rodenburg, pont wachter had geen signalen gehoord en had teekenen gegeven dat verd. moest stoppen. Eisch f 5 of 5 dagen. Uitspraak conform den eisch. De leerplichtwet W. A. te H i 11 e g o m heeft de leerplicht wet overtreden, door zijn zoontje van 1 jaar thuis te houden voor veldarbeid. Verd. was blij dat zijn zoontje wat kon verdienen, hij had een gezin met 11 kinderen De jongen had 3 a 4 maanden verzuimd Eisch f 5 of 5 dagen. Uitspraak conform den eisch. Verkeersovertreding. J. W. M., molenaar te Vijfhuizen, heeft niet tijdig met zijn motorrijtuig naar rechts uitgeweken. Verd verklaarde niet ge hoord te hebben, dat iemand achter hem aanreed en had ook niet omgekeken. Het O. M. maakte verd er op attent, dat hij dan maar een spiegel moet aanschaffen, daar hij verplicht is den weg vrij te geven. Eisch f8 of 8 dagen. Uitspraak f 8 of 4 dagen. Te snel gevaren. J. K., schipper te Amsterdam had in de ringvaart van de Haarlemmermeerpoider te senl gevaren. Verd. bekende, maar het was hem niet bekend, dat daar 75 Meter per minuut mag gevaren worden. Eisch f 3 of 3 dagen. Uitspraak conform den eisch. Zondagssluiting. J. C. A. E. te H a a r 1.- m e e r had de Zondagssluitingverordening van Haarl.-meer overtreden. Verd. gaf dit toe. maar vond het wel wat erg, Zondags zijn cliënlèle niet te mogen helpen Zij gaan dan 5 minuten ver der. want over de brug zijn ze in Halfweg en daar is geen sluitverbod. Het O. M. merkt op dat de verordening nu zij er is. gehand haafd moet worden. Eisch f 4 of 4 dagen. Uitspr. conform den eisch. Arbeidswet. P. G., bakker te Hoofddorp heeft de arbeidswet overtreden. Getuige G. v. d. Tang te Vijfhuizen was over de poort geklommen om te constateeren dat verd. te vroeg was aangevangen met zijn arbeid. Verd. laat ver stek gaan. Eisch f 8 of 8 dagen. Uitspr. conform den eisch. Leerplicht 3. v. O., landarbeider fe Haarl.-meer raat verstek gaan. Verd. heeft zijn zoontje niet geregeld de school laten bezoeken te (Iillegom De moeder komt verklaren, dat zij in het ziekenhuis lag en Jantje dus op moest passen Eisch f 1 of 1 dag. Uitspraak conform den eisch. Zonder licht P. de H., fe H i 11 e g o m, heeft te Aals meer met zijn mr,torrijtuig zonder helder achterlicht gereden op zijn motor. Verd. vermoedt, dat hel lampje gebroken was. Eisch f 4 of 4 dagen. Uitspraak conform den eisch. Wel uitgeweken. A. v. d. M., arbeider te Haarl.-meer heeft op den Vijfhuizerweg gereden met een met paarden bespannen wagen en niet vol doende naar rechts uitgeweken, waardoor hij met de auto van G. v Wijk te Aalsmeer in botsing was gekomen Verd. meende ver ge noeg naar rechts te zijn uitgeweken Twee getuigen a décharge P. van der Meer en mej. C Moure bevestigden dit Het O. M vroeg vrijspraak, daar het bewijs niet is geleverd, dat verd. de aanrijding heeft veroorzaakt. Uitspraak conform den eisch. door D. BAUDUIN. Echte en onechte Europeanen SociëteitsbaLolage Is nw echtgenoote salonfMhig en uw inkomen voldoende? Indische café's De indische „ober Waartoe een servet alzoo dient in Insulinde. Volgens de laatste volkstelling zijn er in het uitgestrekte rijk van Insulinde, dat zich om den evenaar slingert enz. een en vijftig millioen inlanders, af en toe dwase lijk en zeer onjuist aangeduid met het verzamelwoord „indonesiërs", en circa twee maal honderdduizend Europeanen. Dat wil zeggen, dat er in de ontzag'lijke uitgestrektheid van Sabang tot Meraukee hier en daar onder de bruine broeders een plukje Europeanen woont, verloren in de massa. En onder die honderd duizend Europeanen zijn er bovendien nog een groot aantal, die alleen maar officieel Eu ropeaan zijn volgens de wet, maar die thuis bij moeder de vrouw in het Maleisch conscrveeren met kroost en verdere famicl- je en die in het diepst van hun hart bijv. schoenen martelwerktuigen vinden, alleen maar goed om er zich zelf een Europeesch cachet door te geven, maar overigens zeer hinderlijk om op te loopen. Het aantal „echte" Europeanen, dat vervolgens na af trek van deze categorie nog overblijft, voor onderling Europeesch verkeer en voor uit gaand vertier is dus nog heel wat kleiner, wanneer men daarvan de jeugd ook nog aftrekt. En daarom bloeit in Indië naast het mondaine leven in soos en hotel het café leven slechts matig. Daar zijn trouwens nog andere redenen voor. Wie er maar even voor in aanmerking komt (en dat is de groote meerderheid), is lid van de sociëteit Men is in Indië over het alge meen met ballotages en dergelijke niet erg streng. Mij zijn Indische sociëteiten be kend (lang niet de allerminste), die u waardig keuren voor het lidmaatschap, in dien ge in het bezit zijt van behoorlijke tafelmanieren, indien uw echtgenoote salonfahig i9 en indien uw maandelijksch inkomen boven eén zeker minimum is. Andere hebben weer iets strengere eischen: zij weren bijvoorbeeld niemand behalve het overigens zeer eerzame en achtens waardige gilde van lieden, dat den ko«t verdient door u over een toonbank ietb te verkoopen. Maar alle houden vast aan den eisch van het minimum inkomen. Dat is ook niet zoo zonderling, als men op het eerste gezicht wel zou denken. Ik heb vroeger al eens verteld hoe makkelijk er in Indië voor aankoopen en verteringen bonnetjes worden geteekend, die dan op het eind van de maand den onderteekenaar wel eens over het financieele hoofd blijken gegroeid Nergens worden in Jan Oost zoo vlot en nonchalant bonnetjes geteekend dan op de soos, en het listige soosbestuur, dat zijn Pappenheimers kent, tracht al thans voor de solvabiliteit een waarborg te vinden in den eisch van het minimum- salaris. Doch om op mijn uitgangspunt terug te komen wie er maar even de middelen toe heeft, vermaakt zich dus in de soos of in het hotel. Zoo blijft voor het meerendeel der andere gelegenheden, waar consumptie van dranken en eetwaren de attractie vormt, slechts over die categorie van Europeanen, die op lagere trappen der maatschappelijke of financieele ladder staan. En inderdaad zijn in Indië het mee rendeel der overigens zeldzame café's en café's-restaurant volksgelegenheden waar de mindere man zijn biertje komt drinken en een gemarineerde haring consumeeren en waar passagierende Jan Maats af en toe den boel eens op oud-Hollandsche wijze komen opscheppen. Maar toch vindt men in de grootere In dische steden nog wel een of meer var. die inrichtingen, die niet bepaald deftig zijn doch ook niet al te populair, die zich in één woord ook in een beter publiek mogen verheugen en die een aardig zitje bieden op een aardig terras, waar men zien kan en gezien worden, waar men een lekker koud gla9 en een deuntje mu ziek kan genieten. Een der beroemdste gelegenheden in dit genre is het bij eiken Indischgast vermaar de „Versteeg" op den Noordwijk-boulevard te Weltevreden. Dit is eigenlijk een cuisi nier- en delicatessenzaak geweest, die den voor haar gebouw aan den boulevard ge legen tuin ging exploiteeren als gezellig zitje, waar 's avonds en ook op Zondag ochtenden een strijkje zich laat hoore... Dit is Indië's hoofdstad de geliefkoosde plek voor dames, die in de ochtenduren hebben gewinkeld en van deze vermoeien de taak willen uitrusten onder het genot van een sorbet of een ijsje. En in den vóóravond is elke stoel bezet door hun apéritif drinkende dames en heeren, die onder het noodige commentaar en critiek van het overige publiek allen op hun beurt uit auto's worden afgeladen en nader hand weer worden ingeladen. Daar wordt heel wat chronique scandaleuse behandeld soms ook gemaakt, want mixed-double com binaties, die zich in soos of hotel (nog) niet verloonen, plegen daar wel eens gezellig heid te zoeken. Toch biedt ook Java's hoofdstad slechts plaats voor één etablissement van dit soort. Eenige jaren geleden was er nog een tweede, het Oo9t-Java-restaurarM aan het Konings plein. Daar vierde eens een Leidsch student, die genoeg had gekregen van de wetenschap, onder den aangenomen naam van Papini, jaren lang triomfen als voorstrijker van een door hem gevormd strijkje. Daar werd in later jaren gemusiceerd en gedanst door be vallige emigrées, maar ondanks deze attrac ties en de wijd en zijn verbreide faam van het restaurant, moesten de ondernemers er het bijltje bij neerleggen en ging de onder neming via een tijdelijke transformatie in bioscoop, ter ziele. In Soerabaja, de handelsstad vol pit en leven (en geld) konden zich tot nog toe twee van deze inrichtingen handhaven, beide eveneens aan iederen Indischman be kend*. het restaurant Stam en Weijns en het café-restaurant Hellendoom. Wie ooit in de Krokodillenstad heeft vertoefd, al was het slecht9 voor eenige dagen, zal op het terras van Hellendoorn ongetwijfeld bij een ijskouden whisky-soda het verkeer en de bonte drukte van Soerabaja's voornaamste verkeersader hebben betracht. Deze voorbeelden mogen den lezer over tuigd hebben, dat althans in Indië's grootere steden (Bandoeng en Semarang bezitten er ook) de echte Hollander niet geheel tever geefs zijn vaderlandsche „kroeg" zal zoe ken, al verschilt de Indische gelegenheid dan ook hemelsbreed van het rookerigc locaal met de knakkende biljartballen, dat ons allen zoo goed bekend is. In verband met Indisch café-leven moet ik nu nog eenige woorden wijden aan den Indischen café-restaurant-, soos- en hotel bediende, in één woord aan den Indischen kellner. Dit onmisbare factotum is natuur lijk een inlander, het is de befaamde djongos. Als huisbediende hebben wij reed3 met hem kennis gemaakt, als kellner is hij eveneens merkwaardig. In een vroegere kronièk heb ik al eens verteld, hoe in den goeden ouden tijd deze functionaris zijn werkzaamheden uitoefende, gezeten onder de ronde bittertafel, die in het midden voor zien was van een voor ningewijden ge heimzinnig aandoend rond gat. De meer of minder goed gemikte trappen van de rond om deze tafel gezeten bitteraars deden hem dan, zoodra er weer een glas gevuld moest worden, als een duveltje uit een doosje uit dat ronde gat omhoog schieten, gewapend met zijn kruik en een blad vol bitter-flesch- jes. Deze methode is intusschen in onbruik geraakt en de dongos oefenen al sind9 lange jaren hun beroep uit met veel minder risico voor hun scheenbeenen en hun derrière Maar deze verbetering schijnt het ras toch maar weinig te hebben veredeld. Een in- landsche kellner is nu eenmaal een op vele punten onverbeterlijk wezen, dat men bij gebrek aan beter als zoodanig heeft te ac cepteeren. Een Inlandsche kellner hurkt tijdens zijn diensttijd half of heelemaal slapend achter een boom of een pilaar, in elk geval achter iets. dat hem voor zijn cliëntèle zoo goed mogelijk onzichtbaar maakt. Wordt hij door het dorstig krijschen van een klant onver hoopt wakker, dan wacht hij in ziin schuil plaats eerst principieel op de mogelijkheid, dat een zijner collega's misschien per abuis zal opstaan om het tafeltje te gaan bedie nen, dat niet tot zijn ressort behoort Lukt dat niet, dan staat de djongos gelaten op en gaat. In het gezichtveld van den klant ge komen valt hij in een sukkeldrafje om zijn ijver te demonstreeren, een poging, die al sinds eeuwen door niemand is geloofd. Wanneer hij zichtbaar is. dan is hij ken baar aan een doorgaans zeer smerige witte jas en broek, afgezet met roode biezen, de standaardlivrei van zijn soort. Naar Euro peesch voorbeeld draagt hij over den arm of schouder een servet, althans een doek, althans een dweilachtigen lap. Dit voor werp beschouwt hij als het teeken zijner waardigheid, maar over deszelfs speciale bedoeling hebben hij en geslachten voor hem nimmer nagedacht. Hij gebruikt dien lap voor alles. De lezer versta mij goed. voor alles. Hij veegt er vriendelijk uw bord glimmend mee, alvorens het voor u neer te zetten, hij wrijft er nog even uw glas mee op alvorens er den parelenden wijn in te gieten, maar hij snuit er ook en passant zijn neus in, hij veegt er zijn Aals mee droog en hij soigneert er zijn blcWe voeten mee, hij slaat er een kakkerlak mee dood, hij wischt er ongerechtigheden mee van den vloer en hij geeft er den glimmenden finishing touch mee aan uw vork en lepel. Hij doet dat alles in de onzindelijke* on schuld zijns harten. Daaruit spruit een ty pische eigenaardigheid voort van alle men- schen, die langer tijd in Indië hebben door gebracht. Nog langen tijd nadat zij weer in het zindelijke moederland zijn teruggeko men kunnen zij het maar niet afleeren om in den huiselijken kring of dineerend hij familie uit macht der gewoonte even met hun eigen schoon servet een en ander nog eens na te wrijven. Tot ergernis meestal van hun omgeving, die niet beseft, dat wat daarginds jarenlang uit lijfsbehoud werd gedaan, hier niet zoo spoedig wordt ver geten. Een inlandsche kellner zou, wat ge hem bestelt, onmogelijk tot aan het buffet kun nen onthouden, zeker niet, wanneer hij meerdere consumpties heeft te brengen. Daarom reikt hij u een bonboekje en een afgekloven stukje potlood, waarmee ge een en ander schriftelijk vastlegt. Doch een in landsche kellner kan ook slechts één schrif telijke bestelling tegelijk uitvoeren. Wordt hij belast met meerdere bons van verschil lende gasten, dan raken er eenige kwijt of hij brengt u de bestelling van uw buur man en uw eigen opdracht blijft een fata morgana In elk geval ontstaat er een hope- looze verwarring en niet zelden ruzie. Daarom bestaat er een afdoende methode om dergelijke teleurstellingen te voorkomen. Ge schrijft op een blaadje wat ge verlangt en ge neemt hem vervolgens zijn bonboekje en zijn potlood af. derhalve zijn heele boek houding, totdat hij met uw bestelling is teruggekeerd Verlaat ge café, 900s of hotel, dan draagt ge hem op om een taxi voor u te gaan zoe ken. Hij laat dan zijn gansche bediening oogenblikkelijk in den steek en verdwijnt voor onbepaalden tijd Maar hij zoekt, en dat is nu toch ook wel weer een goede noot, met toewijding en genoegen. Na een poos komt hij terug, op de treeplank van een in volle vaart aansnellende taxi. triomfante lijk zwaaiend met zijn „servet" en vervol gens is hij zeer blij met uw dubbeltje. Alle correspondentie betreffende deze rubriek te zenden aan het Bureau van ona Blad of aan den Red C. de Nie. Crispijn- straat 25, VGravenbage Oplossingen binnen drie weken na publicatie. PROBLEEM No. 350. KI. A. Zwart 7 schijven op: 17, 18, 19, 22, 25, 30 en 36. (Zwart). 1 2 9 4 5 46 47 48 40 50 (Wit). Wit 8 schijven op: 16, 32, 33, 34, 39, 41, 45 en 49. PROBLEEM No. 351 KI. B. S. v. DULJN. Zwart 9 schijven op: 2, 4, 6, 8, 14, 10, 29 en 35. (Zwart). 12 14 5 Wit 9 schijven op: 11, 17, 26, 28, 30, 36, 38, 40 en 44. PROBLEEM No. 352. Kh O. R. VAN DUIJN. Zwart 8 schijven op2, 7, 12, 13, 17. 23, 29, 33, dam op 9. (Zwart). 1 1 2 3 4 5 (Wit). Wit 9 schijven op: 20, 27, 31, 36, 37, 40, 43, 44 en 45. Wit speelt en wint. Tot op heden oplossingen ontvangen van A. Buis, W. Kleijn, J. Kleer, te Leiden, L. W. v. d. Lee, Baarn, Jac. Schoenmaker, Boskoop, R. v. Duijn, S. v. Duijn, Haar lemmermeer, J. Knoppert, Noordwijker- hout, A. H. v. d. Geest, Lisee (buiten me dedinging.) Onderstaande standen werden ons toege zonden door lezers. In een wedstrijdpartij tusschen A. Bland (Gouda) met wit en J. Vrolijk, Alphen a. d- Rijn, met zwart, speelde zwart 1116 in den volgenden stand Zwart schijven op: 11, 12, 13, 14, 17, 18, 22 en 28. Wit schijven op: 26, 27, 29, 30, 31, 86, 38 en 43. Voor zwart het sterkste antwoord 1 Voor de hand ligt de zet 2923 van wit, zoo zwart 28—33 speelt, de eindstand is dan remise daar beiden naar dam gaan. Op 14—19 volgt 29—23 enz., op 14—20 kan 30—24 enz., doch op 28—32 vervolgde wit met 3025, zwart 32x21; wit 29—23, zwart 18x29, wit 31—271 Zwart 21x32, wit 38x20 met schijf winst en voordeel in het eindspel. Een aardig valletje waar zwart niet inliep. De volgende standen zijn uit partijen van H. Huf door hem thuis gespeeld: Zwart 18 schijven op: 1—6, 911, 13, 16—19, 21, 23 tot en met 25. Wit 18 schijven op27, 28, 3139, 4145 47 en 48. De vraag is: mag wit 2722 spelen t Als positiezet kwam in aanmerking 3126 en 4440, de stand van zwart is gevaar lijk, de schijf op 17 stond sterker op 12, de stand va nwit verdient dan ook de voor keur. Een positiespeler zou nimmer in dezen 27—22 spelen. Speelt wit dit dan volgt een fraaie combinatie. Wit 27—22, 31x22, 33x24, 28x8, 35x24, 32x23, 24x13. Zwart 13x27, 24—29, 19x30, 2x13, 17x28, 13—19, 9x49 wint. In den volgenden stand is het poaiti©- voordeel aan zwart. De rechteT-vleugel van wit is zwak en links belet de schijf op 26 een goede ontwikkeling. De inzendeT laat nu wit een lokzet doen gaat zwart hierop in wint wit een schijf op de volgende wijze: Wit 4944 biedt een combinatie aan naar dam. Wit 27x16, 28x17, 16x27, 33x24, 35x24, 3223. Zwart 1621, 1822, 12x2lrt 24—29, 19x30, 23—28, 13x19. Wit 24x13* 38—32, 42x33. Zwart 9x49. 49x38. Een fraaie lokzet. Doch zooals gezegd positie van zwart is zeer goed en de lok zet zwak. 10—15 zou voor zwart de zet zijn. Correspondentie. S. v. D. de oplossing van No. 2 zwart 10 sch. en dam op 45, gaat niet op, daar zwart, direct willekeurig slaan kan. A H. v. d G. al ia men een 6terksterk speler is men nog geen simul- ta an spel er De opening van M 34—29 met sterk speler is men nog geen simrul- taan-seance Overigens goed gespeeld. Aan alle lezers van deze rubriek teA Nieuwjaarsgroet. LEÏDSCHE DAMVEREENIGTNG. Maandag 2 Jan. zal er een wedstrijd plaata vindon tusschen de Leidsche en de Bodo- gravensche Dam vereen! ging. Beide vereenl- gingen zullen met 1ste en 2de klasse spelers uitkomen. P. A. Gerae 27 jm. met E. M. A. Lui 22 j. jd. H. F. Nederbergen 23 j. jm, met Joh. van Wijle 21 j. jd. Indien men zeker wil zijn van plaatsing eoner advertentie, zoo gelieve men deze den dag vóór dien van plaatsing aan one bureau aan te bieden. Tevens geeft dit het voordeel, dat aan het zetten meer zorg besteed kan worden. DE DIRECTIE. 88

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 10