Wollen its?2j rfldBeordrnhuti 6881" Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 30 December 1927 Derde Blad No. 20796 KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Onwelriekende adem LAND- EN TUINBOUW. A.KLAAttLNÖ Viichmarkt 7 - LZIDZN. UIT DE RIJNSTREEK. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Broek op Langen- d£k: A. E. van Baaien, te Kaag (Z.-H.) Bedankt: Voor Dorkwerd (Gr.): A, Karöolus, te Suameer; Voor Lage Vuursche: J. E. Klomp, te Oidebroek. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: Voor Zierikzee: A. M. Berk- hoff, te Amsterdam. BOND VAN NEDERLANDSCHE ONDERWIJZERS. De voortgezette vergadering. In de gisteren voortgezette vergadering van den Bond van Nederlandse he Onder wijzers kwam aan de orde een voorstel- Amsterdara, luidende: De Bond is van oordeel, dat de invoering van een 7e leer jaar moet gepaard gaan met de invoering van de 7-jarige grondschooL Het hoofdbestuur had, ter duidelijke for muleering, een voorstel daarvan gemaakt, luidende: De Bond is van oordeel, dat bij een 7-jarige leerplicht de grondsiag voor alie voortgezet onderwijs behoort te worden gelegd op een zeven-jarige grondschooL De heer Kappetein lichtte op hét voor stel een amendement toe om het woord „alle" te laten vervallen en aan het voor stel toe te voegen: „Voor het U.L.O. blijft aansluiting bij het 6e leerjaar mogelijk". Spr. was van oordeel, dat aanneming van het H.B.-voorstel beslist over het lot van de 4-jarige U.LO.-school, dat deze moet lioefc verdwijnen. Vrij algemeen zouden de U.L.O,-krachten dat betreuren. Na eenige discussie werd dit amendement verworpen, waarna het voorstel van het hoofdbestuur met groote meerderheid werd aangenomen. Na het behandelen van eenige financieele kwesties werd gepauzeerd. In de namiddag-vergadering werd Am- hem als plaats voor de volgende algemeene vergadering aangewezen. Aan de orde kwam daarna de volgende motie,, voorgesteld door het hoofdbestuur: De algemeene vergadering, enz., draagt het hoofdbestuur op met al.e kracht en alle middelen, waarover de Bond kan beschikken, daarbij zóo noodig gesteund door A.C.D.P. en N.V.V., da aangevangen salaris-herziening voor de onderwijzers tot e$n bevredigend einde te brengen; acht als richtsnoer daarbij de door het hoofdbestuur geformuleerde saiariswenschen volkomen juist; verwacht, dat de regeering bereid zal zijn de onderwijzers eindelijk hun plaats in het bezoldigingsbesluit te geven, welke reeds in 1920, volgens het eenstemmig oordeel van het georganiseerd over.eg, den onderwijzers toekwam, n.1. op de plaats der Postkommiezen; i en roept alle niet-georgamseerde onder wijzers op zich daarvoor aan te sluiten bij den Bond van Ned. Onderwijzers. Deze motie werd met algemeene stemmen aangenomen. De* heer Tjalsma uit Leiden herinnerde eraan, dat dit de laatste vergadering was, dat de heer J. v Zadelhoff achter de groene tafel had gezeten als hoofdbestuurslid. Het was voor den Bond een behoefte hem op dezen dag iets aan te bieden, en de keuze was gevallen op een volledige radio-instal latie, welke spr. aanbood. De vergadering zong het scheidende hoofd bestuurslid de Internationale toe. Aan mevr. v. Zadelhoff had de Bond een schrijven en een bloemenhulde doen toe komen. Spr. hoopte, dat v. Zadelhoff nog vele jaren daar zou staan als een gelukkig strijder De voorzitter van den Bond, de heer Lamers, sloot zich bij de hulde aan. Namens de leden van het hoofdbestuur bood spr. een bureaulamp aan en een oorkonde. De heer Gaasbeek, voorzitter van den Bond van Nederlandsche Schoolhoofden, voegde aan het gesprokene woorden van dank toe voor*alles. wat v Zadelhoff heeft gedaan in het belang van den Nederland- schen kla9se-onderwijzer en bood hem een geschenk aan. De heer v. Zadelhoff beantwoordde de sprekers. Ook namens zijn vrouw, die hem in bondszaken steeds heeft ter zijde gestaan bracht spr. ontroerd, warmen dank. Hij gaat heen als hoofdbestuurder, maar hij blijft als lid. want zonder den Bond zou hij het niet kunnen stellen. Het gaat weer omhoog met den Bond; laat ons. aldus eindigde spr., hem bewaren als een kostbaar kleinood. Leve den Bondf De vergadering bracht den heer v. Zadel hoff staande een langdurige ovatie. De voorz sloot de vergadering met dank aan de afdeeling Den Haag voor de ont- aan de algem. vergadering voor de wijze waarop zij hem zijn taak heeft verlicht en dank aan de afd. Den Haag voor de ont vangst UNIE VAN CHRISTEL. ONDERWIJZERS. Op de jaarlijksche algemeene vergadering de'zer Unie te Utrecht gehouden is ten slotte met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: „De algemeene vergadering betreurende de houding der regeering en volksvertegenwoordiging ten opzichte van artikel 40 pn de daaruit voortvloeiende mo- reele verplichtingen voor de onderwijzers dringt aan op erkenning van het recht op herstel en draagt het hoofdbestuur op, krachtig te blijven ijveren voorde verwezen lijking van de salariswenschen, vervat in het werkprogramma der Unie VEREENIGING VOOR M.U.L.O. Onder voorzitterschap van den heer Lob- stein uit Hilversum, heeft de Vereeniging voor M U.L O haar jaarvergadering gehou den te Utrecht. Aan de orde was de vaststelling van een reglement voor de regeringscommissie der examens.»Nadat-de heer Hofland lid van het hoofdbestuur, een korte uiteenzetting had gegeven over de geschiedenis en de wijze van het werken dezer commissie, waarbij hij o m. in het licht stelde, dat niet alleen het aantal candidalen. doch ook de voor rechten verbonden aan het diploma der M.U.L.O.-examens, toenemen, werd na uit voerige gedachtenwi9seling het volgend re glement vastgesteld: 1 De Vereeniging voor M.U.L.O. en de Vereenigingen voor Christelijk M.U.L.O. nemen gezamenlijk een examen af. 2. Voor dit examen bestaat een program, dat door een regelingscommissie ontworpen en na goedkeuring op een algemeene verga dering van elk der beide vereenigingen wordt vastgesteld 3. Op dezelfde wijze komen veranderingen van het program tot stand. 4. De regelingscommissie bestaat uit leden van beide vereenigingen aangewezen door de hoofdbesturen dier vereenigingen uit hua midden in verhouding van het aantal can- didaten van neutraal en Christelijk M.U.L.O. op het laatst gehouden examen. Dit getal wordt vastgesteld door de gezamenlijke hoofdbesturen. 5 Indien het aantal den uit één df beide der hoofdbesturen niet toereikend is voor het volgens 4 vastgestelde getal, worden de ont brekende leden gekozen door en uit de leden der vereenigingen. 6 De regelingscommissie kiest uit haar midden een bestuur, bestaande uit ten minste viif personem een voorzitter, een vice-voorzilter en secretaris, een algemeen adjunct en een administrateur. De bevoegd heden dezer functionarissen worden in de „Inlichtingen" omschreven. De regelings commissie heeft tot taak die* maatregelen te nemen, die met het oog op het examen ver- eischt zijn. 7. Jaarlijks wordt in de algemeene verga dering van elk der vereenigingen rekening en verantwoording gedaan van het laatst gehouden examen en op de algemeene ver gadering de begrooting voor het volgende examen aan de goedkeuring onderworpen. Besloten werd de volgende algemeene vergadering te Rotterdam te houden. Na eenige besprekingen werd besloten de behandeling van het voorstel tot wijziging van het meetkundeprogramma A tot het vol gende jaar uit te stellen. Het hoofdbestuur had zich met dit uitstel vereenigd. Het voorstel van het hoofdbestuur om. in dien in een gemeente de overgang Yan de zesde klasse der lagere school naar het middelbaar onderwijs te moeilijk wordt ge acht en het daarom gewenscht geacht wordt, de leerlingen of een deel daarvan eerst een brugklas te laten doorloopen, de vereeniging er voor te doen ijveTen, dat de eerste klasse der U.L.O.-school als brugklas wordt aange wezen, werd, nadat een voorstel van Deven ter tot uitstel van behandeling was verwor pen, met groote meerderheid van stemmen aangenomen. Op voorstel van het hoofdbestuur werd met algemeene stemmen het volgend voor stel aangenomen: „De vereeniging van M.U.L.O. spreke als haar meening uft. dat voor benoeming tot hoofd eener U.L.O.- school, indien mogelijk zij in aanmerking dienen te komen, die door hun practische werkzaamheid bij het U.L.O. over voldoende ervaring beschikken, en verzoekt het hoofd bestuur. waar dit mogelijk blijkt, deze opvat ting te propageeren". De vergadering gaf verder haar instem ming te kennen met de bepaling, dat het schriftelijk natuurkunde-examen voor de B-candidaten bestaat uit het maken van drie vraagstukken. Aangenomen werd voorts een voorstel van de afdeeling Alkmaar om de behandeling van het natuurkunde-examenprogramma voor A en B nog een jaar uit te stellen. RECLAME. is weerzinwekkend. Tanden met leelyke kleur ontsieren het gelaat. Deze schoonheids- gebreken worden spoedig verholpen door net poetsen met do beerlyk verfrisschende Clilorodont Tand pa-sta. De tandon kryjjen een schitterenden, ivoorklcurigen glans, ook aan de zykanten, by pelyktydiy gebruik van den speciaal voor dit doel geschikten «lilorotlonl Tandenborstel, waarop de baren in den vorm van de tanden geplaatst zyn. Rottende spysresten, welke onvermy- delyk tusschen de tanden achtcrbly ven en de hoogst onaangename lucht veroorzaken, wor den geheel vorwyderd. Probeert U eerst een kleine tube van 35 cent in verpakking met pamntiestrook en meisjeskopje. C'hlorodont Tandenborstel voor kinderen 45 cent, voor dames (middelbard haar) 75 cent, voor boeren (hard haar)75cent,in de bekendeblauw- groeno Clilorodont-doos. Alom verkrygbaar. 9929 ALGEMEENE NEDERLANDSCHE ZUIVELBOND. Een overzicht van het afge- loopen jaar Geen reden tot ontevredenheid De invoer rechten in Doitschland, Te Utrecht is gisteren de algemeene ver gadering gehouden van den Algemeenen Nederl. Zuivelbond onder voorzitterschap van dr. F. E. Posthuma. Na een kort openingswoord werden de volgende mededeelingen gedaan De prijzen der zuivelproducten hebben zich in het algemeen en vooral in het laat ste halfjaar beter gehouden dan in het be gin van het jaar voorzien kon worden. Ge durende de eerste zomermaanden lagen dc prijzen bijna over de geheele lijn vrij be langrijk beneden die van bet vorige jaar. Na een kleine opleving <d April, daalden de boterprijzen begin Mei en eind Juni op hun laagste niveau, n.l. Deneden f 180 per K.G., eind Aug volgde een stijging die eind November tot f 2 35 per K.G. opliep. In de zelfde periode van het vorige jaar hadden wij prijzen die beneden Je f 2.10 per K G. bleven De laatste weken is er weer een daling ingetreden, zoodat wij nu weer on geveer op dezelfde hoogte van het vorige jaar, omstreeks dezen, tijd, staan. De prijzen der volvette Goudsche kaas hebben tot eiDde Augustus beneden die van het vorige jaar gelegen Daarna is er een verbetering ingetreden die ook thans nog aanhoudt. De 40+ kaas zal wat den prijs betreft het best de vergelijking met 1926 kunnen door staan, al is dit product ook aan de alge meene inzinking van April tot Augustus niet ontkomen. Evenzoo is dit het geval met de 20+ en 30+ kaas, waarvan de curve vrijwel hetzelfde verloop vertoont als van de 40 Ook ten aanzien der melkproducten valt het op dat de magere producten zich in het algemeen beter hebben gehouden dan de vette. De prijzen der magere producten, vooral die van gecondenseerde melk, lagen vrij geregeld op hetzelfde niveau van 1926; ge durende de herfstmaanden gingen zo er nogal wat bovenuit. Dank zij vooral de opleving der zuivel- prijzen van einde Augustus af, mogen wij dus constateeren dat 1927, wat den afzet van de producten betreft, geen reden tot ontevredenheid zal behoeven te geven, al kan dit natuurlijk niet geheel als maatstaf dienen voor de uitkomsten van het veehou- dersbedrijf in zijn geheel. Op de van 28 September tot 2 October te Frankfurt gehouden tentoonstelling, welke verbonden was aan de Jaarbeurs al daar, is de F. N. Z., op advies van de Nederl. Kamer van Koophandel voor Duitschland, uitgekomen met zuivel- en melkproducten. In overleg met de Nederl. Kamer van Koophandel voor Duitsehland zijn bespre kingen gevoerd met belanghebbenden in Duicschland over de bezwaren, welke m. n. de invoer o#zer gecondenseerde melk in dat land ondervindt, waardoor de export van dit artikel sedert het bestaan der nieuwe tariefsovereenkomsten met Nederland sterk is teruggeloopen. Wij meenen op deze wijze eenige aanknoopingspunten te hebben ver kregen, welke ook van belang kunnen zijn met het oog op de voorbereiding deT nieu we tanefovereenkomst, welke tegen 1 Ja nuari 1930 zal moeten wurden aangegaan. Volgens ontvangen mededeelingen zou er in Spanje, in verband met de voorbereiding eener nieuwe t-ariefwefc, een beweging gaan de zijn om het invoerrecht op Nederland sche kaas, dat toch al zeer hoog is, nog te verhoogen, teneinde aan de Spaansche zui. velprod-ucten een nog grootere bescherming te verleenen. Het bestuur heeft hierin aanleiding ge vonden zich nog eens tot den Minister vnn Binncnlandsche Zaken en Landbouw te wenden met het verzoek in dezen alles te willen doen om een verhooging te voorko men en zoo mogelijk te willen bevorderen dat de kaas uit Nederland niet hooger be last wordt dan dit uit andere landen. Over deze aangelegenheid heeft ook een bespreking der belanghebbende groepen m Nederland, onder leiding der Directie van den Landbouw, plaats gehad, waarin be sloten is ook langs particulieren weg te trachten eenigen invloed in het belang-on zer producten uit te oefenen. Onze actie tot het tegengaan van het misbruik makeD van den Nederlandgchen naam op vreemde en verknoeide boter in Duitschland heeft tot gevolg gehad dat de rechtbank te Keulen verschillende boter- vervalschers met zeer voorbeeldige straffen tot één jaar gevangenisstraf heeft veroordeeld. Onze handelsconsulent heeft ook in an dere Duitsche steden een onderzoek naar dit soort knoeierijen ingesteld, met het gevolg dat ons ook daar wel dingen bekend zijn geworden welke niet in orde zijn en den naam der Nederlandsche boter geeu gcy?d doen. Met d-e behandeling van een en ander zijn wij thans nog bezig. Op verzoek van den Minister van Arbeid, Handel en nijverheid hebben voorzitter cn secretaris een onderhoud met Z. E. gehad over de actie van den F. N. Z. inzake de z.g. „White grease" regeling. Wij hadden hierbij gelegenheid den Mi nister onze bezwaren tegen deze regeling nog eens duidelijk uiteen te zetten en cr op te wijzen dat te dezer zake, vooral bij de voorbereiding van het Bijzonder Vetbe- sluit, veel te weinig rekening was gehouden met de belangen van den landbouw. De Minister van A H. eD N. had intusschen voorstellen gedaan tot wijziging o.a. van de kleur van het merk. Deze wijziging kan ons echter geenszins bevredigen daar ons bezwaar tegen deze regeling van veel die pere beteekeni8 is dan vorm en kleur van het merk alleen. Door de Centrale Commissie voor de Botercontrolestation8 werd ons de vraag voorgelegd of het niet wenschelijk zou zijn de maximum vochtgrens voor bet vochtge halte in boter lager te stellen dan 1 i>V6 resp. 16 pCt., waarbij werd opgemerkt, dat het vochtgehalte van doelmatig bewerkte, afgewerkte boter aanmerkelijk lager dan 15'./» pCt. is. Alvorens hierop te antwoorden hebben wij deze aangelegenheid besproken met dr. W. van Dam. directeur van de eerste afdeeling van het Rijkslandbouwproefsta tion te Hoorn. Den heer Van Dam was geen._ enkel feit bekend, dat wijst in de richting, dat men door verlaging met V*j pCt. der huidige watergehaltegrens de kwaliteit der boter gunstig zou beïnvloe den, ook de stevigheid niet, indien de be reiding goed worde uitgevoerd. Inzake dit laatste is de heer Van Dam reeds eenigen tijd bezig proeven te nemen omtrent den invloed, welken, diepe afkoeling van den room gedurende langer of korter tijd en daarna opwarming tot karntemperatuur hierop heeft. De resultaten, welke hij hier mede tot nu toe verkregen heeft, wijzeu in de richting, dat men door deze wijze van werken een aanmerkeluke grootere stevig heid der boter verkrijgt De diepe afkoe ling heeft echter te vodje een fijnere verdee. ling van het vocht in de boter tengevolge, waardooi men dit er niet zoo goed meer kan uitkneden. Zoodoende kan men het watergehalte in de boter van diepgekoelden room niet zoo goed beheerschen als vun gewoon gekoelden en zou het dus, afgezien van andere overwegingen, met in het be lang der boterbereiding zyn, thans de maximum-vochtgrens der boter te gaan ver lagen, te meer, waar deze verlaging door onze afnemers met gevraagd wordt. In verband met een en ander heeft het bestuur aan de Centrale Commissie mede gedeeld, dat het geen aanleiding vindt aan de verlaging der maximum vochtgehalte- grens der boter mede te werken. Naar aanleiding van het bekende adres over de positie der RijkszuivelCousulenteu heeft een onderhoud plaats gehad met deD minister van Binnenlands he Zaken en Landbouw, waarbij het adre» werd toege licht en besproken. De minister bleek de bedoeling van het adres zeer goed te heb ben begrepen en verklaarde zich bereid aan de verhouding tusschen de rijkszuivel- consulenten en de organisaties de noodige aandacht te zullen schenken. Een gevolg dezer bespreking is geweest dat de minis ter een schrijven tot de zuivelconsulenten heeft gericht, waarin hij zich op het stand punt stelt, dat de ambtenaren van den Rijksvoorlichtingsdienst geheel vrij moeten blijven om hun deskundige adviezen te kun nen geven aan degenen die er om verzoe ken, onverschillig tot welke richting ct vereeniging deze behooren, maar dat daar mede gepaard moet gaan een oordeelkun dig optreden ten opzehte van bijzondere omstandigheden, welke zich in hun ambts kring kunnen voordoen. Elke wrijving ot moeilijkheid met organisaties met haar in stellingen of ambtenaren, met hen op het zelfde gebied werkzaam moeten zorgvuldig worden ontweken, terwijl zelfs de schijn van eenig ingrijpen hunnerzijds in de be moeienissen der organisaties is te vermij den. De minister is er van overtuigd, aldus het verslag in het „Hbld.", dat in deze door de consulenten met de noodige tact zal worden opgetreden, hetgeen hij ook van de zijde der organisaties verwacht. Ter voorziening in de vacature van een bestuurslid volgens art. 12 letter C der sta tuten, werd het aan de beurt van aftre den zijnde lid, dr. F. E. Posthuma, her kozen. De begrooting, sluitend in ontvangsten en uitgaven met f 301 810, werd goedge keurd, nadat hiervan een post van f 5000 voor een Technisch Bureau was afgevoerd. Het bestuur deed de toezegging met na dere voorstellen dienaangaande te zullen komen. Daar de rondvraag niets opleverde, werd de vergadering vervolgens gesloten, DE TOESTAND VAN DEN LANDEOUW IN DE HAARLEMMERMEER. Over den Landbouw in den Haarlemmer- meerpolder in 1927, zijn volgens deskundige opgave de volgende gegevens bekend gewor den: Uitgestrektheid der gronden van dezen polder: bouwland 15442 H.A.blijvend gras land (wei- en hooiland) 1100 H.A.; tuingron den 654 H.A.; bosch 3 H.A.; dijken en ber men 276 H.A.; veld- en spoorwegen 190 H.A.; onbelastbare eigendommen 550 H.A. erven van gebouwen en van lustplaatsen 310 H.A.totaale oppervlakte der gemeente 18525 II.A. Begelte oppervlakte en geschatte opbrengst bouw- en grasland: Granen: wintertarwe 2240 H.A., opbrengst per H.A. 35 H.L.; zo- mertarwe 260 H A., opbrengst per H.A. 30 II.L.; rogge 150 II.A.. opbrengst per H.A. 30 H.L.; wintergerst 150 H L., opbrengst per H.A. 36 II.L.; zomergerst 360 H.A., op brengst per H.A 36 H L.haver 1200 HA., opbrengst per H.A. 70 II.L.; totaal granen 4360 H A. Peulvruchten: veldboonen (wier- .paar den-, duiven-, Waalsche-) 210 H.A., op brengst per II. A .30 H L.erwten 1260 H A., opbrengst per H.A. 22 H L.; bruine en witte boonen 100 H.A., opbrengst per H. A. 20 H.L., totaal peulvruchten 1600 H.A. Handelsgewassen koolzaad 110 H.A., op brengst per H.A. 30 H.L.; bruin mosterd zaad 40 H.A., opbrengst per H.A. 15 H.L.; geel mosterdzaad 650 H.A., opbrengst p?r H.A. 20 H L.; karwijzaad 716 H.A., op brengst per H.A. 15 HL.blauw maanzaad 260 H.A., opbrengst per H.A. 1200 K G.; vlas 70 H.A., opbrengst per H.A. 5500 K G.; kanariezaad 80 K G.t opbrengst per H.A. 20 II.L., andere handelsgewassen als roode- en witte kool, tuinkers, tuin- en sperciebooncn, sla. wortelen, enz. 300 H.A., totaal handels gewassen 2225 H.A. Land- en tuinbouwzaden: suikerbieten zaad 70 H.A.; knol- en raapzaad 180 H A.: ajuin- of uienzaad 2 H.A.; weslerwoldsch raygraszaad 1 H A.; ander graszaad 6 H.A. spinaziezaad 340 H.A.; radijszaad 125 H.A.; andere land- en tuinbouwzaden als koolra pen-, boerenkool-, wortelen, voederbieten-, koolzaad enz. 40 H A.; totaal land- en tuinbouwzaden 764 H.A. Knol-, wortel- en bolgewassen: Consump tie-aardappelen 550 H.A., opbrengst per H.A 280 H L.suikerbieten 4490 H.A., op brengst 25000 KG. per H.A.; mangelwor- tels en voederbieten 340 H.A.; koolrapen en knollen 45 H.A gele wortelen of paar- denpeen 2 H.A.; uien 6 H A., opbrengst per H.A 300 baalljes 50 K.G., andere knol gewassen als sjalotten, kroten enz 25 H.A totaal knol-, wortel- en bolgewassen 5458 Hectare. Groenvoedergewassen: roode klaver 640 H.A., ophrencst per H A 4000 K G.; witte klaver 15.H.A.mengklaver 75 H.A., op brengst per H A 4500 K G.; lucerne 70 H.A.; kunstweiden 200 H A opbrpngsf 5000 KG per II.A.; wikken 16 HA, groene mais 14 H.A.; totaal groenvoedergewassen 1030 H A. Braakland: 5 H.A.: opbrengst hooiland le snede per H.A. 4600 K.G.; totaal bouw- Uvd 154-12 HA RECLAME. WWBBMBEMg:' 3 Vesten Sokken. 33K7 ALPHEN AAN DEN RIJN. Teocn da voorgestelde vermakelijkheids belasting. Adres aan den Raad. Woensdag werd een gecombineerde ver gadering gehouden van alle plaatselijke mu ziek-, zang-, tooneel- en gymnastiekver- eenigingen, in velband met de voorgestelde belasting op publieke vermakelijkheid. Het feit dat alle genoodigde vereenigingen present waren is het beste bewijs hoe fnui kend deze belasting wordt geacht. Zooals de voorzitter in zijn opening woord mededeelde, kan en moet het lo< o niet de bedoeling van den raad zijn, deze zoo vast te stellen. Het kan toch nooit dc bedoeling zijn de plaatselijke vereenigingen welke zich allen min of meer in nuttige e;i opbouwende richling bewegen het beslaan onmogelijk te maken. Met algemeene stemmen werd dan ook besloten een adres aan den raad te zenden om bij het vaststellen wel terdege rekening te houden met de vereenigimren welke de vermakelijkheid niet als bedrijf exploite ren. BODEGRAVEN. Marktoverzicht 1927. In dit jaar werden op de wekelijksche markten alhier aangevoerd 16165 (w.o. 14954 parlijen gestempelde kaas) wagens Goudsche kaas met 677 377 sluks, vertegen woordigende een gewicht van ongeveer 5.419 016 KG. In 1927 werden er 187 wagens met kaas meer aangevoerd dan in 1926. Voorts werden er ter markt gebracht 22 koeien. 907 lammeren en 116 varkens, ter wijl het aantal uitstallingen 1030 bedroeg. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Theresia, z. van L. Bakker en M J. Steenbergen. Maria Ja- coba, d. van G. Schouten en T Mook. Ondertrouwd: J A. ten Brink 23 j. en .T. Walraven 20 j. J. Kooistra 27 j. en E. van den Berg 23 j. Gevestigd; H. M. H. van den Nagel en gp- zin, arbeider van Alphen a d Rijn. D. Kapteyn, molenaar van Waddinxveen; W. Verwey en gezin, arbeider van Woerden. G. J. M. van Duuren, arbeider van Waar der. M. Veenslra, dienslbode van Zeg veld. E. van der Beek, boerenknecht van Zegveld. G. J. Kuyn en echtgenoole, pachter van Hoorn. J. W. Prins, slagers knecht van Hattem. D. Croes, arbeider van Stad-Vollenhove. C. H. Voordouw, zonder beroep van Zwammerdam. Vertrokken: L. M. de Groot, zonder be roep naar Voorhout. J van Drimmelen, winkelbediende naar Zaandam. J. Brak, boerenknecht naar Zegveld. G. M. Hogen-' dorp cn gezin, houtdraaier naar Alphen a. d. Rijn. II. J. M. ITolt, winkelbediende naar Rotterdam. E. Jansen, dienstbode naar Zwammerdam. De raad dezer gemeente vergadert op Zaterdag 31 December 1927, des voormid dags te 10 uren. Onderwerpen te behandelen: 1. Ingeko men stukken. 2 .Voorstel betreffende de openbare school voor U. L. 0. in verband met de daling van het aantal leerlingen be neden 24. De naai vereeniging „Tryfosa" vervaar digde in het jaar 1927 in totaal 160 kle dingstukken, die werden uitgereikt aan 53 gezinnen. Zaterdagmiddag zal in de voormalige school C. achter het gemeentehuis de uit reiking plaats vinden van levensmiddelen en brandstoffen aan behoefligen ,door be middeling van de comm. voor de Nieuw- jaarsbedeeling. Officieele uilslag der bekroningen in 'le gehouden derde Pluimveetentoonstelling in hotel van Rossum. Mooiste Wit Leghorn haan no. 2 eig N'. J Bos, mooiste Wit Leghorn hen no. 15 eg. A. Braam; mooiste and. Leghorn hen no. 17 eig. G. Hulscher; mooisle haan and. licht ras no. 19 eig. Z. van Ingen; mooisle hen id. id. do. 21 eig. Z. van Ingen; mouiste trio id. id. no. 24 eig. Z. van Ingen; mooiste w .t Wyandotte haan no. 28 eig. J. Schouten; mooiste id hen no. 3 4 eig. Joh. Schouten; mooiste id. trio no. 38 eig A. Schouten; mooiste and. Wyandol e haan no. 41 W. Duyndam; mooisle id. he nno. 43 eig T. Verheul; mooisle id. trio no. 46 eig. G. van Beek; mooiste Barnevelder haan no. 47 e;? P. Voordouw; mooiste id. hen no. 52 eig P. Beien; mooiste hen and. middenras no. 65 eig. D van Wijngaarden; mooiste trio id. no. 67 eig G. Stolwijk; mooiste tcom id. no. ';9 eig P J. Stolwijk; mooiste haan der tentoon stelling no 28 eig. A. Schoutenmooiste !n n der tentoonstelling no 3-4 eig Jnh Scho i- tenmooisle trio der tentoonstelling no (6 eig G. van B^ek; mooisle toom dor ten toon - steüing no. 69 eig. P J Stolwijk. Krielen: Mooiste haan no 72 eig. A de Ruyler; mooiste hen no 76 eig tl M SI har! mooiste trio no. 78 ei r f: p Mooiste On*! *nd i.d woerd no. 83 eig. Joh. Schouten, n >te

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9