CHOUX DE PARIS NEDRA 688,a Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 30 December 1927 Tweede Blad No. 20796 )e eerste daad in 1928 'n2oen en...'ti taravellis! BINNENLAND. VAN ALPHEI EERSTE KAMER. GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. RECLAME. 3377 Bij een fijn souper behoort een fijne sigaret.... CARAVELLIS! Zorgt, dat ge ook bl| deze gelegenheid Uwe gasten Iets fijns kunt aanbieden I FINP R|NPM0 1 Cen" £ÊVE DOR 3 FINE FLEUR 3 cents SPECIALS 2'/.cents ALS HET WEER UZELT. Stoomtreinen in plaats van electrische. Zooals men weet, wordt nog steeds door de spoorwegautoriteiten gezocht naar een afdoend middel om bij ijzel de electrische geleidingen van den electrischen spoorweg AmsterdamRotterdam en omgekeerd daar van te ontdoen, opdat hel treinverkeer daar van geen nadeel ondervinde Naar de „Voorw." verneemt, is door de Nederl. Spoorwegen thans besloten om bij stremming van het verkeer op hel baan vak Amsterdam CentraalstationRotterdam Delftsche Poort over Haarlemden Haag een aantal treinen over BreukelenHar- melen te laten rijden. Hiertoe zijn aan gewezen de stoomtreinen in de richting AmsterdamRotterdam: 3 S. 23 S, P. 198 S. 11 S. D 9 S. 189 S. 15 S. en 160 S. en in de richting RotterdamAmsterdam: 161 S, 6 S. 12 S, 18 S, D 24 S, P. 199 S, 236 S, D 28 S en 26 S. Deze treinen zullen van Amsterdam C. S. en van Rotterdam D, P. op precies dezelfde tijdstippen vertrekken als thans in de dienst regeling over Haarlem aangegeven is. Zij zullen alleen te Gouda stoppen. BENOEMING BIJ DEN VOLKENEOND. Naar wij vernemen zegt de N R. Crt. is benoemd als vertegenwoordiger van Neder land in de raadgevende en technische com missie voor verkeer en doorvoer van den Volkenbond, ir. D L. Schüngeman. hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat, commis saris voor Nederland bij de Centrale Com- missic-i voor de Rijnvaart te Roermond. DE SAMENVOEGING DER NEUTRALE RADIO-OMROEPEN. Naar het „Volk" verneemt, zullen als voorloopig bestuur van den A. N. R. O-, de samenvoeging van de neutrale omroepen A. N. R. O. en N. O. V. optreden: E. P. Westerveld. oud-minister van marine, voor zitter; mr J. den Tex, secretaris: mr H. Cohen de Boer, F. P. A. van Gheel Gilde- mecster, J. C. E. Baron van Lijnden, dr. H Molhuijzen en G. A. baron De vereenigingsvorm zal zijn, dat 12 af- deelingen worden ongericht voor elke provincie één en één het buitenland. Deze afdeelingen zullen het algemeen be stuur kiezen. HERSTELDE TELEFOONVERBINDINGEN. Er is weder telefoongemeenschap over een lijn AmsterdamAlkmaar verkregen met de navolgende plaatsen: Akersloot, Alkmaar, Bergen (N.-H.), Blokker, Broek- op-Langendijk, Castricum, Egmond-Zee, Enkhuizen, Heer Hugowaard-Zuid, Heilo, Hensbroek, Hoorn, Limmen, N.-Scharwoude» Obdam, St. Pancras, Scharwoude, West woud, Z.-Schanvoude. DE CORRUPTIE IN DE GASINDUSTRIE. Nn te Noord-Scharwonde en Doetinchem. In de vergadering van den gemeenteraad te Noordscharwoude is met algemeene stem men de nota van den burgemeester verwor pen, waarbij hij in een uitvoerige toelich ting, in afwijking van het besluit van de commissie voor de lichlbedrijven aan Lan- gendijk en St. Pancras, de noodzakelijkheid bepleitte van het terugstorten der door den directeur genoten provisie ad f 16.600 en dezen ongeschikt verklaarde, in verband met zijn houding tegen de beweerde gas- corruptie, een le.dende functie in de licht- bedrijven te bekleeden. De raad oordeelde, dat de geuite beschuldigingen behooren te worden gedaan in de vergadering van de genoemde commissie uit de lichlbedrijven. Te Doetinchem heeft de raad begin De cember besloten een commissie van onder zoek in te stellen naar mogelijke corruptie in alle gemeenlebedrijven Deze commissie heeft zich als deskundigen den heer v. d. Stel en mr. Nothorn geassumeerd. In de gisteren gehouden vergadering dezer commissie is gebleken, dat de ge meente op ernstige wijze in het gasbedrijf zou zijn benadeeld. Men noemde een be drag van eenige duizenden. De directeur der gasfabriek werd uitgencodigd gister middag in de commissie te verschijnen Na te zijn voorgesteld aan de heeren v. d Stel en Nothorn heeft hij daarna onmiddellijk de zaal op demonstratieve wijze verlaten. De commissie heeft zich daarna tot den burgemeester gewend met het verzoek den directeur te schorsen en hem te gelasten nog denzelfden avond voor de commissie te verschijnen en alle gevraagde inlichtingen te verstrekken. B. en W hiervoor in spoedeischende ver gadering bijeengeroepen hebben op grond van art. 123 van de Gemeentewet besloten dat geen termen aanwezig zijn den direc teur onmiddellijk te schorsen. De leden der commissie hebben nu een spoedvergadering van den raad aangevraagd. De Federatie van Schoenfabrikanten en de rijksbeiniddelaar mr Aalberse hebben dezer dagen opnieuw geconfereerd met de partijen, betrokken bij de staking en uitslui ting in de schoenindustrie te Hilvarenbeek. Er is een compromis-voorstel vastgesteld, zoodat het conflict a.s Maandag 2 Jan. zal worden beëindigd. Het geschil heeft vier weken geduurd en 150 personen waren erbij betrokken RECLAME. BANKE BAKKER J 3375 ML F WE RIJS 62 TLL.EF. 78 met slagroom en aardbeien, met slagroom en abrikozen. TOMPOUCLS 8 CENT PER STI K. Tal van wetsontwerpen goed gekeurd De Kamer tot 10 Jannari uiteen. (Vervolg van gisteren). Na de rustpoos bespreekt de heer DE GIJSELAAR (C. H.) de drie gecombineerde ontwerpen inzake de N. U. M. enz. en komt op tegen de storting van het batig slot van de N. U. M. groot 471/2 millioen bij den buitengewonen normalen dienst 1928. Spr. begrijpt niet hoe dit bedrag aldus geboekt kan worden en niet gebruikt kan worden tot aflossing van schuld. Spr. leest een uit voerig beloog voor tot adstincüe van zijn opvatting en treedt daarbij in vergaande financieel technisch beschouwingen. De Minister van Financiën, de heer DE GEER bepaalt zich tot enkele beperkte op merkingen en ontkent, in het bijzonder, dat er onrecht is gepleegd tegenover de conti- nabelen, wier geld in het leeningsfonds is gestort, en dat er geld aan het Ieeningsfonds is onttrokken, gelijk de heer De Gijselaar had uiteengezet. Zeker zou men niet gedacht hebben aan verlaging van de opcenten op de Grondbelasting, wanneer het Leenings- fonds wat ruimer in zijn middelen had ge- zelen. Spr. zet wijders uiteen, waarom het slot van rekening van de leening 1919 eerst zoo laat kon worden afgesloten De heer DE GIJSELAAR repliceert en verklaart zich op geen enkel punt bevredigd. Na dupliek van den minister, die o.a. de rechtmatigheid van de belaüng van crisis- uitgaven uit den gewonen dienst uiteenzet, worden de drie ontwerpen z h st. goedge keurd Alleen wil de heer De Gijselaar ge acht worden tegen het ontwerp, wijziging Middelenwet 1928. gestemd te hebben. Goedgekeurd werden. Aanvulling der be- grooling Alg. Pensioenfonds 1926. verkoop van de voormalige1 Cadettenschool aan Alk maar Bij de behandeling van tien wetsontwer pen tol naturalisatie van 205 .vreemdelingen, maakt de heer DE GIJSELAAR (C. H.) de opmerking dat de gegadigden zonder eenige regelmaat door e'lkaar worden gegooid, zoo dat groen en rijp in één adem worden ge noemd. Ook acht hij het vooronderzoek naar de aanvragers onvoldoende. De minister van Justitie, de heer DONNER zet uiteen, dal het in de pracfijk moeilijk heden oplevert om de gegadigden van elkaar gescheiden te houden. Het is praktisch een stelletje te combineeren en gezamenlijk voor te dragen, en zuiniger is het ook Systeem bij het samenvoegen bestaat er niet. maar zou ook niet mogelijk zijn. Spr zou er bezwaar tegen hebben af te zien van wettelijke goedkeuring van natura lisatie. en hij zou dit prerogatief niet uit eigen beweging aan het parlement willen ontnemen. De wetsontwerpen worden z. h. st. goed gekeurd evenals de wijziging van Hoofd stuk TV voor 1926. De Kamer gaat tot 10 Januari a.s. uiteen, nadat de VOORZITTER den leden het beste voor 1928 heeft toegewenscht. NA HET AUTO-ONGELUK IN HAARLEMMERMEER. Verasschingj dei slachtoffers. Gisteren heeft in het crematorium op de begraafplaats Westeiveld d3 verassing plaats gehad van het stoffe.jjk overschot van den heer en mevr. dr. A. 8. v. Nierop* Polak Daniëis en hun dochter Marianne, die op den eersten Kerstdag ten gevolge van een nood.ottig-auto-onge.uk in Haarlem mermeer om het leven zjjn gekomen. De belangstelling voor deze droevige plechtigheid was zeer groot, en kwam, zoo wel ait den uitgebraden kring van vrien den, welke de zwaar getroffen f ami.ie zoo wel te Amsterdam als in het geheele land telde, en ook uit handels-, nijverheids- en financieele kringen. Bensdorp's chocoladefabrieken te Bus- sum, waarvan de overleden dr. Van Nierop directeur was, was vertegenwoordigd door de beide andere directeuren, de heeren L. Bensdorp en H. Njjman. Toen de drie barren naast elkander, be dekt onder een schat van bloemen, op het podium waren neergezet, links het stoffe lijk overschot van mr. A. S. van Nierop, in het midden dat van mevr. Van Nierop en ter rechterzijde dat van hun dochter, werd eerst op het orgel treurmuziek uit gevoerd. Daarna heeft het eerst het woord ge voerd de heer L. Bensdorp namens Bens- dorp's Chocoladefabrieken. Hij verto.kte de groote droefenis, waarmede haast wel alle hier aanwezigen zich gedrongen moesten gevoelen, om woorden van eerb'ed'ge waar deering te spreken, aan de nagedachtenis van hem, van wien zjj hier onder zoo tragische omstandigheden afscheid namen. Hierna 9praken de heeren ir.A. Heldring uit Amsterdam en W. Bournan, uit Alme'o ,als vrienden), P. van Solt, procuratiehou der van Bensdorps fabrieken (namens het personeel), en Joh. Ketjen (namens den Kring van Industrieelen te Amsterdam) De heer J. Polak Daniels nam afscheid van zijn zuster. De heer Lod. van Nierop dankte namens de overgebleven dochter, de ouders en de zuster voor de liefde, welke zij haar hadden geschonken. Namens de wederzijdsche familie dankte spr. voor de groote belangstelling. Het orgel speelde: „Es ist bestimmt im Gottes Rat". TRAGISCH ONGEVAL TE HAARLEM. Een meisje van een tiam te water en onder het ijs gegleden. Gistermorgen tegen acht uur is te Haar lem op den Leidschevaartweg, bij de Schouvvtjesbrug een treurig ongeluk ge beurd, dat een jongedame het leven heeft gekost. De gezusters Bennekom, wonende Bosch-en-Vaartstraat 13, beide in Amster dam in betrekking, gingen, zooals gewoon lijk, naar de halte der E.S.M. aan de Schouwtje9brug, om met de tram naar de hoofdstad te gaan. Zij waren blijkbaar wat laat, want toen de tram reeds in beweging was, wilden zij er nog opspringen. Een der dames, de 20-jarige H. II. H. Bennekom, had het ongeluk uit te glijden en tegen een ijze ren mast van de tram te vallen. Door den schok gleed zij van den wal op het ijs Het meisje zakte er door en verdween Onmiddel lijk in de diepte. Dit gebeurde alles zóó snel, dat de zuster, die nog om de tram moest heenloopen om te kunnen instappen, niet wist of het meisje al in de tram zat. Toen zij haar miste liep ze dadelijk naar den portier der E.S.M. op het remiseterrein aan de Leidschevaart om hulp te halen. Helaas wa ren juist de telefoontoestellen in de perceelen aan de Leidschevaart weer defect, zoodat er niet getelefoneerd kon worden. Ter plaatse waar het meisje van den walkant was gegle den zag men een damestaschje op het ijs lig gen. Toch kon men niet vermoeden, dat iemand er door gezakt was, want men zag bij het taschje slechts een klein gaatje in het ijs. Iemand spoedde zich met zijn fiets naar de Tempelierstraat om te vragen of het meisje in de tram zat Hier bleek, dat dit niet het geval was. Hij ging ijlings toen te rug. Een politie-agpnt had inmiddels gepro beerd het meisje, dat blijkbaar rechtstandig door het ijs gezakt was. met een reddings baak te vinden, maar dit mocht niet geluk ken. Daarna gingen twee politieagenten met dreggen aan het werk. Het gelukte hun om de drenkelinge, die ongeveer zeven meter onder het ijs weggeschoven was. op te ha len. Zij had toen reeds een uur in het water gelegen. Toen haar zuster deze vreeseliike tijding vernam, raakte zij zoo overstuur, dat zij het bewustzijn verloor. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een fietsrijder gedood. Gisteravond is op een onbewaakten over weg bij Gouda in de richting Moordrecht een fietsrijder door den trein, die te 6 uur 20 uit Rotterdam vertrekt en te 6.41 te Gouda moet aankomen, gegrepen en ver morzeld. NOODLANDING BU GOUDA. Het militair Fokkervliegtuig No. 435, thuisbehoorende te Soesterberg. moest gis teren wegens een motordefect een nood landing maken op een weiland aan den Vliet tusschen Gouda en Schoonhoven. Het vliegtuig was naar Gibe-Rijen gevlogen en ging vandaar via Amsterdam weer naar Soesterberg terug, waarbij het uit den koers geraakt is. De beide inzittenden, een ser geant-vlieger en een korporaal-vlieger, ble ven ongedeerd. Het vliegtuig is gedemon teerd en per vrachtauto naar Soesterberg teruggebracht. WARMWATER STOOF GESPRONGEN. Gisteravond heeft de dienstbode van den heer B. Kruitwagen, wonende aan de West Kruiskade te Rotterdam in de keuken een gevulde warmwaterstoof op het brandende gasfornuis gezet zonder dat zij de stop van de stoof had afgenomen Na eenigen tijd i3 de stoof met een geweldigen slag uit elkaar gesprongen. Het fornuis werd geheel ver- Uit het Engelsch van GEORGE BA RH McCUTUHEON. (Nadruk verbuden).) 32) HOOFDSTUK XIX. De eerste dag in de wildernis. Het was al uren dag toen Hugh Ridgeway zijn stijve armen uitstrekte, mei zijn oogen knipperde en verbaasd zijn vreemdsoortig verblijf rondkeek. Toen het tot hem door drong waar hij zich bevond, kwam hij tot de ontdekking dat Lady Tennys niet meer in de grol was. Goeden morgen, hoorde hij opeens een zachte en vriendelijke slem zeggen. Waar bent u? riep hij. In Je keuken natuurlijk Ik ben bezig met het ontbijt. De keuken is bij de bron Begrijp je? Kom je ook? Hij spoedde zich het pad af en vond haar aan den rand van het stroompje. Ze had haar gezicht en handen gewasschen en heur haar, zoo goed en kwaad als hel gegaan was, in orde gebrachtze zag er frisch en monter uit. in haar oogen was een heldere glans Hugh kreeg den indruk d3l zij haar zelfvertrouwen wepr herwonnen had. Ik hen al een uur of Iwee op. )k heb mij gewasschen en dal kun jij hier ook doen Ze Iiel hem een geïmproviseerde kleer borstel zien een tak van blaren van een kokospalm en borslelde daarmee hel zand van zijn kleeren en hij draaide zich gehoor zaam voor haar rond. Mijn kleeren zitten vol zand en schuim, maar ik ben van plan ze vandaag eens goed te wasschen en te drogen en af te borstélen. Dan zal ik me een ander mensch voelen. Hier zijn kokosnooten, die ik verzameld heb terwijl je nog sliep. En ik heb ook nog een soort vruchten. Als je een eindje het bosch ingaat, vind je er meer. Er waren een paar groote vogels, die de vruchlen aten, dus zullen ze wel niet schadelijk zijn. En wat zijn hier een aardige kleine apen. Ik kon er uren naar kijken. Heeft u soms ook boa constrictors of reuzenslangen gezien? vroeg hij ernstig. Lieve hemel I Ik heb heelemaal niet aan slangen gedacht. O, Hugh, er kunnen wel allerlei vreeselijke dieren in dat bosch zijn. Ze keek hem angstig aan. Ik vroeg het alleen maar om de keu kenmeid in de keuken te houden, zei hij lachend. Maar als ik niet voortmaak wordt het ontbijt nog koud. Hij hanstle zich naar een rotspiek, waar hij Zich heerlijk verfrischte. Toen hij terugkwam, liet zij hem kokos nooten openen en de melk in leege doppen overgieten Ze had een vlak rotsblok, dat voor de grof stond, schoongemaakt en deelde hem haar plan mee om hel als tafel Ie ge bruiken. Én met inspanning van al zijn krachten slaagde hij er in twee rotsblokken, die geschikt waren om als stoelen dienst te doen, naasl de lafel te plaatsen Toen gin gen ze op een afsland slaan en sloegen hun eigenaardig meubilair lachend gade. Ik zou wel willen weter. hoe laai hef is. zei zij. toen zij aan lafel zaten Hij haalde met een pessimistisch gezicht zijn horloge, waaraan hij tol nog loe heelemaal niet meer gedacht had, uit zijn vestjeszak. Het liep niet meer en zag er ook niet uit of het ooit weer zou loopen. Hoe zullen we ooit welen hoe laat het is? vroeg zij. Het kleine kompas aan mijn horloge ketting is nog heelemaal in orde, zoodat we er achter kunnen komen waar het Noorden en het Zuiden is. Ik zal een stok in het zand sleken en als de schaduw precies Noord- Zuid loopt, is het twaalf uur. Het is dood eenvoudig, Lady Tennyson. Ik ben maar het keukenmeisje, Hugh. Wil je mij niet Tennys noemen? Dank u, ik bedoel dank je. Het is zoo'n tijdverlies om altijd Lady Tennyson te moe ten zeggen. Later op den dag slaagde hij er in tegen alle verwachting toch in zijn horloge weer wat leven te blazen en als de voorteekenen niet bedrogen, zou het ook verder wel goed blijven loopen. Het was gloeiend heet en hij had het goede idee van een paar groote palmbladen een zonnehoed voor haar te maken. In haar lachende oogen kijkend, maakte hij den band van grashalmen onder haar zachte, ronde kin vast. Schilterend, riep zij met oprecht ple zier. Je moet er voor je zelf ook een ma ken Dat was spoedig gebeurd. Ze maakte de keelbanden onder zijn kin vast, maar deed het heel wat handiger dan hij het bij haar gedaan had, en dientengevolge heel wal vlugger. Hij besloot 's middags hel bosch eens in te gaan Eerst had hij bij zichzelf overlegd of hel verstandig zou zijn de kust langs te loo pen om een dorp of pen nederzetting (e vin den. maar toen besloot hij liever hef bosch in te gaan daar hij de kust van de bergen af kon verkennen. Toen hij weg was, kwam er een gevoel van eindelooze eenzaamheid over de jonge vrouw, die daar alleen aan de grens van het oerwoud ergens aan de Zuidzee stond. Ze keek naar haar besmeurde gehavende kleeren en schoenen. Uit een paleis naar het oerwoud, dacht ze. Van de weelde van het moderne leven naar de armoede van den natuurstaat! Van een uitgebreiden kennissenkring alleen met een dapperen Amerikaan, die het nomadenleven op de kale rotsen met haar deelde en die treurde over een geliefde, die de wreode golven hem ontnomen hadden. Het beeld van gisteren en het beeld van heden! Met haar blik over de zee gewend, zond zij een gebed op voor het behoud van Grace Verncn. En toen ze aan het vroolijke. aardige meisje dacht, kwam er een nevel voor haar oogen; dat wezentje, waar ze zooveel van was gaan houden en dat voor Hugh alles beleekende. Toen dacht ze aan Lord Huntingford, haar man. Het lot van den ouden man be woog haar weinig; ze moest zich bekennen dat zijn heengaan na de folterirfg van hun kortstondig huwelijk geen leegte bij haar achterliet eerder een opluchting betee- kende. Zij had hem het laatst gezien, toen hij langs de scheepsofficieren drong en haar aan haar lot overliet Zij twijfelde er geen oogenhlik aan dat hij dadelijk over boord gedrongen was. Maar toen ze aan Veath en al de anderen dacht, liepen de tranen haar langs de wangen. Toen Hugh midden in het oerwoud was, kwam hij maar langzaam vooruit Twee of drie uren ging hij voort over boomstam men en kleine stroompjes en baande hij zich een weg door slineerplanlen en d heele. rijke natuur om hem heen maakt0 den indruk dat nog nooit een menschenvoel dezen bodem betreden had. Eindelijk liet hij zich moedeloos op een met gras begroeid stukje grond vallen en de gedachte kwam bij hem op, dat ze op een totaal onbewoond en misschien wel onbe- kpnd deel van de aarde waren terecht geko men. In zijn wanhoop vroeg hij zich af hoe lang het nog duren zou voor de dood een einde aan hun verlatenheid zou komen maken. Moedeloos stond hij weer op en aan vaardde den terugtocht in de richting van de grot. Na eenigen tijd bereikte hij een zandig terrein, ongeveer een halve kilometer van de plek, waar hij Lady Tennyson verlaten had. Kleine golven kusten de smalle strook zand. Vanwaar hij stond kon hij de grot of de rots, die het dak er van vormde, niet zien, doordal boomen en een bocht in de bergwand hem het uitzicht benamen. Hij liep daarom tot vlak bij het water in de hoop van daar hun schuilplaats Ie kunnen zien. Toen deed hij een belangrijke ontdekking. In het zand waren zeer duidelijke sporen van bloote menschenvoetenHij wreef zijn oogen uit en keek nog eens. Hij zag een groot aantal indrukken van een kleine voet, die van het zand naar het water leidden en weer terug. Verbaasd probeerde hij de voet stappen te volgen en hij vond een reeks voetindrukken, die naar een groepje boomen links van hem leidde Toen hij in het boschje drong, doodsbang, dat wilden Lady Tennvson onlvoerd hadden, zag hij iets dat hem groote oogen van verbazing deed ap- zellen. Vlak bij het water, roet ver van de plaats, waar hij van Lady Tennyson af scheid had genomen, lagen witte kleeren in het zand Oogenhlikke'iik dn ng de heteeke- nis tol hem door Hel was op zijn laatst half vier en hij had gezegd, dat hij pas fegen vijf uur terug zou komen I (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5