SPLINTER AGENDA. oer MEUBELEN VISSCHERIJ-BERICHTEN. KUNST EN LETTEREN. UIT DE OMSTREKEN. BUITENLAND. Schrale Lippen PUftOL TELEGRAMMEN. Zaterdag. Jeruël, Groenesteeg 16: Oudejaarssamen- konist. 6'/« oar. Ned. Leger dea Heils, Beestemarkt 34: Oudejaarsbijeenkomst. 8 uur. Vrjje Gvang. Gem.: Oudejaaravond-byeeQ- komsL 7ya9 uur. Zondag. Jeruël, Groeneste* 16: 10 uur v.m. en 61/2 uur n.m. Ned. Leger des Hells, Beestemarkt 34: Densten met orgelspeü 10 nur v.m., 8.30 en 8 our nam. Dagelifks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur Woensdag- en Zaterdagmiddag van 9 tot 4 uur kinder- en familie malinée. „City-theater" Haarlemmerslr.: Bioscoop voorstellingen te 8 uur 's Woensdags en 's Zaterdags malinée te 2 uur. „t.uxor theater". Stationsweg Bioscoop- en Vanélé voorstellingen Paip'liiks te 8 uur 's Woensdags en 's Zaterdags malinée te 3 uur „Trinnon Theater". Breeslrnat: Bioseonp- en Variété voorstellingen Dogeliiks te 8 uur. Lakenhal: Tentoonstelling „Oud-Leiden". Lis se: 2e Lustrum Pluimveetenloon- stelling in gebouw 't H B O. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Dinsdag 27 Dec tot en met Zondag 1 Januari 11)28 (Nieuwjaars dag) waargenomen door de apotheek van den heer C, B. Duysler, Nieuwe Rijn 18, telefoon 523. RECLAME. 2116 van de week wel tot banen maken kun- nun overgaan. Het bc&tuur der IJsvereen. te Katwijk aan Zee is druk iü de weer om de hulp- baan aan het „raaJlegat" weer in goede conditie te brengen. Blijft het doorvriezen dan zal de groote baan op het Binnengat van Rijnl. Uitw.kar naai ook weer spoedig berijdbaar zijn. De Rijn is le Valkenburg nog niet te berijden. Gisteren is er nog in gevaren en door veel grondijs is de toestand van het ijs bepaald slecht. IJMUIDEN, 30 Dec. 1927 VISCHPRIJZEN. 43 Tarbot per K G. f 2.101.70; 7 Griet per kist van 50 K.G. f 4720 4784 Tongen per K G f 1 75—1 20. 82 Groote Sehol p^r kist van .50 K G. f2.75—19. 62 Middelschol per kist van 50 K.G. f2824; 117 Zetschol per kist van 50 K.G. f 3227; 212 Kleine Schol per kist van 50 K.G. f 3113 46 Roggen per 20 stuks f34—13; 8 Vleelen per stuk f2—1 70 6 Groote Schelvisch per kist van 50 K G f41—36; 13 Middel Schelv p. kist van 50 K.G f40—33; 28 Kleinmiddel Schelv. per kist van 50 K.G f 3G26; 58 Kleine Schelv. p. kist van 50 K.G. f2312, 74 Kabeljauw per kist van 125 K.G f 45-y 37: 131 Gullen per kist van 50 K.G f25 7; 2 Lengen per stuk f3.101; 54 Wij ting per kist van 50 K.G fTl7; 1 Koo!- vi9ch per stuk f2.50; 1 Steur per stuk 17L Aangekomen 24 stoomtrawlers. RIB BATENBURG. Naar wij vernemen zal onze stadgenoote de pianiste Rie Batenburg, evenals den vorigen winter, op uitnoodiging in verscha lende sleden van ons land Chopin- en thans ook Liszt voordrachten houden met muzi kale illustratie. Te Leiden zat zij binnenkort optreden met een geheel nieuw programma, o.a met werken van Mozart, Brahms, Chopin en Debussy. KATWIJK AAN DEN RIJN. Vergadering IJsclub „Voorwaarts Woensdag 28 Dec. 1927 in het caté van den heer Keimes. De vergadering was matig be zocht De voorz ojient de vergadering met een woord van welkmn De seer. leest de notulen, welke onveranderd worden goed gekeurd Ook het jaarverslag maakt geen onderwerp van bespreking uit Uit hel ver slag van den penningmeester blijkt dat er een voordeplig saldo is van t4t 75. saldo vorig jaar 1318 86 lolaal saldo (360 61 De reken wordt nagezien door de heeren Caspars en Luiiten en in orde bevonden Hierna bestuursverkiezing; aan de beurt van ailreden ziin de heeren W Zuijderduin en C. Hraun De heer Zoiiderduin steil zich niet meer herkiesbaar. Bij de eersle «lem ming wordl de heer Rrnun met groote meer derheid van stemmen gekozen. Bij de tweede vrije stemming wordl in de plaats van den heer Zuiiderduin gekozen den heer Halslijn die zijn hpnneming aanneemt Bi] de rondvraag deelt de seer mede dat melde laatste vorst 7 nieuwe leden zijn toegetre den. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorz de vergadering. Hierna volgt de ge bruikelijke verloting. LISSE. HET COLLECTIEF CONTRACT IN HET BLOEMBOLLENBEDRIJF. De onderhandelingen. Gisteren heeR te Lisse de aangekondigde vergadering plaats gehad lunchen de pa troons en arbeiders in het blneinbo' Ier,be drijf tot vaststelling van het collectief ar beidscontract 1927—1928. Onitr^rd hel voornaamste geschi'.e int, de kwestie «eu den vrijen Zaterdagmiddag over het geheeb. jaar. is de vergadering n'ct tol overeenstemming gekomen De kv.--lie wrj wc'er verwe' r. raar de afd elingen. Omtrent de vastste'.ing vau t.et regle ment nu het scheidsgi.echt werd eeo com missie ttr.oemd Eenige ondergeschikte punten tullen even eens nog nader onder de oogen worden ge- tien. Zoo werd de bei>aling van het regle ment vtor het Kinderloeslaefonds, waarin bup-.a.d was. dat losse arbeiders sleeht» (3 meer mogen verdienen dan het standaard- loon, welke bepaling onbillijk wordt ge acht verwezen naar de commissie van beheer voor hel toeslagfonds, welke com missie een nader rapport zal uitbrengen. Besloten werd zon spoedig mogelijk weer bijeen te komen, in ieder geval vóór 20 Januari. VALKENBURG. Aangezien er in het leven van de IJs club een kwijnende periode geweest is, kwam het bestuur Donderdagavond bijeen, om te trachten, de zaak weer wat nieuw leven in le blazen. Verschillende belangen zijn besproken en een basis van handelen werd vastgesteld. Om den band met de le den te versterken, werd vastgesteld op 10 Januari een alqemeene vergadering te hou den. Het bestuur heeft ook gemeend om er de animo weer wal in te brengen, na afloop der vergadering twee paar schaatsen te verloten. DE ALGEMEENE TOESTAND. Een proelfcalton die niet op gaat Een Volkenbondscom- missie Frankrijk en Italié. Op het oogenblik komen via Frankrijk uit Amerika berichten, als zouden de Ver. Staten er voor voelen de Dawesregeling saam te koppelen met de intergea.lieerde schuldregeling, maar dit schoot een Fran- Bche proefbal.on te zjjn, die niet opgaat. Vanuit Amerika wurdt er toch op gewezen, dat de regeering steeds in verband met de a.s. verkiezingen haar tot nu toe gevolgde politiek niet kan wijzigen. Voor Amerika staal het vraagstuk der schadevergoeding geheel afgescheiden van dat der inter- geallieerde schulden. barker Gilbert, die zjjn vacantie tot nn toe bjj zjjn familie doorbracht, wordt lezer dagen te Washington verwacht, waar hij ongetwijfeld besprekingen met de voornaam ste regeeringspersonen zal hebben. In het begin van de volgende week zal hij te New-York verschillende besprekingen met de voornaamste personen nit de financleelo wereld hebben. Op 6 Januari keert hij direct naar Berlijn terug. Onder hen, die uitnoodiging van den Vclkenbondsrsad ontvingen om zitting te nemen in de niouwe oeconumnche commissie van adrie3 behooren: Loucheur eo FunU- uelle (Frankrijk), Bouoni (Italië), Mendels sohn en Lainmers (Duitschland), Coljjn en Serrarens (Nederland), Theunis (België), Kodac (Tsjecho-S!uwak(je), Laur (Zwitsor- laudj en Maycresch (Luxemburg). Volgens een officieus bericht uit Rome, kunnen de Franacb-ltaliaansche besprekin gen 20 Januari beginnen; tegen dien dag komt de Beaumarchiaa, de nieuwe Franscbe gezant te Rome, daar aan. Dezer dagen vsas hn al dikwijls in onderhoud met Man- zoni, den gezant van Italië te Parijs. Op die manier kunnen Briand en Mussolini elkaar voor de volgende zitting van den Volkenbond ontmoeten. Als men het in be ginsel eens geworden is, kunnen de onder- deelen langs den gewonen diplomatieken weg geregeld worden. BELGIE. De militaire commissie geïnstalleerd. Bij de installatie van de gemengde mili taire commissie heeft de minister van oor log, na de redenen te hebben uiteengezet, die er de regeering loe hebben geleid den koning de instelling van de2e commissie voor te stellen, op eenige punten gewezen, welke de bijzondere aandacht van de com missie eischen Om te beginnen is daar de noodzakelijkheid maatregelen te nemen tot dekking van de grenzen, vooral in de streek van de machtige Belgische industrie. Ver der moeten er versterkingswerken worden uitgevoerd, die het land kunnen beveiligen tegen pogingen tot een plolselingen overvnl. Onderzocht moet worden welke technische en geestelijke voordeelen er kunnen voort vloeien uit gewestelijke recruteering en of de instelling van een zeker taai-regiem vol doening zal schenken aan de bevolking. Aan deze laatste punten hecht de minister groote beleekenis. Een goede oplossing daarvan schijnt de bekorting van den mi litairen diensttijd te kunnen bevorderen, die door de natie wordl verlangd in zooverre /ij overeen is te brengen met de eischen van de nationale veiligheid. De voorzitter van de gemengde militaire commissie heeft in zijn antwoord tot den minister gezegd, dat. als de veiligheid des lands hij vermindering van den diensttijd niet verzekerd bleek, er, builen de militie troepen om, veiligheidstroepen gevormd moesten worden. Aan de beraadslagingen van de commis sie zal de grootst mogelijke publiciteit wor den gegeven. DUITSCHLAND. Zwenkt de Dnitsche Volks partij? Hel arbeidscon flict in Saksen. De Duitsche Volkspartij in Mecklenburg Strelitz, heeft in baar laatste congres uit- geamakt dat de coalitie met de Duitsch- nationalen., waarmede zij jarpnlang is sa mengegaan, niet aan de verwachtingen heeft beantwoord en op groote teleurstel ling' is uitgeloopen. Zij heeft derhalve be sloten, zich na de verlriez ngen van 29 Jan. a.s., volkomen vrijheid voor te behouden of zij met rechts dan wel met links zal samenwerken. Het spreekt van zelf dat de republikein, sche pers dit besluit met instemming be groet en zien afvraagt of de partij in an dere bondsstaten en het - rijk dit voorbeeld wellicht ook zal gaan vólgen. De scheidsrechterlijke' commissie in het conflict in de Saksische metaalindustrie heeft gisteravond een uitspraak gedaan, die in wezen gelijk is nan de uitspraak in oe West-Duitsche metaalindustrie ENGELAND. Sluiting van mijnen De Indische nationalisten. Sinds de mijnwei kersstaking van verle den jaar zijn er in Schotland tachtig, in de Midlands dertien, iD Lancastershire onge veer dertig, in Zuid-U ales ongeveer 40 eu in Durham eD Northumberland nog meer mijnen gesloten. Het ia zeer onwaarschijn lijk, dat er weer een hiervan in exploitatie zal worden genomen. Het Indische nationalistische congres te Madras heelt een motie aangenomen, waar in aangedrongen wordt op bet tot stand- brengen van eenheid tusschen mohamme danen eu Hindoes volgens de voorstellen van Uhandi. Verder wordt aangedrongen op een ge meenschappelijk optreden van mohammeda. nen en Hindoes bij de verkiezingen. Zooals bekend leven er in Brltsch-Indië 200-CO0.000 Hindoes eu 7o.0l)0.000 moham medanen en hebben e- in de districten met een gemengde bevolking telkens bloedige twisten plaat». De Hindoe» ergeren sirh steeds over de mohammedanen, die in hi< openbaar koeien slachten, welke de Hin does als heilige dieren heschouwen, terwijl de Hindoes door hun optochten met muziek in de buurt van de mohamruedaansche mos keeën de godsdienstoefeningen van de mo. hammedanen storen De motie verlangt, dat d» aanhangers van ieder gezindte de godsdienstige gevoe lens der aanhangers van een andere ge loofsovertuiging zullen eerbiedigen. PORTUGAL. Een generaal verbannen. De1 Portugee9che generaal de Malos is verbannen naar Ponta Delgada oo de Azu.en De "eneraal zou in saruunwerkii mei dr. A!fonse9 Cosla, president van hel Porlugeesche revolutionaire comité te rarijs. plannen hebben gesmeed om het bestaande bewind ten val te brengen. Generaal Norton was minister van oorlog op het tijdstip, dat Portugal besloot tieh aan de zijde der entente te scharen. Hij was een hartstochtelijk aanhanger van deze interventie. ZUID-SLAVIE. Macedonisch koerier gearres teerd. Naar uit Berovo gemeld wordt is in de nabijheid van de Bulgaarsche grens door een Zuid-Slavische gendarmerie-patrouille een koerier gearresteerd, die door hel Cen- traalcomilé van de Macedonische organisa tie naar ZuidSlavié was afgevaardigd. Op hem werden documenten gevonden, die hij over de grens had willen brengen De koe rier bekende lid le zijn van de oreanisalie van generaal Protogerof en opdracht te heb ben bepaalde documenten aan vertrouwens personen over te brengen. ROEMENIE. Beschuldigingen tegen een petrolenm-Mij. De vroegere afgevaardigde Floresco richt in een opzienbarend artikel zeer ernstige beschuldigingen tegen de leidende persoon lijkheden der Roemeensch-Amerikaansche petroleummij. Zoo zouden in een bosch, met medeweten van de bevoegde autoritei tten, ca. 80 H.A. afgezonderd zijn gewor den, waardoor de Staat een schade van ca 3 millioen mark geleden zou hebben. Flo resco beschuldigt de maatschappij van een reeks van onregelmatigheden en beweert, dat ook bet contraêtueele aandeel van 30 pCt. der petroleumprodu tie, dat aan den staat toekomt, dezen steeds onthouden is. Volgens Floresco zouden de bedragen, welke de Staat aldus bij de petroleumpro- ductie verloren heeft, voldoende zijn ge neest om alle Roemeensche staatsschulden t« delgen, ALBANIË. Een breed gebaar. Uit Tirana wordt gemeld, dat Achmed Zogo», de dnodslral. die een jaar geleden is uileesproken over bekende leden van de nationalistische partij, mgr Fan Noli en achi anderen, heefl ingetrokken Ook de be slaglegging op hun eieendninmen is opge heven Zij wsr«n veroordeeld wegens verzet legen de politiek van Arhmed Zngoe. dneh deze heefl hen Ihnns uilecnnndiïd uil hun ballingschap terug le keeren om met hem samen te werken in he' hesjiiur van het land. Hel verluidt dal verscheidene uilge- wc..cnen thans naar Albanië zullen terug keeren. POLEN. Uitwisseling van gevangenen. Naar uit Moskou gemeld wordt, is tus- schen de Poolsche regeeritg en die van sovjet-Rusland een nieuwe overeenkomst getroffen inzake het uitwisselen van ge vangenen, inzonderheid politieke gevange nen, wier uitwisseling op 3 Januari aan de Russisch-Poolsche grens zal plaats hebben. RUSLAND. Interview met Trotzkl. De „Marodny Listy" publiceert een tele gram van haar correspondent te Moskou, waarin deze mededeeling doet van een onderhoud, dat hij met Trotzki heeft gehad. Trotzki heeft daarbij verklaard, dat het huidige regiem niet zoozeer t9 een regiem vaL het proletariaat, doch veeleer een per soonlijke dictatuur, hetwelk een nieuwe bourgeoisie heelt doen ontstaan in steden en dorpen. Op het platteland zfet men het aantal gezeten boeren gestadig toenemen, terwijl in de steden de bourgois-handelsiui en spe culanten 70 pet. van den binnen'andschen handel in handen hebben gekregen. Specu latie schijnt het hoofdbestanddeel van liet economische leven uit te maken. Wat het tweede punt van het revofution- naire programma bstreft: da bevrijd ng van da arbeiders-hieromtrent is op te merken, dat het juist het proletariaat is, dat hei meest onder de economische crisis lijdt. De werkdagen zijn op 9 en 10 uren ge- hrach' en de betaling is erbarmelijk. In dn meeste fabrieken is het loon niet vol doende om daarmede de meest elementaire tevensbehoeften te kunnen drkken. Trot'ki voegde hieraan toe, dat hem geen ander land bekend is, waar de toestand van de arbeidersklasse droeviger is dan in Rus land, van welk land het haet, dat het door het proletariaat wo-dt beheerscht. Tens'o te verklaarde hij, dat hij een omwente'ing te weeg wil brengen en naar zijn meening is door de houding van de nieuwe boar- goisie een atmosfeer g3schape->, welke gun stig is voor zijn plannen. Hij zeide. dat hjj zijn carrière niet wenscht te beëindigen met een comprpmia met zijn tegenstandera. BUÏTENLANDSCU GEMENGD. DOOR EEN LAWINE BEDOLVEN. Naar de Zwilsersche bladen uil Zermatt vernemen zijn bij een bestijging van den Matterhorn vijf Zwilsersche studenten door een lawine bedolven. Met veel moeite heb ben te hulp gesnelde gidsen hen gevonden. Ze leefden alle vijf nog, doch twee zijn vrij ernstig gekwetst. HET ZOEKEN NAAR MRS. GRAYSON OPGEGEVEN. Op zee en in de lucht is al het mogelijke gedaan om de vermiste ,.Dawn" te vinden en bet onderzoek zal spoedig gestaakt wor den. Het luchtschip „Los Angeles" is in zijn lood» teruggekeerd. Twee torjedoja- gers en andere schepen zijn zonder nieuws over Grayson teruggekeerd Er zijn nog 5 torpedojagers op zoek, doch men verwacht dat ook zij heden teruggeroepen zullen worden, EEN GEZIN VERGIFTIGD. Een gezin van 8 personen te Theifheim van den vroegeren herbergier Nader n ziek geworden raD bet eten vao vergiftigde spijzen. De 18-jarige zoon en de I8-jarige doch ter zijn reeds gestorven. Aan het herstel der overige familieleden wordt getwijfeld. ONGELUK OF MISDAAD? De afgevaardigde der republikeinsche partij in Tsjecho Slowakije, Zalobin, werd op de jacht door een kogel in het hoofd gedood Het staat nog niet vast, of het gaat om een ongeluk of een misdaad. Er is een officieel onderzoek ingesteld. DIEF-GENEESHEER. Naar nit Laibach gemeld wordt, is de aldaar practiseerende geneesheer dr. Lud- wig Cerney, die zich sedert korten tijd tn de stad gevestigd had en zich in bet bezit van een groot aantal patiënten, inzonder heid vrouwelijke, verheuude, gistermiddag gearresteerd Vast is komen te staan, dat deze „arts" een bekende dief, n.l. zekere Gustav Fobott, is De arrestatie heeft be grijpelijkerwijs te Laibach groot opzien ge baard. DE MOORD TE LOS ANGELES. De lijkschouwing iD de gruwelijke moord, zaak te Los Angeles beeft aan het licht gebracht, dat het meisje waarschijnlijk reeds dood zal zijn geweest, toen de mis dadiger zijn verschrikkelijke daad vol bracht. Zij is waarschijnlijk gestorven van schrik en uitputting. Gedurende de dagen, die Hickman baar gevangen heeft gehou den. gaf hij haar mets te eten. Het rapport van de lijkschouwing zegt, dat toen d» overweldiger den draad om haar hals bond, zij waarschijnlijk begreep, wat er ging ge beuren en toen van schrik haar hart is blij ven stilstaan. EEN WARENHUIS AFGEBRAND. In Broadway te New-York is een waren huis van b étages door brand vernield. Meer dan lbo brandweerlieden bestreden vruchteloos het vuur. I)e schade wordt ge raamd op 300 000 dollar. 80 INDIANEN VEBDR0NKEN. Tachtig Indianen waaronder vele vrouwen en kinderen zijn verdronken, bij een po ging om te paard de Cantin-rivier over t» steken. ITALIAANSCHE VICE-CONSUL VERMOORD. Ronvers hebben den Italiaanschen vice- consul ('ezzia vermoord, hebben zijn hoven- kleeren gestolen en hem de gouden tan den uit den mond gehaald. SCHIP VERGAAN. Een Spaansche trawler Is door den storm nnt" drterd op de kust gpworpen. Drie leden der bemanning zjjn verdronken. RECLAME. Ruwe Huid, Springende Handen. Winterhanden, Wintervoeten en Huidwondjes geneest men snel met Doos 30-60-90, Tube 80 ct 8371 VLIEGEN OP GROOTE HOOGTE. De Engelsche luchtmacht heeft een nieuw 9oort vliegtuig laten bouwen, dal speciaal bestemd is om proefvluchten te onder nemen op hoogten, welke tot nu toe nimmer door raenschen zijn bereikt. Het vliegtuig heeft bijzonder groote vleu gels en is voorzien*van een motor speciaal vervaardigd om stuwkracht te behouden in dunne lucht, zegt het „Vad." De vliegers krijgen voor het doel luchtpakken aan. die in uiterlijk veel overeenkomst verloonen met duikerspakken. Het hoofd van den vlieger is omsloten door een helm. voorzien van twee ronde ruitjes, waardoor hij kan zien. Zuurstof wordt meegevoerd en stroomt auto matisch in den helm. wanneer het toestel een zekere hoogte heeft bereikt In een ander model vliegtuig voor hoog vliegen zit de bestuurder in een glazen kamertje, waarin de zuurstof stroomt, wan neer de dunne luchtlagen ziin bereikt. Het kamertje is electrisch verwarmd zoodat de bestuurder geen last ondervindt van de felle koude, die in de ijlste luchtlagen heerscht Het doel van de proefvluchten met deze ma chines is de snelheid en de richting deT win den in die hooge luchtlagen te bestudeeren. Volgens zekere theotieën zijn er. op een hoogte van vijftien lot twintig K.M.. lucht- sroomingen met een snelheid van 350 K M. per uur. Voor het geval deze snelle winden, op die groote hoogte bestaan en indien het mogelijk zou blijken er gebruik van te maken, dan zou de- snelheid van vliegtuigen bestemd voor reizen over groote afstan den aanzienlijk kunnen worden verhoogd. HET WINTERWEER IN ENGELAND. De jongste weervoorspellingen schijnen de hoop te wekken dat een zachter weers gesteldheid de positie van de bewoner» der, steden en dorpen, die nog geïsoleerd zijn, zat verlichten. Uit alle deelen de» land® komen berichten in over menschen, die uren lang te voet of fce paard door de hoogbe&neeuwde landen trekken om levens middelen te halen. Tal van doktoren heb ben zich moedig geweerd om hun patiëntea in de geïsoleerde dorpen t* bereiken. Het ruimen der wegen i» ernstig bemoei lijkt door de vorst, die de eneeuwbankea in ijsmassa's heeft herschapen. Zelf» Lon den is bedreigd met schaarschte aan le vensmiddelen en kolen, ofschoon de kolen handelaren voldoende voorraden per trein hadden ontvangen. Zij waren echter niet» in staat ze aan hun klanten af te leveren tengevolge der gladde straten. In Covenfc Garden waren de groenten schaarsch, daar deze in hoofdzaak langs de wegen worden! aangevoerd. Wat het verkeer naaT het vasteland be treft, wordt gemeld, dat tal van Franscherf in Engeland zijn opgehouden, tengevolge van het ongeval mei de ,,Engadine." Gis teren poogden zij langs de route Newha- ven-Dieppe hun land te bereiken. Gisteren zijn er vliegtuigen gebruikt om Westerham en andere dorpen in het graaf schap Kent, welker bewoners door de sneeuw zijn geïsoleerd van levensmiddelen te voorzien Daar de vliegtuigen niet ver mochten te dalen, werden de levensmidde len in zakken gedaan, die men door middel van parachutes liet dalen. DE TOCHT LE B OUR GET—HANOI. De Franeche minister van oorlog heeft kolonel Antoinat, die eer vlucht naar Sai gon wilde ondernemen en tot Alexandrett® in Klein-Azië was gekomen, opdracht ge geven zijn vlucht te staken. Naar verhudt moet een gebrek aan den motor dit besluit hebben uitgelokt. ARRESTATIES IN DEN ELZAS. STRAATSBURG. 30 Dec. (Havas). Dertien der voornaamste autonomische lei ders zjjn in hechtenis genomen, o. a. de Abbé Fasshauer, Schall hootdredactenr en Tbomann, directeur van de „Zukunft" ea IieUiacher, penningmeester van den Ilei- matbund. CE FRANSCHE VLIEGERS. LIMA (Peru), 30 Deo. (Keuter). De Fransche vliegers Caste en Lebri, die een rondvlucht maken door Zuid-Amerika, zijn gisteren hier om 17.40 uur uit Lapaz (Bo- liera) aangekomen. MUITERIJ OP CORSICA. PARIJS, 30 Dec (Belg Tel. Ag.) Volgens een telegram uit Marseille aan de bladen zijn in hel garnizoen van Calvi (op Corsica) 47 disciplinair gestrafte soldaten aan het muilen geslagen; zij moeien zich in de chambree hebben verschanst en gedreigd hebben iedereen die naderbij durfde komen, dood te schieten. Gendarmes omsingelen de muiters, die beleedigingen legen het leger uitschreeuwen en de Internationale zingen. DE MBXICAANSCHE OLIEWETTEN. MEXICO, 80 Dec (Reuter). Ondanks de bezwaren van een senator, die belnngde dat de vnnrgpslelde wiiziginvpn in nrlt. 14 en 15 der wet op de olievelden méér geven dan door de petroleum maatsehappiien wordt ge vraagd. heefl de senaat bedoelde wijzigin gen met algemeene stemmen goedgekeurd. 8-1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2