3e Dansavond „Foyer" - Nieuwjaarsdag 8 uur 68"'° Jaargang LEIDSCH OAGBLAD, Vrijdag 30 December 1927 Vierde Blad No. 20798 Sfc SPORT. LAND- EN TUINBOUW. Krabbels uit Zwitserland. VOETBAL. HET PROGRAMMA VOOR JANUARL Se wedstrijden voor de clnbs uit Leiden en omgeving. Naar „De Sportkroniek" meldt zijn voor Januari de volgende woCstrijden vastgesteld. 8 Jan.: Scheveninge. L. F. C.; Lugdu- num—U. V. S.; O. N. A.Hillinen: R.V C. Alphen; Quick BoysNorvicus; D. V. S. Celeritae; A. S. C. liSteeds Hooger II; V. U. C. II—Alphen II L. F. C. II—Lugdu- num II (A. S. C. I is dan vrij). 15 Jan.: A. S. C.Sleeds Hooger; L. F. C. Lugdunum; HillinenR. V. C.; Alphen Scheveningen; V. D. S.Alphia; Norvicus Vogel; De OoievaarD. V. S.; Olympia II—A. S. C. II. 22 Jan.: H. D. V. S.—A. S. C.; Scheve ningenLugdunum; 0. N. A.U. V. S.; AlphenHillinen; Quick BoyssV. D. S.; D. V. S—Norvicus; A. S. C. H—A. D. O. II; L. F. C. II—Alphen II. 29 Jan.: A. S. C.—B. M. T.; L. F. C,— O N. A.; R. V. C—U. V. S.; Scheveningen Hillinen; AlphiaQuick Boys; Norvicus Celeritas; B. M. T. II—A. S. C. II; H. V. V. IVL. F. C. H; Alphen IILugdunum II. BOKSEN. PAOLINO. „L'Auto" vertelt eenige bijzonderheden over de Amerikaansche rondreis van den Spaanschen bokser Paolino. Deze is thans nog geen jaar in Amerika in welken tijd hij 9 maal in den ring is gekomen. In totaal verdiende hij daarmede f 350.000. Boven dien gaf hij nog verschillende demonstra ties, zoodat het totaal bedrag, dat hij in 11 maanden met boksen na aftrek van het aandeel van z'n menager heeft verdiend op "f 460.000 gesteld kan worden. Het grootste gedeelte van dat bedrag heeft hij benut om landerijen te kooien in de om streken van SL Sebastian, waar zijn familie woont BIL TARTEN. 1 VOORBURG I—VOORSCHOTEN L De uitslag van dezen wedstrijd is: pnL brt h.s. gem. W. Kneijber 63 34 7 1.85 J. de Koning 125 34 11 3.76 Th. v. d. Berg 125 29 14 4.31 N. Vermeer 109 28 22 3.89 H. Teske 125 32 16 3.90 A. Vermeer 92 31 9 34)6 P. Peet 125 58 11 2.15 Herpion 115 57 9 2.01 J. E. Teske 125 48 10 2.60 N. Kuitems 59 47 7 1.23 Voorschoten 563 car., Voorburg 500 car. De returnwedstrijd had tot resultaat: J de Koning 124 63 12 1.96 W. Kneijber 125 63 8 1.98 Herpion 79 64 10 1.46 P. Peet 125 6 4 21 2.31 N. Vermeer 96 32 20 3. Th. v. d. Berg 125 32 16 3.90 A. Vermeer 72 31 12 2.32 H. Teske 125 31 12 4.03 N. Kuitems 72 42 7 1.71 J. E. Teske 125 42 11 2.97 Voorschoten 625 car., Voorburg 443 car. Totale uitslag: Voorschoten 1188 car., Voorburg 943 car. HET PLANTEN VAN DEN BOOMGAARD. In leeken-kringen is men het er niet over eens, wanneer de juiste tijd is aange broken voor het planten en verplanten van boomen. De een verdedigt zijn ineening, dat het najaar, de tijd bij uitnemendheid is, de ander is van oordeel, dat in het voor jaar de kansen op succes zooveel groo- ter zijn. Zooals met alle opvattingen, die strijd uitlokken, valt ook in deze aangelegenheid niet te generaliseeren en is voor de ééne meening, in bepaalde omstandigheden, evenveel te zeggen als voor de andere. Voorop moet gesteld worden, dat tot over planten eerst kan worden overgegaan als de blaren zijn gevallen en niet zoo lang mag worden uitgesteld, dat de knoppen be ginnen uit* te botten. Het geschiedt dus in den tijd, dat de groei in rust is. De hoofdfactor, waar het in deze om gaat is de grond waarop wij de beplanting wil len doen plaats vinden. Is de grond zandig of van nature droog dan is bet te ontraden in het voorjaar te planten. Men doet op die gronden beter in den herfsttijd het werk te verrichten, om dat de boomen dan direct nieuwe wortels kunnen schieten als een gunstige weersge steldheid wat vroeger invalt en de wortels dan langer kunnen profileeren van de vocht, die gedurende den winter in den bodem is gedrongen. Is uw tuin op lagen grond gelegen en de grond „capilair", waardoor vocht uit de on derste lagen naar boven trekt, dan is het aanbevelingswaardig eerst in het voorjaar te planten, want a! treedt een langdurige droogte in. de wortels zullen dan toch wel hun behoefte aan water kunnen bevredigen en vroeg genoeg tot ontwikkeling komen. Men plukt dan de voordeelen van het late planten, omdat de wonden, die bij het over planten niet te voorkomen zijn. spoediger heelen. terwijl met het planten in den herfst, de boomen dikwijls, wanneer zij geen callus of nieuwe wortels meer kun nen vormen, vermolmd of rottend hout gaan vertoonen, zij krijgen somtijds een ziekelijk aanzien, hetgeen van nadeeligen invloed is op den groei. Uit het bovenstaande volgt dus, dat men zich hij vroeg of laat planten moet laten leiden naar gelang van den aard van den bodem, doch men mag daaruit niet de ge volgtrekking maken, dat vochtige of capi- laire grond altijd de ideaal-bodem voor vruchtboomen is, hoewel de teelt daarop zeer goed slaagt. Te vochtige grond deugt niet; drainage speelt een groote rol, vooral 's winters#mag het overvloedige water niet blijven hangen. Over het algemeen krijgt men op goed ge- draineerden bodem gezondere boomen en deze geven ook meer vruchten dan op min der gedraineerden grond. Wat de grondsoorten betreft: Klei is de meest ideale grond voor vrucht boomen Deze grondsoort is rijk aan plan- ten-voedsel. In Groningen en Friesland zelfs zoo rijk, dat bij-mesting een zeldzaam heid is. Zandgrond is volstrekt niet ongeschikt, maar zij vereischt meer mest Veengrond moet geheel vermeden worden Bij de verdere behandeling van de wijze waarop een boomgaard wordt geplant, ver onderstel ik, dat U in het bezit zijt van een stuk grond, dat door de zon wordt bestraald en beschut ligt tegen den wiftd, waardoor wordt voorkomen, dat gedurende koude voorjaarsdagen de bloesem te lijden heeft en m het najaar de vruchten afwaaien. Voldoet de plek, waar U Uw boomen wilt planten niet aan de eischen van voldoende beschutting, zorgt daar dan in de eerste plaats voor. Voor het overplanten van boomen in een bestaanden boomgaard gelden eveneens de regelen, die hieronder volgen. Het aantal vruchtboomen, dat men op een bepaald stuk grond wil planten is na tuurlijk afhankelijk van de uitgestrektheid. Een afstand van 5 Meter op zandgrond, 810 Meter op kleibodem tusschen eiken boom moet minstens gelaten worden en dan verdient het aanbeveling de boomen niet in een rij doch in kruisverband te planten. Voorts moet bij het arrangement in het oog worden gehouden de soort van boomen, die men wil planten en daarbij rekening houden met de bladkroon van den boom. Men moet zooveel mogelijk voorkomen, dat de eene boom den anderen overschaduwt. Zorg dus voor regelmatige afwisseling van boomen met hooge en lage kronen. Met een goede verdeeling van den grond maakt men het dan ook mogelijk om over de geheele uitgestrektheid in het midden tusschen de boomen nog bijv. aalbessen-, klap- en zwartebessen-struiken te planten, een beplanting, die, indien men de voor schriften voor boomen toepast, niet de min ste moeilijkheid oplevert en een groote vol doening geeft. Het plap, dat schematisch op een stuk papier wordt gezet is dus gereed. De voor bewerking van den grond moet plaats heb ben en hoewel niet direct noodzakelijk, verdient het aanbeveling de geheele uitge- slrektheid met de spade goed om te werken, liefst in den herfst, zoodat de grond kan „uitzuren". Vooreerst bereikt men hiermede, dat de wortels niet direct op den harden grond stuiten, hetgeen ter wille van goede ont wikkeling te vermijden is, maar bovendien is de opslag van gras gedurende de zomer maanden zooveel gemakkelijker te bestrij den omdat het schoonschoffelen van rullen grond zonder groote krachtsinspanning ge schiedt Door de omwerking van den grond kan de inwerking van lucht, warmte en vorst en de verdamping van water op den grond intensiever plaats vinden, waardoor de grond losser wordt, „uilzuurt". Voldoet nu de grond aan de eischen, die voor lale beplanting, in het jaar zijn gesteld, dan haalt men eerst in het vroege voorjaar, dus vóórdat de knoppen uitloopen, de boo men van den kweeker of kweekplaats weg. In het andere geval wordt dit op vorstvrije dagen in den winter gedaan. In den omgewerkten grond worden di rect op de plaatsen, die volgens het plan zijn uitgezet, plantgaten gemaakt, die een diepte van 0.70 tot 0.80 Meter moeten heb ben en een breedte van 1.60 Meter. Is de geheele bodem niet geheel omgespit, dan is het noodig de plantgaten breeder te-maken, doch op slot van rekening bepaalt de grootte van den boom den omvang van het plant- gat en de waterstand van den grond de diepte, waarbij in het oog houdende, dat het bij hoogen waterstand van den bodem beter is de kuil eerder te ondiep dan te diep te maken. Drie weken voor het planten wor den de gaten gevuld met aarde, zoodat de grond zich een weinig kan zetten. De boomen zijn op den aanstaanden boomgaard aangekomen. Zij worden met zorg naar het plantgat gedragen het gemak kelijkst, als de boom al groot is, door twee personen door een zak of oude deken onder de wortelstronk te schuiven en den stam steunende aan de uiteinden voort te dragen of trekken. Takken en wortels moeten zooveel moge lijk blijven gespaard. Men bekijkt de wor tels aandachtig, de beschadigde wortels worden aan de uiteinden zoover afgesneden dat een nieuwe, gladde, witte snede te voor schijn komt. Wortels, die ver buiten de andere uitsteken, worden even lang ge maakt alleen in geval er weinig wortel vezels zijn dan kort men de lange wortels niet in. De snede aan de wortels moet schuin van onderen naar boven worden aangebracht, opdat de versche snede op den grond komt te rusten. Nu brengt men den boom in het gat. daarbij In het oog hou dende, dat de wortelhals met den beganen grond gelijk is. Men taxeert of meet de diepte van het gat en vult met aarde aan, indien te voor- zien valt, dat het gat te diep is. Op het plaatsen van den stam op goede hoogte komt het wel op aan. want het te diep zetten van boomen heeft ziekte en on vruchtbaarheid ten gevolge. Tusschen de wortels strooit men losse, fijne aarde, zoo mogelijk oude compost- aarde. De dikke wortels worden zorgvuldig uitgespreid en daarop de aarde vastgedrukt Bij lossen grond evenwel zachtjes aantrap pen Aan te bevelen is om bij het toevoe gen van de aarde af en toe water te gebrui ken. opdat de aarde beter tusschen de haar wortels kan spoelen. Lucht tusschen de wortels is zeer nadee- lig, veroorzaakt ook weer allerlei ziekten en bevordert niet de aanworteling. Plant men in het najaar, dan dient aan beveling op een drogen bodem, den grond om den stam -te dekken met turfslrooisel. Dit is om de vorst uit den grond te houden. Het snoeien der vruchtboomen is niet binnen deze ruimte te behandelen. Het vereischt een afzonderlijk artikel. Van jonge boomen wordt bij het planten de helft van het éénjarige hout afgesnoeid. Het mesten van jonge vruchtboomen met goeden, ouden, verteerden stalmest is aan te raden. Met het planten van bfessenstruiken neemt men dezelfde voorzorgen in acht als bij boomen, met dit verschil, dat de plant gaten natuurlijk kleiner moeten zijn en de struiken met den wortelhals een weinig onder den grond worden gezet. Hierdoor wordt de vorming van grondscheuten be vorderd. De keuze der vruchtboomen en bessen ls zeer groot; toch wil ik U een kleine collec tie van de vruchtbaarste en die met succes gekweekt kunnen worden, opnoemen. Appels. Goudrenetten, Sterappel. Peas good Nonesuch, die wel wat l^st heeft van kanker, doch een heerlijke en bijzonder groote appel is; Cox's Pomona, Cox's Oranje Pippin, Yellow Transparante. Peren. Clapp's Favourite, Beurrê de Merode, Soldat Baboureur, Triumph de Vienne, Winterbergamot. We hebben kruisbessen, witte en Roode bessen en Zwarte bessen. Kruisbes variëteiten. Winkam's In dustry. lichtpaars; Engelsche witte, groot, glad wit en weinig vatbaar voor kruisbes sen meeldauw. Roode bessen. Loppersumsche bes; Fay's New Prolific, wel met groote trossen, doch zuur. Witte bessen. Witte Geelsteel, vroeg en zoet; Witte Parel, iets later en grooter. Zwarte bessen. Hollandsche Dikkop. Goliath. Vraag. In mijn tuin heb ik appel en pereboomen, een perzik en tevens aal bessen en frambozen. Hoe moet ik die snoeien? Moet ik ook mesten? Wanneer en waarmee? H. K. te L. A n t w. Over het snoeien van be doelde vruchtboomen komen we binnen korten tijd in een artikel uitvoeriger mede- deelingen doen. Bij streng winterweer wordt bij voorkeur niet gesnoeid; Febr. en Maart zijn goede maanden.. Wat het mesten aangaat, dat kan den geheelen winter door gedaan worden (bij open weer) met stal mest, waarvan niet spoedig te veel wordt gegeven. Inplaats van stalmest kan ook ge strooid worden, bijv. in Maart per 100 M2. 10 kilo superfosfaat en 8 kilo patentkali, welke meststoffen worden ondergewerkt. Strooi in April per 100 M2 3 kilo Chili- salpeter en begin Juni nogmaals 2 kilo, eveneens per 100 M2. Vraag. Kunt U mij zeggen wat mijn palm op de bladeren heeft? Zijn het beestjes? Abonné, te L. A n t w. Uw palm heeft last van dopluis. Verwijder de witte dopjes voorzich tig met een stomp stokje en wasch de bla deren met 1 ons groene zeep. gemengd in 5 liter water, terwijl hieraan wordt toege voegd l/s maatje (Va deciliter) brandspiritus. Wasch hiermee de plant een9 per week en geef wat vaker water. Zet de pot eens gedu rende een paar uur in een emmer water. Vraag. Wanneer kan ik mijn vruchtboomen 't best insmeren met carbo- lincum. A. K. te L. A n t w. Februari is daarvoor een goede tijd. Neem vruchtboomcarbolineum, dat in de drogisterij verkrijgbaar is. Neem 71/» L. carbolineum op 100 Liter water. U kunt hiermee spuiten of insmeren, dus het mag gerust op de knoppen komen. Een en ander herhalen heeft geen zin. Als het goed gedaan wordt, waarbij alle deelen goed worden geraakt, is éénmaal voldoende. Vraag. Hoe moet ik mijn Meikers behandelen? A. K. te L. A n t w. Tegen de rupjes doet u 't best de boom te bespuiten met Parijsch groen. Hierdoor wordt in 10 Liter water 1 a 1 1/2 on9 gebluschte kalk geroerd, waaraan 10 gram Parijsch groen wordt toegevoegd Dit mengsel wordt op den boom gespoten, min stens 6 weken vóór de kersen geplukt kunnen worden, of anders direkt na den oogst. Vooral oppassen dat geen vruchten worden geraakt, welke binnen 6 weken worden ge geten. Parijsch groen is een zwaar vergif. Het werkt verrassend bij rupsen en atlei insecten, welke aan de bladeren eten. Uw boom staat overigens goed. Bemest eens flink met stalmest. J. S. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Re dactie onder motto „Tuinbouw". Genève, December 1927. Brood en Spelen. Die twee zaken, oud tijds de wenschen van het volk van Rome, zijn op 't moment de spil waarom het par lementaire leven van Zwitserland draait, in die mate, dat het huidige parlement ge noemd wordt het Parlement du Blé Het betreft een oude kwestie, vroeger door ons reeds met een enkel woord bespro ken maar die nog steeds niet tot een op lossing is gekomen Kort gezegd komt het op het volgende neer: zullen de boeren hun zin krijgen, zal de landbouw beschermd blijven tegen buitenlandsche concurrentie, de vrije invoei en tiandel in koren verbo den, slechts een monopolie zijn in handen der regeering of we' zullen alle restricties opgeheven, invoer en handel vrij gegeven en zal daardoor het dageliiksch brood ein del ijk goedkooppr worden Over deze puzzle hebben .velen in en buiten het par RECLAME. £307 Plaatsen kunnen gratis worden besproken en toegangsbewijzen va- al Zn terdag SI Dec. in ontvangst worden genomen N. Rijn 28 Tel. 1707, S. P Wiel nga lement zich reeds het hoofd gebroken en is in de Kamers heel wat gepraat, maar het laatste woord is er nog altijd niet gezegd. Dat de boeren 't ten slotte winnen zullen, althans in hoofdzaak, is echter hoogst waarschijnlijk. En de andere kwestie die de gemoederen in beroering brengt, die der „Maisons de jeux" is evenmin een novum. Sinds bijna een halve eeuw hebben ze in Zwitserland getracht de speelhuizen er onder te krijgen en na het referendum in 1920 dacht ieder, dat het nu voor goed uit was met het hazardspel in de Kurhauscr. Maar het blijkt dat het spel, hoewel officieel dood verklaard, slechts schijndood is. Nadat in 1020 het doodvonnis over den zondaar ge streken was, werd den delinquent nog een overgangsperiode van viif jaar toegestaan om zich voor te bereiden op het einde. Daarna moest het onherroepelijk uit zijn. En nu, nauwelijks een jaar na den fata len termijn, tracht men den doode weer leven in te blazen en is een initiatief ge nomen om het hazardspel weer in de Kur- hauser toe te laten. De beide Kamers zijn gebombardeerd met verzoekschriften uit alle deelen van het land de racesten pro, slechts weinigen contra het spel. De oppo sitie komt bijna uitsluitend van clericale, met name evangelische zijde. Eigenaardig dat in het grootste deel van Zwitserland ook de vrouwenbonden het speelduiveltje in bescherming hebben genomen, zich voor standers betoond van de heropening der speelgelegenheden. Als hoofdargument voe ren de voorstandsters aan... dat het spel verbod Zwitserland enorm veel kwaad heoft gedaan, van een d°el van zijn vaste bezoe kers beroofd. "Want, zeggen ze, terwijl iu Frankrijk en Italië het toeristenverkeer weer even groot is als voor den oorlog, hebben wij, wat het bezoek van vreemde lingen betreft, een verlies van 25 pCt. te boeken. Niettegenstaande al het schoons dat de natuur hier biedt, zijn er toch raen- Bchen die daarmede niet tevreden, nog an dere attractie's wenschen, meer prikkelen de genoegens begeeren. En om zich weder om de gunst te verzekeren van die veel- eischcnde klanten, moeten we dan maar de roulette en de paardjes in ecre herstellen. Een redeneering waar zeker wel iets vóór, maar stellig veel meer tegen te zeggen valt. Het eind von het liedje is geweest dat, nadat ook vanaf de regeeringstafel het voorstel verdedigd was, de Consul Natio nal, met 110 stemmen vóór en 63 tegen, zich verklaard heeft vóór de opheffing van het speelverbod. Merkwaardig in dit geval de eensgezind heid van alle partijen. Links en rechts gin gen ditmaal broederlijk samen. Pecunia non olet. Er bestaat natuurlijk nog de mo gelijkheid dat door de volksstemming in eindbeslissing het voorstel verworpen wordt Daar de Zwitsers nog al nuchter en prac- tisch uitgevallen zijn, kan men echter met vrij groote waarschijnlijkheid voorspellen dat het volgend jaa«* voor degenen, die daaraan behoefte hebben, in Interlaken en andere centra van verkeer de gelegen heid open zal staan zich van het overtol lige geld te ontdoen. Behalve het brood en het spel houdt ook nog de beruchte en eindelooze geschiedenis der vrije zones het publiek bezig. Na ja renlang geharrewar en tallooze conferen ce's, waarbij Zwitserland heel wat conces sie'» gedaan heeft, o.a. afstand gedaan van zijn recht in tijd van oorlog Savoye mili- tair te bezettan. verkeerde men hier in den zoeten waan dat die onaangename kwes tie met Frankrijk tot aller genoegen gere geld was. Op het allerlaatste moment heb. ben eenige senatoren uit Savoye echter weer roet in het eten geworpen en wacht Zwitserland nog steeds oo de goedkeuring van het compromis d'arbitrage door den Franschen Senaat. Die houding van buur vrouw Marianne is zeer te betreuren want ze heeft in heel bet land en vooral in Ge nève, dat er het meest onder lijdt, ernstige ontstemming verwekt. December neemt een groote plaat3 in in ons politiek leven, wegens de in deze maand plaats grijpende mutatie's in onze hooge staatscolleges. De beëedieing van den nieuwen Conseil d'Ftat was en is in Genève steeds een gebeurtenis van betee- kenis Gelijk de traditie voorschrijft, mar cheerden ook ditmaal onze Conseillers d'Etat kTiieshaftig, op de maat der mili taire muziek, geëscorteerd door stafdragers en gendarmen in groot tenii, omstuwd door het officierscorps der eerste divisie, van het regeeringsgebouw naar de cathédrale de St. Pierre. Hier waren reeds aanwezig de deputé's van den Grand Conseil, afge vaardigden der Fédérale Kamers, vertegen woordigers van het corps consulaire, bene vens tal van universitaire, gemeentelijke en cantonale autoriteiten, benevens een uit gelezen publiek. Onder de tonen van 't orgel, staande door allen aaneehoord, schreed onze regeering plechtig den tem pel binnen De voorz. van den Grooten Raad opende de zitting met een rede waarin de voornaamste gebeurtenissen van het afgeloopen jaar herdacht werden. Zoo is de verbetering van de financieele positie van ons canton tot stand aekomen. dank zij ingri.inende bezuiniaineen zoowel als door verhooging der belastingenverder memoreerde de spreker de invoering van de wet op de verplichte ziekteverzekering van schoolkinderen de instelbnor van een auto. nome fa -"lteit van Pmfestanteche theolo gie. de '»nening van het Instituut .deB hau. tes études internationales", de onvoorziene en betreurenswaardige vertracing in zake het verdrag der Vrbe zones ete Hierna werd het gebruikelijk eedsformulier voor gelezen en onder het opheffen van de rech terhand zegden achtereenvolgens de zeven conseillers de woorden ,,je le jure" Artil leriesalvo's op de Treille deden op dit mo ment den volke kond dat de nieuwe be- stuurderen de regeering aanvnard hadden. Nu nog een speech van den president van het nieuwe college en onder het gebulder van het geschut verliet het cortège de kerk, de Conseil d'Etat ditmaal voorafge gaan door den Grand Conseil; verder als steeds muziek, gendarmen, ete. Terugge- I keerd in het regeeringspaleis vonden de I gebruikelijke voorstellingen plaAts, aller eerst van het officierscorps daarna van de ambtenaren der diverse departementen, waarmede deze plechtigheid geëindigd was (officieel althans). Elk Genevees heeft deze gebeurtenis tallooze malen meegemaakt, maar evenals bij de „promotions" voelt hij zich verplicht bij deze gelegenheden steeds acte de présence te geven. Trouwens iedere zaak, waarbij gendarmen, soldaten, trom men en muziek te pas komen, trekt hier. Hoe democratisch ook, toch voelen alle Zwitsers in hun hart voor ,,das Militar." Gelijktijdig met de verkiezing van de hoog waardigheidsbekleders onzei kleine repu bliek, vond in Bern de verkiezing plaati van de hoogste Boodsautoriteiten Door de „Asscmblée Fédérale (vereenig- de zitting van beide Kamers, Conseil Na tional en Conseil des Etats) werd tot Pre sident der Confédération Helvétique be noemd de heer Schulthess. De nieuwe Pre sident is, klork het niet te oneerbiedig, wat men zou kunnen noemen, ,,een oude parle mentaire rot die reeds driemaal dit hooge ambt heeft bekleed en onafgebroken gedu rende zestien jaren deel uitmaakt van den Conseil Fédéral (Min-'sterraad) Hoewel minder populair dan enkele van zijn voor gangers, met name een Motta, is Schulthess toch een zeer gezien en gewaardeerde per soonlijkheid in ons parlement. Voor alles staat hij bekend als een actief en handig politicus. Men heeft hem echter wel eens dictatoriale neigingen toegedicht, verweten te veel „étatiste" (allee door den staat) te zijn, ten einde zelf veel macht in han den te krijgen. Het verwijt van principe- reiter is hem nimmer naar het hoofd ge slingerd. Eerder is hij iemand die inziet dat men verder komt met een beroep op materiëele belangen dan op grondbeginse len. Beperking van het aantal werkur^a, verhooging van invoerrechten, regeerings- monopolie's hebben hem beurtelings den steun bezorgd van de socialisten, zoowel van de agrariërs en industrieelen. Als St. Nicolaassurprise bracht December ons de lang smartelijk gemiste Russen. Toch waren de Geneveezen, hoe verheugd ook dat de banvloek uit Moskou eindelijk opgeheven was, maar matig gecharmeerd op deze gasten en het heeft veel moeite gekost een passend onderdak voor de Sov. jet-delegatie te vinden Hoewel ze paymg- guests waren en zelfs zeer royaal betalen de, waren de hotels niet happig .op ze. Blijkbaar vonden de directeuren het niet aangenaam hun établissement in kiemen staat van beleg te zien, van binnen en buiten bewaakt door gendarmen en ge heime agenten. De Russen konden zich niet in veler sympathie verheugen, maar des te meer bewondering en verwondering ver wekten de parelen en diamanten waarmede de dames behangen waren. Nog een andere verrassing viel onze goede Zwitsers ten deel, tenminste als de on-dits bewaarheid worden, volgens welke de sub-commissie uit S D N (in zake het nieuw te bouwen paleis van den Volkeren bond) er toe zou overhel'en de opdracht te geven aan Zwitsersche architecten, van wie twee der negen bekroonde ontwerpen af komstig zijn. Laat ons hopen dat men zich in deze niet met een dooie musch heeft blij gemaakt. Dr. KLAUS. LICHTINGEN BRIEVENBUS. Perrun H. S. M. Op werkdagen: Richting: Amste-dam. Rotterdam. Utrecht. •3 15 *3 10 5.15 7 20 7.— 13 25 10 30 10 40 15 65 13.35# 13 10 20.10 15 15 13 26 15.55 14. *5 16.30 16 20 17 50 16 60 22.10 19 20 23 05 Des Maandags co daags na een feest dag niet. Op Zon- en feestdagen: 3.15 3 10 11.43 (postkantoor). 23.30 22 Station HeerenslngeL Bus aan den trein, niet op perron. Vertrek der posttreinen op werkdagen te 12.28 16 U 18.46 MEDEDEELING VAN DE LEIDSCHE ZWEMCLUB (REDDINGSBRIGADE). VERNIEL HET REDDINGS MATERIAAL NIET; BEDENK DAT DAARMEE HET LEVEN VAN UW MEDEMENSCH GE MOEID KAN ZIJN.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 13