UIT DE OMSTREKEN. RECHTZAKEN. RADIONIEUWS. i<3. eend no 80 eig. Joh. Schouten; mooiste id. trio no. 88 eig. N J Bos. mooiste eend and. dan O 1. L., no 68 eig. M. de Bruyn; mooiste trio id. no. 95 eig. G Doornekamp. Ganzen: mooiste gent no 96 eig. C. D. Michielen Jzn.; mooiste gans no. 99 eig. C. D. Michielen Jzn. Kalkoenen: Mooiste kalkoen no. 100 eig. W. Boer. Mooiste wit Vlaamsche Reus Konijnen: voedster no. 112 eig K Stapper, mooiste Haaskb id ram no 114 eig. A. Nijenhuis; mooiste id. id. voedster no. 116 eig W. Ver- wey; mooiste Lolharinger no. 124 eig. J. Slappendel; mooisle voedster met jongen groot ras no. 113 eig K. de Wit; mooiste Groot Zilver no. 123 eig. K. Stapper; mooisle Papillon no. 131 eig. H. Veelenturf; mooisle Hollander no. 138 eig. T. Zaal Pzn.; mooisle Klein Zilver no. 140 eig. G. van Diepen; mooiste Thüringer no. 136 eig. G. T Slerk; mooi9te Pool ram no. 144 eig H M. Stout hart; mooiste Pool voedster no. 146 eig. G. Hulscher; mooiste nest jongen klein ras no. 143 eig. G. van Diepen; mooiste nummer konijnen van de leden der Konijnenclub no. 112 eig. K Stapper; mooiste nummer konij nen buiten de knnijnenclub no. 138 eig. T. Zaal Pz. zwaarste konijn no. 112 eig. K. Stapper. Duiven: Mooisle Nonduif no. 153 eig. H. van Dam; mooiste Helmduif no. 1G6 eig. G. Hulscher; mooiste Geelvink no. 167 eig. G. Hulscher; mooiste Satinet no 153 eig. W. van der Lagermaal; mooiste Valkenet no. 161 eig G Hulscher: mooiste doffer and. ras no. 170 eig G Hulscher; mooiste duif nnd. ras no. 164 eig. G. Hulscher. KOUDEKERK. Burgerlijke Stand. Levenloos kind van Jan de Jeu en Pietje Johanna van Harten. Dinsdag 3 Jan om 3 uur zal er in het Tehuis voor ouden van dagen" gelegen heid worden gegeven aan hen. die de drie jubileerende leden van het Burgerlijk Arm bestuur wenschen te complimenteeren. Wijziging kantooruren hulpposlkan- loor met ingang van 1 Januari 1928. Post en telegraafdienj 8.3011 30, 1416. 18 19. Telefoondienst 816.30, 1819.30. WADDINXVEEN. Een eigenaardige kwestie. Bij den gemeenteraad is van het bestuur der Chr M. U L. O school een verzoek in gediend, om terug te komen op het besluit tot vaststelling der rekeningen dier school over 1922, 1923 en 1924 inzake vergoeding volgens art. 101 der L. O. wet, en wel op dat gedeelte, waarin gezegd wordt, dal het totaal bedrag van f 7069.40 verminderd moet worden met f 360.50, uitgegeven voor reis- en verblijfkosten bij sollicilantenbe- zoek, omdat deze uitgayen niet aan de ge meente in rekening mogen worden gebracht. Uit billijkheidsoverweging verzocht het bestuur dit bedrag nog uit te keeren. B. en W advisecren dit verzoek af te wij zen. o.m. omdat men zich hiermee beweegt op gevaarlijk terrein, wijl wel eens meer de uitspraak de andere verdringt en daardoor telkens nadere verrekeningen zouden kun nen voorkomen. B en W. alhier, adviseeren den raad een bedrag van f39 000 als bouwcrediel toe te staan aan de woningbouwvereniging voor den bouw van nog 15 woningen Deze huizen zullen dan. met inbegrip van water leiding een weekhuur moeien opbrengen van f 4 25. Dit is om een sluitende exploitatie-reke ning le krijgen! ongeveer 80 cent per weèk te weinig Dit tekort zal echler niet behoe ven te worden betaald uit de gemeentekas, wijl hel bestuur van gedoemde ver. zegt dit zelf le kunnen heialen uit de -eservcn van het z.g. bouwfonds der vereeniging. HAARLEMMERMEER. De veemaikt in 1C27. Op de in Haarlemmermeer gedurende het jaar '27 "ehnuden veemarkten werden aange voerd paarden boven 3 jaar 168; paarden beneden 3 jaar 7; runderen 140 9chapen 40 en hitten 40 Het marktwezen is er alhier ook dit iaar weder niet op vooruitgegaan, hetgeen zijn obrzaak wel zal vinden in de vele lussehenliids op verschillende plaat sen in den Haarlemmermeerpolder gehouden mons'.eringen. In de Woensdag gehouden polderver gadering werd de begrooting voor 1928 be handeld en vastgesteld op een bedrag van 1&77 625 28 aan inkomsten en uilgaven. De aanslag per HA werd bepaald op f21 to taal [368 085.63 Tol secretaris werd her benoemd Jhr Mr. L. M. Rengers Hora Siccama. tot penningmeester: P. van Ouwcr- kerk Jr. Bnrgeilljke Stand. Gel-iron: Arie, Z. van A. de Vormer en VV. v. d Ochtend. Krijntje, D. van K. v. Grootveld en J. M Spaargaren. Johanna, D van J. Ferdolage en C. Harding. Dirkje D van A. Colijn en A Post. Willem Hen drik. Z van J. Klootwijk en M. Vos. Bou- dewijn, Z. van C Rip en M. van de Wete ring. Cornells. Z. van C. van Oudcnaaren en A W. van Slaverden. Jan Hendrik, Z van W. J. Evers en M. van dor Snee. Ondertrouwd: J. van Zuiden 19 j. en A. Bereid? 20 j. Gehuwd: A. van Rooijen 23 j. en V. Ger ritsen 20 j. C. van lperen 26 j. en H. Enlhoven 24 j. Overleden: Johannes Andress, 6 m., Z. v. J. v d Putten en G. A. V. Udo. Aagje torlagen. 85 j.. wede. van J. Metz. Cor nelia Maria Engelin 21 m„ D. van J. Hinterland en W P Lamhoo. Theresia 'ornelia Maria Jan?sens. 25 j.. gehuwd met i; Srnid. Antje Schouten. 77 j.. geh. met 1,. Tanis Cornelia Penne 74 j.. geh met A de Vries. Kathnrina Middel' non. 19), ongeh. D. van P. Middelkoop en C. Van 't Hof. Klaas Siderius. 69 j„ geh met A. Blootshoofd. Gijshert de Kwaastenict, 75 j., geh. met M v. d. Spruit. Adolf Sa lomon van Nierop. 50 jgeh. met J. Polak Daniels. Julia Polak Daniels. +5 j., wede van A. S van Nierop. Marianne van Nierop. 21 j., ongehuwd. Bastiaan van Beusekom, 62 j.. geh met J H Buis. Levenloos geboren- kind van het m. g. van M. van der Helm en M. A. Wesldijk. KATWIJK AAN ZEE. Gevonden voorwerpen: een zilveren horloge en een huissleutel. Inlichtingen bij de politie eiken werkdag. Gisteravond vergaderde in „Casa Cara" de Chr. Zeeliedenhond De zaal was eivol. Het woord werd gevoerd door den heer J. v. d. Steen van Scheveningen en ds. Kalkman. Het resultaat der bespreking was, dat 16 personen tot den bond toe traden. Ds. Rutgers ontvang f3 ter vrije be- sehikking-, ds. Kalkman f2.50. Voor de zending werd gecollecteerd in de Oude Kerk f 11 25. f 10 voor de diaconie Voor de Oude Kerk werd f5 geschonken en 12.voor de diaconie. Op 13 Februari a s. zal er hier in de zaal voor Prot. Belangen een Radio-avond gegeven worden, alwaar verschillende per sonen, w.o. de burgemeester, en vereeni- gingen aan zullen medewerken. Bij de verhuring der zitplaatsen in de Oude Kerk bleek weder zeer veel belang stelling le heslaan, zoodat de vroegere prij zen ruimschoots gehandhaald bleven. De jaarlijksghe wintercollecte voor de diaconie der Ned. Herv. Gem., welke langs de huizen werd gehouden, heelt 12000 op gebracht. LISSE. Woensdagavond te rond 10 uur ont stond brand in den schoorsteen en het huis van den heer Sobels. Ofschoon de opper- brandmeester spoedig op de plaats des on- heils was, behoefde de brandweer niet op te treden, daar men den brand met vereende krachten wist te bedwingen. Het ongeval bracht op den laten avond toch nogal heel- wat consternatie teweeg daar de sterke Oos tenwind het ergste deed vreezen voor de be ierde perceelen. NIEUW-VENNEP. Een ontslagkwestie. Ged. Staten van Noord-Holland behandel den in openbare zitting een merkwaardige ontslagkwestie. De voorzitter, jhr. mr. dr. A, Röell, gaf eerst naar aanleiding van de stukken een beknopt exposé van de zaak. Te Nieuw-Vennep is als gemeente-verlos kundige werkzaam me). KroesHürchner. In September 1926 verzochten 175 ge huwde vrouwen aan het gemeentebestuur van Haarlemmermeer een andere gemeente- verloskundige te benoemen, omdat mej. Kroes slecht ter been en slecht van gezicht is en het vertrouwen der bevolking had verloren. Op 11 November werd de gemeente- vroedvrouw per brief door B. en W. uitge- noodigd, inlichtingen te geven. Mej. Kroes maakte hiertegen bezwaar. Eenigen tijd later werd mej. Kroes ten raadhuize gehoord. Haar aandacht werd «-r door B. en W. op gevestigd, dal zij in 1920 96 verlossingen had gehad en in 1926 slechts 36 en dat zij dus blijkbaar het ver trouwen had verloren. Daar zij op 27 Augus tus 55 jaar zou worden en zij dan recht zou hebben op f 347 pensioen en bovendien haar man voldoende zijn brood had om in het onderhoud van hen beiden te voorzien, werd haar in overweging gegeven legen genoemden datum ontslag te vragen. Mej. Kroes wees alle klachten als leugen achtig af en weigerde met pensioen te gaan. Na eenigen tijd werd zij nog eens gecon fronteerd met eenige vrouwen, onderteeke- naarsters van het adres aan het gemeente bestuur. ook in tegenwoordigheid van dr. Doyer. Mej. Kroes bleef bij haar weigering volharden en zeide, dat de geheele zaak een tegen haar opgezette Hetze was. B. en W. waren na deze bijeenkomst van meening, dat mej. Kroes niet was te handhaven. Dr. Doyer zeide toe later schriftelijk advies le zullen indienen. Dr Doyer. inspecteur van het geneeskun dig staatstoezicht, kwam lot de conclusie, dat de aan het licht gekomen feiten een ongevraagd ontslag niet zouden wettigen. Er waren wel tekortkomingen gebleken, maar de straf van ongevraagd ontslag achtte dr Doyer te zwaar. Op 29 April verscheen een praeadvies van fi. en W. over de kwestie. Zij wezen er op, dat vele bezwaren legen mej. K. onjuist wa ren gebleken, maar vele ook gegrond Naar de meening van B. en W. had mej. K. het vertrouwen der bevolking verloren. B. en W. betreurden het. dal mej. K. geen ontslag wilde vragen, maar wilden haar toch niet voor ongevraagd ontslag voordragen en stel den voor. aan de 175 adressanten te be richten dat haar verzoek niet kon worden ingewilligd. Op 5 Mei werd de zaak in den Raad be handeld. Met 10 tegen 9 stemmen werd toen het voorstel van hel raadslid, den heer Ouwerkerk. aangenomen, legen 29 Augus tus aan mej. K. eervol ontslag te verleenen, omdat zij het vertrouwen der inwoners van Nieuw-Vennep verloren had. Zoowel mej. Kroes als het hoofdbestuur van den Bond van Ned Vroedvrouwen en dr. Doyer. dienden tegen dit raadsbesluit bezwaren bij Ged. Staten in. Na dit exposé was eerst het woord aan mevr. A. J. de Graaf, te Haarlem, secreta resse van het Hoofdbestuur van den Bond van Ned. Vroedvrouwen. Deze bepleitte de belangen van mej Kroes. Vervolgens sprak burgemeester mr. A. Slob van Haarlemmermeer. Dr. Doyer zette zijn standpunt uiteen. De taak van den Inpsecteur. zeide hij, is tweeledig Hij moet zorgen dat de bevolking op behoorlijke wijze van verloskundige hulp wordt voorzien en uit hoofde van de Armen wet heeft hij de bevoegdheid en de ver plichting te zorgen dat de belangen van de vroedvrouw niet worden geschaad. Het adres maakte op spr. aanvankelijk een diepen indruk. Er was daar in Nieuw- Vennep een onaangename toestand ont staan en spr. dacht dat daaraan het best door mej K.'s ontslagaanvrage een e-nd kon worden gemaakt. Maar toen mej. K. wei gerde ontslag te vragen ging het om de vraag: mag het gemeentebestuur aan mej. K.. in verhand met haar tekortkomingen, ongevraagd eervol ontslag verleenen? Toen heeft spr. ernstig overwogen en is hij. ook na overleg met prof de Snoo tol de conclu sie gekomen, dat de dingen die aan mej. K. ten laste kunnen worden gelegd, niet wetti gen, het odium van ongeschiktheid op haar te leggen. Nadat nog verschillende sprekers het woord gevoerd hadden, werd de zitting ge sloten. Ged. Staten zullen later uitspraak doen. RIJNSBURG. Electr. licht in de Chi. Gerei. Kerk. Gisteravond werd in tegenwoordigheid van eenige genoodigden de electrische in stallatie bezichtigd in de Christ. Geref. Kerk Direct bij het binnentreden van het kerkgebouw kunnen wij een flinke verbe tering constateeren. In plaats van de zeer eenvoudige gasarmen wordt nu het oog ge trokken naar een solide bronzen kroon met zes lichtpunten. Rondom de kroon zijn nog een viertal Holorhane lampen aangebracht, terwijl boven de luifclbanken en aan de muren bronzen zijarmen de geheele ver lichting zeer gelukkig voltooien. Eveneens in de bijgebouwen treffen wij een zeer goede verlichting aan, zooals in de consistoriekamer, waar een kaplamp in de kleur van het meubilair een zeer gezellig milieu schept en in de zaal, waar de kel ken-verlichting het zeer uitstekend doet. Bij den hoofdingang van het Kerkgebouw en het zijpad naar de groote zaal is een uilstekende lichtverspreider aangebracht. De heer G. van der Perk te Rijnsburg heeft eer van zijn arbeid en wij kunnen de ge meente gelukwenschen; vooral waar jong en oud door vrijwillige liefdegaven dit re sultaat heeft mogelijk gemaakt. SASSENHEIM. Burgerlijke Stand. Geboren: Adrianus z. van J Schrama en C. Engel Catharina d van G van Tol en W. van Wieringen Anna Helena, d. van J W. Korlekaas en A. M Ondrrwater Maria Berendina Jacoba, d. van A. B. Oost veen en M. C. Vromesleijn. Overleden: Alida Groenedijk, 65 j ongeh. Ondertrouwd Johannes Koelewijn, 24 j. en Maarlje Oudshoorn. 20 j Gevesligd: Mej. A. van Beek, van Lisse Mej, C. J. van der Meer, van Leiden Mej. E M v Spaandonk. van Loon op Zand. Vertrokken: J. Vreugdenhil naar Haarlem Namens den heer L. Ph. Bisschops al hier. werd in het hotel „Het Bruine Paard" door het architecten-bureau Lohmann en Ponsen te SassenheimLeiden, aanbesteed het bouwen van twee woningen met werk plaats en bijbehoorende werken aan de Zandsloot te Sassenheim. Er waren 11 gegadigden, die als volgt hadden ingeschreven: Gebr. van Breda, Sassenheim, f 13.889; Gebrs. Randsdorp, Lisse, f 13.892; Fa. Vergunst Daudey en Cos, Lisse, f 14.100; J. Dijkstra en Zn., Sassenheim. f 14.200; Th. Reeuwijk, Sas senheim. f 14.314: J. P. Oudshoorn en Zn., Sassenheim, f 15.479; Gebrs. v. Nieuwkoop, Sassenheim, f15.795; v. d. Wal en Klop penburg. Bergen (N.H.), f 15.888: C. J. Kie- bert, Sassenheim. f 15 975; D. J Jansen en Co., Haarlem, f 17.091; Fa. Witkamp van Gent. Rijswijk, f 17.300 Het werk is gegund aan de laagste inschrijfster. Uit het 5de jaarverslag van de Ver eeniging tot voorziening in de onkoslefi voor Ziekenverpleging vernemen we, dat het aantal leden op 30 Nov. j.l. bedroeg 1492, verdeeld als volgt- Süsenheim 1165, Voor hout 173, De Kaag 105 en Warmond 49. Sedert 30 November van het vorig jaar is het aantal met 88 vermeerderd Uitkeering werd ontvangen door -18 leden gedurende in totaal 1242 dagen. Aan ver- pleegkosten is uitgegeven f3105. Hel bestuur wijst er op, dat het boekjaar thans met een verlies moet sluiten, waar om het voorstelt in het vervolg de contri butie op 25 cent per maand en per lid te bepalen. VOORHOUT. Bq den oorrespondent der arbeids bemiddeling te dezer plaatse werden in de nlgelnopen week ingeschreven 20 werk'.oo- zen, allen landarbeiders. Van de vorige week stonden nog ingeschreven 33 personen, zoo dat er op heden 56 werkloozen zijn. WASSENAAR. Nieuw Raadslid. Tot lid van den gemeenteraad in de vaca ture. ontstaan door het vertrek van den heer A. A Content, is benoemd verklaard de heer W. Boender S. D. A. P. Donderdagmiddag werd de hulp van den Burgemeester ingeroepen door 'n woon wagenbewoner. wiens paard uilgeput op den Rijksstraatweg stond Op last van den Burge meester werd het paard gevoederd en de wagen met een paard der gemeente naar den Haag getransporteerd. De Raad dezer gemeente vergadert Woensdag 4 Januari a.s des morgens te 10 ure Agenda: 1. ingekomen stukken; 2. Ontheffing voor- schriften Bouwverordening; 3. Wijziging begrooting 1927; 4 Benoeming leden com missie onderzoek geloofsbrieven: 5. Idem der Commissip tot Wering van Schoolver zuim; 6. Benoeming onderwijzer aan de O L. school no 1; 7. Aanwijzing lol bouwslraat van een deel van den Schouwweg 8 Ver breeding Kerkstraat: 9 Subsidie ziekenauto 10 Behandeling beroepschriften weigering bouwvergunning 11. Bespreking school- artsenregeling. I DE CULEMEORGSCHE MOORDZAAK. Geinige de Smale bekent gelogen te hebben. In verband met de in-vrijheidstellmg van de beide verdachten in de Culernborgsche moordzaak heeft de procureui-generaal bij het gerechtshof te Arnhem, mr. A. A. Cno- pius, het volgende medegedeeld: In deze moordzaak berustte het bewijs in hoofdzaak op twee getuigenverklaringen waarmee men in dit geval met meer voor zichtigheid moest te werk gaan dan ge woonlijk met die van andere getuigen ge schiedt. Het overige bewijsmateriaal was toch in vergelijking met de krachtige verklaringen van mej. Haveman en De Smale zeer zwak. Daarom is dan ook een deskundig onder zoek gelast naar de geloofwaardigheid van die beide getuigen. Dit onderzoek heeft nu plaats gehad. Het is evenwel nog niet ge ëindigd. Tijdens dit onderzoek heeft De Smale erkend, zijn geheele verklaring ten nadceie van verdachte Sweris te hebben gelogen. Het spreekt vanzelf dat de gevolgen van deze mededeeling voor de hand liggen. Het geheele verloop van het proces staat afge scheiden van het standpunt der verdedi gers, die betoogd hebben dat de beide Collé's de schuldigen zijn. Wat hiervan waar is, is nog niet bekend. Dit zal nog onderzocht moeten worden. Op een vraag, of de mogelijkheid be staat, dat de verdachten die sedert Maart 19*26 in hechtenis hebben doorgebracht, schadeloos kuDnen worden gesteld, ant woordde de procureur-generaal, dat de ze zaak aanvankelijk is behandeld volgens de bepalingen van het nieuwe Wetboek van Strafvordering, doch na het bestaande ar rest van den Eoogen Raad heeft do verdere behandeling plaats gehad volgens het oud© Wetboek van Stra» vordering. De mogelijkheid bestaat dus, dat de ver dediger schadeloosstelling zou kunnen vra gen voor den tijd, door de verdachten in voorloopige hechtenis doorgebracht, onder de bepalingen van het nieuwe Wetboek. Dit zou dan zijn de tijd, voorafgaande aan de behandeling der zaak voor de Tielsche rechtbank. Verder werd medegedeeld, dat de nieuwe behandeling der zaak door het gerechts hof, plaats zal vinden in één der eerste zittingen gedurende Februari. DIEFSTAL MET GEWELDPLEGING. Indertijd is melding gemaakt van de strafzaak tegen den 21-jungen boerenarbei der, die op een nacht bij een bejaarden landbouwer in den Nooder IJpolder in brak, diefstal pleegde, den bewoner in de bedstede opsloot, oa hem met een stuk hout geslagen en hem de petroleumlamp naar het hoofd geslingerd te hebben, en die vervolgens den boel in brand stak. Ge lukkig wist de landbouwer na het vertrek van den inbreker zich te bevrijden en den brand te blusschen. Mr. K. W. Salzman vroeg een onderzoek naar de geestvermogens van den verdach te, die zich ook ni deze iröraak aan ver schillende nachtelijke inbraken schuldig maakte. Dr. H. J. Overbeek werd met dit onder zoek belast en lichtte in de gisteren ge houden zitting van de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam zijn ranport toe. Volgens dit rapport moet de bestaande psychopathische constitutie van verdachte beschouwd worden als een reden om een verminderde toerekeningsvatbaarheid aan te nemen. Het gewelddadig optreden acht te dr. Overbeek een gevolg van den angst voor ontdekking bij verdachte. Het O. M., mr. Reilingh, rekening hou dende met het rapport, eischte 2y* jaar ge vangenisstraf ter zake ran diefstal met ge weldpleging. Mr. Salzman verzocht in zijo*pleidooi dat de Rechtbank bij het bepalen van den graad der verminderde toerekeningsvat baarheid, rekening zal houden met den jeugdigen leeftijd van verdachte. Voorts verzocht hij de Rechtbank, wat de geweld pleging betreft, rekening te houden met de omstandigheid dat verdachte handelde onder een psychische drang waaraan hij geen weerstand heeft kunnen bieden, DE KNOEIERIJEN BIJ DE GEMEENTEL. VISCHVOORZIENING TE AMSTERDAM. De reeds in 1923 wegens fraude ont slagen 54-jarige klerk-kassier bij de Ge meentelijke vischvoorziening te Amsterdam kwam bjj het Gerechtshof aldaar in hooger beroep van de beide vonnissen, die de Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank tegen hem wees. Op 5 Mei 1.1. had die Rechtbank hem schuldig verklaard aan verduistering vaK f 4000 en f 10.000, gepleegd in de jaren 1921, 1922 en in de eerste drie maanden van 1923, en hem veroordeeld tot l'/a jaar gevangenisstraf met aftrek van drie maan den voorhechtenis. Dit vonnis werd op 18 October 1.1. door het Gerechtshof vernietigd. Opnieuw rechtdoende veroordeelde het Hof den verdachte tot drie jaren gevangenis straf met aftrek van zes maanden voor hechtenis. Het andere vonnis werd door de Recht bank op 31 Maart 1.1. gewezen naar aan leiding van de ten laste gelegde verduis tering van f 11.000, gepleegd in de jaren 1921 t.m. 1923, De Rechtbank nam, op grond van zjjn opgaven, aan. dat hg zich aan verduistering van f 1500 had schuldig gemaakt, maar de berooving, waarop hij zicb had beroepen, aanvaardde zij niet, en ten slotte veroordeelde zjj hem tot drie jaren gevangenisstraf. In de zitting van 7 October stelde het Hof een onderzoek in naar de berooving, waarvan verdachte op 11 Augustus 1921 het slachtoffer* beweerde te zijn geworden. Het Hof wees vervolgens op verzoek van advocaat-generaal mr. Rauduin. de zaak i&ir der rechter comnrssaris terug, teneinde als nog een onderzoek naar eenige dubia in te stellen. Gisteren diende deze verduisteringszaak andermaal voor het Hof. President mr. Jolles wees er den ver dachte op, dat het nadere onderzoek niet veel licht heeft opgeleverd en hg vroeg hem, of hij er brj bleef, dat de berooving gebeurd is. Verd. verklaarde, dat de berooving heeft plaats gehad. Hoe het grootere tekort is ontstaan, kan hg echter niet verklaren. Advucaat generaal mr. Bauiuin zei in zga requisitoir, dat op de zitting van 7 Oct, deze zaak voor verdachte een gunstige wen ding nam, doordat plotseling na vier jaar een getuige ex machina verscheen, die de berooving aannemelijk trachtte te maken, Spr. achtte dien getuige te goeder trouw, maar vond in zijn verklaring tot duistere punten. Z. i. heeft verdachte de berooving gebruikt als plechtanker om alle verduiste ringen, die hij gepleegd had en nog plegen zou, aan vast te knoopen. Intas- schen wilde spr. aan den verdachte de 12000 van de z.g. berooving schenken; er bieei dan in ieder geval nog 18000 over. Ter zake van verduistering van f8000 vor derde spr. de schuldigverklaring van den verdachte. Bij de strafmaat moet echter rekening worden gehouden met de omstan digheid, dat hij bij het vorige arrest tot drie jaren gevangenisstraf werd veroordeeld. Eisch: bevestiging van het vonnis, be halve wat de opgelegde straf betreft, die spr. tot één jaar wenschte te zien terug gebracht. Mr. C. J. Goudsrait, nit Leiden, pleitte vrijspraak, daar er thans, na het onderzoek bij den rechter-coramissaris, nog minder aanwijzingen zijn dan toen, een jaar ge leden, de Rechtbank de gevangenneming van den verdachte weigerde. Uitspraak 12 Januari a.s. 1 N. UITBREIDING VAN DEN OOSTENR. OMROEP. Men is met den bouw begonnen voor de versterking van het station in Weenen. De machines voor de stroomlevering met een totaal vermogen van 200 K.W. zijn reeds gemonteerd en met de zendinrichüng wordt in Januari begonnen. In Linz wordt de bouw van het zendsta tion vertraagd door de hevige koude en sneeuwval. Het aardnet en de fundamenten zijn gereed, terwijl de masten nog voor Januari gemonteerd zullen worden. DE OMROEP IN SPANJE WIL NIET. In tegenstelling met de meeste Europee- sche landen wil het met den omroep in Spanje nog niet vlotten, alhoewel het een der eersten was. In 1924 werd het radiosta tion in Barcelona opgericht met 150 luiste raars, in 1926 telde men er 5400 en in 1927 9000 Thans zijn er nog geen 10.000 in da provincie Calaloniê, terwijl het aantal in woners 1 millioen bedraagt. Geheel onaf hankelijk van het Rijk heeft de omroep zich daar ontwikkeld en worden de uitgaven be streden uit vrijwillige bijdragen en radio reclame. Wel heeft hel Rijk een radio-be- belasting van 6 pesetas per jaar en per an tenne ingevoerd, doch hiervan krijgt de om roep niets. Trouwens krijgt het Rijk zelf ook niet veel binnen, daar de Spanjaard op alle mogelijke manieren deze belasting weet te ontduiken. De programma'9 bestaan voor 90 pet. uit muziek; lezingen worden niet ge geven de luisteraars in Spanje stellen eg in het geheel geen prijs op. RADIO-BELASTING IN FRANKRIJK. I De Fransehe minister van Handel Boka- nowski heeft het Parlement voorgesteld om een belasting van 10 francs te heffen van radio-ontvangtoestellen. Een groot gedeelte der belasting-opbrengst zal dienen om de on kosten van goede programma's le bestrijden, AANTAL LUISTERAARS IN ENGELAND. Volgens de zoo juist gepubliceerde gege vens van de British Broadcasting Company bedroeg het aantal luisteraars op 1 Novem ber 1927 2.338.000. EUROPA OP DE KORTE GOLF. I Milaan. Donderdag 5 Jan. 8 20 (323 M.)l „Manon Lescaut", opera van Puccini. Leipzig, Donderdag 6 Jan. 7.20 (276 M.)l „Madame de Pompadour", operette in 3 ac- ten van Leo Fall. Stuttgart, Donderdag 5 Jan. 7.20 (577 M.) „Martha", opera van Flotow. Zaterdag 7 Jan. 7.35 Kamermuziek door leden van het Philharmonisch orkest. München, Zondag 1 Jan 5.20 (535 M)f *„Die Meistersinger von Nürnberg", opera van Rich. Wagner. Konigsbergen, Donderdag 6 Jan. 6.50 (330 M „Macht des Schicksals", opera in 4 acten van Verdi. Zaterdag 7 Januari 7.35 Schubert-avond. Frankfurt, Woensdag 4 Jan., 6.50 (429 M.) „Carmen", opera v. Bizet, WAAR WE NAAR LUISTEREN MET „OUDE-JAAR". Op Oudejaarsavond kunnen we volop ge nieten van de radio; onderstaande stations zijn lot diep in den nacht geopend met een vroolijk muziekprogramma. Hilversum 12.00: Inluiden van het nieuwe 'jaar. Huizen 12.00: Luiden van de St.-Vitus- klokken. 9.501.20: Dansmuziek. Königswusterhausen 9.501.20: Dansmu ziek. Langenberg 12.30—1 20: Dansmuziek. Parijs 9.203.20: Dansmuziek. Onze Telefoonnummers DIRECTIE en ADMINISTRATIE 2500 (op 2 lijnen) REDACTIE 2-3

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 10