NIEUWJAARS ADVERTENTIËN 68*'" JAARGANG DINSDAG 27 DECEMBER 1927 No. 20793 0FFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. iiiiiiiiiiiiniiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiim»iiiiminmniiiiiiniiimimminiiii Zaterdag- 31 Dec. a.s. 75 Cent van 1 tot 5 regels Elke regel meer 15 Cent lllllllillllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllilllllllilllllflllimilillllllllllill llllllillllll LEIDSCHE SCHOUWBURG. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week 0 18 Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0 13 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat olt TWEE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden: Gezien het verzoek van: a, P. Busscher om vergunning tot het oprichten van een banketbakkerij in het perceel Pieterskerkkoorsteeg No. 4, kada straal bekend Gemeente Leiden, Sectie G. No. 384; b. de N.V. Gebrs. van Hoeken's Hout handel om vergunning tot het uitbreiden van de stoom-houtzagerij in de Waard, op het perceel kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie N. No. 318. Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet: Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag, den 7 Januari 1928 des voormiddags te hall el! uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn ^ij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, teneinde hun ne bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 24 December 1927. 3262 DR. A. E. REMOUCHAMPS. t Zondagmorgen, op len Kerstdag, is over leden dr. A. E. Remoucbarops, conservator aan het Museum van Oudheden, alhier. Hij bereikte slechts den leeftijd van 35 jaar. Te midden van vruchtbaar werk voor het Mu seum, dat nog zooveel van hem verwachtte, is hij weggerukt. Dr. A. E. Remouchamps. Dr. J. H. Holwerda schrijft ons naar aan leiding van dit droef verscheiden: „Terwijl uit de dorpen rondom zijn lan delijke woning, waarheen hij na bijna vier maanden uit het Ziekenhuis terug was ge bracht, de kerstklokken klonken in den vroegen Kerstmorgen, is hij van ons heen gegaan. Hoe gelukkig en volmaakt tevreden was hij in die nederige woning geweest in de volle sympathie met zijn zoo geliefde vrouw, in het bezit van zijn jongen en niet in het minst ook in zijn studie en Zijn werk. Voor ons, die achterbleven, is het een heerlijke gedachte, dat Holland hem ten volle heeft vergoed, wat België aan hem misdeed, toen het reeds in 1915 den jongen student, die slechts al te zeer zijn Vlaan- derenland liefhad, uitstiet en in latere jaren ook den man gebannen hield, als ware hij een landverrader geweest! Alsof een karak ter als het zijne tot iets laags, iets minder waardigs in staat ware. Met volle liefde heeft hij zich aan zijn nieuwe vaderland gegeven en de studie van de oudste geschie denis van dien vaderlandschen bodem is voor hem een waren hartstocht geworden. Wat heeft hij in de weinige jaren die hem gegund waren, niet gewerkt. Met welk een onuitputtelijke energie heeft hij, naast zijn drukke dagelijksche werk, gearbeid om nu nog geen twee jaren geleden door zijn promotie in Freiburg den kroon te zet ten op zijn studie. In verschillende richtingen heeft ook reed* zijn onderzoek vruchten gedragen. Die doctordisserlatie zelf was feitelijk reeds veel meer dan wat meestal een gewoon proefschrift beteekent. Een diepgaand on derzoek der verschijnselen op klassieken bodem gebaseerd op een groote algemeene kennis der archaeologie. zou eindelijk een* een vasten grondslag scheppen waarop de tot dusver zoo wilde .,bronstijd"-theorieën in ons Noord-Europa zouden kunnen rusten Hoeveel beloofde dit boekje voor een voort gezet onderzoek in deze richting, gelijk hij bet zich had voorgenomenI Ook dit jaar stellen wij weder de gelegenheid open, in ons blad van Nieuwjaarswenschen te plaatsen, tegen den prijs van Tot Vrijdag 30 December a s., des middags 12 uur kunnen deze Adver.entiën worden aangeboden; bij latere aanbieding wordt de gewone Advertentieprijs berekend DE DIRECTIE En wat meer in het bijzonder ons eigen land betreft, dient in de eerste plaats zijn uitgebreid grafheuvelonderzock vermeld, waarin hij direct mijn werk van vroeger jaren voortzette op een wijze, die menige aanvulling bracht, menig beter inzicht schiep. Hoe toonde zich daarbij ook weer de fijne persoonlijkheid. Allerminst werd de nieuwe of afwijkende meening ver bloemd, maar minder nog gebruikt om den voorganger ten eigen bate naar beneden te halen. Meeningsverschil met hem was juist een groot geestelijk genot. Zoo b.v. waar zijn opgravingen in Valkenburg (Z. H.) hem lot een opvatting der Romcinsche occupa tie van de Rijnstreek voerden, juister dan de mijne was geweest. Beslistheid, gegrond op werkelijk beheerschen van het onder werp wist toch steeds de zaak le scheiden van den persoon. Het heeft geen zin hier alles te noemen wat in ons land zijn belangstelling had, tot waar zijn wetenschappelijk onderzoek zich uitstrekte. Die wetenschap is voor hem zeker niet geweest ,.die Kuh die ihn mit Butter ernahrte", zij was hem een waar heid ,,die hohe, die herrliche Göttin" aan wier dienst hij zich geheel wijdde, zonder ooit zich zelf te zoeken in zijn eenvoudige positie. Die positie was het echter die hem toch overal in ons land met vele menschen in aanraking bracht en overal waar hij kwam dwong hij hoogachting af. Op tal van plaatsen maakte hij zich een harteliiken vriend. Bovendien was hem zijn Museum van Oudheden lief, bijna boven alles. Zijn ruime belangstelling, die ook uitging naar andere afdeelingen dan de zijne, zijn persoonlijk heid, die zich op haar eigen gedecideerde, doch beminnelijke wijze deed gelden, maakte hem ook hier tot een aangewezen leider. Zoo verliest in dezen 35-jarige onze in stelling een zijner allerbeste krachten, onze vaderlandsche oudheidkunde den persoon van wien men in de toekomst nog het al lermeest had mogen verwachten en ons zelf blijft slechts de dankbare herinnering aan een persoonlijken omgang, een innige samenwerking van luttele jaren, zooals het leven die zeker geen tweeden keer schen ken kan". De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van dr. Remouchamps zal plaats hebben morgen om twaalf uur op Rhijnhof. DE HEER W. M. OPPELAAR 70 JAAR. Den 25sten December was 't voor den voorzitter van het college van collectanten bij het Ned Herv. Kerkgenootschap alhier, de heer W. M. Oppelaar, een heuglijken dag. Hij mocht op dien dag zijn 70sten ge boortedag herdenken. Behalve het geheele college dienstdoende collectanten waren ook ter receptie aanwezig de afgevaardig den der Gemeente-commissie en van den Kerkeraad. Ook oud-collectanten kwamen hun voormaligen voorzitter gelukwenschen. Een schat van bloemen was den jubilaris op dezen feestdag gezonden. ZANGDIENST IN DE HOOGL. KERK. Gistermiddag was er in de Hooglandsche Kerk een Zangdienst, onder leiding van dr. Joh. W. Groot Enzerink. De in onze stad zoo goed aangeschreven Chr. Zangver. „Ex Animo", dirigent de heer H. W. de Wolff, van Rotterdam, had haar welwillende mede werking hiertoe verleend. De bekende orga- msi Re heer L. Kooien bespeelde op meesterlijke wijze het orgel, terwijl de heer J. Rameau zeer verdienstelijk vioo'.spel gaf. Nadat ds. G. E. de zangver. en de heeren Kooien en Rameau dank had gezegd voor hun bereidwilligheid dezen middag hun me dewerking te verleenen. werd gemeenschap pelijk gezongen: „Daar is uit 's wereld* duis tere wolken", waarna dr. G. E. voorging in gebed. Door „Ex Animo" werd gezongen Der Heiige Nacht, Een kindeke geboren, Een roze frisch ontloken, Herders hebt gij niet vernomen, O Kerstnacht schooner dan d e dagen. Hoe zal ik U ontvangen, Aan de Kribbe, O Jezuken zoet en Vrede. Van den schitterenden zang (vooral de uitvoering van „Der Heiige Nacht" maakte diepen indruk) en voortreffelijk orgel- en vioolspel hebben de circa 1700 bezoekers genoten die ongetwijfeld geen spijt gehad zul len hebben zich door het slechte weer ge waagd te hebben. SPECIALITEITEN-VOORSTELLING GEZELSCHAP „IBELINGS". In de Stadsgehoorzaal heeft gisteravond het Gezelschap Ibelings een specialiteiten- voorstelling gegeven, die, het is jammer ge noeg voor den impressario niet al te goed bezocht was. Dit wekt wel eenige verwonde ring, want de heer Ibelings is een goede bekende hier ter stede en hg heeft nimmer een programma gebracht waarover men niet algemeen opgetogen was. Zoo ook grsterpn. Het programma was weer uitstekend, vol afwisseling en de nummers op zichzelf stuk voor stuk goed. Te kwart over acht werd begonnen en trad de ook bij het Leidsche publiek bekende Wally Chnndony op in haar schitterende operette-liedjes. Zrj bewees weer eens haar talenden; de nummers, die zij uitvoerde, waren „af", en geen wonder, dat het pu bliek haar niet liet gaan, voordat zij 4, ja 5 maal was teruggehaald om een langdurig en aanhoudend appiaus in ontvangst te ne men. The 4 Retlows, een harmonica-kwartet, „deden het" eveneens goed. Ook de spiritis tische wondertoeren vielen gauw in den smaak en verder dient genoemd te worden de kunstwielrijder met z'n harmonicaspel en z'n ernstig „droog" gezicht. Hij heeft het publiek eenigen tjjd in spanning gehouden op zjjn gevaarlijk fietsje, en daarop gezeten gal hij bovendien nog eenige viool- en trom- petsoli. Ook na de pauze hadden de artisten, geen enkele uitgezonderd, veel applaus in ont vangst te nemen, en hun verrichtingen vie len ook werkeljjk zeer te apprecieeren. Zij, die tot de anders trouwe vrienden van het gezelschap Ibelings behooren en gisteravond niet in de Gehoorzaal geweest zijn, hebben wat moois gemist. BRANDEN. De brandweer heeft het de laatste dagen wel bijzonder druk. Na de verschillende branden van vorige week werd Zondagavond opnieuw brand gemeld, die was uitgebroken in perceel Breestraat 125. bewoond door de fam. D. Toen omstreeks half' elf de dienst boden thuis kwamen vonden zij het huis vol rook. Onmiddellijk werden politie en brand weer gealarmeerd, doch zij konden aanvan kelijk weinig uitrichten, daar de dikke rook het vinden van den vuurhaard bemoeilijkte. Twee brandweerlieden werden daarop van rookmaskers voorzien en uit hun onderzoek bleek, dat het vuur was onstaan in een kelder. Daar stond een kachel van de cen trale verwarming gloeiend, waardoor wat turf was gaan smeulen, terwijl een deur was gaan branden. Met een straal op de motor- spuit was het vuur echler spoedig bedwon gen Zoo wist men den brand tol den kelder te beperken, doch de benedenvertrekken liepen belangrijke waterschade op. Het tram verkeer ondervond nogal vertraging. De schade wordt door verzekering ge dekt. Gistermiddag om half vier stak de wed. N.K. in haar woning aan de Heerengracht 128 een lucifer aan om haar bril te zoeten, toen zij- te dicht bij het tafelkleed kwam en dit in brand geraakte. De gordijnen vatte spoedig vlam, waardoor gevaar voor 'n bin nenbrand niet gering was. Een spoedig aan wezige politie-agent wist het vuur echter door snel ingrijpen te' dooven De vrouw be kwam aan de rechterhand eenige brandwon den en werd ter plaatse verbonden. Hedenmorgen omstreeks half acht werd de brandweer opnieuw gealarmeerd voor een schoorsteenbrand ten huize van A O.. Bijle- veldshof 17. De- ondercommaudant en den brandweerman hadden het vuur echter spoedig bedwongen. ERNSTIGE VAL. Gisteravond is de 45-jarige J. II. uit den Haag, op bezoek bij familie in het Noord einde alhier, van den trap gevallen, waar door hij het bewustzijn verloor. Men vreesde voor een hersenschudding, zoodat hij niet mocht vervoerd worden. Hedenmorgen was het bewustzijn nog niet teruggekeerd STEDELIJKE WERKINRICHTING. In de Stedelijke Werkinrichting zijn op genomen: Volwassen Datum Dagen personen Kinderen Totaal 19 Dec. Maandag 42 1 43 20 Dec. Dinsdag 43 1 44 21 Dec. Woensdag 43 1 44 22 Dec. Donderdag 43 1 44 23 Dec. Vrijdag 44 1 45 24 Pee. Zaterdag 41 1 42 De heer P. C. Labrijn alhier is be noemd tot penningmeester van de'Ver. voor Volksweerbaarheid. Door baldadige' jongens is Zondagnacht een ruit vernield van de kiosk van de fa. v. Zwicht aan den Apothekersdijk. CABARET EN. TOONEELVOORSTELLING. Op 2den Kerstdag bracht Max van Gelder in mm Schouwburg een cabaret, dat, zeer varieerend, een vrij goed bezet Huis wel heeft vermaakt. Het begon met eenige lied jes van Tine Visser, een nieuwelinge, waar van het laatste het beste was, waarna Alexander de Ilaas, die tevens als confe rencier optrad en dat niet onaardig deed, aan de piano eenige van zijn luimige, criti- sche liedjes ten beste gaf, hetgeen hij na de pauze nog eens herhaalde. Hij had veel succes Verder zagen we Rodi Roeiers als snelleckennar. m a. w. een uitnemend num mer, terwijl we hem onder den naam Jaap van Marken leerden kennen als een knap goochelaar, die zijn publiek paf doet staan. Verder zagen we Jan C. de Vos Jr. in een pantomime, een genre, dat er o.i. bij het cabaret niet erg zal ingaan, en een tweetal één-acters, beide niet nieuw, maar voor pu bliek, dat ze niet kent, wel aardig. De eerste „De meid in het spel" gaf Jan C. de Vos Jr. en Charlotte Kohier alle gelegenheid voor goed spel, terwijl de tweede „De hemel op aarde" Charlotte Kohier deed iongejannen" oftewel 7 rollen deed vervullen met veel entrain en veel succes. De aanwezigen hebben zich op den wit ten Kerstavond best vermaakt en waren gul met applaus. DE KERSTREDE VAN IR. J. W. ALBARDA. Voorop: de ontwapening Een goed jaar voor de S.D.A.P. te wachten. Te Amsterdam heeft ir. J. W. Albarda Zondag in een bijeenkomst van de Fede ratie Amsterdam der S. D. A. P. de traditio- neele Kerstrede gehouden. Spreker zeide dat in dezen tijd minder dan ooit te voren, een natie meester is over zijn eigen land. De naties zijn economisch zoo sterk verbonden, dat schokken in het leven van één natie, zich over de geheele wereld voortplanten en zich aan alle lan- len doen gevoelen. De wereldoorlog heeït dit bewezen. De botsing tusschen Oostenrijk en Servië trok binnen korten tijd de gan- sche wereld in een wereldoorlog. En op het oogenblik, negen jaren na het einde, lijdt men in alle landen nog onder de gevolgen er van. Waar zoo de belangen van alle lan den aan elkaar verbonden zijn, spreekt het vanzelf, dat onze aandacht het meest ge vestigd is op wat in het buitenland gebeurt. Nog steeds is de wereld vol oorlogsgevaar. Wij behoeven slechts te denken aan de vele tegenstellingen van den laatsten tijd en wij zipn. dat wij nog immer op een vuicaan le ven. Het is ook daarom, dat wij onze aan dacht moeten geven aan dat. wat er inter nationaal gebeurt; maar -daarom moeten we vooral onze aandacht geven aan het vraag stuk der ontwapening. Speciaal op Kerst mis vraagt dit laatste onze aandacht. Wat zou er overblijven als wederom een oorlog onze wereld teisterde, vraagt spr Het ia waar dat de oorlog zijn oorzaak in kapita listische tegenstellingen vindt; het is waar, dal de oorlog niet verdwenen zal zijn vóór het socialisme is gegrondvest. Maar het is ook waar. dat het socialisme nimmer zal komen, als het niet sterk genoeg is om een oorlog le beletten Dal hebben wij immer over de wereld geroepen en roepen het nog! BINNENLAND. Overleden is dr. A. E. Remouchamps, conservator aan het Museum van Oudheden te Leiden. (Stadsnieuws le Blad). De Kerstrede van ir. J. W. Albarda, den parlementairen leider der S.D.A.P. (Binnen land, le Blad). Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake de wijziging der Pensioenwet. (Binnenland, le Blad). Nieuwe gevallen van corruptie in de gasindustrie. (Binnenland le Blad). Vertraging in den treinenloop met Kerst mis; de gevolgen van sneeuw en ijzeL (Gemengd, 2e Blad). Vreeselijk auto-ongeluk in Haarlemmer meer; drie personen verdronken (Gemengd, 2e Blad). Bij een brand te Deventer is een jongen zoodanig gewond dat hij aan de gevolgen is overleden (Gemengd, 2e Blad). Het Hoog Militair Gerechtshof heeft heden dr. Graf veroordeeld tot 15 jaar gevange nisstraf. (Rechtzaken, 1ste Blad). Te Leiden is overleden ir. J. M. W. van Elzelingen, hoofding. Prov. Waterstaat van Znid-Holland. (Laatste Berichten, le Blad). Tramboitsng tusschen Middelburg en Vlis- singen; zes aewondezi, (Laatste Berichten, le Blad BUITENLAND. Overleden is de vroegere Russische mi nister van buitenlandsche zaken Sassonof. (Buitenl., le Blad). De Fransche begrooting voor 1928 is afgedaan. (Buitenl., le Blad). In den Elzas zijn diverse huiszoekingen gedaan. (Buitenl., le Blad). Hevige cycloon in Spanje, aardbeving in Italië. (Buitenl. en Tel., le Blad). Diverse ernstige taanden. Tientsin, in China, in paniek. (Buitenl., le Blad). Overstroomingen tengevolge van hevigen regen- en sneeuwval. (Tel. le Blad). Miss Grayson en haar drie metgezellen vermist. Men heeft weinig hoop meer hen nog levend te vinden. (2e Blad). De sociaal democratie heeft niet de pre tentie den oorlog in één slag van de wereld te vagen, maar wel zullen wij trachten door het bevorderen van de nationale ontwape ning den vrede nader te brengen tot de menschheid. Spr. beziet dat de beteekenis van den Volkenbond. De stichting van dezen is de overwinning van de internationale democratie op de internationale anarchie; het is 't begin tan de internationale rechts gemeenschap, waarin een oorlog tusschen de naties mogelijk zal zijn als thans een ge wapend conflict tusschen twee, tot één staat behoorende provincies. Men is wel eens wat ongeduldig inzake het Volkenbondswerk, vooral zij, die den wereldoorlog hebben mee gemaakt. Wij weten het: de Volkenbond 13 niet volmaakt. Laten de arbeiders echter be grijpen, dat zoolang de Volkenbond niet in slaat is oorlog te voorkomen, op hun schou ders des te zwaarder de plicht drukt, om met alle hun len dienste staande middelen, het uitbreken van een oorlog te voorkomen, Hoe meer invloed de arbeiders in de re geeringen hebben, des te meer invloed heb ben zij op de keuze van de naar Genève te zenden personen, des te meer invloed op werk en geest aldaar. Spr. herinnert in dit verband aan het optreden van Mac Donald met het Protocol van Genève. Toen hij ver dween, om plaats te maken voor een reac tionaire regeering/ verdween ook zijn vre deswerk. Bedriegen de teekenen niet, dal zal het jaar 1928 voor de sociaal-democratie een goed jaar zijn Dit zal het internationale vredeswerk zeer ten goede komen. Rusland heeft het werk van den Volken bond begrepen en is gekomen met voorstel len voor algeheele ontwapening. Het is ver heugend, dat Rusland te Genève verscheen, maar het moet begrijpen, dat zijn Roode vloot, leger en gifgassen verdwijnen moeten. Zcolang Rusland deze gereed houdt, zullen andere staten zich in staaf van verweer stellen. De vraag of volledige ontwapening in deze wereld mogelijk is. laat spr. in het midden. Indien zij mogelijk is, dan alleen op de voorwaarde der democratie. De lan den zullen alleen ontwaj&nen bij algeheel wederzijdsch vertrouwen Dat vertrouwen komt alleen wanneer in de ontwapende lan den de bevolking vrij controle kan uiloefe- nen dictatuur in Rusland verhindert deze. door het belemmeren van de vrije meeningsuiting. Zoolang daar deze toestand heerscht. bestaat de mogelijkhpjd van vor ming van geheime gewapende troepen Ook Spanje, Lilauen, Italië en Hongarije vor-

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1