68s,e JAARGANG VRIJDAG 23 DECEMBER 1927 No. 20791 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCHE SCHOUWBURG. LEIDSCH DAG BLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen vaD ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij sen maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per S maanden 2.36. per week ƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. PROF. MR. J. TH. BUYS. Herdenking van zijn lOOsten geboortedag. Donderdag 26 Januari 1928 zal het 100 jaar geleden zijn, dat prof. mr. J. Th. Buys, hoogleeraar in het staatsrecht aan de Uni versiteit alhier, een der voornaamste grond leggers van het Nederlandsch staatsrecht, te Amsterdam werd geboren. Ter gelegenheid hiervan zal op dezen dag des namiddags te 3 uur in het groot audito rium der Universiteit alhier deze groote ken ner van ons staatsrecht, in een plechtige bij eenkomst worden herdacht. Prof. mr. R. Kranenburg, hoogleeraar in het staatsrecht aan de Universiteit alhier, heeft zich bereid verklaard in deze bijeen komst een herdenkingsrede te houden. INTERCOMMUNALE ARBEIDS BEMIDDELING. Onder leiding van den heer P. C. G. A. Wijkmans, heeft gisteren ten stadhuize een vergadering plaats gehad van corresponden ten. aangesteld bij de arbeidsbemiddeling in het District Leiden. Behalve de directeur van het districtsbureau was ook aanwezig de adj. directeur de heer B. G. H. Melot, terwijl tegenwoordig waren de correspon denten uit Alkemade, Noordwijkerhout, Nieuwkoop, Koudekerk, Alphen a. d. Rijn, Leiderdorp, Oegstgeest, Sassenheim, Voor schoten, Zoeterwoude, Noord wijk en Voor hout In zijn openingswoord wees de heer Wijk mans, op wiens initiatief deze vergadering was belegd, op het feit, dat dit de eerste keer was, dat een dergelijke bijeenkomst in het District Leiden gehouden werd. Spr. gaf ver volgens een uitvoerig overzicht van het werken der Arbeidsbeurs te1 Leiden, waar van de arbeidsbemiddeling slechts een on derdeel is Ondanks het zeer vele werk, dat aan den betreffenden Dienst wordt opge dragen (en waaraan binnenkort nog groolere uitbreiding gegeven zal worden) is het gelukt de afdeeling .arbeidsbemiddeling" in niet geringe mate te ontplooien. In het jaar 1924 werd in 1223 gevallen arbeidsbemiddeling verleend en wel \van 1176 mannen en 47 vrouwen waarvan resp. 904 en 43 door de gem. arbeidsbeurs en resp. 272 en 4 door de correspondentschappen; in 1926 bedroeg het totaal aantal bemiddelin- ge'n 2242 en voor 1927 voor zoover de ge gevens reeds binnen zijn, 3230. Ondanks deze vooruitgang, is spr. toch van meening, dat op het gebied van arbeids bemiddeling nog veel meer te' bereiken is, waarvoor in de eerste plaats de volle mede werking der correspondenten vereischt woi^dt. Deze correspondenten kunnen ge heel zelfstandig optreden en kunnen zich ontwikkelen, aldus spr. tot plaatselijke volgens eigen initiatief handelende arbeids beurzen Om dit echter mogelijk te maken, dienen echter in de eerste plaats de ver schillende gemeentebesturen mede te werken den correspondenten, die meestal gemeente ambtenaren zijn, voldoenden lijd voor de arbeidsbemiddeling ter beschikking te stel len. Maar niet minder dient ervoor gezorgd te worden, dat de correspondent voldoende vergoeding voor zijn werk ontvangt en er dient voor gewaakt te worden, dat de 40 pCt. restitutie, die de gemeenten van het Rijk onvangen ook werkelijk de arbeidsbe middeling ten goede komt en dat de aldus binnenkomende gelden niet ten onrechte door de gemeenten worden gebruikt om voor zichzelf goedkoop gemeente-personeel te krijgen. Een voorname factor is ook. dat er voldoende localiteit ter beschikking worde gesteld om zoowel werkzoekenden als werk gevers behoorlijk te kunnen ontvangen. Uit voerig stelde spr vervolgens in het licht, dat aan de samenstelling dor commissies van toezicht de grootst mogelijke aandacht moet geschonken worden Deze dienen te worden gevormd door de werkelijke verte genwoordigers, zoowel uit werkgevers- als uit werknemerskringen van in een bepaalde plaats overwegende, industrieën of land- en tuinbouwbedrijven. Vervolgens gaf spr. een overzicht van de wijze, waarop te Leiden met groote werk gevers contact is gezocht. In dit verband wees spr. op persoonlijke bezoeken aan grootfabrikanten gebracht en aan de mede werking. die de vereeniging van huisvrou wen heeft toegezegd. De correspondenten aldus vervolgde spr. moe'len de arbeidsbemiddeling niet te veel uit plaatseliik oogpunt bezien. Het kan o.m. zijn nut hebben, dat bij aanvragpn uit het district, de directe hulp door het districts bureau Leiden word verleend buiten den correspondent om Schakelde men de cor- despondent bij dergelijke aanvragen er lus- schen. dan gou dit te veel tijd kunnen vor deren Spr. acht het onjuist als de bezoldiging der correspondentie afhankelijk gesteld wordt van het aantal inwoners, hetgeen spr. nader uitvoerig aantoonde Spr. wees ver volgens op de zeer verantwoordelijke taak van den correspondent; er wordt bij ar beidsbemiddeling op gerekend, dat de be middelaar den juisten man op de juiste plaats brengt, maar daartoe dient deze vol komen op de hoogte te zijn èn van den man, voor wien hij bemiddelend optreedt, èn van de plaats, die hij eventueel te ver vullen krijgt. Ten slotte gaf spr. den correspondenten in overweging in hun woonplaatsen voor de arbeidsbemiddeling zooveel mogelijk re clame te maken. De hieraan verbonden kosten zouden de verschillende gemeente besturen voor hun rekening kunnen nemen, ev. zou ook het districtsbureau Leiden kun nen nagaan, welke stappen in deze waren te nemen. Op deze inleiding volgde een zeer uitvoe rige gedachtenwisseling, waarbij zonder uitzondering den heer Wijkmans hulde werd gebracht voor het door hem genomen initiatief en waarbij de verwachting werd uitgesproken, dat dergelijke besprekingen het werken in het belang der arbeidsbemid deling, zeer ten goede zal komen. Op een desbetreffende vraag, deelde de voorzitter mede, dat door groote instellin gen. zooals het Academisch Ziekenhuis te Leiden en in meer gevallen dan vroeger ook door het gemeentebestuur van Leiden, de hulp van de Leidsche Arbeidsbeurs wordt ingeroepen. Het aantal werkzoekenden, dat bij de beurs is ingeschreven dient echter nog veel grooter te worden, hetgeen slechts mogelijk is. als aan het werken van de Beurs grootere bekendheid wordt gegeven. In antwoord op een desbetreffende vraag van een anderen correspondent verklaarde de heer Wijkmans zich bereid aan alle cor respondenten in zijn district, wekelijks een opgave te verstrekken van de aanvragen, die bij hem zijn binnengekomen, dit ten einde het samenwerken der corresponden ten onderling, te bevorderen. Eenige aan wezigen zouden gaarne in de gelegenheid gesteld worden de vergaderingen van direc teuren van arbeidsbeurzen bij te wonen. Hiertegen, aldus de voorzitter, bestaat geen enkel bezwaar. Naar aanleiding van klachten van som mige correspondenten, dat vaak flinke ar beidskrachten gedaan krijgen, die dan plaats moeten maken voor „Katwijkers", deelde de voorzitter mede, dat hieraan van buitenaf niets te doen is; slechts hechte organisatie der arbeiders zelf, kan dit euvel van werken vèr beneden het standaardloon, bestrijden. Van een der correspondenten was het verzoek binnengekomen, advies te willen uitbrengen over: welke houding de arbeids bemiddeling dient aan te nemen in geval van staking of uitsluiting. De heer Wijkmans deelde als zijn mee ning mede, dat deze gevallen geen reden behoeven te zijn, bemiddeling te onthouden, mils aan de daarvoor in aanmerking ko mende partijen van den bijzonderen toe stand, mededeeling worde gedaan. Spr. wees er echter op, dat bij de eerlang nieuw in werking tredende wet waarschijnlijk de be paling zal gemaakt worden, dat bij staking en uitsluiting de arbeidsbemiddeling auto matisch ophoudt. Hierna werd de wenschelijkheid der emi gratie in bespreking gebracht. Zoowel van wege den lagen loonstandaard als door de moreele gevaren daaraan verbonden, moet spr. emigratie maar België ten sterkste ont raden en zeker voor den gehuwde. Voor mannen, waar „pit" in zit, bestaan echter in Canada zeer goede vooruitzichten. Emi gratie naar dit land, alsmede naar de West acht spr. een der beste oplossingen van het werk loozenvraagstuk. Uitvoerig werd vervolgens gediscussieerd over het salaris, dat aan de correspondenten werd uitbetaald, welke algemeen als te laag beoordeeld werd. Een der aanwezigen hoopte, dat de „beschermheer der corres pondenten in dit district", de heer Wijk mans, pogingen in het werk zal willen stel len, hierin verbetering te krijgen. Over de verschillende wegen, die tot dit doel zouden kunnen leiden, werd uitvoerig van gedach ten gewisseld. Waarschijnlijk zullen hiertoe binnenkort nadere voorstellen worden ge daan. Namens de correspondenten bracht de heer A. L. Verhoog, uit Sassenheim, den heer Wijkmans ten slotte dank voor de bui tengewoon aangename leiding der vergade ring en voor de zeer leerzame besprekingen, die gehouden waren, waarbij spr. de hoop uitsprak, dat deze en dergelijke besprekin gen in de toekomst zullen leiden tot ont plooiing der arbeidsbemiddeling. (Luid ap plaus). Hierna sloot de voorzitter de vergadering. ACTIE VOOR DE OPENBARE SCHOOL In verband met de spoedige opening van de nieuwe openbare school, opleidende voor U.L.O., in de Driftstraat is door het „Co mité van actie v. d. openbare school" een ylugsohriftje uitgegeven en in ruimen kring in het Kooikwartier en aan den Zijlsingel verspreid. Gewezen wordt op de gelegen heden voor inschrijving van leerlingen, ter wijl verder eeü pleidooi geleverd wordt voor de openbare school in het algemeen. WONINGBOUWVEREENIGING „DE TUINSTAD WIJK". Gisteravond hield deze vereeniging een ledenvergadering in Staalwijk aan de Hee- renstraat. Wat de badhuis-kwestie betreft werd na toelichting door het bestuur de volgende motie met algemeene stemmen aangeno men „De ledenvergadering der woningbouw. vereeniging „De Tuinstad wijk", gehouden op Donderdag 22 December 1927, in „Staalwijk", gehoord de uiteenzetting van het bestuur betreffende een badhuis buiten de voormalige Koepoort, constateerende dat ook nu weder door het College van B. en W in de Memorie van antwoord op bet verhandelde in de secties van den gemeenteraad te kennen is gegeven, dat een prae-advics ter zake na de behandeling van de begrooting spoedig kan worden tegemoet gezien, dringt er met den meesten nadruk bij het bestuur onzer gemeente op aan deze belangrijke zaak met langer te traineeren, maar zoo spoedig moge Rik in de groote behoefte aan een badhuis in dit stadsge deelte te voorzien." Als bestuurslid werd in de plaats van den heer H. Müller de heer l£. van Zanen ge kozen. Voorstellen van bet bestuur om tot af bouw van de beid* bestaande woningplan nen te geraken werden toegelicht door den heer Schol, architect te Wassenaar. Ze wer den goedgekeurd en zullen nader aan het oordeel van B. en W. worden onderwor pen. OUDERAVOND. De Oudercommissievyan de opL-school A voor U.L.O. aan den Maresingel, had gis teravond een Ouderavond uitgeschreven, welke goed was bezocht. Te ruim 8 uur opende de voorzitter, de heer H. Teunisse Jr. de bijeenkomst, met een woord van welkom aan de aanwezige ouders, het onderwijzend personeel en in 't bijzonder aan den heer Chr. L. Wald- kötter, redacteur van bet „Leidsch Ouder blad", welke het onderwerp zou behan delen „Brittenburg en Schoolfonds." Voorts bracht de voorzitter in herinne ring de ontslagaanvrage van den heer P. Q. Schreuder, 't hoofd der school; hij sprak namens de commissie woorden van waar deering voor hem uit, hetgeen door de aan wezigen met applaus werd bekrachtigd. De secretaris las de notulen welke wer den goedgekeurd evenals het jaarverslag. De penningmeesteres deed verslag van de kas van het schoolfonds, dat in orde werd bevonden door de kasnazieners de heeren A. v. d. Staal en Mrv. Setten v. d. Meer. Het woord was dan aan den heer Chr. L. Waldkötter. Deze besprak in eerste in stantie de verschillende windrichtingen en vertelde van het vestigen van een 50 ca strums (versterking) door Romeinsche legioen-soldaten onder aanvoering van hun keizers en veldheeren, voor bescherming van het veroverde Gallië tegen de wilde horden welke uit het Oosten en Noorden kwamen. Drusus, de jongste stiefzoon van keizer Augustus, voltooide dit werk door het graven van het. verbindingskanaal van den middelsten Rijnmond met den IJsel en het stichten van het Huis ten Britten, staande plm. 1200 M. Westwaarts van de oude kerk te Katwijk-aan-Zee en een 2500 M. van de toenmalige zee- Vervolgens besprak de heer Waldkötter de lotgevallen van den Brittenburg, als mede de indeling en ligging van de diverse fundamenten. Alhoewel het belangrijk genoeg zou zijn is het niet mogelijk al het gesprokene hier weer te geven. De voorzitter bracht namens de aanwe zigen een woord van warmen dank aan den spreker met den wensch hem weer spoedig op een ouderavond terug te zien. Nadat de rondvraag aan de orde wa3 ge steld, bleven vele ouders met bet onder wijzend personeel bijeen ter bespreking van vorderingen enz. van hun kind. N. V. SANDERS' GEMENGD KOOR „DE STER". Uitvoering. Sanders' gemengd koor „De Ster" heeft zich gisteravond weer eens laten hooren. Een volle Graanbeurszaal heeft de uit voering bijgewoond van een keurig pro gramma, dat veel en prettige muzikale af wisseling bood en waarmede het koor en de solisten dan ook terecht telkens weer een warm applaus oogstten Er waren ook solisten; de heer Louis de Ruyter uit Delft, die zich deed kennen als een toonkunste naar die niet alleen de moeilijke techniek beheerscht, maar die ook gevoel weet te leggen in zijn spel En dan heeft mej Annie v. d. Reyden met veel toewijding eenige liederen ten gehoore gebracht, waarbij zij uitstekend werd begeleid door den heer Willem Mizée. den directeur van het koor. Maar laten wij niet verzuimen het koor den lof toe te zwaaien die het verdient. In de eerste plaats voor den ernst waar mede werd gezongen, maar vooral ook voor de bijzonder verzorgde voordracht van de verschillende liederen, waardoor het genot van luisteren niet gering werd- verhoogd. De voordracht en de discipline van het koor heeft ons zeer getroffen en voor beide gunstige eigenschappen meenen wij vooral aan den leider, den heer Mizée hulde te mogen brengen. Zijn directie maakte trou wens in ieder opzicht een goeden indruk. Er is genoten van de verschillende koor werken en in het bijzonder van Diamant's Kerstlied en het Zonnelied van J. G. van Herwaarden, twee werken waarmede „De Ster" op het groot nationaal concours te Zandvoort in Mei, een eersten prijs ver wierf. Maar vooral ook den zang van mej. v. d. Reyden en het vioolspel van den heer De Ruyter was prachtig en de voordracht van het Adagio uit Max Bruch's tweede vioolconcert was werkelijk af. Of eigenlijk veel meer dan technisch af, want het was juist een verdienste van den violist dat hij in dit fraaie werk zoo veel en goed ge voeld persoonlijk gevoel wist te leggen. De bloemen die men beide solisten en ook mej. Annie van Rossum, de accompag- natrice van den heer De Ruyter aangeboden heeft, waren ten volle verdiend. En ook bij de hulde het koor en zijn knappen direc teur gebracht, sluiten wij ons gaarne aan. ELECTRICITEITSSTORING. Duisternis in eenige gemeenten en tramstagnatie. Gisteravond heeft een eigenaardige elec- triciteitsstoring plaats gehad, waarvan slechts eenige gemeenten van de vele. bij de Leidsche Centrale aangeslotenen, hinder hebben ondervonden. Omstreeks 5.20 werd de electriciteitsvoor- ziening in de gemeenten Zoeterwoude, Voor schoten, Wassenaar en in de streek van Ter Aar stop gezet en de eerste gemeenten zaten tot ongeveer 7 uur, de laatste tot on geveer 8 uur in het donker. Ook het tramverkeer van Leiden over Voorschoten naar Den Haag ondervond een twintigtal minuten stagnatie door stroom- onderbreking. Naar wij vernemen vinden deze storingen vermoedelijk haar oorzaak in de sterke temperatuursverwisseling bij den ingeval len dooi. Hierdoor is in de stations vocht opgetreden, dat kortsluiting tengevolge had. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 82-jarige wed B., wier kleeren vorige week Vrijdag in haar woning aan de Lange- straat met vuur uit de kachel in aanraking kwamen, tengevolge waarvan zij ernstige brandwonden bekwam, is gisteren in het Acad. Ziekenhuis aan de gevolgen overleden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen geneeskunde de heeren J. L. Edixhoven (Leiden), W. Springer (Den Ilaag), Y. Ro denhuis (Apeldoorn), P. H. Verspijck (den Haag). Bevorderd is tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld: „Over Prikkel-The rapie" de heer Th. I. J. M. Deelen geboren te Tilburg. Gisteren slaagden te Den Haag voor het Staatsexamen, voobloopig diploma ma chinist ter Koopvaardij, de heeren Joh. v. d. Burg en Hendr. Velthuvzen, beide leer lingen van den machinisten-cursus, verbonden aan de Ambachtsschool te Leiden. De opperrabbijn van het Ressort 's-Gravenhage der Israëlitische gemeente, de W.E.W. heer I. Maarsen, zal op Zon dag a.s. een bezoek aan Leiden brengen. Z.wew. zal bij den namiddagdienst in 'le Synagoge, die aanvangt om halfvier, een predikatie houden. Evenals een paar jaar geleden, zal ook nu op Tweeden Kerstdag een Zangdienst gehouden worden in de Hooglandsche Kerk, 's namiddags te 4 uur. Deze dienst is nu nog wat grootscher opgezet. Zong de eerste maal 't Kinderkoor „Irene" van Wijk VIII, thans zal de zangvereeniging „Ex Animo" een negental liederen ten gehoore brongen. De heer J. Rameau geeft een paar viool- soli, terwijl de heer Kooien, organist der kerk. een tweetal variatie's op Kerstliederen op 't orgel spelen zal. Voorts zal er nog gemeenschappelijk gezongen worden. Het geheel staat onder leiding van ds. Joh. W. Groot Enzerink, die enkele korte Schrift gedeelten leest, 't Eigenaardige van dezen Kerstdienst, die één uur duurt, is, dat er niet gesproken wordt. Bedoeling is, dat de aanwezigen zelf geheel actief deelnemen aan 't uitdragen van de Kerstboodschap. Men is begonnen aan het sloopen der muren van het gebouw der „Leidsche Crt." De geheele achtergevel wordt tot aan de hoogte der eerste verdieping afgebroken, I waarna de zijmuren volgen. Het zal een 1 week duren, voor de muren geheel om zijn gehaald. Dan zal de ruïne worden op geruimd. De 28-jarige Duilsche dienstbode Else Wilhaus die hier diende heeft eergisteren zonder voorkennis haar dienst verlaten met BINNENLAND. De Tweede Kamer heelt de wet tot be. hond van natnnrschoon aangenomen (2e Kamer, 3e Blad). Het voorloopig verslag Is verschenen In zake de wijziging der Ongevallenwet (Bin nenland, 2e Blad). De voortgezette vergadering van de ver- eeniging „Het Nederlandsche Wegencon gres" (Binnenland, 2e Blad). De gestrande logger KW 140 is nog steedi niet vlot; de bemanning aan wal (Gemengd, 2e Blad). Een moedige redding in volle zee (Ge. mengd, 2e Blad). De aanslag op den Haagschen politie-tn- spectenr Paul voor de Haagsche Rechtbank; 20 jaar geëischt (Rechtzaken, 2e Blad). BUITENLAND. De slnitingsrede voor het Kerstreces van het Engelsche parlement (Buitenl., le BI.), Voor de sovjets compromitteerende stuk ken te Sjanghai gevonden (Buitenl., le Blad) Grieksche steun voor de nitgeweken Ar meniërs (Buitenland, le Blad). achterlating van haar koffers en haar pas poort. Ieder die inlichtingen kan verstrek ken omtrent dit meisje gelieve zich te ver voegen op het Hoofdbureau van Politie al hier. Tegen J. H., bode van Ter Aar op Lei den, is procesverbaal opgemaakt ter zake van verduistering van f 41 ten nadeele van de ta. W. alhier, voor wie hij een rembour- sement had. Hedenmorgen is uit het portaal van de Hartebrugskerk een rijwiel ontvreemd ten nadeele van zekeren L., alhier woonachtig. Hedenmorgen om h3lfnegen kwam een juffrouw per fiets de Diefsteeg uitrijden, toen juist een andere op de Breestraat pas seerde. Daar beiden nogal haast schenen te hebben, was een botsing onvermijdelijk. Van een der dames werd het rijwiel ernstig beschadigd. Beiden kwamen met den schrik vrij. Het aantal werkzoekenden, ingeschre ven bij de Arbeidsbeurs op 21 Dec. 1927, bedroeg in totaal 1054, tegen 1023 op 23 Dec. 1926. BURGER-ZANGSCHOOL. Prins Pauweveer. Voor 't eerst hebben we gisteravond de Burgerzangschool onder nieuwe leiding rien optreden. Vroeger was men gewoon op den dirigeerstoel te zien de trouwe figuur van den eeuwig-jongen heer Duyster. Maar hij is heengegaan. Op verzoek van den heer v. d. Lijke brachten de talrijke aanwezigen gaarne hem een stille hulde, door zich een oogenblik van hun zetels te verheffen. Als operette was ditmaal gekozen iets nieuws, dat breekt met de vroegere operet tes zoowel in taal als in muziek. De taal js toch gespeend van allerlei niet-pangbare uitdrukkingen in de spreekwijze, dus vrij van boekentaal en de muziek is modern georiënteerd. Zoowel libretto als muziek is uitnemend verzorgd. Voor het eerste zorgde mevr. Dyne Cramer—Schaap, voor het laat ste de heer Jac. Jansen, beiden uit Alkmaar. Het was dus een echt Nederlandsch werk. liet libretto heeft een zeer levendigen inhoud, 't is alles actie en bewering. Het geeft in 't kort weer hoe een eigengereid prinsje, opgezet bovendien door een kwaden genius van een lijfpage. allerlei leeliike din gen doet, doch tot een goed mensch wordt gemaakt door hem als koksleeH'ng naar de hofkeuken te verbannen, waar hij leert wer ken en tot beter inzicht wordt gebracht. Het loopt alles vlot en gemakkelijk en voor kinderen licht aanslaande in beerriimn :n indenken. Alles is op rijm gehouden, ook het parlando, dat nog al zwaar is tenge volge van de soort rei-wisseling. die daarin telkens is verwerkt, 't Tc erht kinderlijk, zonder echter kinderachtig te worden. De muziek bevat vele loopende melo dieën. coed van instrumentatie, doch nevens enkele nassages, die zeer moeilijk

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1