AGENDA. Wollen Mantelstof TELEGRAMMEN. LAND- EN TUINBOUW. Donderdag. Gebonw Patrimonium: Zondagschool Chan- tepie de la Sausaye. 6 nor. Schouwburg: Burgerzangschool „Prins Pauweveer". 7% uur. Leiderdorp-Zoeterwoude: Nationale rij merij voor paren op Meerburg, n.m. 1 uur 90 min. Warmondsche IJsclub: Hardrijderij nam. 1 uur 30. Vrijdag. Nat. Reddingsleger, Groeneslceg 6: Bid stond. 8 uur. Katwijk aan Zee, Gemeeniezaal: ds. Zandt 7*/' uur. Zondag. Jerël, Groenesteeg 18: Samenkomsten 10 en 6uur. Spr. J. J. Verroen Jr. Nat. Reddingsleger, Groenesteeg 6: Staf kapitein J. Hazenberg, 's morgens 6 en 's avonds 8 uur. Middelstegracht 3: Bijeenkomsten te 6 en 10 uur v.m. en 6 uur n.m. Maandag. Middelstegracht 3: Bijeenkomsten te 10 uur v.m en 3'/« uur n.m. Sohouwburg: Cabaret Mia van Gelder. 1 Degelijks. .Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot t uur kinder- en lamilie malinêe. „City-theater" Haarleramerstr.: Bioscoop voorstellingen te 8 uur. '«Woensdags en 'sZaterdags matinée te 2 uur. „Luxor-theater", Slalionsweg: Bioscoop- en Vanèlé voorstellingen Dagelijks te 8 uur 's Woensdags en 's Zaterdags matinée le 2 uur „Trianon-Theater", Breestraat: Bioscoop- en Variélé voorstellingen Dagelijks te 8 uur. Lakenhal: Tentoonstelling „Oud-Leiden". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 19 Dec. tot en met Zondag 25 Dec. (lsten Kerstdag) waargenomen door de apotheek van den heer W Felle, Kort-Rapenburg 121, tele foon 69-f. Maandag 26 Dec. (2den Kerstdag) nemen waar de apotheken der heeren G. H. Blan ken. Hoogewoerd 171, telef. 502 en D. J, r. Driesum, Mare 76, telef. 406. RECLAME. 140 C.IHI. breed. 3( 45 BELGIE. De legerkwestie. In zijn antwoord aaD Vandorveldo bij de bespreking in de Kamer van het legercon- tingent, verklaarde de minister van defen sie, dat hij tot een organisatie van het le. gor wil komen. Hij wenscht den diensttijd zoo kort mogelijk te maken, doch de laat ste oorlog heeft bewezen hoe gevaarlijk het is manschappen te mobiliseeren, die geen voldoende militaire opleiding ontvan gen hebben. De reserve-troepen bleken vuU komen waardeloos. Om van een man een soldaat te maken, zijn S maanden onvol doende, zelfs wanneer men over een vol ledig kadei beschikt en het kader is te genwoordig niet compleet. In geval van mobilisatie zou België 1070 officieren en 16.340 onderofficieren te weinig hebben. Spr. wijst er op, dat door de ontwikkeling van de auto-aanmaak, een Duitsche aanval heel wat meei verpletterend kan zijn dan in 1914. Tegenover een dergelijken aanval zou men een leger van belang moeten kun nen stellen Onder den tegenwoordigen stand van zaken zou geen enkele organisa tie toestaan om met kans op succes weer stand te biedeD. Wij dachten, dat Duitschland geheel ont wapend was. zelfs officieel FRANKRIJK. De vlootbouw. De Fransche Kamer heeft het vloot- program aangenomen volgens hetwelk een kruiser, 6 torpedohootcn en torpedojagers, 5 duikhooten. 1 mijnenveger en 2 verken ningsschepen zullen worden gebouwd. Van de kosten wordt op de begrooting voor 1927 nog een bedrag van 187» millioen en op de begrooting van 1928 een bedrag van 150 millioen francs gebracht. De minister van marine deelde mede. dat de schepen op stapel zullen worden gezet, zcodra ook de Senaat het programma zal hebben goedgekeurd. ENGELAND. Vooreerst geen betrekkingen mei Rusland Werkgevers en werknemers in nader overleg. In het Lagerhuis vroeg Ponsonby (arbei derspartij) aan Austen Chamberlain, ol hij iets mede te deelen had over den uitslag van zijn onderhoud met Litwinof te Geneve. Chamberlain zeide, dat het communiqué, dat Litwinof aan de pers verstrekte, on middellijk na het onderhoud, a:les gezegd heeft wat er te zeggen viel en hij was niet bereid verdere inlichtingen te govern Ponsonby vroeg: „Bestaat er eenige hoop op een hervatting dezer besprekingen ?n Chamberlain antwoordde: „Neen, ik zie geen kans om de besprekingen te hervatten tot de omstandigheden veranderd znn." Na afloop van een vergadering van het algemeene congres der vakvereenigingen werd een communiqué uitgegeven, waarin bevestigd wordt, dat het voorstel van een groep van werkgevers, om een conferentie van werkgevers en arbeiders bgeen te roe pen ter beraadslaging over de middelen tot bevordering van den industrieelen vrede, aangenomen is. In het communiqué wordt voorts mee gedeeld, dat een sub-comité van het congres •ntussclien de vragen zal uitwerken, die, volgens de opvatting van het congres voor het oogenblik voor dergelgke besprekingen in aanmerking komen. De oppositie bij de beraadslagingen werd geleid door den ex- tremistischen secretaris van den mijnwerkers- bond. Cook, die 't toestemmend besluit een der ongelukkigste beslissingen noemde, weike de Engelsche vakvereenigings-beweging ooit heeft genomen en welke slechts tegenstel lingen kan brengen. Het verloop der beraadslagingen toonde echter duidelijk, dat de invloed van den radicalen vleugel der vakvereen:ging3-be\ve- ging danig getaand is. Sir Alfred Mond en enkele andere in- dustrieele leiders verklaarden zich zeer voldaan over dit besluit van het congres. OOSTENRIJK. Door een vronw gepresideerd. De Oostenrijksohe bondsraad is voor het eerst door een vrouw gepresideerd en wel door de vertegenwoordigster van Stiermar ken, mevrouw Ridel-Zeynek. Het was de eerste maal, dat in Oosten rijk een wetgevende vergadering door een vrouw werd gepresideerd en do vergadering trok dan ook in hooge mate de belangstel ling. Een talrijk publiek en ook de bondskan selier mgr. dr. Seipel woonden de zit ting bij. ROEMENIE. Na de sfadentenrelletjea. I>e vijf commissarissen van politie ie Klausenburg zijn in verband met de onlangs voorgekomen relletjes door studenten allen van hun functie ontheven. RUSLAND. Arrestaties en vrijlatingen. Volgens een bericht uit Moskou heeft de Gepoe de laatste twee dagen te Moskou en omgeving ruim 200 speculanten gearre steerd. Ongeveer 350 kooplieden en particulieren, die geen bepaald bedrijf uitoefenen, zijn uit Moskou verwijderd. De hoofddirectie der gevangenissen deelt mede, dat, op grond van de bij het 10-jarig bestaan dei sovjet-unie verleende amnes tie, tot nu toe 19.670 gevangenen uit de gevangenissen ontslagen zijn: In totaal zul len 111.000 gevangenen in vrijheid gesteld worden. CHINA. Duitschland waarnemer der Russische belangen Tegen de zeerooverij. De sovjetregeering heeft de Duitsche re geering verzocht de bescherming van hare belangen in Zuid-China over te nemen. Wegens de onzekerheid der verhoudingen in China heeft de Duitsche regeering dit verzoek ingewilligd in dezen vorm, dat zij haar consuls in Zuid-China instructie gege ven heeft, binnen het kader van hun feite lijke bevoegdheden en zoover de omstan digheden hel toelaten, de 9ovjetbelangen en sovjetburgers le beschermen De Russische consul mag nog tot Zater dag in Sjanghai blijven. De Engelschen zijn opnieuw krachtig op- gelreden tegen de Ghineesche zeeroovers op de Jangtse en vermeesterden een roover- schip, doch de bemanning had zich gebor gen. BRAZILIË. V ron wenkiesrecht. De Senaat heeft een Tesolutie aangeno men om aan de vrouwen het actieve en pas sieve kiesrecht toe te kennen Het ligt echter in de bedoeling het kiesrecht voor de vrouw eerst op 35-jarigen leeftijd te lalen ingaan. BUITENLANDSCH GEMENGD. VORST EN DOOL In Rijnland steeg de thermometer die 's ochtend nog 12 gr. vorst aanwees, tegen den middag plotseling tot O. Tevens begon het zacht te regenen, waardoor ijzel ont stond. 's Avonds daalde de thermometer weer tot eenige graden onder het vries punt Rijn en zijrivieren zijn vol drijf ijs. De scheepvaart is stil gelegd. Merkwaardigerwijze is op bet oogenblik de koude in Duitschland grooter dan ia centraal-Rusland In Moskou wees de ther mometer 12, in Leningrad 9 graden, tegen 15 en hooger in Berlijn, Hamburg etc. Wel heel eigenaardig is het dat op Groenland een temperatuur beerscht van 7 graden boven nul beerscht. Trouwens in Zuid-Noorwegen vriest het hard, in Noord-Noorwegen is hot om het vriespunt. De ernstige vorst in Oostenrijk en voor al in Weenen duurt nog voort In Ween en heerschte 's ochtends nog een koude van 21 graden, een temperatuur, die Weenen sedert 3-4 jaren niet meer meegemaakt heeft Door de koude en de sneeuwjacht zijn gisteren op alle lijnen der Oostenrijk- sche bondshoofdstreek ernstige verkeerssto- ringen ingetreden de treinen hadden ver scheidene uren vertraging Eenige Poolsche treinen kwamen 4 uur te laat. In Hongarije daalde de thermometer gisteren tot 19 gr. onder nul. In de Londensche' ziekenhuizen zijn 1400 menschep opgenomen die ledematen ge broken of minder ernstige ongelukken op- geloopen hadden tengevolge van den ijzel op straat Het verkeer van de electrische trams en de bestellingen van melk en kran ten waren er door ontwricht. Ook te Parijs hadden vele ongevallen plaats door de gladheid, gevolg van de in getreden dooi. EEN MIJNONGELUK. Tengevolge yan een ontploffing in den afgeloopen nacht in een mijn te Johnson City, in Illinois, zijn zeven mijnwerkers be dolven. Drie lijken zijn teruggevonden; de andere lijken zouden moeten worden prijs gegeven. DE AMERIKAANSCHE DUIKBOOT. De admiraal, die de reddingsoperaties van de duikboot leidt, deelde gisteravond laat mee, dat het wrak verloren is. De lijn. waar aan het vastgemeerd lag. is gebroken door den hevigen wind. Om 16.15 Amerikaansche tijd kon zelfs geen spoor meer van het schip gevonden worden. De duikers zijn aanvankelijk vruchteloos doende geweest om de duikboot terug te vinden en den geheelen dag hebben kleine zeil-booten zonder resultaat over een groole oppervlakte gedregd Eén der duikers kwam boven na 53 minuten onder water te hebben doorgebracht en zeide. dal hij niet in staat was geweest om meer dan vier voet vóór zich uit te zien en dat hij nergens hel wrak had kunnen ontdekken, al had hij 50 voet van den Oceaanbodem afgezocht. Toch is het wrak later teruggevonden, maar alle hoop is nu natuurlijk wel opge geven. LINDBERGH IN MEXICO. De president van Mexico, Calles, en de oud-president Obregon hebben op verzoek van Lindbergh, als passagiers in diens toe stel een half uur boven de stad gevlogen. HET EESCHADIGDE SCHILDERIJ. In het midden van November heeft een slagersknecht in het Louvre te Parijs e'en schilderij van Le Nain. „de familie-disch", waarvan de waarde op een millioen frank wordt geschat met een scherp mes bekrast. De man heeft nu terechtgestaan en is tot dertien maanden veroordeeld Hij zeide zijn daad te hebben gepleegd om in de gevangenis te komon. Toen de president van de recht bank hem vroeg waarom hij dan niet liever een lantarenpaal of zoo had beschidigd. ant woordde de man. dat zijn daad dan niet in de couranten zou zijn gekomen en hij wilde, dat zijn familie van zijn toestand zou af weten. EEN GROOT BUITENGOED VERBRAND. 9 do oden. Het oude slot van graaf Tarnowskl te Dzikow (Klein-Polen) werd bijna geheel in de asch gelegd. Tijdens het reddingswerk zijn 9 personen om het leven gekomen, waaronder een leerlinge van een gymnasium en 2 studenten Ongeveer 20 personen wer den gewond Het blus9chingswerk duurde tot den laten avond en werd zeer bemoei lijkt door de vorst en het gebrek aan water. Het afgebrande slot is een van de oudste Poolsche ridderkasteelen en bevatte groote verzamelingen van kunsthistorische betee- kenis. oude schilderijen en een der grootste bibliotheken van Polen van meer dan 20.000 deelen. ROOFOVERVAL OP EEN POSTKANTOOR. Twee ambtenaren neergeschoten. Twee mannen drongen le Ohligs, in Rijn land in het postkantoor binnen, sprongen oveT de vrij hooge lokellen en terwijl zij de ambtenaren met revolvers in bedwang hiel den. eischten zij het aanwezige geld op. Beide ambtenaren, die het dichtst bij de roovers waren, wilden zich verzetten en werden neergeschoten. De roovers maakten zich meester van e'en gedeelte van het geld en konden ontsnappen zonder herkend te worden. DE MISDAAD IN CAL3TORNIÊ. Te Los Angelos is een afgrijselijke mis daad gespleegd. Daar i9 een 12-jarig meisje Marion Parker op schandelijke wijze ver moord en hel lijk is tegen den losprijs van 1500 dollar aan den vader gegeven, die toen in de waan leefde dat het kind nog in leven was. De dader noemde zich ,,Fox". In verband daarmede zijn eenige personen gearresteerd, doch reeds is gebleken, dat daaronder niet de dader is. Inmiddels heeft „Fox" opnieuw een brief geschreven, waarin hij aankondigt, dat Mar- jorie, de tweelingzuster van Marion, hetzelf de lot zal ondergaan, om den „last" die va der Parker hem bezorgd heeft. Mocht deze ook daarna nog werk maken van de gruwel daden, dan kwam hij zelf aan de beurt. Een ander 9poor kreeg de politie in han den toen een dronken vrouw in de Vijfde Straat de aandacht trok door luidkeels te blijven roepen: „Ik heb het niet gedaan, maar zij." Zij bleek thuis te hooren in een huis dat uitzag op de plek. waar de moor denaar met Parker afgesproken had zijn dochter uit te zullen leveren. Zij zelf, de 23-jarige Lillian Padley, en een andere be woner van deze zeer luxueuse appartemen ten, William Long. zijn in hechtenis geno men, nadat in het huis bloedsporen en an dere verdachte leekenen van misdrijf ge vonden waren Op een der muren was ruw weg een figuur geteekend, waarbij „Iska- riot" stond, een naam, die ook in de brieven aan Parker een paar maal voorkwam. In een garage dichtbij, waar tot Zondag een auto stond, die sindsdien verdwenen is, stond het opschrift- Laat alle hoop varen, gij die hier binnentreedt. Het laatste berichl is. dat de politie een man op het spoor is. William Edward Heck- man, die zij voor den eigenlijken dader houdl. Zij heeft vingerafdrukken genomen op een rad van de auto. waarin hel lijk van het jonge meisje naar haar vader terug werd gebracht. De vingerafdrukken correspon deerden met die van den 17 jarigen Edward Heckmann. een vroegere employé op de Bank van Parker, den vader van het meisje, i Haar onderwijzer heeft in een portret van den jongen, dengeen herkend, die Marion van school is komen halen De politie neemt aan. dat Heckmann zich op Marion's vader heeft willeD wreken. Heckmann werd 6 maanden geleden op de Bank ontslagen en gearresteerd wegens valschheid in geschrifte Hij kwam niet in de gevangenis, daar hij moest zorgen voor zijn moeder. Heckmann moet het aan Parker geweten hebben, dat hij met den rechter in aanraking kwam. Men is naar Heckmann gaan zoeken, toen bleek, dat hij van zijn kamer was weggevlucht. Zijn moeder in Kansas-City zeide, dat hij gedurende eenige weken niet thuis was ge weest. De politie is hem nu op het spoor, nadat een garagehouder vertelde, dat hij 5 bus sen benzine verkocht had aan een man. die aan Heckmann's signalement beant woordde. De auto, waarin „Fox" het lijk van het meisje naar haar vader terugbrachte be hoorde aan een dokter, die vlak bij Heck mann woonde in Kansas-City en was in November gestolen. Onbevestigde geruch ten, dat men den moordenaar le pakken had, maakten het publiek razend. Terwijl de menschen nog voor het bureau stonden, werd een verdachte daar binnen gebracht. De man bleek later niels met de zaak uit staande te hebben, maar men had hem bijna gelyncht. 446t STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdajr 22 Dec. 1927. 3c Klasse 4e Lijst. Hooge prijzen; 8093 fH 000 19300 200. 15056 20228 100. Prijzen van 45.-=. 272 572 788 895 1056 1109 1163 1487 1622 1797 2275 3219 3384 3520 3958 4088 4770 5122 5197 5921 6118 6153 6357 6756 6791 6S94 7144 7345 7893 8138 8315 S40Q 8829 8845 8909 9173 9364 9631 9660 10320 10954 11044 I115 11217 11227 11278 11378 11456 11555 11868 12608 12792 12878 12956 13056 13107 122C2 13210 13290 13703 13779 13972 14354 11746 14781 14313 14868 15187 15523 16079 16091 16093 16339 16433 17007 1705" 17083 17230 17311 17317 17560 17785 17921 18037 19032 18944 18949 19039 19162 19279 19631 19568 20318 20531 20631 20682 3e Klasse I* Lijst: Verbetering: 19213 vervalt timet zün 9213 vervalt. 3e Klasse 2e Lijst: 7283 m.x. 7253. DE IERSCHE VRIJSTAAT. LONDEN, 22 Dec. (Reuter). De gouver neur van den lerschen Vrijstaat is gisteren hier aangekomen en verklaarde dat zijn bezoek ten doel had de industrieele en com- mercieele aangelegenheden te bestudeeren die hem van nut konden zijn bij de uitwer king van een politieke formule voor de eco nomische onafhankelijkheid van den Vrij staat. DE ITALIAANSCHE LIRE. ROME, 21 Dec. (Stefani). De ministerraad heeft gisteravond een wetsontwerp aangeno men; de pariteit van de lire wordt vastge- gesteld op een goudwaarde van 7.919 gram fijn goud voor honderd lire, dat is 19 lire voor één dollar en ongeveer 92.16 lire voor één pond sterling. GRATIE VERLEENINGEN. ROME, 22 Deo. (V. D.) Mussolini heelt ter gelegenheid van Kerstmis aan ongeveer driehonderd politieke gevangenen gratie verleend. Hieronder bevinden óch acht vroegere afgevaardigden, die wegens vijandige uitingen tegenover Mussolini waren gedeporteerd. Het zgn de afgevaardigden Carina, Beltramelli, Andrea, Basio Luigi, Benedetti Tullio, Canevary, Gini Umberti, Tanzi en innamorati. Voor de gedeporteerde afgevaardigden Campanozzi en Morea en twee andere personen is de straftijd verkort. Tot hen, wier straf werd kwijtgescholden, behooren ook twee priesters. EEN VERDRAG BET GRIEKENLAND. ROME, 22 Dec. (V D.) Gisternamiddag werd in het ministerie van builenlandsche zaken de eerste conferentie gehouden tus- schcn den Grieksehen minister van buiten- landsche zaken Michulopolis en Mussolini over het sluiten van peii nieuw vriend schapsverdrag Verwacht wordt, dat het nieuwe verdrag spoedig na Nieuwjaar zal worden geteekend. In het verdrag zou Grie kenland zich aansluilen bij het Itaiiaansche standpunt inzake Albanië. HET ITALIAANSCH-ALBANEESCH VERDRAG. TIRANA, 22 Dec. (Belg. Tel. Ag.) De mi nister van buitenlandsche zaken is naar Rome vertrokken tot het uitwisselen der goratificeerde verdragen tusschen Italië en Albanië gesloten. Vervolgens begeeft de mi nister zich naar Parijs. DE VEHHOUDING TOT FRANKRIJK. ROME, 22 Dec. (V.D.) In diplomatieke kringen verluidt, dat spoedig na Nieuwjaar tusschen Frankrijk en Italië onderhande lingen zullen beginnen over de oplossing van de tusschen beide stalen hangende kwesties In de eerste plaats zullen bespro ken worden de kwesties inzake Tanger en Lybië, terwijl verder de positie der Italianen in Frankrijk een onderwerp ter bespreking zal uilmaken Er wordl op gewezen dat de onderhandelingen tusschen beide staten zul len plaats hehhen zonder inmenging van een andere mogendheid. UIT EGYPTE. CAIRO, 22 Dec (Reuier) Het blad AI Ahram verklaart, dat de minister van bui tenlandsche zaken heden aaD de vertegen woordigers der capitulalie-mogendheden een rota zal aanbieden, waarin erkend wordt wik belang de Egyptische regeering hechl aan de rechlep en belangen der buitenland sche mogendheden, maar tevens mei klem betoogd wordt, dal het stelsel der capitula ties den vooruitgang des lands in den weg staat. De Egyptische regeering stelt dus voor verschillende kwesties van bijkomstig be lang te regelen, in afwachting van hel hou den eener internationale conferentie, in een interview moeien verschillende vertegen woordigers van capitulalie-mogendheden verklaard hebben, overtuigd te zijn, hun re geeringen er toe te kunnen bewegen, aan Egyptes verlangen recht te doen weder varen. UIT DE VLIEGWERELD. CURTISS FIELD (New York), 22 Dec, (Reuter). De vrouwelijke vliegenier Berf Acosta is van plan vandaag is een Fokker- vliegtuig op te stijgen om te trachten het duurrecord te slaan. BUENOS AYRES. 22 Dec. De Fransche vliegers Costes en Lebrix hebben een mooi record behaald. Zij vlogen in een ononder broken vlucht van 12 1/2 uur over 't Andes- gebergte tijdens de vlucht van 12000 mijl van Santiago in Chili naar Lapaz in Bolivia, PARIJS. 22 Dec. (V.D.) Kapitein Anthoi- nalmdie, die Maandag naar Athene vertrok, i9 in Adalia (Turkije) aangekomen. Aan boord is alles wel. DE AMERIKAANSCHE DUIKBOOT. LONDEN, 22 Deo. (V. D.) Uit New- York wordt gemeld, dat, volgens berichten uit i'rincetown, hedennacht omstreeks 3 u. weer teekenen van leven zijn waargenomen in de duikboot S 4, nadat daarin zuurstof was gepompt. De reddingswerkzaamheden worden voortgezet PROVINCETOWN (Massachusetts), 23 Dec. (Reuter). Om 3 uur vannacht konden duikers geen leeken van leven in den ge zonken onderzeeër S4 meer onldekken, zelfs niet nadat gedurende vijf uur versche lucht was toegevoerd in de ruimte waar da nog overlevenden zich bevonden. (Men ziet, hoe beide telegrammen in flagrante tegenspraak met elkaar zijn. Red. L. D.) VLIEGTUIG BESTELLING. WASHINGTON, 22 Dec. (N. T. A. draadl.J Het departement van marine heeft vandaag met een vliegtuigfabriek te New-York een contract afgesloten voor de levering van 20 vliegtuigen, welke op slagschepen moeten worden meegevoerd. BOOT OMGESLAGEN. BENTON (Alabama), 22 Dec. (N. T. A, draadloos). Een kleine roeiboot, waarin een blanke en vijf negers zaten is op den Ala- bama-rivier omgeslagen. Alle zes inzitten den verdronken. j (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) PLUIMVEE, BEWEGING IS ONMISBAAR. Bij de beste voedering en een zindelijke,; luisvrije behuiziüg kan het toch nog ge beuren dat kuikens slecht opschieten of merkbaar achterblijven. Men gaat dan zoe ken naar de oorzaak, maar vergeet daarbij zoo licht dat jonge dieren ook voldoende ruimte moeten hebben om zich flink en vrij te kunnen bewegen. De ervaring leert dat lichamelijke beweging op de ontwikke. ling van de jonge dieren een zeer gunsw- gen invloed heeft Dit berust daarop, dat door oefening de voornaamste organen zich sterker ontwikkelen. De spieren, dat zijn die deelen welke men gewoonlijk vleesch noemt, bestaan uit vezels en kunnen des te meer presteeren hoe meer vezels zij bezitten Bij den opgroei nemen de spieren in om vang toe, met andere woorden 't aantal ve. zeis vermeerdert sterk De nieuw-vorming van deze vezels neemt jui6t toe hoe meer de spier gebruikt wordt met inachtneming van de vereischte momenten van rust. De spierwerking versterkt op haar beurt het skelet en vooral de gewrichten. De beweging toch ontstaat door samen trekking en weer daarop volgende strekking der spierbundels, waarmee gepaard gaat een versterking van de banden en pezen en een verhard'ng der beenderen. Als een spier werkt worden stoffen ver bruikt en daarom moeten weer nieuwe stof fen toegevoerd worden. Deze behoefte aan nieuwe krachtetoffen bevordert den eetlust, het organisme tracht door het opnemen van voedsel het ontstane verlies te dekken. Hierbij speelt het bloed de hoofdrol, het voert de stoffen aan, die in de spijsverte- rings-organen zijn gevormd In de spier wor» den deze stoffen omgezet; eigenlijk een soort verbranding grijpt er plaats door op neming van zuurstof uit de lucht. In de longen gebeurt deze onmisbare wisselwer king, want de afgewerkte stoffen moeten verwijderd, opgeruimd worden. Evenals in een haard asch en rook er uit moeten om hem brandende te houden, evenzoo moeten de stofwisselings-produkten een uitweg vin- den, opdat de spieren met vermoeien en krachteloos worden. Het bloed voert dus aan wat noodig is en neemt mee wat tot vergiftiging en onderganp van het geheele organisme zou leiden. Hoe meer beweging, hoe meer stofwisseling De longen zetten zich uit en de borstholte wordt verruimd door vrije lichaamsbeweging. Ook de hart spier neemt in kracht toe en het bloedva tenstelsel ondervindt op zijn beurt daar weer voordeel van. Er wordt meer bloed gevormd en het aantal roode bloedli chaampjes neemt sterk toe, waardoor een grooter weerstandsvermogen ontstaat tegen allerlei van buitenaf komende schadelijke invloeden Hoe meer frissche lucht opge nomen kan worden, vooral wanneer te ge lijker tijd de directe zonnestralen de dieren bereiken kunnen, des te gunstiger zullen de eind-resultaten zijn bij onzen pluim- veefok. Daarentegen zijn de nadeelen van gebrek aan lucht, van onreine atmosfeer legio en oefent dit speciaal op de longen een ver nietigenden invloed uit: er vormen zich be paalde vergiftige stoffen, die het groeien beletten en ten slotte tot ondergang van het individu leiden.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2