68 "«JAARGANG WOENSDAG 21 DECEMBER 1927 No. 20789 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts per regel voor advertentién uit Leiden en plaatsen xvaar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentién 35 Cts per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdag? en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrerht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2 35. per week 0 t8 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f 2.35 -f- portokosten. Dit nummer bestaat uit 0RIE Bladen EERSTE BLAD. ERNSTIGE UITSLAANDE BRAND. Drukkerij en retterij van „De Leidsche Courant" door onbe kende oorzaak een prooi der vlammen geworden Door krachtig ingrijpen van de brandweer is uitbreiding van den brand tot de belendende perceelen voorkomen. OPLEIDINGSSCHOOL VOOR U. L. O. AAN DE DRIFTSTRAAT. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat voor overplaatsing van leerlingen van lagere scholen naar de vermoedelijk op 5 Januari a.s. te openen opleidingsschool voor u. 1. o. aan de Driftstraat gelegenheid bestaat tot en met 24 December a.s. aan genoemde school, van des voormiddags holfnegen tot halftien en op Donderdag en Vrijdag boven- 1 dien van des namiddags halftwee tot twee uur. A. VAN DE SANDE BAKHUIZEN, meerd, die wel spoedig met één mot^r- Burgemeester. SpUjj; 0p <je plaats van dsn brand arriveerde, doch de twesde en derde spuit bleven wel 3022 wat lang uit. Ongeveer zes uur was de brandweer in ieder geval met veel materiaal ter plaatse Hedenmorgen heeft een hsvige brand ge woed in het gebouw van „De Leidsch Cou rant" aan het Rapenburg. Om kwart voor zes werd de brand bsmerkt door voorbygangers, die zagen, dat er von- k0?» Vïj§en -ib°Ven ^ebauw* het gebouw, waarin de adm.nistratis, de r Onmiddellyk werd de brandweer gea.ar- Qact;e en ae bovenwoning van den irectei VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 21 December 1927. Een aardig kijkje op de Kaag; ook de liefhebbers van ijszeilen halen hun hart weer op. De achterzijde van de drukkerij van de „Leidsche Courant". Duidelijk ziet men de grillige ijskegels aan de kozijnen. en oogenblikkelyk werden twaalf slangen uitgelegd, waarvan er zes door „M3ison Bruins", dat aan het gebouw van „De Le.d- sche Courant" grenst, werden geleid. De groote nieuwe motorspuit weigerde dienst, waarschjjnlyk doordat zij bevroren was, Intusschen stond het grootste gedeelte van het gebouw in lichterlaaie. Uit alle ramen van zetterjj en drukkerij, waarvan de ruiten reeds spoedig gesprongen waren, lekten de vlammen langs de muren. Het dak, dat het eerst door de vlammen was aangetast, was reeds omlaag gestort en mei de bintlaag der eerste verdieping bran dend in de zetterij terecht gekomen. Spoedig was het te zien, dat er van dit gedeelte van het gebouw niet te redden vieL En het werd al heel gauw duideiyk, dat er van het geheele gebouw niet meer dan kale muren zouden overblyven. Onderwyl werd het voorste gedeelte van oactie en de bovenwoning van den directeur, den heer B. Lans, zijn gevestigd, ijverig nat gehouden, om uitbreiding van den brand naai dit gedeelte te voorkomen. Tot acht uur werd met vele stralen water gegeven op het brandende gedee'te, waar van tegen dien tijd niet meer dan zwart geblakerde muren waren overgebleven, liet water, dat daarover werd uitgestort, kris talliseerde spoedig, zoodat wat er v&n het gebouw overbleef in een winterkleed werd gehuld. Omtrent de oorzaak van den brand kunnen we nog melden, dat deze waarschijnlijk is j uitgebroken op de derde verdieping, waar een teekenschool was gevestigd, daar het bovenste gedeelte van het g:bouw het eerst brandde en vanwaax het vuur zich naar j beneden uitbreidde. j De materieele schade, die nu nog raoei- 1 lijk is te schatten, is in ieder geval zeer aanzienlijk. Vermeld dient nog te worden, dat onze burgemeester, rar. Van de Sande Bakhuyzeu, die bij het eerste alarm t9r plaatse verscheen, aanstonds met den directeur en hoofd redacteur van de L. Crt. alle pogingen in het werk stelde om te redden, wat net eerst gered moest worden. Mede aan zijn per soonlijke hulp is het te danken, dat het grootste gedeelte van het archief en do leggers intijds konden worden gered. Ook de verpleegsters, wonend in het huis hoek Rapenburg—Lang.brug, verdienen j een woord van lof, daar zij gedurer.de den j brar.d af en aan liepen om aan de stijf verkleumde brandweermannen thee rond te brengen. Nu de „Leidsche Courant" voorloopig een eigen bedrijf niet zal kunnen voortzetten, .zal zij op de persen van ons Blad worden georukt Vanwege den R.-K. Volksbond verzoekt men ons met verwyzing naar de adver tentie voorkomende in dit Blad te willen berichten, dat de lessen aan de teekenschool tot nadere aankondiging zjjn gestaakt. De brandwachts verzochten ons, hun dank over te brengen aan de burgery, die de mannen bij hun naarstigen arbeid in de barre koude, geregeld van warme Koffie heeft voorzien. Naar wij vernemen wordt de brand- en waterschade door verzekering bij de Oude Bossche gedekt. Omstreeks tien uur was alle gevaar voor uitbreiding van den brand geweken. Tegen twaalf uur kon het groote materieel inruk ken, doch men bleef nog den geheelen mid dag de smeulende overblijfselen nablus- schen. Wij brengen aan het eind van dit ver slag gaarne een woord van hulde aan de brandweerlieden, die ondanks de felle köude zich moedig hebben begeven in den strijd legen het alles vernietigende vuur. Het wa- l ter, dat langs hun kleeren gutste, bevroor - terstond en zoo liepen de hardwerkende mannen urenlang in een met ijs omhulde plunje. Het werd zoo slim. dat twee brand- i weerlicden op een oogenblik zelfs door de i koude bevangen, moesten worden ingedra- I gen bij Maison Bruyns. Daar werd medi- sche hulp ontboden om de mannen te be- I handelen. CHR. EIST. UNIE. AFD. LEIDEN. In de Nulszaal heeft gisteravond mr. dr. I N. G. Veldhoen voor de afd. Leiden der Chr. Ilist. Unie een voordracht gehouden over „Belang, Leuze, Beginsel". De bijeenkomst, die niet slecht bezocht was, werd door den voorzitter, den heer Lekkerkerker geopend met voorlezing van 1 Joh. -f-, waarna spr. voorging in het gebed. Dr. Veldhoen constateerde, dat er een ze kere matheid hcerscht bij de politieke be schouwingen. Ilij verklaarde, dat er iets s wat neerdrukt en hij sprak er zijn vreugde over uit door de kiesvereeniging in de gele genheid te zijn gesteld om te kunnen spre ken om te waarschuwen tegen het gevaar van matheid. Spr. wees er op dat de religie in het alge meen gesprdïtn iets centraals is in onze persoon. Wij moeten onze verhouding, aldus spr., bepalen tegenover God en Zijn openbaar heid. God, aldus spr., heeft ons geschapen als sociale wezens. Wij zijn door Hem gezet in de Maatschappij en hebben daarin een roeping, ook een politieke roeping. Wij zijn geroepen onze houding te bepalen tegen over Hem, en dat zal ook zijn de richting tegenover onze politiek. Wij hebben een vasten grond noodijj, ook in het Staatkundig leven. Spr. wil niet spreken over de bestaande tweeërlei levensopvattingen, die eigenlijk ook beslissend is voor het publieke leven. Hij vergeleek met eenige zeer fraaie beelden den mensch, die meent zonder God te kun- i nen gaan en staan en den mensch die zijn verhouding kent tegenover God en Zijn I openbaring Spr. noemde de Chr. levens- en j wereldbeschouwing arm. Maar zij is duur zaam en komt de stormen door. omdat daar- I bij niet de mensch en zijn intellect, maar God en Zijn woord in het middelpunt slaan. Spr. noemde het een kwestie van eerlijke durf om voor zijn politieke overtuiging uit te komen. Hij wees er op. dat alle men- schen, die los van God handelen, één ricn- ting uitgaan. En hij vergeleek met de Chr. Ilist Unie. die minister Heemskerk nog kor telings een „vojkspartij" noemde, waarin plaats is voor allen, die leven in de open baring Gods, onverschillig tot welken maat- schappelijkén groep zij behooren. Slechts het Christelijk beginsel kan in het midden staan, aldus spr.. ook in de Chr. Hist. Unie. Als dat ontbreekt, kan men wel het woord Unie schrappen. Men moet aldus ging spr. verder, voor zichtig zijn met het kiezen van een leuze. Hij noemde het voor sommige partijen moei lijk indien zij geen leuze hadden'. Maar spr. is bang voor een leuze, omdat de Chr. Hist, die niet noodig heeft, omdat hij zijn beginsel heeft dat beter is dan een leuze. Spr. heeft geen bezwaar legen een leuze als van Groen van Prinslerer tegen de revo lutie het Evangelie", die hij een blijvende leuze noemt. Vervolgens waarschuwde spr er tegen, dat het ..'t gaat om ons beginsel" geen leuze' mag worden. Hij bedoelt daarmede dat deze leuze geen holle phrase mag worden. En hij meende dat deze waarschuwing overal in de Unie mag worden gedaan Spr. ziet daarin een gevaar, dat men moet leeren kennen om er legen te kunnen waken. Het is de taak van de Kiesvereeniging om daarmede tegen le' waken. Spr. wees ook op de noodzakelijkheid om sprekende over het beginsel ook op de toe passing daarvan le wijzen, in het dagelijksch leven. Want nooit aldus mr dr. Veldhoen kunnen wc in een zondige wereld 100 percent toepassing van onze beginselen ver wachten Het blijft steeds een worsteling om de toepassing zoo hoog mogelijk op te voe ren. Ook al zaten er in de Tweede Kamer 51 Chr. Ilist. afgevaardigden. Spr. concludeerde daarom, dat niet het belang, niet de leuze, doch het beginsel in het middelpunt dient te staan. Van uit dat middelpunt moeten alle belangen geleidelijk gc-diend. Spr. eindigde met de woorden, dien goeden strijd gestreden, uit kracht van het beginsel. Na een korte discussie sloot de voorz. de vergadering. Dr. Veldhoen ging voor in dankgebed. BINNENLAND. Te Leiden is overleden dr. C. M. van Voorthuysen. (Laatste Berichten, le Blad). Het gebouw der „Leidsche Courant" door brand verweest (Stadsn. le Blad). De oorlogsbegrooting aangenomen. (Tweede Kamer, 2e Blad). Een verzoek aan de Regeering tot af schaffing van den vaccinatie-dwang. (Bin nenland, 2de Blad). Een berucht inftreker is ontsnapt uit een der Haagsche ziekenhuizen. (Gemengd, 3e Blad). Ernstig ongeluk te Amsterdam; één jon gen gedood. (Gemengd, 3e Blad). Ee arbitrale uitspraak in het Dnitsche ijzerindnstrie-conflict bindend verklaard. (Buitenland, le Blad). Baldwin over Engeland en de ontwape ning. (Tel., le Blad). Monarchistisch complot te Odessa ont dekt. (Buitenl., le Blad). Hevige koude en sneeuw in het buiten land. (Buitenl. 3de Blad en Tel. le Blad). Weer een ramp op een Amerikaanscli oorlogsschip (Buitenl., 3e Blad). Groote brand te Antwerpen. (Buitenl. 3e Blad en Tel. le Blad). TOPOGRAFISCHE TENTOONSTELLING VAN „OUD-LEIDEN". De tentoonstelling, die de Vereeniging „Oud-Leiden" in de expositiezalen van de Lakenhal heeft ingericht en die. naar wij meldden, Zaterdag door onzen burge meester werd geopend, verdient door iede- ren goeden Leidenaar, door ieder die het zich tot een eer rekent geboren te zijn. of te wonen en te werken in onze goede roem ruchtige stad met haar prachtige historie, moest worden bezocht. Oudere stadgenooten zullen er hun herinnering aan verdwenen sladsschoon kunnen opfrisschen, of zij zul len kunnen zien datgene waarover hun ouders of grootouders met hun hebben ge sproken en de jonge Sleutelstedeling zal er kunnen leeren door de vele platen en kaar- het begin der negentiende eeuw moet ge schilderd zijn, behoort. Plattegronden van de stad tijdens het beleg vindt men in vak De zijkant van het gebouw, waar vanuit het vuur het heftigst door de brandweer werd aangegrepen. Een met ijs overdekte brandweerman op den voorgrond.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1