UITGEWOGEN BUSGROENTEN NEDRA 68ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 15 December 1927 Tweede Blad No. 20784 GEMEENTEZAKEN. BINNENLAND. E. J. SCHOONDERGANG-SPEET FEUILLETON. De Hollandsche Wasch vrouw JE ZEEPPOEDER KASGELDLEENINGEN. Bjj Raadsbesluit van 17 October 1927 werd B. en W. gemachtigd om gedurende het loopende kwartaal kasgeld op te nemen tot een maximum-bedrag van f500.000. dit oogenblik heeft de gemeente de beschikking over pl.m. f575.000, waarvan f250.000 door plaatsing in prolongatie tij delijk rentegevend is belegd en een bedrag van pl.m. f 118.000 in rekening-courant staat bij de Bank voor Nederlandsche Gemeenten. In verband met deze kaspositie, behoeft waarschijnlijk vóór 31 Dec. a.s. van de mach tiging geen gebruik meer te worden ge maakt. Daarentegen staat wel vast, dat ln het eerste kwartaal van 1928 tot het sluiten van een kasgeldleening moet worden over gegaan, omdat in dat tijdvak, bij de groote uitgaven, op het einde van 1927 te doen, zich zeer omvangrijke betalingen zullen voegen, o.a. wegens renten en ailossingen van geldleeningen. Het is derhalve noodzakelijk, dat ten aanzien van het eerste kwartaal van 1928 een machtiging tot het aangaan van kas- geldleeningen wordt verleend Het maximum-bedrag zou ook thans kun nen worden bepaald op f500.000, waarbij weder buiten beschouwing is te laten de som van f 70.000, tot welk bedrag, ingevolge de krachtens Raadsbesluit van 29 Juni 1925 met de Bank voor Nederlandsche Gemeen ten aangegane rekening-courant-overeen komst het debet-saldo der gemeente bij die Bank kan stijgen, zonder dat vooraf de goedkeuring van Ged. Staten noodig is. VERHURING VAN VERSCHILLENDE PERCEELEN LAND C.A. Op 31 Dec. a.s. eindigt de huur val verschillende landerijen en op 30 April 1928 die van de bouwmanswoning „Ende geest" c.a., zoodat in de verhuring van een en ander weder moet worden voor eien. De geboden huurprijzen kunnen volgens B. en W. voldoende worden geacht, terwijl alle huurders zich met de verhuringvoor- waarden kunnen vereenigen. B. en W. stellen voor te verhuren: L aan W. en N. Bink, alhier, voor den tijo van twee jaren, ingaande 1 Jan. 1928, de perceel en teelland in de Waard, kad. bekend gemeente Leiden, Sectie N. nis 333, 334, 335 en 336, tezamen groot 1.68.44 H.A., tegen een huurprijs van f 675 per jaar; II. aan J. Meyer, alhier, voor den tijd van vijf jaren, ingaande 1 Januari 1928: a de perceelen weiland, kad. bekend ge meente Oegstgeest, Sectie E. nis 1697 ged., 42 ged. en 44, tezamen groot 5.20.00 H.A., tegen een huurprijs van f950 per jaar; b. de perceelen weiland, kad. bekend ge- een huurprijs van f875 per jaar; meente Oegstgeest, Sectie E. nis 46, 49 en 52, tezamen groot 4.50.40 H.A., tegen III. aan Jac de Groot te Oegstgeest, voog den tijd van vijf jaren, ingaande 1 Januari 1928: a. een partij wieland en bosch. kad. be kend gemeente Oegstgeest. Sectie B. nis 1172 ged., 591 en 592, te zamen groot 2 25.50 H.A., tegen een huurprijs van f 480p jaar b een partij weiland kad. bekend ge meente Oegstgeest, Sectie B. nis. 1027, 411 en 412. tezamen groot 1.63.33 H.A., tegen een huurprijs van f 300 per jaar; c. een perceel weiland met boschje, kad bekend gemeente Oegstgeest, Sectie B. nis 596 en 410, tezamen groot 2.62.70 H.A., tegen een huurprijs van f 450 per jaar; voor den tijd van vijf jaren ingaande 1 Mei 1928: de bouwmanswoning .Endegeest" c.a. ge legen aan den Rijksstraatweg van Rotterdam naar Amsterdam, kad. bekend gemeente Oegstgeest. Sectie B nis 566. 569, 950 en 1388, tezamen groot 0.91.41 H.A.. tegen een huurprijs van f 500.per jaar; IV. aan G Schut, alhier, voor den tijd van één jaar. ingaande- 1 Januari 1928 het per ceel teelland in den Pesthuispolder, kad. bekend gemeente Leiden. Sectie L. No. 1199 ged., groot pl.m. 0.05 00 H.A., tegen een huurprijs van f 15.per jaar; V. aan H. de Ligny, alhier, voor den tijd van drie' jaren ingaande 1 Januari 1928. de langs den Kanaal weg gelegen perceelen wei land, kad. bekend gemeente Leiden Sectie M. nis. 2919 en 2920, tezamen 2.30.80 H.A. tegen een huurprijs van f 400.-^ per jaar. VI. aan J Verhoog, alhier, voor den tijd van vijf jaren, ingaande 1 Januari 1928 de perceelen weiland in den Grooten Stadspol- der, kad. bekend gemeente Leiden, Sectie K. nis. 41. 926, 928 1034, 1462 en 3754, tezamen groot 6.47 16 H.A., tegen een huur prijs van f 1125 per jaar; VII aan A. J. Rodenburg, alhier, voor den tijd van drie1 jaren, ingaande 1 Januari 1928, het niet tot baggerterrein ingerichte gedeelte van het perceel weiland gelegen aan de Slaaghsloot, kad. bekend gemeente Leiden, Sectie' N. no. 178, groot 0.90 00 H.A., tegen een huurprijs van f 130.per jaar. EEN EXTRA ONDERSTEUNING IN DE KERSTWEEK. Ingevolge Raadsbesluit van 6 December 1926 werd in de Kerstweek van dat jaar, evenals in die van 1925, aan gehuwden, kostwinners en alleenstaande personen, die hetzij door het Burgerlijk Armbestuur, hetzij door den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken, werden ondersteund, een extra on dersteuning van 25 pCt. op de gewone uit- keeringen verleend. De kosten bedroegen in 1926 voor het Burgerlijk Armbestuur f783.21 en voor den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken f 1206.05. Aangezien er naar het oordeel van B. en W. aanleiding bestaat een dergelijken maat regel ook thans weder te nemen geven zij den Raad in overweging zoo'n extra-onder steuning te verleenen. KOSTELOOS GEBRUIK VAN GEMEENTEL. LOKALEN. In de Raadsvergadering van 31 October j.l. werd ter fine van praeadvies in handen van B. en W. gesteld het verzoek van het Uitvoerend Comité tót regeling en ontvangst van het driejaarlijksche Congres der .Inter national Astronomical Union", om het koste loos gebruik van de verschillende localitei- ten der Stads-gehoorzaal van 4 tot 14 Juli 1928. Aangezien het voor onze stad en de Uni versiteit een onderscheiding is, dat een In ternationaal Congres van groote weten schappelijke beteekenis als het onderhavige alhier wordt gehouden, de Stads-gehoorzaal in den regel voor dergelijke congressen kosteloos wordt afgestaan en de zaal boven dien in het zomerseizoen bijna niet pleegt te worden verhuurd, bestaat bij dit College te gen inwilliging van het verzoek geen be zwaar. Behalve de localiteiten van de Stadsge hoorzaal heeft het Comité B. en W. ver zocht ten behoeve van het groote aantal commissies, van welke er verscheidene ter zelfder tijd als het Congres vergaderen, ook de beschikking te mogen hebbeD overeenige kleinere vergadergelegenheden, welke van uit het Congrescentrum gemakkelijk te be reiken zijn, en wel over enkele lokalen van de scholen aan de Aalmarkt en de Bree- straat. Bij onderzoek bleek B. en W. dat zonder bezwaar van een 4-tal lokalen der Meisjes school aan de Breestraat gebruik kan wor den gemaakt. AFSLUITING VAN DE MARIA- GIJZENSTEEG. Eenige belanghebbenden hebben zich tot B en W gericht met het verzoek, te bevor deren, dat de Maria Gijzensteeg, vormende een verbinding tusschen de Haarlemmer straat en de Oude Vest, op Zon- en Feest dagen, en voorts de9 avonds en des nachts, voor het verkeer wordt afgesloten. In over eenstemming met den Commissaris van Politie komt hun dit inderdaad, ten einde vervuiling en andere ongewenschte toestan den tegen te gaan, wel wenschelijk voor, ter wijl de Maria Gijzensteeg op de gestelde tij den wegens de onmiddellijke nabijheid van de Klimmende Leeuwsteeg en het geringe verkeer zonder bezwaar kan worden gemist Met adressanten werd een regeling gemaakt, volgens welke zij toestemming verleenen, de van gemeentewege en op kosten van de ge meente te plaatsen ijzeren hekken in de muren hunner panden te bevestigen en een van hen zich met het tijdig openen en slui ten der hekken belast. Voorts werd overeen stemming bereikt met de aanwonenden over de na te noemen tijden van openen en slui ten. Overeenkomstig het advie9 van de Com- niissie van Fabricage geven B. en W. alsnu in overweging aan den Raad: a. voor zooveel noodig te verklaren, dat de Maria Gijzensteeg gedurende de maanden 8 April tot en met September van des na middags 8 uur, en gedurende de maanden October tot en met Maart van des namid dags 6 uur, tot des voormiddags 7 uur, en voorts op Zon- en Feestdagen gedurende den geheelen dag, voor den openbaren dienst niet meer bestemd is; b. B. en W. te machtigen in verband met do sub a bedoelde afsluiting van de Maria Gijzensteeg het noodige te verrichten. RECLAME. 2694 HEERENGRACHT 63 TELEFOON 601 VERLAGING DER INKOMSTENBELASTING Het verslag van de commissie van voorbereiding. Verschenen is het Verslag van de Com missie van voorbereiding, in wier handen was gesteld het wetsontwerp tot verlaging van het tarief der inkomstenbelasting en wijziging van art. 243a der Gemeentewet en van art. 126 quinquies der Prov. wet. Aangenomen, dat een verlaging van de inkomstenbelasting gewenscht is, zouden verscheiden leden der commissie boven het voorgestelde stelsel van verlaging verre ver kiezen een stelsel, waarbij het bedrag van laagste belastbaar inkomen zou worden verhoogd b.v. van f 800 op f 12.000. Een deel dezer leden wa9 van oordeel, dat het minst krachtige de^l der bevolking, indien tot belastingverlaging wordt overgegaan, thans ook relatief meer dient te worden ontlast Andere leden meenden, dat de voorge stelde regeling het voordeel heeft, dat zij voor de gemeenten geen schade medebrengt, omdat deze door haar geheven opcenten of, voor zoover zij een eigen inkomstenbelas ting heffen, het tarief dier belasting kunnen verhoogen. Enkele leden gaven als hun meening te kennen, dat het voorgestelde tarief met een te laag belastingbedrag aanvangt Voorts werd er onder meer op gewezen, dat het voorgestelde tarief niet geeft, wat de Me morie van Toelichting zegt, n.l. een verla ging van belasting van ten naastenbij een vijfde voor alle inkomens. De leden, hier aan het woord, waren van oordeel dat men eenvoudig alle bedragen, welke thans wor den geheven, met 20 pCt verlagen kan. De Minister van Financiën verklaart in zijn antwoord o.m., dat de onderstelling, als zou de ontworpen verlaging de grootste ver mindering brengen voor die aangeslagenen, te wier aanzien een zoodanige vermindering het minst noodig is, niet juist is. Immers, de aangebrachte vermindering is voor allen dezelfde. De strekking van het ontwerp is ook niet den opzet van 1919 te corrigeeren; de progressie, aangebracht in dat jaar van hoogconjunctuur, is nog volkomen vol doende. Uit het Engelsch van GEORGE BARR McCUTCHEON. (Nadruk verboden).) 20) Lord Huntingford zoekt u, zei Hugh opstaande. Hij zag dat zij boos was toen zij opstond Ik hoorde hem tegen den kapi tein zeggen, zei Hugh, dat uw moeder, Lady Huntingford, een slecht spel cribbage speelt. Ze keerde zich snel om. Mijn moeder, mr. Ridge? Ja, uw vader plaagde Kapitein Shad- hurn met zijn spel. De verbazing in haar oogen werd grooter; zij wreef haar hand over haar voorhoofd, klaarblijkelijk perflex, en hem steeds aan starend. Er was een vreemde klank in haar stem toen zij weer sprak. Mr Ridge, weet u dan niet.... Wat? U weet toch wel, dat ik Lord Hun- tingford's dochter niet.... U wilt toch niet zeggen, dat u zijn dochter niet bent? stamelde Hugh, in twij fel over wat zij bedoelde. Ik ben Lady Huntingford. Zijn vrouw? Zijn vrouw! Hugh was te verbijsterd om iets te zeggen en was niet in staat om iels anders Ie doen dan zijn hoed af te nemen, toen zij den arm jan den grijzen Lord nam en zachtjes tegen hem zei: Goeden nacht, Mr. Ridge. HOOFDSTUK X. Een onplezierige ontmoeting. De „Tempest Queen" had vroolijke pas sagiers aan boord. De jonge officieren, de Amerikanen en de rijke pleizierzoekers uit andere landen jong en oud vormden een vroolijk gezelschap. Van allen, die aan boord waren, werd slechts één man veraf schuwd door zijn medepassagiers: Lord Huntingford Niet zoozeer om zijn manieren tegenover hen; maar om zijn harde, bittere houding tegenover zijn jonge vrouw. Hij gaf haar terechtwijzingen in het openbaar, alsof hij een kind voor zich had en bovendien steeds onverdiend. Zij verdroeg het oogen- schijnlijk geduldig en poseerde niet als een martelares. Maar haar onderdrukte opsland en gekwetste trots ontgingen haar mede passagiers niet, want het masker van haar onderdanigheid en gelatenheid was heel doorzichtig. De twee jonge vrouwen werden dikke vriendinnen, ofschoon de Engelsche verfijnd en zacht was en de Amerikaansche ondanks haar liefheid, trolsch. een beetje agressief geestig, gewiekst en spontaan Grace was wel eens jaloersch wanneer zij Hugh met de nieuwe vriendin zag praten, maar dit ge voel verdween onmiddellijk, wanneer zij dacht aan den puren adeldom van karakter van Ladv Huntingford. De Tlinke. aardige Mr. Veath was geluk kiger dan hij ooit gedroomd had te zullen zijn. toen hij in New York aan boord ging met de schaduw van ballingschap over zijn toekomst. Hij had aller vriendschap ver overd; de mannen noemden hero den „real Americain" en de mwen legden een we reld van alles omvattende waardeering in de eenvoudige opmerking: Ik mag Mr. Veath wel. Het was nu niet meer te ontkennen dat hij verliefd was op Grace Vernon, gezegd „Miss Ridge". Dat was hem hot langer hoe duidelijker geworden, naar mate de zonnige dagen en schitterende nachten hem dich ter bij het einde van de reis brachten. Soms had hij vreemde buien van moedeloosheid. Het was nooit zijn ambitie geweest zijn leven te beginnen in zijn tegenwoordige hoedanigheid. Hij had zich den langen weg uitgeteekend haar positie en eer en hij be hoorde niet tot hen, lie onderweg bezwij ken. De victorie moest glorieus zijn en Grace de prijs der overwinning. Grace, die missionaris werd! Het zou een lange, hevige worsteling zijn om het van douane ambtenaar tot minstens gevolmachtigd mi nister te brengen maar het doel was de inspanning waard 1 En Hugh? Die werd hoe langer hoe jaloerscher op Veath. Hij durfde er met Grace niet over spreken, want iets zei hem dat er in haar houding niets te laken viel. Zelfs in zijn blinde er gernis vergat hij niet, hoe lief en trouw ze wa9 en dat ze dit toch alles ondernomen had om hem In rustiger oogenblikken be dacht hij, dat hij Veath niets kon verwijten, want die was heilig overtuigd dat Grace zijn zuster was. Dank zij deze gemoedsfol teringen ging Hugh er slecht uitzien; hij werd somber en was bij voorkeur alleen. Zoowel hij als Grace waren teleurgesteld door deze reis Dat zij niet voortdurend sa men konden zijn. ergerde hen vreeselijk en ze verlangden vurig naar den drie en twin tigsten Mei. Grace was populair. Er waren maar wei nig jonge vrouwen aan boord en maar twee De Minister is, al is het ontwerp tech nisch juister dan een waarin over de ge- heele linie de vermindering met precies een vijfde plaats heeft, bereid aan de gemaakte opmerking tegemoet te komen door voor alle inkomen? juist 20 pCt. lager te gaan, dan het bestaande tarief. Een daartoe strek kende nota van Wijziging is reeds ingediend Blijkens het nader mondeling overleg tus schen Commissie en Minister gaf de meer derheid der Commissie te kennen, dat zij zich met een verhooging van den kinder aftrek niet zou kunnen vereenigen. ACTIE VOOR VRIJWILLIGE DIENSTNEMING. Een request aan den minister door een groot aantal Neder landsche werkgevers. Aan den minister van Oorlog is het vol gende request gezonden Aan Zijne Excellentie den Minister van Oorlog, 's-Gravenhage. Geven met verschuldigden eerbied te ken nen, ondergeteekenden, allen Nederland sche werkgevers, dat zij doordrongen zijn van het besef, dat ter handhaving van den internationalen vrede ook de Nederlandsche Staat moet kunnen beschikken over een weermacht, welker samenstelling waarborgen biedt voor haar deugdelijkheid; dat de loting, zooals die op het oogen blik wordt toegepast, niet bevorderlijk is voor de gewenschte samenstelling der weer macht, omdat zija. elementen in het leger brengt, die door don tegenzin uit hoofde van persoonlijke, politieke of ethi sche overwegingen, waarmede zij hun dienstplicht vervullen .ontbindend werken op de kracht van het leger; b. jongelieden uitsluit, die er prijs op zouden stellen hun dienstplicht te vervullen; dat zij meenen, dat dit nadeel van de loting beperkt kan worden door te bevor deren, dat door vrijwillige dienstneming bij de militie zich een weermacht ontwikkelt, die haar kracht ontleent aan de gezonde opvattingen van jongelieden, die meer op bouwende begrippen ten opzichte van de bestaansnoodzaak en het doel van de weer macht hebben; dat zij bereid zijn hun volle medewerking te geven aan den opbouw van een weer macht als bovenbedoeld, door: le. hun invloed aan te wenden, dat jon gelieden, zoo-als hierboven aangeduid, vrij willig aan de militie deelnemen; 2e. bij het ontstaan van vacatures in hun bedrijven aan die sollicitanten de voorkeur te geven, die in den vorm van vrijwillige dienstneming bij de militie oen persoonlijk offer aan de gemeenschap hebben ge bracht; 3e. aan bij hen tewerkgestelden, die vrij willig voor de militie onder de wapenen moeten komen, hetzij voor eerste oefening, hetzij voor herhalingsoefeningen, te waar borgen a. dat zij daarvan geen geldelijk nadeel zullen ondervinden; b. dat de tijd, dien zij onder de wapenen moeten door brengen, niet zal worden afgetrokken van hun verlof; dat naar hun meening het vooroefenings instituut van den VrijwilligeD Landstorm de aangewezen oefenschool is voor deze vrijwilligers; dat van regeeringswege ter verwezenlij king van dit streven bij wettelijke bepaling zou moeten worden vastgelegd, dat deze vrijwilligers in mindering komen van het jaarlijks benoodigd contingent; weshalve zij de eer hebben Uw Excellen tie te verzoeken wel die maatregelen te willen treffen, die hun 6trekken tot bevor dering van de vrijwillige dienstneming; 't welk doende, enz. Dit request is geteekend door: Stoom vaart-Mij. Nederland; Nederlandsche Han- del-Mij.; A. Philips, Eindhoven; Rotter- damsche LloydSteenkolen Handelsver. Rotterdam; Nederlandsche Rijnvaart-Ver. Rotterdam; Nederlandsche Transport-Mij. Rotterdam; L, Smit eD Co Internationale Sleepdienst; P. Smit Machinefabriek en Scheepswerf Rotterdam: Mij. Fijenoord Rotterdam; Werf Gusto firma Smulders; Van Rossem, Rotterdam: Burgerhouts Ma chinefabriek en Scheepswerf; Van Duyven- dijks Scheepswerf; Constructie Werkplaats of drie die er aantrekkelijk uitzagen. Van den vroegen morgen tot den laten avond werd ze belegerd door mannen altijd maar mannen. Ze negeerden Hugh met al de onverschilligheid die „den broer" een maal ten deel valt. Zij dan9ten met haar, zongen met haar en trachtten openlijk met haar te flirten, alles voor de oogen van een zekeren Mr. Ridgeway, die bestendig op het kookpunt stond. De spaarzame, zoete oogen blikken Yan samenzijn leken Hugh en Grace dan ook edelsteenen van vreugden kost baarder dan de diepste en schoonste droo- men over hun toekomstigen huwelijken staat. Zij leefden, om zoo te zeggen, op die oogenblikken. Op zekeren avond wandelden zij even zelfbewust als schuldig op het voordek, toen zij plotseling Veath achter zich aan zagen komen Ze versnelden hun pas en een half uur lang liepen zij als hardloopers in een wedloop, steeds op eenigen afstand voor den armen Veath uit, die ten slotte kalm ging zitten en bleef wachten totdat zij plotseling voor hem kwamen te staan. Hij had natuur lijk niet begrepen dat zij hem trachtten le ontloopen, en begreep evenmin waarom broer en zuster zoo een roode kleur hadden en zoo'n gelukkige stemming uitstraalden toen hij ten slotte het genoegen had met hen op te wandelen. Vrouwelijke intuïtie waarschuwde Grace, dat Veath's houding een anderen vorm ging aannemen dan dien van gewone vriend schap Ze merkte dat hij iets om haar begon te geven Misschien was hij al we! verliefd dacht ze. want hij vertoonde die onweer- sprekende verschijnselen, die een vrouw niet ontgaan en waarvan een man denkt dal hij ze absoluut weet te verbergen De „Queen Teropeat" verliet Port-Said ta RECLAME. 1689 en Werktuigenfabriek „Nederlandsche Staalindustrie"; Beukens en Reyneke Cho coladefabrieken; Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf; Jamin Suikerwerkfabriek; Koninklijke Koffiebranderij IJsendijk; Van der Meer en Schots Handel-Mij.Ringers Cacao- en Choc.fabriek; Scheepsbouw Mij. Nieuwe Waterweg: Rott-erdamsche Droog dok Mij. Machinefabriek Gebr Stork en Co.; N.V. Menko Mach. fabr. Enschedé; Spinnerij Roombeek, Menko en Co.; A. P. Gelderman Hertog; Mach fabriek G. Dik kers pn Co.Katoen Mij v.h. Scholten en Co.H. ten Cate Hzn. en Co. SCHEEPVAART-INSPECTIE. Naar het Corr.-Bur. meldt, zal tot hoofd inspecteur voor de Scheepvaart worden benoemd de heer C. Fock. DE PHILIPS' INDIË-ZENDER NAAR HUIZEN. Zooals men weet heeft Philips-Radio in dertijd een terrein op de Oostermeent bij Huizen gehuurd van Stad en Lande van Gooiland, bestemd voor het bouwen van den permanenten Indië-zender, aldus het „Hbld." Sedert is herhaaldelijk gesproken van het verplaatsen van dezen zender naar Hilversum en werd omtrent Huizen niet meer gehoord. Wii zijn thans in staat mede te deelen, dat binnen korteD tijd een aan vang zal worden gemaakt met het bouwen der zendinstallatie op bovenbedoeld ter rein, dat gelegen is ten Z.-O van het dorp Huizen, hemelsbreed op een afstand van ongeveer 1500 M van het bestaande zend station van den N D.O De bouwaanvraag is gisteren bij het gemeentebestuur van Huizen ingediend. De gebouwen zijn ontworpen dooT de architecten J. W en ir J. D. Hanrath te Hilversum Het complex is 63 M. lang en wordt in de richting Noord-Zuid opgetrok ken aan de uiterste Noordzijde van het ge. huurde terrein zoodat de zendmasten, die 100 m. hoog zullen worden, vrij van de gebouwen en ten Zuiden daarvan zullen worden opgericht. Het complex bestaat uit drie vrijstaand© gebouwen, verbonden met overdekte gan gen, welke beide 6% M lang worden fti het meest Noordelijke gebotlw is de ma chinekamer ondergebracht met transforma torenruimten. In het middelste aan den Westgevel de 5 bij 6 M groote studio, waarvan gescheiden door de vestibule met entree, een versterkerruimte wordt aange bracht. De achterzijde van dit gebouw wordt ingenomen door een woning. Bet derde gebouw zal de zendruimte bevatten, die 151/a bij 15% M. groot wordt De ge bouwen bevatten alle slechts één verdie ping, de grootste hoogte is omtrent 6% M., alles vlak afgedekt. De opzet is dus heel wat grooter dan van den anderen Hui- zer zender, waarvan de geheele installatie is samengedrongen in een gebouwtje nog niet zoo groot als de zendruimte van den Philips-Indië-zender zal zijn. PROP. COMPTON's MEENING OVER HET PHILIPS-LABORATORIUM. In een interview, dat een correspondent van de United Newspaper Information Ser vice, waaraan o.a. zjjn aangesloten de New- York Herald, Chicago Tribune en Le Matin, dezer dagen heeft gehouden met prof. Arthur H. Compton, ait Chicago, den win ner van den Nobelprijs voor natuurkunde voor 1927, sprak de laatste de meeniog zij stond naast Veath tegen de verschan sing geleund. Waarom wilt u toch eigenlijk missio naris worden? vroeg hij plotseling. Toen bloosde hij, zich te laat herinnerd, dat hij Hugh beloofd had hierover niet te spreken. Neemt u mij niet kwalijk ging hij snel voort. Ik heb beloofd, ik bedoel ik had deze vraag nooit mogen doen. Ik was het een oogenblik vergeten. Mr. Veath, ik word geen missionaris. Niets van dien aard, zei zij een beetje opge wonden. En Hugh zei van wel. O, nu zeg ik wéér te veel. Hugh maakte een grapje. Tk missio naris! Hoe hebt u dat kunnen gelooven? Meent u dat in ernst? riep hij uit. Natuurlijk, zei zij, trachtend hpm recht in zijn oogen te kijken, hetgeen allerzieligst mislukte Iets in zijn blik verblindde haar op dit oogenblik; zij wist de waarheid alsof zijn hart een open boek was. Waarom gaat u dan naar de Philip- pijnen? hield hij aan. Ze keek hem verschrikt aan en sloeg toen. vuurrood van schrik en verlegen heid de oogen neer. Wat moest zij voor antwoord geven? We maken alleen maar een plezier reisje. stamelde zii Hugh en ik kregen plotseling zoo'n zin om naar Manilla te gaan. nu en nu zijn wp op weg. - U wilt toch niet zeggen, dat dit een plezierreisje is? vroeg hij terwijl hij haar met een vreemden blik aanzag. Een gril. zej ze haastig, kijk eens, die Arabieren daar. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5