68"° JAARGANG DONDERDAG 15 DECEMBER 1927 No. 20784 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. TWEEDE KAMER. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH Mi* DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cis. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2.35. per week /0 13 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2 35 portokosten. Olt nummer bestaat uit 0RIE Bladen EERSTE BLAD. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op MAANDAG 19 DECEMBER 1927, des namiddag te twee uur. De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van 5 leden der Commis sie, bedoeld in art 2, le lid, sub 3o der ver ordening, houdende Reglement voor de Commissiën van Advies betreffende de ar- beids- en dienstvoorwaarden van het perso neel in dienst van de gemeente Leiden. (Af tredend: de H.H. F. Eikerbout, J. Wilbrink, P. Heemskerk, K. Sijtsma en H. J. Baart). 2c. Benoeming van 5 plaatsvervangende leden dier Commissie (Aftredend- de H.H D. Parmentier, J. A. van der Reijden, Th. M. W. Bergers, Mr. A. J. Romijn en J. J. Val- lentgoed). 3o. Begrooting, dienst 1928, van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (262) 4o. Staat van af- en overschrijving op de Tjegrooting, dienst 1926, van het College van Vrouwen-Kraammoeders. (262) 5o. Rekening, dienst 1926, van het Col lege van Vrouwen-Kraammoeders. (262) 6o. Begrooting, dienst 1928, van het Col lege van Vrouwen-Kraamoeders. (262) 7o. Voorstel tot verhuring van verschil lende perceelen land c.a. (263) 8o. Voorstel in zake het sluiten van kas- geldleeningen, gedurende het le kwartaal 1928. (264) 9o. Verordening, tot wijziging van de verordening van 2 Augustus 1920 (Gem.-bi. No. 35), laatstelijk gewijzigd bij verordening van 22 November 1926 (Gem.blad No. 19), betreffende het verleenen van een bijslag op de pensioenen aan gemeente-ambtenaren en hunne weduwen en weezen toegekend, krachtens de verordening regelende het ver leenen van pensioen en wachtgeld aan ge meente-ambtenaren en de verordening rege lende het verleenen van pensioen aan we duwen en kinderen van gemeente-ambtena ren. (265) lOo. Voorstel om Burg. en Weth te machtigen de verschillende localileiten der Stadsgehoorzaal en een -I-tal lokalen van de Meisjesschool aan de Breestraat, gedurende het tijdvak van 414 Juli 1928, kosteloos af te staan, ten behoeve van het te houden In ternationaal Astronomisch Congres. (266) llo. Voorstel in zake het verleenen van een extra-ondersteuning in de Kerstweek aan gehuwden, kostwinners en alleenstaan de personen, die door het Burgerlijk Arm bestuur of door den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken worden ondersteund. (267) 12. Voorstel in zake de afsluiting van de Maria Gijzensteeg.y (268) 13o. Voortzetting van de behandeling van het voorstel: a. in zake hot verleenen van een voor schot aan de Woningbouwvereniging ,,De Goede Woning" ton behoeve van de vol tooiing van haar gebouw aan de Gasstraat, oorspronkelijk bestemd voor badhuis en van een bijdrage in het exploitatietekort van dat gebouw b. in zake het huren van het sub a be doeld gebouw, ten einde daarin'het tijdelijk Gemeentelijk Waschbureau le vestigen; c. tot vaststelling van den desbetreffenden begrotingsstaat. (238) LEIDEN IN WINTERTOOI. Sneeuw, door velen met gejuich begroet, men denke b.v aan de jeugd, wordt door vele anderen allesbehalve met gejuich ont vangen. Zegt de volksmond niet. dat men er driemaal last van heeft, le als ze valt. 2a als ze ligt, 3e' al9 ze wegdooit? En ontegen zeggelijk is daarin veel waars, ook met het oog op het verkeer, dat er groolen hinder van ondervindt. Maar toch het wille donzige sneeuw kleed dekt zoo mooi de aarde, doet zoo frisch uitkomen lijnen van gebouwen en het geeft werk. De foto's in het Derde Blad geven hiervan het bewijs. De eerste toont het gebouw van het „Leidsch Dagblad". Hoe fraai spreken de contouren tegen het witte kleed, dat rondom l is neergevlokt. De tweede toont het opruimingswerk aan de Prinsessekade. De derde is genomen van achter de Molen de Valk en weïpt een blik op Rijnsburger- singel en omgeving De vierde is genomen aan den Morschsingel over het water, bij het Zusterhuis van 't oude Academisch Zieken huis. Dit viertal is nog maar een klein beeld van de schoonheid van den winter, doch: een duidelijk beeld. DERDE VOLKSBITEENKOMST. De derde volksbijeenkomst in dit seizoen was gewijd aan de danskunst en of dit nu de oorzaak is geweest van de groote belang stelling, waar dansen zulk een voorname plaats in het leven van het tegenwoordige jonge geslacht inneemt, weten we niet. maar zeker is, dat het gisteravond stampvol was in de groote Stadszaal en dat er zelfs nog tal van bezoekers waren, die zich met een staanplaatsje tevreden moesten stellen. De heer H. J. van Leeuwen aan wien de verdere verzorging van dezen avond was opgedragen, heeft zich die groote belangstel ling waardig getoond, door den bezoekers een programma voor te zetten, dat het den geheelen avond door heeft geboeid en dat stellig een onverdeeld gunstigen indruk heeft achtergelaten. Balletkunst en muziek, heeft de waarne mend voorzitter, de heer R. van Eecke in zijn slotwoord gezegd, gaan onafscheidelijk samen en het feit. dat de diverse balletten en dansen op zoo voortreffelijke wijze muzi kaal begeleid zijn geworden door een door den heer van Leeuwen persoonlijk geleid orkestje, heeft niet weinig tot het succes van dezen avond bijgedragen. Daarbij dient dan in de eerste plaats ge noemd de heer Han Zirkzee, die bovendien nog op hoogst verdienstelijke wijze een aan tal piano-soli ten gehoore heeft gebracht en daarmede zeer veel eer ingelegd heeft. Wanneer we ten slotte nog iets over de verschillende dansen willen zeggen, moeten we in hel bijzonder de uitvoering loven van het Coppélia-ballet, dat in de Brusselsche ev Parijsche opera's als toegiftje pleegt te wor den opgevoerd op de opera ,,La Bohème", waarin gelijk bekend geen ballet voorkomt. Vooral de alleraardigste scène in de pop- penkamer de keurige poppencollectie op den achtergrond was welwillend beschik baar gesteld door de firma Sehijndel, Bree straat oogsite veel bijval en werd zoowel voor de uitvoerenden als voor den heer van Leeuwen een groot succes. Daarnaast noemen we nog de aardige horlepiep door een zestal lieftallige ma troosjes, een Russische dans uitgevoerd door den heer van Leeuwen Jr. en een Spaansch ballet, waarin onze-Leidsche prima balle rina, mevr. van Ingen Schenau volop gele genheid kreeg hare talenten te toonen. De hulde, welke haar in den vorm van een bouquet en later in dien van een fraaie bloemenmand door den heer van Eecke ge bracht werd, was welverdiend. Aan het einde van den avond richtte de heer van Eecke woorden van hartel ijken dank tot den heer van Leeuwen, diens leer lingen en het orkest voor den prettigen avond, welken zij den bezoekers hadden be zorgd. LEIDSCHE C. J. M. V. PADVINDERS. De viering van het eerste lustrum had gisteravond in de Graanbeurs plaats. De zaal was tjokvol toen precies acht uur de geheele troep op het tooneel stond opgesteld en met den padvindersgroet allen verwel komden. Natdat de voorzitter, de heer L. Questroo Jr., was voorgegaan in gebed, vertolkte hij de gevoelens van dank der jubileerende vereeniging. die zich verheugen mag in een stijgende belangstelling, welke men op allerlei wijzen in de eerste vijf jaar had mogen ondervinden. De troepledcn gaf hij den goeden raad door woord en daad te blijven toonen, die belangstelling op hoogen prijs te stellen. Ons werk. aldus de voorzitter, ging het laatste jaar met reuzen schreden vooruit wat betreft de innerlijke kracht. In het oijzonder werden welkom geheelen de afgevaardigden van het hoofd bestuur der C. j. M. V., van de troepen I en III der N. P. afd. Leiden en van het Ned Mcisjesgilde en de heer T. J. v. Halter (thans te Wassenaar) een der oprichters der Ver. Met een: „jongens doet je best, opdat allen een recht genoegclijken avond hebben en er een goeden indruk van mogen mede- nemen," besloot spr. zijn welkomstwoord, waarna door alle aanwezigen spontaan het Padvinderslied werd gezongen. Daarna werd met de uitvoering van het programma begonnen, dat ons als eerste nummer te zien gaf de stamceremoniën der welpen Als de oude wol» omgeven door z'n welpen, stond daar de Akela en het was de glunderende jongens aan te zien, dat ze Akela willen volgen en hun best doen Al leraardigst was de zevensprong welke veel bijval oogstte. Of het ietwat vreemd was deze eerste zangnummers, welke op het program stonden, weten we niet. Althans in het begin ging het wat schuchter, maar toch bleek spoedig, dat het er aardig inzat en naar wij vernamen slaat voor het vol gend jaar zangles op het wekelijksch pro gram. Een daverend applaus bewees, dat de welpen van troep II een goed begin aan den avond hadden gemaakt Na de welpen kwamen de voortrekkers aan de beurt, welke op zeer verdienstelijke wijze een tooneelstukje voordroegen, geti teld „Oom Hein. Oom en Erfoom". Het spel was best, de pauze's tusschen de bedrijven buitengewoon kort, een spanning, doortin- teld met menigen vroolijken lach, maakte zich van de zaal meester. Kortom, het was af. Voor de pauze trad Hopman Buitendijk uit Deft Haag naar voren, die in opdracht van den bondsvoorzitter, ds. Ferguson, de beste wenschen aanbood en de hoop uit sprak, dat ook door de leden der afdeeling Leiden gevonden mag word het pad dat leidt naar Jezus De heer Hazers voorzitter van het troep- comité van Troep I, kwam namens dezen troep de hartelijke geluk wenschen over brengen, die hij, daar hij juist den vorigen Vrijdag in het troeplokaal zulke weinig werkelijk mooie platen zag hangen, deed vergezeld gaan van een echt padvinders tafereel in lijst, hetwelk door dèn voorzitler dankbaar werd aanvaard, met de belofte het in het troephuis een eereplaats te zul len geven. In de pauze werd druk gecolporteerd met lolen voor de tombola. Tn minder dan geen tijd waren de loten uitverkocht en ieder kon met een herinnering aan dezen avond naar huis gaan. Het gedeelte na de pauze werd gevuld door 2 partijen schermen op sabel en floret, waarvan de voortrekkers drukke beoefe naars zijn. Alsmede 2 nummers gymnas tiek en standen, die alle keurig verzorgd waren. De instructeurs, de heeren Hazen berg en De Boer, kunnen met voldoening terugzien op een tijd van moeizaam oefe nen. Tot slot van den avond kregen wij door de verkenners een echt padvinders stuk, zelf gemaakt, en getiteld: „Het ver dwenen geld". Een koddig stukje, waarbij bleek, dat ook hier eerlijkheid vóór alles gaat. De kampscène werd vermakelijk en voortreffelijk gespeeld. Met een kort slotwoord en dankzegging sloot de voorzitter deze buitengewoon goed geslaagde feestviering en wij twijfelen niet of a.s. Vrijdag zullen er zich zeker nieuwe leden gaan aanmelden in het troephuis aan de school Mare Met belangstelling wordt thans reeds uitgezien naar de aangekon digde Fancy Fair" in Februari OUDERAVOND. Gisteravond hielden school A en B aan de Paul Krugerstraat een gecombineerde vergadering, die zeer druk bezocht was; in het gymnastieklokaal was geen plaats on bezet. De heer Uittenbroek opende de vergade ring en sprak zijn voldoening uit over de talrijke opkomst, waarna de hoogste klas onder leiding van hun onderwijzer eenige liedjes zong. Vervolgens was het woord aan den heer Zeelenberg, die een boeiend be toog hield over het karakter der Openbare School. Hierna werd even gepauzeerd, om tot verkiezing der oudercommissies over te gaan. Aan 't eind der vergadering, waar een zeer gezellige geest heerschte. sprak de voorzitter eenige persoonlijke woorden van arscheid, waarna sluiting. Van 17 tot en met 24 dezer mogen de winkels tot des avonds elf uur geopend blijven. Wij brengen gaarne onder de aandacht van onze lezers dat ten postkantore alhier, hedenmorgen om tien uur de verkoop is be gonnen van de z.g. Kinderpostzegels en kin derbriefkaarten. Naar men weet zal de winst op de kaarten gemaakt, worden ge voegd bij de opbrengst der weldadigheids- postzegels en met deze verdeeld worden on der een aantal vereenigingen welke verple gen, blinde, doove, zwakzinnige, verwaar loosde, doofstomme, gebrekkige en zwakke kinderen. Men verzoekt ons de aandacht te ves tigen op de Kerslcollecte vanwege het Leger des Heils (stichter William Booth), die ook dit jaar hier ter stede weer op de gebrui kelijke wijze met de bekende op vaste punten geplaatste ijzeren polten zal plaats hebben. Wij voldoen gaarne aan dit verzoek en wekken onze lezers op het maat schappelijk werk van het Leger door het schenken van een Kerstgave te steunen. Er hebben zich ook dit jaar weer vele stum pers tot deze instelling gewend, om voor een verrassing, die hun het leed en de el lende in dit koude jaargetijde op de komende feestdagen even zou kunnen doen vergeten, in aanmerking te komen. Gistermorgen ik in het Plantsoen door een hond een aan de gemeente toebehoo- rende gans doodgebeten. Het aantal werkzoekenden ingeschre ven bij de Arbeidsbeurs op 1 Dec '27 be droeg in totaal: 958. Tegen 957 op 16 Decem ber 1926. Mobilisr.tieslachtoffers Het voorstel-Albarda inzake het zevende leerjaar verworpen. (Zitting van gisteren.) Naar aanleiding van een ingekomen adres van eenige mobilisalieslachtoffers, waarin geklaagd wordt over afwijzing van hun verzoeken om uitkeering door het Departe ment, stelt de heer K. TER LAAN (S. D.) voor, dit adres in handen te stellen van den Minister van Oorlog om inlichtingen. Namens de Commissie voor de Verzoek schriften had de heer SURING (R.-K.) voor gesteld, dit adres voor kennisgeving aan le nemen. De heer OUD (V.-D.) steunt het voorstel Ter Laan, aangezien er steeds klachten binnen komen over slechte toepassing van de wettelijke regeling. De heer SURING (R.-K.) merkt op, dat het adres geen toepassing van de wettelijke regeling vraagt. Het is slechts een verzame ling van exclamaties over armoede, waarin dc adressanten verkeeren. De heer TER LAAN handhaaft zijn voor stel. De heer DUYMAER v. TWIST (A.-R.) merkt op, dat morgen, wanneer de uitkee- ringen aan mobilisatie-slachtoffers aan de orde komen bij de Oorlogsbegrooting, aan den Minister alle gewenschte inlichtingen kunnen worden gewaagd. Het voorstel van de Commissie voor de verzoekschriften wordt aangenomen met 67 tegen 24 stemmen. Naar aanleiding van een adres van de N.V Commercieele Bank te 's-Gravenhage, houdende verzoek om schadevergoeding voor onrechtmatige naasting van peul vruchten, of wel arbitrage, stelt de heer B1JLEVELD (A.-R.) namens de commissie voor de verzoekschriften voor, dit adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer VERAART (R.-K.) komt hier tegen op. Hij wil het adres zenden aan den Minister van Oorlog om inlichtingen en meent, dat hier groot onrecht is geschied Het is niet sprekers bedoeling, dat de Kamer als hoogste rechter zal optreden (in civiel geding is deze zaak uitgemaakt), maar wel. dat de Kamer zich als publiek rechtelijk lichaam op de hoogte stelt van den gang van zaken. De heer MAR CHANT (V.-D.) steunt den heer Veraart De Kamer moet kunnen on derzoeken. of de Staat in het proces al3 fatsoenlijk man heeft gehandeld. De heer BTJLEVELD (A -R.) zegt, dat de rechter alle gronden, die zijn aangevoerd onderzocht heeft, maar te licht bevonden Tot in hoogste instantie is deze zaak uitge maakt Het past de Kamer niet als een opperstp Hooge Raad op te treden. Het voorstel van dp Commissie voor de Verzoekschriflen wordt hierna aangenomen met 49 tegen 41 stemmen. Hierna is aan de orde het wetsvoorstel- Albarda inzake het verplichte zevende leer jaar Het voorstel wordt verworpen met 52 tegen 39 stemmen Vóór stemden sociaal- en vrijzinnig-democraten. Vrijheidsbond en de heer Arts (R.-K. V. P.). Aan de orde is bet opmaken van twee voordrachten voor de vervulling van vaca tures van raadsheeren in den Hoogen Raad, BINNENLAND. Het wetsontwerp-Albaida inzake het zevende leerjaar is verworpen. (Tweede Kamer, 2e Blad). De verlaging der inkomstenbelasting; het verslag der commissie van voorbereiding. (Binnenland. 2e Blad). De Philips-Indië-zender wordt naar Hnizen verplaatst. (Binnenland, 2e Blad). Aanhouding der twee verdachten inzake het abortns-geval te 's-Gravenhage. (Ge mengd, le Blad). BUITENLAND. Het wetsontwerp betreffende de Duiischa ambtenaarssalarissen aangenomen. (Buiten land le Blad). Het Amerikaansche vlootprogxam en de houding van Engeland en Japan. (Buitenl, en Tel. le Blad). In Frankrijk zijn belangrijke communis tische documenten gevonden. (Tel le' Blad), Lindbergh heeft zijn vliegtocht Washing tonMexico volbracht. (Buitenl. le Blad), Ernstige brand in Canada. Meer dan 30 dooden. Tel. le' Blad). ontstaan door het overlijden van mr. B. Ort en de benoeming van mr. O. W. Sipkes tot andere functiën. Vacature-Ort. Uitgebracht worden bij de eerste stemming op dr. v. Woudenberg Hamslra 66, op prof v. Kan 5, op dr De Menthon Bake 1, op dr Kranenburg 5. zoo-, dat als eerste candidaat gekozen is dr W. A. v. Woudenberg Ilamstra. raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam. Bij de tweede stemming worden uitge bracht 43 stemmen op prof v Kan. 13 op dr. D, Menthon Bake, 8 op dr. Kranenburg, 5 op dr v. Asperen. zoodat gekozen is als tweede candidaat prof v. Kan. hoogleeraar aan de rechtshoogeschool te Batavia. Bij de derde stemming wordpn uitgebracht 54 stemmen op dr. De Menthon Bake. 2 op dr. Kranenburg, 1 op dr v Asperen en 1 op dr. v. d. Meulen, zoodat gekozen is tot derde candidaat dr. De Menthon Bake, raadsheer in het Gerechlshof te Amsterdam. Vacalure-Sipkes- Bij de eerste stemming worden uitgebracht 62 stemmen op dr. Kranenburg, 5 op dr. De Menthon Bake, zoodat gekozen is als eerste candidaat dr. F. Kranenburg, kantonrechter te Amsterdam. Bij de tweede stemming werden uitge bracht 34 stemmen op prof. v. Kan, 22 op dr. De Menthon Bake, 3 op dr. v, Asperen. 1 op dr. v d Meulen, 3 op dr. v. Beekhuis, zoodat tot tweeden can didaat is gekozen prof. v Kan. Bij de derde stemming worden uitga- bracht 44 stemmpn op dr. De Menlhon Bake, 17 op dr v Asperen, 1 op dr v d. Meulen, 7 op dr Beekhuis, zoodat tot dor den candidaat is gekozen dr. De Menlhon Bake, raadsheer in het Gerechtshof te Am sterdam. De voordrachten zullen worden aangebo den aan de Koningin door de commissie van stemopneming (mej. Westerman en de heeren Aalberse. Bijleveld en Hipmslra) en nog eenige nader te benoemen leden. De oorlogsbegrooting. Voortgezet wordt de behandeling van de begrooting van Oorlog. De heer OUD (V.-D.) betoogt, dat natio nale ontwapening een kwestie is, die ieder land voor zichzelf moet beoordeelen. De fout van Nederland is, dat het nog steeds de grooten blijft navolgen in dien zin, dat het er op na wil houden een oorlogsweer macht. Daarmee wordt geen verandering gebracht in dezen toestand van weerloos heid. Spr. beveelt voor ons land een politie- leger aan. Houdt men eenmaal vast aar» een „oorlogsweermacht", dao dient de waarmacht ook zoo sterk mogelijk te zijn. De beer Heemskerk zou het een ideaal-toestand vin den als een oorlog werd uitgevochten alieen door de legers. Maar wat de heer Heems kerk doet is theoretiseeren. De werkelijk heid. dat zooiets nimmer za1 gebeuren. De bevolking wordt nu eenmaal in haar geheel in den strijd betrokken. De verdienste van dezen minister is, dat hij uitwassen weet af te snijden, een stre ven, waarvoor spr. waardeering heeft De beperking van beroepspersoneel brengt na tuurlek moeilijkheden mee. Zoo vraagt spr. zich af ol ten opzichte van de vermindering van het aantal onderofficieren niet veel verder is gegaan dan ten opzichte van de officieren^

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1