68*ta Jaargang LEiOSCH DAGBLAD, Donderdag 8 December 1927 Derde Blad Na. 20778 TWEEDE KAMER. Prov. Staten v. Zuid-Holland Burgerlijke Stand v. Leiden. UIT DE OMSTREKEN. NI VA TANDPASTA Regeling van werkzaamheden Verlaging der posttarieven ▼oor drnkwerk Met ingang ran 1 FebrnarL (Zitting van gisteren.) De VOORZITTER stelt voor, in de Don derdagavond voort te zetten vergadering voort te gaan met de behandeling van hoofdstuk IX (Waterstaat) en na Water staat te behandelen hoofdstuk XIV (Oorlog) der Staatsbegrooting voor 1928. Aldus besloten. Voortgezet worden de beraadslagingen over de begrooting der Posterijen, Telegra fie en Telefonie. De heer KRIJGER (C.-H.) geeft den minister in overweging, voort te gaan met de verlaging der Posttarieven, waardoor de omzet wordt vergroot Ongetwijfeld lijdt het zakenleven onder den druk der hooge tarieven. Speciaal voor gedrukte stukken en couranten is de verlaging urgent. Voorts dient de minister verlaging der telefoonta rieven te overwegen. Spr. dringt aan op bespoediging van de postbestellingen. Sommige plaatsen in ons land kan men denzelfden dag niet meer bereiken, tenzij men des ochtends zeer vroeg reeds de stukken ter post bezorgd. De afschaffing der avondbestelling te Gronin gen gaat spr. te ver. Alleen is het voor hem de vraag, of men zich door een motie aan te nemen, zich moet mengen in deze inwendige be- stuursaangelegenheid. Hij hoopt, dat de minister deze soort bezuiniging niet verder zal doordrijven door ook in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Scheveningen de vierde hestelling af te schaffen. Spr. dringt aan op bevordering van het luchtpostverkeer met Indië, maar wijst er op, dat het P. T. T.-bedrijf met een sub sidie voor de verbinding met Indië niet mag worden belast. Rentevergoeding voor den Postchègue- en Girodienst blijft hij verkeerd achten. De heer v. BRAAMBEEK (S.-D.) wijst op de winsten, die de verschillende onderdee- len van het bedrijf, behalve de Telegraaf, hebben afgeworpen. Hij acht de ramingen voor deze begrooting dan ook te ongunstig. Ook is gebleken, dat de mindere ontvang sten, die tengevolge van de jongste tarief- verlaging werden verwacht, niet zoo laag zijn geweest. Die mindere ontvangsten be cijfert spr. voor 1928 op 2V» millioen en in plaats van 4 millioen verwacht hij een overschot van 7 millioen. Yan het telefoonverkeer bedraagt de winst niet minder dan een vierde deel van de ontvangsten. Het wil spr. voorkomen, dat de minister dus zeker kan overgaan tot tariefsverlaging voor de telefoon. Daar tegenover levert de telegraaf een zoodanig verlies op, dat de minister met allen ernst dient te zoenen naar een nieuwe taak voor de telegraaf en een nieuwe verhouding tot de telefoon. De telegraaf dient hoofdzake lijk te worden gebruikt voor mededeelingen op langen afstand. Overigens dienen mede deelingen per telefoon te worden besteld. Aan niet-aangeslotenen dient natuurlijk een bewijsstuk te worden gegeven. Spr. herinnert er aan, dat reeds in 1923 het rapport-Nolting is verschenen over de reorganisatie. Hij hoopt niet. dat de minis ter alle adviezen der commissie-Nolting zal opvolgen, maar wel, dat de minister eens ophoudt met steeds maar te overwegen en adviezen in te winnen. Laat hij nu eindelijk eens zeggen of er van de reorganisatie iets komt of niet. De wijze van verzet, door mevr. Bakker- Nort tegen de drie bestellingendienst acht spr. minder elegant, daar dit verzet zich al leen bepaalt tot Groningen. De heer OUD (V. D.) merkt op, dat boven de hoofden van verschillende bedrijfsgroe pen het rapport-Nolting blijft hangen al hel zwaard van Damocles. Het middelbare per soneel zou er de dupe van worden als het advies der commissie werd opgevolgd. Men moet nu echter eindelijk eens weten, waar aan men toe is. Spr. brengt vervolgens enkele personeelbelangen naar voren en wijst op de urgentie van de regeling der dienst- en rusttijden. De heer L. DE VISSER (C. P.) bespreekt eveneens personeelsbelangen. Hij wijst er op, dat verbetering der positie van het per soneel dienl vooTaf te gaan aan tariefsver laging. Speciaal de werktijden van het be- slellerspersoneel dienen te worden verkort in overeenstemming met de regeling neder- gelegd in het K. B van 18 December 1919. Ook de loonen moeten verhoogd, maar spr. zal dienaangaande geen voorstel doen, na de verwerping van zijn amendement van gisteren. Wel stelt hij een motie voor om te komen tot onverkorte invoering van de re geling, omvat in het K. B. van Dec. 1919, voor de ambtenaren bij het P f. T. bedrijf en invoering van den 8-urendag voor bestel lers en kantoorknechts, zaalwachters, por tiers en technisch personeel. De heer BIEREMA (V. D.) dringt op ver dere verlaging van posttarieven aan. De aansluitingen bij het telefonische verkeer dient te worden bevorderd, eveneens door tariefsverlaging. Ons land is wat het aantal telefoonaansluitingen betreft, ver ten achter bij Amerika en Denemarken. Die achter stand kan worden ingehaald, als het ver keer goedkooper wordt. Ten aanzien van de opheffing der vierde postbestelling sluit spr. zich geheel aan bij mevr Bakker-Nort. Vooral Groningen verkeert door zijn excen trische ligging in een uitzonderingspositie. Doch evenmin voor andere steden zal spr. medewerken tot het opheffen van bestel lingen. Mej. WESTERMAN (V. B.N dringt aan op behoud van het bijkantoor te Sommelsdijk. De heer ZIJLSTRA (A. R.) bepleit verbe tering voor het personeel od hel platteland ^Val den Zondagsdienst betreft, is spr. niet temden gesteld door de memorie van ant woord. In dit opzicht moet de overheid voor gaan. Hier en daar is het zeer goed moge lijk, den dienst nog te beperken. Velen zijn zeer zorgeloos en storen zich absoluut niet aan den Zondag. Ten aanzien van de vierde bestelling sluit spr. zich geheel aan bij mevr Bakker-Nort Haar motie lijkt spr nogal onschuldig. De heer EB ELS (V D.) bepleit uitbreiding der telefoonaansluitingen op het platteland De tarieven moeten flink verlaagd worden, anders wordt Nederland op dit punt een achterlijk land. De heer BAKKER (C. H.) sluit rich aan bij den heer Ebels. Tariefsverlaging voor den telefoondienst lijkt hem zeer goed mo gelijk Ook de functioneering van den post dienst te platten lande kan nog verbeterd worden Het zou b.v. aanbeveling verdienen meer gebruik te maken van de autodiensten. Spr. bepleit voorts verbetering der positie der plattelandsbestellers, die ook van de autodiensten gebruik zouden kunnen ma ken. Spr. heeft bezwaar tegen de motie, omdat die speciaal Groningen alleen noemt en om dat die is ingediend vóórdat de minister heeft gesproken. De heer v. d. WAERDEN (S. D.) wijst er op, dat de proef in Groningen dreigt te worden uitgebreid tot de andere groote ste den. Hel bezwaar Is nu, dat de motie zich alleen uitspreekt ten aanzien van Groningen. Spr. geeft mevr. BakkerNort in over weging haar motie een algemeene strekking te geven. Anders zal spr. een dusdanige motie voorstellen, waarin ook zal worden gevraagd den Postraad aan te hooren. De MINISTER VAN WATERSTAAT, de heer v. d. VEGTE, zegt, dat er van een achterstelling van het platteland met be trekking tot den telefoondienst geen sprake is. Het betaalt evenveel voor zijn inter communale gesprekken. Van deze moet het platteland bet joist hebben. De drukwerk tarieven zullen in de verlaging voorgaan. Met 1 Februari zal die verlaging kunnen ingaan, evenals die voor het lokaal verkeer. Dia verlaging zal ongeveer neerkomen op 25 pet. Daarna komen de telefoontarieven aan de beurt. Omtrent een rentevergoeding van den Postchèque- en Girodienst is nog geen beslissing genomen. Die zal ook niet norden genomen buiten de Kamer om. Het grootste deel der reorganisatie van den P.T.T.-dienst zal nog moeten geschie- sctaeden. De voorbereiding is ongeveer ge reed. De Minister is met zjjn voorstellen gereed. De Minister zal deze voorstellen aan den Postraad om advies zenden. Natuur lek zullen deze voorstellen openbaar gemaakt worden, zoodat het personeel in de verschil lende commissies zjjn wanschen kan ken baar maken. De motie-De Visser kan spr. niet aan vaarden. Zonder den boel in de war te staren, kan spr. voor het postpersoneel alléén niets doen. Deze zaak betreft de positie van het geheele rijkspersoneel. De Minister ontkent, dat hij een te som beren kijk op het bedrijf gehad heeft. Er wordt geen enkele verlaging aangebracht zonder gefundeerde gegevens. We hebben nog geen enkele maal berouw gehad van een verlaging. Op dien voorzichtigen weg wenscht spr. voort te gaan. Echter hoopt spr. nog in 1928 een verlaging der telefoon tarieven te verkrijgen. De denkbeelden van den heer Van Braambeek omtrent reorgani satie der telegraaf, acht de Minister niet uitvoerbaar. Hjj denkt o.m. aan de bruid en der bruidegom, die den gebeelen dag gelukstelegrammen krijgen Bij telegraaf, verkeer alleen op langen afstand zou het verkeer nog meer verminderen. Van de autobussen wordt reeds gebruik gemaakt. Er kan echter worden nagegaan, of in die richting nog meer kan worden gedaan. De Zondagsdienst op het platteland wordt reeds tot het uiterste beperkt. De post zegel-verkoop heeft alleen daar plaats, waar toe) een ambtenaar aanwezig moet zjjn. Er zal in Sommelsdijk een Postagent ko men, die daar de zaak zóó zal regelen, dat over een jaar niemand meer aan het oor spronkelijke kantoor denkt. Ten aanzien van de bestellingen merkt de Minister op, dat de drie groote steden, benevens Utrecht en Groningen vier bestel lingen hadden. Alle andere plaatsen hadden er maar drie. In verband daarmee wijst spr. op groote buitenlandsche plaatsen, als Hamburg, Keulen, Bremen, Rome enz., die alle maar drie bestellingen hebben. Nu is de derde bestelling in Groningen zóó genomen, dat ongeveer 80 pet. van wat ..in Groningen kwam, er nu ook komt op denzelfden dag. Overigens is hot verkeer met Groningen niet zoo intensief. Een goede arbeidsregeling voor het bestellend personeel was feitelijk met 4 bestellingen niet te be reiken. Spr. wil deze zaak ook nog wel in den Postraad laten behandelen. Het geldt hier bovendien slechts een proef. Spr. is van meening, dat het resultaat moet worden afgewacht. Hij zal nauwkeurig nagaan, of de vierde bestelling in Groningen moet wor den hersteld. Een motie heeft de Minister niet noodig. Mevr. BAKKER-NORT (V.-D.) repliceert Zij trekt haar motie in. De heer L. DE VISSER (C.P.) repliceert De heer v. d. WAERDEN acht het bij nader inzien niet noodig een motie in te dienen. De. motie-De Visser wordt verworpen met 48 tegen 14 stemmen. Vóér: L. de Visser, Arts en 12 sociaal-democraten. De begrooting wordt z. h. st. aangenomen. Waterstaat. Aan de orde is de Begrooting van Water staat. De heer WEITKAMP (G.-H.) bepleit be spoediging van den aanleg van het Twente Rijnkanaal, bespreekt de bemaling van het Waterschap Vollenhoven en wenscht betere afwatering van het gebied van Schip beek en Regge. De heer LEENSTRA (A.-R.) dringt op voortvarendheid aan met het inpolderen der wadden en op het gebruik van klinkers bij den aanleg van wegen. Hij bepleit verder verbetering van den vaarweg Groningen Lemmer en geeft in overweging dezen vaar weg van de provincie over te nemen. De heer v, d. HEUVEL (A.-R.) dringt er bij den Minister op aan, bij degenen, die onder hem werken, het besef bij te bren gen van het belang van den Waterstaats dienst, ook voor den landbouw. Hij vestigt in 't bijzonder de aandacht op N.W. Noord- Brabant en heeft den indruk, dat Water staat niet steeds beseft de taak, die ook voor dien tak van dienst is weggelegd om den landbouw te bevorderen. Wanneer er verbeteringen noodig zijn in een agrarisch gebied b.v. op het gebied der afwatering, dan moet het Departement doortastend op treden, zooals het ook optreedt in scheep vaart aangelegenheden. Spr. geeft verschillende wenken In ver band met noodzakelijke verbetering der af watering in Noord-Brabant en Overijsel. De heer v. d. SLUIS (S.-D.) bespreekt eveneens den waterstaatkundigen toestand van Overijsel. Er is geen provincie, waar men meer last van het water heeft dan in Overijsel. Hij denkt o.m. aan de Regge, Vol lenhoven, de Dinkel. Overal zijn overstroo mingen aan de orde van den dag. Ook in het waterschap De Schipbeek is de toestand onhoudbaar In de eerste plaats moet de Vecht in orde komen, terwijl een spoedige totstandkoming van het, TwenteRijn kanaal noodzakelijk is. De heer EBELS (V. D.) vestigt de aan dacht op het verbod van verblindende ver lichting binnen de kom eener gemeente. De gemeenten zijn vaak zóó slecht verlicht, dat een motorrijwiel een behoorlijke ver lichting noodig heeft. Kan, zoolang dit vraagstuk nog in onderzoek Is, art. 19 van het Motor- en Rijwielreglement niet buiten werking worden gesteld? De MINISTER: Dat gebeurt reeds. Voorts vraagt de heer EBELS, wanneer een beslissing kan worden verwacht in de kwestie van het kanaal AmsterdamBoven Rijn. Verder zou spr. meer voortvarendheid wenschen met de verbetering van den vaar weg GroningenLemmer. In zulk een belangrijke zaak kan de Mi nister niet volstaan met het geven van eeni- gen steun. Hij moet hier de leiding nemen. De vergadering wordt verdaagd tot heden middag 1 uur. (Zitting yan gisteren). Onbelangrijke kwesties. Na de pauze ia aan de orde een missive betreffende heffing van rechten voor den overtocht van de brug over de Oude Maas te Barendrecbt. De heer VLIELANDER (V.B.) stelt voor om deze rechten met 7 Januari af te schaf fen, welk voorstel wordt verworpen met 3u 29 stemmen. Aan de orde is vervolgens het afwijzend advies op het verzoek van de gemeente Schiedam om subsidie voor vernieuwing van de Koemarktbrug te Schiedam, ook voor zooveel de daarmede beoogde verbetering voor het landverkeer betreft. Naar aanleiding hiervan dient de heer DE BRUIN (S.D.) de volgende motie in: De Staten, van oordeel, dal het een pro vinciaal belang is da*, de verbindingswegen door de bebouwde kommen der gemeenten in voldoenden staat worden gebracht, besluiten dat voor uitvoering van belangrijke kunst werken in deze verbindingswegen steun uit de Provinciale kas kan worden verleend De heer J. TER LAAN stelde voor om de motie naar Ged Staten te zenden om prae- advies, hetgeen echter met 4223 stemmen werd verwqrpen. De motieDe Bruin werd daarna verworpen met 4619 stemmen Aangenomen wordt, dat daarmee het af wijzend prae-advies is aangenomen. Daarna deelt de voorzitter mede, dat de heer D van Staveren wegens verandering van betrekking ontslag neemt als lid der Prov. Staten. Spr. dankt den heer van Staveren voor hét vele dat hij in het belang der provincie heeft gedaan. De voorzitter sluit daarna in naam der Koningin deze zitting. GEBOREN. Jannes Jan. z. van A. Janssen en T. Visscher. Klaasje, d. van B. P. Klootwijk en J. Batelaan. Rosalia Henrica, d, van H. M. Broekmeulen en G. E. M. v. Kessel. Matthijs, z. van M. de Koning en E. de Kei zer. Leendert, z. van B. Chaudron en N. Ververs. Rota Elly, d. van C. J. van Cil- tert en N. F. Dekker. Dirk, z. van D. P. Meijer en J, M. Kramp. Maurits, z. van M. van Npod en S. de Jong. Abraham, z. van A. van Polanen en A. Teljeur. Hen drik, z. van H Naglegeller en M. J. v der Linden. Ceiia, d. van J. van Duyven- bf'pn en J. Post. Grietje, d. van A. Hogewoning en A. Teljeur. Bouwe, z. van B. Leenstra en M. L. Harmeijer. Aaltje Dirkje Corna., d. van A. M. Roden burg en A. A, van Leeuwen Anthonius, z. van A. Vianen en C. C. Jansen, Berla, d. van A. J. Weber en H Frese. Maria, d van G. Houweling en A. Rouw, Johs. Corns. Hendrik, z. van H. J. de Heiden en C M van Zijl. Wilhelmina, d. van R. v. den Bos en P. C. van Benten Joha. Petra. Clasa., d. van J. II. Biesjot en D. Wa- gemans. Johanna Catbarina, d. van A. J. Eradus en M. J. de Mooij. Maria, d. van N J. v. den Hoek en C. Paling Jan netje, d. van H v. der Mark en J Beeren- fenger. Johanna, d. van W, le Maitre en A. H. Amoldus, GEHUWD. P van Leeuwen jm en E Kret. jd. J F, Touw, jm. en L. G Weydung, jd. J J. MonUoort. jm. en H Pardon, jd. H. Fla- man. jm en C. C. v Mewis, jd. P. Jas- perse, jm. en M. v Rijn, jd H. A. Blonk, wedr. en G. Vermond wede. OVERLEDEN. J. van Leeuwen, man 52 j D. Lovink, jm. 84 j J. Schoo, man 64 j. S. v. Rijn de Bruin, vr. 28 j. G. A. Kohschuite Brokhaus.Mf-yera, vr. 66 j. C. G. J. Jansen, jm 47 j. J. Schroef, gesch. 41 j. J. Koeman, man 68 j. W v. d. Broek wedr. 81 j. G. BoenderHoogmoed, wede. 77 j. N. Zirkzee, man 61 j M. M. v. Haastar, man 43 j. C. v.d.Linden. dr. 9 mnd. J. C. J. v Valderen, zn. 18 j. J. r. BentenFontein, wed. 92 j. GEVESTIGD. J. M. van Aesch, winkelbediende, Lange- brug 91a M. v. Tuinenv. d. Goot en fam., Fagelstraat 5 A. H. C. G. de Winter, verpleegster, Acad. Ziekenhuis C H. Hatzmann, verpleegster, Acad. Ziekenhuis G. Oolbekkink, verpleegster, Acad Zie kenhuis T. Schipper, verpleegster, Acad. Ziekenhuis H. Jorritsma, bouwk. opzich ter, Watersteeg 3 J. van Mastrigt, Haar lemmerstraat 26 M. Rijfers, dienstbode, Thorbeckestraat 24 F. M. Th. Böhl, hoog leeraar, Rapenburg 63 L. Horlings, dienstbode, Lammermarkt 1 C. J. Hen- singGoddijn en tam., Waard straat 26 H M. Endenburg en fam., controleur spoor- wegboekh., Clarasteeg 34 W. A. de Rid der, Hoogerbeetsstraat 5 D. A. Wülms, dienstbode, Pieterskerkhof 80 A. A. v. d. HeuvelDe-Roos, Borneostraat 20a. J. C. Gunst, Jan v. Goyenkade 1 A G. Overvliet, Aalmarkt 18 J. van Tol, dienst bode, Hooigracht 63 A. M. Cramer, ver pleegster, Rijn- en Schiekade 45 A. Jager, Merelstraat 19 F. Boorn, Waardgracht 145 C. Volkers, Alexanderstraat 11 L. Rietkerken, tuinman, Zwartehandpoort 7 H. W. Bilderbeek, monteur, v. Limburg Stirumstraat 15 J. N. Warmerdam en fam., Morschweg 127 P. van Soest, met selaar, L. Zandstraat 17 A. G. L. M. van Dijk, Oegstgeesterlaan 20 Th. C v. d. Nouland, dienstbode, Oude-Vest 173b Ch. Sjardijn, handelsreiziger, SL Aagten straat 20 J. H. M. Bersee en fam., loge menthouder, Oude-Vest 97 L. Schroder, timmerman. Da Costaslraat 41 P. S. G. den Hollander, scheepmaker, Waardgracht 90 G. J. Olthuis, Hoogerbeetsstraat 6 J A. Commandeur, dierenarts, Rapenburg 67 N. van Kins en fam., schipper, Groe- nesteeg 104 E. M. Wijnands, dienstbode, Breestraat 36 M. A. J. Kieft, dienstbode, Witte-Singel 102 W. B. H. A. Heskes. Kloksteeg 13a C. P. J, van de Ven, sla ger, Oude-Rijn 15 J. Broekema, Rapen burg 118 H. F. W Becking, Witte-Singel 92 A. Terwey, Rijnsburgerweg 127a J Neuteboom, electricien, Sophiastraat 84, VERTROKKEN. M. Hoogendoorn, Krimpen d. IJsel, Nij verheidsstraat, bjj L. Buys. L. v. Schie, Zutphen, Morschweg 15. J. H. G. v. d. Lingen, Heemstede, Woonschip v. Toorop- linda Th. A. M. Tops, Utrecht, Banka- plein 81. J. W. Harting, Rotterdam, Zwaanhals 206 b. A. v. Halem, Enkhui- zem, Handvastwater 613. M. C. Har tendorp, Delft, Oude Delft 2. Ten Ha ken—Voojjs Den Haag, Sonvoijstraat 68. M. ten Haken, Rijnsburg, Dubbelekw.- straa» 11. Mas Soelaimars, Amsterdam, Admiralengracht 40. W. G. F. Bosma, Den Haag, v. Egmondstraat 2a. A. F. J. Vestdijk, Den Haag, Laan v. Meerdervoort 112. M. E. C. Rijff, Overveen, Huize Duinrust. W. J. v. Nooten, Boskoop, Rem. predikant. N. Zirkzee, Den Haag, W. Kuyperstraat 102. C. Brugman, Haar lemmermeer, Hoofddorp-str.weg 38. A. C. M. Groven, Voorburg, v. Deventer laan 13. Westerveldv. d. Voort, Haarlem, Jordenstraat 14. H. Boezeik, Den Haag, Gem. Zakenhuis W. T. Leemberg, Ap pelscha, M. de Jong, Scboterland, Oude-Horne 75. Taverne—v. Es, Rotter dam, Vrouw Jansstraat 30 a. A. C. Letuwenburgh, Sassenheim, Eijdorpstraat 18 E. Schroll, Ede (G.), Stationsweg 53. E. F. Noack, Valkenburg (Z.-H.). Lange- straat 74. M. S. Seifert, Delft, Spoor- singel 33. J. G. v. Viersen, Batavia, 1 A. A. v. Weel, Oegstgeest, De Kempe- naerstraat 44 b. W. v. Oers, Tilburg, Wilhelminapark 36. A. A. v. d. Kwaak, Den Haag, v. Loostraat 20. R. Grip- peling, Vlissingen, Badhuisstraat 30. B. D. Keunen, Beverwijk, Breestraat 3. Th. Lexis, Valkenburg (Z.-H.), Rijnstroomlaan 2. G. Gouwen, Haarlem, Selimplein 24. W. J. de Haan, Den Haag, Wedsenbruck- straat 38. J. J. de la Rie, Nijmegen, Kol Reserve. A. A. C. Labrijn, Voor schoten, Laan v. Langenh.straat 6. E. Smit, Den Haag, Raventheijnstraat 75 e. G. C. Monteld, geb. Verkaik, Rotterdam, Waalhaven (Vliegkamp) bij Schoonderwalt B. Th. Rutgers, Boskoop, Dorpstraat 23. —Fr. C. de Vries, Amsterdam, le Hel- Heimersstraat 25. W. C. Dekker, Den Haag 2e Calastraat 27. Fr. Bezemer, N. O.-Indië, Arts. J. v. d. Broek, Lange- raar, bij M. Wansink. J. F. Touw, Oegstgeest, Nassaulaan 19. AALSHEER. De Geref. Gem. heelt weer een herder. De heer G. D. Kuiper, theologisch can- didaat te Kampen, heeft het beroep naar de Geref. Kerk alhier aangenomen. Sinds het overlijden van da. J Fokkinga, op 3 3 Juli 1924, was de gemeente zonder pre dikant geweeet. De gemeenteraad komt in openbare vergadering bijeen Vrijdagmiddag a.s., ie twee uur. Op de agenda komt o.m. voor een adres van de bouwvereeniging ..Goed Wo nen" tot den bouw van 24 woningen in den Stommeerpolder. B. en W. stellen RECLAME. VOORKOMT TANDBEDERF en poetst 's-morgens en 's-avonds met 75 cks.per 'A tube. 25cis p.!4 tube. - - V 2439 hierbij voor: a. voor genoemd doel een rijks- voorschot aan te vragen; b. den erfpachts- prijs vast te stellen op 30 ct per M2. en in het exploitatieverlies (15 cL per M.2) een rijksbijdrage te verzoeken; c. een terrein aan te wijzen aan de Hadleystraat De data, waarop hier door de pluim- veehoudersvereeniging „Aphones" een ten toonstelling zal worden georganiseerd ^ijn thans definitief vastgesteld op 25, 26 en 27 Januari a.s. Ze wordt gehouden in hotel „De III Kolommen", HAARLEMMERMEER. De onregelmatigheden bij de Boerenleenbank In aansluiting op het reeds gepubliceerde bericht over verduisteringen aan de Boe renleenbank te Haarlemmermeer, vernemen wij nader, dat deze verduisteringen reed9 bijna een jaar geleden aan het licht zijn gekomen, maar om onbekende redenen ge heim zijn gehouden. In het begin van dit jaar werd aan den tcenmaligen kassier ontslag verleend. Er werd toen gezegd, dat zulks geschiedde op verzoek van den kassier, maar reeds spoe dig lekte uit, dat er verduisteringen waren gepleegd. Op de in April gehouden leden vergadering werden echter geen mededee lingen gedaan, noch omtrent de plaats ge had hebbende verduisteringen noch omtrent het ontslag van den kassier. Er werden integendeel slechts geruststellende verkla ringen afgelegd. De justitie te Haarlem heeft thans echter aanleiding gevonden een nader onderzoek omtrent deze zaak in te stellen. Bij de door het gemeentebestuur van Haarlemmermeer gehouden openbare aan besteding van bet maken van een onder bouw voor en het vervoeren, repareeren en plaateen van een rij brug over de Hoofd vaart te Abbenes alhier, werd ingeschre ven door: Johs. Saras te Oude-Wetering voor f 5980; Gebrs. Luiing te Woubrugge voor f 6315 en de firma Witziers en Hoo ning te Rijk alhier voor f 6400. Het werk werd aan den laagsten inschrijver gegund. HILLEGOM. Ds. Grolle heeft van de gemeente leden der NedL-Herv. Kerk een geschenk voor zijn studeerkamer ontvangen. Daar voor ia ds. Gr. natuurlijk zeer dankbaar, maar hij heeft er nadrukkelijk bij ver klaard, dat er geen moreele verplichting zijnerzijde aan verbonden mag worden, wat zijn blijven in deze gemeente betreft. KATWIJK AAN EEK Gasontploffing. Gisteravond ongeveer 11 uur had een explosie plaats in de woning van den heer F., motor-hersteller aan de Voorstraat al hier. De explosie bad plaats in de kamer keuken,, waar de echtgenoote van F. aan tafel bezigheden verrichtte. Plotseling hoor de ze een knal, gevolgd door een hevige ontploffing. De tafel werd van z'n plaats gezet, een bureaudeur op zeker 8 M, af stand afgerukt, de ruitep ook van de schil derijen verbrijzeld, een schuifdeur met glas uit de rails gelicht. Kortom een ware chaos ontstond. In den hoek van de keuken, op de plaats waar de gasmeter stond, laaide een groote vlam op. De heer F. sloot direct de hootdgaskraan af, waardoor de vlam doofde. Nu bleek dat de gasmeter in stukken onder het aanrecht lag en dat zelfs deelen ervan in den anderen hoek der kamer wa ren terecht gekomen. Reeds lang werd in de kamer een gas- lucht waargenomen. Vermoedelijk heeft zich gas verzameld in de kastenrij onder het aanrecht, dat in aanraking is gekomen met de gasvlam van een comfoor, waarop juist melk werd gekookt. Deze explosie heeft vermoedelijk den gasmeter los gesla gen van zijn verbindingen. Gelukkig hadden geen persoonlijke onge lukken plaats, noch is er brand ontstaan en kwam juffrouw F. met den, zij het dan ook zeer hevigen schrik, vrij. De explosie werd op zeker 200 M. van hel perceel ge hoord. De directeur der bedrijven was direct ter plaatse voor inspectie. Vanzelfsprekend was er trots het late uur een groote belangstel ling, welke hedenmorgen nog aangroeide, Voor een talrijk publiek werd In de Gemeentezaal gisteravond de Amstel-Brou- werij-tilm met een komisch nastukje ver toond. Mede dank zij de deskundige voor lichting werd alles duidelijk weergegeven, zoodat elk onderdeel van het bedrijf duide lijk uitkwam. Een geestige afbeelding, voor stellende het handelsmerk der brouwerij (de twee wereldhalfronden) loonde, hoe het Amstelbier, tot zelfs in de tropen, gedron- dronken wordt. Tol ouderlingen en diakenen der Geref. Kerk zijn gekozen de hoeren R Ouwehand, D. Parlevliel Lzn., J. van Egmond en D. C. van Leeuwen. Uit het pakhuis van de reederij van Ge'brs B is eeD barometer ontvreemd. De zaak is in handen der politie gesteld. Door de Chr. Jeugdorganisatie zal hier D.V. 13 Februari een ..Katwijk-avond" voor de radio worden gehouden. Verschillende vereenigingen op gebied van muziek en zang hebben medewerking toegezegd, ter wijl vooraanstaande personen uit dc ge meente het woord zullen voeren.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9