UIT DE OMSTREKEN. LAND- EN TUINBOUW. UIT RUSLAND. BOSKOOP. Bij den ontvanger der directe belas tingen, enz. alhier is f 73 46 ontvangen wegens over de belastingjaren 1924/25, 1925/1926 en 1926/7927 te weinig betaalde vermogensbelasting. HAZERSWOUDE. Burgerlijke Stand. Bevallen: J. Boer geb. Griffioen d. M. Harkes geb. van Gent d. M. van Geme- ren geb. Ruis d. Overleden: A. Jansen 80 j., wedr van J. E. van der Drift. N. van der Zwaan 15 j., d. van L. van der Zwaan. Tot ouderlingen bij de Geref. Kerk alhier werden gekozen de heeren D. <3© Bruyn IJzn. en Jac. Bol, en tot diaken, ue heer IJ. de Bruijn. Door het Zuster-comité, uitgaande van do Geref. Kerk, werd in het afgeloopen jaar aan behoeftige zieken en zwakken 944 liter melk, 1261 eieren en 85 keer verster kend voedsel verstrekt Tot bestuursleden weiden opnieuw benoemd de dames Ges penHarrewijn, C. E. OffringaHuisma, J. OudshoornSonneveld, H. de Bruyn— Hirschman, T. HortensiuaWindhorst en T. Slappendel. KOUDEKERK. Ds. C. D. Israël, die het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Hattem heeft aangeno men, hoopt op 5 Febr. afscheid te nemen van zijn gemeente alhier en 12 Febr. zijn intrede te doen te Hattem na bevestigd le zijn door zijn broeder, ds. Th. J. H. Israël te Angerlo bij Doesburg. WADDINXVEEN. Ver. voor Ziekenverpleging. Onder voorzitterschap van den burge meester, vergaderde het bestuur van de Ver. voor Ziekenverplegmg met de com missarissen en den wijkpenningmeester. Aan de mededeelingen van den voorzit ter, secretaris en penningmeester ontlee- nen wij het volgende: Aan contributiën werd in het afgeloopen dienstjaar ontvan gen f6126.56; de uitgaven bedroegen f 5828.73, zoodat er een batig slot is van plm. f 300 Verpleegd werden in verschil lende ziekenhuizen in één jaar tijds 88 ptv- t'ënten; 80 keer werd van de ziekenauto gebruik gemaakt wat f 878 kostte. Voor verschillende patiënten werd van f200 tot f300 verpleeggeld betaald; voor één zelfs f 732. In totaal werden in 5 jaren tijds op kos ten der vereeniging verpleegd ruim 300 patiënten en aan verpleeg- en auto-kosten betaalt niet minder dan f 22.734 De con tributie werd weer vastgesteld op f 1 per persoon. Er zijn ruim 5200 leden. De voor zatter spoorde krachtig aan om op den in geslagen weg voort te gaan en tot heil van alle ingezetenen dit getal nog belangrijk te verhoogen. De vergadering had een vlot verloop en werd ook bijgewoond door de beide plaat selijke doktoren. In de gehouden ledenvergadering van de woningbouwver. „Waddingsveen" werd met algemeene stemmen besloten nog 15 arbeiderswoningen te bouwen en daartoe de medewerking van den gemeenteraad te ■vragen. Eventueel© tekorten zullen kunnen worden gedekt uit het z.g. bouwfonds der vereeniging. HAARLEMMERMEER. Door het bestuur van de vereeniging „Plaatselijk belang Zwanenburg" in deze gemeente worden pogingen aangewend en is reeds een verzoek ingediend om in Zwanenburg, met het oog op de groole af standen naar Hoofddorp, een gemeentelijke hulpsecretarie gevestigd te krijgen. Het bestuur van de onderlinge begra- fenisvereeniging „Draagt elkanders lasten" heeft bij vernieuwing een adres ingediend, waarin wordt verzocht te Rijk, in het Oos telijk deel van Haarlemmermeer, een be graafplaats te vestigen, met het oog op de groote afstanden in deze uitgestrekte ge meente. KATWIJK AAN ZEE. De Haringvisscheiij Behouden teelt. Wanneer Sint Nicolaas alom zijn goede gaven rondgestrooid heeft, nadert meestal met rasse schreden het einde van Mde teelt" voor d?„haringvisschers. Dan is alles wat verwacht werd binnen gekomen of een enkele, die het jaar uit blijft visschen, wordt wel niet als binnen te zijn beschouwd, maar wordt toch gere kend als te hebben „behouden teelt" Dat komt omdat dit een oud gebruik is en reeds dateert uit de dagen toen we nog bomschuiten hadden, die hier aan ons strand landden. Over het algemeen heeft de haringvis- scherij in dit jaar een tamelijk loonend resultaat opgeleverd, waardoor bij verschil lende reeders weer nieuwe hoop voor de toekomst gevestigd werd. Niet dat alle reederijen op een sluitende balans kunnen bogen, o neenl dat zij verre, want er zijn helaas schepen, die heel weinig besomd hebben en weer andere, die flinke besommingen maakten, waardoor zij ruimschoots verdienden, wat anderen te kort kwamen. Daarmede zijn nu echter zij, die weinig besomden, niet geholpen, maar als wij de lage en hooge besommingen b.j elkaar tel len. dan komen we tot een gemiddeld be drag, dat als basis kan dienen om er den moed toch in te houden. We benijden natuurlijk niet zij. die flinke besommingen maakten, maar we zouden hun, die een zeer karig loon verdienden, giaag iels meer gunnen. Doch in de visscherij is het altijd zeer ongelijk met de verdiensten en met de haringvisscherij is dit immer zoc geweest Men hoort hier vaak zeggen: „ja, er zijn visschers en missers", en dat is ook dit jaar het geval geweest. Over één zaak schijnt men het in den laatsten tijd tamelijk wel eens te zijn. n 1 dat de vroegvisscherij op allerlei wijze uit den booze is Er is uitzicht, dat binnen afzienbaren tijd deze aangelegenheid wettig en interna tionaal geregeld zal worden, iets, wat be paald de haringvisscherij in het algemeen ten goede zal komen. Wat over het meerendeel constant bleef was de markt. Zelden zijn de haringprijzen gedurende het geheele seizoen zoo weinig aan schommelingen onderhevig geweest als dit jaar. Men schrijft dit toe aan de ge regelde vraag van het buitenland naar ons product. Ook dit doet de hoop herleven bij reeder en handelaar. Bijna alle aan de markt gebrachte ha ring werd zoo spoedig mogelijk voor export klaar gemaakt, zoodat er op 31 December a.s. weinig haring in Holland overgebleven zal zijn, die geen directe bestemming heeft In dit seizoen is vooral gebleken, dat de zeil logger het moet afleggen tegen den motorlogger. Ten eerste hebben de motorloggers bijna alle loonende besommingen, sommige zelfs rijke vangsten en geen van alle netten- verlies; de zeilloggers daarentegen hebben veel slechter resultaten te boeken en vele van hen verloren óf de geheele vleet óf een groot deel er van. De zeillogger gebruikt bij stormweer de vleet ongeveer als anker en helpt daaidoor mede om de vleet uit zijn verticalen stand in het water weg te trekken en de verlies- kans des te grooter te maken. De motor- logger daarentegen oefent bijna geen kracht op de vleet uit, werkt tegen den wind in en heeft daaraan veelal het behoud van de vleet te danken. Om al deze en nog meerdere redenen is het motorschip te verkiezen boven het zeil schip, zoodat men dan ook regelmatig het motorschip meer de plaats ziet innemen van den zeillogger. Ook in het voorjaar bij de versche visscherij blijkt de motorlogger verre te prefereeren te zijn. We verwachten dan ook, dat als het jaar ten einde is, er wel weer ecnige mo torschepen bijkomen, die in het nieuwe jaar zee zullen kiezen. Naar men ons meedeelde, moet er nog een schip binnen komen, n.l. van den ree- der Taat, welk schip men ieder cogenblik binnen verwacht. Als dit schip dan ook „alles wel" binnen komt, kunnen we gelukkig zeggen, dat dit jaar de haringvisscherij geen offers aan menschenlevens gekost heeft. Fen groot verschil met het vorig jaar. Wel is er, helaas, nog iemand onzer een prooi der golven geworden, doch dit is niet geschied ter haringvisscherij, maar vlak voor de haven van IJmuiden, toen er een aanvaring plaats greep. Zien we echter op het vorig jaar, dan fs thans het verlies klein en we willen hopen, dat in 1928 het getal ongelukken onder nze visschers nóg kleiner moge zijn Alles te zamen genomen, sluit het ha- ringseiozen 1927 met een gunstig resultaat en is de hoop op een goede vangst in 1928 in veler harten wederom levendig geworden NOORDWIJK AAN ZEE. Door de po'itie alhier is aangehoudïn een Chinees. Voor zoover kon woHen vast gesteld is het een stoker, die vermoedelijk te Rotterdam van een boot is weggeloopen Door de politie zal lib naar Rotterdam op transport worden gesteld. OEGSTGEEST. Loop der bevolking. Geboren in November: 2 meisjes en 3 jongens. Ingekomen- 31 mann. en 42 vrouw, personen, is te zamen 78 personen. Overleden 5 mann er 5 vrouw Vertrok ken: 21 mann. en 32 vrouw pers., 1*9 te zamen 63 personen. Vermeerdering alzoo 15 personen. Was de stand op 1 Nov. 6936 personen, aldus op 1 Dec. j.l. was hij 5951 personen. Naar wij vernemen is door de bouw grond exploitatie maatschappij „Prins Hen drik", directeur de heer H. W Rubenkamp, aangekocht het complex bouwgronden, ge legen naast het Prins Hendrikpark. tusschen den Rhijngeesterstraatweg en Terweeweg, tot heden toebeh'oorende aan den heer Ch. van Spall te Leiden. De gehouden najaarscollecte langs de huizen, voor de diaconie der Ned. Herv. Gem., heeft opgebracht de som van f 605.95*/s. Vermeldden wij gisteren het bezoek van Sint Nicolaas aan de O. L. School, ook is de goede Sint een bezoek gaan brengen in de Gevers Deutz-Bewaarschool. In vol ornaat, beladen met een keur van heerlijkheden, zooals wij dit van den. goeden Bisschop gewend zijn Hij vulde de hand jes en mondjes en tooverde daardoor tal van stralende lichtjes in de oogen der kleintjes. Was het wonder, dat de hartjes sneller klopten? Doch niet alleen de kleintjes hadden pret De vele ouders en genoodigden, die het mooie schoollokaal vulden, deelden in die pret. Déze pret werd nog verhoogd toen de uit Spanje meegebrachte „poppenkast" vertoond werd. Wij meenden echter een be zorgden trek op te merken op zijn zoo altijd vriendelijk gelaat. Het aantal kinderen op deze school krijgt den laatsten tijd een zoodanigé uitbreiding, dat de goede Sinnt werkelijk bezorgd weixï hoe dit groote aantal in de school te huis vesten tijdens de lesuren in 't komende iaar Dan zal hun aantal zeker nog grooter zijn en de school te klein worden. Was hel alleen voor de verrassingen der klein tjes. dan was het iets anders, doch voor een grooter lokaal kan de goede Sinl niet zorgen. Hopen wij met velen der ouders, dat ook hierin nog eens een verrassing kome Met dat al hebben de aanwezigen genoten en zijn den goeden „Sinl" daarvoor zeer dankbaar. VOORSCHOTEN. Pluimveetentoonstelling. Nog enkele dagen en de inschrijving voor de tentoonstelling wordt gesloten Zoo als men weet, wordt deze tentoonstelling gehouden op 24 en 26 December a.s in de gymnastiekzaal achter het Raadhuis en heeft zij ten doel de liefhebberij voor de kleinvee-teelt te bevorderen en naast bij zonder nuttige soorten ook schoone soorten te doen zien. Wij mochten van den secretaris verne men, dat de laatste dagen verscheidene in- schrijfbiljetten waren binnengekomen, waaronder zich bevonden een mooie col lectie kuifhoenders, verscheidene sierdui- ven, voornamelijk holle kroppers en een goede bezetting konijnen in de groote ras sen. Gezien de vele eereprijzen, en vooral de nagekomen eereprijzen. waaronder een zilveren lauwertak en vele zilveren medail les, twijfelen wij er niet aan of deze ten toonstelling zal grooter zijn dan de vorige. Dinsdagavond had in het Gebouw voor Chr. Belangen de stemming plaats voor een lid van het kiescollege van de Ned. Herv Gemeente. Door een kiesvereeniging was candidaat gesteld de heer W. Zonne veld en door een groep leden de heer C H. de Ruyter. Er bestond voor deze stemming veel belangstelling. Uitgebracht werden 211 stemmen, waarvan van onwaarde 1 stem. De heer G. H. de Ruyter verkreeg 152 stemmen, de heer W. Zonneveld 58 stem men, zoodat de heer C. H de Ruyter tot lid van het kiescollege is gekozen. WASSENAAR. Bloembollencultuur. Dinsdagavond vergaderde in café Van der Zalm de afd. Wassenaar van de Algem. Vereeniging voor Bloembollencultuur. De voorzitter, de heer A. Versteeg heette allen welkom. Hij wees er op, dat het ge bruikelijk is op St.-Nicolaasavond te ver gaderen, eerstens, omdat die avond steeds kort voorafgaat aan den dag van de alge meene vergadering, en vervolgens, omdat op dezen avond den leden een aardigheid wordt geboden. Het verwonderde hem, dat zoo weinig leden aanwezig waren, temeer, omdat in het vak heden ten dage belang rijke zaken aan de orde komen. Na de goedkeuring van de notulen wer den gekozen tt>* afgevaardigden naar de algemeene vergadering de heeren A. Ver steeg en A P. Ruijgrok, en tot hun plaats vervangers de heeren A. Homan en L. van Egmond. Hierna kwam de beschrijvingsbrief aan de orde. Besloten werd de candidatuur voor lid van het hoofdbestuur van de heeren Jac. W. Bijvoet te Overveen en Chr. Egging te Voorschotem te steunen Met het voorstel van het hoofdbestuur, om een indertijd in de kas gestorte som, welke is aangegroeid tot f 13140, te bestemmen voor het eigen gebouw en om een adres tot de Regeering te richten, om maatregelen te nemen tegen de belemmeringen, welke het buitenland den bloembollenhandel in den weg legt, kon de vergadering zich vereenigen. Naar aanleiding van een vraag van een der leden, deelde de voorzitter mede, dat het entreegeld voor de beurs per dag f 0.25 bedraagt en voor het geheele jaar f 10. Ten slotte werd door het bestuur mede gedeeld, dat het pogingen had aangewend, om het terrein voor het Raadhuis met bol gewassen te beplanten, ten einde aandacht voor het vak te wekken. Het werd betreurd dat het bestuur hiervoor geen toestemming van den eigenaar kon verwerven. Het be stuur zal het volgend jaar nogmaals een poging wagen en anders naar een ander terrein omzien. Met een verloting van banketletters en een verkooping bij opbod van een mooie collectie planten, werd de geanimeerde ver gadering besloten. Dinsdagmiddag na schooltijd kwamen de kinderen van de R.-K. Jongens- en Meisjesschool in het Patronaatsgebouw bij een om het St. Nicolaasfeest te vieren. Door de besturen van De Hanze, Volksbond en Vrouwenbond was ervoor gezorgd, dat de honderden kinderen zich aangenaam konden amuseeren. Door St Nicolaas wer den versnaperingen en geschenken uitge deeld, terwijl prof. Antonini met zijn pop penkast en goocheltoeren de kinderen ge- ruimen tijd aangenaam bezighield. Pluimvee. BROOD. Een kostelijk, niet genoeg te waardeeren voeder voor al onze huisdieren, maar spe ciaal voor ons pluimvee is goed brood in allerlei vorm, mits zuiver en onbedorven, dus vrij van zelfs de geringste sporen van schimmel. Over de chemische samenstelling van brood zullen we hier niet spreken. Wie daar nut in ziet, kan de lijsten nagaan, waarin nauwkeurig tot in duizendste deeltjes de be- standdeelen zijn opgegeven volgens schei kundige analyses. Ook van andere voeder- stoffen wordt daarin nauwgezet in gewicht of maat opgegeven hoeveel per dag moet worden verstrekt, als ware het dier een re servoir van allerlei stoffen. Als de practicus dat leest en opmerkt hoe sommige leeken over al die dingen blijven piekeren, dan komt I hem een lach op 't gezicht, maar tevens be klaagt hij de beesten, die langs dezen theo- retischen weg als proefdieren dienen Men is zelfs al verder gegaan en allerlei extracten /ijn samengesteld, die van wonderbare voe dingswaarde belooven te zijn onder allerlei hoogdravende, natuurlijk on-Hollandsche namen. Zoo gemakkelijk als men het dan voorstelt, is het in werkelijkheid niet Ge steld men geeft iemand al de afzonderlijke grondstoffen noodig voor het maken van ijvoorbeeld een heerlijk gebak Al voegt men dat alles nu in de juiste verhouding bij een, dan komt er toch nog iets anders kij- ken. n.l de vakkundige hand van den con- fiseur om het bedoelde gebak niet te doen j worden een oneetbare massa. Zoo is hel ook I met het dierlijk lichaam. Elk individu doet het weer anders, evenals elk fabrikant een verschillend eindproduct verkrijgt met geheel gelijke grondstoffen Kinderen van één gezin, die allen hetzelfde, volkomen hetzelfde eten krijgen, groeien toch zeer ongelijk op, al jaar de werkzaamheid van hun inwendige organen, al naar de natuurlijke kracht, die zij bij hunne geboorte mee hebben gekre gen. Wij leeren daaruit, dat het lichaam niet alleen de stoffen moet ontvangen, op nemen, maar ook verwerken. De organen moeten zelf de extracten uit het voedsel vormen en daaruit bloed, vleesch, beende ren en veeren opbouwen, benevens de ver- eischte verterings-saDpen. En zoo hebben wij in het brood een prach tig voeder, dat een schat van krachtstoffen bevat. Men versta ons wel. Brood als hoofdvoe der op zich zelf zou wel eenigen tijd het lichaam kunnen onderhouden, maar toch, aldus eenzijdig gegeven, tot minder ge- wenschte toestanden leiden, b.v. tot vervet ting bij weinig lichaamsbeweging en bij sommige rassen. Wij spreken hier voor de kleine liefheb berij, waarbij wij gevallen kennen, dat eiken dag na afloop van het twaalfuurtje eenige broodresten worden rondgedeeld en waarbij het grootste succes behaald werd, zoowel wat gezondheid als eierproductie betreft. Hoe het brood te geven? Eerstens verdeeld in stukjes slechts zóó groot, dat ze in één hap kunnen opgepikt worden. Dat geeft de eerlijkste distributie, want met een groot stuk loopt één der dieren weg, krijgt het niet klein, terwijl intusschen de anderen zich te goed doen, hun aandeel bekomen en er ten slotte voor de eerste niets meer over is. Zoo krijgen sommige dieren te weinig. Voor kuikens en krielen worden de stukjes brood weer kleiner gemaakt dan voor de groot-rashoenders. Een andere manier is het brood een wei nig aan te vochten, goed uit te knijpen en in een bak of schotel voor te zetten. Ook kan het brood flink gedroogd worden, daarna ge malen en door het ochtendvocr gemengd is het uitstekend. Zoo komt in vele goede och tendvoeders in den handel gemalen brood voor. Verkeerd wordt de broodvoedering als er te veel op eenmaal wordt voortgezet. Dan ontstaat bederf, verzuring en cok tegenzin van de zijde der hoenders. Op één ding moet streng gelet worden, namelijk op de zuiverheid van het brood, want zoodra er groene plekken en stippen zich op vertoonen, is het schadelijk en werkt als vergif. We daalden tot in kleinigheden af, maar wij willen goed verstaan worden en als men het zóó aanlegt, zal men tot de conclusie komen, dat brood een best bijvoeder is. DE NEDERLAAG DER OPPOSITIE. (Nadruk verboden.) Drie jaar lang lukte het den bolsjewiki al hun oneenigheden bij te leggen, de disci pline in de partij te bewaren. Dat werd verkregen na veel strijd, want de tegen stellingen in de partij begonnen zich af te teekenen reeds kort nadat de bolsjewiki de zwakke regeering van Kerensky ten val wisten te brengen, en ondanks de groote autoriteit van Lenin en de vereering van dien leider was het bijleggen van de tegenstellingen steeds een moeilijke en deli cate taak. De bolsjewistische leiders (om de mee ning der massa bekommerden de leiders der communisten zich nooit) wisten echter, dat hui. heerschappij in Rusland slechts zoo lang zal duren als zij eensgezind zouden blijven. Zij hebben alle andere partijen verboden en hun Tsjeka zorgde er voor, dat dit verbod niet overtreden werd. Sovjet- Rusland was dan ook het eenige land in de wereld, waar de regeering alle andere par tijen volkomen wist uit te roeien, waar het geheele politieke leven des lands geconcen treerd werd in één partij, die de regeering uitoefende en wier leiders de onbeperkte dictators waren. Het was voldoende er van verdacht te worden in het geheim tot een der verboden partijen te behooren (onver schillig welke-, in de Sovjet-Unie werden on barmhartig vervolgd zoowel de rechtsche als de socialistische nartijen) om door de Tsjeka, die nu G. P. OE genoemd wordt, te worden gearresteerd, in een der vreeselijke kerkers van die instelling opgesloten te worden en in het gunstigste geval naar het barre Noorden te worden verbannen. Elke vorm van organisatie werd verboden. Geen bonden, geen vereenigingen, geen genoot schappen. nietsl Alleen de communistische instellingen mogen in de Sovjet-Unie be staan. En naast deze algemeene onder drukking en desorganisatie bestond de op militaire leest geschoeidt regeerende partij, waar een in de wereldgeschiedenis onge kende discipline heerschte, waar elk lid ver plicht was onverbiddelijk te gehoorzamen aan elk bevel van de leiding, hoe zinloos dat bevel ook was. Dat was de schepping van den grooten organisator Lenin, dat was het wapen, waarmede de bolsjewiki hun onderling verdeelde tegenstanders hebben overwon nen. Hun macht lag in hun tucht, in hun organisatie. De bolsjewistische leiders waren zich vol komen bewust van de noodzakelijkheid deze tucht te bewiren, ofschoon de disci pline voor hen soms knellend was. De nood zakelijkheid een „m noliet" te blijven, dat het hoofd zou kunnen bieden aan alle aan vallen van de tegenstanders, werd na den dood van LeniD nog sterker dan tijdens het leven van den leider Een van de meest populaire leuzen onder de bolsje wiki was: „Wij moeten koste wat het wil, de fout van de Jacobijnen niet herhalen en één blijven En het bewustzijn van de noodzakelijkheid deze eenheid en de tucht te bewaren was zoo groot dat Trotzky, na Lenin de belangrijkste man van de partij, de schepper van het Roode Leger, de aanvoerder van de revolutie in 1917, gehoorzaamde aan het bevel van de partij, leiding en „ziek" werd Hij ging dan vrij. willig in ballingschap, onthield zich van het houden van redevoeringen (dit va* voor een man als Trotzky een zeer moei- lijke taak) en wachtte totdat de leiding hem verlof zou geven naar Moskou terug te keeren. En ofschoon de aanhang van j Trotzky in het Roode Leger zoo groot was dat hij zonder veel moeite al zijn tegen' standers kon ten val brengen en zich tot dictator laten uitroepen, onthield Trotzky zich van deze daad en wees alle voorstel. Ien van de leiders van het roode leger die toen allen aan zijn kant stonden, van de hand. Hij die als triumphator Moskon kon binnenrijden, keerde na elke verban ning als boeteling terug en onderwierp zich aan de besluiten van de leiding. Dit was een groot offer van Trotzky, omdat hij iemand is, die naar macht verlangt, die van theatrale gebaren houdt, die verzot is op knaleffecten. De eenheid moest echter bewaard blijven, de partij mocht niet ge splitst worden, want anders zou de bolsje wistische heerschappij in gevaar komen. Het bleek echter, dat op den duur die eenheid niet te handhaven was, dat nie mand de beschikkingen van de Historie kan ontkomen. De tegenstellingen in de regeerende partij werden met den dag steeds grooter, de kloof tusschen de lei- ding, die bij den ruwen wreeden en ouwe- tenden Georgiër Stalin (in werkelijkheid heet de man Dzjoegasjwili) berustte, en de oude garde van Lenin, de werkelijke lei- ders van het Leninisme, werd steeds die- per, steeds moeilijker te overbruggen. En ten slotte moest de bom barsten, moest de zoo lang vermeden splitsing een feit worden. De dictatuur van Stalin heeft reeds lang opgehouden de dictatuur van de bolsjewis tische partij te zijn en is de heerschappij van één persoon geworden. Er voltrekt zich in Rusland een proces, dat veel overeen komst vertoont met hetgeen wij in Italiè zich zien afspelen. Oppervlakkig gespro. ken heeft de fascistische partij in ItaliS de heerschappij behouden, is zij de regee rende partij in Italië. Dit is echter slecht» schijn. In werkelijkheid is de fascistische partij reeds lang slechts een schim en de werkelijke regeerder is Mussolini, die de onbeperkte heerscher van Italië, een Cae sar, is geworden. Het feit, dat hij naast zich het bestaan van de koninklijke macht duldt, die sleehti een schim is, verandert niets aan de kern van de zaak. 'n Dergelijk proces voltrekt zich ook in Rusland. Ook de bolsjewistische partij heeft reeds lang opgehouden de regeererle partij te. zijn, is reeds lang geworden eea der organen van het lansdbestuur, een bureaucratische instelling, die alles goed keurt, wat de dictator, Stalin, verlangt. D0 werkelijke heerscher van Rusland is Stalin. Als deze man iets voor de keizerlijke waar digheid voelde, kon hij zich vandaag te Moskou in de kathedraal laten kronen en het land had zich niet tegen deze daad ver zet. Er worden zelfs in Rusland gedichten verspreid, waarin nadrukkelijk het verlan gen wordt geuit, dat Stalin den troon zou beklimmen. Stalin zal dit echter niet doen. Evenals Mussolini de feitelijk voor hem reeds overbodig geworden fascistische partij in naam laat voortbestaan, als zij zich maar in alle3 aan zijn wil onderwerpt, zoo doet ook Stalin. Hij laat zijn dictatuur hel masker van het „communisme" dragen, omdat hij het voordeelig vindt. Het com munisme is echter slechts een masker ge worden, waar achter zich de persoonlijke dictatuur van Stalin schuil houdt. De oppositie bestaat uit de mannen, die dat bedrog hebben ingezien, die ook begrij pen, dat een dergelijke persoonlijke dicta tuur de zaak van het communisme doodt Trotzky, Zinowjef, Kamenef, Radek, Moer* dof, Smilga enz., het zijn allemaal mannen, die de dictatuur van de communistische partij willen behouden, die tot de idealen van Lenin willen terugkeeren. Zij rukten het masker van Stalin af en toonden het volk, wat achter dat masker verborgen i3, Dat is de reden, waarom Stalin zoo de op positie haat, waarom hij met Trotzky c.s, zulk een strijd op leven en dood heelt aangebonden. De oppositie strijdt echter voor een ver leren zaak. Een terugkeer tot het zuivere communisme is onmogelijk. De massa ap plaudisseerde Trotzky en de zijnen, steunde hen zelfs in den strijd tegen Stalin, maar zij is niet bereid te vechten voor de belan gen van de oppositie. De massa begrijpt, dat Trotzky c.s., indien het hun lukte de overhand te behalen, toch niet in staat zouden zijn den gang van de geschiedenis te veranderen en tot tijden van het inte grale communisme terug te keeren Daar om steunde zij de oppositie. De star-com munistische leuzen van Trotzky zijn echter niet geschikt om de massa in beweging te brengen, om haar moed. doodsverachting in te spreken. Want het. is voor iedereen in Rusland duidelijk, dat Stalin zijn macht tot het laatste zou verdedigen, dat hij zijn trouwe praetorianen zou opdragen, de tegen standers in de pan te hakken Het tragische van Trotzky ligt daarin, dat hij voor een verloren zaak vecht Stalin weet dat. Daar om haast hij zich niet. Hij zal het congres, dat dezer dagen bijeenkomt, opdragen Trotzky te veroordeelen En Trotzky zal niet in staat zijn daadwerkelijk verzet te plegen, omdat om hem heen een leege ruimte ontstaat. Dat beteekent echter geenszins, dat de macht van Stalin voorgoed gevestigd is. Na de verplettering van deze oppositie zal een nieuwe oppositie ontstaan, een die op haar banier leuzen zal schrijven, die de massa, vooral de boeren in beweging zullen bren gen. die bij hen den geest zullen wakker maken, die vreedzame menschen tot strij ders maakt En dan zal Stalin Ien val ge bracht worden. Wij weten niet, wanneer dit zal geschieden, maar het is onvermijdelijk. I-Iet lot van Stalin is bezegeld en zijn over winning op Trotzky zal zijn eigen val ver- vi oegen. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. 28

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 10