NEDRA 68s>e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 5 December 1927 Tweede Blad No. 20775 BINNENLAND. Aspirin- KERK- EN SCHOOLNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. JHR. DR. C. G. W. F. VAN VREDENBURCH Zaterdagavond te Brnssel overleden. Te Brussel is Zaterdagavond overleden onze gezant, jTir dr. C G. W. F. van Vre denburch, die in het begin der week wegens blindedarmontsteking was geopereerd Se. dert Zaterdagochtend was door de groote zwakheid van het hart alle hoop verloren, en ook prof. dr. Otto Lanz, een dag te voren in allerijl uit Amsterdam geroepen, vermocht niets meer te doen tegen den naderenden dood. Dr. Van Vredenbuxch was in 1874 in Den Haag geboren. Na zijn universitaire stu diën te hebben voltooid, werd hij werk zaam gesteld aan het Departement van Buitenlandsche Zaken in Den Haag Ver volgens was hij successievelijk attaché bij de legaties te St Petersburg, Weenen, Ber lijn en zaakgelastigde te Lissabon. In 1910 ging hij ais gezant naar Boekarest, waar hij tot 1917 bleef, toen ging hij naar Stock holm. Sedert 1919 was hij buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Brussel. Dr. Van Vredenburch was in de diplo matieke wereld van de Belgische hoofdstad een zeer gezien persoonlijkheid. Ook onder de Belgische autoriteiten telde hij door zijn hartelijken omgang en stillen eenvoud niet anders dan vrienden Zijn diplomatiek talent wist hij te laten gelden als presi dent van de in 1917 en 1918 te Bergen ge houden Engelsch-Duitsche conferentie voor de behandeling Van de krijgsgevangenen en bij de onderhandelingen over het Ned.- Belgisch verdrag, Enkele weken geleden nog onderteekende hij namens de Nederl. regeering het Nederl.Belgische intellec- tueele aecoord. Voor de Nederl. kolonie in België is het verscheiden van j~hr. Van Vredenburch een buitengewoon zware slag. Mede dank zij zijn werk wist deze kolonie zich spoedig na den oorlog weer te groe peer en en 5 jaar geleden kwam dan ook onder zijn eere-voorzitterschap de Bond van Nederl vereenigingingen en lichamen tot stand, die juist Zondagavond te Ant werpen zijn eerste lustrum zou vieren. Deze feestelijkheid was echter Zaterdag reeds in verband met de minder gunstige berichten omtrent den toestand van den gezant, voor onbepaalden tijd uitgesteld Geen uiting van Nederlandscb leven en Nederlandsche nationaliteitsgevoel of de gezant nam er deel aan Geen werk van steun ten bate van behoeftige landgenooten werd in de Belgische hoofdstad of elders in het land op touw geze«t of jhr. v. Vredenburch met zijn innemende echtgenoote wisten steeds op de discreetste wijze in de ruimst mogelijke mate hulp te verleen en. Voor honderden arme Nederlander» is het gezantschapsgebouw te Brussel in moei lijke tijden een toevluchtsoord geweest. Do teraardebestelling zal in Den Haag plaats vinden. De datum is nog niet be kend. NOMINATIE HOOGE RAAD. De opvolger van wijlen mr. B. Ort. De lijst van aanbeveling van zes candida te]!, door den Hoogen Raad aan de Tweede Kamer ingezonden, ten einde daarop te kun nen achtslaan bij het maken der nominatie foor de vacature van eene raadsheerplaats, ontstaan door het overlijden van dr. B. Ort, faadsheer in dien Raad, luidt: le. Dr. W. A. van Woudenberg Hamstra. raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam. 2e. Dr. A. H. M J. van Kam, lid van het college van curatoren van de rechtshooge- echool te Batavia en hoogleeraar in Ned.- Indisch burgerlijk recht (voorzitter der fa culteit) aan genoemde rechtshoogeschool. 3e. Dr. R. W. J. C. de Menthon Bake, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem. 4e Dr. F. Kranenburg, kantonrechter te Amsterdam. 5e. Dr J. A. F. van Asperen, rechter in de arrondissementsrechtbank te 's-Graven- bage. 6e. Dr. J. E. van der Meulen. rechter in de arrondissementsrechtbank te Utrecht HET HUURKOOP-SYSTEEM. Een onderzoek in het buitenland. Men zal zich herinneren, dat het Congres van den Kon. Ned. Middenstandsbond in Augustus j.l. na bespreking van het prae- advies van mr. J. G. Schürmann over: Koopovereenkomsten, waarbij de eigendom wordt voorbehouden, een motie aannam, waarin het Bondsbestuur wordt uitgenoo- digd het vraagstuk nader te doen bestu- deeren omdat men het onderwerp nog niet rijp achtte voor een definitieve beslissing. Het Bondsbestuur heeft een en ander nader overwogen en als gevolg daarvan aan het Bondsbureau opgedragen zich tot het Departement van Buitenlandsche Zaken te wenden, met het verzoek gegevens te willen verschaffen omtrent den omvang, en alles wat daarmede in verband staat van het huurkoop-systeem in onderschei dene landen. De afdeeling Economische Zaken van genoemd Departement heeft zich naar de Middenstandsbond bericht bereid verklaard een dergelijk onderzoek te willen instellen. BROCHURE IN BESLAG GENOMEN. Zaterdagmiddag is, na overleg tusschen politie en justitie, de eerste overgegaan tot inbeslagneming van een brochure: Waarom werd Pisuisse vermoord? waarmede de laat ste dagen op straat druk gecolporteerd werd en die tevens in alle kiosken verkrijg baar was. In deze brochure, die door den schrijver onder het pseudoniem A. d'A. geschreven is, wordt de voorgeschiedenies van het tragisch gebeuren op het Rem- brandtplein uitvoerig uiteengezet en Jenny Gilliams voor het gebeurde aansprakelijk gesteld. Reeds den dag van de teraardebestelling werd de brochure voor het huis aan de Johan van Oldenbarneveltlaan, toen daar bij het vertrek van den stoet veel menschen aan wezig waren, luide aanbevolen door colpor teurs. Gelukkig werd er bijna niets ver kocht en gelastte de politie den colporteurs heen te gaan. Ook te Amsterdam werd door de politie, op last der justitie te 's-Gravenhage, beslag gelegd op bedoelde brochure. Dit verzoek is uitgegaan van de familie Pisuisse, die zich daarbij baseert op art. 271 van het Wetboek van Strafrecht (smaad van overledenen). Inmiddels was de oplage zoo goed als uit verkocht. HET BOLSJEWISME IN NED.-INDIË. In de ..Daily Mail" van Zaterdag zet Sir Percival Phillips zijn beschouwingen voort over het Russische offensief in het Oosten. De schrijver constateert, dat ofschoon "het heden niet onmiddellijk reden geeft tot ongerustheid, de toekomst met zorg moet worden tegemoet gezien. Hij wijst dan op de rede van den G.-G. bij de opening van de zitting van den Volksraad en zegt. dat jhr De Graeff hem bij zijn bezoek aan Bui tenzorg heeft verzekerd, dat het toen ge zegde nog steeds van kracht blijft. Vervolgens weidt spr uit over de afweer- maatregelen. die het Nederlandsche gezag voorbereidt en over de propaganda in het leger, op de vloot en onder de landbou wende bevolking. Ten slotte wijst Sir Percival zijn land- genooten erop, dat de Nederlanders van oordeel zijn, dat Engeland te weinig con trole oefent op de handelingen van com munistische propagandisten te Singapore Terwijl het Nederlandsche gezag het recht heeft om verdachte elementen onmiddellijk uit te wijzen, mag de Engelsche regeering hiertoe alleen overgaan, wanneer duidelijk gebleken is van ordeverstoring of poging daartoe. „Onze belangen zijn dezelfde" heeft een hoog bestuursambtenaar den schrijver ver klaard. „Dezelfde problemen en hetzelfde gevaar houdt ons bezig. Wij nemen Rus- land's uitdaging aan en zullen vechten tot het uiterste. Wij vertrouwen op den steun van onze Britsche vrienden." UIT NED. OOST-INDIE. AARDSCHOKKEN. MENADO. 3 Dec. (Aneta) Het Soe- rabajasch Handelsblad meldt, dat Donder dagmiddag hevige aardschokken te Dongala gevoeld werden Zij liepen in de richting Noord-Zuid. Het kantoor van den assistent- resident te Dongala stortte gedeeltelijk in, Te Paloe stortten eveneens twee passar loodsen in, terwijl de aanlegsteiger gedeel telijk werd weggeslagen. Te Biromaroe werd een passarloods ver woest en het landschapskantoor zeer be schadigd Een vloedgolf in de Paloebaai bracht een verwoesting aan onder inland- sche huizen Veertien personen werden ge» dood en vijftig gewond. De schade wordt geschat op f50.000. De Gouverneur-Generaal betuigde zijn deelneming. De assistent-resident te Don gala is gemachtigd hulp te verleenen, waar bij hij gebruik kan maken van het geld in de Landschapskassen aanwezig. RECLAME. Gisteravond telkens gezwicht Yoor de verlei ding "nu, dan nog één glaasje" Vandaag berouw, hoofdpijn misse lijkheid. Het beste middel daar tegen is Tabletten want zij doen zulke ongesteld heden snel en zeker verdwijnen. Bovendien zijn zij volkomen on schadelijk. Men elsche echter steeds de orfglneele "Soyefc"-'verpakking, ken baar aan den oranje en het Bayerkruis. Weiger namaak of losse tabletten. 2331 NED. HERV. KERK. Beroepen: te Vlissingen: J. H. G. Kam steeg te 's Heer Hendrikskinderen. Te Lage Vuursche: J. E. Klomp te Olde- broek. Te Vianen: J. W. van der Does te Brielle. Bedankt: voor Hooge-Zwaluwe: J. W. v. d. Does te Brielle. GEREF. KERKEN. Tweetal: te Kampen (vac. J. J. Wester beek van Eerten), J. C. Houtzagers, te Reeuwijk; en P. N. Kruijswijk, te Vlissingen. Aangenomen: naar Aalsmeer: G. D. Kui per, cand. te Kampen. Bedankt: voor Baarland, Helmond, Pijn- acker-Nootdorp, Nieuwerkerk a. d. IJssel, Velsen, Noord-Scharwoude, IJlst, Opende (Gr.), Kruiningen, Ambt-Vollenhove (A.), Baambrugge en Sellingen, G. D. Kuiper, cand. te Kampen. INAUGURALE REDE PROF. ENGELHARD. De nieuwbenoemde hoogleeraar in de ver loskunde en de leer der vrouwenziekten aan de Universiteit te Groningen, prof dr. J L. B. Engelhard, heeft Zaterdag zijn ambt aan vaard met een rede in de aula der Academie over: De prophylaxe1 in de verloskunde en de gynaecologie. Eén van de weinige stoompontverbindingen tusschen N. Brabant en de Noordelijke provincies. JUBILEUM-A. RIENKS. Zaterdag is het 25-jarig jubileum gevierd van den heer Rienk9. thans hoofdinspecteur van het Lager Onderwijs in de inspectie Zuid-Holland en Zeeland. In de salons van hotel Paulez te Den Haag waren honderden personen bijeengekomen uit alle deelen des lands om den sympathieken hoofdinspecteur te huldigen. Namens het huldigingscomité spr. dr J. Th. de Visser, oud-minister van Onderwijs, K. en W., den jubilaris toe. Spr. zeide dat de geheele onderwijswereld behoefte gevoeld heeft om den heer Rienks bij zijn 25-jarig inspectoraat te huldigen, allereerst om zijn liefde voor het lager onderwijs. Spr. ging den levensloop van den heer Rienks na. Het pleit voor diens groote kunde zei spr. dat vier ministers van verschillende richting, namelijk de ministers dr. Kuyper, Rink, Heemskerk en Cort van den Linden, den heer Rienks tel kens promotie bezorgden. Daarin ligt het getuigenis van de hoogschatting welke hem in de hoogste regeeringskringen is te beurt gevallen. Zijn adviezen zijn rijke stukken, die in het archief worden bewaard, opdat latere ministers uit die bronnen kunnen putten. Voorts richtte spr. zich met enkele woor den tot mevr. Rienks. Aan de moeder van den jubilaris, in het kleine plaatsje in het hooge Noorden, vanwaar zij steeds de vor deringen van haar zoon heeft gevolgd, had het comité een bloemenmand gezonden. Wetende dat het een der wenschen van den jubilaris was, een reisje naar Noorwegen ein Zweden te doen, wilde het comité dien wensch in vervulling doen gaan; spr. over handigde den jubilaris een Baedeker van Noorwegen en aan mevrouw Rienks een Baedeker van Zweden, terwijl zij in deze gidsen de middelen konden vinden, om hun wensch te verwezenlijken. Voorts waren in een fraai gecalligrapheerd album de namen opgenomen van hen, die aan dit huldeblijk hebben bijgedragen Daarna sprak mr P. W. H. Truijen namens de hoofdinspecteur woorden van bewondering en dankbaarheid voor de door den jubilaris steeds aan den dag gelegde al- gemeene toewijding aan het onderwijs en voor zijn vele prestaties. De heer Pattist. inspecteur, sprak namens de inspecteurs en schoolopzieners in de hoofdinspectie Zuid-Holland en Zeeland. Hierna was er gelegenheid om het echt paar te complimenteeren, waarvan druk ge bruik werd gemaakt H8- HET LOT VAN DEN SCHEVENINGSCHEK LOGGER. Nog steeds niets bekend. De ongerustheid over het wegblijven van den Scheveningschen logger De Adelaar Sch« 421, aan boord waarvan zich bevinden schipper Spaans en 12 andere opvarenden, is danig toegenomen, nu nog geen enkelli bericht omtrent dit schip is binnengekomen. De loggers welke het laatst binnenkwamen konden niets omtrent de Adelaar rappor* teeren. In verband hiermede is men zeea; pessimistisch gestemd Van de zijde der reederij, de firma Jae, den Duik en Zn., werd medegedeeld, dat zij aan de regeering kennis heeft gegeven van de ongerustheid die er over het lot van den logger Sch. 421 bestaat en verzocht een der in de Noordzee kruisende politievaartuigen naar de Engelsche kust te zenden om or onderzoek uit te gaan, INBRAAK TE NIEUW-HELVOET. Voor 115.000 ontvreemd. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in den goud- en zilverhandel van F. Tieman te Nieuw-Helvoet De diet heeft zich toegang verschaft door het uitsnij* den van een ruit in het achterhuis; eenmaal daarin, was de winkel gemakkelijk te berei* ken. Alleen gouden voorwerpen en de aan* wezige geldswaarde zijn medegenomen T«| zamen tot een bedrag van ongev. f 15.000. De eigenaar is 's nachts niet in dezen winkel aanwezig, zoodat de dief vrij spel had en blijkbaar op zijn gemak heeft kunnen uit* zoeken, wat van zijn gading was. Eerst Zaterdagmorgen, toen de eigenaar den winkel, die een filiaal is van de zaak tel Hellevoetsluis, opende, werd de diefstal ont* dekt GEVERFDE KIPPEN. Mot e'en kwast had voorzichtig een kip* penliefhebber te Rijssen zijn toom Barne velders van een kleine kleurafwijking aan de toppen der dekveeren afgeholpen m de hoop, dat zijn overigens mooie inzending op de pluimveetentoonstelling bekroond zou worden. De jury ontdekte evenwel het bedrog en daarom prijkte de inzending, in de plaats van met de vermelding „eerste prijs", met e'en bordje: ..geverfd" zulks tot groot ver* maak van eiken bezoeker, vertelt de Ned. Uit het Engelsch van GEORGE BARR McCUTCHEON. (Nadruk verboden).) 11) Hij zei tegen den chauffeur hem naar een punt te brengen niet te ver van de ha ven, een voorzorgsmaatregel, die hem plot seling te binnen schoot. Het was verstandig om de boot steelsgewijs te naderen en geen risico te loopen. Zij hadden passage geno men op een boot, die met tot het eerste-klas luxe-genre behoorde,niet uit financieele overwegingen, maar om zooveel mogelijk contact te vermijden met vrienden en ken nissen uit hun kring. Toen hij door den regenavond voortram- melde, achterover geleund in het duister van de taxi, begon Hugh zich voor het eerst niet op zijn gemak te voelen. De mogelijk heid, dat het misschien met Grace niet goed EeSaan was. verontrustte zijn gedachten ®et een koortsachtigen twijfel. Een klok in een winkelraam vertelde hem dat het bijna hen uur was. Hij verwenschte zichzelf, dat hij toegelaten had dal zij m haar eentje op ®en avond als deze verdween in een buurt Jhe een woelige en wanordelijke reputatie had. Angstige veronderstellingen kwamen in fUn gekwelde hersens, rampen grijnsdeD hem tegen uit ieder donker straatje, geweld dadigheden misdaad, ongelukken dansten wi'd in iedere schaduw Hij zelf zag er ook niet bepaald op zijn gunstigst uit zijn Uiterlijk was in staat, om Giace de stuipen op het lijf te jagen. Kletsnat, bemodderd, bevuild, leek hij heel weinig op den welver- zorgden jongeling uit Chicago, toen hij bij een donkeren hoek uit de taxi kroop en slui pend, behoedzaam naar de verwijderde ha ven liep. Ieder geluid schrikte hem op, iedere voet ganger zag er uit als een vervolger in het burger of in het amtelijk blauw Een paar agenten keken hem scherp aan en hij trilde op zijn beenen De plotselinge, overweldi gende bewustheid, dat hij de passage-biljet ten in zijn zak had met de cabine-biljetten en de bagage-regu's dreef hem voort als een bezetene. Tweemaal was hij den weg kwijt, maar werd op den juisten terugge bracht door twee niet wantrouwende agen ten. Ten slotte maakte hij een dooltocht door verschillende bureaux en kwam bij een be ambte terecht, die hem mededeelde, dat miss Ridge nog niet aan boord was gegaan, noch zelfs in de haven was gezien dien avond. Hugh trok een lang gezicht en het klamme zweet parelde op zijn voorhoofd Nauwelijks wetend wat hij deed, ging hij aan boord en vroeg hier en daar en overal, in de hoop, dat zij misschien toch ongemerkt aan boord was gekomen. Maar ze was ef niet, en het was half elf. Nogmaals waagde hij zich in den regen, verontrust door honderd angsten en ver onderstellingen Hij posteerde zich bij den toegang naar den steiger en spanden zijn oogen in om Grace Vernon ie zien te krij gen Andere menschen kwamen aan boord maar een uur ging voorbij zonder dat ze verscheen Verward besloot hij om een on derzoek naar het verdwenen meisje te lafen instellen Hij stelde zich allerlei soorten van ongelukken voor, tot de meest verschrikke lijke toe. Schaking, roof, afpersing, zelfs moord pijnigde zijn fantasie, totdat hij het niet meer uithouden kon. Zijn meest opti mistische vermoeden was nog, dat zij niet aan de autoriteiten ontsnapt was en in den kerker zuchtte. Terneergeslagen en wan hopig ging hij resoluut op weg om de hulp der politie in te roepen een bewijs, hoe mateloos zijn ongerustheid was! Een bedwongen kreet bereikte zijn oor, en toen zwaaide het portier van een taxi open, die bij het hek van den steiger stil stond. Hugh, Hughl riep een angstige meisjes stem. Zijn hart sprong op en zijn beenen deden hetzelfde. Toen 1 naast de auto stond, wankelde Grace er uit, snikkend en lachend tegelijk. Lieve hemel 1 riep zij, volkomen onver schillig voor den chauffeur, die diabolisch grinnikte op zijn plaatsje achter het stuur. Ik ik heb een een uur in deze auto gezeten! riep zij klagend. Oh, oh, je hebt geen idee hoe ik me al dien tijd ge voelde. Het duuTde wel een jaar! Hoe kom je aan die vreeselijke kleeren en Wat o ik die jas? Groote Gol! Het wil toch niet zeggen dat Ik dacht dat je een detective wasl snikte zij. Oh. ik weet me geen raad meer. Betaal den chauffeur liefste, en neem me neem me ergens mee naar toe waar licht is. Ik word gek van deze vreese- lijken avond! Hugh betaalde den chauffeur en liep met haar naar de St Cloud. Onderweg probeerde ze hem uit te leggen wat er gebeurd was, maar hij vond, dat daar later nog tijd ge noeg voor was. Wij zouden wel eens bespied kunnen worden, zei hij, terwijl hij angstig alle kan ten uit keek; een gewoonte, die in korten tijd zóó bij hem ingeworteld was, dat hij vreesde dat hij haar zijn heele leven niet meer zou kwijtraken. Ga naar je hut, liefste; ik zal je wat warms om te drinken sturen. Wat een eeuwigheid was dat. Als jij eens wist waarvoor ik mijzelf allemaal heb uitgemaakt l Ik schaam me om het te zeggen, maar ik heb jou ook voor alle mogelijke dingen uitgemaakt. En ik ben zoo ongerust over je geweest. Hoe ben je dien man kwijtge raakt? Nu niet, lieveling. Straks vind ik je wel in de bibliotheek. Ik moet eerst naar onze bagage kijken. Je moet andere kleeren aantrekken, Hugh. Je bent verschrikkelijk nat. Laat mijn kleine hutkoffer en mijn tasch naar mijn hut brengen. Hugh sloop heen als een dief en zorgde voor den hutkoffer en de tasch, den heel en tijd vreezend den detective met zijn helpers te zien verschijnen. Hij trilde op zijn bee nen en deed zoo zenuwachtig voor een krachtigen kerel, dat de bagagemeester min achtend glimlachte, denkend met een „groentje" te doen te hebben, die zijn eerste zeereis maakte en bang voor de zee was. Na de goden uit den grond van zijn hart ge dankt te hebben, ging hij naar zijn eigen hut en kwam kori daarna te voorschijn, met droge .keurige kleeren aan zijn lijf en een zonnige stemming in zijn hart. Ze kek^n niets op een broer en zuster, toen ze samen op een der breede sofa's zaten en een soda dronken hun verstrekt door een goed be- fooiden steward. Wees voorzichtig, meisje, waarschuw- dp hij De menschen zullen denken dat wij bruid en bruiuv.eom zijn, Menschenkinderen, zuchtte zij, het is haast onmogelijk om te doen als broer en zuster, na wat wij vanavond hebben door* gemaakt. Vertel me alles. Hoe liep het met jou af vroeg hij benieuwd. Wel, 't was nogal eenvoudig hoe wel ik doodop van angst was totdat ik bij de haven kwam. Ik dacht dat het verstan dig zou zijn om eens een beetje rond te kij ken, voor ik aan boord ging. Net toen Hd wou uitstappen rende me een man voorbij en ik vloog als een kogel weer in mijn hoekje terug. Het was een slanke man met een vilthoed, met een sluw gezicht Het schoot me te binnen, dat het wel eens een detective zou kunnen zijn; die zien er altijd zoo mysterieus uit. Dus bleef ik in de taxi en dacht er over na wat ik zcu doen. Ik wa9 er absoluut zeker van, dat hij er nog niet kon zijn; bovendien wist ik niet of je wel ontsnapt was. Ik kon immers niet weten hoeveel bor rels er voor noodig zouden zijn, liefste!; Denk er om dat ik straks vertel, hoe jam mer ik het vond voor dien detective, en wat ik naderhand voor de kinderen deed, viel Hugh haar in de rede. De kinderen? Ja. de kinderen van den detective. O. nu begrijp ik het Nu. die vreeselijke man kwam direct weer te voorschijn en ging op den hoek staan Hij wachtte op iemand. Hij was nerveus: net een speurhond. Hij deed zoo gek dat ik er zeker van was dat hij wat in zijn schild voerde Ik viel bijna flauw van angst Den heelen tijd was ik bang. dat je recht in zijn armen zou loo pen. dus lette ik op beide raampjes, om je te waarschuwen als het mogelijk was. (Wordt vervolgd). J

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5