naai 68ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 3 December 1927 Derde Blad No. 2C774 ED Buitenl. Weekoverzicni. VOOR ELK ONZER KLANTEN EEN GESCHENK 2265 PAR1JSCHE BRIEVEN. Krabbels uit Zwitserland. Ailei oog op Genève gericht Slechts teleurstelling. Op Genève is weer eens alle aandacht gevestigd, nu de commissie-Loudon, kort genoemd, oftewel de voorbereidende ont wapeningscommissie uit den Volkenbond, voluit gesproken, daar bijeen is gekomen. En voor het eerst met een Russische de legatie als deelneemster, hetgeen mogelijk was geworden, doordat het geschil tusschen Zwitserland en de sovjet» over den moord op Woroski immers is bijgelegd Twee niet- leden van den Volkenbond zijn dus verte genwoordigd; met de sovjets ook de Ver- eenigde Staten. Reeds lang to voren was aangekondigd, dat de Russen zouden komen met con crete voorstellen en in de eerste zitting is door den leider Litwinof, Tsjitsjerin's plaatsvervanger, daaraan reeds uiting ge geven. LITWINOF. Zij leverden, hoe voorbereid men ook was, nog een verrassing op. Hetgeen de Russen immers voorstelden was niet meer of minder dan een volledige ontwapening in uiterlijk 4 jaar. Weg met alle legers, vloten, wapenenzelfs geen mogelijkheid laten om menschen of materialen voor wapengeweld dienstbaar te maken. Zoo ooit, dan wisten de Russen daarmee een onmogelijk voorstel te doen, dat nimmer zou worden geaccepteerd. Alleen het feit, dat Duitschland voor een kapstok zorgde beslissing zal pas genomen worden in volgende zitting in Februari 192S! redde de Russen voor een eclatant echec. In de ci-devant geallieerde pers is bij kans een gehuil opgegaan van: daar heb je het nu al. De Russen doen niets dan propaganda maken voor de onnoozelen van geest en des harte. Ernstig meenen ze &r niets van enz. enz. Het is het geluid, dat sinds 1919 volop bekend is. De Russen zul len ongetwijfeld in hun vuistje lachen. Hun zet, die er ook o.i. wel op berekend is, om tweespalt te scheppen, heeft in ieder geval opzien gebaard. Scherper dan ooit nog het geval is ge veest, is evenwel tot duidelijke uitdruK- king gebracht de tegenstellingeerst vei ligheid of eerst ontwapening. Arbitrage ftaat dan geregeld tusschen beide in. Op den keeper beschouwd, kan het antwoord vat voor dient te gaan, o.i. niet twijfel achtig zijn. Wanneer volledig ontwapend is, dan is er toch de veiligheid van zelf; in ieder geval heel dicht bij. Wie geeft evenwel een formule omtrent de veiligheid, die alle betrokkenen ook maar globaal kan bevredigen Zoo'n formule zelfs is niet te vinden, daar de een onder veiligheid heel wat meer verstaat dan de ander, en de een veel vlugger tevreden, de ander veel meer veeleischend is. Daarom is de leus: veiligheid eerst alleen theoretisch van be- teekenis, practisch van geenerlei nut. In werkelijkheid zal op die manier of niets of heel weinig kunnen worden bereikt. Niette min zal daar te Genève ongetwijfeld de theorie den boventoon houden, 't Is een heel weinig bemoedigend aspect. Des te betreurenswaardiger is daarom, dat het juist de Russen zijn, die z.g. den practischen weg wijzen, want wie gelooft, dat hun streven oprecht gemeend is 1 Nie mand en o.i, terecht, gelet op hun ante cedenten als anderszins. Zoo wordt als het ware de practijk in discrediet gebracht Hoe veilig Europa zich voelt, wordt het treft wel zeer bijzonder juist op dit oogenblik gedemonstreerd. Niets dan arg waan en achterdocht, gelijk wij ons vorig overzicht nog pas moesten doen uitkomen. Niets dan tegenstellingen, die zich al meer en meer toespitsen. Frankrijk en Italië gaan nog altijd voort elkaar met allerlei liefelijks te bombardeeren naar aanleiding van de verdragen resp met Zuid-Slavië en Albanië. Zelfs zou men over en weer wel willen, dat de verdragen door den Vol kenbond werden gekeurd mits eigen verdrag maar buiten schot blijft. Gezwegen nog van het Poolsch-Li- RECLAME. thausch conflict dat in wezen onveranderd is. Beide partijen bekogelen elkaar thans met papieren granaten, het geweer als het ware aan den voet. Gelooft men Pilsudski dan komt het oorlogsgevaar van Lithauen, dat op sovjet-Rusland steunt. Heeft het zelfs een haar gescheeld, of er was al oor log geweest. PILSUDSKI. Gelooft men daarentegen Woldemaras, die zich als dictator toch maar staande houdt, alle geruchten ten spijt, dan is het Polen, dat door zijn steunen der ballingen uit Lithauen oorzaak is van de dreiging. Dit allemaal los van de kwesties, waarom het eigenlijk gaat, en die de Volkenbonds raad a.s. week zal hebben op te lossen. Pilsudski zoowel als Woldemaras zullen zelf de rechten hunner landen komen ver dedigen te Genève, de vredesstad. Hoe ook zelfs in enkele deelen van Amerika nog op primitieve wijze de hooioogst binnen gehaald wordt toont ons bovenstaande schilderachtige foto. WOLDEMARAS. De Volkenbondsraad zit met dit conflict geducht verlegen. De groote fout van het toekennen van Wilna aan Polen, nadat ae stad met geweld was genomen, is eenmaal gemaakt. Ongedaan te maken lijkt uitge sloten, temeer, waar Polen immers een wachtpost is tegen de sovjets en als zoo danig aanspraak maakt op voorrechten. Bij voorbaat is daarom een bevredigende oplossing onmogelijk, al zal misschien in schijn een overeenkomst tot stand komen door het doen van eenige concessies aan Lithauen op ander terrein. Voeg daarbij de vrees voor een aanslui ting van Oostenrijk bij Duitschland, het hard werken van Hongarije voor wijziging der grenzen, vanuit Engeland en Italië ge steund, de scheeve verhoudingen op den Balkan... En dan spreekt men van veilig heid! 't Is te droevig om te lachen, maar an ders Nog nooit hebben zich rondom den Vol kenbond zulke sombere wolken samenge pakt als thans. Hoe uitkomst moet worden gevonden 1 Wij zien het niet, daar er geen sprake is van aanpakken der kwesties in de kern, slechts van een theoretisch uit den weg gaan van de moeilijkheden. En nu kan men wel zeggen: slechts lang zaam aan kan iets worden bereikt, maar dan toch slechts alleen langs practische paden, naar het ons wil voorkomen, Niet het tempo stelt teleur, wel de wijze van optreden. (Van onzen Parjjschen correspondent). (Nadruk verboden). ONSTRAFBARE OPLICHTERS. Parijs, November. Als men zoo in de kranten leest van lieden, die de gevangenis in draaiden, omdat zjj valsche Hongaarsche Staatsiondsen ver kochten, de burgerij oplichtten met niet- besiaande zilvervossen of anderszins, ver wondert men zich, dat er nog dergelpe riskante misdrijven gepleegd wo.den, terwjl er voor onscrupuleuze naturen toch zooveel andere minder riskante manieren zijn om hun goedgeloovige medemenschen geld uit den zak te kloppen. In een stad als Parijs wandelen er hon derden van die oplichters rond, die „er achter zijn", d.w.z. een truc hebben bedacht, om zich te verrijken op oneerlijke wijze, zonder bard te werken en toch zonder gevaar te loopen met den strafrechter in aanraking te komen. Zij leiden een leventje van genot en weelde, dejeuneeren in de sjiekste res- taurats, waa rzij tot 3 uur aan tafel blijven zitten, zijn 's middags alweer vroeg in de de kroeg, met een reize-sigaar in het hoofd en een stapel aperüef-schoteltjes op het tafeltje, hebben de mooiste plaatsen in de schouwburgen, en hebben als eenig risico, v/aar zij hun geweten al sinds lang verdoof den, de kans op een pak slaag. Het lijkt mij wel eens interessant een paar van die trucs te onthullen. Eventueel zjjt ge dan tevens er tegen gewaarschuwd. Doch ik zal alleen maar zulke vertellen, die men niet in Holland in toepassing brengen kan. Want al heb ik ook een absoluut vertrouwen in het geweten mijner lezers, niet graag zoo ik het gevoel hebben iemand in de verleiding te brengen. De vruchtbaarste oplichters-streken zijn gebaseerd op geldgebrek. Iemand, die fi nancieel in het nauw zit, klemt zich vast aan een stroohalm, is van nature geneigd te gelooven in een wonderbare redding, wenscht de voorgestelde oplossing niet al te kritisch te bekijken, en zelfs als hij weet, dat het hem veel te duur kosten moet, belooft hij gaarne tien vogels iu de lucht in ruil voor één enkelen in de hand. Alle oplichters zijn het er over eens: er is geen mooier jachtveld dan de menschen, die last van deurwaarders ea protestwissels hebben; er is geen goedgeiooviger, inschik kelijker en gulier volk, dan dat, wat in geldgebrek verkeert. In ons land is het nitleenen van geld tegen woekerwinsten terecht stralbaar ge steld. In Frankrijk is het dat niet, en ge kunt hier dan ook met plezier dertig procent of meer maken op betrekkelijk zeer solide zekerheid. Niet alleen moreel, doch ook economisch is dat verkeerd voor een land. De duurte van Parijs en dientengevolge de ernstigste malaise, waaronder alle zakeo- menschen hier gebukt gaan, heeft voor een groot deel zijn oorzaas in den exorbitant hoogen rentevoet, waarop industrieelen en handelaars, restaurateurs en hotelhouders ten deel van het kapitaal hebben geleend, dat zij in hun zaak hebben gestoken. Alleen de geldschieters profiteeren van dezen stand van zaken, en dit ook nog lang niet altijd, want zeer dikwijls kan zoo'n te zwaar be laste debiteur het niet bolwerken en gaat over den kop of nog erger verdwijnt zonder dat men vat op hem heeft. Dit laatste is in Parijs ook alweer gemakkelijker i dan ergens anders, aangezien hier zelfs groote zakenmenschen meestal leven in hotel of maison meublée. Dat groote risico, dat de leener heeft, heeft er natuurlijk niet toe bijgedragen den rentevoet naar beneden te brengen. Wel heeft het tengevolge gehad, dat men ach met meer en meer zekerheid omringt. Dikwijls is do transactie daarom niet minder correct, maar gewetenlooze lieden blijven niet altijd binnen de trouwens zeer soepele grenzen van wat zedelijk geoorloofd is. Een veelvuldig voorkomende truc is deze: Ge vindt in de kleine advertentietjes van een veel verspreid dagblad (wantrouw altijd deze kleine advertentietjes in de Parijsche couranten; negen op de tien zijn oplichterij!) het adres van een kantoor dat geld leent zonder borgen en zonder zakelijke zeker heid, tegen een redelijke rente. Het is te mooi om waar te zijn, maar.... ge zit in het nauw en ge wilt toch wel eens gaan kijken. Het kantoor boezemt vertrouwen in. Het is proper en luxueus. Ja, zóó mooi is het, dat het eigenlijk wantrouwen zou moeten inboezemen, indien ge niet in die zeer bij zondere gemoedsgesteldheid, die nergens kwaad zien wil. Ge maakt queue en moet lang in een anti chambre wachten in een confortabelen club fauteuil, waar ge zoudt indutten, als de geldzorgen uw hoofd niet bezighielden. Er is blijkbaar een hoop menschen, die uit komst verwachten van den wetdoener der menschheid, die zich zelfs nog de moeite en kosten getroostte hen toe te roepen per advertentie. Eenmaal binnen, in het bureau van den weldoener, blijkt de zaak echter niet zéé aanlokkend als zij werd voorgesteld. Toch hebt ge nog moeite uit de hoogst eenvou dig" transactie, welke u wordt aangeboden, het deel van winst en over-winst voor elk van beide partijen onmiddellijk zuiver te distelleeren. De combinatie komt hierop neer: Ge zoekt laat ons aannemen 21X10 francs. De De weldoener heeft een vriend, die een juv elierswinkel heeft en wiens zaken niet al te best gaan. Hij wil nu dien vriend helpen en u tegelijkertijd. Natuurlijk zonder zelf er iets bij te riskeeren. Wanneer ge uu bjj dien vriend een bijou, bijv. een parelsnoer wilt koopen van bijv. 10.U0J fr3„ waarvan 1000 frs. contant en de rest op maanaelijksche termijnen van afbetaling, dan zal hjj bij zijn vriend borg voor u zijn, en als ge dan het aldus gekochte kleinood naar de tank van leening brengt, zult ge er 3 4000 frs. op kunnen leenen. De eenige voorwaarde, aan dit wonder-mooie onbaatzuchtige aanbod verbonden, is, dat ge den geldschieter 10 pet. oommissie betaalt voor zijn borgblijven en natuurlijk hem het beleeningsbriefje toevertrouwt, dat dan een jaar lang bij hem tot uw beschikking bljjlt tegen overgifte van het geleende be drag. Ge begrijpt, dat het maar zelden ge beurt, dat de geldopnemer, die ook zonder j dat al voldoende in de knel zat en nog 1 9000 frs. op het juweel heeft af te betalen, het lommerdbriefje weer inlossen komt en meestal krijgt de weldoener der menschheid aldus een parelsnoer van nominaal 10.000 frs. cadeau, terwijl zijn vriend de juwelier die vermoedelijk slechts een strooman was wel zorgt aan zijn geld te komen. En zelfs in het ergste geval, wanneer er geen enkele termijn wordt afbetaald, zijn de contant gestorte 1000 frs. toch al in het laadje en is het juweel immers niet voor de heeren verloren. Doch betaalt het slachtoffer alle termijnen en gaat hij dan ook nog eens 3000 frs. brengen naar den man van de advertentie om het beleenbriefje weer in handen te krijgen, dan kan hij daarop nog weer eens dat zelfde bedrag dokken aan de bank van l6ening. En dan heeft hij om 2000 frs. t« leen te krijgen een parelcollier gekocht dat misschien 6000 frs. waard is en dat hij met 16000 frs. heeft betaald! Een nog volkomener wettige oplichters- truc is die van het „bureau", dat op zeer i aanlokkelijke voorwaarden hypotheken aan- i biedt op terreinen, huizen, schepen of za- i ken, en dat u „alleen maar" duizend frs. vraagt om uw bezit door een deskundige te laten schatten. De deskundige is een zielige oude heer, die voor zijn moeite waarschijnlijk met niet meer dan 50 frs. wordt beloond. En de „expertise" valt bijna altijd zoodanig uit, dat de hypotheek niet kan worden toegestaan. Ia uw zaak werkelijk mooi en alleszins solide, dan heeft men ook nog wel een of andere kapitalist in de achterhand, die aan het bureau op zijn beurt een commissie betaalt. Het mes snijdt van twee kanten. Een andere handige boef beoefent itebel- matig de volgende goocheltoer; Ier advertentie biedt hij een prachtige winkelzaak aan voor zoo goed als geen gela. Bij voorkeur een keurig, welbeklant café voor bijv. 15000 frs. Ge beschikt net over dit bedrag en gaat hem opzoeken. Wachten, luxueus antichambre, enz. Zie, boven.... Het café in kwestie blijkt juist een uur geleden verkocht te zijn, maar hij heeft een ander, veel mooier en slechts weinig duurder: 20.000 frs. Ge antwoordt maar 15000 te bezitten en teleurgesteld wilt ge weggaan. Dan beeft deze menschenvriend een edel- moedigen inval: ge zult en moet dat café koopen, het is als geknipt voor u, en zóó mooi en goedkoop, dat het hem pijn zou doen, wanneer ge u de „occasion" liet ont snappen. Indien het u werkelijk niet mogelijk is do ontbrekende 5000 frs. te vinden, zal h ij ze u leenen, tegen een fatsoenlijke rente.... 5 pet. per jaar! Ge begrijpt, dat ge onder deze omstan digheden de zaak gaat zien. Maar wat ge denkelijk niet venvacht hadt is, dat zij werkelijk magnific is en zonder eenigen twijfel het dubbele van de gevraagde koop som woord! Happig hapt ge toe, en met met uw drieën, kooper, verkooper en tus- schenpersoon, gaat ge naar don notaris of deurwaarder om de vereischte papieren in orde te laten brengen en de overdrazhi te teekenen. De notaris of deurwaarder maakt eenige aanteekeningen op een bloc notes, en acht of tien dagen later zal alles klaai zijn op zegel en kunt ge alle drie bij bem terugkomen om te teekenen, tc betalen en.... de huissleutels te ki-jjgen. lntusschen moet er natuurlijk reeds lieden een „dédit" door u worden gestort Gesteld ge bedenkt u in die 8 of 10 dagen, dan is alle moeite en kosten voor niets geweest en heeft de verkooper misschien de ge legenheid voorbij laten gaan om aan een 1 ander zijn café over te doen. Dus moet ge van de gevraagde koopsom een vijlde of een vierde deel reeds nu storten. Dat geeft n wettig de zekerheid, dat de zaak u niet ontsnappen kan en aan de andere partij geeft het een schadeloosstelling, indien gij niet serieus zjjt en de koop niet doorzet. Ge betaalt 5000 fra. Ge komt op den afgesproken dag met nog 10.000 frs. Het intermediair zal u Immers de dan nog ont brekende 5000 frs. leenen. Maar het intermediair verschijnt niet Vergeefs zit ge met den verkooper en den notaris op hem te wachten. De overdracht der zaak wordt uitgesteld. En thuiskomend vindt ge een briefje van den vriendelij ken tusschenpersoon met duizend excuses. Hij heeft een tegenslag gehad en kan u het beloofde niet leenen! Uw beurs heeft een gevoelige aderlating ondergaan. Enkele daen later zitten de café-houder en het inter mediair uw 5000 frs. te deelen. En den volgenden dag beginnen zjj de combinatie opnieuw met een anderen kooper en bij een anderen deurwaarder of notaris. Doet er maar eens wat tegen LEO FAUST. „Noem mij een genoegen dat drie maal daags terugkeert en nimmer verveelt." En met een variant op deze woorden waar mede eens Talleyrand den lof van het eten verkondigde, zouden we hier thans kunnen, zeggen: Noem mij een feestelijkheid, die als ons Concours Hippique Internationaal drie maal per dag plaats vindt, negen da gen lang, voortdurend het publiek trekt en geen minuut verveelt. Want een suc ces, zooals dit keer ons ruiterfeest te beurt is gevallen, is zelfs in deze stad, waar we op het punt van feesten aardig verwend zijn, nog niet voorgekomen. Het idee een wedren, een jachtrit binnenshuis te hou den, wil er niet gemakkelijk in. Maar als je een batterij veldartillerie met stukken en volledige bespanning in galop de zaal van het Palais des Expositions hebt zien binnenstormen, wanneer je er een half es- cadron een quadrille ziet uitvoeren en ma- noeuvTeeren, dan pas krijg je een juiste voorstelling van de grootte van decen trale hall, welke met behulp van turfmolm en fijn grint, van heesters en struiken, van hagen en aarden wallen, barrières en een sloot is herschapen in een ideaal veld. En rondom nog de estrades met meer dan tien duizend zitplaatsen. Tweehonderd paarden en een zeventig tal ruiters en amazones traden in het krijt. Meest waren het Iersche en Engelsche paarden, verder veel Fransche, Italiaan- sche en Poolsehe, terwijl er ook enkele exemplaren van het beroemde ras der Deen sche schimmels te bewonderen vielen. De Zwitsersche remonte had haar beste been tje voorgezet en ter opluistering een schit terende collectie ingezonden. Paarden alle van één grootte en model. 4 pikzwarte, 4 donkerbruine, 4 lichtbruine vossen en 4 van de mooiste appelschimmels, waarmede door ruiters van het remontedepot op onberis pelijke wijze carrousel gereden werd. Ook de bespanning der batterijen bestond stuk voor stuk uit prachtexemplaren. Geleerd door de ervaring van den oorlog, heeft Zwitserland er zich de laatste jaren op toe gelegd het benoodigd materiaal in het land zelf te fokken en het resultaat, bij de ar tillerie verkregen met het inheemsche Jura- paard, is zeer bevredigend. De ruiters, grootendeels officieren, war ren afkomstig uit zeven landen. De Zwit sersche rijschool (Thun), de Fransche (Sau- mur), de Italiaansche en vooral de Belgi sche (Yperen) waren dooi hun beste cava liers vertegenwoordigd Op bescheidener schaal gaven ook Duitschland, Denemar ken en Zweden acte de présence Dertien amazonen uit Frankrijk, Denemarken, Bel gië en Zwitserland représenteerden d© schoon© sekse De cischen, gesteld bij de diverse wed strijden liepen nogal uiteen, maar waren over het geheel vrij zwaar Het aantal hindernissen (met een beg nhoogte van 1.20 M., opgevoerd zelfs tot 2.20 M.) va rieerde van 6 tot 17. Een der belangrijkste nummers was de

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9