688,e Jaargang LE1DSCH DAGBLAD, Zaterdag 3 December 1927 Tweede Blad No. 20774 BINNENLAND. TWEEDE KAMER. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. FINANCIEN. EERSTE KAMER. Na de avondvergadering op Dinsdag 13 Dec. a.s. ixomt de Eerste Kamer weder in openbare vergadering bijeen Woensdag U Dec., des ochiends 11 uur, ter behande ling van verschillende wetsontwerpen waar onder dat tot nadere regeling van de collec tieve arbeidsovereenkomst, tot instelling van een Postraad, tot wijziging van de Landarbeideswel, en hel Haringwetje. Het voornemen bestaat na deze openbare vergadering, welke zoo noodig Donderdag 15 December wordt voortgezet, in de aidee- lingen te onderzoeken de Hoofdstukken I (Huis der Koningin), Vila (Kal. Schuld) en XII (Onvoorziene uitgaven) alsmede de wet op de middelen en verschillende klei nere wetsontwerpen. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Opleiding van medische studenten gevraagd. Het bestuur van de, bij besluit van het in Sept. 1026 te Amsterdam gehouden In ternationale Congres opgerichte Interna tionale Vereeniging voor Heddingwezcn en Eerste Hulp bij Ongelukken (voorzitter lui tenant-generaal W. F. Pop, algemeen secre taris dr. C. J. Mijnlieff) heelt in de vorige maand een schrijven gericht tot de medi sche faculteiten van de verschillende uni versiteiten, waarin het verzoekt te willen bevorderen, dat de medische studenten tij dens hun opleiding ook grondig onderricht worden in het verleenen van eerste hulp bij ongelukken. Dit geschiedde naar aanleiding van de door het Congres aangenomen resolutie, waarin volgens de daar tot uiting gekomen algemeene meening wordt vastgesteld, dat dit onderricht, hetwelk voor de latere prak tijk van zoo groot belang is, onvoldoende moet geacht worden. DE HOOGERE KRIJGSSCHOOL ZAL JUBILEEREN. Het zal eind April 1928 zestig jaren ge leden zijn, dat de Hoogere Krijgsschool te 's-Gravenhage als Staf-school werd opge richt. Dit feit, benevens het feit, dat 't alsdan tien jaren geleden zal zijn, dat de Hoogere Marine-Krijgsschool welke in hetzelfde ge- houw is gevestigd, werd opgericht, zal aan leiding zijn tot een feestelijke herdenking van een en ander. De directeur van de Hoogere Krijgsschool en de directeur van de Iloogere Marine- krijgsschool hebben een commissie be noemd tot voorbereiding van het herden kingsfeest. NIEUWE DEMOCRATISCHE PARTIJ. Na een spreekbeurt, door den heer T. J. Borgesius werd, naar de „Msb." meldt, te Amsterdam de „Nieuwe democratische partij van alle richtingen" opgericht. Spreker stelde op den voorgrond, dat het doel der partij is betere toestanden in ons vaderland te scheppen en zulks niet door woorden maar door daden te toonen. Het bestuur is samengesteld uit: T. J. Borgesius, voorzitter, T. Kok, secretaris en M. Dobelman, penningmeester. RESTAURATIERIJTUIGEN. In overweging is reizigers derde klasse tot het gebruiken van de maaltijden in de restauratierijtuigen der D-treinen toe te Uien, zegt de „N. Crt." BIJZONDERE VRIJWILLIGE LANDSTORM Propaganda-avond in Den Kaag. Gisteravond werd in de groote zaal van den Dierentuin te Den Haag een propa ganda-avond gehouden van de Bijzondere Vrijwillige Landstorincominissie „Zuid-Hol land West", waarbij de afdeelingen uit Lei den en omgeving zijn aangesloten. De Prins woonde een gedeelte van den avond bij. Onder de verdere talrijke aanwe zigen waren de Minister van Oorlog, de heer Lambooy, de oud-opperbevelhebber, gene raal Snijders, de commandant van het veld leger, luit.-generaal Muller Massis, de voor zitter der Nationale Landslonncommissie, gencraal-majoor Duymaer van Twist, de gouverneur der residentie, generaal-majoor Insinger, de gep. luitenants-generaal Weber en Van Terwisga, vele leden der Staten- Generaal, vele hoofd- en subalterne offi cieren. De Koninklijke Militaire Kapel verleende* aan dezen avond medewerking. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter het Tweede-Kamerlid den heer J. M. Krijger Jr., die hulde bracht aan de nagedachtenis van den overleden*ecre-voor- zitter der Landstorm-commissie, den re serve-kolonel Keyzer. Thans rekende spr. het zich een voor recht, oud-minister dr. De Visser te mogen inslalleeren als eere-voorzitter. Dr. De Visser werd door de talrijke aan wezigen hartelijk en langdurig toegejuicht. Toen de nieuw-geïnstalleerde eere-voorzitter het podium betrad tot het houden van een korte toespraak, barstte een ware ovatie los. Dr. de Visser dankte allereerst den heer Krijger voor de eer, hem bewezen, en hield vervolgens een rede over de beteekenis van den Landstorm. Daarna was het woord aan mr. dr. L. N. Peckers, lid der Tweede Kamer, die over de beteekenis der vaderlandsliefde sprak Daarna werd het eerste en tweede ge deelte van de Landstormfilm vertoond, waarbij de aanwezigen meerdere malen van hun instemming blijk gaven. Vervolgens was het woord aan den oud minister mr. Th Heemskerk. Spr. memo reerde in het kort het ontstaan van de Vrij willige Landstormkorpsen. Dit instituut moet door toevloeiing van nieuwe krachten steeds gevoed worden. Sprekende over de bestrijding, die het instituut ondervond, zeide hij: ..Zonder 'nacht kan het .recht niet worden gehand haafd vandaar dat de Regeering sleun bij het volk moet ondervinden Dan zullen ge- **2 en vrijheid elkander dekken en elkan der steun verleenen. In hoofdzaak i9 het zoo in ons land. Zoo kan men niet alleen revolutie, maar ook fascisme tegengaan. Want de Vrijwil lige Landstorm is principieel van het fascisme onderscheiden. Na een korte pauze werd het derde en vierde gedeelte van de Landstorrafilm ver toond. Daarna werd nog het woord gevoerd door mr P. Droogleever Fortuyn. De voorzitter der Nationale Landstorm- commissie. de heer L. F. Duymaer van twist, sprak een slotwoord. DE CORRUPTIE IN DE GASINDUSTRÏE. De gemeenteraad van Ede heeft zijn scherpe afkeuring uitgesproken over de han delingen van den heer Noorman, als direc teur der gasfabriek, doch ook zijn buitenge wone verdiensten aan de gemeente Ede be wezen, naar voren gebracht en ten slotte met 118 stemmen besloten het gevraagde ontslag te verleenen, overeenkomstig zijn verzoek, en overeenkomstig het voorstel van B. en W. Te Meppel stellen B. en W. den gemeente raad voor géén commissie van onderzoek te benoemen naar het beheer der gasfabriek. Tc Huizum is reeds een commissie In gesteld. RECLAME. BEGRAFENISSEN Y.i. S61r AUTO-TRANSPORT Aölmurkt 16. CREMATIE 4762 Regeling van werkzaamheden Minister De Geer tegen de motie-Ond Verlaging van hel accijns op gedistilleerd in onderzoek. (Zitting van gisteren). Besloten wordt na de begrooting van financiën te behandelen de begrooting van P. en T.t doch niet vóór a s. Dinsdag. Na de Poslbegrooting komt aan de orde hoofd stuk IX (Waterstaat). Aan de orde is de begrooting van Fi nanciën. De heer J. TER LAAN (S. D.) bespreekt verlaging van den gedistilleerd-accijns waartoe aandrang wordt uitgeoefend door verscheidene leden. De S. D. A. P. geeft den minister in overweging de geheelont houdersbeweging te raadplegen, alvorens tot verlaging over te gaan. Spr. wijst die verlaging niel onvoorwaardelijk af, maar wijst er op, dat het een groot nadeel zou zijn als door die verlaging het gebruik van sterken drank zou loenemen. Wat de afschaffing van den geslachts accijns betreft, dient te worden nagegaan, of de verlaging der theebelasting niet be hoort voor te gaan. Deze onderwerpen zal spr nader behandelen als de verlaging der inkomstenbelasting aan de orde komt. Met de herclassifieatie van de gemeenten ten opzichte van de personeele belasting dient bespoedigd te worden. De belasting op pleziervaartuigen dient te worden ge handhaafd. De perceptiekosten daarvan zijn uiterst gering en een pleziervaartuig is een luxe. De grondbelasting drukt zeer oneven redig op de industrieën. De heffingsgrond slag is verouderd. Uit dit middel dient veel meer te komen, wat dienstig kan zijn om in sociale nooden te voorzien of indirecte belastingen te verlagen. Spr. wijst erop, dat in Meppel een Chr. Coöperatie is, die er een kunstje op heeft gevonden, de dividend- en tantièmebelasting te ontduiken. Toch is de bedoeling der wet belasting te innen uit de winst der coöperaties. Hij dringt aan op een duidelijker redactie van het artikel. Het gaat niet aan .dat de ééne coöperatie be lasting betaalt, de andere niet. De heer v. BRAAMBEEK (S.-D.) bepleit maatregelen voor de oud-gepensioneerden. De minister schijnt niet te beseffen den nood. waarin deze verkeeren. De steun regeling heeft niet de minste bevrediging geschonken. Het is geen wonder, dat zich in pensioen kringen een geweldige actie heeft ontwik keld. De eisch, dat de verhooging van 40 op 70 pCt. dient te worden gebracht, acht spr. buitengewoon bescheiden. Gelijkstel ling met hen, die onder de nieuwe pensioen wetten vallen, acht hij juister. De heer EBELS (V.D.) bespreekt de toe passing van de landarbeiderswet. Hij acht het standpunt, dat de minister in zijn laat ste circulaire heeft ingenomen, nogal aan vechtbaar. De wet noemt als bijdrage van den landarbeider een maximum van f 2.50. De minister moet niet daar boven uitgaan. De heer FLESKENS (R.-K.) vestigt de aandacht op de belasting-inning. Het is een dure plicht der ambtenaren achter belas tingontduiking te komen, maar zij gaan in hun ijver wel eens veel te ver, middelen toepassend, die niet toelaatbaar zijn. Men stuurt b.v. een aangifte-biljet der dividend en tantième-belasting naar een bank. die daarmede niets te maken heeft. Wanneer dan een negatieve aangifte volgt, eischt men inzage der boeken om op deze slink- sche wijze achtep de financieele gesties van anderen te komen. Voorts dringt spr. aan op een billijke regeling voor de ambtenaren der geannexeerde gemeenten De heer K TER LAAN (S. D.) sluit zich aan hij den heer Fleskens ten aanzien van de ambtenaren der geannexeerde gemeen ten en wensche gelijkstelling van de oude met de nieuwe pensioenen. Spr. stelt den nood van de oud-gepensionneerden tegen over het inkomen van 1020 duizend gul den. dat andere gepensionneerden genieten. De minister heeft op de hooge pensioenen gewezen. Welnu, als die te hoog zijn, laat hij die dan verlagen. Een argument voor het laag houden der lage pensioenen vor men zij niet. Spr. steunt de motie-Oud en dient zelf een motie in. waarin de regeering wordt uitge nood igd de pensioenen der oud-gepension neerden en hun weduwen en weezen te herzien en de weduwen van vóór 1909 ge pensionneerden alsnog in de wet op te nemen. De heer BRAAT (P. B.) kan het betoog voor verhooging der pensioenen niet steu nen. Er zijr. er zoovelen, die totaal niets krijgen, hoewel zij ook de gemeenschap hebben gediend, zij het in een anderen tak van staatsdienst. Spr. klaagt o.a. over den druk der belastingen op den landbouw en over de houding van sommige belasting ambtenaren tegenover de boeren, tegen wie alles geoorloofd schijnt te zijn. De heer LEENSTRA (A.R.) vraagt nadere inlichtingen over het standpunt van den minister ten opzichte van het vrijstellen van coöperatieve vereenigingen van regi stratierecht. De heer LANGMAN (C. H.) hoopt, dat de minister zich niet zal laten ompraten tot het standpunt, dat de tijd gekomen is om den accijns op gedistilleerd te verlagen. Spr. gelooft niet. dat de toeneming der fraude uitsluitend een gevolg i9 van den hoogen accijns, ook bij andere artikelen heeft fraude plaats. De couranten dissehen groote verhalen op over het ontdekken van geheime distilleerderijen, alsof er nooit corruptie is geweest. Alle weiten en vooral belastingwetten worden ontdoken. Te be treuren is, dat het verbruik van bier zeer is toegenomen, ondanks de in 1924 ingevoerde verhooging. Daaruit blijkt wel, dat er ook andere factoren zijn, die het verbruik be palen, dan de accijns. Ten aanzien van de kwestie der oud- gepensionneerden, vraagt spr. of het niet mogelijk is, dat de weistandsgrens verhoogd wordt, b.v. tot f 2000, zoodat er dan meer menschen van de regeling profiteeren. De heer STAALMAN (V. B.) wenscht gelijkstelling van koffiehuizen en restau rants met winkels ten aanzien van de per soneele belasting. Wat den gedistilleerd- accijns aangaat, meent spr. dat de aantrek kelijkheid voor het smokkelen verhoogd wordt door den hoogen accijns. Het oordeel der drankbestrijders is enkeie jaren geleden reeds gevraagd en de minister kan dit weer vragen. Maar laat de minister ook een9 vragen aan zijn amblgenooten van Arbeid en van Justitie. Het binnensmokkelen zou alleen voorkomen kunnen worden als het heele leger gemobiliseerd werd en de grens met prikkeldraad zou worden afgezet. Wil men dil niet, dan is er maar één middel om de fraude tegen te gaan en dat is: accijns verlaging. De toestand, die nu beslaat is een schande voor het land. Wanneer de ac cijns zou worden verlaagd lot 200 gulden, dan zou alle fraude de kop ingedrukt wor den en zou de accijns toch nog 60 gulden hooger zijn dan in België pn Duitschland. De heer WINTERMANS (R. K.), ziet groote bezwaren legen een algemeene ver hooging der oude pensioenen. Er wordt reeds een en ander gedaan. Waar steun noodig is, moet billijk gesteund worden. Hij sluit zich aan bij den heer Fleskens. waar deze de belangen bepleitte van de ambtena ren der geannexeerde gemeenten. Afschaf fing van den vleeschaccijns zou spr. een groot economisch belang achten en tevens een groot belang voor de groole gezinnen. De heer ARTS (R. K. V. P.) geeft de voor keur aan verlaging der indirecte belastingen boven verlaging der inkomstenbelasting. Spr. vestigt de aandacht op de niet-ge- wenschle redactie van art. 6 lid 2 van de wet op de inkomstenbelasting, waarin de ontduikers een geschikt middel vinden tot ontduiking. De heer v. GIJN (V. B.) acht de houding der regeering ten opzichte der oude pen sioenen zeer verklaarbaar. De oud-gepen sioneerden hebben een lijfrente gekregen. Een verdere publiekrechtelijke band tus- schen ben en den Staat beslaat er niet. De vermindering der waarde van het geld, geldt ook voor hen. die geen rijkspensioen hadden. De oud-gepensioneerden zijn reeds slerk bevoordeeld. Wat 'de buitenlandsche leeningen betreft, verheugt spr. zich er over, dat de minister niet meer wil doen, dan het geen de door hem ingestelde commissie heeft geadviseerd. De heer SUR ING (R. K.) merkt op, dat men in drankbestrijdingskringen niet zoo afwijzend slaaf tegenover verlaging van den accijns en gedistilleerd als de heer Lang- man deed voorkomen. In die kringen is nooit aangedrongen op een hooger accijns. De smokkelhandel levert veelal ren product dat zeer schadelijk is voor de gezondheid. Het gebruik is niet zoozeer toegenomen, maar het alcoholisme is, naar meer verholen hoe ken verplaatst, wat ten nadeele van de drankbestrijding strekt. De verlaging moet echter juist zoover gaan, dat de smokkel handel wordt tegengegaan. Spr. dringt aan op een interdepartementale commissie. Spr. zal niet voor de motie-Oud slemmen. De motie verliest alle verhouding uit het oog. Spr. heeft zich laten vertellen, dat als de motie werd uitgevoerd, sommige Kamer leden 5 600 gulden meer pensioen zouden ontvangen. De motie-Ter Laan i9 voorzich tiger, maar zóó voorzichtig, dat er nage noeg niets in staat. Aan vele bezwaren zal wel tegemoet gekomen kunnen worden. Ook kan de wet meer uniform worden toegepast De heer L. DE VISSER (C P zeg! dal er bij de massa groote onlevredpnheid be staat over de belaslingpolitiek die de indi recte belastingen intact houdt maar de di recte verlaagt Er is schier geen artikel, of er is belasting op gelegd Spr zal met ge noegen slemmen vóór de motie Oud betref fende den geslachtsaccijns, 'n de tabaksbe- lasting moet het bandefbllesysteem worden afgeschaft Voorts komt spr. er legen op. dat de ex- Düitsche keizer geen belasting betaalt. Dil acht hij een schandaal Ten slotte steun' hij de motie-Oud betreffende de oud-gepen sioneerden, en vraagt hij inlichtingen om trent de bedragen, die worden uitgekeerd. De heer J. J. C. v. DIJK (A. R.) bestrijdt de motie-Oud betreffende de oud-gepensio neerden De vraag rijst, waarom alleen op dit terrein de comparatie der waardevermin dering moet plaats hebben. Spr. vraagt vol gens welke richtlijnen de sleunverleening plaats heeft en wijst er op, dat de militaire oude pensioenen veel ongunstiger zijn dan de burgerpensioenen. Hierbij dient speciaal gelet te worden bij toepassing der sleunver leening. De heer JOEKES (V. D.) bestrijdt den heer v. Gijn. De regeering heeft bij herha ling geloond, dat zij weinig besef heeft van hetgeen den oud-gepensioneerden toekomt. De Kamer moet haar dus op haar plicht wijzen. Minister De Geer aan het woord. DE MINISTER VAN FiNANOILN, de beer DE GEER, zal zoo kort moge.ij* de sprekers beantwoorden. Den heer beumer antwoordt spr., dat de muntmeester andere voorwer pen had onderzocht dan die in kwestie, welke door den essayeur waren gekeurd. De VVaarborgwet heeft den muntmeester; die juridisch ongeschoold is, niet tot rech ter in hooge instantie willen maken. Uit de geschiedenis der Waarborgwet b.ykt het tegendeel. De herclassificatie van gemeenten ten opzichte van de persoonlijke belasting is alleen mogelijk op basis van de reëele huui> waarde. In Juni van het volgend jaar worden do voorstellen dienaangaande ingewacht zoodat op 1 Januari 192y de herclossificade in werking kan treden. Ten opzichte van de landarbeiderswet wijst spr. er op, dat de gemeente niet meer dan 10 pet. mag vragen, als blijkt, dat een hoogere bijdrage rede.yktrwi> niet gevergd kan worden. Op de afschalfing van den gesl&chtsaccyns zal spr. niet diep ingaan omdat de betreffende motie nu niet wordt böhandeld. Echter moet spr. opmerken, dat de Kamer niet kan kiezen tusschen die af schaffing en verlaging van de inkomsten belasting. De regeering stelt vuor verlaging der inkomstenbelasting. Wordt die niet aan genomen, dan heeft spr. nog een ander plan, dat z. i. moet gaan boven afschaffing van den geslachtsaccyns. Tot een bedrag van 80 millioen heeft spr. reeds beslag gelegd voor nieuwe uitgaven en belastingverlaging De kwestie der drankbestrijding heeft spr. tot nu toe doen afzien van verlaging van den gedistilleerdaccyns. In drankbestrijders kringen is de meening nu eenigsz.ns gewij zigd, naar het schijnt. Spr. voelt er wel iets voor, een commissie te benoemen, om hierover op korten termijn te rapporteeren. Den heer v. Gijn antwoordt spr., dat hy niet geheel overneemt de conclusies van de commissie betreffende de buiten.and^che leeningen. Herziening van de grondbelasting kan de minister niet overwegen. Den heer Staalman antwoordt spr., dat in het ontwerp-hötelbelasting de koffiehuizen gelijk werden gesteld met winkels. Oi deze gelijkstelling toch zal kunnen komen als de hotelbelasting niet mocht komen, zal nader overwogen worden. Den heer De Visser antwoordt de mi nister, dat de Duitsche ex-keizer geen y^y- dom van belasting heeft, noch van Rijks-, noch van gemeentebelasting. De minister gelooft niet, dat, als de motie-Oud werd uitgevoerd, de kwestie der oud-gepensionneerden definitief ui. zou zijn. Er zijn op dit oogenblik reeds honderden gevallen, waarin 210 pet. wordt betaald 1 l>e regeering zal dus de motie nooit kun nen uitvoeren. Sommigen hebben den toes.ag niet noodig, anderen zouden er niet genoóg aan hebben. Op de in 1926 tot stand ge komen beslissing der wetgevende macht moet nu niet meer worden teruggekomen. Er is een tarief, dat zeer verseniilend is naar de plaats en de samenstelling van het gezin. Dat er geen nonnen zijn, moet dus wor den ontkend. Naar verbeteringen binnen het ressort der stichting kan worden ge streefd. De heeren J. TER LAAN, L. DE VIS SER en OUD repliceeren. De MINISTER dupliceert. Dinsdag half twee wordt gestemd over de moties. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag haiftwee. De heer v. Wijnbergen, lid der Tweede Kamer, was gisteren verhinderd wegens ongesteldheid de vergadering by te wonen. EEN SCHEVENINGSCHE LOGGER MET MAN EN MUIS VERGAAN? De „Adelaar" wordt vermist. Dertien man aan boord. De logger zou onder de Engelsche kust zijn vergaan. In Katwjjk is een logger binnengevallen, die gerapporteerd heeft, dat onder de En gelsche kust een vermoedelijke Scheven: r.g- sche logger is vergaan. De bemanning heeti gezien, hoe het schip gegrepen werd door twee hooge zeeën. Er kun echter geen hulp geboden worden, omdat de boot on middellijk in de diepte verdween. Dat de gezonken logger een Scheven!ng^ sche zou zijn, wordt hierdoor bevestigd, dat van den reeder Jac. den Duik sinds eenig.m tijd een logger zoek is, n.I. de Sch. 421, die den naam draagt van De Adelaar. Zes weken geleden is deze boot voor de visch- vangst uitgevaren en sindsdien heeft men niets meer van haar vernomen. Begrypelykerwijze heerscht er onder do Scheveningsche visschersbevolking groote ongerustheid over het lot van dit schip. Aan boord bevinden zich zoo lezen wij in de „N. R. Ct." 12 mannen, waar van meer dan de helft gehuwd is, onder den 26-jarigen schipper N. Spaans. Een politiekruiser der Marine is Maandag j.L RECLAME. 2292 op onderzoek uitgezonden, tot nog toe zondeï resultaat. In verband met het zoek zyn van de Sch. 421 verneemt het blad nader, dat schipper Grootveld van de Sch. 189, die gisteren de visschershaven te Scheveningen is binnengevallen, verklaard heeft, dat hjj het vermiste schip gezien heeft op den 17den November. Zekerheid kon hy echter niet geven, omdat de schipper het nummer van den logger niet heeft kunnen lezen. Volgens de tuigage zeide hy moest het De Adelaar zijn. Gisteravond zyn nog enkele logger bin nengevallen in de Scheveningsche haven. Maar geen had iets gezien of gehoord van De Adelaar. Om halfelf kwam de laatste logger binnen, 't Was de Sch. 305. Ook deze boot bracht geen nieuws. De reis was niet erg voorspoedig geweest. Men had niet vei* kunnen zien door mist en lage lucht er. daarbij had men veel last van den kouden wina gehad. Nog vertelde men, dat, behalve de z.g. Boulognevaarders de loggers, die op da Fransche kust zjjn gaan visschen byna de geheele Scheveningsche vloot binnen ia. Er zyn nog eenige loggers op zee, maar die zyn alle gepraaid. Wanneer de Sch. 421 niet dezelfde fa als die, welke onder de Engelsche kusï is vergaan, dan is er nog één hoop, n.L dat de boot „op de banken zit". Dan bevindt de logger zich even boven de Doggersbank. Daar komen niet veel schepen en praaien is er uiterst zeldzaam. Men zou dan hetzelfde krygen als deetyds gebeurd is, met de Sch. 103, die ook als „opgegeven" toch nog, lang over tyd, in behouden haven teruggekeerd is. Men acht dit echter vrij onwaarschynlyk. - TABAKSDIEFSTAL. Bij de opmaking van den inventaris iif een pakhuis op het Prinseneiland te Am sterdam, is gebleken dat 19 pakken tabak,- welke gezamenlijk f 3000 waard waren, wa ren gestolen. Waarschijnlijk hebben de dieven telkens een pak geopend en gelei delijk kleine partijtjes ontvreemd. Eén geopend pak is nog gevonden. DE JUWEELENDIEFSTAL TE AMSTERDAM Het is gebleken, dat een van cl© twe© mannen, die zijn aangehouden na de in braak bij de firma Kan in de Reguliers- breestraat te Amsterdam, onlangs een muntmeter der G.E.W heeft geledigd in de Indische Buurt aldaar. Zijn buit was toen ongeveer f 30. Ook zijn er aanwijzin gen, dat zij betrokken zijn geweest bij een inbraak in een kleedingmagazijn aan heb Westeinde, enkele weken geleden gepleegd, waar o.a. veel nieuwe kleeren zijn gestolen en bij een inbraak in een manufacturen winkel in de Eerste Oo6terparkstraat. IN DE WAR! Bij het slopen van een ketelhuis van! den heer v. L. aan de Maas te Venlo aldus het „Hbld werd een nestje gevonden van een musch met... vier eitjes er in. Het bleek, dat de eitjes versch waren! TEGEN EEN HUIS GEREDEN. Te Venlo botste een zwaar beladen vracht» auto, die wilde uitwijken voor een wiel rijder, in de Minderbroederstraat tegen een huis, bewoond door mej. wed. Cabouter. Van den muur werd een stuk weggeslagen, eenige ruilen werden verbrijzeld, terwijl de gevel en de binnenmuren op verscheiden© plaatsen scheurden. De wielrijder, die op den grond werd geworpen, kreeg geen ernstig letsel, doch de fiets werd vernield. f ,.Drie geslachten zijn noodig om Iemand tot een waren gentleman te maken", zei hij gewichtig. ,,Dan feliciteer ik al vast je aanstaanden kleinzoon", zei de ander. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie} Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. HET KRAAIENNEST. Kraaien zaten boven in het kraaiennest, maar bliezen byna de Kraaienmarsch van wege de tropische hitte. Een kraai is wel geen fijn gevederde vogel, maar is toch ook nuttig en kan misschien slecht gemist worden. Wellicht kan er voor die beestjes iets meer gezorgd worden om ze voor uitsterven te behoeden. KRAA KR AA. HANDELS VEREENIGING „AMSTERDAM". In de gehouden bestuursvergadering werd besloten per 2 Januari a.3. op rekening vac de uitkeering over het loopende boekjaar, een interim dividend betaalbaar te stellen van 15 pet. (als v. j.).

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5