Humor uit het Buitenland. St.-N ico!aas-Geschenken Vesten, Pull-Overs, Handschoenen, Slobkousen, Shawis, BREESTftAAr 128. DE F0NDSENMARKT. OVERZICHT KAASMARKTEN. SPREEKCEL VRAGEKRMBRtFK. Bijziende dame (op het trottoir)..Kijk eens, Piet, maken ze die mascots tegenwoordig met belachelijk groot V' v- (Punch), „Ik zeg altijd maar, dat het de geest is, waarmee je de cadeaux geeft, die er op aan komt. „Precies Ik ben van 't jaar ook niet van plan. dure dingen te geven." (Humorist). De broodwinner„Niet© geen nieuws dat mij zou kunneD icteresseeren ''andaag ju de kr-jct verondersiel ik, lieve V' (London Opinion) Zij (wanhopig)„O Karei, baby heef( de inkt opge dronken Hp (versirooid)..Dat beteekent zeker, dat mijn yuipeo weer wil* ieenen V' (Passing Show). Zijn meisje„En denk je altijd aan mij op die lange tochien van Je 1" Vrachiauto-bestuurder..Dat zou ik denken. Ik neb er al twee wagens door in elkaar gereden Zijn meisje ,0, jou üelsie I" (Humonet). „DT ia een geweldige wilskracht achter allee wat hij doen" „Wou, dat zoo je 'em ook niet aanzien." „O, maar Je hebt zn vrouw niet gezien" IPasslag ShowJ znakt door het aantasten van de schurft- ziekte, meestal ook een gevolg van veel kou. De vruchten moeten 2de helft October geplukt. Gestoofd is de B. v. S. onovertref baar. Vraag: Wat is de naam van de plant, waarvan enkele bladeren hierbij gaan? De plant heeft vele bladeren verloren, maar loopt nu weer uit. In mijn kamer brandt gas. Is dit slecht? J. H. v. N. te k. Antwoord: Uw plant is een blad- hc-gonia, die ongetwijfeld door het gaslicht heeft geleden. De meeste planten kunnen daar niet tegen. De plant moet nu matig vochtig gehouden,'maar mag niet geheel droog slaan. Ze dient levens koel gehouden dus niet dicht bij de kachel. Vraag: Hoe moet ik mijn Bilbcrgia tij dens en na den bloei behandelen? Mevr. v. K. <s j. Antwoord: Binnen korten tijd vindt u over dit voorname geslacht een uitvoe rige beschrijving. Houdt uw plant nu voch tig en warm. Besproei de bladeren dagelijk, met lauw water. Vraag: Kunt u mij mededeelen, welke kunstmest en hoeveel ik in den winter moet geven aan geraniums, Azalea, Palmen en verschillende vetplanten? Iloe moet de mest gegeven worden? F- te L. Antwoord: Als regel nemen we aan, dat gedurende den winter weinig mest wordt gebruikt en vooral niet bij planten, welke in dien tijd in een rustperiode, al thans niet in een ontwikkelingsstadium verkeeren. Geraniums, palmen en vetplan ten krijgen in den winter zooveel, dat ze rustig kunnen overblijven. Deze planten moeten dan niet groeien. Ook Azalea's vra gen dan geen kunstmest; dit wordt in den zomer toegediend. Vraag: Mijn Clivia, welke in bloei slaat, heeft naast de oude een jonge plant gemaakt. Moet deze jonge plant van de oude worden afgenomen? Zoo ja, wanneer en hoe? Abonné te L. Antwoord: Wanneer de plant uitge bloeid is, kunt u de stek afnemen, zoo mogelijk met wortel en in een klein potje plaatsen. U doet dit 't best in Februari. Vraag: Mijn Clivia krijgt bruine pun ten aan de bladeren. Dt plant staat in de vestibule, waarin weinig zon komt. Moet de plant veel of weinig water hebben en moet ik ook mest geven? J J. A. B. te L. Antwoord: Een vestibule is al een heel slechte plaats voor een Clivia. De plant krijgt te weinig licht en te veel tocht De wortels worden ziek en daardoor de bladpunten bruin. De potaarde moet mis schien vernieuwd en de zieke wortels ver wijderd worden Laat haar eens door een bloemist verpotten en geef haar de plaats, die haar toekomt, d. i. in 't volle licht van huiskamer en serre. Vraag: Hoe moet een Azalea behan deld worden? Wed F v. d. L. te L. Antwoord: Zoo koel mogelijk moet de plant nu staan, vooral niet bij de kachel. Droge lucht is oorzaak van 't afvallen van de bladeren. Besprenkel hel blad dagelijks met lauw water en geef den potgrond ge regeld water. Als ue plant niet bloeit zet haar dan in een ongestnokt vertrek Zet haar, als het vriest, warmer, maar alleen maar vorstvrij. Vragen op tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw"a RECLAME. RUIME KEUZE voor Heeren, Dames en Kinderen. 2302 Terwijl men in Duitschland in de eerste dagen van deze maand nog voor een even tueel© nieuwe disconto-verhooging der Rijks bank vreesde, en de vooruitzichten tamelijk pessimistisch beoordeelde, is een verdere spanning lot dusverre uitgebleven. Zelfs is op de markt voor kort geld eenige verrui ming te constaleeren, zonder dat hieruit echter conclusies kunnen worden getrokken ten aanzien van een volledige wijziging van de geldsiluatie. Zelfs wanneer men buiten beschouwing laat, dat de Golddiskontbank door het over nemen der opbrengsl van de derde dollar- leening van 50 millioen van de Rente- bank-Kredilanstalt M. 190 millioen wissels uit de portefeuille der Rijksbank heeft over genomen, waarvan stellig een deel bij de ultimo naar de circulatiebank moet zijn te ruggevloeid. is de positie der Rijksbank in November, in vergelijking met de vooraf gaande maanden, aanzienlijk verruimd. Ook de afwikkeling der wisselcrpdielen van de Rentenbank aan den landbouw heeft tegen de verwachting in kunnen plaats vinden zonder dat de open geldmarkt er aanmerke lijk door is belast. De ruimte van dage- lijksch geld heeft dan ook, afgezien van tijdel ijken lichten druk, tot het eind van de maand aangehouden. Hierbij moet er echter rekening mede worden gehouden, dat de banken in vele gevallen hun kaasmiddelen door groote verkoopen van particuliere dis conto's hebben versterkt, mede in verband met de ullimo-eischen. Hoe de geldmarkt zich verder zal ontwik kelen, zal naar in de „V Z." wordt uiteen gezet, slechts afhangen van den omvang der eischen van het economischen leven Uit de verruiming bij de Rijksbank in de laatste weken zou men kunnen concludeeren. dat de behoefte van het bedrijfsleven op hflt oogenblik. hoewel nog niet verminderd, dan toch eenigszins tot stilstand zou zijn geko men Dit taaiste geldl echter misschien wel voor de middplmatige en kleine industrie, maar niet voor de jroot-industrie, welk?" eischen integendeel stijgend zijn, nu geen geld uit builenlandsche leeningen binnen komt. Van groote beteekenis is voorts de geldbehoefte der gemeenten. Daar de Rijks bank geen gemeente-wissels disconteert, zijn de gemeenten voor zoover zij wisselcrediet gebruiken, gedwongen, dit bij de banken te vragen, die van haar kant een evenredig be drag aan goederenwissels bij de Rijksbank plegen te disconteeren. Het eind van het jaar zal echter in elk ge val nog buitengewoon groot? eischen aan de geldmarkt stellen, zoodal een definitief oordeel over den toesiand en de vooruitzich ten der markt eerst daarna kan worden uit gesproken. 25 Nov, 2 Dec. Londen 12 07 1/2 12 07 1/4 Berlijn 59.12 59 12 1/2 Parijs 9.73 1/2 9.73 1/2 Brussel (Belga's) 34.56 1/2 34.59 1/2 New-York 2.47 9/16 2.471/2 De belangstelling van de beurs en voor een groot deel van het publiek was in den loop dezer week tijdelijk gericht op rubber en alles wat daarmede in verband staal. De aanhoudende vraag naar rubber voor Ame- rikaansche rekening, en de in verhand daar mede willige stemming voor het artikel, ver oorzaakte voor de heirokken aandeelen een vasten grondtoon. Ook het feit dat in de af- geloopen wepk de rubberverschepingen van uit Londen naar Amerika zeer groot zijn ge weest waardoor de Londensche voor raad een belangrijke vermindering te zi°n heeft gegeven oefende een gunstigen in vloed op de stemming. Als oorzaak der prijsstijging van rubber wordt genoemd de groot ere aankoopen voor Amerikaansche rekening en vermindering der voorraden te Londen. De „Times", die er op wijst, dat de uitvoer uit de productie gebieden in de eersle negen maanden mpt 4000 ton toenam, de stijging van hef ver bruik in de Vereenigde Staten ten achter bleef bij die van den invoer en de voorra den aldaar met 33.700 ton aangroeiden, schrijft de prijsstijging ook aan anderp oor zaken toe. De thans beslaande kooplust is een gevolg, aldus bet blad. ook van de ver wachting, dat de wijziging in de fapmefhode in de Gef Malêische S'aten. de verandering van de basis der standaard-productie en de bestrijding der smokkelarij doeltreffender middelen zullen blijken te zijn lot de be perking van de beschikbare hoeveelheid Ondanks de gunstige situatie op de ruhbpr- markt bleven de koersstijgingen bij de voor naamste rubberaandeelen binnen hefrekke- lijk nauwe grenzen en het publiek wacht blijkbaar tot de markt gevoeliger is gewor den voor gunstig nieuws Daarentegen be stond er ruime vraae naar aandr-plen Fisk rubber, mede in verband met het feil dat deze Mij. groot belang heeft in de Ameri kaansche nibherpool. Aand. Intercontinental rubber waren wil lig in aansluiting aan New-York. Volgens Mr. Henderson, den president van de Rubber Exchange te New-York, stel len de huidige rubberprijzen, die voor de planters zeer loonend zijn, de Amerikaan sche fabrikanten in staat om in de behoefte der consumenten Ie voorzien op een meer bevredigende wijze, dan ooit het geval is geweest De bandenindusfrie in de Ver eenigde Staten zal in 1928 een periode van ongekend activiteit doormaken. Ongeveer een millioen koopers hebben op het jongste Ford model gewacht om een nieuwe auto mobiel aan Ie schaffpn De record productie van 4 400 000 wagens, die in 1925 werd be- reikt. za' volgens deze autoriteit, in 1923 nog worden overtroffen. Naderhand viel evenwel epn reactie in de ruhberprijs waar te nemen. hPlgeen op de aandeelenmarkt en overeenkomstige bewe De aanvoeren en hoogste noteeringen waren: Wagens Goudsche Leidsche gestempelde ligte ligte zware (1) (2) (1) (2) (1) (2) (1) (2) (1) (2)' 28 Nov. Oudewater 86 29 78 f54 f53 f48 f56 f57 f53 f— f— f— f f— f 29 Nov. Bodegraven 200 240 262 f55 f55 f51 f58 f57 f56 f— f58 f58 f— f— f 30 Nov. Woerden 191 277 286 f 55 f 57 f51 f57 f57 f56 f58 f58 f58 f— f— f 1 Dec. Gouda 168 198 205 f 54 f 56 f 52 f 56 f 57a f 53 f 58 f 58 f 56 f f f 1 Dec. Alph. a.d. R. 28 42 41 f f f50 f575 f58 f 53 f 575 f_f54f—f—f 2 Dec.'Leiden 62 91 65 f 57 f 57 f 54 I f— f f f f f 55 f 61 f 55 (1) Zijn de opgaven der vorige week. (2) Zijn de opgaven van 29 Nov.3 Dec. 1926. ging tengevolge had, hoewel het aanbod niet groot was en de koersverliezen gemeenlijk tot enkele procenten beperkt bleven. Kali Bakars evenwel verloren. Het slot was lus teloos. Een uitzondering vormden aandee len lnsulinde Cultuur die zeer vast waren op geruchten dat deze Mij. de thee-onder neming Tjitamboer tegen mcoien prijs ver kocht zou hebben. De overige locale afdeelingen verliepen echter over het algemeen min of meer on geanimeerd. Alleen was er op die der bin- nenlandsche industriefondsen nog al eenige bedrijvigheid waar te nemen in de waarden der Margarine Unie. die zich goed op hunne prijzen konden handhaven Jurgens aanvan kelijk ook vast. moesten later iels prijs geven. Aandeelen van Kunstzijdefabrieken waren ook tamelijk goed gedisponeerd in verband blijkbaar met de belcre houding van Berlijn, doch veel affaire had dit toch niet tengevolge. Philipsaandeelen ook zoo goed als zonder handel, doch eveneens vast op vorige prijzen. De Cultuurmarklen waren meerendeels verlaten. In Suikeraandeelen ging bijna niets om en voor zoover er nog transacties tot stand kwamen, was dit op lager niveau in verband allicht met de lagere New-York- sche suikerprijzen. Overigens was van de Cultuurafdeelingen die der Tabakken het gunstigst gedispo neerd. Wel waren ook hier de zaken aan vankelijk van zeer beperkten omvang, maar naderhand ontstond er meerdere vraag, waardoor vooral aandeelen Deli Batavia be gunstigd werden en die dan ook verschei dene procenten konden monteeren, Later kregen ook oude Deli's en Senembah's een zeer vast aanzien, waarbij ze op aanmerke lijk hooger niveau kwamen Het verdere ver loop kon zelfs willig worden genoemd. Onder den invloed van een en ander wer den naderhand geleidelijk aan ook Rubber- aandpelen weder vast van toon. Het slot b'.eef niettemin onder de hoogste koersen van deze week. lnsulinde Cultuur evenwel opnieuw hooger. Scheepvaarlaandeelen verwaarloosd en op onveranderde prijzen. Petroleumaandeelen stil doch tamelijk vast. Beleggingswaarden weinig veranderd. Geld was vast in verband met de belang rijke stortingen op de verschillende emis sies. Wat de emissiemarkt in de afgeloopen maand betreft, zooals in de vorige maand reeds kon verwacht worden, is een terug slag op de buitengewoon groote bedrijvig heid die de Nederlandsche emissie-markt gedurende October kenmerkte, niet uitge bleven en werd in November slechts voor een bedrag van f34 8 millioen uitgegeven, vergeleken mei f 74 7 millioen in de vooraf gaande maand Beide bedragen verlegen- woordigen oieuw kapitaal, daar conversie- leeningpn niet aan de markt zin gekomen Het resultaat der verschillende emissies i van de maand November is evenwel niet bijster gunslig en toont duidelijk aan, dat het absorptie vermogen van het beleggend publiek belangrijk i9 gedaald. De twee Duitsche leeningen werden niet gehee4 geplaatst. Ook de emissie der ge meente Rotterdam slaagde niet geheel. Daar entegen nam de markt de uitgiften der In- dustrieele Disconto Mij en der Cities Ser vice Power Light Co.. die een zooveel hooger rendement bieden, grif op. Voorts mislukte de uitgifte van de Staal- werken „De Maas". 25 Nov. 2 Dec. 6 pCt. Nederland 1022 105% 10554 5 pCl Ned'-rlaud IU18 41" pCt N^d'-rland 1016 101% 102 10i U 10034 47pCt. Oost Indië I926A/B 91"lz a 9.54 Amslsrdamsrhe Bank my, 177 Koloniale Bank 2785$ 269 Cert Ned Handel-Mij. 17554 175 IIoll Kunstzijde 136% 14354 Ned Kunstzijde 3741, 376 Maekubee 11953 117 lurjpns cew aand. 2ilH 24944 Philips Gloeilampen 495 R»dian» l^bons 142 Singkep Tin 462 4 6954 Geconsolideerde Petroleum 195 Kon Petroleum 35513 35354 Amsterdam Rubber 32494 32144 tlessa Rubber 44054 443 Holland Amerika-I.ijn j 8054 V-derl heppenari Unie 19454 195 Stoomv Mij. „Nederland 19254 Guituur Mij Vorstenlanden 18254 179 Handelsver Amsterdam 81 H 80354 A rond-hu re Tabak Mij. 680 664 xd Delj Mij 453J3 462 Spnemhah Tabaks-Mij. 479 494 Cert. Union Pacific 190J4 19854 „Stadgenoot" maakt ons eir op attent, dat de wagens, waarmede des Vrijdagsavonds de opstellen voor de Zaterdagschu markt worden overgebracht uit de k lders vaD het Stadhuis naar hel marktterrein, n'ramer zijn voofzién van wit licht ,dat de wet vereistbt, Hij vraagt of de gemeente zich niet aan dit voorschrift te houden heeft, en zoo met, of noch de ambtenaar, onder wiens leiding dit vervoer geschiedt, noch de politie ooit hebben gezien, dat deze wagens, tot gisteren toe, niet van lantaarns voorzien waren. W. van B., te N T)r zijn meerde ge meenten van den naam Ouddorp ook Le« staat er een Oudorp. Welke bedoelt u? 3-* J

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 15