BANKETLETTERS VAN ALPHEN INDISCHE KRONIEK. VAN A Ij F H 22 A UIT ONZE STAATSMACHINE KUNST EN LETTEREN. strijd om de „Coupe des Nations", een wisselbeker ter waaide van fr. 7000, welke driemaal gewonnen moet worden alvorens het definitief eigendom van een volk te worden Om de coupe werd gestreden door equipe» van drie ruiters ieder slechts over één paard beschikkend. Zwitserland wist den beker te vermeesteren, dicht op de hielen gezeten door België (Zw. 24 fouten, België 26 fouten). Zeer groote belangstelling betoonde het publiek voor den „Pnx de Diane", gere serveerd uitsluitend voor de dames. Alle dertien amazonen waren voor dit nummer ingeschreven. De allermoeilijkste hinder nis, de brecde aarden wal, voor vele rui ters noodlottig, was ze bespaard, terwijl do zwaarste barrière in deze amazonen- strijd slechts een hoogte had van 1.20 M. De natte sloot, die voor vele heeren een struikelblok was en een Fransch luitenant zelfs ccn nat pak bezorgde, werd door de dames onberispelijk genomen. Terwijl en kele ruiters uit het zade' geworpen wer den, of met het paard kwamen te vallen, 13 dit geen enkele keer bij de dames voor gekomen. Wat deze punten betreft, be toonden zij zich de meerderen van hun mannelijke concurrenten, maar voor de rest legden ze het af tegen de ruiters. Het leek alsof de paarden er zich van bewust waren slechts te doen te hebben met leden van het „zwakke" geslacht. Zoo gewillig als ze in den regel waren in de hand der ruiters, zoo onwillig betoonden ze zich zoo dra ze bereden weiden door amazonen. En naar het algemeen oordeel lag de schuld niet steeds bij het paard De dames gaven over het algemeen den indruk van groote nervositeit. Bij den geringsten tegenslag, bij de eerste weigering van het paard ver loren ze alle zelfbedwang, ranselden er met ds rijzweep op los, sloegen en rukten met de teugels, zoodat de paarden geheel onhandelbaar en de dames „uitgebeld" werden, vóór ze feitelijk begonnen waren. Ook het springen was in den regel verre van fraai. In plaats van mee tc geven, wior- pen ze zich vaak sterk achterover, hielden de teugels strak en ploften op het paard neer. We mogen echter niet alle amazonen over één kam scheren. Er waren enkele die een kranig figuur sloegen. Zoo Madame Stoffel, een Zwitsersch, die met haar drie paarden zonder één fout, het heele par cours aflegde en al haar mededingsteis verre achter zich liet. Ook in de „Prix do l'Arve", waarbij de hindernissen gelijktij dig moesten genomen worden door groepen bestaande uit twee heeren en één dame, voldeden ten zeerste een Belgische, een Italiaansehe en een Zwitsersche. Veel hilariteit verwekte de „Prix du Rhöne". Deze wedstrijd was een ware ver rassing voor het publiek, maar niet minder voor paarden cn ruiters. In de baan waren twaalf hindernissen aangelegd, wier aard to voren geheim gehouden was. Zoo een hes met wapperende wasch 'n hek met een mannetje er op een brug met een vogelverschrikker, een gedekte tafel, waaraan gezeten een drietal gasten c-'tc. hin dernissen waarmede een fatsoenlijk paard in een regel niets te maken heeft. De beestjes deden dan ook al hun best die vreemde obstakels te ontloopen, maakten de zonder lingste capriolen, brachten de berijders tot wanhoop, maar vermaakten op buitenge wone wijze het publiek. In plaats van „Epreuves d'obeissance", zooal9 het pro- grama dit nummer aanduidde, ware hier beter sprake geweest van „Epreuves de désobéissance". Slechts één ruiter bracht het er zonder een fout af. hetgeen al9 een won der van dressuur beschouwd werd Nog een groote verrassing, maar van ge heel anderen aard viel ons den laalsten dag te beurt. Een anonymus loofde n.l. 'n extra- prijs van tienduizend frank uit voor den- gene. die het wereldrecord (hoogtesprong) van 2.36 M. vóór den oorlog behaald door den Franschen luitenant Croux, zou ver- beleren. Bovendien hadden de gezamelijke banken van Genève pen belangrijken prijs toegezegd voor het ..Championat de saut en hauteur". Bij den laalsten wedstrijd was er dan ook geen plaats onbezet Het werd elf uur vóór het hoofdnummer begon, maar ondanks dit late uur bleef het publiek stoel vast en er kwam geen plaatsje vrij. De eerste hindeVnis met een hoogte van 1.60 M. werd door alle 20 deelnemers spe lend genomen. Maar bij 1.70 vallen er reeds uit. 1.80 wordt slechts door 9 ruiters ge haald. Na 1.95 zijn er nog 4 aangebleven. Het wordt doodstil, alles verkeert in gewel dige spanning. 2 Meter! Slechts den Belg, commandant de Mesmaeckers en den Ilali- aanschen kapitein Bettoni lukt de geweldige sprong De Belgische luitenant-kolonel van Dooren. de populairste inan van het feest, moest tot grooten spijt van 't publiek het hierbij afleggen. Nogmaals wordt de bar rière verhoogd, nu tot 2.10 M Ondpr don derend applaus vliegt de Mesmaeckers er over heen. terwijl den kranigen Italiaan de sprong mislukt, zoodat de Belg de overwin naar is. Het wereldrecord van 2.36 M wordt echter niet verbeterd, want met 2.10 geeft ook de Belg het op. Plots een getoeter van den scheepsroeper: hors concours zullen overste van Dooren en de Castries (Franschman) nogmaals een poging wagen. Er wordt nog een boom op de barrière geheschcn die nu een hoogte heeft van 2.20 M In prachtigen stijl wordt deze' ontzaggelijke hindernis door beide ruiters genomen Nog hooger te komen blijkt on mogelijk De muziek zot de Brabanconne in, maar wordt overstemd door het hoera-ge- schreeuw van het publiek, dat in extase tel kens en telkens weer de kampioenen een ovatie brengt. Het is half drie vóór we buiten staan. In een oogwenk zijn de extra trammen bezet en de taxi's in beslag genomen Duizenden moeten in dpzen bilterkouden nacht nog 'n lippellje van een paar Kilometers maken. Maar ik geloof, dat we allen het er gaarne voor over hebben gfhad. Van o.'Ip na'innalp vlaggen heeft de Zwit sersche het vaakst aan den mast gewapperd, daar Zwitserland 5 Frankrijk 4 en België 3 maal don eerslen prijs hebben gewonnen. Eers'e tweede en derde priizen samenrekc1- nend en daarbij die piij. n respectievelijk 3, 2 en 1 punt toekennend was 't eindrtsul- wacht dat Frankrijk en Zwitserland e'lk al9 no. 1 geclassificeerd werden niet 26 punten, België met 14 punten als no 2 en dat Italië ^et 6 punten zich de derde plaats toegewezen zag Van te voren was ver wacht dat rFankrijk en Zwitserland elk als no. 1 geclassificeerd werden, met 26 punten, België met 14 punten als no 2 en dat Italië met 6 nunlen zich de derde plaats toege wezen zag. Van te voren was verwacht dat Frankrijk als no. 1 uit het strijdpprk zou treden, maar niemand had durven denkpn. dat Zwitserland zich aldu9 met Frankrijk kon meten. Dat Italië geen hoogere plaats innam, was een algemeene teleurstelling, waar de Italianen als de beste ruiters ter wereld gelden. Maar de Italianen waren zeer gehandicapt doordat ze pas twee dagen vóór het begin van het concours toestem ming verkregen er aan deel te nemen. Zon der gelegenheid tot training moesten ze met hun paarden naar Genève. Zwitserland was nummeriek het best ver tegenwoordigd met 24 deelnemers. Hierop volgde Frankrijk met 19. Italië met 11 en België met 8 ruiter9 Hoewel het slechts de tweede plaats veroverde, sloeg België een goed figuur. Het geheele team onder aan voering van den jovialen overste van Dooren laat hier een bijzonder prettigen indruk achter. Een feest als het beschrevene' mag niet uitsluitend als een sportdemonstratie opge vat worden maar we moeien er nog een andere waarde aan toekennen Voormalige tegenstanders maakten er persoonlijk kennis cTi leerden er elkaar waardeeren. het beste middel om hatelijke vooroordeelen en biltere herinneringen te doen afslijten. Met genoegen kon men conslateeren. dat de Duit- sche ruiters èn door het publiek, dat hier uitgesproken pro-Fransch is en door de andere deelnemers, bijna uitsluitend gewe zen vijanden, op meer dan correcte, zelfs op sympathieke wijze ontvangen zijn. Stellig draagt een dergelijke internationale wedstrijd in niet te onderschatten mate bij tot het totstandkomen eener betere ver standhouding tusschen de volkeren en daar door tevens tot ons aller ideaal, den vurig verlangden wereldvrede. Dr. KLAUS. Genève, November 1927. Door D. BAUDUIN. De handelswijk. Het leven aan de Kali Ecsar. Hoe en waar gewerkt wordt. De ongelukkige makelaar. Oos tersche handelsrelaties en hun perikelen. Wat er soms achter de peper zit. Door de eigenaardige samenstelling en den eigenaardigen groei eener Indische stadsgemeenschap ontstond voor de Euro- peesche samenleving de verdeeling der stad in woonwijk en handelswijk. In een vorige Kroniek heeft de lozer kunnen lezen, dat in vroeger tijden de Europee- sche woonwijken waren gevestigd, waar nu dan nog do handelswijken zijn gebleven. Onze voorvaderen bouwden daar hun hui zen naar HolLandschen trant met hooge stoepen, kleine kamers, kleine ramen met glazen vensters, waarin lucht noch licht voldoende konden doordringen. Op Am- sterdamsch recept bouwden zij ze langs ingemuurde rivieren of grachten en net woonhuis was tegelijk ook kantoor en pak huis en handelszetel, waar de zaken werden gedreven en de prauwen en andere vaar tuigen voor de deur konden aanleggen. Hoe taai ook die voorvaderen waren, de slechte hygiënische toestand hunner wonin gen en de ongezonde ligging dier woningen aan meerendeels besmet water, waaruit ook het huisgezin had te putten, te midden vua Arabische en Chineesche wijken vol onge rechtigheid, wreekte zich. Het sterftecijfer was enorm, epidemieën wart.n aan de orde van den dag. Men begon derhalve geleide lijk in te zien, dat voor de instandhouding van de Europeesche soort andere woon plaatsen noodzakelijk waren. Te meer, waar bij de pacificatie van het land de nood zakelijkheid verviel om in versterkte en dus tot een bepaalde plek gelocaliseerde wijken te wonen. Men was du óók veilig buiten de muren van het versterkt kasteel of fort. Zoo begon de trek naar buiten en zoo ontstonden de woonwijken van Batavia, Soerabaja, Semarang en ettelijke andere Indische steden. Maar het zakenleven en het handelsbe drijf bleef waar het ontstaan en gegroeid was, in de oude woonstad, de zoogenaamde benedenstad, te midden van de volstrext onmisbare waterwegen en de even onmis bare handelscentra van Arabieren en Chi- neezen. En daar zetelt het ten huidigen dage nog. Het is ecD wonderlijke omgeving, het is een wonderlijk leven in die Indische han delswijken. Een modern Europeesch zaken man zou er raar van opkijken. Maar de Indische zakenman, die er eiken dag van des morgens negen tot deB middags vuf zijn leven slijt-, zwoegt en ploetert, draaft en transpireert, voelt er zich thuis. Hij heeft geleerd zich over niets meer te ver wonderen, noch in, noch buiten zijn zaken. Want dat er in het zakendopn zelf eigen aardigheden schuilen, die buiten den Euro- peoschen Dorra vallen, zal de lezer zoo straks zien. Laat ik ter typeering trachten te schil deren het leven aan de zoogenaamde Kali Besar (lett Groote Rivier) de beroemde en vermaarde handelswijk van Batavia. Een voorwereldlijke stoomtram, maar als het eenigszins kan liever een snelle auto, voert ons langs den bijna zes kilometer langen aan weerskanten volgebouvvden weg langs den Molenvliet naar de benedenstad. Op het groote Stadhuisplein het centrum van de benedenstad, danken wij ons voertuig af om verder te voet in de u-loeiende zon onze indrukken te gaan opdoen Nu treft ons allereerst, dat van het karakter der oude Hollandsche woonwijk veel verdwe nen is, maai toch ook nog veel behouden. Grachten werdeD gedempt en leven alleen nog id de herinnering door de namen op de straatnaambordjes. Op vele plaatsen zijn daar nog de oor spronkelijke oud-Hollandsche huizen, ken baar aan hun hooge stoepen en hun hooge smalle ramen eu hun deuren met hun on derstukken Op andere plaatseD vinden wij overblijfselen van den vestingmuur van het kasteel Batavia en nog geheel intacte bouwsels uit den ouden tijd, kazernes ot publieke gebouwen, met metersdikke mu ren en zolderingen en vloeren van fabel achtig dikke balken, nu bij den handel zeer in trek als koffie-pakhinzen Maar verder leveren dan ook de huizeD, kantoren en pakhuizen in deze handelswijk een staal kaart van de meest uiteenloopende bouw sels, eveneens weer van den meestuïtloo- penden ouderdom, bouwtrant en in alle stadia van verval, verweering maar ook re cente nieuwheid, die meD zich denken kan. Ook hier vindt men naast den spiksplinter- nieuwen reus met zuilen en marmeren trappen, het een paar eeuweD oude krot, waarin een wereldfirma huis, ook hier1staat een modern gebouw van drie verdiepingen, waarin men met een lift naar boven gaat, maar talrijk zijn ook nog de handelsfirma's waar men de directie of de firmanten al leen maar kan «bereiken dpor halfdonkere goedangs (pakhuizen), waar men struikelt over zakken met peper en met coprab en waar de bijna naakte koehes ronddraven met balen koffie of onder luide kreten enorme vaten citroenella-olie versjouwen. Langs de Kali Besar, zooals wij zagen niet alleen de naam van deze handelskade doch ook van dc rivier, die daarlangs stroomt, liggen ontelbare prauwen om te laden of te lossen Daar is het den ganschcn dag een drukte van belang, daar davert onop houdelijk het verkeer. Achter deze Euro peesche kantoorwiik ligt de zoogenaamde Chineesche „kamp" de woonwijken en de handelswijken der Chineezen. Daar verliest men zich aldra in een schijnbaar onuitwar- baar net van stiaten, stegen en sloppen, waarin een bonte menigte krioelt en waar handel wordt gedreven in alles, wat het het Oosten en het Westen oplevert. De Europeesche zakenman zit in zijn oud of in zijn modern kantoor in deze om geving van negen tot vijf te werken, met een korte onderbreking voor zijn lunch. Hij zit achter zijn lessenaar in zijn hemds mouwen of nóg ongegeneerder, iD zijn netje Niemand, die er aanstoot aan neemt. Bezoekt gij den notaris, uw advocaat, uwen bankier, verwacht niet hem in een correcte jas te vinden Ook hij heeft het zich ge makkelijk gemaakt. En boven zijn hoofd of op of naast zijn tafel vindt ge onveran- delrijk het onmisbare instrument: de fan, de electrische waaier, die hem wind toe- blaast en zijn hoofd koel houdt. Voor elke deur van elk vertrek vindt gij den oppass, d.w-z. oppasser, de bruine broeder, die op een minuscuul bankje zit te dommelen of met een collega te kletsen en die de func tie vervult van duvelstoejager, kamerbe waarder, boodschaplcoper en die het leitje binnenbrengt, waarop gij uw naam hebt geschreven. Op den hoëk van de Kali Bcsar staat de Beurs, de Effectenbeurs. Gij zoudt het onaanzienlijke lage gebouwtjo als zoodanig niet herkennen, wanneer men er u niet op wees. Toch worden daar de geweldigste transacties gepleegd en leest gij des avonds met belangstelling de daar tot stand ge komen noteeringen in uw krant. Des mor gens om elf uur en des middags om half- drie heerscht daar op de stoep en iets later in het lange lage lokaal een koorts achtige bedrijvigheid. De heeren effecten makelaars leveren daar dan slag. Langs de kantoren draven do Europee sche makelaars hetzij te voet, hetzij in hun zonderlinge voertuigen, „deelemans" ge naamd, Onder het rijden hebben zij steeds hun voet op de treeplar.k van het voer tuig, teneinde sneller, zonder één oogen- blik van tijdverlies, te kunnen uitstappen voor het kantoor van hun cliënten. Door lange routine hebben zij daarin zulk een geoefendheid, dat zij weten uit te stappan terwijl hun vehikel nog in volle vaart is. Zien zij een concurrent, die zich vermoe delijk naar hetzelfde doel spoedt, dan is een enkel woord tot den koetsier voldoen de, het kleine paard gaat in vollen galop en er heeft een kleine wedstrijd plaats. Tegen lunchtijd verzamelt zich het la gere Europeesche personeel ;n een vertrek, dat dienst doet als gemeenschappelijke eetkamer. Daar, in een meestal stoffige en slordige omgeving, dekken de oppass de tafel en stapelen de huisbedienden de ge rechten op, die zij in de etendragers uit de bovenstad hebben aangevoerd voor hun respectievelijke meesters Lang wordt er •niet getafeld, op een Indisch kantoor is de tijd kostbaar. Haastig wordt, wat uit den etensdrager min of meer door elkaar geschud te voorschijn kwam, naar binnen gewerkt, nog even één siga:et en dan weer aan het werk. Hooger personeel, chefs en procuratiehouders, zijn lid vau de Kali Besar Club Auto of deeleman brengt hun naar het oude Chineesche huis, dat hs een Europeesche club met eetzaal is geme. tamorphoseerd. Aan de Bar laaft zich daar enkele oogenblikken de bloem des handels aan een coktail en doet onderwijl nog on derling een paar zaken af. dan de rijst tafel en een haastig kop koffie nh en dan brengt de deeleman ook hen weer 'erug naar wisselkoersen, rubber, peper, koffie, coprah, suiker, olie, tapioca, notemuscaat en kaneel De Europeesche makelaar echter vormt ook hierin oen uitzondering Deze on gelukkige zwoeger eet wanneer het net zoo uitkomt Soms op de Club. soms in zijn kantoor op den hoek van een tafel, soms ook niet, biina altijd te 'aat, koud gewor den soep verschaalde aardappelen en jus. enzoovoort. Altijd het oor gespitst, met vollen mond heen en weer dravend tus schen zijn telefoons, weggeroepen van zijn biefstuk, bijna altijd zijn dessert verge tend Dit alles bedenkend is het niet zoo heel onbillijk, dat eer Indisr-h makelaar na korter of lnnrrer jaren pleegt terug te keeren met ettelijk», schapen op het droge. Helaas gaat hij echter ook wel eens fail liet. Ik zeide daar straks, dat een Indische zakenman ook in zijn zaken met factoren heeft rekening te houden, die vallen bui ten de Europeesche norm Immers, een groot deel zijner zaken drijft hij met Ja panners, Chineezen en Arabieren. En ook in zakendoen bestaat een Oostersche men taliteit, die afwijkt van de onze. Ik zou daarvan vele voorbeelden kunnen geven. Ik zal mij bepalen tot één, dat den intel- ligcnten lezer veel moge zeggen. De groote banken plegen ook onzen Chirieeschen broe ders crediteuren te geven, liefst op dege lijk onderpand, zooals bijvoorbeeld een pakhuis, gevuld met waardevolle peper of koffie. Voor meerdere zekerheid gaat een employé vaD de bank ter plaatse zich van de aanwezigheid der kostbare producten overtuigen. De glimlachende stamgenoot van Tsjang Tso Ling en Tsjang Kaï Sjek en zooyele andere roemruchte maarschal ken begeleidt hem met vee' strijkages naar het pakhuis in kwestie en daar aanschouwt de man van de bank inderdaad de zakken met peper of met koffie iu vele honderd tallen opgestapeld tot den nok van het gebouw. Aan zijn directie brengt hij daar op een bevredigend rapport uit. Eilacie, de gele man krijgt tegenslag in zaken en het gaat mis met zijn negotie. Het oogen- blik breekt aan, dat de bank zich met het pakhuis vol peper heeft te vergenoegen. De eerste rij zakken wordt weggehaald, doch dan aanschouwt het verschrikte oog des Europeaans daarachter een kunstma tige stellage, waarachter een holle ruim te. Waar duizend zakken moesten zijn, wa_ ren er misschien honderd, die het ontbre kende listig hebben gecamoufleerd. Ook hebben Arabieren en Chineezen de gewoonte om, aartsgokkers als zij zijn, bij een gelukkige speculatie het voordeelig verschil minzaam te incasseeren, doch is een nadeelig verschil van te grooten om vang in aantocht, dan blijken zij op het critieke oogenblik „buitenaf" of dan bi ijkt hun groote weistand plots te bebooren aan een broeder, neef of oom. Uit een cn an der volgt, dat de Europeesche zakenman in deze negotie niet voorzichtig genoeg kan zijn en hij dient te beschikken over een jarenlange routine en over een groote ken nis van het vleesch, dat hij zoo dagelijks in de kuip krijgt. Waarmee ik niet zeggen wil, dat er geen nette Arabieren en Chi neezen en Japanners zijn. O zeer zeker, maar... de deugdzamen zijn dun gezaagd en ook met de deugdzamen moet men als voorzichtig man voorzichtig zijn! RECLAME. BANKETBAKKERIJ NIEUWE RIJN 62. - TELEF. 78. KRIJGT U NERGENS EETER DAN BIJ Belt U even op No. 78. Marsepein Boterhammetjes 10 ets. per stnk. 2110 VOORONTWERP- AREEIDS3EMIDBELINGSWET. I. Het wil ons voorkomen, dat hel vooront werp eener arbeidsbemiddelingswet, dal, gepubliceerd, sterk de aandacht op zich zal vestigen en een objectieve bespreking in deze serie meer dan waard is. Ook de moli- veering, welke de Minister bij de Memorie van Toelichting gevoegd heelt, doel zien, dat hij de groote beteekenis der geprojecteer de regeling op het gebied der arbeidsbemid deling erkent. En terecht, immers wordt dit voorontwerp eindelijk wet, dan wordt aan een allerwege bestaand instituut een welte- lijken grondslag gegeven. Behalve particuliere arbeidsbemiddeling kent ons land een openbare, die ïn'de mee9te gemeenten bestaat, zij het niet steeds onder denzelfden naam Het doel er van is werkgevers en werknemers behulpzaam te wezen bij hel zoeken van arbeidskracht of arbeidsgelegenheid. Ten behoeve van de uitwisseling van aanvragen en aanbiedin gen is het land verdeeld in districten, elk met een districtsarbeidsbeurs als hoedanig een der plaatselijke instellingen van het dis trict optreedt Er is dagelijksch contact tus schen de arbeidsbeurzen en de districts arbeidsbeurs, tusschen deze laatste en de Centrale Rijks-Arbeidsbeurs. Daardoor wordt het mogelijk vraag en aanbod op de arbeids markt in het geheele land snel met elkander in aanraking te brengen. Bovendien be staan er nog verschillende vormen van niei- openbare arbeidsbemiddeling. In de laatsle 25 30 jaar ontstond de overheidsbemoeiing met de arbeidsbemid deling. omdat de ervaring haar noodzake lijkheid voorschreef. Hel particulier initia tief toch kon niet voldoende in de toene mende behoefte voorzien. Gemeentelijke ar beidsbeurzen ontstonden, die langs den weg der vrijwillige samenwerking en aanvanke lijk onder leiding der Vereeniging van Ne- dtrlandsche Arbeidsbeurzen met elkander ten behoeve van intercommunale bemidde ling in verbinding zijn getreden Het stelsel der openbare arbeirlsb Middeling werd zeer snel verder unlwikkeid onder invloed van omvangrijke werkloosheid in het begin van den oorlog en van de >terkp -«choinrneling^n in de daaropvolgende jaren Men zag je fo.uten, welke de regeling aankippfden in. verbeteringen werden ingevoerd naar uit breidm? wprd gesfrepfd Dit alles geschiedde zonder dat een wr' riijke regeling bestond. Eenige wettelijke verplichting bijv. voor de oprichting van arbeidsbeurzen in een ge meente beslaat met. Het geheele systeem der arbeidsbemiddeling ten onzent berust op vrijwilligheid nochtans mag gezegd wor den. dat ze een vergelijking met landen, waar wèl een wettelijke regeling bestaat, gerust kan doorstaan. De vraag mag dus worden gesteld: wan neer deze bemiddeling zonder wettelijken grond goed is en goed werkt, waarom muet aan deze aangelegenheid bij de wet gere geld? Allereerst, omdat zonder de wettelijke verplichting tot het instellen en onderhou den van een arbeidsbeurs, de gemeenten volkomen vrijheid hebben om haar arbeids beurs op te heffen, of ook de werkwijze er van zoodanig te veranderen, dat zij in inter communaal verband niet meer bruikbaar is; verder zou een gemeente kunnen weigeren haar beurs als districtsbeurs beschikbaar te stellen. Bovendien doen zich bij de samen werking van een zoo groot aantal organen toch meermalen moeilijkheden voor, die al leen door een wettelijke regeling ondervan gen kunnen worden. Eén en. ander heeft den Minister aanlei ding gegeven een wettelijke regeling te tref fen, die met behoud der vrijheid van de plaatselijke ontwikkeling naar de behoeften, het geheel op vaste grondslagen stelt en de in de praktijk zich gevormd hebbende rege len thans een wettelijke sanctie geeft. Bo vendien is een doelmatige regeling der werk loosheidsverzekering eerst dèn bereikbaar, wanneer een goede organisatie der arbeids bemiddeling van stabiel karakter dus wet telijk geregeld is. Gaan we thans na, welke voordeelen door deze wettelijke regeling verkregen kunnen worden In de eerste plaats kan de linan- cieele verhouding van het rijk tot de ge meente beter worden geregeld. Tot dusverre werd gesubsidieerd zonder dat een vaste re geling bestond. De tol dusverre geldende financieele regeling was als volgt: De kos ten der Centrale Rijks-Arbeidsbeurs als onderdeel van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling benevens van hare vakafdeelingen komen ten laste van het Rijk. De kosten der plaat selijke bemiddelingsorganen komen ten laste van de gemeente, waar ze gevestigd zijn. Een gemeente, mits voldoende aan bepaalde voorwaarden, kan een subsidie van ten hoogste -10 procent van het aan den cor respondent of directeur uitgekeerde salaris ontvangen. Van de overige uitgaveD wordt geen cent vergoed. De kosten der intercom^ munale bemoeiing der dislricls-arbeidsbeur- zen worden gedeeltelijk door het Rijk. ge deeltelijk door de gemeenten in het district betaald, maar niet naar een vasten maat staf. Uit één en ander blijkt de behoefte aan een eenvoudige subsidieregeling. Ver der dienen hoofdbeginselen te worden vast-- gelegd, die bij de uitoefening der bemidde ling in acht genomen moeten worden, ter wijl ook de invloed der betrokken partijen moet worden gewaarborgd. Bijv. welke hou ding mag een beurs innemen bij staking of uitsluiting? We noemen maar één punt. Dan, wettelijke regeling is vereischl om verzekerd te wezen van een organisatie met een stabiel karakter, die mede voor het in ternationaal karakter op de arbeidsmarkt geschikt is en zich dus aan kan 9luiten bij een organisatie in andere, speciaal in na burige, landen Daarom is dit wetsontwerp zoo samengesteld, dat het voldoet aan de vereischlen, die te dezen opzichte worden gesteld door de ontwerp-conventie der Inter nationale Arbeidsconferentie van Washing ton van 1919. Hoe nu de voorgestelde regeling is, zullen we een volgende maal zien. NIEUWE UITGAVEN. De weg door de Lucht, door P. Guilonard en G. Spit. Uitgave Schellens en GilLay l« Amsterdam. De' chefs van den lechnischen dienst der K. L. M te Waalhaven en Schiphol, de heeren P. Guilonard en G Spit hebben een verhandeling over Het Moderne Snelverkeer geschreven, dat in alle opizchlen als e'en standaardwerk op luchtvaartgebied mag heeten. Het boek. dat met vele. tot nu toe niet gepubliceerde afbeeldingen is verlucht, be staat uit twee dcelen. Het eerste behandelt alleen het vliegtuig en geeft in vier hoofd stukken een uitvoerige beschouwing over da constructie, de motoren, de verschillende typen en de instrumenten. Het tweede deel gaat over het luchtverkeer, de organisatie der luchtlijnen, vliegvelden, stations en verder alles wat met het verkeer door de lucht verband houdt. De vliegtuigbouwer A. H G. Fokker heeft een voorwoord bij het boek voor geschreven en J. Schol te voegde er een kort relaas aan toe over de reis met Van Lear Black naar Java. Ieder die belang stelt in het moderne snel verkeer, zal dit populaire maar degelijk ge schreven boek, dat ook veel geschiedkundig^ waarde heeft, zeker gaarne willen bezitten. Door dc N.V. van Delft en Zonen's ban ket- cn kockfabriek v.h. ..De Vlijt" te Koog aan de Zaan is uitgegeven een ceterinineer- boek je voor de in Nederland in het wild waargenomen vogelsoorten, getiteld „Hoe heet die vogel?" Do tekst van dit in prachtband gebonden werk in twee deelen werd verzorgd door den bekenden natuurhistoricus Jan P. Strij- bos, terwijl de geregelde verbruikers der producten dezer fabriek in het bezit moeten trachfen te geraken van pl.m. 200 fraai- uilgevourde vogelplaatjes, vervaardigd naar aquarellen van Hans Beers, die ook de bandversiering verzorgde. En wij twijfelen er niet aan of dezen zullen met grooten ijver aan het verzamelen gaan, want het volledige werkje vormt inderdaad een waar devol bezit, dat iedere vogelliefhebber dol graag in zijn hoekenkast zal wOlen hc^uen. Verschonen is het Decembernummer van „Zonneschijn" tijdschrift voor de jeugd Bet nummer bevat altijd velp onderhoudende en aardige verhaaltje? en talrijke fraaie platen en i 11 list ra lies Adri Alindo teekende ditmaal de geestige omslagversiering. 23

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 10