CER0 68"* Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 1 December 1927 Tweede Blad No. 20772 BINNENLAND. TWEEDE KAMER. GERO Geef haar GERO! DE VERHOUDING TUSSCHEN NEDERLAND EN BELGIS. Een verklaring van Carton de Wiart. Bij bespreking van de regeeringsverkla- ring in de Belgische Kamer zeide Carton de Wiart, dat België pijnlijk was getroffen toen bekend werd, dat het Nederlandsch- Belgisch verdrag was verworpen. Met vol doening vernemen wij echter, zeide spr., dat de regeering zal trachten de bestaande moeilijkheden op te lossen. Ten einde onze rechten hoog te houden, dienen wij niet te vergeten: de verdragen van 1839 verzeke ren België goede, veilige en gemakkelijke maritieme verkeerswegen. Welnu, sedert dien zijn de zonder onze toestemming uit gevoerde werken oorzaak, dat die wegen minder goed, minder veilig en minder ge makkelijk zijn. Aan den anderen kant wordt in het Verdrag van Versailles voorzien, dat de verdragen van 1839 moeten worden her zien, opdat daaruit de bepalingen verdwij nen, die niet meer overeenstemmen met de belangen van beide landen. Dit mag bij de aanstaande onderhandelingen niet uit het oog worden verloren. Wij vertrouwen in de regeering om die onderhandelingen in vei lige haven te leiden. EEN HULDE AAN MINISTER BEELAERTS VAN BLOKLAND. Het te Genève gevestigde internationale vredesbureau heeft, in opdracht van het onlangs te Parjjs gehouden congres van de gedelegeerden van alle bij het vredesbureau aangesloten vereenigingen een schiijveu ge richt tot onzen minister Beelaerts van Blok land, om dezen in kennis te stellen van de groote voldoening, waarmede de pacifistische kringen de rede van onzen minister in de Volkenbondsvergadering van 7 September begroet hebben. Het schrijven brengt in herinnering, hoe minister Beelaerts van Blokland bepleit heeft de noodzakelijkheid om de groote beginselen van het protocol van Genève weer ter hand te nemen, de mogelijkheid om krachtig den ontwapenings- arbedd voort te zetten, ae mogelijkheid voor de volkeren van moreele ontwapening en van de aanvaarding van de aanbevelingen der oeconomische conferentie, de mogelijkheid eindelijk om voor de toekomst iedere moge lijkheid uit te sluiten en den aanvalsoorlog als internationale misdaad te beschouwen. Door aldus de belangrijkste der pacifis tische wenschen van de hoogste wereld- tribuna te verkondigen hebt gij, minister, aldus bet schrijven, een prachtig voorbeeld van politieken moed gegeven en hebt gi) tallooze sympathieën voor uw land gewonnen. BEGROOTING DER POSTERIJEN De Memorie van Antwoord. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over de begroo ting der Posterijen Telegrafie en Telefonie voor 1928. Uit het verloop van de ontvangsten we gens frankeerkosten kan de gevolgtrekking worden gemaakt, dat de met ingang van 1 Juli 1.1. ingevoerde verlaging van het bin- nenlandsche briefport op het verkeer in gunstigen zin heelt ingewerkt. De voornemens inzake verdere tariefver laging hebben nog niet in alle opzichten een vasten vorm aangenomen. In overwe ging is o.m. een portverlaging voor de ge drukte stukken en 'wederinvoering van een afzonderlijk, verlaagd tarief voor locale brieven en briefkaarten. Opgemerkt wordt, dat voor de in plaatselijk verkeer verzon den drukwerken nooit een afzonderlijk ta- ne! heeft gegolden of wenschelijk werd geacht Weder invoering van het vijfcents-port voor brieven ook in algemeen binnen- landsch verkeer is om financieele redenen voorshands nog niet mogelijk. Het proces waarop het Voorl. Verslag deelt, het veldwinurn van de telefoon Wo nadeele van de telegraaf, zal nog verderen voortgang hebben, zelfs al zouden <«e tegenwoordige tarieven worden gehand haafd. Want hoog zijn deze, vergeleken met het buitenland niet. Niettemin is de minister er op bedacht, zoo spoedig als lit kan, alle tarieven, dus die, geldende zoowel voor locaal, interlo- caal als internationaal telefoonverkeer t? herzien, ten einde de der 1 neming aan het verkeer aan te wakkeren In dit verband vermeldt de minister met voldoening, dat ing 1 Dec. 1.1. de taxen voor de gesprekken van Nederland met de drie Engelsche z mes titel f 1.25 zijn verlaagd, zoodat voor een gesprek tusschen Ned. plaatsen en Londga de prijs van f 6.25 zal worden teruggebracht tot f5. Na besprekingen wordt een voorstel tot verlaging van de Belgische administratie Ingewacht; deze verlaging zal eventueel ook leiden tot verlaging van de Neder- landsch-Fransche telefoontarieven^ De bestudeering van het materiaal voor de herziening der locale en interlocale ta rieven, waarmede in 1928 is begonnen, zal than9 vrij spoedig tot de gewenschte af doening leiden. Herhaald wordt, dat een aantal van drie bestellingen per dag vóór verschillende RECLAME. */-./lir Vraait Uwen bakker. 2112 sleden (anders dan Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage) niet onvoldoende is te achten. Het ligt niet in het voornemen, de be staande kleine kantoren in agentschappen cm te zetten. Nu een technische herziening van het bezoldigingsbesluit wordt voorbereid, acht de minister het niet doelmatig op salaris kwesties, als in het Voorl. Verslag bedoelt, thans diep in te gaan. Om het hoofd te bieden aan de extra- drukte tijdens de Olympische Spelen zal in het Stadion een tijdelijk wijkkantoor voor den Post-, Telegraaf- en Telefoondienst worden ingericht Het denkbeeld, om de telegraaf en tele foontarieven op Zondag te verhoogen, kan do minister niet tot het zijne maken. Inderdaad is op de begrooting voor een snelle postverbinding met Indië niets uit getrokken; in verband met de noodige voor- bereidingen zal de instelling van een lucht- verbinding in 1928 vermoedelijk nog niet kunnen geschieden. Echter is op deze be grooting in art. 9 wel in het algemeen ver goeding van luchtvaartlijnen begrepen, waarbij f 60.000 is geraamd voor diensten, welke schakels vormen in de verbinding met Indië, ook van de K. L. M. Of het meer aantrekkelijke, dat in rente voor de rekeninghouders is gelegen, een zoodanige toeneming van het algemeen sal. do zal teweeg brengen, dat daarmede de uitkeering van rente althans wordt goed gemaakt, staat niet volkomen vast. Daar om wordt thans de beslissing omtrent al of niet toekennen van rentevergoeding nog aangehouden. MEVROUW ROLAND HOLST UIT DE C. P. In de „Tribune" heeft mevr. Henriëtte Roland Holst een uitvoerige verklaring ge publiceerd, waarin zij als reden voor haar bedanken als lid der Comm. Partij Holland de overwegingen opgeeft, waartoe haar de uitwerping van Trotzki uit de partij in Rusland aanleiding gaf. Die uitwerping, zegt zij o.a., moet ieder revolutionair socialist, wiens geest niet ver- leugend en wiens gemoed niet vergiftigd werd door de misleidende voorstellingen der Communistische Partijpers, met wal ging en verontwaardiging jegens hen, die deze misdaad pleegden, vervullen." Zij ziet in de toekomst der C. P. toene ming der geestelijke domperij en van daad werkelijk demagogisch opportunisme, sa mengaande. met dogmatische verstarring. Naar nieuwe wegen voor den strijd der arbeidersklasse tot verlossing der mensch- heid zal meent zij nog slechts buiten het raam der communistische partijen kun nen worden gezocht. HET BOLSJEWISME IN NED.-ïNDlE. Sir Percival Philips heeft voor de „Daily Mail" gedurende eenige maanden gereisd door Java, de Straits Settlements, Burma en Indië om ter plaatse een onderzoek in te stellen naar de intensieve campagne der bolsjewisten, welke geleid wordt door Mos kou, vooral op Java en Sumatra, den toe gang tot het Oosten. Java en Sumatra onder bolsjewistisch regiem te brengen, schrijft Sir Percival Philips, zou een machtigen indruk maken op den zoo zeer ontvankelijken oostelijken geest. Nog meer dan dat zou het den heer- schers te Moskou een belangrijken strategi- schen basis geven voor hun nieuwe cam pagne tegen het Britsche Rijk. Malaya en de Straits Settlements zijn de volgende ingang, Ceylon en Indië komen in hun onmiddellijk bereik om het Sovjet- regiem op deze eilanden te vestigen. Rus land volgt een zeker program, dat door al len, die dit willen, kan worden waargeno men. Zij tracht haar doel te bereiken langs drie wegen, zegt Sir Percival Philips, na melijk door Nederland, Mecca en China. Moskou streeft er naar zich meester te ma ken van de politieke arbeidersorganisaties door het inbrengen van kleine groepen communistische agitators. In verband met de jongste gebeurtenissen in China kiest Moskou thans meer den directen weg over Nederland en Nederlandsch-Indië. DE RIJSCHOOL TE AMERSFOORT. Heden zal de Rijschool te Amersfoort haar zeventig-jarig bestaan herdenken. Bjj Kon. besluit van 4 November 1857 werd de Rrjschool te Haarlem opgericht en op 1 December van dat jaar in werking gesteld. Met het commando werd belast de le luitenant-instructeur wijlen S. J. von Huguemn. in het belang van het onderricht in de tij en af richtingskunst en met het oog op den mm-gunstigen gezondheidstoestand in het garnizoen Haarlem, werd de inrichting in het najaar van 1859 overgebracht naar Venlo alwaar zij verbleef tot 1885. In Novembei van dit jaar werd de Rrjschool verplaats! na3r Amersfoort, waar zij tot heden ge vestigd is. Bij deze inrichting zjjn in den loop der jaren vele onzer bekende ruiters opgeleid en zij moet dan ook van groot belang wor den geacht voor ons leger. Thans worden aan de Rijschool ook de remonten en cavalerie afgericht, terwijl ook de School voor Verlofsofricieren der ca var Jerie er een onderdeel van uitmaakt. HET VERBOND VAN HOOFDARBEIDERS. Dezer dagen kwam de bestuursraad van het Verbond van Hoofdarbeiders (V. V. H.) voor de dertiende maal te Utrecht bijeen. Kennis werd genomen van den stand van zaken met betrekking tot de samenwerking met de Centrale van Nederlandsch Over heidspersoneel (C. N. O. P.) waaromtrent binnen niet al te langen tijd een uitvoerig rapport is te wachten. Met volledig rapport inzake de rechts positie der hoofdarbeiders zal na bespre king in het bestuur aan den bestuursraad worden voorgelegd. In de bestuursvacature van wijlen den heer A. P. van Assendelft werd bij acclama tie gekozen de heer G. B. W. Denzier, voor zitter van de; Nederlandschen Bond van Technici. Bij de behandeling van de begrooting voor 1928, welke werd vastgesteld op f 10.400 aan inkomsten en uitgaven, ontspon zich een levendige discussie ten aanzien van het denkbeeld tot het aanstellen van een gesa- lieerden secretaris-propagandist; het bestuur kreeg opdracht dit punt in studie te nemen, ten einde in de e.v. bestuursraadsvergade ring met definitieve voorstellen te kunnen komen. Het bestuursvoorstel tot het houden van een Demonstratief Congres ter bespreking van den arbeidsduur, overwerk en het „Bazenbesluit", werd luide toegejuicht, zoodat hieromtrent de reeds ondernomen stappen zullen worden uitgebreid. Tot ledeD der financieele commissie voor het jaar 1927 werden aangewezen de hee- ren H. Machielse („Mercurius") als des kundige op boekhoudkundig gebied, C. J. Langerak (lid van den bestuursraad) en als derde lid een vertegenwoordiger van den Algemeenen Nederlandschen Bond van Textielbazen, waarna nog enkele huishou delijke aangelegenheden werden afgehan deld. COMITé TOT BEHARTIGING VAN DE BELANGEN DER WERKLOOZEN. 'Een dezer dagen kwamen de vertegen woordigers van het N. A. S. en het N. S. V. in vergadering bijeen ter bespreking van de te voeren gemeenschappelijke actie voor de belangen der werkloozen. Na eenige algemeene beschouwingen no pens den omvang en het karakter van de werkloosheid werd, overeenkomstig den door de besturen N. A. S. en N. S. V. vast- gestelden grondslag van de actie, besloten, in de eerste en voornaamste plaats de aan dacht te concentreeren op de productieve werkverschaffing. Een onderzoek zal wor den ingesteld wat op dit gebied in Rijk, provincie en gemeente gedaan zou kunnen worden, waarbij de loonen in overleg met de vakvereenigingen vastgesteld dienen te worden. In overleg met de te vormen plaatselijke comité's zal de financieele steunverleening aan werkloozen nagegaan worden. Uitvoe rige besprekingen werden gevoerd over de binnenlandsche emigratie en de daarbij te stellen èischen en voorwaarden. Principieel werd de emigratie aanvaard, terwijl nog nader op de te 9tellen voorwaarden terug gekomen zal worden. Besloten werd binnenkort een gemeen schappelijk orgaan uit te geven „De Werk loosheid" genaamd, waarvan de redactie opgedragen werd aan M. I. Roodveld en B. Lansink Jr. Het eerste nummer zal 8 De cember verschijnen. Het ligt verder in de bedoeling, dat In alle plaatsen waar N. A. S. en N. S. V. plaatselijke centrales of organisaties heb ben, deze te zamen een plaatselijke com missie zullen vormen, waarin dan eenige werklooze leden opgenomen dienen te wor den. Besloten werd er bij deze centrales op aan te dringen, binnen den kortst moge lijken tijd over deze kwestie een gecombi neerde besturenvergadering te houden, waarbij desgewenscht een delegatie van het landelijk comité tegenwoordig kan zijn. Namens het N. A. S. hebben zitting in het comité Th. J. Dissel, M. I. Roodveld en J van der Velde, namens het N. S. V. C. Wolff, G. F. Bergman en B. Lansink Jr. Tot voorzitter van het comité werd aan gewezen B, Lansink Jr. en tot secretaris M. I. Roodveld, 1ste Helmersstraat 76, Am sterdam. Nog werd besloten het eerste nummer #van „De Werkloosheid" gratis ter beschik king van de plaatselijke comité's of cen trales te stellen. KERST- EN NIEUWJAARSTELEGRAMMEN Van 20 Dec. a.s. {tm. 3 Jan. a.s. wordt de gelegenheid geopend om tegen verlaagd tarief Kerst- en Nieuwjaarstelegrammen te wisselen met Ned.-Indië en Noord-Amerika. Daarbij kan een keuze worden gedaan uit 15 verschillende standaardteksten bevat tende een Kerst-, Nieuwjaars- of gecombi- neerden Kerst- en Nieuwjaarswensch. Voor Ned.-Indië zijn de teksten in het Nederlandsch, voor Noord-Amerika in het Nederlandsch of in het Engelsch. De prijs van deze telegrammen wordt niet per woord berekend, doch is vastgesteld op een vast bedrag, n.l.: voor Ned.-Indië f 3.25 (overbrenging vindt uitsluitend plaats per radio); voor Noord-Amerika. bij verzending via Hollandradio f2.50 (over brenging geschiedt dan tot New-York per radio, voorts naar Boston en Washington D C. per telegraaf en naar de overige be stemmingen per post, zoo mogelijk lucht post); via Commerciel of Western Union f 2.50 voor de in het Oosten gelegen plaat sen en f 3.15 voor de verdere bestemming (de overbrenging geschiedt geheel per tele- graaD. De Kerst- en Nieuwjaarstelegrammen zul len worden afgeleverd op luxe formulieren, zoodanig dat zij zooveel mogelijk op 25 December, resp. 1 Januari in handen van den geadresseerde zijn. Heden herdenkt de heer J. C. Peere boom, directeur van „Haarlem's Dagblad" het feit van zijn veertigjarige werkzaam heid in de journalistiek. Onder groote belangstelling is gister middag de uitbreiding van de Rqksacademii voor Beeldende Kunsten te Amsterdam ge opend. Vandaag bestaai de Rijkstelegraaf 75 jaar. RECLAME. ST.-NICOLAAS-GARDEROBE in eenvoudige en fijne uitvoering te huur, ook Baarden. Pruiken, enz. „ERATO", OUDE SINGEL 14. - TEL. 889. Schitterende Bal-Masqué-costnnms. 2129 De woningpolitiek en het particulier initiatief. De minister tegen toekenning van hnnrtoeslagen. (Zitting van gisteren). Voortgezet wordt de behandeling van de begrooting van Arbeid, Handel en Nij verheid. De heer r. d. BERGH (S.D.) bespreekt de algemeene voorwaarden voor woningbouw met Rijkssteun en de financieele paragraaf van de woningwet. De circulaire, die in zake de' algemeene voorwaarden van den minister is uitgegaan, acht spr. van groot belang. Ten aanzien van de gemeentelijke bouwverordeningen lieett het Deparlement zich een privilege aangematigd. Wanneer immers de verordening niet voldoet aan de eischen die het departement stelt, kan de steun van het Rijk worden ingehouden. Deze algemeene voorwaarden acht spr. in strijd met de wet. De minister geett zelfs den gemeentebesturen in overweging een hulpverordening in 't leven te roepen, waarin bepaald wordt, dat, indien voor wo ningbouw met rijkssteun in de gemeente lijke verordening hoogere eischen zijn ge steld dan in de „algemeene voorwaarden", die lagere eischen moeten gelden voor de algemeene voorwaarden. Zouden Ged. Sta te# deze hulp-verordening goedkeuren, dan zou de particuliere bouwnijverheid met recht kunnen klagen over deloyale concur rentie van de overheid. Naar sprekers mee ning is het de plicht der regeering het wo- ningpeil te verhoogen, in plaats van te verlagen. Wat den vereenigingsbouw betreft, heb ben velen de meening, dat de vereenigingen ten doode zijn opgeschreven, daar de regee ring zulke strenge eischen stelt, dat zij er niet aan kunnen denken, voorschotten aan te vragen. Indien de minister niet toezegt een ruime toekenning van voorschotten, zal spr. een motie indienen. Mevr. DE VRIES BRUINS (S.D.) verzoekt de beide adressen, die zijn ingekomen be treffende de kwestie der tandtechnici op een rustiger moment te behandelen en niet bij de Staatsbegrooting. Spr. wijst voorts op den verkoop als men- schelijk voedsel van verdunde karnemelk, die h.i. alleen voor veevoeder geschikt is en bepleit een algemeene regeling van het geneeskundig Schooltoezicht. Ten aanzien van de vaccinatie-kwestie vraagt spreekster wat de minister denkt te doen, indien zijn ontwerp betreffende schorsing van den vaccinatiedwang niet wordt aangenomen. De heer v. AALTEN (V.D.) sluit zic)i ten aanzien van de woningpolitiek geheel aan bij den heer van den Bergh. Als de Minis ter geen bevredigende toezeggingen doet, kan het tvenschelijk worden, dat de Kamer zich uitspreekt door een motie, als de heer van den Bergh bedoelde. De regeering zegt wel in de memorie van antwoord, dat alle risico voor de gemeenten blijft, maar zij mag zich niet onttrekken aan de lasten, die mede door haar toedoefi op de gemeenten zijn gelegd. De heer VLIEGEN (S.-D.) wijst op de door den Minister aan de gemeente Maas tricht toegezegde bijdrage van 1 millioen in de opruiming van krotten. Later is die toezegging weder ingetrokken. Zal nu de regeering, indien Maastricht een plan indient, de opruiming steunen. Waar de regeering zegt, dat de gemeenten alle risico's moeten dtagen, omdat zij tot hooge uitgaven ge prikkeld hebben, is de logica totaal zoek. De regeering heeft wel niet geprikkeld tot buitensporig hooge uitgaven, maar zij heeft wel geprikkeld tot het bouwen in den duur- Bten tijd. De gemeenten kunnen deze lasten onmogelijk dragen. Spr. dient de volgende motie in: De Kamer, van oordeel, dat een regeling van de huren der z.g. woningwetwoningen op den grondslag der werkelijke markt waarde door af- en bijschrijving op de stichtingskosten of door verdere doelmatige middelen van regeeringswege ter hand behoort te worden genomen, gaat over tot de orde van den dag. Deze motie zal op een nader te bepalen dag worden behandeld. De heer ENGELS (R.-K.) dringt er op aan, dat aan woningbouwvereenigingen mesr voorschotten worden verleend, waar het particulier initiatief te kort schiet. In tegenstelling met den heer v. d. Bergh is spr. echter van meening, dat, ook al keert de Minister niet terug op den weg, dien hjj ingeslagen heeft, er voor de woniDgbouw- vereenigingen toch een belangrijke taak blijft, vooral in de kleinere steden. De heer STAALMAN (V.-B.) zegt, dat bjj reeds het vorige jaar de noodzakelijkheid betoogde van herziening der l(jst C„ be doeld in art. 30 van de wet op de artsenij- bereidkunst van 1S65. Daarin is een aantal artikelen genoemd, die de drogist niet mag verkoopen beneden een zekere hoeveelheid. Het is een volksbelang, dat sommige ge neesmiddelen bij drogisten goedkoop ver krijgbaar zijn. Spr. bepleit een wijziging dezer lijst, waardoor alleen de receptuur aan den apotheker wordt overgelaten. De heer ARTS (R.-K.) bestrijdt de woning- i politiek der regeering. Hij gelooft niet, dat biDn6n afzienbare® tijd het particulier be drijf kunnen voorzien in arbeiderswonin gen, die aan voldoende eischen voldoen. Ook woningbouwvereenigiDgen zullen daartoe niet in staat zijn zonder rijkssteun. De regeering moet aan de gemeenten een flinke afschrijving verleenen op de z.g. crisis bouwkosten. In de tweede plaats zal de regeering zoo ruim mogelijke voorwaarden moeten stellen voor het verleeneD van wo- ningbouwvoorschotten en in de derde plaats zullen wantoestanden op woninggebied moe ten worden verwijderd. De heer MARCHANT (V.-D.) bepleit ver eenvoudiging van de keurdiensten en haalt i een voorbeeld aan, waarbij bij de expeditie van vleesch naar verschillende gemeenten I vrjf maal keurloon moet worden betaald. I Mej. GROENEWEG (S.-D.) acht het nood- I RECLAME. Een geschenk In Is voor „haar" altijd de vervulling van 'n wensch Als men Gero geeft, doet men .haar" altijd een genoegen. De moderne huisvrouw heeü liever een keurcollectle Gero-zilve/dan dat zij zich moet behelpen met een weinig keurzilver. Voor haar is het Oero een bron van dagelijksch genot. En tets In Gero staat nog wel op haar verlanglijst. Waarom dan let* ander* gtsocht? Racdplecg ome brochure Standaard-cassette» Keurcollectle» Oeroillver „nat fl.76.— nel gillis bljleverlng der waardevolle cassette. 1582 zakelijk, dat b(j de algemeene opleiding voor voor verpleegster nog een afdeeling voob kraamverpleging wordt opgenomen, waardoor de zekerheid, dat de kraamverzorgsters vol doende geoefend ztjn als zg in de vrjje ver pleging komen, grooter wordt. Voorts bepleit zq een afdoende regeling van de positie de® leerling-verpleegsters. Mevr. BAKKER-NORT (V.-D.) sluit ach' aan bij mej. Groeneweg en wenscht uitbrei ding der gelegenheid voor opleiding van wgkverpleegster. De opleiding voor Indisch* verpleegsters zou iets korter kunnen worden gesteld. Mej. KATZ (C.-H.) wjjst er op, dat hef heelemaal niet waar is, dat de regeering een star standpunt inneemt ten opzichte van den woningbouw. Zij laat den woning bouw niet geheel over aan de particuliere^ maar meent, dat deze moeten voorgaan. De circulaires zijn soepel opgesteld en maken soepelheid mogelgk. Men moet den bouw- vereenigingen leeren meer op eigen beenen te staan. Tenzij voor een sociaal doel of bjj noodzaak mag de regeering niet steunen. Spr. merkt op dat de regeering de eisoheii aan woningbouwvereenigingen juist stelt* in 't belang der volkshuisvesting, daar, als de woningen te duur worden, de arbeiders de huren toch niet kunnen opbrengen. Wil de regeering echter eens letten op het Oosten van ons land, op streken, die niet aan een vaarwater gelegen zijn In deze» streken bouwt men 10 pCt. duurder dan in streken, waarnaar het vervoer van ma terialen goedkooper is. De motie, die d« heer v. d. Bergh wil indienen, begrijpt eprd niet, Wat hij wil, doet de regeering reeds. De „algemeene voorwaarden" zijn geheel in den geest der Woningwet. Waar de re^ geering groote bedragen geeft, mag zij tocK ook eischen stellen. De gemeenten blijven echter volkomen bevoegd, hun eigen ver ordeningen to maken. De heer DROP (S.-D.) bespreekt de op heffing der huurcommis8ies. Hij wijst op een in Tilburg gehouden debatvergadering, waar de R.-K. werkliedenvereniging zich uitsprak, dat de R.-K. huiseigenaren niet moesten meewerken aan gerechtelijke uit zettingen. Niettemin kwamen daarover binnen korten tijd honderd klachten bij dö R.-K. werkliedenvereniging binnen. Ongebonden prijsvorming acht spr, uit den boozehij hoopt dat de minister dit nog eens zal verklaren. De heer J. TER LAAN (S.-D.) bespreekt de vraag in welk tempo krotwoningen moe ten worden opgeruimd. Het gemeentebestuur van Rotterdam heeft zich beijverd om krotwoningen op t*

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5