68*(e JAARGANG DONDERDAG 1 DECEMBER 1927 No. 20772 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertenfién uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel Kleine Ad verten tién uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week ƒ018 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0 18 Franco per post 2.35 portokosten. Olt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, hrengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan W. Schouten en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een meubelmakerij in het perceel Rijns- burgerweg No. 132, kadastraal bekend ge- meenle Leiden. Sectie P. No. 13-11. A. VAN DE SANDE RAK HUYZEN, Burgemeester. VAN STBTJEN, Secretaris. Leiden, 1 December 1927. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op MAANDAG 5 DECEMBER 1927, des namiddags te twee nnr. De vergadering zal, zoo noodig, worden voortgezet: op Dinsdag 6 December, des namiddaos te twee nnr, op Woensdag 7 December, des namiddags te twee nnr en des avends te 8nnr, op Donderdag 8 December, des namiddags te twee nnr en des avonds te 8nnr, op Vrijdag 9 December, des namiddags te twee nnr en des avonds te 8'/i nnr. lo. Begrooting van inkomsten en uitga ven der gemeente voor den dienst 1928. (210) 2o. Benoeming van 3 leden van het Bur ger! ijk Armbestuur. (257) 3o. Voorste] tot verhuring van een der lokalen van de voormalige school aan de Pieterskerkgracht No. 9. aan de Chr. Mu- ziekvereeniging „Polyhymnia". (258) ■io. Voorstel tot verhuring van een der lokalen aan de voormalige school aan de Picterskerkgracht No. 9, aan het Leger des Heils. (259) 5o. Voorstel tol het doen rooien en ver knopen van boomen. (260) KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Gistermiddag om halfdrie heeft de K. v. K. en F. voor Rijnland onder voorzitterschap van den heer D. ten Cale Brouwer vergaderd De notulen der vorige vergadering werden zonder bemerking goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken bevonden zich de volgende: Een adres van de K. v K. te Rotterdam met een voorstel om een gezamenlijk adres tot dén minister te richten om de gemeenten de bevoegdheid tot het heffen van een zake lijke belasting op het bedrijf te ontnemen. In het concept-adres waren eenige kleine wij zigingen aangebracht door het Bureau der Kamer Aldus gewijzigd wordt besloten ad- haesie te betuigen aan het adres. Van de Kalkzandsteenvereeniging te Hil- legom (buiten het gebied van de Kamer) is een verzoek ingekomen^ om bij de regeering erop aan te dringen, dat metselsteen ond»r het algemeen invoertarief van 8 pet. wordt geplaatst. In verband met dit verzoek is door het Bureau der Kamer een rondschrijven ge richt onder belanghebbenden, waarop van de Ver. van Rijnsteenfabrikanten en Steen fabrieken benevens van verschillende fa brikanten adviezen hieromtrent waren in gekomen Re vereenigingen waren ten deze vrij eensluidend, doch er waren ook wel af wijkingen. De heer v. Ginkel achtte dit een moeilijke kwestie Maatregelen te nemen als hier ge vraagd zijn niet gemakkelijk Ie treffen. Spr. gelooft, dat men zich hier op glad ijs begeeft, want er zijn wel meer industrieën die de nadeelige gevolgen hiervan ondervinden, en spr waarschuwt tegen meerdere uitzonde ringsbepalingen. als bet sehoenenwetje enz. Spr betwijfelt bovendien, of er eenige kans op slagen is. De heer Sanders sluit zich aan bij het beloog van den heer v. Ginkel. De heer v. Zonneveld steunt het adres. De Voorz. zegt. dat de zandsteenindustrie in opkomst is en naar sprekers persoon lijke meening is de niet-heffing van invoer rechten een gevolg van het feit. dat er vroe ger geen concurrentie was. Als er iets ge daan moet worden dan meent spr.. dat de idee van den heer v Ginkel de voorkeur verdient en dat men beter doet eerst te infor- meeren op het departement. De heer Mulder verwach van een derge lijk vischje uitwerpen op het departement heel weinig succes. Spr. oordeelt dat het beter is er bii de regeering op aan^ te drin gen de toestanden in de industrie beter onder de oogen te zien. De heer v d. Laan zegt. dat protectie steeds meer handelsbelemmeringen veroor zaakt. in verband waarmee spr wijst naar den strijd tusschen Frankrijk en Amerika, waardoor z.g. vechtlarieven ontstaan. We mogen nu toch al graag vrijhandelaar zijn, wanneer we zien hoe er rondom ons hooge tariefmuren worden opgericht, dan moet er toch ook van Nederlandsche zijde wel iets gedaan worden. De heer v. Ginkel vindt de voorbeelden van den heer v. d Laan niet erg smakelijk en de ons omringende landen zijn er door hun tarieven toch nièl beter mee Spr. vindt bet beter eerst een onderzoek in te stellen. Tenslotte wil spr. liever afwachten wat de onderhandelingen te Genéve inzake de tarie ven opleveren. De Voorz stelt ten slotte voor aan. de reL geering een verzoek te richten om rekening te houden met de moeilijkheden waarin de kalksteenfabrikatie verkeert Na eenige discussie wordt dit voorstel goedgekeurd Tegen stemden de heeren Jongenburger. Sanders, v. Ginkel en Mulder De heeren v. d. Zanden en Lemail stemden blanco. De Kamer besluit vervolgens zonder hoof delijke stemming om het Bureau aan te sluiten bij het streeknet Lisse van de Rijks telefoon. Besloten wordt het verzoek van de Ver- eeniging voor snelautowegen voorloopig mor'eei te steunen. De heer Molkenboer, die de Kamer heeft vertegenwoordigd op e^n vergadering in Den Haag van het Comité van Actie tot be strijding van den verkoop met cadeaux, bracht verslag uit van het op dia verga dering behandelde. Afwijzend wordt beschikt op het verzoek om inlichtingen en financieelen steun van de commissie voor Cuitureele en Economi sche Propaganda terzake der Olympische Spelen 192S. Ook op een verzoek om meer steun van het Bureau voor Handels:nliciitia- gen te Amsterdam wordt overeenkomstig bet voorstel van het Bureau van de Kamer besloten afwijzend te beschikken Aan het verzoek van de Leidsche Pluim- veevereeniging om voor de lustrumtentoon stelling dezer vereeniging een prijs, beschik baar te stellen, zal worden vo.daan. Besloten wordt een groote zilveren medaille ter be schikking te stellen. De voorzitter deelt mede, dat door den adjunct-secretaris van de K-mer een onder zoek is ingesteld naar de vaardiepte van het water te Leiden, en dat naar aanleiding hiervan een schrijven is ontvangen van den directeur van Gemeentewerken, ir. Driess.n, waarin deze zyn dank betuigi voor nei fraaie werk. De voorzitter dankt ook den adj -secr. voor zjjn arbeid en de Kamer betuigt door applaus daarmede zjjn instem ming. Vervolgens deelt de heer Ten Cate Brou wer mede, dat het in de bedoeling van het Bureau ligt een schrijven te verzenden aan den Minister van Waterstaat, houdende een verzoek om de proeven met nieuwe viscn- netten-preparatie weder als vroeger met f2000 te willen subsdiieeren. Na overleg met de Ned. Reedersvereen:ging hoeft men deze Ver. weten te bewegen weer eveneas een bedrag van f2000 in het proefnera.ngs- fonds te storten en de Kamer wil gedurende drie jaar f 125 voor dit doel uittrekken. Het voorstel wordt aangenomen. Nadat vervolgens nog eenige ingekomen stukken voor kennisgeving werden aange nomen, ging de Kamer over tot punt 5 van de agenda, betreffende voteering van oen bedrag van f200 om aan do Leidsche Kaas in het buitenland meerdere bekendheid to geven. Echte boeren Leidsche Kaas. De heer Ten Cate Brouwer deed uit voerig mededeeiing van verschillende con ferenties, die werden gehouden om tegemoet to komen aan de wenschen van producenten van boeren Leidsche Kaas om den uitvoer van deze kaas weer mogelijk te maken. Ook van de oprichting van de Rjjnlandsche Vereeniging van Leidsche Kaasmakers maak te de heer Ten Cate Brouwer gewag. Het Bureau van de Kamer heeft, aldus spr., gemeend iets te moeten doen om den naam van de Leidsche Boerenkaas in het buitenland bekend te maken. Daarom wordt voorgesteld een bedrag van f200 te voteeren voor de bedoelde reclame. Nadat de voorzitter nog toelicht op welke wijze de vereeniging za£ werken, wie er lid van zullen kunnen zijn, «ra - enz., wat de statuten bevatten, enz., begint de discussie. De heer Van der Laan vraagt, waarom producenten, die een centrifuge voor het afroomen gebruiken, geen lid mogen zijn van de vereeniging. En spr. zou ook willen zien, dat eerst de producenten, de boeren, een bedrag voor reclame in het buitenland voteeren. I De voorzitter wijst er op. dat het verzoek om iets te doen niet van de producenten is gekomen, maar van de handelaren, de ex porteurs, die ingeschreven zjjn in het Han delsregister. Naar aanleiding van het ver zoek van den Handel trad men in overleg met de boeren, j De heer Sanders vraagt of het merk, dat I men aan de boeren Leidsche Kaas wil geven, niet dat van de Friesche nagelkaas, omdat daarop ook de sleutels van Leiden voor komen. Do voorzitter deelt mede, d3t het be doelde merk uitsluitend uit twee gekruiste sleutels bestaat en hjj wijst er op, dat de Ryks-Zuivelinspectie voorstelt in het merk voor de Leidsche boerenkaas bij te voegen de woorden „Leiden Holland" (zie cliché). In den afgeloopen nacht om een uur is het technisch personeel der N. Z H. T. M. in samenwerking met pprsoneel der firma Kloos te Kinderdijk begonnen met een interessant karwei aan de Blauwpoortsbrug waaraan ook heden- en morgennacht zal worden gewerkt Ais hel karwei klaar is zullen de trams ook over de Blauwpoortsbru? onder stroom kunnen passeeren Onze folo 's nachts om twee uur genomen toont hoe met don drijvenden bok 't eersle zware stuk ijzerconslructie ter montage tusschen de beide bestaande masten wordt aangevoerd. Daardoor zal men in het buitenland het onderscheid besst kunnen vinden. De heer Leman ziet geen bezwaren te^en de statuten der vereeniging en ook wijst hij er op, dat de Friesche fabrieken het merk met de sleutels hebben gestolen. De heer De Goyer sluit zich aan bij het geen de heer Van der Laan heeft aange voerd. En nadat de heer Heringa hulde heeft gebracht aan den voorzitter voor het inititatief (al kan hij zich met het aanhan gige voorstel niet vereenigen), dat hij in deze zaak genomen heeft, spreken nog ver schillende leden hun meening over het voorstel uit. Het wordt ten slotte aangenomen met slechts 7 stemmen tegen, t.w. die van de heeren: v. d. Laan, Heringa, Ouwehaud, Roëll, Wouterlood, Van Ginkel en De Goyer. Aan de orde was daarop de behandeling van het voorstel van het bureau der Kamer tot het zenden van een adres inzake de Leidsche Trekvaart en naastgelegen weg aan de Provinciale Stalen van Zuid-Holland. De heer Ten Cate Brouwer lichtte het voor stel toe en deelde mede dat verschillende conferenties door vertegenwoordigers van de Kamer met de gemeentebesturen van Voorhout. Warmond en Noordwijkerhout waren gehouden in verband met het vraag stuk dat in het adres wordt bedoeld. Aan vankelijk lag het in de bedoeling dat de ver schillende gemeenten zich samen met de K. v. K. en F. in één adres tot de Staten zouden wenden maar na eenige door de heeren Van der Laan en Knibbe gevoerde besprekingen bleek het beter dat de gemeen ten zich afzonderlijk met adressen tot de Staten zouden wenden. Na eenige discussie wordt het voorstel om het adres naar de Staten te verzenden bij acclamatie door de Kamer aangenomen In dit adres wordt uitvoerig gewezen op den slechten toestand van de Trekvaart en den weg daarlangs in het bijzonder op de klemmende bepalingen betreffende het ge bruik van de vaart die thans dóór de ge meente Leiden moet worden onderhouden. De Kamer heeft naar een andere oplossing gezocht. Uitgaande van het feit. dat de Provincie het bij uitstek aangewezen lichaam is om streekbelangen als deze. Ie behartigen, was de Kamer van meet af van de wënschelijkheid overtuigd, dat de Provin cie weg en vaart tegelijkertijd zou over nemen. Voor beide was dit. gezien de eischen, welke het moderne verkeer aan het vervoer te land en te water stelt, strikt nood zakelijk. Ook achtte de Kamer het billijk. datniet alleen de gemeente Leiden op wie naaf de meening dor Kamer krachlens de historie de verplichting rust om trekvaart en trekpad te onderhouden, maar ook de belanghebbende gemeenten zich financiëele offers zouden moeten getroosten. Naar de Kamer hoopt zullen deze gemeen ten in casu Voorhout. Noordwijk. Noord- wijkerhout en Warmond bij de eventueel door Uw Provincie te voeren onderhande lingen bereid blijken te zijn om aan de Pro vincie in welken vorm dan ook ten finan- cieele bijdrage te geven, ter tegemoetkoming in de kosten van overname van weg en vaart Mogelijk zou b.v. de gemeentp Noord wijker hout bereid blijken te zijn om tegelijkertijd met de onderhandelingen over de overname door de Provincie- van de bestaande bitu men wegen. onder bepaalde voorwaarden het jaagnad voorzoover dit binnen deze ge meente ligt, over te nemen. BINNENLAND. Besprekingen in de Tweede Kamer over de woningpolitiek (Tweede Kamer, 2e Blad). Verschenen is de memorie van antwoord inzake de begrooting der Posterijen (Binnen land, 2e Blad). De verhouding tusschen Nederland en België (Binnenland, 2e Blad). Holde aan minister Beelaerts van Blok land (Binnenland, 2e Blad). "BUITENLAND. De ontwapeningsconferentie te Genève. Zeer vèr strekkende voorstellen der Rassen (Buitenl. en Tel., Ie Blad). Kabinetswijzigingen in Engeland aan staande (Buitenl., Ie Blad). Briand over de buitenl. politiek (Buitenl., Ie Blad). Het spoorwegconilict in Tsjecho-Slowakije bijgelegd (Buitenl., Ie Blad). Ook de Provincie zal naar de meening deri Kamer te deze-n aanzien echter een offer hebben te brengen. Met zeer veel voldoe ning heeft de Kamer dan ook kennis geno men van den aanhef van het Voorstel inzake het Provinciaal Wegenplan door Gedepu teerde Staten ingediend, waarin zoo onom- wonden wordt gezegd, dat de kosten voor in grijpende verbetering van het Wegennet, noodig om dit te doen beantwoorden aan de. eischen van het huidige en in de toekomst te verwachten verkeer, de draagkracht van vele beheerders te boven gaat. waaraan door Gedeputeerde Staten nog is toegevoegd „aangenomen, dat deze van de tegenwoor dige wegbeheerders zouden kunnen worden geëischt". Geldt deze uitspraak reeds voor normale omstandigheden, hoeveel te* meer zijn deze woorden dan van toepassing, waar bet be treft zulke exceptioneele toestanden als er ten aanzien van de Leidsche Trekvaart met naastgelegen weg bestaan De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland veroorlooft zich daarom aan de Provinciale Staten dringend te verzoeken met de genoemde gemeenten in contact te treden, opdat de overname zoo spoedig mo gelijk een feit worde en daarmede aan recht matige verlangens op voor alle partijen be vredigende wijze zal kunnen worden tege moet gekomen. Bij acclamatie wordt vervolgens ook goedgekeurd het voorstel om een adres te verzenden aan Z. E. den minister van Water staat, waarin er in verband met het Rijks wegenplan op gewezen wordt, dat een in grijpende wijziging in het tracé van den weg LeidenUtrecht onvermijdelijk zal zijn en dat gebracht zal moeten worden om do groote bocht te Alphen a d. Rijn af te snijden door bijv. vanaf een punt tusschen de grens van de gemeente Alphen aan den Rijn met Hazerswoude en Raadwijk een nieuw tracé te maken, dat uitkomt bij de brug bij de Spoorweghaven, om zoodoende zooveel mogelijk achter de bebouwde kom om naderhand op den bestaanden weg te komen. Naar de Kamer meent te mogen aanne men, zal de gemeente Alphen aan den Rijn willen medewerken om de hier aangegeven veranderingen in het tracé mogelijk te maken, omdat eenerzijds bij omlegging van den weg een groot algemeen belang gediend wordt, terwijl het levens voor Alphen aan den Rijn van niet geringe beteekenis zal zijn als door deze omlegging komvorming beter mogelijk gemaakt wordt. Óp verzoek van den Voorzitter der Kamer licht de heer Molkenboer daarna toe een missieve gericht aan Z. E. den minister van Arbeid. Handel en Nijverheid over de win kelsluiting. Daarin wordt de wenschelijkheid van een lokale regeling der winkelsluiting te regelen in overleg met de plaatselijke mid- denslandsvereenigingen e'. d bepleit. Bij een plaatselijke regeling kan en moet daarom in zeer sterke mate rekening worden gehouden met de plaatselijke omstandig heden omdat een regeling, welke voor een stad rationeel is. voor een plaltelandsge- meente soms een dwingend keurslijf vormt. Zelfs zou de wet kunnen bepalen, dal voor een of meer bepaalde wijken in een ge meente afzonderlijke regelingen kunnen wor den getroffen Dit laatste is vooral van be lang voor gemeenten met een scherp ge scheiden stads- en plattelandsbevolking, of waarin b.v het haven transportbedrijf dag en nacht doorgaat. Al deze voord eel e"n worden grootendeel9 gemist, wanneer de landsoverheid voor het geheele land een uniforme regeling decre teert, i

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1