AGENDA. Vrouwenhanden MUZIEK. UIT DE RIJNSTREEK. Woensdag. Bovenzalen Amicitia: Bazaar ten bate van het Leidschc Dierenasyl. Van 10iü, 2—5 en 711 uur. Leidsche Schouwburg: Fritz Kirsch Operette ..Wie einst im Mai". 8 uur. Nat. Reddingsleger (G^oenesteeg 6). Bij eenkomst. 8 uur. Stadszaal (groote zaal): Jubileumuitvoe ring „De Kleine Stem." Halfacht nam. Vergaderlokaal MorschBazaar ten bate der Chr. School aan de Morsch. Van 2G en 711 uui nam. Wijkgebouw Langestraat 87—69: Spr. de heer J. A. de Ren. 8 uur nam. Zoeterwoude (Roorzaal Ned.-Herv. Kerk): Bazaar Van 3—5 en 711 uur nam. Middelweg 28: Zitting der Commissie tot bestrijding van den woeker. Halfnegen tot halftien namiddag. Donderdag. Bovenzalen Amicitia: Bazaar ten bate van het Leidsche Dierenasyl. Van 1012, 2—5 en 7—11 uur. Nuts'gcbouw213c verg. der Ver. tot Bev. der Bouwkunst. Spr. ir van der Wal, over de Zuiderzeewerken. 8 uur nam. Oosterkerk: Zendingsbidstond. Spr. ds. S. van Doip, van Den Haag. 8 uur nam. Stadszaal (grootezaal): Viool-recital. Cecilia Hansen. 8 uur. Vergaderlokaal Morsch: Bazaar ten bate der Chr. School aan de Morsch. Van 2—6 cn 7—11 uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 lot 4 uur kindpr- en familie-niatinêe. „City-theater". Haarlemmerstr.: Bioscoop voorstellingen te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags malinée te 2 uur. „Luxor-lhealer". Stationsweg: Bibseoop- en Variéló voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags malinée te 2 uur. .Trianon-Theater", Breeslraat: Bioscoop- en Variété voorstellingen Dagelijks te 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 28 Nov. a.b. tot en met Zondag 4 Dec. waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9, telefoon 807. RECLAME. welke huishoudelijke arbeid verrichten, 'blijven zacht, gaaf en blank door Doos 30-60-90, Tube 80 c FUBOL 20 U of die te vernieuwen. Daarvan werd druk gebruik gemaakt; er was ook veel te be praten, o.a. de cijfers op de rapporten, die pas waren uitgedeeld. Het was zeer laat. toen de laatste bezoekers naar huis gingen; maar deze bjjzonder aangename avond h2eft weer aan het mooie doel beantwoord: n.l. samenwerking tusschen school en huis. DE TERREUR IN INDONESIË. Od uilnoodiging van het comité van actie inzake de terreur in Indonesië hebben gis teravond de heeren L. J. Bot -Ir en B Lan- sink Jr. over dit onderwerp het woord ge voerd. Er bestond voor deze vergadering, waarin de sprekers bèoogden een lans te breken voor de rechten van het Idoncsische volk slechts gc-Tinge belangstelling En ook de hier ter slede studeerende Indonesiërs schij nen dit streven van het comi'.é op niet zeer huogen prijs te stellen, gelet op het feit. dat geen hunner aanwezig was De voorzitter, de heer Spierdijk drukte daarover zijn teleurstelling uil en gaf daarna het woord aan den heer Bot. die achtereen volgens de verschillende systemen van onderdrukking besprak, waaraan de Indo nesiërs sedert de 16de eeuw lot op den hui- digen dag zijn blootgesteld. Was het in het tijdperk der Oost-Indische Compagnie voor de bevolking reeds alles behalve rozengeur en maneschijn, het werd nog heel wat erger toen in 1798 Indonesiö rechtstreeks onder den Ncderlandschen Slaat kwam te staan en hol cultuurstelsel werd ingevoerd. Eerst in 1870 kwam daaraan een einde, maar toen verviel de bevolking van Scylla in Charybdis. daar zij na dien tijd was overgeleverd aan de grove willekeur van het Hollandsche grootkapitaal en de particuliere ondernemers. Tegenover de ontzaglijke winsten, die Jr.diö naar het moederland deed vloeien, stelde de Nederlandse.he regeering letterlijk niets; integendeel de onderdrukking en uit buiting nam steeds scherpere vormen aan en het behoeft dan ook geenszins verwonde ring le wekken, dat er schier ieder jaar ge durende de 19de eeuw opstanden voor kwamen. Daarom noemt spr. het dan ook nonsens om. zonals de Nederlandse he re geering het wil dpen voorkomen de laatste onlusten toe le schrijven aan communis tische invloeden De voortdurende beknot ting van de vrijheid de toepassing van het schandeliike standrecht, waarbij de z.gn Verzetslieden zonder vorm van proces dood geschoten werden, de willekeurige deporta tie naar de onhprbergzamp oorden van den Boven-Digoel in jNiemv-Guinca. het zijn volgens snr allemaal factoren, welke liet verzet van de Indonesische bevolking tegen de Hollandsche overheersohing steeds leven diger doen worden En dot deze onderdruk king bli)ft voortduren is: aldus spr ook ?■'- deellelijk cD schuid van het Hollandsche proletariaat, dat zich in het moederland de zelfde vernederingen laat welgevallen. De S. D. A. P. durft niet verder te gaan dan een protest tegen de toepassing van de doodstraf, maar dat is niet voldoende Met een peroratie tot de aanwezigen om mede te werken tot de verwezelijking der leuze „Indiö los van Holland" besloot 9pr zijn vrij gematigd betoog. De tweede spreker was de heer Lansink, die met een stem. welke wijlen Stentor hem terecht had kunnen benijden, begon met een verklaring te geven van de economi sche ontwrichting. we'Ike het gevolg was van den iongsten wereldoorlog. Spr. deed daarna een uitvoerig relaas over imperialistische régimes, expansie politiek, Engelsch industrieel en Duitsch militaristisch kapitalisme, urgente vraag stukken, die zich kristalliseeren, hel ontwa- peningsvraagstuk, het Dawes-plan, kortom, alle politieke problemen, met welker oplos sing de Europecsche diplomatie zich reeds jarenlang bezig houdt, werden door spreker in minder dan geen tijd verklaard. Och ja, waarom niet; ,,'t is maar een weet", zegt Buziau in zijn laatste revue! Als, we 't goed begrepen hebben, zit de zaak zóó: Er zijn oorlogsschulden ten be drage van vele millioenen. Dat geld moet er komen, 't koste wat 't' kost. De oorlogsschulden drukken zwaar op het wereldproletariaat, doordat de kostprijs van het product verlaagd meet worden. De loonen moeten daarom verlaagd, de arbeids tijden verlengd worden. Het „kapitalisme en imperialisme" moet hersteld worden en het is om die reden, dat het die landen in bezit houdt, waar de ar beidskrachten voor een appel en een ei te krijgen zijn en waar bovendien de bodem schatten van rijkdom bevat. Spr. noemt het een pertinente leugen, dat de geest van intemationaliteit sterker wordt, maar wat wel waar is, is, dat de hegemo- niteit (spr. bedoelde waarschijnlijk homo geniteit Verslaggever) onder de kapita listen aller landen steeds grooter wordt, om dat hun belangen parallel loopen. De economische verhoudingen worden eenvoudig beheerscht door de machtsver houdingen. Tenslotte kwam spr. op zijn eigenlijke onderwerp, Indiö, dat voor Holland niet al leen van geweldige economische, maar ook van groote strategische beleekcnis is, door dat men er een groot leger kan vormen voor den eerstkomenden wereldoorlog, welke fus3chen ^935 cn 1940, naar spr. voorspel de, zal losbranden. Hetgeen in Holland op de scholen stelsel matig wordt aangekweekt, de liefde voor hot geboorteland. de onafhankelijkheidszin, dat wordt in Indiê juist zoo streng veroor deeld. En ook wij, Hollanders veroordeelen der gelijke gevoelens in het hart van den Indo nesiër, maar wij prijzen daarenlegen, dat 250 jaar geleden Willem van Oranje het schuim van het Nederlandsche volk, de Geuzen, de wapens in de hand drukte en hen aanvoerdde in den strijd tegen het wet tige gezag. De schromelijke mishandeling van de In donesiërs. de stampvolle gevangenissen en liet platbranden en platschieten der kam pongs en dessa's, het is allemaal de schuld van het Hojlandsche imperialisme en kapi talisme, zooals spr. maar niet ophield le zeggen. En daarlegen helpen geen woorden van protest, aldus eindigde spr., maar slechts krachtige daden van een eensgezind wereld proletariaat. Daar niemand van de vriendelijke uitnoo- diging van den voorzitler „of er soms nog iemand was. die het voor de liefelijke rege°- ring van Nederland op wilde nemen", g3- bruik maakte, sloot deze daarna de ver gadering. 't Was ook meer dan genoeg geweest. Aan hel Koninklijk Conservatorium te Den Haag is geslaagd voor piano mej. E. G Alt, alhier, met onderscheiding voor muzikale eigenschappen en voor pianis tische eigenschappen. In verband met de aanrijding Zondag j 1. te omstreeks 6 uur 4ó 's avonds op den Stationsweg hoek Morschsingel tusschen een automobiel en den wielrijder B., ver zoekt de wnd Commissaris van Politie ieder die van deze aanrijding getuige wns, daarvan mededec-ling te doen aan zijn bureau, afdoeling Recherche. De wielrijder B. looft f 10 -belooning uit voor hem. die aanwijzingen geeft, welke leiden lot opspo ring van den bestuurder van de bedoelde auto. Voor de vervulling van het ambt van deurwaarder bij het Kantongerecht alhier wordt druk gesolliciteerd. Naar wij ver nemen is binnenkort te verwachten een voordracht aan de Kroon voor de benoe ming vaD den opvolger van den heer H. -van der Woude, die naar wij eerder meld den, vop 1 Januari zijn functie verlaat. Bij ondershandsche aanbesteding :e het schilderwerk van de 3 villa's ,,'t Post- hof", „SoDnevanck" en „Vesta", gelegen aan den Rijnsburgerweg, gegund aan de huis- en decoratieschilders „Veliwek" al hier. Onder voorzitterschap van den lieer J. J. de Cler heeft gisteravond in het café restaurant „In den Vergulden Turk" de na jaarsvergadering plaats gehad van het kader der Vrijwillige Brandweer alhier. Aan de vergadering ging een maaltijd vooraf, waaraan behalve de commandant en d.e onder-commandant, ook de burge meester mr. A. van de Sande Bakhuyzen heeft deelgenomen. Van den wethouder van fabricage, den heer J. Splinter, was be richt van verhindering ingekomen. In een tafelrede heeft de heer De Cler er zijn vreugde over uitgesproken, dat mr. Van de Sande Bakhuyzen heeft willen ge volg geven aan de tot hem gerichte uitnoo. diging, waarmede men temeer verheugd was. omdat dit de eerste maal is geweest, dat Leiden's burgemeester aan deze verga dering deelnam. Hedenmorgen omstreeks halfelf is op den Zoeterwoudsche-weg nabij de Lamme- brug een paard van den handelaar in bouwmaterialen Van H., dat voor een wa gen gespannen was, door het dek van een bruggetje gezakt. Met vereende krachten werd het dier uit zijn netelige positie bevrijd. HAARLEMSCHE ORKEST-VEREENIGING. Iloe grooter de beteekenis van een com ponist, des te moeilijker hem te karakteri- seeren. De gebruikelijke etiketten, waarvan het zoo handig en ook wel vaak doeltref fend is het werk der tijdgenooten te voor zien, passen juist bij de grootsten het minst. Doorgaans blijkt dan, dat bij hen de schei ding tusschen de tegengestelde tendenzen, die typisch zijn voor een bepaalde periode, niet scherp is door te voeren. Zij springen uit den band en maken het den musicoloog, den wetenschappelijken indeeier van pro fessie, moeilijk. Naar de gebruikelijke methode moet Cesar Franck, die zes jaar vóór den dood van Beethoven werd geboren en tegen liet eind der vorige eeuw stierf (1822—1890), ingedeeld worden bij de klassieken of bij de romantieken. De keus valt dan gemeenlijk op de laatsten. Kan die verdedigd worden door een beroep op zijn poèmes symphoniques, ze bevredigt niet, wanneer men de prïchtige contrapunliek, met Bach als ondergrond, en de voorbeel dige vormbeheersching, met Beethoven als steunpunt, in het geding brengt. Zoo is Eranck noch geheel het één, noch volkomen liet ander. Zoo onbepaald het moge klinken, bepaalder kan de kenschetsing van deze groote figuur niet gegeven worden dan met de woorden, ze zijn van Chabrier afkom stig: c'était la musique personnifiée. Hij was inderdaad de muziek zelf; zijn werk kan men kennen uit het werk zelf, zonder dat de persoon van den auteur explicatie ven dienst behoeft te doen. Wat maar goed is omdat de geschiedenis van Franck in drie woorden is gezegd: hij is geboren in Luik en leefde als braaf burger en toege wijd organist en onderwijzer in Pariis, waar hij stierf; hij behoorde tot dcgfcnen, voor wie de glorie de zon der dooden is. Yan Francks werken, weinig uitgebreid in aantal, treedt zijn d mineur symphonie op den voorgrond. Zij is een zuiver staal van zijn kunst. Absolute muziek, duidelijk en doorzichtig als die van Bach en Beet hoven, alleen rijker van kleur door haar chromatiek en enharmonick: de kunst der modulatie heeft in dit werk haar voleinding gevonden. Religieus is deze symphonie. een stuk zelfbezinning van een eenvoudig, ge lukkig en wijs man: er gaat een stroom van heiligheid uit. Met eerbied moet ze worden uitgevoerd, met ontzag aangehoord. Het een en het ander vond gisteravond plaats. Accuraat voorbereid stond de uitvoering technisch op zeer hoog plan en onder Van Beynums bezielde leiding is de efeer ge schapen. waarin dit nobele werk zich be weegt: daar ging een stuk ontroerende schoonheid door de zaal. Zoltan Szekelv, van het volk dat de viool tot embleem heeft, speelde het vioolconcert van Glazounof. Hij is een rasviolist van het zuiverste bloed. Technisch neemt hij alle hindernissen n.et het grootste gemak, zoo dat de argelooze toehoorder en toeschou wer nauwelijks merkt dat ze bijwijlen zoo gevaarlijk zijn als hadden ze het op zijn violislischc leven gemunt. In artistiek op zicht heeft hij eveneens getoond een violist van stand te zijn. Hij heeft den typisch Hussischen geest gepeild, die vooral in de beide eerste deelen leeft en heeft die in fijn relief gereproduceerd. Het slotdeel, een stukje uitbundigheid op een pakkend volks- thema, dat er voor een soloconcert nog net mee door kan, electriseerde de toehoorders zoodanig dat het herhaald moest worden. Zoo iets hebben we in onze concertzaal nog nooit zien gebeuren. In opgetogenheid heeft het publiek den sympalhieken vioolheld toegejuicht. Het orkest, dat behalve de symphonie van Franck nog de ouverture „Le roi d'IJs" van Lalo, zeer mooi, speelde, is met zijn kra- nigen dirigent buitengewoon hartelijk, naar verdienste, gehuldigd. Ten slotte een ernstig woord, dat als ern stige waarschuwing is bedoeld. We hebben nu een goed orkest al is het dan ons eigen niet dat ons om de 14 dagen voor treffelijke uitvoeringen brengt. Een bescha vingscentrum als Leiden heeft dat toch broodnoodig. Zonder een cent subsidie van de gemeente wordt met deze regelmatige concerten een gemeentebelang gediend, dat niet gemakkelijk overschat kan worden. De toegangsprijs i9 zoo laag, vergelijk dat eens met andere uitgangetjes, dat de concerten alleen bestendigd kunnen worden, als de zaal stampvol is. Wie het goed meent met de stad onzer inwoning zal meehelpen, door trouw bezoek, om de Haarlemsche concerten tol een onaantastbaar Leidsch bezit te maken. ALPHEN. Gemeenteraad. De heer Hildermiee her dacht De nemeenterekenin- B«n over 1826 goedgekeurd Algemeen'e beschonwingen bij de begrooting 1928. Voorzitter burgemeester ds. H. J. Lovink. Aanwezig alle leden Na de opening der vergadering door den voorzitter met gebed, wijdt de voorz. eenige waardeerende woorden aan de nagedachte nis van wijlen den heer A. H Hildemisse, directeur der Lichtbedrijven Sinds Decem ber 190-t bij zijn infunctietreding heeft hij de bedrijven zien groeien tot een omvang zooals zii thans zijn. Hij .is opgewassen gebleken tegen de be zwaren welke de steeds toenemende uit breiding met zich mede brengt Aan de we duwe werd namens B en W schriftelijke deelneming betuigd mei het verlies harer echtgenoot'. Hierop doet de voorzitter mededeeling van enkele doia Ged. Staten goedgekeurde raads besluiten. w.o. enkele besluiten tot grond- verkoop. In antwoord op e'en gestelde vraag van den heer D. ten Cate Brouwer over de moge lijkheid tot wijziging van art 8 van het re glement van orde, luidt het antwoord van B. en W. dat het hen wil voorkomen dat een wijziging als bedoeld vrijwel overbodig zal zijn en practisch geen verandering zal bren gen. Echter zal zooveel mogelijk met den wensch van den vragensteller rekening ge houden worden. De heer den Hertog had verzocht om meer soepele toepassing van art. 12 van het regl. van orde met betrekking tot de presentie gelden der gemeenteraadsleden B. en W. achten echter geen aanleiding in den zin van den heer den Hertog te wijzigen. Verder had hetzelfde lid de wenschelijk- heid uitgesproken om in de Ridderbuurt du lantaarns in den morgen 2 uur langer te laten branden en '9 avonds een uur korter. Dit verzoek zal ingewilligd worden. Ingekomen stukken. Schrijven van mej. L. Kiers. dat zij haar benoeming tot onder wijzeres aan de Opcnb. School aan den Oudsh.weg aanneemt; eenzelfde schrijven van den heer A T. Meyer, als onderwijzer bij die school. Van mej Kam een schrijven van tegen- overgestelden inhoud, en tenslotte van den heer Cocx dat hij zijn benoeming tot lid van de schattingscommissie aanneemt Een verzoek van het bestuur der Chr. Bewaarschool te Gouwsluis om subsidie over 1928 zal bij de desbetreffende post bij de begrooting worden behandeld. Een verzoek van de bewoners van den West-Kanaalweg en Verl. Aarkade om aan leg van electriciteils, kabels-, gas- en water leiding wordt gesteld in handen van B. en \V. om prae-advies. Een advies van den R.-K. Volksbond, den Alph. Besturenbond en Chr. Besturenbond voor een nadere steunregeling te treffen voor uitgetrokken werkloozen zal bij pt. 13 van de agenda worden behandeld. Alvorens tot behandeling der agenda over ie gaan worden de notulen der vorige ver gadering ongewijzigd vastgesteld. Voorstel van B. en W. lot vaststelling van de vergoeding ingevolge art. 101* der Lager Onderwijswet 1920 aan besturen van Bijz. scholen over het jaar 1923. De heer ten Cate Brouwer is dankbaar dat deze zaak aan een nauwkeurig onderzoek is onder worpen. In beide uitgebrachte rapporten blijkt dat de vergoeding van het Nijverheids onderwijs niet is afgetrokken. De kosten van het Openbaar onderwijs vindt spr. te hoog Zoo wordt alleen voor verwarming en verlichting van de openb. scholen uitge geven jaarlijks f 2000. Voor de school Schoolstraat komen de kosten op 1/2 mud cokes per dag en per kachel, hetgeen aldus spr. enorm hoog is. Dan is de prijs der cokes die de gemeente er voor moet betalen f 1.15 tot f 1.25 per H L. Als particulier heeft spr. den afgeloopen winter bij kleine kwantums van 5 H L. tegelijk voor prima cokes f0.95 per H L. betaald. Spr. heeft gereken^ dat de gemeente in totaal verbruikt 60 wagons cokes per jaar en hij zou daarom in over weging geven op wat voordeeliger wijze deze brandstof aan te koopen De voorzitter antwoordt dat voor enkele jaren aan alle schoolhoofden een schrijven is gericht om meer zuinigheid te betrachten bij brandstofverbruik en daarvan hebben wij aldus spr. reeds resultaten gezien. Spr. kan den heer ten Cate Brouwer verzekeren dat zooveel mogelijk aan diens opmerkingen aandacht zal worden geschonken. Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen met aanteekening dat de heeren Brouwer en v. Dijk geacht worden tegengestemd te heb ben. Voorstel van B. en W. tol vaststelling eener verordening regelende het verhaal van pensioensbijdragen als bedoeld in art. 156 le lid der pensioenwet 1922 wordt z.h.s. aangenomen. Voorstel van B. en W. afwijzend te beL schikken op het adres van het bestuur van den Zuid- en Noordeinderpolder, houdende verzoek om een gemeentelijke subsidie te verleenen in de kosten van herstel nabij het stoomgemaal „Neptunus". De heer Ruling kan het standpunt van B. en W niet deelen Dit college acht het een specifiek polderbelang doch niet een gemeentebelang. Volgens spr. is dit echter niet het geval De sluis heeft voor ingelanden geen waarde en hel maakte op de vergadering van dezen ook een punt van bespreking uit of men de sluis niot zou dichten. Echter omdat het dorp Aarlanderveen er te veel bij gebaat is, daar dit de eenige' verbinding te water is, heeft men besloten hierloe niet over te gaan, niet twijfelende dat het gemeentebestuur zijn medewerking zal toonen door een finan- cieele bijdrage. Het werk was van dien aard. dat toen de sluis was drooggelegd hiermede niet ge wacht kon worden tot een raadsbeslissing. De lieer Cocx sluit zich geheel aan bij het gesprokene; het is meer gemeente- dan pol derbelang. De heer den Hertog is van dezelfde mee ning; spr. zou hot echter van het polder bestuur laclischer gevonden hebben indien het bestuur eerst een kostenbijdrage zou heb ben gevraagd en als dit niet zou lukken, had een dreigement we! succes opgeleverd. De heer van Dijk vraagt of er sluisgeld wordt geheven en vraagt waarvoor die op brengst wordt bestemd Hierop antwoordt de heer Ruting dat deze gelden worden aangewend voor onderhouds werken De heer Herngreen acht het noodzakelijk dat indien de raad besluit subsidie te ver leenen, hij hieraan ook voorwaarden ver- bi ndt. De voorzitter wijst erop dat B. en W. in 't geheel niet onsympathiek staat tegen dit geval doch als zij deze subsidie toestaan zal dit leiden tol zeer onaangename conseauen- tics Andere polderbesturen hebben dan evenveel recht op subsidie in dergelijke ge vallen. Bovendien is hel naar het inzien van B en W meer belang voor ingelanden 'en voor dorpenaren. De heer den Her'ig zegl dal men niet al te bevreesd behoeft le zijn voor andere con sequenties; dat zal wel losloopen. De lasten van deze reparatie worden hoofdzakelijk gedragen door de ingelanden daar alle pol- derlasten per H A grond worden berekend. De heer ten Cate Brouwer vraagt of het niet beter zou geweest zijn dal het polder bestuur zijn aanvraag had gericht lot de Pro- vincie. Z.i. is het meer een provinciaal be, lang. De heer Ruting bepleit nogmaals de rede lijkheid voor subsidie-verleening, waarna het voorstel van B. en W. in stemming ge bracht, met 116 stemmen wordt verwor- pen; voor stemden de heeren Vlasman, Hemgreen Bergshoeff, den Ouden, v. Leeu wen en Koren. Thans zal worden nagegaan in hoeverre het een gemeentebelang is en in welke mate de gemeente in de herstellingskosten zal bij dragen Voorstel van B. en W. tot aankoop van een perceeltje grond aan de Hortensiastraat van de bouwvereen. „Volksbelang" wordt z. h. s. aangenomen. Besloten wordt tot verhuur van de nood woning aan de Verlengde Aarkade no. 10 en 12 aan S Schellingerhout en C. Lepelaar. Bij het voorstel van B. en W. tot verhuur van de boerderij „Florahoeve" en van de boerderij „Bijdorp" en van enkele perceelen weiland informeert dc heer Spreij, om welke reden de heer Binnendijk f 150 peT HA bei taalt en de heer de Vos f200. Hierop ant woordt de voorzitter dat dit zijn oorzaak vindt dat de eerstgenoemde landen nieuw en dc andere oude weilanden zijn. Zonder roof- deüjkc stemming wordt het voorstel aange nomen. Voorste! van B. en W. tot verhuur van een perceellje weiland aan den heer P. v. Leeuwen Rzn. Aangenomen. Op voorstel van B. en W. wordt weder besloten lot verlenging met 3 maand-n van de met de CoOp. Boerenleenbank „Alphen a. d. Rijn en Omstreken" aangegane kas- geldleening Enkele wijzigingen in de gemeentebegro ting 1927 worden door den secretarie voor gelezen, waarna de raad zijn goedkeuring daaraan hecht. Aan de orde komt de voortoopige vast stelling van a de rekeningen van de water en lichtbedrijven over 1926, b. de rekenin gen van h"t Waarborgfonds inzake woning bouw dienst 1925 en 1926 en d. de gemecnle rekening dienst 192G. Den heer ten Cate Brouwer is het opgevallen dat bestellingen veel builen de gemeente worden opgedragen, en verder dat ook wel eens wat te veel aan één leverancier werd opgedragen. Uit een oogpunt van recht en billijkheid is het aaa te bevelen dat dit wat meer gelijkelijk werd verdeeld Dit is niet het minst in het belang der gemeene, daar zij dan een betere prijs controle krijgt. Volgens "sprekers meening betaalt de gemeente voor haar drukwerken 25 a 30 pCt. teveel. Er zijn drukwerken voor f 30 berekent, waarvoor een particu lier niet meer dan f 15 a f 16 zou betalen. Verder gaven de rekeningen geen aan leiding om deze niet goed te keuren, doch spr. wilde een en ander onder de aandacht brengen van B. en W De rekening wordt zonder hoofdelijke slemming goedgekeurd. Tot onderwijzeres aan de openbare school aan den Oudshoomscheweg wordt met alge- meeue slemmen benoemd mej A. G Frijlink onderwijzeres op wachtgeld, te Utrecht. Tot lid van de Commissie van plaatselijk toezicht op het Middelbaar onderwijs woidt benoemd ds. J de Bruin. Het voorstel van B. en W tot het vast stellen eener verordening op de' heffing en invordering van eblasting op tooneelvertoo- ningen en andere vermakelijkheden zal tegelijkertijd met de desbetreffende begroo- lingspost worden behandeld. De gemeentebegrooting komt thans aan de orde. Bij de algemeene beschouwingen welkd de eigenlijke behandeling voorafgaan is hot de heer ten Cate Brouwer die- de rij opent met een politieke beschouwing, hoofdzake lijk aan het adres van het college van bur gemeester en wethouders en daarna tot den burgemeester. Allereerst zegt spr. dat de liberalen slecht te spreken zijn over den uilslag van de gehouden welhoudersverkie- zing De huidige samenstelling is niet in verhouding van de politieke vertegenwoor diging in den raad. De Liberalen hadden recht gehad op een zetel. De wethouders zijn gekozen met steun der Vrijzinnigen en daarom ligt het aldus spr voor de hand dat do wethouders ook het Vrijzinnig streven niet zoo tegenwerken als nu het geval is. De Vrijzinnigen zijn zeer ontstemd dat door B en \V. geen gehoor is gegeven aan de uilnoodiging van het dezen zomer gegeven opvoering van hét openluchtspel om deze opvoering officieel te vertegenwoordigen. Het komt hem voor dat de wethouders niet vrij in hun doen en laten zijn; het stemt onaan genaam dat B. en \V. zulke „gezworen ka- moradpn" zijn. Spreker vraagt zich af waarom de wethouders niet hebben gewaakt dat „een schoon gedrocht" als de belasting op de vermakelijkheden niet tor tafel werd gebracht, 't Lijkt spreker „een echt Herngrcen's portage met een Berghoel's soyalje". Het gaat hier niet om een paar centen die er uit te halen zijn, doch om de Vrijzinnige gedachte tegen te gaan. Nog nooit is een burgemeester mei zulk c-cn luister binnengehaald als de tegenwoor dige, overtuigt als allen waren dat men -en burgemeester kreeg, die niet een richting zou kiezen. Thans krijgt spreker den indruk dat wij hebben binnengebracht „het paard van Troje". De met nog meerdere complimentjes door spekte beschouwing eindigt spreker tenslotte met de mededeeling tot den voorzitter, dat hij slechts politieke verschillen heeft naar voren gebracht doch dat zij niet ale persoon lijke verschillen werden aangevoerd. De heer de Wolf kan zich niet mei de bolastingpolitiek vereenigen als zijnde niet in het belang van het arbeidende gedeelte der bevolking Het moge dan een progressief belastingstelsel zijn. als iemand die f 550 per jaar verdient reeds belasting moet beta len, kan spr niet met de thans geldende progressie accoord gaan. Kn thans komt de belasting op vermake lijkheden er nog bij die hoofdzakelijk drukt op de arbeidende klasse. 2-1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2