68'" JAARGANG WOENSDAG 30 NOVEMBER 1927 No. 20771 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrechi Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cis. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden f 2.35. per week ƒ0 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. AFSCHEID DEURWAARDER H. VAN DER WOUDE. Alvorens de civiele zitting van het Kan tongerecht alhier van hedenmorgen te sluiten, heeft de kantonrechter-plaatsver- ranger mr. M. B Vos eenige woorden ge richt tot den heer H. van der Woude, sinds twintig jaar als deurwaarder bij dit Kan tongerecht verbonden. De kantonrechter wees er op dat de heer Van der Woude die per 1 December ontslag uit zijn ambt heeft gevraagd en gekregen, een langen eervollen staat van dienst ach- ter den rug heeft. Niet minder dan 46 ja ren, aldus spr., waart gij als deurwaarder bij de Kantongerechten eerst te Ridder kerk en later te Leiden werkzaam Gij moogt op dien langen tijd met groote te vredenheid terugzien, want gij waart steeds eerlijk, betrouwbaar en plichtsgetrouw. Na tuurlijk hebt gij ook vijanden gehad maar gij maakte u die alleen bij de eerlijke uit oefening van uw plicht. Dat gij overigens ook vele vrienden had, bewijst de groote praktijk die u te Leiden hebt gekregen. Mede namens de andere kantonrechter plaatsvervanger, besloot mr. Vos met den wensch dat de heer Van der Woude lang moge genieten van zijn welverdiende rust. De heer Van der Woude dankte spr. voor lijn vriendelijke woorden en getuigde dat Dien hem algemeen het werken te Leiden gemakkelijk gemaakt had. Hij vertelde ook van den gewezen kantonrechter mr. J. Klein heden een hartelijk schrijven te heb ben ontvangen en beval zich tenslotte in de herinnering van de kantonrechter-plaats- vervangers en de advocaten te Leiden aan. Nog sprak vervolgens mr. A. van der Eist, ambtenaar van het O. M. bij het Kantongerecht alhier, die zich gaarne aan sloot bij de door mr Vos gesproken woor den en die den scheidenden deurwaarder een nauwgezet ambtenaar noemde die thans mag terugzien op een eervolle loopbaan. De griffier bij het Kantongerecht, mr. J. J. Neuman de Loos, was de laatste spre ker die afscheid nam van den heer Van der Woude Hij zeide met leedwezen te hebben vernomen zijn besluit om heen te gaan als deurwaarder, omdat ook de grif fier verzekerde steeds in de beste verhou ding met hem te hebben samengewerkt. Ook mr. Neuman de Loos wenschte den heer Van der Woude een verdiende rust' toe, KANTONRECHTER-PLAATSVER VANGER. Van gewoonlijk welingelichte zijde ver nemen wij dat in de vacature ontstaan door het vertrek van mr. A. J. Fokker, waar schijnlijk zal worden voorzien door de be noeming in dit ambt van mr. W. de Clerq, advocaat en procureur alhier. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND TE LEIDEN Hedenmiddag vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland Van de mededeeling vermelden wij een schrijven van de Kamer aan de Prov. Sta ten van Zuid-Holland, waarbij de Kamer er haar teleurstelling over uitspreekt, dat dit plan met toelichting de Kamer slechts ter kennisneming is toegezonden en dat niet gevraagd is of de Kamer over dit streekbe- lang haar advies zou willen geven. Het schrijven luidt verder: De Kamers van Koophandel toch zijn door de Wet ingesteld en aangewezen om juist over aangelegenheden als de onderhavige, overheidscolleges van advies te dienen. De Kamer zou het daarom zeer op prijs stellen, indien zij voortaan vanwege de prov. Zuid-Holland in kwesties, handel en nijverheid in haar district betreffende, offi cieel zou worden gehoord. Ten aanzien van het Provinciaal Wegen plan zelf veroorlooft de Kamer zich op te merken, dat zij het zeer wenschelijk acht, dat de wegenverbetering zoo krachtig moge lijk wordt ter hand genomen, opdat 't voor gestelde werkprogramma spoedig zal zijn afgewerkt. Allicht is het aan enkele leden van uw College reeds bekend, dat door de Kamer op grond van ingekomen klachten reeds ge- ruimen tijd krachtige pogingen worden aan.- gewend om een oplossin - te verkrijgen voor de verkeersmoeilijkheden, Ln aanzien van de Leidsche trekvaart met naastgelegen weg, van welke laatste een gedeelte op het Proviftciaal wegenplan voorkomt. De Kamer is daarbij tot de slotsom geko men, dat door samenwerking van de be langhebbende gemeenten en door mede werking van uw Provincie een voor de be langen van de betrokken streek gunstige oplossing verkrijgbaar is. De Kamer hoopt binnen zeer korten tijd uw College een uitvoerig gedocumenteerd adres aan te bieden. Uit de besprekingen, welke de Kamer met de burgemeesters van belanghebbende ge meenten mocht hebben, meent dj Kamer te mogen opmaken, dat deze gemeenten zich eveneens binnen zeer korten tijd tot uw College zullen wenden, terwijl het de Ka mer bekend is, dat de gemeente Warmond bereids een schrijven terzake tot Gedepu teerde Staten heeft gericht. Voorts heeft de Kamer met belangstel ling kennis genomen van de plannen i.i- zake den weg" langs de Oostzijde van de Gouwe en de Westzijde van het Aarkanaal. Het komt de Kamer voor, dat deze wegen volkomen terecht op het Wegenplan ge bracht zijn. De plaatselijke gesteldheid brengt echter een moeilijkheid met zich mede. Het be staande pontveer over den Rijn, hetwelk deze wegen verbindt, zal, naar de Kanwr meent te moeten opmaken, blijven bes'aan. Gezien echter den tegenzin, welke tal van automobilisten hebben tegen pontveren is het waarschijnlijk, dat verschillende van hen er de voorkeur aan zullen geven om den omweg te maken over de Alphensohe, brug. De brug en de Bruggestraat vormen echter de eenige verbinding tusschen de beide dichtbewoonde gedeelten van de ge meente Alphen aan den Rijn. Het op verschillende tijden daardoor reeds overdrukke verkeer maakt het. voor al ten aanzien van de veel te nauwe Brug gestraat naar de meening der Kamer zeer noodig. jdat Voorzieningen worden getroffen De Kamer zou het daarom ten zeerste toe juichen, indien uw College zou willen be sluiten ook de Bruggestraat te Alphen aan den Rijn op het Prov. Wegenplan te plaat sen en tot een bij het verkeer passenden verkeersweg te maken. De Kamer van Koophandel zal het zeer op prijs stellen, indien- Uwe Staten alsnog met de wenschen der Kamer rekening zou willen houden. BAZAR VAN HET NED. LEGER DES HEILS BEESTENMARKT 34. Gisteravond werd onder groote belang stelling in het gebouw van het Ned. Leger des Heils, Beestenmarkt 34, een vierdaag- sche bazar geopend. Na de officieele ope ning bracht kapitein Kerssen, die leider is dezer afdeeling, zijn hartelijken dank aan allen, die aan de totstandkoming van dezen bazar hebben meegewerkt. In het bijzonder aan die firma's, welke hun gaven deden toekomen. Enkele toezeggingen waren nog gedaan De verschillende stands zagen er goed uit. Van de sjoelbak, evenals van den grab belton, werd druk gebruik gemaakt. Er heerschte een aangename stemming onder de aanwezigen. De firma ..Het Klaverblad" had voor thee gezorgd. Het was er gezellig op den bazar. Daar de opbrengst geheel ten bate is voor het Kerstfeest der armen, is het te hopen dat de financieele uitkomsten gun stig mogen zijn. DE WATERSNOODMEDAILLE 1920. In aansluiting op ons bericht van giste ren meldt men ons: Ten verzoeke van de leger-autoriteiten werd ter hulpverleening bij den watersnood 1926 vanwege de afd. Leiden van het Land stormkorps Vaartuigendienst een detache ment afgezonden met verschillend mate riaal als sloepen, motoren, enz. en werd, wegens deze vrijwillig verleende diensten, de Watersnoodmedaille 1926 toegekend aan A. de zilveren medaille: den res. Ie luit. Ad. van Unen; B. de bronzen medaille: den res. Ie luit. N. Kieken; den sergeant J. la Rivière. VOORDRACHT VAN Dr. H. P. BERLAGE. Voor de. literaire faculteit der Leidsche studenten heeft gisteravond dr H. P. Ber- lage een lezing mét lichtbeelden gehouden over „De Crisis in de Kunst". Spr. herin nerde eraan dat hij deze voordracht hier ter stede reeds eerder gehouden had, n.l. eenige jaren geleden voor de Leidsche Runstveree- nigjng. Ook nu was er in het Klein-Auditorium weer veel belangstelling voor dr. Berlage's voordracht, die ook werd aangehoord door de hoogleeraren Bijvanck, Böhl, Huizinga, Co lenbrander en Albert Verwey. Dr. Berlage werd ingeleid door den voor zitter der faculteit de heer J. C. P. Kars, die er zijn vreugde over uitsprak dat dr. Ber lage die geen lezingen meer houdt, toch hier nog heeft willen spreken. Spr. wekte de aanwezigen op zich aan te sluiten bij de faculteit. Na een inleidende voordracht staafde dr. Berlage vervolgens aan de hand van lichtbeelden zijn beweringen over de Crisis in de Kunst en hij toonde eerst de verschil lende stroomingen in de schilderkunst, van het impressionisme tot het kubisme van Breitner tot Mondriaan en Van der Leek Daarna vertoonde spr. eenige plaatjes van beeldhouwwerk om vervolgens de opeen volgende stroomingen in den bouwkunst te toonen. Met een herinnering dat de crisis ook waarneembaar is in de dichtkunst, be sloot dr. Berlage na de voorlezing van een Foto Jonker. Rij de opening van den bazar ten bate van het Asyl der afd. Leiden der Ver. tot Bescherming van Dieren, op de bovenzalen van de sociëteit „Amicitia". namen wij bovenstaande foto. Op de eerste rij v. 1. n. r. Ellen Forest, de heer Hugo van Poelgeest, mevr. Van Poelgeest, mevr. Van de Sande Bakhuyzen—Gericke. mevr. de wed. prof Jonker en mr. A. van de Sande Bakhuyzen Achter de heer Van Poelgeest (met onderscheiding) prof. mr. André de la Porte, die den bazar inleidde. dadaïstisch vers zijn prachtige voordracht. Met een warm applaus werd de grijze spreker voor zijn rede bedankt LEZING THEOSOFISCHE VEREENIGING. Gisteravond hield de heer J. Vigeveno een lezing over „Occultisme" voor bovenge noemde vereeniging in haar Logegebouw aan den Stille Rijn IA. Occult is datgene wat verborgen is en men bedoelt ermede de latente krachten in den mensch. Zoodra een hiervan door de meerderheid der menschen ontwikkeld is, houdt ze daardoor op occult te zijn. Allereerst behandelde spr. de groote groep van psychische verschijnselen, als clairvoyance, telepathie, psychometrie, spi ritisme, enz., welke hij niet tot de eigenlijke occulte verschijnselen rekende. De psycho technische wetenschap houdt zich m^t het onderzoek daarvan reeds bezig. Een werke lijk occultist noemde spr. hem, die de groote kosmische krachten kon gebruiken tot heil van de menschheid. Voor men de beschik king over deze krachten krijgt moet men eerst zich kunnen verliezen voor een ideaal, zooals de werkelijke kunstenaar dat kan. Dan moet men zich verder voorbereiden door concentratie en meditatie, welken weg tevens leidt tot dienst aan allen en alles. De geheel gevulde zaal hoorde deze cau serie, waarvan veel opbouwende kracht uitging, met groote aandacht aan. Na afloop werden verschillende vragen gesteld, die spr. beantwoordde. Ruim halfelf ging men uiteen. OUDERAVOND MEISJESSCHOOL BOOMMARKT. Gisteravond hield de Oudercommissiè van de Meisjesschool Boom markt een ouder avond in het gymnastieklokaal dezer school De opkomst der ouders was bevredigend. Ca. 8 uur opende het hoofd der school, mej. de Leeuw, de vergadering en gaf het woord aan dr. M. D. Horst, die bereid was gevonden een voordracht te houden over schoolhygiëne. Spreker behandelde achter eenvolgens verschillende ziekten als diphte- rie, roodvonk, mazelen, kinkhoest, huid- en haarziekten, ruggegraalsverkromming, aman delen enz. en besprak de maatregelen, die door den geneeskundigen dienst als de meest afdoende ten opzichte van de school worden genomen. Spreker liet vervolgens uitkomen dat in deze materie voor een ge neeskundig schooltoezicht van groot belang is de goede samenwerking van schoolartsen, schoolverpleegsters. schoolhoofd, onderwij zend personeel en de ouders. Nadat de voorzitter der oudercommissie den spreker had dank gebracht voor zijn duidelijk en nauwgezet betoog, dat door de aanwezige ouders met groote belangstelling was aangehoord en nadat hij hen had op gewekt de practische toepassing zooveel mogelijk te helpen bevorderen, werd over gegaan tot de verkiezing van zeven nieuwe commissieleden. Van de gelegenheid tot bespreking met het onderwijzend personeel werd een ruim gebruik gemaakt door de ouders. Te halfelf sloot de voorzitter de verga dering. DE TENTOONSTELLING OP „VOORGEEST" Gaarne herinneren wij er nog eens aan dat morgen de laatste dag is waarop de tentoonstelling van het werk der patiën tjes van het gesticht „Voorgeest" is ge opend. Men heeft niet te klagen over het be zoek op „Voorgeest" maar er kunnen nog veel meer belangstellenden komen. Wij plaatsen hieronder gaarne een stukje dat ons heden door een stadgenoot werd toegezonden, en waarin met veel waardee ring wordt gesproken over het werk op „Voorgeest" Het luidt: Naar aanleiding van uw mededeeling in de courant van Maandag j.l. heb ik boven genoemde tentoonstelling bezocht. Met groote vreugde heb ik van het tentoonge stelde werk genoten. Hier valt alle twiifel aaD een moreele vooruitgang van de menschheid weg. Met welk een liefde en geduld moet het onder wijzend personeel bezield zijn, om zulk werk uit de handen te krijgen van deze ongelukkige menschenkinderen. De ten toongestelde producten zijn er de getuigen van. Dezen stillen werkers komt groote lof toe. Het was mij, of elk product van de tafels mij vreugde bracht. Als vreugde was het mij, van het eenvoudigste sibu- telplankje tot de meei ingewikkelde werk stukken van de mooie handwerken tot het leuke zaag- en schilderwerk De gang naar „Voorgeest" heeft mij niet berouwd. Laat ieder, die bij de opvoeding van abnormale zoowel als normale kinderen betrokken is, zich hier gaan overtuigen van de waarde van handenarbeid voor het schoolgaande en het „defecte" kind; (get.) D. OUDERAVOND OPENB. JONGENSSCHOOL VOOR U. L. O. De ouderavond, uitgaande van de open bare Jongensschool voor U.L.O., gisteravond gehouden, was een succesvolle avond. In zijn openingsrede sprak het hoofd der school de boop uit, dat dit een aangename avond mocht worden, een wensch, die geheel in vervulling is gegaan. De talrijke aanwezigen BINNENLAND. Afscheid van deurwaarder H. van der Woude van het Leidsch Kantongerecht (Stadsn., Ie Blad). De Tweede Kamer heeft de begrooting van bnitenlandsche zaken zonder hoofdelijke stemming aangenomen (Tweede Kamer, 2e Blad). Het Haringwetje (Binnenland, 3e Blad). De cnltureele en economische propaganda voor de Olympische Spelen (Binnenland, 3e Blad). De dranksmokkelhandel in Brabant (Ge mengd, 3e Blad). ^jechin wint het wereldkampioenschap schaken (Sport, 4e Blad). BUITENLAND. Heden is de voorbereidende ontwapenings conferentie te Genève geopend (Buitenland, le Blad). De regeeringsverklaring van het nienwe Belgische kabinet Jaspar (Buitenl., le Blad). Het kabinet Woldemaras in Lithanen blijft ongewijzigd (Buitenl., le Blad). De Engelsche premier over de verhou ding van Engeland tot sovjet-Rusland (Bui tenland, le Blad). Zeerampen op Zwarte en Kaspische Zee (Buitenl., le Blad). hebben met groote belangstelling eerst de causerie van den heer Hibma gevolgd en daarna de voordracht met lichtbeelden van dr. Borgerhoff Mulder. Het was een preitig gezicht, dat alle stoelen waren bezet, de ouders van nieuwe leerlingen zuilen na deze eerste kennismaking ook wel trouwe be zoekers blijven. De heer Hibma hield een inleiding over het karakter der openbare Jongensschool voor U.L.O. als openbare school. Hij vond het een goede gewoonte, dat de ouders op de ouderavonden iets naders vernemen omtrent de school hunner kinderen en maakte daarom gaarne gebruik van de ge legenheid, thans eens deze zijde te belich ten. De openbare scholen worden bestuurd door de gemeente; de raad maakt de ver ordeningen en de instructie van het per soneel, de inspecteur en B. en W. stellen het leerplan vast, waarbij o.a. de vacanties worden geregeld; de nota's worden inge leverd ten stadhuize en betaald door den gemeente-ontvanger. Het personeel wordt benoemd, overgeplaatst of ontslagen door den gemeenteraad, op voordracht van B. en W. en den inspecteur. Niet alle gemeente-be sturen zijn dezelfde, maar sprekers erva ringen met het Leidsche bestuur waren steeds van den meest aangenamen aard: er werd voor de school veel gedaan en van 't bestuur veel medewerking ondervonden. Nog dezer dagen zei een oud-gezant van fsjecoo- Slowakije, die in 1920 de school bezocht, aan Hollanders te Praag, die hem een be zoek brachten: ,,'t Was een mooie schooi". Hierna ging spr. over tot de taak der school en sprak uitvoerig over art. 42 der Onderwijswet, waarbij hij verschillende voor beelden aanhaalde om te bewijzen, hoe de openbare school kan meewerken aan de op leiding tot alle christelijke en maatschap pelijke deugden, terwijl hij het een voordeel noemde, dat de openbare onderwijzer zich had te onthouden iets te leeren, te doen of toe te laten, wat strijdig is met den eerbied, verschuldigd aan de godsdienstige begrippen van andersdenkenden. Spreker eindigde met' woorden, die ge tuigden van onverzwakte liefde voor het openbaar onderwijs in 't algemeen en voor do nog steeds bloeiende Jongensschool vooi U.L.O. in 't bijzonder. Na een hartelijk applaus op deze met warmte uitgesproken rede, ving dr. Borger hoff Mulder aan met den aanwezigen mooie foto's uit het grootsche bergland te loonen en daarbij de menschen op te wekken, al dat schoons ook zelf eens te gaan bokgwen. Men kan dat zoo eenvoudig mogelijk on met uHing kosten doen. zoodat het binnen ieders bereik ligt. Zelf is hij een enthousiast berg beklimmer en vertelde daarom op onder houdende wgze. Het was d3n ook namons allen dat de heer Hibma den spreker dank betuigde voor al wat ze gezien en gehoord hadden, daarbij den wensch uitsprekend, dat dr B. M. nog menigen mooien bergtocht mag makc-n. Hierna kregen de ouders gelegenheid met do ouders van hun jongens kennis te maken

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1