L. QUESTROO, Electr. Spiegel- en Lijstenfabriek Groote collectie Kistjes Sigaren W. J. LAMAN - Donkersteeg 10 Mof- en Sonthangers Tafel- en Kindercouverts In liet Sigarenmagazijn Haarlemmerstraat 91 Ji Ji SCHRAVENDIJK KERK- EN SCH00LNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. RECHTZAKEN. FAILLISSEMENTEN. LAND- EN TUINBOUW. Breestraat 55 Levert Oud Deltisch Kaststel retributie van z.g. „losse precario's". Do heer Van den Bergh, lid van de Tweedo Kamer, heeft aan den Minister van BinnenL Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de Minister kennis genomen van het arrest van den Hoogen Kaad op 2 Nov. 1927, waardoor is komen vast te staan, dat de gemeenten voortaan geen retributie meer zuilen kunnen heffen voor de zoo genaamde „losse precario's"? 2. Is het den Minister bekend, dat dit voor verscheidene gemeenten een zeer bo langrjjke derving van inkomsten beteekent, welke voor de grootste gemeenten zelfs verscheidene tonnen gouds bedraagt? 3. Acht de minister het niet noodzakelijk 'door aanvulling van de gemeentewet het heffen van deze retributie weer mogelijk te maken? werktijdregeling in wasscherijen en strijkinrichtingen. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft aan hoofden of bestuurders van walschermen en strg kinrichtingen in alle gemeenten des Rijks vergund, dat ge durende het tijdvak van 27 tot en met 31 December in hunne ondernemingen door de aldaar werkzame arbeiders, in afwijking van het bepaalde in de artikelen 23 en 24 der Arbeidswet 1919, arbeid wordt verricht ai& volgt: op 27, 28, 29 en 30 December 1927 gedurende ten hoogste 9 '/s uur per dag en op Zaterdag 31 December 1927 gedurende ten hoogste 6 uren, een en ander onder voorwaarde, dat: a de arbeidstijd der betrokken arbeiders op de eerste vier dagen van genoemd tijd vak in zijn geheel is gelegen tusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags en op Zaterdag 31 December tusschen 7 uur des voormiddags en 2 uur des nap middags; b. in de onderneming, waar van deze vergunning gebruik gemaakt wordt, op Maandag 26 December 1927 geen arbeid wordt verricht. verlofsregeling voor db a.s. feestdagen. Een binnenkort te verwachten legerorder zal de volgende verlofsregeüng ter gele genheid van de Kerstdagen en den Nieuw jaarsdag bevatten. Den militairen, aan wie ter gelegenheid van de Kerstdagen en van den Nieuwjaarsdag verlof wordt verleend, kan worden vergund te vertrekken na 12 uur middag op den dag, die aan den eer sten verlofdag voorafgaat en terug te kee- ren per eerste reisgelegenheid op den dag, volgende op den laatsten verlofdag. Aan het verlofspersoneel dat, tengevolge van den grooten afstand van de woon plaats van hun gezin, hun ouders of naaste familieleden, nimmer of nagenoeg nimmer gebruik maakt van bewegingsvrijheid op Zon- en feestdagen, kan, voor zoover het niet gestraft is, en de dienstbelangen, naar het oordeel van den korpscomandant, zulks toelaten, verlof worden verleend van 25 December 1927 (vertrek op 24 Decem ber op zoodanig uur, dat de baarstede uiterlijk 11 uur namiddag kan worden be reikt) tot en met 1 Januari 1928 (terugkeer per eerste gelegenheid op 2 Januari). Het aantal werkdagen, in dit verlof begrepen, ■moet voor zooveel mogelijk in mindering worden gebracht van het aantal werkdagen algemeen verlof, waarop overeenkomstig L. 0. 1927, nr. 173, aanspraak bestaat. uit het bollenbedrijf. Voor 1926/27 was voor het bloembollen- bedrijf tusschen Haarlem en Leiden inge volge de afgesloten collectieve arbeidsover eenkomst een kinderbijslagfonds gesticht, waaruit uitkceringen geschieden aan gezin nen der arbeiders met drie en meer kinde ren. Uit het verslag van de commissie van beheer van genoemd fonds blijkt, dat voor het eerste jaar de bijdragen der bloembol lenpatroons zijn geweest f 12.716.75, terwijl aan 364 gezinnen is uitgekeerd een totaal bedrag van f 11.197.50, of gemiddeld bijna i 31 per gezin. officieele berichten. Bij Kon Besluit zijn herbenoemd tol bur gemeester van: Teteringen, G. M Sutorius; Wanroij, A. M Hendriks; Hoogblokland, Hoornaar en Noordeloos, C. E. Wisboom, Hoorn. Mr. G. J. Bisschop; Bovenkarspel, C. Boom Jbz.; Axel. F. Blok; 's-Heer Arends- kerke. Jhr U. E. Lewe van Nijenstein; Olst. W. baron Bentinck van Schoonheten, en Odoorn, A Vriend; is op verzoek met 1 December eervol ont slagen met dank voor langdurige diensten P. H. Leys, als burgemeester van Putte. nat. chr. officieren-vereeniging. Te Utrecht vergaderde de Nationaal Chris ten Officieren-Vereeniging onder voorzitter schap van generaal-majoor b. d. L. F. Duy- maer van Tw^st. Bij de behandeling van het jaarverslag bleek o.m. dal de vereeniging in ledental vooruitgaat. In het afgeloopen vereenigings- jaar steeg het aantal leden van 130 op 139, het aantal adspirant-leden van 31 op 51. De vertegenwoordiger in het Georgani seerd Overleg, kapitein mr. dr. J. S Barbas, rapporteerde over de handelingen dezer commissie in het afgeloopen jaar. Met 1 Ja nuari zal in de werkwijze dezer commissie verandering worden gebrachl, daar aan de leden het recht van initiatief ontnomen wordt. In de middagvergadering werden de heeren J. W. Klein uit Ridderkerk en kapitein Bar bas tot leden van het hoofdbestuur her kozen. Laatstgenoemde refereerde hierna over het onderwerp: „Eenige militaire problemen van onzen tijd", waarbij hij o.a. de bezuini gingsmaatregelen becritiseerde en als zijn meening te kennen gaf dal men op verschil lende besluiten zal moeten terugkomen. Ook wees hij er op dat, zal aan verschillende uitlatingen tegen het militarisme die den geest in het leger bederven, een eind komen, opneming van een artikel in het Wetboek van Strafrecht tegen een dergelijke op ruiing noodig is. Een uitvoerige bespreking volgde. De vergadering werd o.a. bijgewoond door overste v. d. Moer, vertegenwoordiger van den minister van oorlog, en ds. H. Jansen, leger- en vlootpredikant in algemeenen dienst. de corruptie in de gasindustrie. In de gisteravond gehouden raadsverga dering te Vlaardingen is een schrijven voor gelezen van den directeur der gasfabriek, den heer J. D. A. Sneep, waarin deze verzoekt hem met ingang van 1 Januari 1928 ontslag te verleenen. de glindhorst. Gisteren is te Achterveld het opvoedings dorp de Glindhorst in generale massa ingezet op f360.000 door den heer B. Verhoeve e.a., te Nijmegen. De schulden der stichting worden geschat op ten minste D/2 millioen gulden. Na een kortstondige ongesteldheid Is gisteren te 's-Gravenhage in ruim 84-jarigen ouderdom overleden jhr. mr. J. F. Schuur- beque Boeije, oud-president van de arron dissementsrechtbank te 's-Gravenhage. PREDIKBEURTEN. VOOR DONDERDAG 1 DECEMBER. HILLEGOM. Ned. Prot. Dond: Nam. 8 uur, ds. P. D. Tjalsma, van Gouda. LISSE. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. S. v. d. Moolen. Geref. Gem.: Nam. 7 uur, leesdienst. SASSENHF.IM. Chr. Geref. Gem.: Nam. 7 uur, ds. J. B. G. Croes, van Gouda. VALKENBURG. Ned Herv. Kerk: Nam. 2 uur, huwelijks inzegening door ds. Hermanides. WADDINXVEEN. Chr. Afg. Gem.: Nam. 7 uur, ds. H. J. Grisnigt. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te 's-Grevelduin-Capelle: W. Rijnshurger, cand. te Utrecht; Te De Wilp (toez.): H. Bas, cand. te 's-Gravenhage. Aangenomen: Naar Randwijk: F. van Asch, ie Den Ham. CHRIST GEREF KERK. Beroepen: Te Dokkum: B. Oosthoek, te Soest. GEREF KERKEN. Beroepen: Te Middelburg: W. H. den Houting, te Huizum. Bedankt: Voor Anna Jacobapolder en Andel, Giessen-Rijswijk: B. Telder, (e Vianen. ONDER DEN TREIN. Doodelijk ongeval te Haarlem. Gistermiddag, ongeveer zes uur, wilde een leerling van de M.T.S te Haarlem, wonende te Koog aan de Zaan, aan het station te Haarlem in een electrischen trein springen, die al in beweging was. Hij stapte mis, kwam tusschen de wagens te recht en werd overreden Een op het sta tion juist aanwezige geneesheer uit Am sterdam verleende de eerste hulp, en liet den zeer ernstig gewonde overbrengen naar het gasthuis, doch daar bleek dat hij reeds was overleden. GEVALLEN. De schipper van een aan den toeristen- steiger te IJmuiden gemeerd liggende mo torboot, welke uit het stoomschip „Bal- tara" de goederen van de gelande passa giers zou landen, stond op de steiger te kijken, toen het stoomschip met zoodanige vaart tegen den steiger voer, dat hij zijn evenwicht verloor Na eerst op een balk te zijn gevallen, stortte hij op den rand van het luik der motorboot, waar hij inwendig zwaar gekneusd werd opgenomen. Later is hij met een auto naar zijn wo ning te Amsterdam veirvoeTd. DRANKSMOKKELHANDEL IN BRABANT. Een gretig afzetgebied. ,,In Brabant aan de grenzen ligt, 'n Wilde smokkelaars-bent Met deze variatie op het bekende mobi lisatieliedje van den „brave grenadier" en „Lientje uit de Gouden ton", zon men kunnen kenschetsen, den toestand van den dranksmokkel-handel, welke irt Brabant, speciaal van Tilburg uit, met België wordt gedreven. 't Is wezenlijk onrustbarend. Nu niet meer een enkel smokkelpartijtje, zooals voorheen, toen arme kleppers uren lang met zware lasten zout, door donkere nachten levensgevaarlijke tochten onderna men, om'n paar kwartjes te verdienen. Thans een steeds groeiende bende van tientallen, die gezamenlijk of op eigen ri- sico, er op uittrekken om hoeveelheden van honderden liters per „toer" mede to brengen. En ook met meer uitsluitend balieklui vers, die het „vak" beoefenen, en voor een vecht- of schietpartijtje niet bang zijn, om hun „vrachtje" te redden, maar zelfs „eerzame handwerkers", arbeiders, die op fabriek of werkplaats een behoorlijk week loon verdienen. De beste graadmeter voor den omvang van het kwaad, niet van den „omzet", want die is honderdvoudig grooter dan hetgeen de kommiezen toeval lig „aanhalen", zijn de terechtzittingen van den Bredaschen politierechter en het Bossche Hof. Daar hebben wekelijks vijf tallen hun euveldaden te verantwoorden. In eerste instantie voor den Bredaschen politierechter, die el'ke zitting ach eo wee roept over de onaandoenlijkheid zijner smokkelcliënten. „Hoeveel weken gevange nisstraf ik jullie ook opleg ,je komt iederen keer in nog grooter getale terug!" hoor den we hem onlangs klagen. Geen wonder, als men weet, wat aan het zaakje te verdienen is, zegt het „Hbld." Met enkele cijfers mogen wij dezen kant der kwestie illustreeren. Jenever (le soort) in behoorlijk gecapsuleerde flesschen, voor zien van de origineel© etiketten van de distilleerderij „De Grauwe Hengst", firma Daniel de Visser en Zoonen, Schiedam, koopen de smokkelaars in ad fr. 20 oftewel f 1.40 per liter, verkoopsprijs f3; de ge wone handelsprijs in den winkel bedraagt f 4.10. Ieder kan nu uitrekenen, welk voor deel „leveranciers" en „consument" re spectievelijk genieten. En zoo is het met andere dranken en likeuren eveneens gesteld. Men oordeele: Hulskamp f3.50, gew. prijs f4.60; Fran- sche brandewijn f 3 (p. L.), gew. prijs f5 50; cognac (1 L.) f3, gew. prijs f5; Triple sec (1 L.) f 3, gew prijs f 8; Kummel (}/<x L.) f2.50, gew. prijs f4; Elixir d'An- vers f3.50, gew. prijs f6; Pompeia of Flo- ramy (3/5 L.) f3.25. Het winstpercentage der smokkelaars is in al deze gevallen minstens even boog, zoo niet hooger dan bij den verkoop van jenever. De voornaamste smokkeldag is de Zon dag. Dan trekken ze soms met 30, 40 per sonen, mannen en vrouwen per autobus via Goirle het Belgische dorado binnen, om bij de firma De Jong te Poppel hun inkoopen te doen. De mannen dragen speciaal vervaardigde vesten, met voor en achter elk zes zakken. Sommigen torsen daarbij bovendien jute zakken, een over den rug en een over de borst en dragen zoodoende nog weer 24 liter mede! En zoo sluipen ze dan stiekum, als het donkert, op hun caoutchouc pantof feltjes, langs ongebaande wegen, met hon derden liters telkens huiswaarts. Deze hoeveelheid bijwijlen nog verdub beld door alcohol van 90 pCt mee te voe ren. Maar dan moeten, de klanten zelf het water er „doorheen slaan", en dat schijnt in 't algemeen niet mee te vallen f Of de mannen der wet wier aantal ge staag vermeerdert, dan niet 'ns 'n inval kunnen doen 1 Want ze kennen hun „be lagers" toch drommels go^d I Geen kans! De dames en heeren hebben zelf nooit 'n druppel in huis! 't Ligt opgeslagen in „entrepot"! Waar dat gevestigd is, we ten alleen de ingewijden I RECLAME. 2055 Wilt U een degelijk adres voor het encadreeren van alle soorten Plaatwerken, Schilderstukken, Photo's enz. en Iste soort Spiegels mei E.V. Glas, tegen vocht bestand, dan vindt U dat bij: NIEUWE RIJN 51 TELEPHOON 1414 ERNSTIGE AANRIJDING. Gisteren is nabij 't Posthuis Bosscheweg onder Tilburg een landbouwer uit Berkel, oud 70 jaar, door een auto van de leder- fabriek Oisterwijk aangereden. De man werd doodelijk gewond De geneesheer constateerde verbloeding in do hersenen. De oorzaak van het ongeval moet, vol gens de~„N. T. C." geweten worden aan het feit dat de oude man van den hoofd weg een zijweg insloeg juist op het mo ment dat de auto passeerde en hij wegens doofheid de signalen van dezen niet heeft gehoord. De naam van het slachtoffer is Pijnen burg. MOORDAANSLAG. Zondagavond te elf uur, het sluitingsuur der café's heeft naar de ,,'s-Hert. Crt." meldt, in den Wiemelhoek op den Eindho- venschen Steenweg te Boxtel een moord aanslag plaats gehad. Zekere Sch. en Van H. wachtten daar toen zekeren v. d. S. op, die met zijn broer huiswaarts ging. Toen deze genaderd waren, heeft Sch. op zeer korten afstard eenige schoten uit een browning gelost. F. v. d. S. werd in den linkerschouder getroffen, terwijl zijn broer een schot in het rechterdijbeen opliep. Van H. verloor bij het gevecht een stuk van zijn neus. Sch. en v. H. zijn in arrest ge steld. D00DELIJKE VAL. Te Eecloo (B.), ia de heer D. Commerge uit Breskens uit een raam der tweede ver dieping van een hotel gevallen en gedood. AAN GROOT GEVAAR ONTSNAPT. Men meldt uit Woudenberg aan het „U. D.": De autobusondernemer ter Br. is hier bij het passeeren van den overweg Wouden bergScherpenzeel, een „bewaakte" nog wel, aan een groot gevaar ontsnapt. Bij het passeeren werd zijn auto nog even door een trein gegrepen, doch hij ontglipte. De boomen waren open en dus zou een groot ongeluk gebeurd kunnen zijn, door nala tigheid van den overwegwachter. De kwes. tie is in onderzoek. Boef: Zie je, iederen dag doe ik een of twee centen in de spaarpot van mijn zoon. Daarvoor kan hij later een goetre verdediger nemen. RECLAME. LIJSTENMAKERIJ „DE CONCURRENT* heeft groote prijsvermindering van Spiegels, Schilderstukken, omlijsten v. platen, foto's. HAARLEMMERSTRAAT 62. LEIDEN. Let op 't adres. 5406a DE MOORD TE ZUIDWOLDE. De zaak tegen Roelof Rodermond, land bouwer te Zuidwolde, thans gedetineerd, die terecht gestaan heeft wegens moord op den landbouwer Dirk Wit aldaar, wordt op 16 December opnieuw voor de rechtbank te As sen behandeld. Bij de vorige behandeling beeft de recht bank geen uitspraak gedaan, doch de zaak geschorst en verwezen naar den rechter commissaris, om een onderzoek in te stellen omtrent den persoonlijkheid, de levens omstandigheden en de geestesgesteldheid van verdachte. De eisch van het O. M. was toen levens lange gevangenisstraf. AANSLAG OP EEN VELDWACHTER. Op 5 Sept. j.l. trof de rijksveldwachter H. van de Kamp te Denekamp twee scha renslijpers, die hij wegens dronkenschap verbaliseerde Even later werd hij ter assis tentie geroepen door een vrouw, die veel last van de beschonkenen had De veld wachter heeft hen toen tweemaal den weg opgebracht, doch telkens kwamen zij terug. Bij de derde maal haalde een hunner een open mes uil den zak en stak er met krachl mee naar Van de Kamp. onder den uitroep: „Ik zal hem aan het mes steken in m stuk ken snijden". Gelukkig wist de veldwachter door achteruit te springen de steken te ont gaan. Op lijfsbehoud bedacht heeft Van de Kamp toen zijn revolver getrokken en na waarschuwing twee schoten op den scha renslijper gelost, waarvan één den arm trot en hel ander langs den hals ging (schamp schot). Daarop wierp de woesteling het mes weg en liet zich gewillig arresteeren. Het O. M. bij de rechtbank te Almelo achtte het een ernstig feit en eischte 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Gisteren werd verd. ter zake van poging tot doodslag veroordeeld tot twee jaar ge- vangenisslraf. DE MOORDZAAK TE ROERMOND. Op 13 December a s. zal door de recht, bank te Roermond behandeld worden de be kende zaak tegen G. Jlultenbroek, die in de Schoenmakersstraat te Roermond zijn vrouw doodde. Van de zijde der justitie zijn 18 getuigen gedagvaard, w.o. 2 deskundigen. (Opgegeven door Van der Graaf 4 Co., afd. Handelsinformaties). C. Dieben. le Noordwijk, rechler-comm. mr. G. Scholten, curator mr. E. Bolsius le Leiden. DE TOESTAND VAN DE LANDARBEIDERS Het onderzoek van de commissie. De door den Hoogen Raad van Arbeid ingestelde commissie, belast met een onder^ zoek naar den toestand van de landarbei ders en de middelen, om daarin verbetering te brengen, heeft in haar vergadering van gisteren haar werkzaamheden verdeeld over de volgende subcommissies: I. Landgebruik, woningtoestand, Landt arbeiderswet: mr. J. W. Goedbloed, P, Hiemslra, I. G. J. Kakebeeke, A. J. Loerak ker en H. Ruyter. Tot voorzitter werd gekozen de heer Loe rakker; II. Loonen, verdiensten buiten landbouw; budgetten, werkloosheid, werken buiten woonplaats, sociale verzekering: p. Hiem- stra, A. Loerakker, Dr. F. E. Posthuma, R. Siemon9, F. V. Valstar en Dr, J. Oortwijn Botjes. Tot voorzitter werd gekozen de heex Hiemslra; III. Levenswijs, ontwikkeling, organisa tie, voortgezet vakonderwijs, gebruik vrijen tijd: mr. A. M. Engels. P. Hiemstra, P. L Kleyburg. prof. dr G. Minderhoud, dr. F. E, Posthuma. Laatstgenoemde werd tot voor zitter gekozen; IV. Werktijden, vrouwenarbeid, kinder arbeid, dienstverband, arbeidsovereenkom sten, huisvesting inwonend personeel; mr, J. W. Goedbloed. P. L. Kleyburg, A Loerak ker, mr. A. Engels en H. Ruyter. Voorzitter mr. Goedbloed; V. Invloed technische en economische wijzigingen in het bedrijf op de arbeidsver houdingen-, gezondheids-schadelijke invloe den: I. G. J. Kakebeeke, prof. Minderhoud, dr. Oortwijn Botjes, R. Siemons en F. V. Val slar. Tot voorzitter werd gekozen I. G. J, Kakebeëke. LANDBOUW-TRACTOR-GEBRUIKERS. In de gisteren te Amsterdam gehouden algemeene vergadering* der Ned Ver. van Landbouw!ractorgebruikers, werd het b* stuur, dat tot dusver uit drie personen be staat (de heeren J. S. Visser, Santpoort; Adr. Breure, Haarlemmermeer en K. Lan- zer, II.'meer) uitgebreid tot zeven personen, nl. de heeren Adr. Breure, voorzitter wegens bedanken van den heer Visser), K. Lanzer, secretaris, H. van Arkel, Hoofd dorp, penningmeester; A. Lammers. Gorssel (GId.). S. Gerrissen. Nijkerk. D. J. Bakker, Moerkapelle en M. Wissekerke. Schagen. Besloten is voorts de Kon. Goerkeuring aan te vragen op de statuten en daarna zich te doen voordragen als lid van het Kou. Ned. Landbouw Comité. vindt men een 2064 inh. 10, 20, 25, 50 en 100 stuks vanaf 50 cents Voorts Assortiment Kisten, Luxe verpakkingen Sigaretten en Tabakspijpen, alles in billijke prijzen, zeer geschikt voor SINT N1COLAAS CADfcAU Aanbevelend, J- G. WIJNBEEK in moderne Dessins vanaf f 1.15 en f 0.65 Ook in 3 deelig Couverts - Ruime Keuze-C9i VRAAGT onze meest doelmatige verkrijgbaar a f 1.60 BIJ 2082 op termijn betaling zonder prUsverhooging. Gegarandeerd 15000 K.M. Gosfersingel 84 Telef. 402 en Den Haa^: Regeotesse- laan 113, 1SS0 Antiek geklenrd f 200.fjekl. Eng. Prent van SCH1EVUNETTI f60.—. Kerkstraat 16, Berkel bil Rotlerdam. 2060 2-3

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 10