68ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 29 November 1927 Derde Blad No. 20770 UIT DE OMSTREKEN. FORMAN JEgP£"v/TEGEN VERKOUDHEID •mm--. /FRAPPANT! 7 SINTERKLAAS EN DE RADIO. HAARLEMMERMEER. De heer C. Soelens, wonende aan den Crugeinsdijk te Haarlemmermeer, is met ingang van 1 December a.s. benoemd bij de politietroepen te Nieuwersluis. Bij ministerieele beschikking is ingetrok ken de aan den eervol ontslagen sluiswach ter K. Rijsdijk alhier, verleende aanstelling als onbezoldigd rijksveldwachter. Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling der suikerfabriek „Holland" te Half weg, wegens eindiging van de bielencam pagne, \V0en9dag 30 November a.s. stop te zetten. De fabriek heeft vrij geregeld zonder eenige stoornis met volle kracht kunnen werken. In vergelijking met voorgaande ja ren, is de campagne van 1927 dan ook bij uitstek voorspoedig geweest. Aan den -heer B. Asjes Gr., concierge in het kantongerecht te Haarlemmermeer, is als zoodanig door den Minister van Jus titie eervol ontslag verleend, met ingang van 1 Januari a.s. De heer de Zwart, majoor der rijksveld- wacht, die den heer Asjes in gelijke betrek king opvolgde en builen hel kantongerechts gebouw in Hoofddorp een woning heeft be trokken, wenscht ook thans zijn intrek nog niet in het kantongerechtsgebouw te nemen, zoodat op andere wijze in de vacature van concierge voorzien zal moeten worden. HILLEGOM. Belastingcijfers. De rangnummers van de gemeenten Lisse en Hillegom, welke wethouder Warmerdam in de laatste raadsvergadering te Lisse ge noemd heeft, zijn mooi voor die gemeente, maar allesbehalve mooi voor Hillegom. Van de 1180 gemeenten slaat Hillegom voor een inkomen van f 2000 per jaar op de 420ste en voor f5000 op de -180ste plaats; Lisse daarentegen slechts op de 162ste en 143ste plaats. De goedkoopste gemeente aan belasting staat namelijk bovenaan. De vergelijking tusschen Hillegom en Lisse valt sterk ten nadeele van Hille gom uit. De in de kringen van den Ned Pro testanten Bond welbekende ds. P. D. Tjal- sma uit Gouda, zal Donderdagavond hier een godsdienstige lezing houden over „Twij fel en zekerheid". KATWIJK. Gemeenteraad. Reorganisatie van den vuilnis-ophaal dienst. Be langrijke grondaankoop. De aangekochte duingronden zul len bouwrijp gemaakt worden. Gisteravond kwam de gemeenteraad te halfacht in openbare vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Voorzitter mr. dr. J Schokking. burger meester, die de vergadering met gebed opende. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en onveranderd vastgesteld. De heer Guyt maakte slechts een opmerking. Hierna deed de voorzitter mededeeling van eenige ingekomen stukken waaronder een mededeeling van Ged. Staten dat zij hunne beslissing op het raadsbesluit tot opheffing van den vervolgcursus op de openbare school hebben verdaagd. Enkele andere be sluiten hadden Ged. Staten goedgekeurd w.o. die van een heffing eener plaatselijke be lasting voor het gebruik van gemeente- eigendommen. Bericht van C. van Duivenbode dat hij onder dankbetuiging voor het in hem ge steld vertrouwen zijn benoeming aanneemt Idem van den heer C. van Zijst dat hij de benoeming tot lid der Commissie van Toe zicht op het L.O. aanneemt. Idem van den heer A. Kneppelhout dat hij aanneemt zijne benoeming tot lid der Com missie van de gemeente-spaarbank Nog deelde de voorzitter mede dat kas en boeken van den gemeente-ontvanger 25 Nov. waren nagezien. In kas was een bedrag van f8972.45 overeenkomende met de boeken. Hierna legde de voorzitter over een verzoek van de Katwijksche IJsclub (O. Z. 0. D.) om de beschikking te mogen hebben gedurende de wintermaanden over de ijsbaan om deze voor het gebruik in te richten zoodat bij invallenden vorst men dadelijk de beschik king over de baan heeft. Met het oog op het vergevorderd jaargetijde verzochten B. en W. den raad om onmid dellijk op het verzoek te beslissen. Zij stel den den raad voor de baan aan de IJsclub voor het gebruik af te staan tegen een recog nitie van f 1. De heer Ouwehand wethouder gaf in over weging den tijd vast te stellen van 1 Nov. lot 1 Maart. Aldus zonder stemming besloten Door de firma K. Haasnoot en Zonen was vergunning gevraagd voor den bouw van een houten schuur op steenen voet op het perceel, Sectie B. No. 3727 aan den „Nieuwe Commandeursweg" te Katwijk aan den Rijn. Overeenkomstig 't advies van den Hoofd opzichter stelt B. en W. voor de vereischte dispensatie van het bepaalde bij artikel 22 der Verordening op het Bouwen en Sloopen te verleen en. De heer J. van Duyn zegt te weten dat er al aan het werk is begonnen De fundeering is al gelegd. Het is zelfs gebeurd dat in zoo'n geval het geheele gebouwtje er al stond RECLAME. UITWERKING 1934 voor dispensatie was verleend. Dat gaat toch niet meent hij. Wethouder Ouwehand verklaart hoe het zoo gegaan is. Er stak geen opzet in. De voorzitter meent toch ook dat men als beginsel moet vaststellen dat de dispen satie verleend moet zijn voor dat er aan de gebouwtjes gewerkt wordt. Hierna werd het voorstel z.h.s. aange nomen. Door de commissie van fabricage was een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid om te komen tot een betere wijze van op halen van huisvuilnis bij de ingezetenen. De resultaten van haar onderzoek waren samengevoegd in een overgelegd schrijven, met kostenberekening, dat door den secre. taris werd voorgelezen. Uit dit laatste blijkt, dat wanneer wordt overgegaan tot het aanschaffen van twee vuilnis-auto's van Ary Jordaans te Schie dam, voor f 7000, de kosten van den op haaldienst per jaar slechts f318 hoogeT zul len worden. B. en W. vonden hierin aanleiding voor te stellen, hun machtiging te verleenen: a. tot aankoop van genoemde auto's voor een bedrag van f 7000; b. tot bestrating van den Vreugdeweg met oude keien, waarvan de kosten worden geraamd op f 2000, welke bestrating voor den ophaaldienst met een auto noodig werd geacht De heer Van Riessen juicht de reorgani satie toe. Hij vraagt echter of, nu het toch in eigen beheer genomen wordt, er ook in Katwijk aan den Rijn niet tweemaal per week vuil opgehaald kan worden, wat B. en W. gaarne in overweging zullen nemen. De heer Van Duyvenbode vraagt of er nu ook meer werkkrachten moeten worden aangenomen, wat wethouder Ouwehand ontkent. Of de chauffeur uit de tegenwoor dige werkkrachten kunnen worden gevon den, moet nog onderzocht. Het ligt wel in de bedoeling dit te doen. De heer Wouda juicht het voorstel van harte toe, doch het heeft hem evenals straks bij een ander punt den heer Van Duyn, getroffen dat de keien reeds voor een groot deel zijn gelegd en hij vraagt of dit wel in orde is. Wethouder Ouwehand toont dezen oppo nent uit de betrokken verordening aan, dat B. en W. in dit geval daartoe volko men gerechtigd waren. De heer Hueting juicht mede vara harte deze reorganisatie toe, evenals nog enkele anderen, waarna het voorstel zonder hoofd, stemming werd aangenomen. Door de firma De Mooij en Braun te Katwijk aan den Rijn, werd in huur ge vraagd een strook grond, liggende ten Zui den van het haar in eigendom toebehoo- rende perceel. B. en W. stelden voor den begeerden grond voor een som van f 11 per jaar te verhuren onder enkele voorwaarden, waar mede de firma accoord gaat. Nadat de heer Van Duvd enkele inlich tingen had gevraagd in verband met den prijs, waarop de voorzitter en de heer Ouwehand een bevredigend antwoord kon den geven, ging ook dit voorstel er bij ac clamatie door. Hierna kwam aan de orde een nader voorstel tot aankoop van domeingronden. In de vergadering van 2 Aug, werd beslo ten tot aankoop van domeingronden ten Zuiden van Katwijk aan Zee voor den prijs van f 1.25 per M2. tot een t-otaal bedrag van f31.718.35. Deze koop had plaats onder voorbehoud, dat aan de gemeente door het Rijk gratis in eigendom zou worden afgestaan, een strook grond, breed 16 Meter, deel van No. 10004, alsmede het No. 7941, noodig voor het doortrekken van het verlengde der Secretaris Varkevisserstraat naar de Van Meiskade. Tot dit laatste is echter de Minister van Financiën niet bereid, wel wenscht hij thans gratis in eigendom over te dragen, een strook grond, deel van No, 10-475, noo dig voor het doortrekken der Van Meis kade, tot aan de terreinen van het Zeehos. pitium, alsmede een strook, breed 5 Me ter ,tot verbreeding van het Vuurbaaks- pad tot 10 Meter, terwijl voor het overblij vende deel deT perceelen, 10004 en 7941, dus voor het driehoekig stukje grond ten Noorden der ontworpen Secretaris Varke visserstraat en voor het ten Zuiden van die straat gelegen gedeelte, alsmede voor den grond, noodig voor doortrekking van meer genoemde straat f 1 per M2. moet wor den betaald. Volgens berekening, zal dan moeten worden gekocht, ongeveer 12840 M2.tegen den prijs van f 1 per M2. De terreinen worden daardoor nog ruim f 6000 lager in prijs. Hoewel nog niet geheel voltaan, advi- seeren B. en W. thans toch tot aankoop te besluiten, alsmede tot het intrekken der bij het besluit d.d. 2 Augustus ji gestelde voor waarde, dat de grond, noodig voor doortrek king der Secretaris Varkevisserstraat gra tis aan de gemeente zouden moeten worden afgeslaan. De voorzitter licht dit voorstel toe en spreekt er zijn voldoening over uit dat men het zoover heeft kunnen brengen. Inderdaad is dit nu een zaak die in het economisch belang der gemeente mag worden geacht. De heer Wouda sluit zich bij de woorden van den voorzitter aan en spreekt de hoop uit dat nu ook spoedig zal begonnen wor den met de werkzaamheden tot het bouw rijp maken dezer gronden. Er zijn nu reeds een 150 lal werkloozen en dit aantal dreigt nog grooter te worden. De voorzitter stelt hem in dit opzicht ge rust en verwijst naar een volgend voorstel. Nadat ook nog andere leden hun voldoe ning over den koop hebben uitgesproken wordt het voorstel aangenomen. Met betrekking tot het voorstel tot ver koop van grond doelen B en W. mede. dat, door A. J Ouwehand, timmerman te Kat wijk aan Zee. in koop is gevraagd een per ceel bouwgrond, gelegen ten zuiden der Secretaris Varkevisserstraat. Het voorstel tot verkoop werd, nadat en kele vragen door den wethouder den heer Ouwehand waren beantwoord z. h. st. aan genomen. Ten slotte kwamen B. en W. met een voorstel tot afzanding, bestrating enz van de gronden ten zuiden van Katwijk aan Zee, waartoe straks besloten werd. B. en W. merken daarbij op dat daartoe ook behooren de gronden noodig tot doortrekking der Secretaris Varkevisserstraat tot aan de van Meiskade, waarna kan worden overgegaan tot het bouwrijp maken van de aangekochle gronden ten zuiden van Katwijk aan Zee. In de eerste plaats zullen de terreinen moeten worden geëgaliseerd, waarvoor B. en W. voorstellen, eene openbare aanbeste ding te houden; verder zal de Secretaris Varkevisserstraat moeten worden doorge trokken en van bestrating en rioleering worden voorzien. Het in exploitatie brengen der gronden zal in totaal een uilgaaf vragen van onge veer f 171.900, t. w.; Aankoop gronden 2 Augustus 1927 f31.715; aankoop gronden 28 November 1927 f12.840; egahseeren, afzeilen en be planten f72.500; bestraling en rioleering Secr. Varkevisserstraat f38.572; aankoop gronden van der Horst en Haasnoot f 5900; kosten voor gemeentewerf f2500; bestra ting en rioleering twee toegangswegen f8875, totaal f 171.900. B. en W. vroegen nu van den raad machtiging tot de uitvoering in verband met h?t bouwrijp maken van genoemde werkeiu Te zijner tijd zullen zij voorstellen op welke wijze tot dekking der uitgaven moet worden overgegaan. De voorzitter lichtte ook dit voorstel met opgewektheid, als zijnde, naar zijn meeniug, in menigerlei opzicht in het belang der ge meente toe, waarby verschillende leden zich aansloten. De heer Hueting zou gaarne wenschen, dat de bepaling in het bestek wordt op genomen, dat het werk wordt uitgevoerd door Katwijksche arbeiders, tenminste wan? neer andere gemeenten geen rancune-maat regelen nemen. Do voorzitter en ook de wethouder Ouwe- haDd stelden den heer Hueting in dit opzicht gerust. De heer Van Tongeren leidde zyn betoog in met de opmerking: beter duurkoop dan geen koop, en ziet in den aankoop, gepaaid aan het bouwrijp maken der gronden, in derdaad een gemeentebelang. Hij geeft mede in verband met de geschiedenis van Katwijk, allerlei wenken betreffende den bouw der eventueel te bouwen woningen. Hij zou wenschen, dat B. en W. een gevelwedstrijd uitschreven, opdat er ten opzichte van de architectuur ook iets goeds te voorschijn komt. In het slot van zijn betoog sluit hij zich bij den voorzitter aan, die op het aspect, dat in het voorstel ligt, had gewezen. De heer Van Duyn sluit zich met be trekking tot het nemen van de werklieden uit de gemeente aan bij dr. Hueting. Voor rancune-maatregelen behoeft deze niet bang te zyn. Andere gemeenten doen ook zoo. Maar hij wil nog iets verder gaan en vragen of de menschen ook een behoorlijk loon zullen krijgen. De heer Wouda kan zich met vele reeds gemaakte opmerkingen vereenigen Ook hij wil, zoo mogelijk, de Katwijksche arbeiders aan het werk stellen. De heer Ouwehand, wethouder, de ver schillende opmerkingen beantwoordende, zegt o.m., dat in de bestekken een clausule zal voorkomen, dat de aannemer in de eerste plaats Katwijksche werkkrachten zal moeten gebruiken, en wat het loon betreft daarvoor gelden de in deze gemeente vastgestelde bepalingen. Voor geschoolde arbeiders is het minimum-loon f 0.55, voor ongeschoolde f0.45 per uur. Dr. Hueting zou wel eenige inlichtingen willen hebben omtrent den pry's van den grond na bet bouwrijp maken. De voorzitter acht het niet raadzaam daaromtrent zich reeds vooraf te binden, wat verschillende leden toegeven. De Wethouder Ouwehand zegt ook dat daaromtrent behalve dan voor den bouw van de woningen door de Katwijksche Bouw- vereeniging nog niet9 definitiefs kon bepaald worden. Dit wil hij wel zeggen dat de ge meente blij mag wezen er zonder kleer scheuren af te komen. De gemeente heeft den grond veel te' duur moeten koopen. Voor de beste soort woningen zal de prijs niet beneden f 10 per M2 kunnen gaan. (Ee-nige verbazing). De heer Wouda zou willen dat men den voor werkmanswoningen bestemden grond bijv. voor f 4 zou verkoopen. De voorzitter raadt de heeren aan zich nu nog niet in speculatieve beschouwingen te verdiepen. De heer Van Duyn stemt den wethouder toe dat de prijs van f 1 per M2 veel te duur is als men bedenkt dat in Wassenaar nog beter gelegen gronden slechts voor f 0.35 zijn verkocht. Na nog eenig debat werd het voorstel aangenomen. Bij de rondvraag beantwoordde in een zeer uitvoerig stuk de wethouder der be drijven de he'er Kruyt de vragen bij de be handeling van de begrooting omtrent de gestie der lichtfabrieken gesteld. Hij gaf een becijfering over de financieele resultaten waaruit bleek dat deze bedrijven floreeren en steeds vooruitgaan waarvoor hij voornamelijk hulde bracht aan den direc teur den he'er Van Daalen die steeds nieuwe banen voor den afzet zoekt echter niet zoo als de heer Van Duyvenbode meent met voorbijgaan van de particuliere installa teurs Als er artikelen van de fabriek worden betrokken ontvangen de installateurs toch de provisie. Dit gold ook voor de radio-arti kelen. waarvan de he'er Van Duyvenbode sprak. Verschillende leden in de eerste plaal9, de heer Van Duivenbode voerden daarover nog het' woord, waarna de voorzitter nog eenige beschouwingen in het algemeen over de kwestie gaf en betoogde dat men de directie voor de verdere ontplooiing van het be drijf ook met betrekking tot de radio-ontwik keling eenigszins de vrije hand moest geven Daarna werd de vergadering op de ge bruikelijke wijze gesloten. KATWIJK AAN ZEE. Het Maasstad-Tooneelgezelschap «gaf in de Gemeentezaal gisteravond een opvoering van de „Twee Weezen", een drama in 8 tafereelen. Het publiek, dat in grooten ge tale aanwezig was de tweede rang was reeds lang voor den aanvang uitverkocht heeft zich best vermaakt, zooals uit de bij valsbetuigingen, die de debutanten na elk bedrijf ten deel vielen, ten duidelijkste viel op te maken. Toen dan ook aan het slot door den di recteur werd medegedeeld, dat hel gezel schip binnenkort met een blijspel terug zou komen, ging er een luid „hoera" op. Het stuk werd vlot gespeeld, doch een stukje muziek in de pauzes zou deze heel wat minder lang doen lijken. Binnenkort zal de vereeniging „Kat- wijksch Museum" een openbare vergade ring houden, waartoe wij thans reeds ieder een opwekken, deze te bezoeken. Een advertentie in dit blad zal den da tum nader berichten. LISSE. Jaarvergadering Lissesche IJsclub. De Lissesche IJsclub hield gisterenavond oen ledenvergadering in het café „De Nach tegaal". De belangstelling hiervoor was groot, on danks het feit dat de vergaderplaats zoover uit het centrum ligt. De leiding berustte bij den voorzitter den heer N. Matthijs, die de vergadering opende door alle aanwezigen hartelijk welkom te heelen en in het bijzon der de afgevaardigden en bestuursleden van de zusterafdeeling Sassenheim. De notulen werden onveranderd vastge steld. Uit het verslag van den penning meester bleek dat het bezit der vereeniging bestaat uit f 950.87. Een commissie bestaande uit de heeren L. W. A. van Wichen, J. v. d. Burg en K. van Riek onderwierp de bescheiden aan een onderzopk, en bevond de rekening accoord. Zoowel penningmeester als commissieleden werd dank gebracht Aan de orde kwam de bestuursverkiezing. Aftredend waren de heeren W. Goldberg, G. Wesseling en L. Nieuwenhuis, die bij accla matie werden herkozen. De voorzitter deelde daarop mede, dat de baanvegers tegen onge vallen zijn verzekerd. Ook ligt het in de bedoeling alle leden van den Z. II. B. tegen ongevallen te verzeke ren legen f 0.20 per lid. Een breedvoerige bespreking volgde op deze medewerking, Het bestuur kreeg te dien opzichte blanco man daat in de algemeene vergadering van den Z. II. B. Vervolgens werd mededeeling ge daan dat door de gemeente Lisse bij ijs 25 dagen één man zal worden gegeven tot on derhoud der banen. Bij ijs zal een gezamenlijke tocht worden gemaakt naar Warmond; aan hoofden van scholen zal mededeeling worden gedaan wanneer het ijs betrouwbaar is, op ver schillende plaatsen in de gemeente zullen in verband daarmede borden worden ge plaatst. Van de rondvraag werd geen gebruik ge maakt. Hierna werd overgegaan tot een gratis verloting. Een aantal prachtige planten wer den door het bestuur en een aantal andere artikelen werd door de verschillende leden disponibel gesteld. De verloting bracht f 114.45 op. Aan het slot bracht de voorzitter dank aan Notaris van Pelt en de vertegenwoordiging der pers, waarna men nog eenigen lijd ge zellig bijeen bleef. Verdronken. Gistermiddag viel het vierjarig dochtertje van den heer B. te Lisserdijk in de ring vaart. Ondanks het feit, dat er spoedig van alle kanten hulp opdaagde, mocht het niet gelukken de levensgeesten weer op te wek ken. De heeren D. Moolenaar en A. Marseille werden beiden herkozen respectievelijk als ouderling en diaken der Ned. Herv. Kerk. NOORDWIJK. Loop der bevolking. GevestigdM. Van den Engh, dienst bode van Oegstgeest, Breloftpark 28. Wed. E. J. Selbach, v. Tilburg, Voorstraat 20. E. E. Meenks, naaister, v. Rotter dam, Dr. Mr. W. v. d Bergst. M. C. Schoor, dienstbode, v. Koblenz, Duinweg 51. Th. H. J. Mozar en echtg.te, van Zeist, H. t. Duinstraat 1. Mej. D. J. Rijnsberger geb. Hoogendoorn, v. Gouda, Piekéstraat 26. A^ H. Brands, dienst bode, v. Harderwijk, Schoolstraat 36. D. Bos, v. Leiden, Atjehweg 2. Vertrokken: A. J. Brederode geh. met G. v. Loon ,n. Abenes, Hoofdstraat 305. S. Duindam, huisschilder, n Katwijk, Van der Vechtstraat 15. J Foppen, dienst bode, n. Harderwijk, Kerkplein 3, J. Verweij en fam., n. Batavia, Ned. O.-Indié. J. A. van Eoden, dienstbode, naar Noord wijkerhout. Wed. Luijben en fam., n. Amsterdam, Orteliusstraat 60 II.C. M. Kooijman, dienstbode, n. A.phen a d. Rijn Pr. Hendrikstraat 75. Wed. J. Busscher, n. Leiden, Korte Pieterkerkkoorstecg 4. G. C. Waasdorp, metselaar, n. Leiden, idem. W. A. Vrolijk, dienstbode, n. Noordwijkerhout, p.a. J. Vrolijk, Harde pad. Fl. van Roon, kruideniersbed., n. Zandvoort, Noordbuurt 5. NOORDWIJKERHOUT. Burgerlijke Stand. Geboren: Quirinus Petrus, Z. v. Q. War- menhoven en A. J. van Lierop. GeeT- truida Wilhelmina, D. v. Petrus H. Gecr- ling8 en M de Rijk. Petrus Adrianus Antonius Franciscus, Z. van A. J. Wijne- kus en M W. C. Oomes. Wilhelmus Petrus, Z. v. J. W. van der Klugt en A. Duivenvoorden. Abraham Hermanus, Z. van J Paschier en M. v. d, Niet. Pe- tronella Maria, D. v. J. Remmerswaal en G. A. A. M. Berkhout. Overleden: Joannes J. du Main 72 j., te RECLAME. Een schimmel vliegt de daken op, Springt over al die palen, Die, met wat draad van top tot top, De Radio binnenhalen. Hij springt er vroolijk overheen Den Sint in 't zadel dragend, Wel grijs van haar, maar groen van leön En steeds weer hooger wagend. Fn Zwarte Piet springt achteraan, Beluistert schoorsteen-galen. En vraagt, komt hij bij 'n stillen aan: „Wat moet 'k hier nederlaten?" Dan roept zijn meester: „Radio", 't Doet hen en ons genoegen. Dat heeft nu elk gezin van noö, Ook die er niet om vroegen; Maar wat zij houden jaar op jaar, En nimmer zal vervelen, Steeds 'n N. S. F. dus. beste waar Met puike onderdeelen!" Maar is de Sint zijn komst hier klaar, En zit hij weer in '1 Zuiden, Dan snakt hij nog het heele jaar Naar ITollandschc geluiden. En daarom denkt de slimme knecht: ..Eén toestel zal 'k bewaren. Dat. heb 'k d'nntenne aangelegd. Ook thuis ons vreugd zal baren." 1999 MARTIN VAN WOESIK. Vertegenwoordiger der N. S. F. voor Leiden en Omstreken ELECTRICITEIT GAS-MIT. v.h. DE VRIES STEVENS. Breestraat No. 24. Leiden. Amsterdam (St.-Bavo). Nictor A. Neve 38 j. te Rotterdam (St.-Bavo). Ondertrouwd: Willem Bol 61 j. en Bar- telina C. Pickliard. GehuwdAdrianus Warmerdam 24 j. en Adriana C. M. Koot 2-1 j. In overleg met pastoor Quant wordt hier opgericht een „Kerkwacht". Een groot aantal mannen verklaarde zich reeds be reid geheel belangloos tot de instandhou ding mee te werken. De heeren v. d. Weyden en De Win ter, doen een ommegang bij verschillende winkeliers alhier, ter verkrijging van aller lei Sinterklaas-versnaperingen. De zoetig heden vloeien rijkelijk en hierop worden op Sinterklaasavond minder bedeelde kin deren onthaald. Maandagmiddag werd de nieuwe mo torbrandspuit in tegenwoordigheid der au toriteiten geprobeerd De spuit werkte prachtig en bereikte heel gemakkelijk het haantje van den toren. Desnoods kan er ook gewerkt worden met twee stralen. De motor-brandspuit is geleverd door de firma Van der Ploeg te Apeldoorn. RUNSBURG. Denkt om het brandgevaar. Ter voorkoming van brandgevaar is in de bouwverordening voorgeschreven, dat in de schuren het houtwerk bij een fornuis moet voorzien zijn van asbestplaten van 2.40 Mr. breed, van den vloer tot aan de zoldering. Het fornuis behoort zoodanig ge plaatst te zijn, dat aan weerszijden een gelijke breedte van de asbestplaten uit steekt. De pijp, die behoorlijk op het fornui* moet sluiten, behoort te zijn van gegalva- niseerd plaatijzer, moet door den zolder door een krijtbus loopen, door het dak door een gegalvaniseerd ijzeren pan, en 90 c.M, boven het dak uitsteken. Waar bij onderzoek is gebleken, dat een groot aantal schuren niet aan deze voor schriften voldeed, en hierin na aanschrij ving geen verbetering is aangebracht, is thans ter zake een groot aantal processen- verbaal opgemaakt, terwijl hiermede zal worden voortgegaan, daar de verordening streng zal worden gehandhaafd. De omzet over het afgeloopen boek jaar van de Veilingvereeniging „Flora" alhier, heeft bedragen f 1.009.501.32. Het winstcijfer voor de vereeniging bedroeg f 24.973.82. Het onlangs aangebrachte slinger-ap paraat voor de tram, aan den Voorhouter*1 weg alhier, is door een paaT baldadige knapen vernield, waardoor dus de ver keersveiligheid in gevaar werd gebracht. Dank zij het ijverig onderzoefe van onzen gemeenteveldwachter W. van der Veen, mocht het gelukken de daders, J. van V. en J. van K. te ontdekken, die dus hun straf niet zullen ontgaan. Naar wij vernemen hoopt de afd. Rijnsburg van het Ned, Bijbelgenootschap Donderdagavond 8 December a.s., halfacht, een samenkomst te houden in de Christ Geref. Kerk. Ds. Hospers, Nederl. Herv. pred. te Noordwijk aan Zee zal dan spreken, terwijl door de afd. verzocht is aan ds. J. de Waard. Geref. pred. te Rijnsburg, den spie ker in te leiden. SASSENHEIM. De Christelijke Jongelingsvereeniging „Volg mij" alhier viert dezer dagen haar 25-jarig bestaan. Donderdag 1 December hoopt zij een her denkingsavond te houden in de Ned. Herv. Kerk, waar des avonds om 7 uur optreedt ds I. Voorsleegh van Gouda, voorheen le Katwijk a Zee, met hel onderwerp: „Stand vastigheid". VALKENBURG. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: L .Langeveld alhier en F. Lexis van Leiden Wederom werd een gift van f 25 ge collecteerd voor aflossing oude schuld van de Ned. Herv. Kerk.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9