ARDATH VIRGINIA 222 AGENDA. De beteekenls van den Engelsch - Russischen naijver. Wees verstandig Dinsdag. Bovenzalen Amicitia: Bazaar ten bate van het Leidsche Dierenasyl. Van halfdrie tot 5 en 711 uur nam. Ned. Leger des Heils (Beestenmarkt 34): Bazaar en tentoonstelling. 8 uur. Nutsgebouw: Protestvergadering tegen het optreden der Ned. regeering inzake de terreur in Indonesië. 8 uur nam. Nutsgebouw: Bijeenkomst der Ver. tot Bev. der Belangen van Slechthoorenden af.d Leiden en omstreken. Kwart over acht. Stadsevangelisatie (Morschweg 59)Bij bellezing. 8 uur. Stadszaal: Haarlemsche Orkeslvereeni- ging. 8 uur nam. Stille Rijn 1: Theosofische Ver.: Spr. de heer José Vigeveno over „Occultisme". 8 u. 15 nam. Vrije Evang. Gem.: Spr. de heer Se- vensma. 8 uur. Ka t w ij k-a a n-Z e e (Gemeentezaal) Spr. de heer Leenmans van Delft. O egstgeest (Rijngeesterstraatweg 6): Openb verg. Nat. Chr. Geh.-Onth. Ver. Halfacht nam. Zoeterwoude (Koorzaal Ned.-Rerv. Kerk): Bazaar. Van 7—11 uur nam. Woensdag. Bovenzalen Amicitia: Bazaar ten bate van hét Leidsche Dierenasyl. Van 1012, 25 en 711 uur. Leidsche Schouwburg: Fritz Hirsch Operette „Wie' einst im Mai". 8 uur. Stadszaal (groote zaal) Jubileumuitvoe ring „De Kleine Stom." Halfacht nam. Vergaderlokaal MorscliBazaar ten bate der Chr. School aan de Morsch. Van 26 en 711 uur nam. Wijkgebouw Langestraat 67—69: Spr. de heer J. A. de Ren. 8 uur nam. Zoeterwoude (Koorzaal Nod.-Herv. Kerk): Bazaar. Van 3—5 en 711 uur nam. Middelweg 28: Zitting der Commissie tot bestrijding van den woeker. Halfncgen tot halfticn namiddag. Donderdag. ITALIË. Nienwe Fransche gezant. Als nieuwe Fransche gezant te Rome is benoemd de Beaumarchais. ROEMENIE. Vintilla Bratianu leider der liberalen. In de zitting van het bestuur der liberale partij is Vintilla Bratianu bij acclamatie' tot voorzitter der partij gekozen Bratianu zette in een rede uiteen, dat het opbouwende program der liberale partij in zijn volle omvang gehandhaafd blijft. POLEN. Het parlement naar hnis. De Poolsche Landdag en Senaat zijn bij decreet van den Staatspresident ontbonden, aangezien hun zittingsduur is afgeloopen. Een eereraad. welke aangewezen was om de aangelegenheid van Korfanty te onder zoeken. in verband met de betalingen van de Oost-Opper-Silezische fabrieken om zijne couranten in het leven te houden, heeft als zijn oordeel uitgesproken dat deze dingen niet met de waardigheid van een volksver tegenwoordiger overeen te' brengen zijn. CHINA. Twee tegenspraken. Maarschalk Tsjang-lso-lin ontkent offi cieel, dat hij zich tot keizer wil laten uit roepen. Voorts wordt tegengesproken dat Tsjang-kai-sjek vermoord is. BUITENLANDSCH GEMENGD. VERDUISTERING. De districts-schoolopzicner Grimmer uit het Silezische district Lissau is wegens om vangrijke verduisteringen te Berlijn gear resteerd. De ontrouwe ambtenaar had Vrij dag zijn woning te Greifswald verlaten en zijn hoed naast een groot gat in het ijs van een vijver gelegd Deze voorgewende zelfmoord heeft de recherche «chter niet misleid. Hij heeft ccn volledige bekente nis afgelegd. AARDBEVING IN SERVIË. Volgens een bericht uit Mostar is van nacht een ernstige aardbeving waargeno men. In enkele plaatsen is vrij groote schade aangericht. door GUGLIELMO FERRERO. Hoe groot en hoe talrijk ook dc verande ringen mogen wezen, welke de wereld oorlog heeft te voorschijn geroepen, toch zijn zij nog niet zoo omvangrijk als de omwentelingen, welke hun oorzaak vinden in dc Russische revolutie. Want in zekeren zin heeft de Russische revolutie onze pla neet volkomen uit haar evenwicht ge bracht Wanneer men zich deze verstoring van het evenwicht niet klaar bewust is, kan men geen begrip krijgen van den te- genwoordigen toestand der wereld. Na het jaar 1848 of liever gezegd: na het jaar 1853, en na den Krimoorlog werd Rusland een element van onrust en onbestendigheid in Europa. De Krim-oor- log wa9 een gebeurtenis van veel grooter beteekenis, dan in den regel wordt aange nomen, want al schenen de onmiddellijke gevolgen van dezen oorlog ook van weinig belang, toch wa9 het deze krijg, welke leidde tot een breuk in den, in het jaar 1815 herstelden onderlingen waarborg der monarchiön van Europa, omdat hij de Habs- burgers van de Romanofs scheidde. Zooals bekend, was de houding van Oostenrijk tijdens den Krim-oorlog zeer onzeker. Niet alleen deed Oostenrijk niets om Rusland te hulp te komen welk land toch zijn redder was in den nood in het jaar 1848 door het ingrijpen in Hongarije maar men dacht op een zeker tijdstip in Weenen zelfs er over van de gelegenheid gebruik te maken om Rusland aan le vallen. Deze houding heeft het Hof van Petersburg nooit vergeten cn ook nooit-vergeven. Vervuld van wrok legen Oostenrijk, en geprikkeld door den smaad, welken Turkije met behulp van Frankrijk, Engeland en Piemont het land hadden doen ondergaan, vond Rusland dc politiek uit der bevrij ding van de Slavische volken" die onder Turksche en Oostenrijksche heerschappij stonden. Terwijl het land zich opwierp tot beschermer van deze volkeren, zette Rus land hun streven naar onafhankelijkheid en vrijheid aan. Dit was wel een zeer han dige politiek om de tegenstanders te ver zwakken. maar Europa ^erd daardoor meer dan 50 jaar lang in onrust gebracht. De onrust op den Balkan, in de tweede helft van de 19e eeuw, die tot den wereldoorlog leidden, is een vrucht van deze politiek. In Azië daarentegen was Rusland in de halve eeuw vóór den wereldoorlog een ele ment van bestendigheid, waarvan de be teekenis eerst aan het licht trad nadat de oud-Russische staat als zoodanig verdwe nen was Het leger van Rusland, veel meer dan de vloot van Engeland, hield vóór den oorlog de groote stalen van Azië, voorna melijk Turkije, Perzië en China, in rust. Deze landen waren wel niet tevreden met hun regceringsvorm voor het binnenland, en ook niet met hun politieken toestand tegenover het buitenland, maar zij waag den het foch niet, al le koene revolution- naire omwentelingen lot stand te brengen, of een verandering van hun internationa len toestand te beproeven, want zij waren bevreesd voor den Slavischen kolos, die hen van uit het Noorden bedreigde. De po gingen vóór 1914 om in Perzië een omwen teling te veroorzaken vonden, dank zij het ingrijpen van Rusland, steeds een spoedig einde. De Turksche revolutie van 1908 en de Chineesche van 1911 waren eveneens zeer tam, juist uit angst voor Rusland. Het land, dat het meest profiteerde van dezen toestand, was Engeland. Tot aan de Russische revolutie toe bestond er in alle Aziatische staten een Engelschgezinde partij, alléén omdat er toen voor geheel Azië een Russisch gevaar bestond. De macht van Engeland werd in de subtiele berekeningen der Oostersche politici ge plaatst als een tegenwicht tegen Moskou, en Engeland trok daaruit, zonder grooten eigen inzet, veel voordeel. Nu heeft zich en dat is een der eigen aardigste uitwerkingen der Russische revo lutie het blad omgekeerd. Voor Europa is Rusland niet meer een element van ern stige verontrusting, maar in plaats daar van is het een element van onrust voor Azië geworden. De regeering van Moskou heeft overal in Europa beproefd, revolutionnaire onrust tc voorschijn te roepen maar zonder bemer- kenswaardig resultaat. De staten van Mid den- cn West-Europa zijn te zeer geculti veerd, te dicht bevolkt, te verlicht, tc zeer gewend aan regeeringsvormen op den grondslag van vrijheid en wet en te nauw met elkaar verbonden, dan dat zich in een van die Staten een regeering zou kunnen opdoen in den trant van e. welke zich van Rusland heeft meester gemaakt. Het communistische gevaar is een vreesaan jagend spook, waarvan bepaalde partijen in alle landen zich gaarne bedienen, maar in werkelijkheid heeft het in de meest vooraanstaande landen van Europa, en daar waar de regeerende partijen gezond verstand en moed hebben behouden, nooit bestaan. De dictatuur van het proletariaat en de leer. waaruit deze dictatuur afstamt,, hebben Rusland veel meer geïsoleerd dan alle diplomatieke manoeuvres der groote staten in het Westen. Rusland is thans builen staat, cn dat zal het nog lang wezen om op Europa, ja zelfs op het Slavische Europa, uilwerking te oefenen. Daarentegen is Rusland in Azië een zeer werkzame faclor van de omwenteling ge worden. Het bloot verdwijnen van het Rus sische Rijk. d w. 7. de ineenstorting van de continentale macht welke macht tot aan het jaar 1914 Azië in vrees gevangen hield, wn* voldoende om het streven naar onaf hankelijkheid en de latente revolutionnaire krachten van het Aziatische continent tot uiting te brengen. In Turkije, in Perzië in China, in Japan overal is na 1917 de Engelschgezinde partij verdwenen Bevrijd van de vrees voor Rusland, wilden de Azia tische volken niets meer weten van den invloed van Engeland Japan heeft hel ver bond met Engeland niet meer vernieuwd en heeft toenadering gezocht tot Rusland. Turkije heeft de monarchie, het sultanaat I en het kalifaat afgeschaft en is nu een na tionalistische republiek geworden. Perzië heeft van dynastie gewisseld. De Chinee sche revolutie heeft een geweldigen bur geroorlog ontketend, waarvan men de ver nietigende uitwerking nog niet kan over zien. In Indië heerscht een bedekte onrust, welke niets goeds belooft. Langzamerhand heeft de Russische re geering zich meester gemaakt van de, door de ramp van der wereldoorlog ontketende, wild werkende historische krachten. Even als de czarenregeering vroeger in Europa de Slavische volkeren tegen Oostenrijk en Turkije opzette, zoo zet de bolsjewistische regeering thans de Aziatische volken tegen Europa en tegen Engeland op en zij onder steunde hen naar de mate harer krachten in hun oproerigheid. In zekere kringen is men geneigd, de beteekenis van den Russischen invloed in Azië te overschatten. Men gaal daarbij zoo ver, dat men in de Chineesche revolutie niets anders ziet dan een duivelsch werk van Moskou. In werkelijkheid blazen de Russen in Azië een vuur aan. dat anderen, zonder het te weten, reeds lang te voren hebben ontstoken. Maar indien de Russen den Aziatischen chaos al niet hebben ge schapen, zij doen toch alles om hem te vergrooten en ten nadeele van de overige Europeesche machten uit te buiten. De Russische revolutie is overal buiten Europa in Azië, in Afrika, in Amerika, de onver zoenlijke vijandin van Europa. Dat is een noodlot, waarvan Europa de diepste oor zaken moet begrijpen, wanneer het onver schrokken en zonder zelfbedrog het daarin vervatte gevaar wil tegemoet treden. Het is geen satanische lust in het kwade, welke het bolsjewistische Rusland er toe drijft, de macht van Europa in de wereld te vernietigen, maar een soort zedelijke noodzakelijkheid. Wereldoorlog en revolu tie hebben het Russische Rijk uit elkaar gerukt. Groote deelen van het Rijk hebben zich losgerokl van de vroegere gecentrali seerde czaristische eenheid-, de overheer- sching van de Russen over de volken van andere nationaliteit heeft opgehouden; wat van het oude Rijk nog overbleef, is niets meer dan een confederatie van republieken van verschillende nationaliteit. Van de mi litaristische macht van het Rijk onder Pe ter den Groote is nog slechts een schaduw overgebleven. Dat is een vreeselijke ramp, waarvoor het absolutisme der czaren in de eerste palats verantwoordelijk is. Maar de revolutie harerzijds heeft de ruïne voltooid en dóArvan leeft zij. Daar zij evenwel de ruïne heeft voltooid en daarvan leeft, moet nu ook de revolutie bewijzen, dat de ruïne geen ruïne is maar het begin van een nieuw tijdperk, dat de ineenstorting van het Russische Rijk een roemrijke gebeurtenis is voor Rusland en voor de gehecle wereld. Dat zou dan de be sliste rechtvaardiging wezen van de revo lutie. Hoe kan evenwel de ineenstorting van het Rijk en van de Russische macht leiden tot een roemrijke en gelukkige ge beurtenis voor de Russen, tenzij men aan toont, dat tegelijk met het Russische ook de andere Rijken gevallen zijn, dat met de Russische ramp de crisis van elk Euro- peesch imperialisme gekomen is, en dat wij eeii tijdperk ingaan waarin geen onder worpen volken meer bestaan, indien de wereld vervalt in een aantal staten, die alle onafhankelijk, alle vrij, alle gelijk zijn. Dit is de oorzaak, waarom het bolsje wistische Rusland op eens werd bezield met zulk een heilig vuur, om de Aziatische volken te bevrijden, en waarom het overal, waar het maar kan, de grondslagen van de Engelsche ovcrheersching ondergraaft. Een ramp, welke het Engelsche Rijk zou tref fen, zou de zoetste troost wezen voor den Russischen trots, waaraan de vernede ringen en teleurstellingen van den oorlog en van de revolutie knagen. Het lot der beide op elkaar naijverige Rijken schijnt door een geheimzinnig noodlot aan elkaar gebonden te wezen. Toen zij beide nog machtig waren, hielpen zij elkaar weder- kcerig indirect, ofschoon zij elkaar bestre den. nu. terwijl een van de twee gevallen is. sleept het eene Rijk het andere lang zamerhand naar zijn verderf. Op dezen grond lijkt het mij weinig waarschijnlijk, dat Engeland en de andere Europeesche landen met de middelen der diplomatie in staat zou wezen. Rusland af tc brengen van zijn actie in Azië. Om dit doel te bereiken, zijn de diplomatieke mid delen niet voldoende; daartoe zou een oor log noodig wezen. Maar wie in Europa kan thans er aan denken, tegen Rusland, hoe zwak het ook wezen moge, -oorlog te voeren DB VROUWEN- EN KINDEREN-HANDEL. GENEVE, 29 Nov. (V.D.). De commissie van deskundigen, die het vraagstuk van den handel in vrouwen en kinderen heeft be studeerd, heeft thans het tweede gedeelte van haar rapport over den omvang van dezen handel vastgesteld. De commissie heeft naar aanleiding van door verschil lende regeeringen gemaakte opmerkingen de noodig geachte wijzigingen aangebracht. Het rapport met de daarin aangebrachte wijzigingen zal aan den Daad van den Vol kenbond. die de volgende week bijeenkomt, worden voorgelegd. HET CONFLICT POLENLITHAUEN. WILNA, 29 Nov. (V.D.) In een R.-K. Ie Swiencane bij Wilna heeft gisteren een heftig incident plaats gehad. Een gedeelte van de aanwezige Lithaucrs stelde den risch dat de preek in de Lithausche taal zou worden gehouden. Het kwam tot heftige too- neelen. waardoor de dienst gestoord werd. De Poolsche politie arresteerde vijf Lithau sche geestelijken. COMPLOT IN PORTUGAL. PARIJS. 29 Nov (Belg. Tel, Ag.) Naar de ..Petit Parisien" ui Lissabon meldt, is te Coïmbra een revoloiionnair complot ont- 1 RECLAME. Bons moeten uit de lengte of de breedte komen. Prefereer daar om de 100% kwaliteit van 10 VOOR \tïC- I, 1329 dekt; een groot aantal verdachte personen werd gearresteerd. CREDIET AAN RUSLAND. MOSKOU, 29 Nov. (Belg. Tel. Ag.) Vol. gens het Russ. Tel. Ag. is tusschen de sovjets en een Amerikaansche groep een contract getcekend voor het toestaan van j een krediet van 40 millioen dollar, voor de reorganisatie van het syndicaat voor de me taalnijverheid, in Mahavha (Don-gebied). UIT ROEMENIE. BOEKAREST, 29 Nov (Belg. Tel.-Ag.) Vintilla Bratianu heeft aan de nationale boerenpartij concrete voorstellen tot sa menwerking gedaan. BOEKAREST, 29 Nov. (V. D.). Vintilla Bratianu verklaarde tot een werkelijk ver. bond met de politieke partijen te willen komen en daarvoor alle mogelijke offers tc willen brengen, die in het belang zijn van de natie. Hij voegde hieraan toe, dat hij niet zal toeslaan dat opnieuw een pe riode van opwinding in het land zal ont staan. Deze laatste woorden van Bratianu zouden, naar gemeld wordt, wijzen op zijn voornemen, om, wanneer de onderhande lingen over de samenwerking niet slagen, het parlement le ontbinden en nieuwe ver kiezingen uit te schrijven. EEN VERKLARING VAN SENATOR BORAH BOEDAPEST, 29 Nov (V.D.) De voor zitter der commissie voor buitenlandsche zaken uit den Amerikaanschen senaat, se nator Borah heeft aan den correspondent van het blad ,,Az Est" verklaard, dat het verdrag van Trianon in de eerstvolgende ziling van den senaat zal worden besproken. Het verdrag heeft z.i. een uitgebreide ge vaarlijke zone in het leven geroepen. Borah zou volgens den correspondent de actie van Lord Ilolhennf-re zeer juist vinden. TERREUR IN CHINA. LONDEN, 29 Nov. (Reuter). Naar aan de Londonsche bladen gemeld wordt aan de kuststreken ten oosten van Canton een ter reur uitgeoefend. De Rooden zouden onge veer duizend personen hebben vermoord, terwijl ontevreden stakers van Canton een dertigtal huizen zouden hebben in brand gestoken. VLIEGONGEVALLEN IN AMERIKA. DALLAS (Texas 28 Nov. (N. T. A. draadl.) Op het nabij de stad gelegen vliegterrein zijn heden bij een oetenvlucht twee leer ling-vliegers doodgevallen. UNIONTOWN (Penns.) 28 Nov. (Reuter). In de bergen zijn twee vliegers dood bij hun machine gevonden. Waarschijnlijk kregen zij een motordefect en zijn zij van ontbering omgekomen. SPOORWEGONGELUK IN ROEMENIË. WEENEN, 29 Nov. (V.D.) De Neue Freie Presse meldt uit Boekarest dat gisteravond op het station Titu een ernstig spoorweg ongeluk heeft plaats gehad. De sneltreinen uit Timesvar en Boekarest reden even nadat de exlratrein met de Koninklijke familie uit Florica waar de teraardebestelling van Bratianu had plaats gehad was aangekomen, in het station op elkaar in. Be botsing was zoo hevig, dat heide loco motieven en zes wagons groolendeels ver nield werden. Twee personen werden onmiddellijk gedood en er zijn vele gewonden, waarvan zes ernstige. HET SPOORWEGONGEVAL IN CANADA. OTTAWA, 29 Nov. (Reuter). Het totale aantal dooden van het afgeloopen Zondag plaats gehad hebbende spoorwegongeluk, bedraagt vijf, waaronder de Nederlander Kenkelaar cn de Hamburger Friedrich I Rischur. Een twaalftal gewonden werden naar hei gasthuis te Toronto gebracht. De meeste van hen zijn Poolsche en Central-Europee- sche emigranten. VERZET IN EEN HONGAARSCHE GEVANGENIS. AVEENEN, 29 Nov. (V D Volgens een bericht van de ,,Arheiterszeitung" uit Boe dapest, heeft aldaar hedenmoigen m net tuchthuis een opstand van de politieke gevangenen plaats gehad. De gevangenen I 2-1 Bovenzalen Amicitia: Bazaar ten bato van het Leidsche Dierenasyl. Van 1012, 2—5 cn 711 uur. Nutsgebouw: 213e verg. der Ver. tot Bev. der Bouwkunst. Spr. ir van der Wal, over de Zuiderzeewerken. 8 uur nam. Oosterkerk: Zendingsbidstond. Spr. ds. S. van Dorp, van Den Haag. 8 uur nam. Stadszaal (grootezaal)Viool-recital. Cecilia Hansen. 8 uur. Vergaderlokaal Morsch: Bazaar ten bate der Chr. School aan de Morsch. Van 2—6 en 7—11 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 28 Nov. a.y. lot en met Zondag 4 Dec. waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9, telefoon 807. Bij de in Mecklenburg gehouden verkie zingen voor de gemeenteraden heeft de rechterzijde in Neustrelitz en Wismar een gevoelige nederlaag geleden, terwijl in de kleinere gemeenten de toestand vrijwel on gewijzigd bleef. Te Wismar veroverden de sociaal-democraten en de communisten de absolute meerderheid. Te Neu-Strelitz houdt de eerste communist zijn intocht in den raad. Hóe gevoelig de door de rechterzijde en in het bijzonder door de Duiusoh-nationalen bij de in Bronswijk gehouden verkiezingen voor den landdag geleden nederlaag is, b ijkt uit de volgende otlicieele resu.titen, waarin de vergelijkende cijfers van de verkiezingen var. 1924 toegevoegd zijn. Gekozen werden: Sociaal-democraten 24, vroeger 19; Duitach-nationaI?n 5, vroeger 10; uuitsche volkspartij 8, vroeger 9; eco nomische vc-reeniging 4, vroeger 4; demo cratische partij 2, vroeger 2; communisten 2, vroeger 2; nationaal-socialisten 1, vroeger 1; Welfen 9, vroeger 1; centrum 0, vroeger 0; huis- en grondbezitters 2, vroeger 0; partf' voor volksrecht 0, vroeger 0. 85 pet. der kiezers brachten hun stem u.t, ongeveer evenveel als in 1924. FRANKPITK. De credieton voor oorlog. De credielen, voor de oorlogsbegrooling gevraagd, bedragen in totaal 6 milliard 778 millioen of wel een verhooging van 1 mil liard 172 millioen in vergelijking van het vorig jaar. toen de verhooging van soldij en traktementen nog niet in werking was ge treden. terwijl een vermindering van onder meer 96 millioen door bezuinigingen is ver kregen, zoodat de feitelijke vorhooging. in totaal 844 millioen bedraagt Van die 84-4 millioen is 207 millioen noo dig voor nieuwe verhoogingen voor de be roepsmilitairen. de rest voornamelijk voor de uitbreiding van de garde republicaine, die vooral politiedienst doel. He» effectief zal worden teruggebracht van 593.000 man op 510.000. doordat voot- taan de recrulen eerst op zullen komen als het 21sle jaar voltooid is. Het aantal offi cieren wordt van 30.000 op 28 000 gebracht. De effectieven van Marokko en de I^evant worden teruggebracht van 70 000 op 67.000 en van 14.900 op 14 600, terwijl door de creatie van een speciale gendarmerie' de be zetting van het Saargebied van 3100 man op 800 wordt teruggebracht. In hel effectief van 540 000 man zijn 103 000 Noord Afrikaansche kleurlingen. 50.000 uil de andere koloniën, begrepen, terwijl het vreemdelingenlegioen 16000 man telt. De gendarmerie telt 32.000 man. DE KRUPP-FABRIEXEN. Naar „Central News" uit Keulen ver neemt heeft men besloten de enorme fa brieken van Rrupp te Essen te sluiten en het bedrijf der maatschappij in haar fa brieken te Rheinhausen te concentreeren. Onder de fabrieken te Essen, die in de dagen' voor den oorlog ongeveer aan 40.000 man werk verschaften, bevindt zich ook die, waar de Dikke Bertha's cn ander zwaar oorlogsmateriaal werden vervaar digd. Overeenkomstig de voorwaarden vod het vredesverdrag van Versailles, werden de groote fabrieken te Essen ingericht voor de fabricage van landbouwmachines, auto mobielen, en tal van andere artikelen, waaronder schrijfmachines en zelfs stalen valsche tanden. Het is echter gebleken, dat deze omvangrijke fabrieksinrichtingen veel te idgebrcid waren voor de vredes- pioductie. Krupp heeft onlangs een groote leening opgenomen in verband met de reorganisa tie van de fabriekenccn groot deel hier van zal, naar verluidt, worden aangewend voor do oprichting van nieuwe hoogovens te Rheinhausen. INBRAAK IN EEN JUWELIERSZAAK. Zondagnacht „bezochten" inbrekers een juwelierszaak in de Tauentzeinstraase te Berlijn en maakten juweelen ter waardo van 5C.000 Mark buit. TRAMSTAKING GEËINDIGD. De tramstaking in Egypte is geëindigd. Op welke voorwaarden wordt niet gemeld. DE FRANSCHE ONDERZEËER GEREED. De Fransche onderzeeër ..Morse" heeft, naar nader blijkt, tusschen het eiland Ma jorca cn de Spaansche kust averij aan het roer gekregen. Het kabelschip „Exnile Baudot" heeft zich er heen begeven cn draadloos gemeld, dat het mot de „Morse" op sleeptouw, op weg is naar Majorca. GROOTE BRAND IN HET AMCERGEBIED. Uit Moskou wordt gemeld, dat in het dorp Iwanowka in het Amoer-gebied een hevige brand heeft gewoed. Zestien boer derijen werden in de asch gelegd. Ze9 vrouwen zijn in de vlammen omgekomen. HULP, DIE UIT DE LUCHT KWAM VALLEN. Mejuffrouw Howe, de onderwijzeres van het dorp Ninilichic op het afgelegen Cook Island, 115 mijl van Aushorage in Alaska gelegen, had zich Donderdag bij het schoon maken van een geweer, dat plotseling af ging verwond. Hulp was er op het eiland voor haar niet te vinden en daarom seinde zij draadloos naar Auchorage om hulp. Anchorage verzocht aan Seldoria, de dichtstbij zijnde haven om het meisje met een boot af te halen, maar er stond zoo'n storm, dat geen enkele boot uit durfde varen. Toen zijn de vlieger Russell Mer rill en dr. Haverstork per vliegtuig uitge rust met ski's, naar Cook eiland gegaan, waar zij op een meer nab'j het dorp neer streken. Per hondenslee brachten zij de gewonde in het vliegtuig, en ondernamen vervolgens de terugreis. Zij zijn behouden te Auchotage aangekomen. WEER EEN FOORT VRIJSPRAAK. De Russin Anna Rabitcheff. die op 10 Aug i I eon oppasser in hot sovjet consu laat te Parijs doodschoot, is deswege tol twe'e jaar gevangenisstraf, voorwaardelijk, veroordeeld.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2