68a<* JAARGANG ZATERDAG 26 NOVEMBER 1927 No. 20768 EERSTE BLAD. QFF1CIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. OVERWEG e=c4 If l Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiên uit LeideD en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT! Voor Leiden per 8 maanden ƒ2.85. per week ƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd lijn, per week 0.18 Franco per post 2.36 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIJF bladen benevens de Kindercourant HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden: Gezien het verzoek van: a. de N.V. Fabriek van Verduurzaamde Levensmiddelen v.h L. L. Nieuwenhuizen, om vergunning tot het uitbreiden van de fabriek voor verduurzaamde groenten in het perceel Morschweg No. 60. kadastraal be kend Gemeente Leiden, Sectie L. Noa 1213. b. J. A. Speel om vergunning tot het uit breiden van de broodbakkerij in het perceel Maarsmanssteeg No 2, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectio G No. 164-. c. de N.V. Boekdrukkerij v.h. L. van Nif- terik Hzn., om vergunning tot het uitbreiden van de boekdrukkerij in het perceel Kaiser- straat No 9 en Kolfmakerssteeg Nis. 1012, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie F. No. 1277. Gelet op de arti 6 en 7 der Hinderwet; Geven kennis aan het oubliek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag, den 10 December e.k. des voormiddags te half elf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op ves tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 26 November 1927. 18-16 TENTOONSTELLING DER L. A. F. V. Lezing van Franz Ziegler over „Stroomingen ip de Fotografie". Gisteravond hield de heer Franz Ziegler uit Den ITaag in de voorzaal van Amicitia een voordracht met projectie over .Stroo mingen in de Fotografie". Na het bestuur der L. k. F. V. met de herdenking van het vijfjarig bestaan der Fotoclub gelukge- wenscht te hebben, ving spreker aan met er op te wijzen, dat wij on deze tentoon stelling de alleroudste en ook de modernste foto's vertegenwoordigd zien. Dank zij de wetenschap zijn er geweldige vorderingen gemaakt. Van de Daguerreotypen kwam men tot de natte en de droge platen en ten slotte tot de filin. Spreker herinnerde aan hetgeen Kodak voor de amateurs heeft ge daan door het fotografeeren te vereenvou digen tot een ,;Druk op den knop en de rest doen wij". Zoo werden amateurs bij duizenden gevormd en de vakfotografen konden van hen leeren, hoe personen en groepen vrij en natuurlijk waren op te nemen, hetzij buiten of in eigen interieur. Wat is de karakteristiek van de foto, waardoor ze zich van ets of leekening on derscheidt? Het eigenaardige van de foto ligt voornamelijk in het groot aantal hatf- tonen, die door de glanzende papieren en vooral de kooldruk zoozeer lot hun recht komen. Het zal een ieder opvallen, dat deze procedé's op de tentoonstelling niet te vinden zijn. De kunstfotografen zochten naar andere middelen en vonden die in de vrije prooédé's als verf- en gomdruk, waar bij de halftonen onderdrukt kunnen wor den. Bij dit zoeken naar middelen om uit drukking te geven aan hetgeen zij gevoelen, gaan enkelen als, Quedenfeldt of Berssen- brugg? wel eens wat te ver. Vooral het on geschoolde publiek staat hier hoofdschud dend tegenover. Het gevaar ligt hier, dat men zich zóó ver van de fotografie verwij dert, dat men evengoed penseel of krijt Ier hand kan nemen. Het barakter van foto verdwijnt en lens en camera zijn eigenlijk overbodig. Volgens spr. kan men met de moderne middelen genoeg bereiken, zon der tot deze uitersten te behoeven over te gaan. Spr. lichtte dit met een groot aantal lantaarnplaatjes nader toe. Een warm ap plaus dankte hem voor zijn boeiende voor dracht. Hedenavond vanaf acht uur zullen in de voorzaal demonstraties gegeven worden van broomverdruk, vergrooten, het maken van lantaarnplaatjes en gaslichtafdrukken, voor ieder, ook niet-bezoeker der tentoonstelling, vrij toegankelijk. DIPLOMA GEOEFEND ZWEMMER(STER). Het diploma der Leidsche Zwemclub (ge kleed zwemmen 90 M. borst en 30 M. rug) is in den afgeloopen zomer behaald door de zwemsters: Gr. Bruggeman, M. Gaasterland, G. M. v. Noort, J. D. Thierry, F. Mater, F. H. v. Noort, H. C. Briejer, N. J. v. Geer, G. Bor- gerding, R. J. M. Schrijvers, J. A. A. Polder vaart, M. C. Goddijn, J. C. Borgerding, J. A. Horning, J. J. P. Zaaijer, M. Garnade, E. II. W. Bots, A. v. d Meer, H. E. G. Rückert, A. G. de With, M. N. v. Ingen, H. BeenBral len, G. A. de With, J. Pas9ierTegelaar, T. v. Bockel, J. M. v. d. Nat, M. H. Vooys en J. W. Omtzicht. En de zwemmers: W. N. Eroekhuizen, H. L. Welboren, K. Hellman, A. Hansen, H. Zandbergen, A. den Heyer, J. G. Crabben- dam, G. C. Verhey v. Wijk, W. Storm v. Leeuwen, H. Zierfuss, A. J. J. Duindam, P. J Schrijvers, P. J. v. Zijp, H. A. M. Walen kamp, J. H. Grosse Stüve, J. W. J. Verhey v. Wijk, J. II. Eilders,' E. Bosschieter, H. G. Holtz, P. A. Harleveld en D. J. Chrisliaansc. HET CONTROLEEREN VAN SNELHEDEN. De Waltman-Sirkskijker. Door den heer J. M. Waltman, inspecteur van politie te Den Haag, is, in samenwer king met dr. J. F. Sirks, verificateur van 's Rijks Zee-instrumenten, verbonden aan het Instituut alhier, een kijker ontworpen en geconstrueerd, die het meten van snel heden van auto'3 zal moeten vergemakke lijken. Een politie-man kan zich langs den kant van den weg eenigszins verdekt opstellen om voorbij-redende auto's te controleeren. Hij doet zijn kijker, die van bescheiden formaat is en waarvan de prisma's op een bijzondere wijze zijn vervaardigd, voor het oog. Naast het beeld van de naderende auto mobiel. dat rechtstreeks op het objectief ver schijnt, komt nu het „verschoven beeld" van dezelfde auto, door het prisma gewor pen. De kijkhr is nu zoo geconstrueerd, dat wanneer het beeld en het verschoven beeld elkaar raken (de middelpunten der banden) de auto op een afstand van 130 M. van den waarnemer is Op dit moment zet d© waarnemer een stopwatch, welke aan den kijker is beves tigd, in werking. Door een revolverschijf om te draaien worden de twee boven aange duide prisma's vervangen door twee andere. Weer let de waarnemer op, wanneer de twee beelden elkaar raken. Op dat moment zet hij zijn stop-watch buiten werking. Dan is de auto nog 30 M. verwijderd. De chrono meter geeft nu aan in hoeveel seconden de auto 100 M. afgelegd heeft. Is deze snelheid grooter dan de maximaal toelaatbare, dan heeft de politieman nog tijd genoeg om den overtreder te doen stoppen. Als grondslag voot de berekening is de spoorwijdte (ai- stand middelpunten der banden) genomen, welke men ongeveer aan 90 pCt. der auto's gegeven heeft (1.4-5 M.) Om de snelheden van onbekende merken of van zeer groote of bijzonder kleine wa gens met dezelfde nauwkeurigheid te kun nen vaststellen, is een tabel ontworpen, welke de politieman in dat geval na den vermoedelijken overtreder te hebben laten stoppen kan raadplegen. Het toestel bevat een dagkijker en een nachtkijker. Met een nachtkijker kan men bij avond de snelheden conlroleeren. Als basis heeft men dan de koplichten der auto's. Men verwacht ook dat deze kijker eenige preventieve werking zal hebben. Men kan snelheden van 1290 K.M. per uur controleeren. De bediening van den kijker is eenvoudig. Inspecteur Waltman heeft met dezen kij ker een proces-verbaal opgemaakt tegen een ingenieur, die de snelheidsgrens overtrad. Deze zaak is dezer dagen voor het Haag- sche kantongerecht behandeld. De kantonrechter besliste, dat een deskun dig onderzoek naar den kijker noodig was. Als deskundigen werden benoemd de pro fessoren Keesoiri en de Haas van de Leid sche universiteit, die als zoodanig beëedigd werden. Naar aanleiding van dit rapport zal de rechter beslissen of de Waltman-Sirkskijker als wettig bewijsmateriaal geaccepteerd kan worden. DE BIOSCOPEN. Het programma in het Luxor-theater staat deze week geheel in hel teeken van de vroolijkheid. Reeds voor de pauze wor den de lachspieren danig in beweging ge bracht door de film „Ik ben niet bang". De dolle geschiedenis van een jongeman, die niet in een auto kan rijden of hij krijgt een ongeluk, zoodat hij ten einde raad be sluit zijn leven lang niet meer in een auto plaats te nemen. Maar als z'n aangebedene door een stel letje schurken per auto ontvoerd wordt, is hij wel genoodzaakt zijn vrees te overwin nen en zijn moed wordt beloond. Hij weet de schurken te achterhalen en zijn aan staande veilig in de armen van haar vader enzijn eigen terug te voeren. Lya en Wolff zorgen daarna op het too- neel voor de noodige sensationeele ontspan ning. Hun uitstekende acrobatiek verdient onze vólle bewondering. Na de pauze draait ten slotte een verfil ming van de operette „Die tolle Lola". In den reeks van operettes, welke door de Ufa reeds verfilmd werden, neemt „De dolle Lola" een vooraanstaande plaats in. De handeling wordt op het witte doek uitstekend weergegeven; het spel der hoofd personen, vooral van Lilian Harvey in de BINNENLAND. Zilveren jubileum van de aid. Leiden van den Nederl. Bond van Overheidspersoneel. (2e Blad). De algemeens beschouwingen ever da begrooting van BnitenL Zaken. (Tweede Kamer, 4e Blad). Verschenen is het voorloopig verslag over de Indische begrooting. (Binnenl., 2e Blad). De vergadering van den Vrifs.-Demoora- Üschen Bond; de openingsrede van prof. Kranenburg. (Binnenland, 2e Blad). De oorrnptie in de gasindustrie. (Binnen* land, 2e Blad). Het feest van het Nederlandsch Tractaat- Genootschap. (Kerk en School, la Blad). BUITENLAND. De vroegere Oostenrijksche bondskanse lier Renner voor aansluiting bi] Dnitach- land. (Buitenl., Ie Blad). Een nienw sensatie-bericht hit Roemenifl. (Buitenl., Ie Blad). Een Tnrksch-Grleksch (Buitenl., la Blad). grensincident Een Russische nota aan Polen inzake de dreiging tegen Lithauen. (Buitenl., Ie Blad). De muiters in da Amerikaansche gevan genis hebben zich overgegeven. (Buitenl., Ie Blad). hoofdrol, i» van uitnemend gehalte, terwijl de naam van Eichberg borg staat, dat ook de regie welverzorgd is. Er is gisteravond hartelijk gelachen ora de talrijke komische situaties. Men kan zich deze week in het Luxor- theater heel goed vermaken. De directie van het City-theater blijft op den goeden weg voortgaan om de bezoekers steeds een aantrekkelijk programma te bie den. Ook deze week is zij er weer bijzonder in geslaagd. Na het wereldnieuws, zooals roeien, zwemmen, auto-races, vliegen enz., wordt begonnen met een klucht in twee ac- ten „Het Portretje van Nelly". Hierop volgt de eerste hoofdfilm „Een Reuzen Boy", een film die zich afspeelt in Californië. Buck Jones, die in deze film de hoofdrol vervult, dwingt voor de zooveelste maal onze be wondering of door zijn bijna ongelooflijke handigheid, doch bovenal om zijn goed vlot spel. Na de pauze krijgen we als tweede hoofd film „Buiten de Wet", met in de hoofdrol len Lon Chaney en Priscilla Dean en speelt zich af in één der Ghineesche wijken te San Francisco. Nadat gen zekere Madden onschuldig tot gevangenisstraf veroordeeld is wegens moord, wordt zijn dochter, Molly, Foto's van Leiden in vroeger dagen leeres ons wel dat er veel veranderd is in den loop der jaren Zoo laat bovenstaande foto zien, dat de Breestraat wel een geheel ander aspect heeft gekregen sedert de verdwijning van de gemoedelijke paardentram Maar. rechts houden hebben onze stadgenooten nog niet erg goed geleerd al houdt men tegenwoordig niet zooals op deze foto van de Breestraat bijna algemeen links! Slechts stadgenooten van middelbaren leeftijd zullen zich het Kort Rapenburg herinneren zooals het er uitzag toen de Paardensteeg nog bestond. (Foto's afgestaan door de Leidsche Amateur Fotografen Vereeniging).

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1