68"° JAARGANG DONDERDAG 24 NOVEMBER 1927 No. 20766 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts.. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT t Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per weekƒ018 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 -f- portokosten. Dit nummer bestaat uit 0RIE Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat M. E. Groenewegen, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Hoogewoerd no. 49. A. VAN DE SANDE BAK HU Y ZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 24 November 1927. 1683 VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op MAANDAG 28 November 1927, des namiddags te twee our. De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een Directeur der Ge meentewerken. (250) 2o. Benoeming van een lid der Plaatse lijke Schoolcommissie. (243) 3o. Benoeming van een lid van het Col lege van Vrouwen-Kraammoodérs. (251) 4o. Voorstel in zake de bestemming en aanduiding van de nieuwe school aan de Driftstraat tot opleidingsschool voor uitge breid lager onderwijs, toegankelijk voor jongens en meisjes. (254) 5o. Voorstel tot overplaatsing: a. van. het hoofd der sehocl Paul Kriiger- straat B naar de opleidingsschool U. L. O aan den Maresingel A; b. van het hoofd der school Medusastraat B naar de opleidingsschool voor U. L. O. aan de Driftstraat. (255). 6o. Voorstel tot overplaatsing van Mej. J. J. de Bruin van de school Haverstraat A naar de opleidingsschool voor Gymnasium en Hoogere Burgerschool. (24-4) 7o. Praeadvies op het verzoek van Mej. C. Korsse, om eervol ontslag als lid van het Burgerlijk Armbestuur. (247) 8o Praeadvies op het verzoek van Prof. Mr. A. J. Blok, om eervol ontslag als Regent van het Geref. Minne- of Arme Oude Man nen- en Vrouwenhuis. (248) 9o. Voorstel om Burgemeester en Wet houders te machtigen de Stadsgehoorzaal tegen verminderd tarief af te slaan aan de Leidsche Pluimvee-Vereeniging. (245) lOo. Praeadvies op het verzoek van de Leidsche Duinwater-Maatschappij, om ver gunning tot het uitbreiden van hare werk plaatsen en haar magazijn aan de Haver zaklaan No. 13a. (255) 1 lo. Voorstel om te besluiten tot het in dienen van bezwaren tegen een aanslag in de Forensenbelasting in eene andere ge meente. (2-49) 12o. Voorstel: a. tot het verleenen van medewerking aan het bestuur van de Vereeniging voor Christelijk Onderwijs, lot aanschaffing van leermiddelen voor de le klasse der school voor U. L. O., aan het Noordeinde No. 40; b. tot beschikbaarstelling van de voor de aanschaffing der sub a bedoelde leermidde len benoodigde gelden. (256) 13o. Praeadvies op het verzoek van de Buurtcommissie „Centrumbelang", in zake den aanleg van een tegeltrol toir op het ge deelle van den Nieuwen Rijn, gelegen tus- schen Burgsteeg en Vischbrug. (253) 14o. Voorstel om Burgemeester en Wet houders le machtigen het noodige le verrich ten ter verkrijging door middel van ont eigening: a. van bet perceel Sectie I No. 2306, ten behoeve van den bouw van een gym nastieklokaal voor de bijzondere scholen aan de Hooglandsche Kerkgracht No. 20a; b. van de perceelen Sectie I Nis 2206 cn^ 122, ten behoeve van de uitbreiding van de Kaasmarkt. (246) lóo. Voortzetting van de behandeling van het voorstel: a. in zake het verleenen van een voor-, schot aan de Woningbouwvereniging „de Goede Woning" ten behoeve van de vol tooiing van haar gebouw aan de Gas- straat, oorspronkelijk bestemd voor badhuis en van een bijdrage in het exploitatie tekort van dat gebouw; h. in zake het huren van het sub a be doeld gebouw, ten einde daarin het tijdelijk Gemeentelijk Waschbureau te vestigen; c. tol vaststelling van den desbelreffenden cegrootingsstaat (238) ORGANEN EN SYSTEMEN IN HET ZENUWSTELSEL VAN DEN MENSCH. Hedenmiddag heeft dr. A. Gans, benoemd lot lector in .de neurologie aan de Rijks- Universiteit alhier, zijn ambt aanvaard met een openbare les in het Klein-Auditorium der Academie over bovenstaand onderwerp De spr. ving aan met op te merken, dat het doel van zijn rede is het besef bij te brengen, dat de opbouw der levende wezens uit vele deelen noopt lot analytisch onder zoek en dat niets haar daartoe zoozeer dwingt als de ongeëvenaarde rijkdom van het zenuwstelsel van den mensch aan hoog gediffirentieerde elementen, in bewondering wekkende organische hiërarchie gecentra liseerd. Het menschelijk lichaam wordt door bio logische analyse op vele wijzen verdeeld. Zij splitst zich in een rechter en linker lichaamhelft,verdeelt het in hoofd, romp en ledematen, groepeert zijn deelen naar hun afstamming uit een der drie kiembladen en ontleedt het in organen en in de microsco pische kleine elementen en cellen. De eerste verdeel ing bestudeert de anti merie van het lichaam. Ook het zenuwstel sel is antimcer opgebouwd. De verdeel ing in hoofd, romp en lede maten schijnt heel naïef. Het zenuwstelsel weerspiegelt echter in hersenen, ruggemerg en zenuwplexes de groole lichaamsgebieden en vertegenwoordigt sommige of alle in eenige van zijn contra-archomere locali- satie. Do derde verdeel ing, die de deelcr van het lichaam rangschikt naar hun afstam ming van de kiembladen is voor het inzicht en den opbouw van het zenuwstelsel van groote beteekenis Een barrière scheidt het zelfs van de eigen bloedvaten. De kennis van de speci fieke ondoorlaalbaarheid dier barrière en van haar wijzigingen onder den invloed van ziekteprocessen zal ons vèel over de uitbreiding der ziekelijke afwijkingen in bet centrale zenuwstelsel kunnen leeren. De vierde verdeeling denkt het lichaam, opgebouwd uit een rij segmenten, volgens een gemeenschappelijk bouwplan gevormd. In geen der andere afdeelingen komt sis in deze de eenheid van bouw en verrich tingen, het wezenlijke kenmerk van de levende slof, tot haar recht Na deze uiteenzetting schelste spr. meer uitvoerig de organologie van het zenuw stelsel. Reeds een vergelijking van de zenuwcel len met andere soorten van lichaamscellen voert tot het inzicht, welk een bijzondere plaats het zenuwstelsel in ons organisme inneemt. Welk een rijkdom van vormen bezitten de zenuwcellen! Talrijk zijn ook de verschillen in inwn- aigen bouw en ook over den bepaalden sland, welke sommige cellen innemen, valt veel te zeggen. Voorls is de verrichting van de verschil lende cellen niet volkomen identiek: de motorische cel uit het lendenmerg inner- veert tienmaal zooveel spiervezels als een cel uit een kern van de oogspieren Diep ingrijpend moet wel het verschil zijn tusschen de cellen van die deelen, wel ker verrichtingen niet en van die welker verrichtingen wel met psychische ge beurtenissen gepaard gaan. Het is, volgens spr., een ideaal der doelbewuste neurologie deze verborgen schatten le leeren kennen, zonder daarbij te meenen met de verkregen kennis den aard van den samenhang tus schen hersenen en zieleleven begrepen te hebben. Niet het aantal der cellen, rhaar het soort der cellen vormt het wezenlijk ver schil tusschen de deelen aan welker verrich tingen al dan niet psychische gebeurtenis sen gebonden zijn. Er bestaan tusschen de hersenen van den mensch en van het dier slechts quantita tive verschillen, hoewel niet valt te loo chenen, dat er tusschen het zieleleven van mensch en dier een diepe klove gaapt. Een en ander werd door spr. met voor beelden nader aangetoond, waarop hij de organologische beteekenis nagaat van het merkwaardige feit. dat de gangliëncel niet, zooals de andere lichaamscellen, in staat is tot regeneratie, tot vermenigvuldiging, waarvan hij de beteekenis nader uiteen zette, waarbij hij de aandacht vestigde op het verschil tusschen gangliëncel en kiem cel, meer verschillend dan wortel en bloe sem. De geslachtsdeelen verschillen onderling niet van vorm. hun aantal kan bij verschil lende individuen billioenen verschillen: zij hebben geen vaste plaats, zij bewegen zich cn begeven zich, om hun taak te vervul len, buiten het individu. Na vervolgens o.m. de bijzondere aan dacht te hebben gewijd aan de organologie der schors en de rangorde van haar onder deelen, besloot spr. met een bespreking over de organologische beteekenis der mensche lijke voorhoofdshersenen, dragers van hef menschelijk geestesleven. Bij geen ander orgaan kunnen de verrichtingen door een ander mensch overgenomen worden; dit be wijst dat het boven het enkele organische i« uitgegroeid. Het leven condenseert in een rijk geladen bouw van elk levend wezen als lid van zijn soort het verleden van tal- looze geslachten en aeonen. Slechts de mensch leeft als persoonlijk wezen, kan zich ontworstelen aan den dwang der dier lijkheid. Tot de ware bevrijding van dp tijdelijkheid verheft zij zich door de kracht van den geest, die ons de eeuwigheid doet beseffen. Er is geen edeler stof dan dit der menschelijke hersenen; in haar zijn de tee- kenen gegrift van het verheven zijn van dc-n mensch boven plant en dier. boven waarneembare en voelbare werkelijkheid. Hij is gelukkig te prijzen aldus eindigde spr. die zijn leven wijden mag aan de studie van haar wezen vol wonderen Hierna volgden de gebruikelijke toespra ken aan curatoren, hoogleeraren en studen ten in de geneeskunde, terwijl spr. zich in hel bijzonder richtle tot prof. Jelgersma en de Commissie van beheer van het Provin ciaal Ziekenhuis te Santpoort. LEIDSCHE AMATEUR-FOTOGRAFEN- VEREENIGING. Tentoonstelling in Amicitia. De Leidsche Amateur-Fotografen Vereen, herdenkt heden haar eerste lustrum. Het bestuur van de vereeniging heeft ge meend dit lustrum het best te kunnen her denken door het inrichten van een ten toonstelling. Deze lustrum-lentoonslelling wordt hedenavond door den burgemeester geopend. De tentoonstelling, waarop wij nader hopen terug te komen, bood reeds bij het voorbezoek. dat wij er hedenmorgen brach ten, een prachtnrcn indruk. Men kan zien dat zij is ingericht door amateur-fotografen die croote liefde koesteren voor deze eigen aardige kunst. Want men heeft niet vol staan met het bijeenbrengen van foto's al leen, aan de tentoonstelling heeft men ook toegevoegd een zeldzame collectie Dn- guerre-otypieën. vervaardigd met de toe stellen van den Franschman Daguerre, die de voorloopers? waren van de foto-camera's. En dan heeft de L. A. F. V. van Freule Van Heckercn Van Keil ter expositie ter leen ge kregen de collectie Daguerre-camera's en ontwikkel-toestellen. die haar grootvader van den uitvinder heeft gekocht en waar mede hij met verrassend resultaat heeTt ge werkt. Ook de proeven van het werk van Baron Van Heekeren van Keil, zoowel landschappen als porlrclten kan men op de tentoonstelling in Amicitia bewonderen. En men zal dan zien dat hij een meester was in de primil'evc kunst der Daguerréotypie. Maar er ziin nog meer belangrüVe dingen le zien op deze tentoonstelling. Belangrijk vooral voor Leiden is de collectie oriehncele ..Kiekjes", die men or heeft bijeengebracht. Een kosfelijke collectie kiekjes van den be kenden studenten-fotograaf J. D. Kiek, die in de negentiger jaren in zijn atelier aan den Rijnshurgersingel voor zijn beroemde houlcn schot heel wat amusante groenen heeft vereeuwigd. Men kan in deze collec tie heel wat „afscheidsfuiven van lol" cn andere vermakelijke groepen studenten be wonderen. Bewonderen vooral om de on handige manier waarop de groepen door Kiek werden opgesteld. Nog meer is er le zien op de tentoon stelling in Amicitia. Want ook de serie folo's van „Leiden in vroeger dagen" en de collectie ouderwetsche camera's zijn de moeite van de bezichtiging te over waard De inzendingen in de afdeelingen ,.Mooi Leiden" en vrije inzendingen vormen na- luurliik met die van een aantal deelnemers aan den fotowedstrijd van het Leidsch Dagblad do clou van de tentoonstelling. Ook voor de deelnemers aan onzen wedstrijd is een flinke wandvlakte ingeruimd en daar valt het werk, ook dat wat niet werd gerepro duceerd in ons blad, van onze abonné's te bewonderen. Zonder eenigen twijfel zal ook deze afdeeling een attractie voor de ten toonstelling blijken te zijn. Een bezoek aan de tentoonstelling, die naar men weet, zal zijn geopend op Vrij dag. Zaterdag en Zondag, kunnen wij ten zeerste aanbevelen. De bekroningen in den wedstrijd Mooi Leiden zullen hedenavond worden bekend gemaakt. Morgenavond zal de heer Franz Ziegler uit'Den Haag, een voordracht met projectie houden over „Stroomingen in de Foto grafie". Zaterdagavond om acht uur is er demon stratie van broomverfdruk, vervaardigen van lantaarnplaatjes, vergrooten. enz. De lezing van den heer Ziegler en de demonstraties worden gehouden in de voorzaal van Amicitia (eerste verdieping). Zij zijn voor iedereen gratis toegankelijk. ADRES AAN DE RAAD. Het bestuur der Leidsche Koetsiersvereeni- ging ..Verbetering zij ons streven" heeft zich met het volgende adres tot den Raad dezer Gemeente gewend- Geven met verschuldigde eerbied te ken nen J v Leeuwen en B Hoek. respectieve lijk voorzitter en secretaris der Leidsche Koetsiers- Vereeniging „Verbetering zij ons streven", domicilie kiezende Piethuïbertshof 18 dat zij van meening zijn dat de luifel op den Ouden Rijn aan 't voormalige Broodhuis een onhoudbaren toestand schept, daar deze luifel voor het algemeen verkeer zeer ge vaarlijk is, daar het verkeer van automobie len en voertuigen zeer toeneemt Ondergeteekenden meenen hier nog eene op terug te mogen komen, daar de luifel na de laatste vernieuwing weer in elkaar is ge reden. Daarbij willen zijn nog opmerken, dat in de raadsvergadering van 16 Januari 1925 de Wethouder de heer Mulder zijn verbazing heeft uitgesproken, dat die luifel nog aan wezig was. Door die opmerking is, gebleken da! er nog een maas was voor die' herstelling buiten den raad om. daar een voorstel was aangenomen hem le doen verwijderen. Redenen waarom adressanten zich nog maals tot Uw College wenden met een eer biedig verzoek het bovenstaande in gun stige overweging te nemen. HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND. In de gisteren alhier gehouden Vereenig- de Vergadering van het Hoogheemraadschap van Rijnland werd o.a. mededeeling gedaan van de herbenoeming tot Hoogheemraad van jhr. ror. P. Teding van Berkhout. Tot lid der financieels commissie werd benoemd de heer N. T. Geertzema, te Hoolddorp, als lid der commissie voor het gaarderboek werd herbenoemd de heer H. Straathof Az., te R^p wetering. Het bestuur werd gemachtigd tot het sluiten eener overeenkomst met do H.1J.S.M. in zake de verlegging van de spoorbaan te Halfweg, terwijl een bianco- credict werd toegestaan voor de opdracht aar. een Ingenieurs-bureau .voor het bereke nen van het draagvermogen van een aantai bruggen, bq Rijnland in onderhoud, gelegen in verkeerswegen, dit in verband met do uitvoering der nieuwe Motor- en Rrjwielweï en met het provinciale wegenplan van Zuid- Holland. Ten slotte werd de begrooting vastgesteld voor het jaar 1928 en het bundei- gelci voor dat jaar vastgesteld op f 4 (evenals in 1927 en 1926). De begrooting wijst in ontvangst en uitgaaf een eindcijfer aan van f 833.535.541/2, TWEEDE VOLKSBIJEENKOXST. In de tweede volksbijeenkomst van dit seizoen is het talrijke publiek bezig gehou den door het Leidsche mannenkoor „De Verecnigde Zangers", dat onder de goede leiding van den .heer Ilenri Pielage een zevental liederen ten gehoore heeft ge bracht, terwijl ter afwisseling de heer Joh. C. Geyp, directeur van het Leidsch Mu ziekcorps, de cello bespeelde, daarbij bege leid aan den vleugel door mej. Lien Sibbes. Het mannenkoor bestaat nog slechts on geveer een jaar en voor menigeen zal dit dan ook de eerste kennismaking zijn ge weest. Of het is meegevallen? Wij meenen inderdaad van well Zeker, er zijn fouten gemaakt op dezen avond, zooals in „Blonde Duinen", dat in het voorlaatste couplet werd afgebroken, waarna van voren af aan en toen stellig veel beter! werd be gonnen, maar overigens moet toch ook wor den erkend dat het koor verdienstelijk heeft gezongen en zoo o.m. het „Lied der Wolgaschlepper" en het aardige Kerstlied van Bern. Diamant op vlotte wijze heeft vertolkt; het laatste zelfs zóó goed dat koor en dirigent daverend werden toegejuicht en het nummer moest worden gebisseerd! Succesvol was ook het spel van den heer Geyp, die nu al méér dan vijf en twintig jaren zijn medewerking verleent op de volksbijeenkomsten en die in een variee- fend programma z'n cello heeft laten zin gen en klagen en jubelen, daarbij keurig geaccompagneerd door mej. Sibbes, aan wie door mr. Beets, namens de Commissie, fraaie bloemen werden geschonken. Aan het slot van den avond bracht de commis sie-secretaris trouwens ook aan alle an dere medewerkenden op deze bijeenkomst hartelijk dank, tevens de hoop uitspre kende dat zij een volgend jaar opnieuw be reid zullen worden gevonden het Leidsche publiek een prettigen avond te bezorgen. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. De Kamer vergadert op Woensdag 30 November, des namiddags 2.30 uur, in de vergaderzaal der Kamer van Koophandel, Stationsweg 43. De agenda luidt: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededeeiingen. 5. Voteering van een bedrag om aan Leidsche Kaas in het buitenland meerdere bekendheid te geven. 6. Vaststell.ng van een adres inzake Leid sche Trekvaart met naastgelegen weg. 7. Vaststelling van een adres inzake het Rijkswegenplan. 8. Winkelsluiting en werktijdenbesluit voor winkels. 9. Benoeming van een Commissie tot onderzoek der Geloofsbrieven. 10. Postbestelling te Leiden. 11. Rondvraag. 12. Huishoudelijke vergadering. 13. Sluiting. BINNENLAND. De Tweede Kamer brengt lol aan minister Kan over zijn beleid. (Tweede Kamer, 3e Blad). Voortzetting der algemeene beschouwingen over het provinciaal wegenplan. (Prov. Staten, 3e Blad). Vergadering der Nederlandsche Vereen, voor Koeltechniek. (Binnenland. 2e Blad). Vermoedelijke opzegging van de collectieve arbeidsovereenkomst in de meubelindustrie. (Binnenland, 2e Blad). De brand in de Staatsmijn Emma. (Ge mengd, 3e Blad). Te Den Haag zijn twee nationale zwem- records verbeterd. (Sport, le Blad). Aljechin wint de 32e partij om het wereldkampioenschap schaken van Capa- blanca. (Sport, le Blad). BUITENLAND. Nieuwe relletjes in het Engelsche Lager huis. (Builenl. en Tel le Blad). De Duitsche Rijksdag keurt het verdrag met Frankrijk gced. (Builenl. le Blad). De Roemeensche staatsman Biatianu over leden. (Tel. le Blad). De zeeliedenbond uit het Britschc vakver bond gezet. (Builenl. le Blad) DIEFSTAL VAN FOSTWAARDEN. De postbesteller uit Zoeterwoude, die gisteravond als naar gewoonte per rijwiel met een zak met poststukken van zrjo dorp naar hel postkantoor alhier kwam, heeft bi] aankomst een onaangename ontdekking daan. Het bleek namelijk, dat uit de zending eenige pakketten, een waarde van f 2200 vertegenwoordigende, spoorloos waren ver dwenen. De besteller v. d. B., die bij zijn supe rieuren gunstig bekend staat, verklaarde aan de recherche der Leidsche politie, die ter stond het onderzoek ter hand nam, dat hij niet kon begrijpen, hoe het mogelijk was, dat hij iets miste. Als gewoonlijk had hij de groote postzak, die nooit gesloten was, met de verschillende verzegelde pakjes er in, voor op zijn fiets gehad tjjdans den rit van Zoeterwoude naar hier, en niemand was, volgensN zijn verklaringen, in zjjn buurt geweest. Het onderzoek duurt voort. AAN EEN WISSEN DOOD ONTSNAPT. De dectrische trein uit Rotterdam die hier om 9 uur 54 moet aankomen kon wegen9 een defect aan de reminrichting bij het bin nenkomen in hel station alhier niet tijdig stoppen Hij gleed door via den overweg tot bij de ijsbaan waar hij tot stilstand kwam. Over den overweg die nog niet gesloten was ging juist op het moment dat de trein kwam aanrollen een voetganger die door op het crilieke oogenblik nog terzijde le vluch ten aan een wissen dood ontsnapte. Het bclsignaal had reeds geluid, maar zoo als velen wilde de voetganger nog probeeren over te komen Dat hij voor het onheil van te Worden overreden is ontsnapt mag zeker een wonder heeten. De trpin reed terug naar het station en vertrok nadat het euvel aan de remmen was hersteld met eenige vertra ging. Met ingang van 1 December a s. wor den bevorderd tot reserve-kapitein bij het 4de regiment infanterie de res. eerste lui tenants jhr. mr. D. P. M. Graswinkel, K. A. M. Edelkoort en G. M. Bogert. Gisteravond heeft de chr. zangvereen. „Ledagoh" onder groote belangsttl.ing op nieuw met succes een uitvoering gegeven van het zangspel „Malle Geerte" De bijeen komst werd op de gebruikelijke wgzt ge opend en gesloten. Na afloop van het zang- spe. werd aan de hoofdpersonen „Malle Geerte" en „Blinde Mie", bloemen aange boden, evenals aan de pianiste van net strijkje in de zaal, die beide avonden geheel belangeloos haar medewerking verlamde. Daarnevens werd hulde gebracht aan den leider, den heer Snel, en aan diverse mede werkers, w.o. mej. Mien Verwer, die het koor op de piano had begeleid. Ten slotte wem medegedeeld, dat de repetities des Maandagsavonds worden gehouden in Patri monium en opgewekt zich aan te sluiten als lid. Trein nr. 1898. die gistermiddag om 3.53 uit Amsterdam vertrok en te 4.39 al hier moest aankomen is door een defect aan, den ui l »r onder Nnordwijkerhout blijven slaan. Na een half uur kwam de volgendq

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1