688te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 23 November 1927 Vierde Blad 'No. 20765 UIT DE OMSTREKEN. KUNST EN LETTEREN. A SPORT. SCHEEPSTIJDINGEN. SASSENHEIM. Gemeenteraad. Vergoeding aan een schoolbestuur Begrooting fooi 1928. Aanwezig alle leden. Voorzitter de bur gemeester. Het eerste punt van de agenda: Vaststel ling vergoeding volgens art. 101 der Lager Onderwijswet aan de bijzondere schoolbe sturen over het jaar 1926, werd goedge keurd. Het maximum uit te keeren bedrag per kind op de lagere scholen bedraagt f 26.85, en dat voor het uitgebreid lager on derwijs op f 33.62 per kind De geheele af rekening met de schoolbesturen heeft nog niet plaats gehad, omdat B. en W. het op erkele punten het niet eens zijn met de schoolbesturen. Hierover ontspon zich een debat tusschen den voorzitter en den heer Van Zonneveld over het al of niet betalen van enkele posten. B. en W. wachten nog steeds op uitspraak van Ged Staten. De heer Van Breda drong er op aan, om deze zaak. die elk jaar weer aan de orde is, eens definitief te regelen. De heer War- naar lichtte nog toe, dat men vooral niet moet denken, dat er onwil is bij B. en Ws maar B. en W beheeren de gelden der ge meentenaren en moeten toekijken of ze iets mogen betalen, ja dan neen. De heeren werden het toch ten slotte eens, om maar op de uitspraak van Ged. Stalen te wachten. Hierna werd begonnen met de behande ling der begrootingen voor 1928. Begrooting Gemeentebedrijven. De voorzitter deelde mede, dat de verschillende bedrijven gas-, water-, grond- en woning bedrijf bloeien. We hebben dus geen klagen De heer Van Zonneveld begon met alge- meene beschouwingen. Spreker begon met er op te wijzen, dat de mensch bij al zijn werk de eer aan God moet geven, dus ook bij het besturen van de gemeente voorop moet staan De finan- cieele toestand van de gemeente is zeer gunstig. De belasting is lager dan in de om- liggende gemeente. Wij hebben geen onnoo- dige uitgaven gedaan, waardoor we ook geen groole schulden hebben gekregen Spr vroeg hierna aan B en W. of het niet mo gelijk is, om een eventueel te bouwen Raad huis te verbinden met een hadhuis Dit kan een groote bezuiniging brengen. Er is dan één conciërgewoning en maar één concierge noodig. Hij gaf ook nog in overweging niet te gauw met het bouwen van een raadhuis fcc beginnen. Ten slotte vroeg spreker, of het niet mo gelijk ie dat Sas&enheim in de 2e klasse komt. Dat zal voor vele personen, onder wijzers en rijksambtenaren zeer voordeelig zijn. De heer Schrama maakt eemgo opmer kingen over enkele bedrijven en vroeg loonsverbooging voor Jen gasfitter, Boo- gaarte. De heer Van der Geest bracht even-als beide vorige sprekers B. en W. hulde vo« t hun beheer en constateer le, dat de ver schillende bedrijven steeds vooruitgaan, dat gas en water goedkooper worden, wat een heel voordeel is vooral voor groote gezinnen. Hij vroeg aan B. en W. om het sportter rein van A D.O. io beteren staat te bren gen Met den vorigen spreker drong hij aan op loonsverbooging van den gasfitter. Spreker was er voor, om maar vast een post op de begrooting te zetten voor een nieuw raadhuis, omdat eT al vast een f 1000 op staat voor een prijsvraag voor een raadhuis Hij wilde het oude raadhuis dan maar voor badhuis inrichten. De heer Bisschops was ook ten hoogste tevreden over het werken van B. er» W. en prees den goeden toon der raadszittin gen Ook hij brak een lans voor een raad huis en een badhuis, waarna hij de winkel sluiting op Zondag ter sprake bracht Spre ker heeft getracht een vrijwillige winkel sluiting te verkrijgen, maai omdat er een Rijkswet op kom6t was, zooals men dacht, is de zaak blijven liggen. Ed Id Sasseo- heim is de toestand nog na-et zoo slecht. De heer Van Breda sprak ook over de winkelsluiting. Hij was bevreesd, dat de Rijkswet nog wel lang zal uitblijven, waar om hij er op aandrong te komen met een voorstel. Hierna besprak hij het stichten van een naadhuis en een hadbuis- Hij vond het wel vreemd, dal er niets van een badhuis op de begrooling voor kom! Is dat vergeten? Hij gaf B en W. in overweging, evenals den heer Van Zonneveld, raadhuis en bad huis te vereenigen. Voor 1929 zou hij even wel aan die zaak niet willen beginnen. Nog bracht hij het rioleeringstelsel ter sprake Dit moet niel in stukjes en broekjes gebpuren, maar één plan voor de geheele gemeente. De Menneweg beval hij aan in de gunst van B en W Het is een goede werkver schaffing en de verbreeding is noodzakelijk. Nadat hij nog het aanstellen van een schoolarts had bepleit was spreker met zijn wenschen gereed. De heer Speelman besprak de gasdruk, die in een vorige zitting was besproken en vroeg, als zoo'n technische kwestie weer ter sprake zal komen er dan een deskundige bij tegenwoordig zal zijn. Verder verklaarde hij zich vóór het bou wen van een raadhuis en een badhuis Het raadhuis moei een monumentaal gebouw worden Hij wil niet de combinatie raad huis-badhuis Het zal in de praktijk niri meevallen Misschien is hel mogelijk van he' oude raadhuis een hadhuis te maken Ken groote grief is voor spreker het harde rijden der auto's in onze gemeente en het plaatsen van auto's langs den weg; beide zeer gevaarlijke zaken Spreker beloofde mp| een plan te komen, om m-erdere trolloirs te verkrijgen omdat er behoefte is aan wandelwegen. Het plan, om de Teylingerlaan aan de Provincie over te doen. is spreker niet sympathiek. Spreker vroeg den voorzitter den inspec teur der belastingen te verzoeken de belas tingbiljetten wat vlugger uit te reiken. Spreker verklaarde zicheveneens als andere leden, voor winkelsluiting op Zon dag. maar hij wilde de menschen niet dwin gen. Met den heer Van der Geesl wilde hij ook het sportterrein van A D.O verbeteren en tevens den Menneweg verbreeden. want de toestand is daar slecht. De heer Van Rijn maakte enkele aanmer kingen op de gemaakte begrootingen. daarin zitten fouten Dat moest niet voorkomen. Daarop mag het instituut, dat deze be grootingen maakt, wel eens opmerkzaam worden ^emaakt. Spr. verklaarde zich nu ook voor een nieuw raadhuis Hij zou evenwel gaarne zien, dat de belastingen daardoor niet ver hoogd zullen worden. Het instituut schoolartsen kon niet zijn volle instemming verkrijgen Hij is er ook wel voor maar de ouders moeten vrij blij ven hun kinderen door den schoolarts te laten behandelen. De heer v. d Voet bespreekt de verorde ningen Hij vindt, dat die slecht worden ge handhaafd. Hij wijst op hel rookverbod voor kinderen, het losloopen van honden, het sluiten van café's hel fotografeeren langs den weg op Zondag. Is voor dit laatste een vergunning noodig? Verder vraagt hij een verplichte aansluiting op de hoofdriolen. De heer Verkleij bepleitte verlaging van het vermenigvuldigingscijfer. .omdat de be lasting op het oogenblik ruim voldoet. Het is nu de tijd. Hij vraagt B. en W. om het deel der gemeente ..Klinkenberg" te voorzien van water en electriciteit. Toen geen der heeren meer algemeene beschouwingen wenschte. kon de voorzitter beginnen met de verschillende sprekers te beantwoorden. Hij dankte de heeren voor de hulde, aan B. en W. gebracht, maar dankte ook de heeren voor hun uitstekende samenwerking. Dat er altijd wensch°n overblijven, spreekt van zelf, maar waar er van eers kanten wat wordt toegegeven, komen we toch wel bij elkaar spreker is het met den heer Van Zonneveld eens, dat tve bjj ons wedk steeds he<t oog moeten houden naar boven. Wie hard werkt krijgt den steun van God. De combinatie raadhuis-badhuis, lacht ook den voorzitter toe, doch dat is een zaak, waarover alleen een deskundige kan beslissen. Met deD wensch zal evenwel rekening worden gehouden Het brengen van de gemeente Sassen- heim in de 2e klasse van het Bezoldigings. besluit is reeds geprobeerd, ongeveer zes jaar geleden. B en W. willen nogmaals gaarne een poging doen. Den heer Schrama we<rd op gemerkt, dat hij qiet zijn opmerking over het gas, niet geheel juist is geweest. Met gas en water gaan we steeds in goede richting. Wanneer er een algemeene deelname komt, zullen de prijzen aanmer kelijk omlaag gaan De opmerking van den heer Schrama over de loonpolitiek zullen B. en W. nog wel eens bespreken. Het verbeteren van de beide sportter reinen heeft de aandacht van B en W. Ook de voorzitter was voor het zetten van een post op de begrooting voor een nieuw raadhuis Het duurt toch nog lang voor er met bouwen kan worden begon nen. De winkelsluiting wilde de voorzitter maar liever aan den raad overlaten. Een algemeen rioleeringsplan i9 wel te maken. Als eenmaal het Raadhuis er is. zal er betere gelegenheid zijn. om zulke plannen te teekenen. Hel verbreeden van den Menneweg kan in den Raad worden besproken. B. en W. hebben nog geen plannen. De voorzitter verklaarde zich niet tegen het aanstellen van schoolartsen, maar was niet voor een districtsschoolarts. De plaat selijke doktoren zouden daar meer voor in aanmerking komen. Het plaatsen van auto's langs den weg is werkelijk een bestaand kwaad, maar de moeilijkheid is niet best op te lossen. Toch Iel de politie er wel op. De bedoeling van B. en W is wel degelijk om met het aanleggen van trottoirs door te gaan Dit aan het adres van den he?r Speelman De voorzitter beloofde den inspecteur te verzoeken de belastingbiljetten spoediger \iit te reiken De voorzitter beloofde betere handhaving der verordeningen, zoover dit mogelijk is Het aansluiten op het hooföriool heeft steeds de aandacht van B en W. De voorzitter wilde niet gaarne met der heer Verkley meegaan in het verlagen van het vermenigvuldigingscijfers, omdat we daar later wel eens spijt van konden heb ben. Met den heer Speelman verklaarde ook de voorzitter zich tegen het afstaan vaü de Teylingerlaan aan de provincie. Hiermede had de voorzitter alle sprekers zooveel mogelijk beantwoord en werd ge pauzeerd tot halftwee. In de namiddagzitting deelde de voor zitter den heer Verkleij nog even mee, dat het leggen vao een waterleidingsbuis al leen reeds zal kosten f 7600 Als de ge meente dit offer wil brengen, welnu dan gaat het. De totale kosten van een uit breiding van het electrisch net valt ook niet mee. De heer Van Zonneveld kwam nog even terug op de loonen van de ambtenaren. De heer Speelman had gezegd, dat de ge meente de loonen goed op peil moet hou den. Komen ct daD corrupties voor, dan kan meD nooit zeggen, dat is uit armoede gedaan. De heer Van Zonneveld wilde deze twee zaken niet aan elkaar koppelen Ook de armste moet eerlijk zijn. Nog kregen we een besp'egehng vaü den heer Van Zonneveld over persoonlijke vrij heid, naar aanleiding van wat de heer Speelman had gezegd over de Zondags winkelsJuiting, wat evengoed weggelaten had kunnen worden Verder bepleitte spreker nog, dat ver laging van het vermenigvuldigingscijfer voor de kleine inkomens zeer "weinig voor deel zou opleverenalleen de groote in komens zouden er wel bij varen, waarom sprekei er tegen is. De heer Van dei Geest wilde nu eindelijk eens aan de begrooting beginnen. Wan neer ieder zijn medelid nog even wil be strijden, zei spreker, zijn we vanavond om 10 uur nog niet aan de begrooting. De heer Speelman kon niet nalaten den heer Van Zonneveld nog even te antwoor den. De twee sprekers bleken een verschil lend begrip over vrijheid te hebben. De heer Speelman kwam tot de conclusie dat Vrijz-Dein. en A.-R. met Katholieken nog niet kunnen samengaan. De heer Van Rijn wilde een voorstel indienen, om over te gaan tot Zondagswin kelsluiting Op verzoek van den voorzit ter werd dit in petto gehouden voor een volgende vergadering. Hierna kon worden overgegaan met de behandeling van de begrooting van het gasbedrijf. Deze begrooting gaf geen aani-eiding tot veel bespreking en was spoedig .afgeza deld. Ook die van het waterleidingbedrijf lokt© geen uitvoerig debat uit en werd goedge keurd. Beide bedrijven staan er gunstig voor. De heer Bisschops vToeg verlaagd tarief voor z.g werkwater bij in aanbouw zijnde gebouwen, hetgeen B. en W. zullen over wegen- Het verzoek van den heer Van, Zonne veld om de grootverbruikers van water een grootere reductie te geven, werd door den voorzitter en door wethouder Warnaar ten sterkste ontraden. Hoewel de heer v. Zonneveld zijn voorste] taai verdedigde, kreeg hij niet zijn zin Volgens den voor zitter kwam spreker wat te gauw met zijn voorstelhet is nog te gewaagd. De heer Warnaar deelde nog even mede, dat dit jaar reeds winst is gemaakt op het water, welke winst kan worden ge bruikt, om het verlies van het eerste jaar te bestrijden. Bij de begTOoting van het grondbedrijf stelde de heer Van der Geest voor, om den post Sportterreinen te verhoogen van f 200 t-ot f 1200. De raad verleende B. en W. een cre- diet van hoogstens f 2000, om beide sport terrein-en in orde te brengen. Hierna werd de begrooting van het grondbedrijf ook goedgekeurd. Gemeentebegrooting. De heer Van Zonneveld stelde voor op deze begrooting maar vast eeD bedrag te plaatsen voor de meubileering van het nieuwe raadhuis. De heer Warnaar steunde het voorstel en wilde nu f 5000 reserveeren voor de stoffeering. Als we dit het volgend jaar weer doen, zijn we daar al va-st mee klaar. Hoewel de heer Speelman liever een leening wou slui ten voor gebouw en meubileering, wilde hij zich toch niiet tegen bert voorstel van den heer Warnaar verzetten De raad ging hierna unaniem met het voorstel van den heer Warnaar mee. De heer Van Breda kreeg toezegging voor het plaatsen van een lantaarn op de Hor tuslaan. De heer Verkleij maakte aanmerking op den toestand van het Woonwagenkamp. Hij kreeg toezegging dat de boel daar eens zal worden gereinigd. De kwestie van het aanstellen van een vierden vasten werkman bracht de tongep in beweging. Enkele heeren wilden liever los personeel nemen. De heer Speelman dacht dat men, met de tegenwoordige vaste werklieden meer geld te geven, deze men schen wel wat harder kon laten werken. Hiermee waren de heeren hot niet eens. Het slot was dat de voorgestelde vaste werkman werd geschrapt en maar weer losse werkkrachten zal nemen. De voorzitter deelde mede, dat nu be sloten is tot verbreeding van den Rijks straatweg van Zuiderstraat tot den spoor wegovergang, hij een brief heeft geschre ven aan den hoofdingenieur, om dit werk dezen winter t©T hand te nemen, met het oog op werkverschaffing Op dezen brief is nog geen antwoord gekomen Naar aanleiding hiervan werd geklaagd over den wegtoestand van Postbrug naar Oegstgeest Geprobeerd zal worden hierin verbetering te verkrijgen. Do post f 500 voor het bouwen van een paardenstal een privaat en een pomp, vond nogal tegenkanting. Na stemming bleef de post gehandhaafd Bij den post Raadhuis bleek, dat nn alle leden voor den bouw waren. Alleen verschilde men van meening, of er reeds nu een post op de begrooting moet, ja dan neen. De heer Bisschops bepleitte nog eens den bouw van een Badhuis en daarvoor f 20.000 op de besrTooting te brengen. De wethouder Bader raadde t©D sterk ste aan den post voor een nieuw Raadhuis wel op de begrooting te zetten, want we moeten maar afwachten of Ged. Staten de Ieening goed zuDen keuren. De wethouder Warnaar was voor dit laatste niet bang, maar hij was niet voor het plaatsen van een post op de begroo ting Laten we nu blijven bij den opzet van B en W. om f 1000 te laten staan voot het maken van plannen en ons niet over haasten De voorzitter lichtte nog toe, dat al staat de post op de begrooting. er nog geen leening is geslotenpt is dan nog niets verknrht; men heeft zich nog tot niets verbonden De heeren Van Zonneveld en Van Breda hidden nog steeds vol om Raadhuis en Badhuis te combineeren Zij wilden deze zaak. de mogelnkheid deT combi natie eerst toch onder de ongen zien Op voorstel van den wethouder Warnaar w erd besloten plannen te laten maken voor een Raadhuis en een Badhuis, geen post er voor op de begrooting te plaatsen en in den loop van dit jaar, althans zoo spoedig mogelijk, de zaak afzonderlijk te bespre ken. De heer Van Zonneveld hield een plei dooi voor het niet verhoogen van de opcen ten op de personeele belasting. Het Riik heeft belastingverlaging toegezegd en nu gaan wij weer verhoogen. Als de inkom- stenverhooging hier hoog was, zou spreker er vóór zijn, maar nu niet. De toestand blijft zoo ze is. Hierna werd de begrooting met alge meen© stemmen goedgekeurd. De stand van de werkloozen was heden40 gehuwd, 3 ongehuwd. KUNSTZAAL „DE RIETVINK", WASSENAAR. Willem van den Berg. Jan Wittenberg. M. Adamse. (Slot). Van gelijken leeftijd ongeveer als Willem van den Berg, is de tweede exposant, Jan Wittenberg. Er zijn hier slechts, behalve een kleine collectie houtsneden, een achttal schilderijen, meest stillevens, die hem ech ter voldoende representeeren. Hij kiest bij voorkeur, eenvoudige kleurcombinaties. Een voorliefde voor een blank smetteloos wit als hoofdmoment, treft bij hem; het zij dit een tafellaken, een kalkmuurtje, of een sneeuw vacht, zooals in het mooie stijlvolle land schapje, is. Ilij kan simpel zijn en open hartig; een kenmerk, waardoor hij zich di rect van Jan Mankes, hoewel diens invloed nawijsbaar blijft, onderscheidt, is zijn blij moedigheid. Een glazen stolp, gevuld met tomaten in verschillende stadia van rijp heid, lichtgroen, lichtgeel, tot zacht oranje rood, was hem aanleiding, zich. in een fijn overwogen, bijna feestelijk kleurgeheel klaar en zuiver uit te zeggen. De cactus plant in witten bloempot, is eveneens be langwekkend om een pure kleurafweging, daarbij is de karakteristiek van zoo'n plant goed weergegeven. Er is nog een kleiner stilleven van een cactus in wit potje, nu tegen donkeren achtergrond, waarin hij iets heel gaafs bereikte. Het, in het midden van den wand gehangen, grootere stilleven van een tafel gedekt met een wit tafellaken, waarop een witte kom en een witte schaal met sinaasappelen is geplaatst, was voor hem een opgave, die hij nog niet volledig oploste, al moeten we kwaliteiten in de schikking waardeeren. Men ziet, ook hier weer een combinatie van verschillende witten met oranje, terwijl de achtergrond donker, tegen zwart aan, is gehouden. We willen verder de aandacht vragen voor zijn graphisch werk, zijn houtsneden, kleine prentjes meest, sober en in hun ver eenvoudiging compleet en toch levendig. Er zijn de bekende jonge kraaien en eksters, de kakatoes en een mooi sneeuwgezicht, met wilgen, hetzelfde dat wij ook in olie verf genieten kunnen hier. De houtsnede van een slapend kindje met een vingertje in den mond behoort, evenals de litho, die hij van een slapende baby maakte, tot het beste. Jan Wittenberg werd geboren 1886 te Den Haag, was leerling van de Haagsche Akademie en werkte eenigen lijd op het atelier van Fl. Arntzenius, hij onderging eenigszins invloed van Willem van Konij nenburg (styleering). Waren de beide eerst genoemde kunste naars vooral als schilder bekend, Adamse, de jongste van de drie, bepaalde zich tot voor kort in hoofdzaak tot teekenwerk. Ver schillende potrretten, in 't bijzonder van kinderen, leggen getuigenis af van zijn kunde in die richting. Wat een ernstig stu dieus werker hij is, zien we in zün uiterst uitvoerige teekening van een tweetal men- schenschedels en een tijgerschedel. Zoo zijn ook de kinderportretjes zeer conscen- tieus. met soms een kantigheid in de plaat sing binnen de omraming, zie bijv. de meis jeskopjes no. 71 en 73. Tevens moeten we wijzen op de heide teekeningen vnn baby's, pittig van uitvoering en levendig waarge nomen. In zijn schilderwerk teekent zich nog geen bepaalde eigenheid af. In een klein formaat voelt hij zich voorloopig nog het beste thuis en vindt dan wel eens een mooie kleurcombinatie (tinnen schaal Ije met eieren, beter nog hel cactuspotje). Het grootste stilleven vertoont een onverwachte bravoure, die echter nog niet geheel ver antwoord werd, hoewel er veel in te waar deeren valt. Adamse werd in 1891 te Dordrecht ge boren Eerst werkte hij als glasbrander bij Bouvy aldaar. Door een subsidie daartoe in staat gesteld, studeerde hij van 1911'13 te München. In de laatste jaren is hij met schilderen begonnen Hij is vooral hekend als een koel, maar bekwaam portrettist. Duidelijk blijkt uit het werk van deze drie jongeren dat ze een zeer te waardeeren kundigheid bezitten, die samen gaat met bezinning. Een groepeering van meerdere kunste naars geeft als van zelf een tentoonstelling een aantrekkelijke afwisseling, en het zal aan verdiende belangstelling wel niet ont breken. KERSTBOEK WERELDKRONIEK. Dit Kerstboek is vooral verzorgd door tekst We vinden toch bijdragen van C. M. van Hille—Gaerthé, Alie Smeding, Elisabeth Zernike, A M de Jong, Jar. van Looy. Margot Vos, etc Deze tekst is verlucht met een tiental platen, uitge werkt in houtsnijkunst, die weer aan het herleven is. De houtsnijders zijn op Veld heer na alle van de jonge generatie Zij vormen een geslaagde illustratie van bij zonder cachet. Aan het Kerstboek is toegevoegd een 4- bladige kalender en tevens nog een acht tal kleurreproducties naar bekende schil derijen. 't Geheel is welgeslaagd. NIEUWE UITGAVEN. Wandkaart voor Friesland. Door de Directie der ..Leeuwarder Ccu- rant" is een nieuwe wandkaart voor Fries land uitgegeven, voorzien van een afstands- wijzer en van een plaatsbepaler Sedert de laatste uitgave, twaalf jaar ge leden, heelt deze provincie talrijke geogra fische veranderingen ondergaan; vele wegen werden aangelegd of verhard, plassen werden drooggelegd, vaarwaters verbeterd, bosschen gekapt en nieuwe aangeplant, enz. Deze wijzigingen zijn op de nieuwe wand kaart, die oorspronkelijk samengesteld is door den bekenden cartograaf S C Rruins, aangebracht door den heer P. .1 Hijgenaar, opzichter-teekenanr bij den Provincialen Waterstaat van Friesland. HOCKEY. WEDSTRIJDEN TEGEN BELGIË. De volgende data zijn vastgesteld voor de wedstrijden tegen het Belgische elftal: 18 Maart: HollandBelgië, 21 April: België Holland. DAMMEN. CHRISTELIJKE DAMVEREENIGING. De uitslag der door de leden dezer Leid- sche vereeniging gespeelde partijen is als volgt: MeinemaSchippers 20: Boezaart Kwaadgras 20; de GraafKwaadgras 20; P. D. v. d. Po?ch—Meinema 20; BoezaartMeinema 20; Van Zwieten— Van den Bosch 20; Van LeeuwenSchip pers 11. STOOMVAART-MIJ „NEDERLAND" P. C. HOOFT, thuisr., 24 Nov. te Colombo verwacht. PRINSES JULIANA, thuisr., 25 Nov. v.m, te Genua verwacht. ROTTERDAMSCHE LLOYD. TABANAN, uitr., 24 Nov. te Marseille verw. HOLLAND—BRITSCH-INOlE LIJN BlLOERDl.IK. Ihuisr.. 22 Nov. van Port-Said ANDTJK 22 Nov van Hamburg n R'dam T.1SELKFRK, uitr., 21 Nov. van Madras. SCHIEKERK, uitr., pass. 22 Nov. Dungeness HALCYON-LIJN. STAD ARNHEM 22 Nov. van R'dam te Hamburg. KON. PAKETVAART-MAATSCHAPPIJ. TASMAN 19 Nov. van Melbourne naar Singapore. STOOMV.-MAATSCH. „OCEAAN". ALCINOUS 23 Nov. van Java te Amst. verwacht HOLLAND—OOST-AZIE LIJN. GEMMA, uitr 22 Nov. van Shanghae. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ZIJLDIJK, uitr., 21 Nov. te Pernambuco. ALCYONE, uitr., pass. 21 Nov. Finisterre. HOLLAND—APRIKA-LIJN. RANDFONTEIN 22 Nov. van O-Afrika te Rotterdam. KONINKLIJKE HOLL LL0TD. FLANDRIA, thuisr., 21 Nov. van Santos. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. SIMON BOLIVAR 24 Nov. van Amst. te Barbados verwacht. HOLLAND—AMERIKA LIJN. EEMDIJK, Pacific Kust naar R'dam, 21 Nov te Los Angelos. VEENDAM,R'dam naar New-Orleans, 21 Nov van Santander. DRECHTDIJK, Pacific Kust naar R'dam, 22 Nov. te Southampton. DIVERSE STOOMVAARTBCRICHTEN. ALPHARD, Montreal n. R'dam, pass. 21 Nov. Scilly. AMSTEL, 21 Nov. van Ranso te Lovisa. GEERTRUIDA, m.s., arr. 20 Nov. te Ho!-, tenau. BEVERWIJK, 21 Nov. van Montreal te Hamburg. BUSSUM, 20 Nov. van Quebec n. Kopen hagen. CELAENO. Cardift n. B. Aires, pass. 19 Nov. Madeira. COLYTTO, Antwerpen n. B. Aires, pass. 21 Nov. Madeira. DO.NAU, sleepboot. 21 Nov. van Las Palmas n. Sierra Leone. EEMDIJK, 20 Nov. van Hamburg te Santos. GOUWE. 21 Nov. van R'dam te Narvik. HILT.EGOM, Antwerpen n. Baltimore, pass. 22 Nov Vlissingen. HILVERSUM, 21 Nov. van Bremen te Norfolk. SASSENHEIM, 19 Nov van Stettin n Huil. STAD VI.AARDINGEN. 21 Nov. van Viaar- dingen te Narvik. WOKNSDUKCHT, 21 Nov. van New Orleans n Rnunan NAALDWIJK Huelva n. Duinkerken, pass. 21 Nov Finislerre M1RACH, Montreal n. Hamburg, pass 20 Nov Kaap Wrath AMRU.M. 21 Nov van Gibraltar n R'dam. KATENDMFCHT, Shaerness n. Baloum, pass. 21 Nov. Gibraltar,

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 13