kinadruppels 68ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 22 November 1927 Derde Blad No. 20764 UIT DE RIJNSTREEK. EETLU5T-QPWEKKEND. 1.30 p. fl Mijnhardt's Hoofdpijn' en K i e s p ij n- tabletten UIT DE OMSTREKEN. 13c-/ BOSKOOP. Gemeenteraad. Algemeene beschouwingen over de begrooting 1928 De winst der bedrijven Gemeen telijke woningbouw. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter: de heer P. A. Colijn, barga in eee ter. Na de opening der vergadering stelt de voorzitter aan de orde een voorstel tot ver koop van bouwgrond aan den heer W. Oostrom. Zonder discussie wordt hiertoe be sloten. Thans komt aan de orde de gemeente-be- grooting voor het dienstjaar 1923. Algemeene baschouwingen: De heer Van Kleef (V.-B.) wijst er op, hoe met de behandeling van deze begroo ting een nieuwe regeeringsperiode voor de volgende vier jafen wordt ingezet bedroeg het belastbaar inkomen over het dienstjaar 1922-1923 f2.320.846, over het dienstjaar 1926-1927 bedroeg dit f 3.728.228. Een verblijdend verschijnsel, hetgeen getuigt van meerdere welvaart. Tocb is deze wel vaart B. en W. niet naar het hoofd gestegen. Minder verblijdend is, dat men nog steeds san het overwegen Ï3 of Boskoop aan hot spoorwegnet moet worden aangesloten. Niet genoeg aandrang kan op de betrokken auto riteiten worden uitgeoefend om tot afbouw van den geprojecteerden spoorweg te komen. Spr. vraagt hoe het met het uitbreidings plan staat. Wat de wethoudersverkiezing betreft: enkel de heer Noest (S.D.A.P.) en Houdjjk (R.-K.) hebben gemeend naar aanleiding van die verkiezing hun ontevredenheid te móeten uitdrukken. De heer Noest heeft indertijd niet aan de verkiezing willen meedoen, omdat de politieke overeenkomst, welke was Bangegaan tusschen de A.-R. partij en de parti, van den Vrijheidsbond, niet was mede gedeeld. Nu heeft de S.D.A.P. nimmer aan een wethoudersverkicz'ng deelg nomen. Zjj 8t in de altijd blanco. De heer Noest vertelde dus niets nieuws, enkel heeft hij zoo demon stratief mogelijk te werk willen gaan. Verder is genoemde heer achterdochtig. Het komt vaak voor, dat door hem bij da behandeling van een voorstel gevraagd wordt: „zit daar niets anders achter". Hoe wel de liberale fractie oorspronkelijk van plan was, om den heer Noest haarfijn in te lichten, heeft zij daarvan afgezien, om hem niet wantrouwender te maken. Wat den heer Houdjjk betreft: tot hem meent spr. te moeten zeggen: de pot venvjjt der ketel, dat zij zwart is. Wanneer spr. goed is ingelicht, dan heeft de R.-K. raadsfractie na den uitslag der raadsverkiezingen eerst naar rechts en toen naar links haar voelhorens uitgestoken. Zij heeft alles geprobeerd om een R.-K. wet houder te krijgen. De heer Houdjjk meent, dat, wanneer twee partijen, van zoo uiteon- loopend standpunt de macht in handen nemen, dit nadeelen zal geven. Dit zal niemand tegenspreken, maar geldt dit ook niet voor andere combinaties. In een gemeente als Boetoop telt men vijf partijen. Volgens spr. ademde het geheele betoog van den heer Houdijk een geest van onbevredigde en teleurgestelde machtswellust van de R.-K. raadsfractie, vooral wanneer hij spreekt over de emoties, beleefd bjj de benoeming van een gemeente-opzichter. In gemeenten, waar de R.-K. partij de lakens uitdeelt, leert de ervaring, dat niet zooals hier geschied is, allereerst naar ge schiktheid en bekwaamheid gekeken wordt. Spr. illustreert dit met een voorbeeld. Spr. eindigde zijn betoog door er op te wijzen, dat de liberale partij in de aller eerste plaats vraagt: wat is in het belang der gemeente. De heer Grootendorst (A.-R.) zegt, dat deze begrooting staat in het teeken van afwachten, van wat geschieden zal. De groote veranderingen, die in de naaste toe komst staan te gebeuren, zooals de aanleg van den spoorweg GoudaAlphen, de ver breeding van de Gouwe, de bouw van een nieuw raadhuis, gaan voor een groot deel buitdn het gemeentebestuur om. In werkelijkheid eischen zij van het ge meentebestuur een open oog en een blik in de toekomst. Voor volkshuisvesting is in de afgeloopen periode veel gedaan. Belang rijke wegenverbeteriiig heefi plaats gevon den Spr. betreurt het, dat de Zjjde nog steeds op verbetering wacht. Doch hier treft niemand eenige blaam, omdat allerlei andere beslissingen hiermede verband hiel den. Thans is de Zjjdeverbreeding een onder werp van Provinciale zorg geworden, door de opname van dien weg in het Provinciale wcgenplan. Spr. verzoekt B. en VV. echter niets te willen nalaten om een spoedige ver- belering van dit weggedeelte te bevorderen. Wat is er in de naaste toekomst weg gelegd voor ons hoofdbedrijf? Allerlei vra gen dringen zoo vaak naar voren, die tot groote bezorgdheid voor de toekomst aan- leióing geven. Naast vertrouwen op God, Is het eisch en plicht in alles omzichtig te werk te gaan. Wat de wethoudersverkiezing betreft. De beer Houdijk heeft in de vorige vergadering di vraag gesteld of bet wel de meest aan bevelenswaardige wijze is, waarop hier de welhouderszetels zijn verdeeld. Dit is ten deele juist, omdat de A.-R. raadsfractie na de verkiezingen inderdaad besprekingen heeft gehouden, niet over de verdeeling van de wetheuderszetels als zoodanig, maar wel dogeltik over datgene, wat naar A.-R. do- gmsel voor de gemeente-belangen de meest RECLAME. Dr. H.MANNING'S 682 aanbevelenswaardige koers is, bezien uit sociaal, economisch en ook uit ethiscn stand- puni Spr. geeft een overzicht van de ver schillende besprekingen, welke met andere partijen zjjn gehouden. In tegenstelling met den heer Brand (R.-K.) ontkent spr., dat de volkshuisvesting overheidstaak is. Volgens A.-R. beginselen is do voorziening in de behoefte aan wo ningen allereerst een taak van particulieren aard, en slechts dan, wanneer het parti culier initiatief in dezen geheel in gebreke blijft, heeft de overheid een roeping om aanvullend op te treden. Volgens zfjn mee ning heeft hierin de gemeente thans voor- loopig genoegzaam medegewerkt. Een rust poos is voor den gemeentelijken woningbouw gewenscht, opdat de particulieren thans de gelegenheid ontvangen om te laten zien wat zj vermogen op dit terrein. Spr. bepleit het hebben van een eigen woning ook voor een arbeider. Daardoor bindt men zich ster ker aan de plaats van inwoning. Daardoor zullen de bewoners zich meer ontwikkelen tot burgers der gemeente. Van gemeentewege dienen ten behoeve van bouw van eigen woningen door den arbeidenden stand, kleine voorschotten te worden gegeven. De gevoerde financieele politiek van de laatste jaren heeft de geheele instemming van de A.R. raadsfractie. En op dezen een maal ingeslagen weg dient te worden voort gegaan. De gemeente-bedrijven worden uitmun tend beheerd, en de producten in het alge meen aan de consumenten geleverd tegen een billijken prijs. De gas-, electriciteits- en waterpriizen hoort men nooit in het publiek bespreken. Een redelijke winst uit de bedrijven moet een der vaste peilers zijn. waarop het ge bouw der gemeente-financiën in onzen tijd moet worden opgetrokken. De heer Hesman (A.R.) zegt. dat in de afgeloopen vier jaren een goede leiding van gemeente-zaken is geweest. Spreker richt woorden van dank aan den Voorziter. Een ding mag niel over het hoofd worden gezien, en wel dit, dat men de laatste jaren den wind in de zeilen heeft gehad. Spreker zegt, dat alle goede dingen in drieën beslaan en zoo wil hij het College van B. en W hier begroeten. Het voorstel van de Commissie tot het nazien van de begrooting om e'Iectrici- teitsprijsverlaging onder de oogen te zien, acht hij onjuist. Hij vergelijkt het bedrijf bij een plantje van nog slechts 1 1/2 jaar. Men moet de vaste inkomsten, welke men uit verschillende bronnen put. niet laten opdrogen De resultaten van de bedrijven zijn zeer gunstig, dit is voor een groot deel te danken aan de bekwaamheden van den directeur der gemeente-bedrijven den heer A. E. Stijkel. Natuurlijk weet men niet, of hij hier wel altijd zal blijven. Hij kan ons gaan verlaten en dan is de vraag wat men dan zal krijgen. De heer Noest (S. D. A. P.) wil in antwoord aan den heer van Kleet opmerken, dat wan- nt'er hij wantrouwend mocht zijn. dit de schuld is van de heeren zelf. Het is niet noodig gebleken, hem in te lichten over het gesloten politiek compromis, en wel omdat men hem niet noodig heeft. Verweten is hem, dat zijn houding demonstratief zou zijn. Daarover behoeft men zich niet ongerast te maken Indien spreker het niet weet. dan weet zijn partij het wel. Spreker ontdekt uit de begrooling een stijging van de inkomsten en de vermogens. Dit is niet hel geval met de arbeidersklasse, de kleine middenstand en de kweekers. In de afgeloopen bestuurs periode zijn belangrijke besluiten genomen. Hij herinnert in verband hiermede aan het besluit tot den bouw van een nieuw raad huis. Op het terrein van volkshuisvesting werd besloten 15 eenvoudige woningen te zetten, ter vervanging van krotwoningen, terwijl in 1928 nog 36 arbeiderswoningen gebouwd zullen worden. Er is echler nog een groot te kort aan goede arbeiders woningen. Men moet niet alleen bouwen wanneer men huizen noodig heeft. Het ge roep van. Laat particulieren bouwen, be schouwt hij als trommelmuziek De memo- rieposten op de begrooling beschouwt hij als posten, die gedekt zullen worden door de groote overschotten van de afgeloopen dienst jaren. Voor een deel 9teunt de gemeente- begrooting op de bedrijvenwinst. Ook de heer Boekraad (R.-K.) bepleit meer woningbouw. Eveneens houdt hij een uitvoe rig betoog -voor verhooging van de subsidie van de Burgerwacht. De heer Loef (Chr. H.) vraagt of het noe men van 14 memorieposten op den kapitaal- dienst, den raad niel verbindt De bedragen kunnen niet geraamd worden zeggen B. en W. Voorts vraagt hij, wat feitelijk wel een behoorlijke winst uit de bedrijven is. Dit is zeer relatief. Spr. wil herinneren aan een belofte van B en W., dat zij indien mogelijk, begin Januari 1928, verlaging van de electrici- teiistarieven zouden bewerkstelligen. De lieer Van der Wolf (A.-R.) vindt het vreemd, dat men nu al komt met een ver zoek om verlaging van den prijs van de electriciteit. Het gevolg zal zijn, dat ge raamde winst van f 6000 met f 4000 ver minderd wordt. Bovendien zal er dan ook gasprijsverlaging van 1 cent per kub M. moeten komen. Alles heeft dan tot gevolg, dat men de geheele hedrijfswinst prijs geeft. De heer Houdijk (R -K 1 zegt. dat de uit drukking de pot verwijt den ketel, dat hij zwart is, aan het adres van de liberale partij kan worden gericht Spreker wil allereerst wijzen op de winst van 60 stemmen door de R.-K. bij de laatstgehouden verkiezing voor den ge meenteraad. ook al bleef het aantal zetels lot 3 beperkt. Dit was echter voor deze partij een reden om aandrang uit te oefenen om meer invloed op het bestuur der ge meente le verkrijgen Het ligl voor de hand. dal de R -K. partij zich in de allpreersle plaats aangetrokken gevoelde tot een recht- sche coalitie Er heefi dan ook een conté renlie plaats gehad mei de A-R en Chr H Toen is dp opmerking gemaakt door een der aanwezigen, dat de R -K. partij zoo weinig geschikt materieel had voor een wethou derszetel. Wat daarmede bedoeld werd? De R.-K. partij zal steeds den eisch stellen: gelijke partij, gelijke rechten. Met genoegen heeft spr. de erkentenis van den heer Van Kleef gehoord, dat er nadeelen verbonden zijn aan het gesloten politiek compromis. De belangen van de eene partij zullen wor den opgeofferd aan de belangen van de andere. Met minderheidspartijen zal geen rekening worden gehouden. Een combinatie van minderheden wil de R.-K. partij niet aanvaarden. Het zou kunnen b.v. met de A.-R. partij. Maar dan zou 't worden een stel sel van 3 plus 4 is 7. En juist dat wenscht de R.-K. partij niet. Het geval, hetwelk de heer Van Kleet aanhaalde, inzake misbruik van benoemingsrecht, is spreker onbekend Het schijnt, dat de kapelaan te Oudewater burgemeester is. Het spijt hem den heer Grootendorst te hooren zeggen, dat de A.-R. het vraagstuk van de volkshuisvesting los laat. Wel spreekt hij van een elhischen en socialen gedachtengang. Doch juist de liberale partij kent geen sociale en ethische waardeering. Het woningvraagstuk is een zaak van socialen aard. Zoodra particulie ren kunnen bouwen, gaan deze inderdaad voor. Maar waar nood is, behoort de ge meenschap te steunen. Spreker dringt aan op een systematisch plan voor uitvoering van verschillende werken. Het bouwrijp maken van het terrein aan de Zuidkade heeft nog geen vasten vorm aangeöomen Bij wegaanleg zal men echter meer kans op verkoop van grond hebben. Spreker vraagt of de dienst van openbare werken wel goed geregeld is. Voorts dringt hij aan op een herziening van de tabel, waarbij meer rekening ge houden zal worden met de heffing naar kracht. De heer De Ruyler (V.-B.) zegt, dat het pad van een raadslid vaak niet op rozen gaat. Spreker acht de taak als raadslid, de welvaart van de gemeente bevorderen. De bepaling van die mate is niet gemakkelijk. Spreker vraagt of het niet gewenscht is, dat de aangrenzende strooken boomkwee- kerij aan deze gemeente, niet bij deze ge meente komen. Opzettelijk wil hij niet spreken van annexatie. De bewoners moe ten het zelf inzien, dat dit voor hen veel voordeeliger is. Boskoop is ingesloten tus schen wegen, die aan andere gemeenten behooren, waarbij uitbreiding niet gemak kelijk is. Met de wegen in Boskoop is het niet best gesteld. 0. m. wijst hij op verbreeding van Zuid- wijk. waardoor bovendien bouwgelegenheid geschapen wordt. Zooveel mogelijk moei het landschappelijk schoon niet worden geschon den. Als zoodanig geefl hij den voorrang aan een ruime bebouwing. Dit voorkomt, dat lange straten moeten worden aangelegd met een dure rioleering, welke laatste een kostbare zaak is. Ten aanzien van de volks woningbouw zou hij een speciaal stelsel willen volgen, waarbij de huurder eigenaar van de woning kan worden. Verder bepleit hij het aanleggen van kinderspeelplaatsen, het aanleggen van een plantsoen en een sportterrein. Wat het laatste betreft hoopt hij binnenkort een voorstel te wachten. De heer Nijhof (C. H.) spreekt zijn volle vertrouwen uit in het nieuwe College van B. en W. De voorzitter beantwoordt de sprekers. Over de wethoudersverkiezingen wil hij dit alleen zeggen, dat zij die critiek uitoefenen op de samenstelling een ding vergeten en wel dit. dat de verkiezingen, die achter ons liggen, feitelijk een oordeel waren over het gevoerde beleid En nu is de nieuwe raad van dezelfde politieke samenstelling a's voorheen. Spreker meent, dat een gewijzigde samenstelling van het College van B. en W. eerder een gereede aanleiding zou zijn ge weest voor critiek. Wat de kwestie van hel maken van bedrijvenwinst betreft, wil hij opmerken, dat op het laatstgehouden Con gres van de Ver. van Ned. Gemeenten, welke congres in het teeken van de bedrijven winst stond, door allen gepleit is voor be drijvenwinst. van welke richting ook. Spreker verdedigt de gevolgde bedrijven- politiek van de laatste jaren. Wat publieke werken aangaat, hierover dankt de voorzit ter den heer de Ruyter voor de vele nuttige wenken, die hij gaf. Op het oogenblik zijn B. en W. aan handen en voeten gebonden, omdat verschillende groote werken, die het aanzien van de gemeente geheel zullen wij zigen, door andere organen worden uitge voerd. Het uitbreidingsplan zou gekomen zijn, ware het niet. dat de spoorwegplan nen nog niel zijn opgelost. Spreker illustreert de groote moeilijkheden tenge volge van de groote werken, die op handen zijn, met enkele voorbeelden. De le voeren politiek moet van den voor- ziehtigen kant zijn. Boskoop steil echter eischen als een gemeenie van 25 090 inwo ners. niettegenstaande zij slechts 7000 in woners teil. Wat de kwestie van memorieposten aan gaat, in Juni 1.1., toen debegrooling werd opgemaakt wisl men nog niels van den loop van verschillende vraagstukken af. Een mc- moriepnst wil niel zeggen, dat de raad zich bindt. Zij beleekent enkei dit. dat de raad later niet zeggen kan. waarom is er bij de bezrooting niel op gewezen. Een matige winst is volgens den voorzit ter b.v bij den gasprijs. een zoodanige prijs van het gas. dat wanneer men met 1 cent per M3 verlaagt, men nog een kleine winst overhoudt. Na de uitvoerige beantwoording van den voorzilter werden replieken gehouden, die ha de reeds uitvoerig gehouden beschouwin gen weinig nieuws opleverden. Omstreeks 6 uur sloot de voorzitter de middagzilting en de algemeene beschou wingen. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Geboren: Lena Jacoba, D. van W. de Jongh en G. J. Spaargaren. Ondertrouwd: Willem van Groeningen Jm. 26 j. en Maria Rlnemendaal jd. 22 j. Tot Kerkvoogd hij de Ned Herv Gem. is herkozen de heer C de Graaf Tot lid -nn het kiescollege is gekozen in de plaats van wijlen den heer T. Boekee, de heer M. van Winkel. Tot notabel is gekozen de heer C. van Vliet en herkozen de heeren Vro- mans, M. v. d. Velden en J. Rijnsburger. WADDINXVEEN. De vereeniging voor ziekenhuis-ver- pleging is weder een nieuw vereenigingsjaar ingegaan. En zij is, ondanks de door de bestuurders geuite vrees, ook dit jaar rond- gr komen met de financiën. Toch is, niet tegenstaande het ledental jaarlijks toeneem» en het aantal guldens ook telkens vermeer derde, de stand van de kas achteruitgegaan. Hao men het eerste jaar ongeveer f2000 over, nu is men blij, wanneer men kan rondkomen. Aan den Onderweg alhier ontstond een err.stige burentwist, waarbij een dar vech tenden, zekere T„ een gevaarlijke wondo aan het been bekwam, toegebracht met een vjjl De politie kwam tusschenbeide en her stelde de orde. In de Geraf. Kerk Is tot ouderling gekozen B. J. van Rhjjn en tot diaken J. Voskuilen. WOUBRUGGE. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Theodoras, z. van J. L. Bakker en M. Hoogenboom. Geertruida Martina, d. van G. J. Verbij en J. M. yan Tol. Gehuwd: J. Biemont jm. 26 j. en A. L. Los id. 31 j. ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. Geboren: Stevenia, D. v. Pieter Beun- der en van Heradrikje Buitenga. OndertrouwdArie Cornelis Jansen, jm. 24 j. en Jandetje Glerum jd. 23 jaar te Yerseke. GetrouwdCornellis Blanken jm 24 j. en Sophia Cornelia Ma'rgarrtha Jacoba van Delft, jt 26 jaar. RECLAME. Stillen spoedig de hevigste pijnen.' Beide in buisjes van 30 en 60 ct. Bil Apothekers en Droglscen-I 1533 HAARLEMMERMEER. Naar wij vernemen, doen zich op ver schillende plaatsen in Haarlemmermeer weder eenige gevallen van roodvonk voor. De oorzaak, dat ondanks het feit, dat dit jaar in den Haarlemmermeerpolder meer dan 4300 hektaren met hielen werden be- teeld, de campagne aan de suikerfabriek „Holland" te Halfweg toch zoo vroeg haar beslag krijgt, is hoofdzakelijk gelegen in de omstandigheid, dat de fabriek ditmaal bui tengewoon prachtig en voorspoedig heeft gedraaid".Werd in voorgaande jaren nog al eens stagnatie ondervonden, ditmaal was daarvan in het geheel geen sprake en was men over de werking van de groote machi nes met de aangebrachte verbeleringen zeer tevreden. Naar ons wordt gemeld, zijn de meeste patiënten le Nieuw-Vennep alhier, bij wie zich na het gebruik van ongekeurd en voor de consumptie ondeugdelijk vleesch ziekte verschijnselen van ernstigen aard voor deden, weder zoo goed als geheel hersteld. De heer W. Vis, benoemd hoofd van de openbare school voor lager en uitge breid lager onderwijs te Hoofddorp, die op 1 Januari deze betrekking hoopt te aan vaarden, heeft zijn prachtige uitgebreide curiositeiten-verzameling op natuur histo risch gebied afgezonden en in genoemde school doen deponeeren. Deze verzameling vormt met de reeds door de familie Folmer geschonken exemplaren een hoogst belang rijke collectie en is voor de school als een groote aanwinst te beschouwen. HILLEGOM. Gevolgen dei gladheid. Maandagmorgen heelt de gladheid van de wegen het verkeer heel wat moeilijkheden bezorgd. Op de Leidschestraat nabij de steen fabriek raakte een auto aan het glijden, waardoor zij van de juist passeerende tram een duw kreeg. De gevolgen waren niet ern stig, wei komisch, want de auto draaide 6 a 7 maal in het rond Een jongen brak nabij het Station door een val zijn been, en de heer P. kwam zoo ernstig voor zijn huis te vallen, dat hij een oogenblik bewusteloos bleei liggen. De firma Keur alhier vermiste 8 man den narcissen, waarvan aangifte werd ge daan bij de politie. Deze slaagde er in de bollen op te sporen bij A. Z. Al3 verdacht van dezen diefstal zijn in verhoor genomen B S., H. v. d. W. en N. U. Dit drietal heeft den diefstal niet bekend. De firma Keur her kende niettemin haar eigendom. De politie legde beslag op de bollen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Woensdagavond a.s. zullen alhier in de Geret. Kerk Zendingssamenkomsten worden gehouden, uitgaande van de classis Leiden der Geref Kerk. In de eerste samen komst, die om vijf uur aanvangt, zal ais spreker optreden (met lichtbeelden) de wel- eerw. heer P Koomer, leeraar aan de Chr Hol 1 Kweekschool te Solo en in de tweede samenkomst, aanvangende halfacht. ds. A Post, miss. pred. te Djokja, beiden met ver- RECLAME. -*•..'(773 Vraagt Ütfen bakker. 1528 lof hier te lande. Dit belooft een mooien avond te worden. Als het kerkgebouw maar niet te klein is. Want deze samenkomsten zijn ook bedoeld voor de Kerken van Kat* wijk-aan-Zee, beide Noordwijken en Rijns- burg. Een zangkoor uit Rijnsburg zal enkele zendingsliederen zingen. KATWIJK AAN ZEE. Hedennacht tusschen 12 en 1 uur is naar men ons mededeelt, de blokhut staande ten Zuiden van ons dorp en in gebruik bij een padvindersgroep afgebrand. LISSE. Bij de gisteravond gehouden herstem ming voor een notabel van de Ned. Herv. Kerk alhier, is gekozen geworden de heer B. J. C. v. d. Nat. De heer van Oortmeresen, onderwij zer aan de Ned.-Herv. School alhier, i9 be noemd als Hoofd der Bijzondere School te Rheeze (gem. Ambt-Hardenberg) en heeft deze benoeming aangenomen. De firma E. Tissing alhier behaalde voor de provincie Zuid-Holland den 3den prijs in den Ballatumwedstrijd. Een mooie onderscheiding, vooral met het oog op de mededinging der groote steden. Bii de arbeidsbemiddeling zijn als werkloos ingeschreven: 2 schilders, 1 land arbeider en 1 metselaar. NOORDWIJK. Noordwijksche Rederijkerskamer. Voor een zeer goed gevulde zaal gaf bo vengenoemde vereeniging gisteravond een uitvoering in het ,,Hof van Holland". Opgevoerd werd ,,'t Generaalsvrouwtje" van Henri 't Sas. Te ongeveer halfnegeri opende de voorzitter van de Rederijkers met een hartelijk woord van welkom en bracht bij deze gelegenheid dank aan don oud-voorzitter van do t-ooneelvereeniging de heer Medemblik voor al hetgeen hij voor de vereeniging deed. tijdens zijn voorzit terschap Ook deelde hij mede, dat de club nogal pech had daar een van de wer kende leden ziek werd en zeer kort voor de uitvoering door een ander moest wor den vervangen. Na den aanwezigen een gezelligen avond te hebben toegewenscht, verdween de heer van Spanje en werden we verplaatst in do huiskamer van den heer Houwik. reparateur van porcelein, klokken enz Een soort aarts* vaderlijk type, om wien9 dochter het eigen* lijk ging. Deze, een jong ding, wordt ge* vraagd te trouwen met een ouden en ge- pensionneerden generaal, die zeer ziek is en waarschijnlijk zal sterven. Om echler het pensioen te behouden zal men den ge* neraal met het meisje laten trouwen. Kluch tige en koddige verwikkelingen kwamen in het stuk voor en werden door de speelsters en spelers uitstekend uitgebeeld. Zoo was b.v. de oude Houwik een pracht- tvpe en goed geschminkt, eenig in zijn rol en het telkens wederkeerende „kom bij je" was uit zijn mond een komiek gehoor. Tonia' zijn vrouw was eveneens zeer goed en deed zooals men van haar gewoon is en weet de mooie momenten te benutten. Agnes hun dochter is ook een aardig juffertje, die zich gemakkelijk op het tooneel beweegt en on* getwijfeld bijdroeg in het succes van den avond. Zou men van Leendert, bediende-op passer bij generaal Hoogensteege wel ge^ zegd hebben dat dit de man was, die enkele dagen voor de uitvoering pa9 het boekje kreeg om zijn rol als invaller te vervullen?. Neen! Trouwens we kennen Leendert als een aangenaam en handig tooneelist. Diederick IIoogcsteege,.de generaal, was werkelijk „de generaal" en commandeerde of het zijn da- gelijksch werk is. De type van den gene raal was heel mooi en zeker mogen we zeg gen, dat de grimeur zijn best heeft gedaan en succes had. Jacques de Boer als direc teur van ..Helpt Elkander", was een pret tige verschijning, die zijn rol naar behooren vertolkte. Majoor de Haan en kolonel Ver beek waren ook de types van commandee- rende officieren. Allen hielpen mede om hef succes wat er herkregen i9 te bereiken. De regisseur, de heer Pranger uit Leiden, heeft eer van zijn werkl Na het in vier bedrijven gespeelde stuk werd een bal gegeven onder leiding van den, heer J. Berkemeier. VOORSCHOTEN. Door de politie zal een onderzoek wor den ingesteld, tegeu enkele werklieden van de Ned. Spoorwegen, verdacht van diefstal van enkele spoorwegdwars'iggers. Ds. D. K. Wielenga, predikant bij de Geref. Kerk. alhier, heeft bedankt voor het beroep naar Hilversum. Wegens diefstal van steenkolen ten nadeel© van den steenkolenhandelaar v. B., alhier, is tegen J. v. K. proces-verbaal opge maakt. Wanneer honden gevaar opleveren moeien zij gemuilkorfd worden. Enkele hon den komen daarvoor in aanmerking, maar kopen toch nog wel epns rond zonder muil korf. Van pen familie, die reed9 meerdere malen is gewaarschuwd door de politie, scheurde, voor enkple daren de hond een broek van een schooljongen kapot. Proces verbaal zal worden opgemaakt.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9