BOVRIL Opgewarmde Schotels Prov. Staten v. Zuid-Holland. RADIO-PROGRAMMA DE FGNBSENMARKT. OVERZICHT KAASMARKTEN. (Vervolg van gisteren). DE BEGROOTING VOOR 1928. In de middagvergadering zegde het lid van Ged. Staten, de heer HEUKELS den •heer van Sleen toe, dat zoo mogelijk in de volgende zomerzitting praeadvies zal wor den uitgebracht over de motie inzake het buitengewoon onderwijs. Het lid van Ged. Staten, de heer VAN BOEYEN, verdedigde nogmaals de verbin ding -OoltgensplaatDintelsas, welke, vol gens den uitslag van herhaald deskundig onderzoek en volgens alle bewoners wier meening spr. kent, voor het eiland Goeree- Over/lakkee de beste is. Tegenover den heer van Staal ontkende spr., dat er zoovele onbewoonbaar ver klaarde woningen zouden zijn. De heer van Staal bedoelde wellicht onbewoonbare wo ningen, maar dit is een subjectief begrip. In verschillende gemeenten, door den heer v. Staal genoemd, wordt zeer veel gedaan voor de volkshuisvesting en de volksgezond heid. Het uitoefenen van invloed op de ge zondheidscommissies zou in strijd zijn met de gedachte der Woningwet. Het zal ver der zeer moeilijk zijn om Flakkee finan cieel tegemoet te komen bij de electriciteits- voorziening. De algemeene beschouwingen werden geslbten. Ann de orde was de artikelsgewijze be handeling der uitgaven. Bij art. 193 (bijdrage aan de gemeente Brielle ten behoeve van een verbeterde ver binding tusschen Maassluis en Rozenburg drong de heer TROUW (V.B.) er op aan, dat overleg gepleegd wordt opdat tijdig een openbare inschrijving geopend wordt voor het pachten van het veer. zoodat gegadig. den in staat zijn zich materieel aan te schaffen, opdat men niet voor het feit kome te staan, dat bij de nieuwe verpachting slochts één gegadigde zich opdoet. De heer VAN BOEIJEN, lid van Ged. Stolen, zegde tijdig overleg toe. Bij art. 203 (subsidie aan het genoot schap tot bevordering van de koepokinen ting te Rotterdam) betoogde de heer VAN HOUDT (S. G. P.), dat dergelijke subsidie niet ligt op den weg der provincie en drong hij aan op intrekking van dit subsidie. Mevr. DE VRIES—BRUINS (S. D. A. P.) wees er op, dat de opvatting onder de medici vrij algemeen gaat in de richting van decentralisatie der inrichtingen om meerdere stammen te kunnen cultiveeren. Er zullen nog eenige inrichtingen bij moe ten komen, dan zol men weer een inenting krijgen waarbij de bevolking zich rustig kan neerleggen. De heer HOFFMAN (R.-K.) beriep zich op een Berlijnsch arts, sociaal-democraat, Hermann Weijl, die de leer verkondigde dat de ziekten aan historische wetten be antwoorden. Ziekten komen en gaan. Het is dan ook al is spreker voorstander van vaccinatie zonder dwang niet zonder meer mogelijk het wegblijven van pokken toe te schrijven aan de vaccinatie. In 1866 hebben wij een cholera-epidemie gehad en zonder vaccinatie heeft die zich toch niet herhaald. Spr. bleef evenwel voorstander van onverplichte vaccinatie en wens.chte het subsidie te handhaven. De heer BEEKENKAMP (V.B.) verdedigde eveneens de decentralisatie der inrichtin gen en in verband daarmee het subsidie aan de Rolterdamsche inrichting. De kwes tie van den vaccinalicdwang slaat hier ge heel buiten. Mevr. WENNIGER (V. B.) achtte het nu, op het oogenhlik, dat de Rotterdamsche inrichting naar alle kanten haar activiteit moet ontwikkelen, onjuist aan het subsidie te tornen. De Rolterdamsche inrichting heeft steeds uitnemend gewerkt. De heer RUTGERS (A. R.), erkennende dat de vaccinatiedwang hier buiten staat, meende, dat het eenige succes van den heer van Houdt zou kunnen zijn, dat de Staten zich uitspreken over de kwestie der centra lisatie. Wanneer de heer v. Houdt stem ming vraagt over het artikel, zal het den indruk wekken alsof de tegenstemmers voorstanders zijn van centralisatie. De heer VAN BOEIJEN. lid van Ged. Sta ten, betoogde dat verwerping van den post een verkeerden indruk zou maken en dat men moet afwachten wat de regeering in dezen zal doen. De heer VAN HOUDT repliceerde. De post werd met 573 stemmen goed gekeurd. Bij art. 223 (subsidie openbare leeszalen) verklaarde de heer VAN HOUDT (S. G. P.) dat er voor de provincie in dit opzicht geen taak is weggelegd, terwijl spr. principieel tegen openbare leeszalen was. die niet vol doende rekening houden met de chr. levens beschouwing. Spr. diende een motie in, waarin de Sta ten Ged. Staten uitnoodigen een regeling voor te stellen lot liquidatie van dit subsi die in 4 jaren. De motie werd om prae-advies naar Ged. Staten gezonden. De heer HOEFMAN (R.-K.) verklaarde zich op principieele gronden tegen het sub sidie. Als men de catalogi van openbare boekerijen inziet, dan moet men erkennen, dat de geest dier boekerijen een moderne is. De heer BERGMEYER (S. D. A. P.) pro testeerde als voorstander van deze buiten gewoon nuttige instellingen, tegen de on bewezen beweringen van de vorige spre kers. De leeszalen geven aan alle richtingen gelijk recht, maar de heer Hoffman en zijn geestverwanten zijn niet alleen in de we reld. De heer HEUKELS, lid van Ged. Staten, sprak er zijn bevreemding over uit, dat de heer Hoffman, die een motie heeft inge trokken na prae-advies van Ged. Staten, waardoor hij dus bevredigd was. in dit sta dium toch tegen het subsidie zal stemmen Overigens was spr. er niet van overtuigd, dat de motie-Van Houdt voldoende onder steund was, aangezien twee der ondertee kenaars niet aanwezig waren. De heer Van HOUDT antwoordde, dat de motie reeds zou worden ingediend in een vorige vergadering, waar de onderteeke naars wel aanwezig waren, doch is aange houden. De VOORZITTER voegde hieraan toe, dat ook zonder de niet-aanwezige onderteeke naars de motie voldoende ondersteund was De post werd goedgekeurd, met aantee- kening, dat de heer Hoffrran tegen was Bij de behandeling der inkomsten voerde de heer HOFFMAN het woord hij art. 10 (rechten voor het bevaren van de Gouwe) Hij wees erop. dat de verordening der Gou werechten niet altijd juist wordt toegepast Bij vervanging van geabonneerde vaartui gen door niet-geahonneerde wordt soms bij voorbaat voor het vervangende vaartuig vrijdom van betaling of verrekening toege staan, reeds voordat Ged. Staten daartoe machtiging hebben verleend. Ook aan schip pers van vaartuigen, die niet anders ver voeren den bouwstoffen voor prov. werken, wordt vrijdom van Gouwerechten verleend, zonder dat steeds een „certificaat" van den daartoe bevoegden prov. ambtenaar kan worden vertoond. Bedoelde afwijkingen achtte spr. ontoelaatbaar; invoering van dagelijksch toezicht op de toepassing van bedoelde verordening acht spr. in het be lang der provincie gewenscht. De heer BORGHOLS, lid van Ged. Staten, deelde mee, dat aan den hoofdingenieur een onderzoek inzake de vervanging is op gedragen. Wat de tweede vraag betreft, meende spr., dat het vanzelf'spreekt, dat. waar het sluispersoneel de geregeld voorbij varende schippers kent, niet altijd naar het certificaat wordt gevraagd. De bestaande controle achtte spr. voldoende. Bij art. 50 (terubetaling door de Rott Tramweg-Mij. van het voor den aanleg van tramwegen op de Zuid-Holl. eilanden verstrekte rentelooze voorschot), welke post voor memorie wordt uitgetrokken, drong de heer KORTLAND (V.-D.) er op aan dat een onderzoek wordt ingesteld naar de juistheid van hetgeen spr. gehoord heeft, nl., dat de Mij. haar geld gebruikt om sloombootdiensten op te koopen. Is dat juist, dan zou spr. meenen, dat het beter ware, dat de Mij. haar verplichtingen nakwam De heer VON FISENNE (R.-K.), lid van Ged. St., zegde een onderzoek toe. De begrooting werd z. h. st. goedgekeurd De vergadering werd verdaagd tot Woensdag 11 uur. Dan komt het wegen plan aan de orde. VOOR ZONDAG 20 NOVEMBER. Hilversum (1060 M.) 10.30: V. P. R. Dien3t in de Rem. Kerk te Amsterdam. Voor ganger: Ds. Mackenzie Naar aanleiding van tekst: Galaten 5 vs. 1: „Slaat dan in de Vrij heid, waarmede Christus U heelt vrijgemaakt. 12.302.00: Orgelconcert in de Luther- ache Kerk te lien Haag. door J R. Grave- lotle. Mevr Dina Ruyneman—-Becht, sopr. W. Heuckerot, cejlo. 2.00—2.30: F.ngel- sche liederen door mevr. H. E. PippelClat- worlhy. Aan den vleugel: G. Wollhers. 2.30—4.30: Klassiek concert door het Holl sextet (J. Poolman, fluit, J. Stotyn, hobo. llr. Witt, clarinet. J. Poons, fagot. P. Veen- stra, hoorn. P. Frankel, piano). Mevr. G. Stotyn—Molenaar, sopraan. 5.30—7,15: Diner-muziek door het A.N.R.O.-orkest o. 1. v. Nico Treep, Cor. Igesz, sopraan, Egb. Veen a. d. vleugel. 8.00: Persberichten en sportuitslagen. 8.10: Symphonie- concert d h. orkest v. d. Haarlemsche Or- kestvereeniging, met medew. v. Di Moor slag. sopraan. Ed v. Beinum. dirigent. O.m. de Onvoltooide symphonie van Schubert. Huizen (1950 M(van 2—6 uur op 1850 M.) 10.30—12.00: K.R.O. Dienst in de St.-Petruskerk te Gulpen L.) Hel koor zingt o. 1 v. Hubert Huppers de „Missa in hono- rem Smi Sini Trinitatis", van Hub Cuypersj voor 4 mannenstemmen. Organist: W. Thee- ten. De wisselzangen zijn in Gregoriaansche toonzetting. Na de H. Mis wordt gezongen het „Te Deum" (Gregoriaansch) en hel Tantum Ergo Sacramentum. 5 st mannen koor a capella van M. Haller De predikatie wordt gehouden door kapelaan W. Thee'len: Het laatste oordeel. 12.30—1.30: Concert door het Trio Winkels. K. R. O 1.30 2.15: Wetenschappelijk God9d. Onderricht door prol. Theo Bont. K.R.O. 2.30 Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam. 4.00—5.00: Ziekenuurtje. 4.50: Dienst in de Gercf Kerk (Ilersl. Verband), te Amers foort (N.Cat.V.). Voorganger dr. J. G. Geel kerken, Geref. pred te Amsterdam. 7.30 8.00: Bijbelexegese door prof. dr. R. Jan sen, O.P. K.R.O 8 00— 10.30: Concert. K.R.O. Gertrudes Jeanette Moes, sopraan. Jac. Oberstein, cello. K.RO.-orkest o. 1. v. Martin v. d. Ende Spreker: Alph. Mulders. Epiloog. Muzik. leiding Mej. v. Rooyen. Avondgebed. Zegen. Daarna Persber. Daventry (1600 M.) 3,50: Kamermu ziek. A Desmond, alt. A. Morrisen, piano. Poltronieri-slrijkkwartet (2 violen, viola, cello). 5.40: Vertellingen uit het Oude Testament. 5.50—6.20: Kinder-kerk- dienst. 8.20: Kerkdienst. 9.05: Lief- dadigheidsoproep 9.10: Weerber.. nieuws 9.25: Orkest- en vocaal concert. Orkest en de Wireless Singers". 10.50: Epiloog. Parijs „Radio-Paris" (1750 M.) 12.20; Gewijde muziek. Cesar Franck-koor Preek 1.052.10: Orkestconcert. 5.055.55: De Homonyme Jazz. 8 35: Orkestconcert 9.2011.20: Dansmuziek. Langenberg (469 M.) Kalh. Morgen wijding. 9.2010.20: Düsseldorter Strijk kwartet en soli (clarinet, sopraan, declama tie), 12.201.20: Kamermuziek Werag strijkkwartet en trio 1.20320- Voet balwedstrijd NederlandDuitschland. 5.20—6.20: Werag-koor Orkest en Fr. Han sen. sopraan. 6.50: Orgelconcert en zang. 8.30: „Der Ackermann aus Böhmen", v. J v Saaz Königwuslerhausen (1250 M.) 8.20: Morgenwijding. 10 50: Blaas-orkestcon- cert. 1.203.20: Voetbalwedstrijd Ne derlandDuitschland 4-.20520: Or kestconcert. 7.35- „Requiem" van Mozart 9.20: Nieuwsberichten. Hamburg (395 M.) 8.35: Morgenwij ding. 10 50: PWnconcert 12.25* Concert. 2.20: Gemengd programma. •4.50: Orkestconcert. 7.20: Concert. 8.5011.20 Orkestconcert. Bimssel: (509 M.) 5.20—6.20: Dans muziek. 8.3510.35: Concert en soli (bariton, alt). VOOR MAANDAG 21 NOVEMBER. Hilversum, 1060 M. 12 u.Politieber. L2.3Ö2 u. Lunchmuziek door het Trio D. Groenevold, viool, A_ v. Leeuwen, celle, P. Jochemse, piano 4.40—5.65: Kinder uurtje door mevr. Ant. v. Dijk. 67.15: Dinttrmuziek door tiet Kling Ensemble van Hotel Hof v«n Holland te Hilversum. 7.15: Engelsche les. 7.45: Politieber. 8.10: Voffeszarjigiavond in het Gebouw voor kunsten en wetenschappen o.l.v. G. H. Goossens. Mevr, v. d. MeydeKruisbrink, zangeres. 8.50: Causerie door mevr. SchaakèVerkozen: Le-derbewerking. D.059.50: Operaconcert. ANRO-orkesfc o. 1 v. Nico Treep. Greta, Santhagens—Man- ders, sopraan. Joh. A. Scbulze, tenor. R. v. Helvoirt—Pel, bariton, 10.30: Nijl- acte uit de opera Aida, Verdi. Huizen, 1850 M., (na 6 uur 1950 M.) 12.301.45: NCRV. Orgelconcert te Uertcht 6.157 u.3e lezing van de serie Lite raire voordrachten door dr. Ph. Lansberg (NCRV). 77.30: Engelsche les. 7.30 —8 u.NCRV. 2e les in pluimveeteelt door den heer Josst Sluis te Wcesp. 8 u.NC RV. Concert. Ds. J. Panrrebakker, Ned.- Herv. Pred. te Amersfoort, overOos- tersch Bijbellezen, J. G. Groot-hengeL, or gel, P. v. d. Smit, piano. J. H, v. Dalen, viool Persberichten. Daventry, 1600 M. 11.20: Daventry- kwartet en solisten (bariton, sopraan, piano duet). 1.20—2.20: Orgelconcert en Lon don Ladies Trio. 2.50* Causerie. 3.20; Lezing. 3.35: A. Brown's Quintet en so listen (sopraan, alt, bariton). 5.20: Huis houdpraatje. 6.35: Kinderuurtje. 6.20: Gramofoonmuziek. 6.40: Berichten, 6.50: Tijds., weerb., nieuws. 7.05: Gra mofoon. 7.20: Liter, critiek. 7-35: Bach's fuge (piano). 7.45: Lezing: ,,Le Colonel" (Fransch)." 9.05: Variété. 0.20: Weerb. nieuws. 9.35: Lezing: Beam Wireless. 9.50- Nieuwsber. 9.55: Plan- fcageliedje8. C. Kavanai, alt. T. Kinniburgh, bariton. Koor en orkest. 10.35: Ce cilia's Eve", gedichterrvoorlfezing. 10.50: Orgelconcert 11.2012 20: Dansmuziek. Parijs Radio-Paris", 1750 M. 12.50 2.10: Orkestconcert.. 5.05—5.55: Literair en muziekprogramma 8.6011.20: Con cert. Operette-fragmenten. Orkest, koor en soli. Langenberg, 469 M. 12.301.50: Or kest concert. 5.206.20: Schubert-con cert voor orkest. 7.208.35: Hin.de- mith-avond. Orkest P. Hindemith viola. E. Luebbecka. (piano). 8.40—9.50: Declamaties van Willy Btischhoff. Daarna tot 11.20: Orkestconcert. Konigswusterhausen 1250 M. 11.20 7.30: Lezingen en lessen, 8.20: Italiaan- sche avond J, Riaw&g, tenor. Orkest. Wer ken van Rossini Cherubina, Puccind. 9 50— 10.50Dan s m uzi ek Hamburg, 395 M. 5.20: Concert. 6.20: Orkestconcert. 7.20r-11.20: Con cert. Orkest en Ida Goldschmidt, piano. Brussel, 509 M. 5.206.20: Trioconcert (piano, viool, cello), 8.35—10.35: Con cert, koor, orkest. Zooals wij reeds verleden week in ons overzicht er op hebben gewezen, is in finan- cieele economische kringen en daarbuiten nogal eenige beroering gebracht door het memorandum van den controleur der her stelbetalingen Parker Gilbert. Zooals men weet is Parker Gilbert door de geallieerden aangesteld om le Berlijn controle uit te oefenen op de financieele en economische situatie van het Duitsche Rijk. Steeds ach ter de schermen, nimmer naar buiten op tredende, oefent Parker Gilbert niettemin een alles overheerschenden invloed uit op de regeering van het Duitsche Rijk. Geen wetsontwerp wordt er ingediend, of het is allereerst door Parker Gilbert gezien Zijn invloed is grooter dan die van de Rijksre- geering zelve, grooter zelfs dan die van den Rijkspresident, omdat de gestes èn van de regeering èn van den president ten slotte aan de controle van Parker Gilbert zijn onderworpen. En aan deze machtspositie van dezen Amerikaan is het nu te danken dat aan zijn meeningsuitingen een bijzon der gewicht wordt gehecht. Niet alleen om die machtspositie zelve, maar vooral door den kijk, die Parker Gilbert op het finan- cieel-economisehe leven van Duitschland hc-eft Het is uitgesloten, dat iemand een beteren kijk op Duifschlands economische positie zou kunnen hebben dan hij En daarom is zijn meening zooveel waard en brengt een belangrijk memorandum van dezen man afkomstig zooveel beroering. Het is van belang, ook voor onze lezer9, te weten wal eigenlijk de juiste strekking van het betreffende memorandum is en aan welke argumenten dit stuk zijn waarde ontleent. De strekking allereerst is deze. dat de buitenlandsche leeningspolitiek van Duitsch land. zooals wij die in het laatste jaar heb ben kunnen gadeslaan, een zeker gevaar oplevert. Gevaar niet alleen voor de crediet- gevende landen, maar ook een gevaar voor het crediet-nemende Duitschland zelve en last not least, een gevaar voor de Duitsche herstelbetalingen, zoonis die in het Dawes- verdrag zijn,vastgelegd en waaraan, om te beginnen, het volgende jaar uitvoering moet worden gegeven. Tot goed begrip van onze lezers, diene de volgende uiteenzetting aan onze uiteinde lijke conclusie vooraf te gaan. Duitschland is in economisch opzicht zeer gehavend uit den gronten wereldoor'og te voorschijn gekomen; zoo gehavend zelfs, dat de geallieerden er de nnmogeliikheid van inzagen om het vredesverdrag van Ver sailles zoo zonder meer uit te voeren. Men begreep aan geallieerden kant een modus te moeten vinden om aan Duitschland een mogelijkheid te verschaffen ten einde aan zijn verplichtingen te kunnen voldoen Deze modus, en daarmede tevens ook de moge lijkheid. werd gevonden in de Dawes-over- eenkomst. Het tijdstip, waarop de eerste verplichtingen uithoofde van de Dawes- overeenkomst zouden moeten worden vol daan, breekt thans aan In het voorjaar van 1928 zal Duitschland den eersten termijn van twee en een half milliard Goudmark hebben te betalen. Het i9 duidelijk, dat dit bedrag allereerst door het Rijk zal worden voldaan, welk bedrag echler immers op het produceerende deel der Duitsche natie, n 1 de industrie, zal worden verhaald. Het is echter ook duidelijk, dat men met de maat regelen, om tot het bedrag der eerste ter mijnbetaling van 2V' milliard te komen, niet kan worden gewacht tot het allerlaatste oogenblik. De regeering van Duitschland heeft dan ook sedert zeer geruimen tiid de noodige maatregelen getroffen. Waar even wel in laatste instantie de financiering van de geldbehoeften van het Duitsche Rijk bij de groot-banken berust, ligt het voor de hand, dat ook dezen in den afgeloopen tijd een bepaalde politiek hebben gevolgd, cm op alle gebeurlijkheden te zijn voorbereid Die politiek der Duitsche groot-banken nu culmineert in de beperking van het industrieele crediet. De Duitsche groot-banken als de regula teurs van het Duitsche bedrijfsleven besef fen zeer wel, dat voor alles de Duitsche in dustrie ontwikkeld moet worden, opdat een grootere productiviteit worde verkregen. Im mers grootere productiviteit beteekent groo tere productie en dit laatste beteekent we derom grooteren export. Van den export moet Duitschland het juist hebben. Het moet vorderingen verkrijgen op vreemde landen om daarmede zijn schulden te vol doen. Het is in laatste instantie dus om goud te doen. Niet om goederen, want deze produceeren de geallieerde landen zelve in overgroofe mate. Ligt het dus voor de hand. dat de Duitsche export-productie door be reidvaardige financiering van de zijde der banken gestimuleerd moet worden, ander zijds bestaat echter een groot gevaar hij hot verleenen van dezen stimulans, een gevaar hetwelk door velen niet wordt gezien, door velen die het zien, wordt onderschat en slechts enkelen beseffen de mogelijke ge volgen van dit gevaar. Die het gevaar in zien. die de consequenties in hun vooruit- zienden blik voorvoelen, dat ziin de groot banken en last not least Porker Gilbert. Men dient Europa te beschouwen als een groote familie, als een familie echter waar van de leden zeer uiteenloopende belangen hebben en die hun belangen, elk op zijn ei?en \yüze trachten te beschermen. Een alles overheerschend belang nu, en wat alle leden van de Europeesche familie I gemeen hebben, is de handhaving van de I bevordering van eigen productie. Om dit be- i lang- te beschermen dienen de prohibitieve, of wel beschermende rechten, dient het 9treven wat wij in de laatsten tijd plegen op te merken en dat bij ons heet actieve han delspolitiek, waarvan wij geen onverdeeld voorstander zijn. Het is echler duidelijk en voor de hand liggend, dat een protectionis tische maatregel eenerzijds steunverleenend kan werken, anderzijds echler een groote hinderpaal vormt voor degenen die deze maatregel juist treft. De positie van Duitsch land vanuit exportoogpunt kunnen wij nu niet beter aanduiden door er op te wijzen, dat om Duitschland een tariefmuur is op gebouwd, een tariefmuur welke een sterke belemmering vormt voor den export van Duitschland. Duitschland produceert, veel zelfs; de goederen worden tegen dien muur opgestapeld, maar zij komen er niet over heen. En dat is toch juist het doel van de Duitsche produclie. Er moet geproduceerd worden om vorderingen te verkrijgen ten einde de schulden te kunnen voldoen. De Duitschland omringende landen echler ba- schermden uiteraard hun eigen industrie, omdat een overstrooming met Duitsche goe deren, uiteraard economische nadeelen voor de betrokken landen zou opleveren. Nu is echter door dezen kringloop van zaken de situatie van Duitschland een zoodanige ge worden, dat de Duitsche banken het in dustrieele bedrijfscrediet moeten beperken. Ten eerste omdat de verstrekte credieten bij de huidige tarief-politiek der verschillende landen, allerwaarschijnlijkst zouden bevrie- gen, d. w. z. zij zouden niet gelikwideerd kunnen worden omdat de goederen geen af zet vinden. Op de tweede plaats, moeten de Duitsche grootbanken een vrij hooge liqui diteit bezitten om hun functie van regula teurs van Duitschlands financiën naar be- hooren te kunnen vervullen. Deze laatste ei9ch werkt dus reeds uit zich zelve een ere dietbeperking in de hand. Thans, met den bestaanden tariefmuur, natuurlijk zooveel te meer. Het voorjaar van 1928 brengt den eisch voor Duitschland om twee en een half milliard goudmark te betalen Deze finan cieele operatie wordt uiteraard uitgevoerd door de Duitsche grootbanken, welke dus in deze omstandigheid een zeer bijzondere aan leiding hebben om karig met hunne crediet- verstrekkingen te zijn. Uit dit gansche exposé ziet men dus, dat de economische en financieele positie van Duitschland niet zoo bijzonder gunstig is. Weliswaar worden te Genève thans pogin gen aangewend om de leden der Europeesche RECLAME. zullen nooit sma keloos zyn als Gij or wat Bovril in doet. Bovril brengt den smaak weer terng. Een. lepel vol by Uw gestoofd of ge hakt vlee-sch oi by pasteitjes geeft een groot voordeel tegen over de geringe kosten. Is méér dan enkel Vleesohextract. t N.Y. E. Ostermann Sl Co'a Eenlg Importeert Han<,8, m., Am.t.rd.n, 14 6 familie nader tot elkander te brengen, om hen te bewegen door een samengaan aan den bestaanden tariefmuur zijn huidig ri^ goureus karakter te ontnemen, maar afdoen de resultaten zijn lot nu toe nog niet be reikt. Het is du9 de hiervoren geschetste toe stand van Duitschland en de voor Duitsch land vigeerende bijkomstige omstandighe den, die het memorandum van Parker Gil bert hebben doen verschijnen. Weliswaar beoogde dit memorandum een waarschu wing te zijn, eenerzijds voor Duitschland, maar voornamelijk toch ook voor de gealli eerde belangen, niet het minst voor het ka pitaal-verstrekkende Amerika. Immers, naast en boven de betalingen uithoofde van de Dawesleening, heeft Duitschland een enorme rente-dienst aan Amerika en het credietverstrekkende neutrale buitenland (e doen. En deze loopt gevaar wanneer de eco nomische positie van Duitschland geen betere wordt. Het is dan ook niet zoo geheel toevallig, dat tal van jongste emissies mislukt, dat er in Amerika een zeker aan bod van Duitsche beleggingswaarden be-, staat, dat de Rijksregeering geen toestem* ming meer geeft tot het opnemen van geld- leeningen voor communale doeleinden, 't Is zeker ook niet toevallig, dat de Berlijnsche beurs in de laatste dagen een zwart karak ter droeg. Het jaar 1928 zal voor Duitschland een zeer moeilijk jaar zijn in financieel opzicht. Zeer hooge eischen zullen in die periode aan de financieele draagkracht van Duitschland worden gesteld .Echter, en dit mag zeker niet uit het oog worden verloren, hel jaar 1928 is een begin van een lange periode van herstelbetalingen. Elk opvolgend jaar eischt van Duitschland ten behoeve van de Dawes- verplichtingen een milliardenbedrag aan goudmark, groote sommen voor den buiten- landschen rentedienst. Uiteraard eischt ook de staatshuishouding van jaar tot jaar meer. Het. zijn per saldo factoren, de overweging ten volle waard. Wij zijn geen zwartkijkers, bedoelen geen sensatie, maar meenen toch als uitzonde ring in een 9peciale beschouwing bijzonder aandacht aan Duitschlands naaste finan cieele positie te moeten wijden. Wij zijn aan den anderen kant, gezien de groote mate van economische vitaliteit die Duitschland bezit, overtuigd, dat Duitschland aan zijn verplichtingen ook zal kunnen voldoen. Te Genève is men inmiddels er van overtuigd geworden dat in de een of andere richting iets zal moeten worden gedaan, om het on overkomelijk karakter aan den bestaanden tariefmuur te ontnemen. Gelukt dit laatste, dan beteekent dit een gunstige wending ten behoeve van Duitschland. 11 Nov. 18 Nov. 6 pCt. Nederland 1922 5 pCt Nodnrland 1918 4'/» pCt Nederland 1916 47» pCt. Oost-lndië 192ÓA/B Amstordam*ohe Bank Koloniale Bank Cert Ned Handel-Mij. Holl Kunstznde Ned Kunstzijde Maekubee Jurgens ppw aand. Philips Glnpjlampen R^iang Lobong Singkep Tin Geconsolideerde Petroleum Kon Ppfroleum '\msterdam Rubber Re«??a Rubber Holland Amerika-Lijn Vo^ppi Unie Stoomv Mij ..Nederland Cultuur Mij Vorstenlanden Handel wer Amsterdam ^ondchurg Tabak Mij. Deli Mii Senemh.ah Tnhakc Mij Cert. Union Pacific 105%, 105% 101% 101% 10' lUOtf 97"/sa 98 176 177 273 277 176H 1761 133% 139J4 3651» 376 1074, 115K 242% 24% 462% 470 145 444% 464 205 355 357%' 3'5% 315 440". 4281 82 80 196 195 19814 198 178% 178 806% 795 6741, 6681 460», 4591 48% 47 187'| 189 De aanvoeren en hoogste noteeringen waren: Wagens Goudsche Leidschc gestempelde ligle ligte zware (1) (2) (1) (2) (1) (2) (1) (2) (1) (2) 14 Nov. Oudewater 92 107 76 f52 (51 (48 (57 f57 (56 f— f— f— f— f- 15 Nov. Bodegraven 291 899 259 f54 (57 (54 f57 (57 f60 (59 (59 (62 f f t— 16 Nov. Woerden 334 425 278 (54 (56 f 54 f 57 f 57 f 58 f 58 f 59 f 59 f f - f- 17 Nov. Gouda 182 312 167 (54 f54 (56 f57 (56 (57 f59 f60 f 60 f f- 17 Nov. Alph. a.d. R. 34 48 42 f f f 58 57" f 59 f 69 f f f- 18 Nov. Leiden 79 80 51 f 57" 158 (66 f f f f f f 59 f 58 (5® (1) Zijn de opgaven der vorige week (2) Zijn de opgaven van 1519 Nov. 1926. 2-3

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 10