68ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 18 November 1927 Derde Blad No. 20761 BINNENLAND. Prov. Staten v. Zuid-Holland. GEMENGD NIEUWS. DE BEGROOTING VOOR OORLOG. Geen poging tot vermindering van bewapening. De reor ganisatieplannen. Verschenen ia het voorloopig verslag der Tweede Kamer over hooidstua „Ooriog" der gtaatsbegrooting. Verscheidene leden verklaarden met leed wezen te hebben geconstateerd, dat van een poging om tot vermindering van oe- wapemng te komen, in deze begrooting geen spoor is te vinden. Alles blqit bij het oude. Nederland blijft deelnemen aan den wed strijd in bewapening en gaat, zoo wordt betoogd, daarmee lijnrecht in tegen het pact van den Volkenbond en tegen den geest van Genèva Andere leden weerspraken deze meening. Noch van verzaking van Nederlands positieve plichten als lid van den Volkenbond, noch van miskenning van dan geest van Geneva, noch van ontrouw aan eigen standpunt kan de regeering h. i. worden beticht, wanneer zij weigert gehoor te geven aan de eischen ran hen, die eenzijdige nationale ontwape ning voorstaan. erscheideno leden waren van oordeel, dat da door den minister getroffen maat regelen het leger steeds meer verzwakken. De minister concentreert zijn aandacht op het veldleger, doch zoo vroeg men verliest hjj daarbq niet te veel uit het oog de groote beteekenis voor de landsverdedi ging van een voorbereide verdediging van ons polderland, met name door de Eollana- sche Waterlinie en wordt er wel voldoende aandacht geschonken aan de kustverdedi ging? De elkaar 3nel opvolgende reorganisatie plannen veroorzaken nog steeds onrust in het leger. Wanneer steeds verder gaande aanslagen op het leger, gelijk er weer een bestaat in 's ministers jongste voornemen om bq de onbereden Artillerie een aantal onderofficieren te laten afvloeien, niet op houden, zou bij deze leden de vraag aan de orde moeten komen, of zij aan dezen be windsman nog wel langer hun vertrouwen kunnen schenken. Verschillende "vragen werden voorts met betrekking tot het defensiebeleid gesteld. Zoo werd er gevraagd of de benoodigde verlofs-officieren voor de oorlogsformatie aanwezig zijn, voorts of mag worden ver wacht, dat hun militaire kennis voldoende is en of zij genoegzaam van kleeding en uitrusting zijn voorzien. Verschillende andere len drongen er op aan, Cat de lichtings sterkte aanmerkelijk zal wordeh verkleind. Andere leden kunnen in het voornemen van den minister, om in den vervolge de beroeps officieren te recruteeren uit de verlofs- oilicieren slechts een speculatie zien, welke een overwegende kans op mislukking heeft. Men verzocht op do hoogte te worden ge steld van 's ministers oordeel over het plan-Boele tot invoering van een systeem van z.g. vrqwillige dienstneming. Bq verschillende leden bestonden ernstige bezwaren tegen de bestaande regeling voor de bezoldiging van het militaire personeel. Zij achtten over het algemeen het peil, waarop de hier bedoelde regeling de sala rissen stelt, veel te laag, en meenden boven dien, dat deze regeling vele technische ge breken bevat. Er wordt aangedrongen, dat, tegelijk met de aangekondigde Rechtstoestand-Wet, voor ds burgerlijke ambtenaren een wet, houden- i regeling van de rechtspositie der onder officieren, bij de Staten-Generaal zal worden ingediend. Tevens werd opnieuw aangedron gen op vertegenwoordiging der militairen in de Centrale Commissie voor Georgani seer!. Overleg. Verscheidene leden achtten de herhalings oefeningen zonder eenige waarde, en dron gen daarom op afschaffing dier oefeningen ao. Gevraagd werd nog hoe het staat met de ratificatie van het protocol in zake het verbod van het gebruik van giftige gassen. Worden vroeg men voorts thans voor Rijksrekening zoodanige gassen gemaakt, om die in tijd van oorlog te gebruiken? Waar worden deze gassen gefabriceerd? Geschiedt zulks ook in particuliere fabrieken? Aangedrongen werd ten slotte op ver betering van de geneeskundige behandeling welke nog al eens te wenschen laat, op verruiming van de bepalingen der Dienst- weigeringswet en op een betere regeling voor de z.g. mobilisatie-slachtoffers. DE POSTERIJEN-BEGROOTING. Het voorloopig verslag. Verschenen is het Voorloopig Verslag over de begrooling der Posterijen, Telegrafie en Telefonie voor 1928. Van verschillende zijden werd tevreden heid betuigd met de leiding van dit bedrijf; men meende aan de directie een woord van hulde daarvoor niet te mogen onthouden. Vele leden spraken ook hun voldoening uit over de geldelijke uilkomsten van het Bedrijf. Immers in 1925 was het in staal 10.4 millioen aan hel Rijk bij te dragen, in 1926 f91/» millioen; voor*1928 wordt het overschot geraamd op ruim f 4 millioen, ondanks de terecht ingevoerde tariefsv lagingen. Men verzocht een uiteenzetting hoe de jongste tarielsverlaging in de praktijk ge werkt heeft. Sommigen drongen in het bij zonder aan op verlaging van het tarief voor drukwerken; anderen bevalen den Minister wederinvoering van het vijfcents port voor brieven aan. Eindelijk werd herstel van een lokaaltarief voor brieven en drukwerken in overweging gegeven. Niet zonder bezorgdheid hadden deze leden gezien dat de geldelijke uitkomstan van den telegraafdienst voortdurend achter uitgaan, terwijl de telefonie in 1925 f -f 2 millioen en in 1926 f52 millioen winst opleverde, werd verlaging van hef tarief zeer goed- mogelijk geacht. Geklaagd werd over de bestellingen in ^rschillende plaatsen. Verscheidene leden waren van oordeel dat het lagere personeel niet voldoende be zoldigd was. Men verzocht den minister Ie onderzoeken, of niet aan verschillende grieven kan worden tegemoet gekomen. Op gemerkt werd dat de financieele positie van het bedrijf wederinvoering van den acht- urendag zeker toelaat Voorts werd o.m. aanbevolen, voor het gebruik van telegraaf en telefoon op Zondag een verhoogd tarief in te voeren. De aandacht,werd gevestigd op de confe rentie van den directeur-generaal met be langhebbenden bij een geregelde luchtpost- verbinding met Indië; daarin zou gesproken zijn van garanties, door het bedrijf te ver strekken, voor een geregelde verbinding met Indië, die tot meer dan een half millioen gulden zouden kunnen beloopen. Op de be grooting is echter voor dit doel niets uilge trokken. Vele leden verheugden zich erover dat de Postchèque en Girodienst zich na 1921 geheel heeft hersteld en het vertrouwen van het publiek heeft herwonnen. Men zou gaarne vernemen wanneer over het al of niet toekennen van rentevergoeding nu eindelijk een beslissing zal worden ge nomen. RIJBEWIJZEN ALS RECLAMEBILJETTEN. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Knottenbelt, heeft aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gericht; 1. Is het juist, dat prof. mr. W. H. Drucker, hoogl. a. d. Nederl. Handelshoogeschool te Rotterdam, tot den Commissaris der Ko ningin in de provincie Z.-Holland een brief heeft gericht, waarbij hij bezwaar maakt tegen het voorkomen eener advertentie op het voor hem bestemde rijbewijs? 2. Acht de minister het geoorloofd aan een bewijsstuk, dat in de wet wordt aange duid als „rijbewijs" en als zoodanig door belanghebbenden wordt aangevraagd, het karakter van reclamebiljet te geven? 3. Is de minister niet van cordeel, dat het beneden de waardigheid van den Staat is van staatswege uitgegeven officieele stukken tevens te bestemmen tot reciamebiljetten? 4. Is de minister bereid het gebruik van rijbewijzen tot reclamedoeleinden te doen ophouden? 5. Is de minister bereid den onder hem ressorteerenden diensten beperkingen voor te schrijven ten aanzien van het aanwen den van voor den openbaren dienst bestemde goederen voor particuliere reclame? DE KORTEGOLFTELEFOONZENDER VAN DE RIJKSTELEGRAAF TE KOOTWIJK. Blijkens de uilslagen der proefnemingen op het gebied van radio-telefonic behoort het telefonisch verkeer met Ned. O. Indië niet langer tot de onmogelijkheden. Echter zal deze verbinding eerst dan goed voldoen, als men kan spreken op de gemeenschappelijke daguren. Wanneer het bij ons 5 uur namid dag is, is het in Indië 12 uur 's nachts, zoo dat men in het algemeen na 5 uur van de telefoon geen gebruik zal maken, omdat men dan den correspondent in Indië uit bed moet bellen. Uiteraard heeft voor den Rijksdienst, wiens taak het is een productief verkeer tö scheppen, telefonie die pas om 5 u. 's avonds mogelijk is. weinig beteekenis! De groote ervaring, die de Rijkstelegraaf gedurende eenige jaren met de kortegolfte- legrafie heeft opgedaan, heeft aangetoond, dat telefoonverkeer vóór 5 uur alleen moge lijk is met golflengten beneden 20 M.; met grootere golflengten valt voor het dagverkeer praclisch niets te bereiken. De Rijkstelegraaf heeft de groote moei lijkheden. die het werken met dergelijke ultra-korte golven biedt ernstig onder het oog gezien en grootendeels overwonnen. Het slagen der proefnemingen op deze kortegolf wekt veel belangstelling in tech nische kringen; uit de van alle zijden ont vangen rapporten blijkt groote waardeering voor de op een zoo korte golf bereikte re sultaten. wezen en de vakopleiding, de invoering oener prijzenregeling voor aangenomen werk, een jaarlijksche vacantie van drie da gen per jaar met behoud van loon. DE CORRUPTIE. Voorstellen van de Vereeniging van Gasdirectenren. In het blad van de Vereen, v. Gasdirec- teuren, „Het Gas", komt een artikel voor, waarin het bestuur in het verband met de corruptie van enkele van de leden dezer ver eeniging o.a. de volgende maatregelen wen schen te heffen. Het bestuur schrijft o.a.: Ten einde zoowel ten opzichte van de ge wone als van de buitengewone leden de noodige maatregelen te kunnen nemen, heeft het bestuur besloten, vóór 1 Januari 1928 een buitengewone algemeene vergade ring bijeen te roepen, ter behandeling eener ingrijpende wijziging der statuten Ten opzichte van de gewone leden zal worden voorgesteld, dat het lidmaatschap onvoorwaardelijk eindigt, zoodra de betrek king van directeur of hooger ambtenaar van een gasbedrijf (als in art. 6 der statuten voor het gewone lidmaatschap vereischt), niet meer wordt bekleed, zoodat niet meer in functie zijnde directeuren of ambtenaren de vereeniging automatisch verlaten. Deze bepaling voorkomt, dat door het bestuur voor ieder afzonderlijk geval van ontslag een nader onderzoek zal moeten worden ingesteld; onderzoek waarhij het wellicht niet over voldoende gegevens v.ou kunnen beschikken. Het instituut „builengewone leden" de leveranciers wordt opgehven, omdat langs denzelfden weg als bij gewone leden niet is uit te maken, wie bij de corruptie be trokken is. Vier raadsleden ie Roosendaal hebben Bij den Raad een voorstel ingediend om een commissie te benoemen, die en onderzoek zal instellen naar de vraag, of door den directeur der bedrijven corruptie is gepleegd. De audiëntie van den Minister van Marine ad interim zal Maandag niet plaats hebben. RECLAME. 1329 HET NEDERLANDSCH VAKVERBOND. Blijkens het pas verschenen verslag over 1926 telde het Nederl. Verbond van Vakver- eenigingen op 1 Januari 1927 196.314 leden, verdeeld over 27 organisaties tegen 26 bon den met 189.686 leden op 1 Jan. 1926. In den loop van 1926 fuseerde de Ned. Zuivelbewerkersbond zich met den Ned. Landarbeidersbond, terwijl de Ned. Bond van Opzichters in het transportbedrijf en de Algem. Ned. Bond van Technisch en Opzicht- houdend personeel zich bij liet Verbond aan sloten. Van de 27 bonden telden op 1 Januari 1927 2 meer dan 20.000 leden en 6 minder dan 1000 leden Het aantal vrouwelijke leden steeg in 1926 van 10892 op 112-18, terwijl het getal adspiranlieden daalde van 2736 op 2121. Het getal afdeelingen der bonden vermeer derde in 1926 met 14 en bedroeg op 1 Jan. 1927 2114. Drie afdeelinge'n telden op laatst genoemden datum elk meer dan 5000 leden. De totale ontvangsten der aangesloten bon den bedroegen in 1926 f5.861.092 waarvan f4.907.332 aan contributie. De belangrijkste uitgaven waren de volgende: staking en uit sluiting f323.697, ziekte f365.384. sterfgeval f 32.976, voor stakingen in het buitenland f 49.079, vakbladen f 298.604. propaganda en actie f 332.725. salarissen f 905.862, afdracht N. V. V. f 145.626, stakingsfonds N. V. V. f 265.255. Het gezamenlijke vermogen der 27 bonden (buiten het bezit der werkloosheidskassen) bedroeg op 1 Jan. 1927 f 9.059.146 tegen f8.049.282 op 1 Jan. '26. Bovendien bevatte het centrale stakingsfonds van het N. V. V. op 1 December 1926 f 1.095.403. Aan de werklooze leden werd in 1926 uitgekeerd ruim drie millioen gulden. CONTRACT-ACTIE SCHILDERSBEDRIJF. De Nederl. Schildersgezellenbond heeft voot het collectief contract van 1928/'23 o.m. de volgende wijzigingen voorgesteld aan de drie bonden van schilderspatroons een algemeene loonsverhooging van drie ets. per uur, invoering van het verplichte lid maatschap, de regeling van het leerling Da bestrijding der werkloos heid Breedvoerige discus sies Het voorstel-Van Eek tot het geven van een sub sidie van f 200.000 verworpen. (Vervolg van gisteren.) In de middagzilting bestreed dc heer LOERAKKER (R.-K.) het voorstel-Van Eek, waarbij hij zich aansloot bij het be ioog rnn Ged. Staten, dat van provincie- wege reeds veel gedaan wordt en zal worden en dat daarnaast een bedrag van f 200.000 van weinig beteekenis is. Het eerste woord moet zijn aan de gemeente besturen. De lieer v. DUIN (R.-Ksteunde het voorstel, dat een begin is. Werkverschaf fing moet beschouwd worden afgescheiden van de werken, die toch moeten worden uitgevoerd, zooals het wegenplan De heer VAN HOUDT (S. G. P.) achtte het voorstel niet meer dan een schoon ge baar en vroeg zich af, hoe deze f 200.000 verdeeld moeten worden. Er moet iets ge daan worden tegen de werkloosheid, maar dan in dezen zin, dat de provincie de wer ken, die nog op uitvoering wachten, met bekwamen spoed aanpakt. De heer TROUW (V.-B.) meende, dat de heer Van Eek het platteland wil helpen. De vraag is echter of die plattelandsge meenten het werkelijk zoo slecht hebben. De resultaten van de enquête van den heer Van Eek bij 20 gemeenten hadden spr. niet bevredigd, waarom hij bij 56 genieenten op de eilanden en in het Westland een der gelijk onderzoek heeft ingesteld, waaruit hij den indruk gekregen heeft, dat over het algemeen de gemeenten voor de werkloozen zorgen. In 15 dier gemeenten was 's win ters geen werkloosheid, in 20 bijna geen, in 7 gemeenten werd pl.m. f 1000 uitge keerd, maar dit is geen bezwaar voor die gemeenten, omdat zij meer dan 3000 zielen tellen; in 6 gemeenten van minder dan 3000 zielen werden bedragen van ben>sden f 1000 uitgekeerd, in vier gemeenten meer dan f 1000, maar deze gemeenten beheer- schen het vraagstuk geheel. Slechts 4 ge meenten worstelden met het vraagstuk, waaronder de gemeente Hellevoetsluis, die door de maatregelen van Rijkswege is fcapot gemaakt De heer Van Eek heelt een som ber beeld van de gemeente Oude-Tonge op gehangen, dat niet in overeenstemming is met de werkloosheid, blijkens mededeelin- gen van het gemeentebestuur. Spr. be weerde niet, dat zijn cijfers, die op mede- deelingen van de gemeentebesturen berus ten, juist zijn. Maar hij kan evenmin zon der meer de cijfers van den heer Van Eclc aanvaarden. Hij zou daarom een onderzoek van provincïcwege wenschen. Inmiddels kan men de werkloosheid bestrijden door landbouwonderwijs op het platteland. Kan de provincie het Rijk niet animeeren door te zeggen: als gij twee scholen in Zuid-Holland sticht, doen wij er één bij? De heer SCHOKKING (C.-H.) betoogde, dat bij zijn fractie wel degelijk de wil be slaat om de werkloosheid terug te dringen, maar het is niet onverschillig op welke wijze dat geschiedt Het geven van kas geld aan de gemeenten deugt niet als mid del ter bestrijding, omdat er verschillende kassen zijn, die afzonderlijk moeten blijven. Spr. wees er ook op. dat, mede door het wegenplan, de provinciale begrooting zwaar belast zal worden en dat men daarvoor de oogen niet mag sluiten. De heer Jansen Manenschijn (A.-R.) be toogde, dat twee ton niet zoo gemakkelijk te vinden is, zonder de minder gegoeden te treffen. Wanneer de heer Van Eek ook de steden wil helpen, is twee ton niets en voorts meende spr., dat er in ons land geen plan onuitgevoerd wordt bij gebrek aan geld. Aan geld ontbreekt het niet, maar aan werk. Wanneer het de bedoeling is het platte land te helpen, sloot spr. zich aan bij den heer Trouw en betoogde hij verder, dat bij de uitvoering van het wegenplan van het voorstel-Van Eek meer nadeel dan voor deel zou worden ondervonden. De heer WERKER (V.-D.) beantwoordde de vraag of de provincie in dezen een func tie heeft, bevestigend in zooverre zij het werk der gemeenten kan stimuleeren. Daar mee wordt het euvel niet weggenomen, maar dat kan de bedoeling ook niet zijn. De heer DE VISSER (C.-P.) betoogde, dat men met maatregelen niet kan wachten tot de werkloosheid in haar wezen kan worden aangetast. Er zijn in ons land ongeveer 140.000 werkloozen. De vraag is of er werk, productief werk. voor hen te vinden is. En spr. meende, dat er in verschillende ge meenten wel werk is en dat, als er in die gemeenten geen geld is voor de uitvoering daarvan, zij zich tot de provincie moeten kunnen wenden. De twee ton zal niet nut teloos worden weggegooid. Wie ervan wil profiteeren," zal behoorlijk rpoeten moti- veeren, dat hij het geld noodig heeft. Alle tegenstanders willen graag wat doen voor de werkloosheid, maar allemaal kruip°n ze weg achter een formeel bezwaar. Een on derzoek, als de heer Trouw wenschte, kan geschieden, .maar er is niets tegen om in- tusschen twee ton te reserveeren, waaruit Ged. Stalen kunnen putten, daarnaast De hoeft bevordering van het vakonderwijs niet achterwege te blijven. Dat dit voorstel de uitvoering van het wegenplan zou kunnen schaden, omdat de noodige werkkrachten er door verbruikt zouden worden, zooals de heer Jansen Manenschijn meende, noemde spr. de mal ste malligheid. Hoe kan men denken dat met f 200.000 de uitvoering van een werk van f38 millioen bemoeilijkt wordt? Mevr. COHEN TERVAERT (V.-B.) noem de bestrijding der werkloosheid een nood- zakelijkcn maatregel van verweer der maatschappij tegen een euvel, dat haar ge zondheid bedreigt. Maar zij had bezwaar tegen een te gemakkelijke wijze van be strijding. Zij steunde daarom het voorstel van den heer Trouw, om een onderzoek in te stellen alvorens aan het voorstel-Van Eek haar steun te kunnen geven, dat niet voldoende waarborgen biedt. Spr. sloot zich eveneens aan bij den aandrang naar onder wijsverbetering. De heer BRAAT (P.-B.) meende, dat dit meer een onderwerp van Staatszorg moet zijn. Evenwel zou spr. voor het voorstel zijn als het beperkt bleef tot steun aan het platteland. De heer BORGHOLS, lid van.Ged. Staten, bestreed het voorstel opnieuw. Hij voerde nog aan, dat bij aanneming van het voor stel de begrooting een tekort van f75.000 zal aanwijzen. De heer VAN ECK repliceerde. Hij wilde de grens, die de heer Braat wenschte, niet zoo beslist stellen, maar betoogde, dat de practijk, ook in Noord-Holland, uitwijst, dat het geld vooral aan het platteland ten goede komt. Het voorstel-Van Eek we>d verworpen met 4621 stemmen. De algemeene beschouwingen voortgezet. De algemeffno beschouwinge® over de begrooting werden voortgezet. De heer VAN STAAL (S.D.A.P.) repli ceerde. Hij wenschte alsnog te vernemen, tot welk resultaat die besprekingen met de Regeering over den spoorweg Gouda— BoskoopAlphen hebben geleid. Spr. betoogde voorts dat Ged. St. zich meer moeten bemoeien met de volkshuis vesting. Hij wees op ontoelaatbare woning toestanden i® Heerjansdam, Gouderak, Strijen, Vianen, Ameide, Naaldwijk, Per nis, Zevenhuizen, Overscbie, enz. In vele van die gemeenten zijn de woningen er barmelijk, in andere is een groot woning tekort gemeentebesturen doen in tal van plaatsen niets. In Voorburg, waar men 58 woningen wilde zetten, kwam het bericht, dat Ged. Staten niet kon don meewerken aan dit voorstel; in Rotterdam zijn plan- ne® door Ged. Staten volkomen stuk ge maakt. Dat is niet de taak van Ged. St. Spr. zou wenschen, dat Ged. St. een rond gang maakten om een onderzoek in te stellen. Zij zullen dan zien, dat tiendui zenden wonen in hokken, waar zij zoo spoedig mogelijk uitgehaald moeten wor den. Ged. St. zullen vooral moeten nagaan of de gezondheidscommissies haar taak be hoorlijk vervullen. De heer TER LAAN (S.D.A.P.) repli ceerde. Hij meende, ter zake van het on dersteunen van een voonsrel, dat, wanneer een voorsteller geen twee leden kan vin den. d?e het steunen, er geen enkele reden is om het voorstel in discussie te brengen. Inzake een veerverbinding van Goereo Overflakkee met het vasteland betwistte spr. de voorstelling van den heer v. Boeyen dat het verkeer zich over Dinteloord, d.i. naar België zou richten Er is veel te lang verzuimd een behoorlijke verbinding te mak dn met het Noorden, maar daarvoor heeft het provinciaal bestuur juist te zor gen. Er zijn enkele grootgrondbezitters. wier belang gaat in de richting va® Din- telsas, maar er zijn ook andere deelen den bevolking, wier belang niet meebrengt een verbinding in die richting. Spr. zou wen schen, dat er een commissie va® onderzoek werd benoemd. Voorts drong hij aan op bevordering van den bouw van bruggen. De heer v. ZADELHOFF (S.D.A.P.) re pliceerde en bestreed de opvatting van' Ged. State® over het beantwoorden van vragen, welke opvatting de verhouding tusscheto de Staten en het college bederft, Ged. St. zijn bevoegd te antwoordje®, de wet verbiedt dit niet en wanneer in het belang der provincie vragen worden gesteld, dan zijn God. St. moreel verplicht die vra gen te beantwoorden, wanneer daardoor geen belamgen van onderzoek bijv., ge schaad worde®. Spr. zou zich het recht om vragen te stellen niet Laten ontnemen. De heer HOFMANN (R.-K.) repliceerde^ Hij drong aan op spoed met de droogleg ging der Reeuw ij ksche en Sluyswijksche plassen, hetgeen een groot belang voor den land- dn tui®bouw is. Waar 38 millioen is te vinden voor de wegen, moet wel een" millioen te vinden zijn voor droogmaking. Spr. wilde nu nog iets zeggen tot den heer Lodewijk de Visser. VOORZITTER: U hebt nog 3 minuten. De heer HOFMANN: Ik hoor het al, u geeft aan de litakerzijde altijd vceD Toyaler het woord da® aan de rechterzijde. U weet niet welk een invloed er van den heer De Visser uitgaat. De VOORZITTER: Het is een besluit van de Staten, dat er 10 minuten zou wor den gerepliceerd. De heer HOFMANNIk zal mij aan uw leiding onderwerpen en over den eco®omi- schen index iln Rusland slechts dit zegge®, dat in Rusland door de communistische economie velo industrieën zijn vernietigd. De heer WERKER (V.-D.) repliceerde en vroeg of er na de samenstelling van het college van Ged. St. niet een zeker ovei^ leg plaats moet hebben tusschen de lede®. Ged. hebben gezegd, dat dit niet geschiedt doch spr. achtte het voor allerlei vraag stukke® van algemeene® aard noodig. Een urgentieprogram heeft het college echter niet opgesteld. Inzake het beantwoorde® van vragen door Ged. St. wees spr. er op, dat de zaak van het administratief recht zwevende is gebleven en dat Ged. Staten zoowel admi nistratieve rechters zijn als gekozenen des volks. Zij moeten dus niet star een sta®d- punt innemen, maar volgens het gezond verstand te rade gaan. De heer JANSEN MANENSCHIJN (A.- R.) repliceerde Hij betoogde, dat de be sluiten, hier genomen alle gekomen zijn in den tijd der belastingverlaging. Had mCn vóór die verlaging van die besluiten geweten, me® zou de belasting niet ver hoogd helbben. Spr.'s grief was, dat me® de draagwijdte de* besluiten niet heeft gekend en zou in de toekomst daarin ver andering wenschen. De vergadering werd te 5 uur verdaagd tot heden 11 uur. RECLAME. LIJSTENMAKERIJ Heden groote prijsvermindering van spiegels, schilderstukken. Omlijsten van platen, foto's enz. 4414a DE CONCURRENT, 62 Haarlemmerstraat 62. HET VERLOREN TRAMGELD. De beambte heeft eervol ontslag gekregen. Aan het „Vad." wordt verzocht mede le deelen, dal de Haagsche trambeambte G., die cenigen lijd geleden op grond dal hij een bedrag van f 15.000, dat hij van den bankier moesl halen, onderweg heeft verloren, door de directie der H. T. M. was ontslagen we gens ongeschiktheid, thans op zijn verzoek, alsnog eervol ontslag heeft gekregen, terwijl in zijn getuigschrift is medegedeeld, dat hij steeds tot volle tevredenheid bij genoemde maatschappij werkzaam is geweest, ONDER EEN STOOMMANGEL GERAAKT. In een strijkinrichling aan de Binkhorst- slraat te Den Ilaag is een 17-jarig meisje M. v. d. B. met haar hand onder een stoom- mangel bekneld geraakt, waardoor zij haar hand ernstig verbrandde. De Geneeskundige Dienst heeft haar verbonden en haar daarna naar haar huis te Rijswijk vervoerd. ONVEILIG STRAND. Hel strand te Scheveningen is onveilig lot Wassenaarscheslag op Donderdag 24 en Vrijdag 25 November, telkens van 8.30 v.m. tol 12 uur 's middags wegens het schieten met mitrailleurs. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het strand eerst dan weder voor het publiek toegankelijk is, wanneer de roode vlaggen waardoor de onveiligheid wordt aangeduid, zijn ingehaald. DE MIST. Auto's te water. Gisteravond omstreeks zeven uur is ten gevolge van den mist de heer Metz uit Delft met zijn auto, waarin de heeren Bukman en Lugtigheid uit Delft, de heer Lammers uit Rotterdam en een inwoner van Bergen (N.-II.) zaten, bij het afrijden van de brug aan den Hoorn onder Schipluiden in de Vlaardingsche Vaart gereden. Met groote moeile werden allen gered. De heer Lam mer bleek inwendig vrij ernslig le zijn ge kwetst; hij werd naar het ziekenhuis Bethel te Delft vervoerd en van daar later naar Rotterdam. De overige inzittenden, die allen min of meer ernstige snijwonden van glas- splinlers bekomen hadden, werden door een arls verbonden. Met behulp van een ber-

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9