ARDATH VIRGINIA 222 AGENDA. BUITENLAND. geeft 100°/o kwaliteit in plaats van bons. 10 VOOR \2ic- TELEGRAMMEN. 1 Vrijdag. In den Vergulden Turk: Al?. verg. „Leid- suhe IJsclub" 8 uur nam Nutsgebouw: R. S. V. Prof. dr. De Graaf. 8 uur. Sladszaal: Ter Hall's revue 1927. 8 uur. Zaterdag. Sladszaal: Ter Hall's revue 1927. 8 uur. Stadszaal: Kinderrevue ter Hall. 2 uur. Jcruèl (Groenesteeg 161Bidstond te 8 uur. Zondag, Schouwburg: Nut en Vermaak: „Op den Terugweg". 8 uur. Stadszaal: Ter Hall's revue 1927. 8 uur. Vrije Evang. Gem.: Samenkomsten des voorm. en des nam. te 7 uur. Jeruêl (Groenesteeg 16); Samenkomsten te 10 uur voorm. en halfzeven nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogevroerd: Voor- stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot t uur kinder- en familie matinêe. „City-theater". Haarlemmerslr.: Bioscoop- voors'ellingen te 8 uur 's Woensdags en 's Zaterdags matinêe to 2 uur. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété voorstellingen Dagelijks te 8 uur 's Woensdags en 's Zaterdags matinêe te 2 uur. „Trianon-Theater", Breeslraat: Bioscoop- en Variété voorstellingen Dagelijks te 8 uur. Trianon Theater, Prinsestraat den Haag. De Rozenkrans, dagelijks 8 1/4 uur. Zondags- malinée 2.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Nov. a.s. waargenomen door do apotheken van de heeren G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502 en D. J. vnn Driesum, Mare 76, tel. 406. hij „op" is. Hij fascineert als het ware de toeschouwers; zelfs door niets-doen be houdens spiertrekkingen van zijn expressief gelaat. Met zijn zeldzame kunst-gaven is hij alleen een bezoek aan de revue meer dan waard. Als altijd heeft hij pracht van vondsten, zooals in de circusvoorstelling hoe over- trot hij zelfs op het terrein der Fratellini's deze nog! doch het toppunt is toch onge twijfeld de scène „Terug naar de Natuur". Dat is weer een van die ingenieusiteiten waarvan men verstomd staat Men moet die zien. beschrijven laat zij zich niet. Naast hem worden de hoofdrollen ver vuld door Piet Kohier en mevr. Sophie Kohiervan Dijk. 't Zijn beide ook be proefde krachten geworden en doen, het geen zij te doen hebben, als altijd uitne mend. Jammer alleen, dat mevr. Roosje Köhlervan Gelder door ziekte is verhin derd op te treden, dat is een gemis. Maar enfin De revue kenmerkt zich overigens als altijd door allerlei komische invallen, zang van het dubbelkwarlet hoe keurig in de gevoelige Kerstmisscène der Friezen in Canada muziek dans en: de costuum- weelde, die zich niet laat malen. Het is weer een kleurengamma van zeldzame schoonheid, dat zich telkens en telkens ontvouwt en waarvoor men met bewonde ring en soms verwondering zich buigt. Zoo- als bekend, komt de verdienste daarvan in de eerste plaats toe aan mevr. Ter Hall. Een drietal schitterende finales doen deze kleurenweelde wel het allersterkste spreken, de Orchideeën-finale, Hel diep-zee-aquarium en De ridderorden, maar daarnevens zijn er nog andere prachtige momenten als b.v. De dans door alle tijden, de scène In pracht en praal, enz. Doch wij kunnen niet alles noemen, 't zou ons te ver voeren. Niet ver gelen willen we echter nog te vermelden De radio-distributie, de scène in de operatie zaal en dan: de parodie van Buziau op Jushny's Blaue Vogel, terwijl het publick weer een leuk refreintje mee te zingen krijgt. De revue 1927 is weer een juweeltje. Den eersten avond was de zaal bijkans uitverkocht en het applaus daverde meer malen door de Sladszaal. t Zal de nog ko mende drie avonden voor t eerst komt do revue hier dit jaar vier dagen wal niet anders zijn. VEREENIGING NEDERLANPSCG FABRIKAAT. Winterpiogramma. Het winterprogramma voor de afd. ,Leiden Js als volgt samengesteld: November: Industrieel© filmvoorstelling. December: Lezing met lichtbeelden door den heer J. A. Geluk, secretaris van den Algem. Nederl. Zuive.bond, over het onder werp „De Nederlandscho Zuivelindustrie Februari: Industrieels filmvoorstelling van de film van het boven- en ondergrondsche bedrijf van de Staats-Steenkolenmijnen in L Maait: Lezing met lichtbeelden door den heer W. J. Giel, gepens. Kol. Ned. Indische leger, over het onderwerp: „Een reis met een Nederlandsche mailboot naar Nederl. Oost-Indiö". April: Vertooning van do film van de Bililonmjj., toegelicht door den lieer J. V. Moliema. oud-hoofdadministrateur van die maatschappij. Tijdig vóér elk der genoemde bqeenkom- sten ontvangen de leden afzonderlijk nader bericht. Dp Vrijdag 25 November wordt de In dustrieel? filmvoorstelling gegeven in het Natuurkundig Laboratorium ingang Nieuwsteeg alhier. De volgende films zullen worden ver toond: Gouda Kaarsenfabriek; Van Aren- donk's Schoen- en Lederfabrieken; Gazelle Rijwielfabriek; Martens Brandkastenfabriek; Diepenbrock en Reigers (potten en pannen); Van den Berg's glashandel; Nederlandsche Klompenindustrie. LOOS ALARM. Even over halfzes gistermiddag werd de brandweer gealarmeerd om uit te rukken naar het thans ledig staande café National op den hoek van het Korf-Kapenburg en de Boommarkt. Nauwelijks eenige minuten later klonk bet doordringend geluid van het bellen van de motorspuit over de Breestraal en kort daarop stond de brandspuit, klaar om in te grijpen, gereed voor het ledige cafe, waarbinnen het omdat het licht nog niet op het electrische kabelnet is aange sloten, zeer donker was. Het bleek intussckon terstond, dat er van brand geen sprake was, maar dat de schoorsteen vuil was, waardoor een kachel, die men wilde aansteken, hevig was begonnen te rooken. Bij het zien van den rook, die uit het perceel naar buiten sloeg, hadden voorbijgangers de brandweer gewaarschuwd. De brandweer behoefde niet op te treden en zelfs de brandbiusschers, waarmede eenige politie-agenten waren toe gesneld, konden ongebruikt blijven. Na eer.ige minuten gaf de oommandant van do brandweer, de heer Verhoog, order tot inrukken. Thans is de o'ficieele voordracht af gekomen voor de benoeming van directeur van Gemeentewerken, als gevolg van het eervol ontslag, den heer G. L. Driessen met 1 Jan. a.s. verleend. Deze voordracht luidt: lo. A. M. de Elauw, adjunct-directeur der Gemeentewerken, alhier; 2o. H. B. J. Aikema, adjunct-directeur der gemeentewerken, te Schiedam. De Commissaris van Politie te Leiden brengt in herinnering de Verordening, rege lende het toezicht op in Leiden vertoevende Vreemdelingen (geen Nederlanders), waarbij is bepaald, dat een ieder, die een vreemdeling in zijn inrichting, huis of woning opneemt, binnen 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan genoemden Commissaris van Politie (bureau Vreemdelingendienst, Zonne- v6ldstraat, alhier, geopend van 912 uur, van 24 uur en van 79 uur). Door aangifte aan het bureau van Be volking en den Raad van Arbeid, vervalt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienst personeel, doch ook voor logé's, enz. In verband met den diefstal van post stukken, gepleegd op Woensdag 9 Nov. 1927, tusschon 7.20 en 8.20 uur namiddag, uit een tram tusschen Sassenheim en Leiden, verzoekt de Commissaris van Politie te Leiden degenen, die vanuit Hillegom, Lisse oï Sas senheim dien dag postpakketten hebben af gezonden, welke hun bestemming niet hebben bereikt, hiervan mededeeling te doen onder opgave van inhoud en waarde van het pakket Café National op den hoek van het Kcrt-Rapcnburg en de Boommarkt, welke rechtgeaarde Leidenaar kent dat niet? Er heeft in den laatsten tijd nogal eens een wisseling van directie plaats gehad in deze lunchroom, maar er is in langen tijd geen Leidenaar aan het hoofd van deze eertijds bloeiende zaak gestaan. Thans heeft eindelijk weer eens een stadgenoot het aangedurfd om zjjn schouders onder de exploitatie van de wel zeer gunstig gelegen lunchroom te zetten en het is te hopqn, dat de heer Henk Selier, een geroutineerd vakman in het restauratiebedrijf, er in mag slagen café National weer op te werken tot wat het zijn kan: een rendabele, bloeiende affaire. Do heer Selier begint met den ernstigen wil om te slagen, hjj knapt de zaal weer wat op en hoopt, door National weer een gezellige zaak te maken, waar men goede consnmptie voor billjjke prijzen kan krijgen, zijn pogingen met succea te zien bekroond. Moderne dames mogen er misschien wel moderne begrippen n? nahouden en er mogen er dan ook zijn, die in haar jonge jaren beweren, dat zij liever leeron dansen of musiceeren dan naaien of huis houden, onze dames en ook onze jonge dames kenmerken zich toch nog steeds door haar niet genoeg te prijzen degelijkheid. Want al spreken ze anders, ze kuunen toch allemaal naaien en borduren, handwerken, enz. Alleen gebruiken ze bij haar arbeid tegenwoordig meer en meer de machine, de naaimachine. Eerst de handnaa'machine, daar na de trapnaaimachine en tegenwoordig maakt de huisvrouw ook al een nuttig ge bruik van electriciteit en zien we meer en meer de electrische naaimachine gebrui- ken. De firma Meerpoel, die op dit gebied in Delft en elders reeds sedert vele jaren er varing heeft, heeft op do Vischmarkt 14 gisleren een zaak geopend, waar zij een keurcollectie naaimachines in alle soorten en orijzen in voorraad houdt. Het zon allen Ffaff-machines, van het bekend-", sinds jaren gerenommeerde fabrikaat. De n'euwe winkel aan do Vischmarkt is keurig ingericht en men kun er allo inlichtingen, de Pfaff- uiachioe betreffende, steeds van vakmenschen verkrijgen. Ook les in naaien en borduren krjigen de koopers er gratis en de firma Meerpoel levert haar Pfaff's ook op de meest gemakkelijke betalingscondities. Ezn bezoek aan deze zaak kunnen wij de dames ten zeerste aanbevelen. Gistermorgen om tien uur viel het paard van een verhuiswagen, die over de brug RijnsburgersingelMaresingel reed. De wagen, bestuurd door G. Sch„ reed achteruit en de leuning van de brng werd daardoor vernield. Ten nadeele van W. C. J. v. H. is oer. rijwiel ontvreemd, dat hjj voor een café aan de Moriaansteeg had onbehaard laten staan. BELGIE. Verbetering van de haven van Antwerpen. Mina ster Anseele, de burgemeester van Antwerpen, Van Cauwelaert en een aan tal deskundigen hebben de mogelijkheid overwogen om den dienst der ha ven van Antwerpen te verbeteren, om dezen onafhankelijk te maken van de weersomstandigheden. Men besloot een draadlooze verbinding tot stand te bren gen tusschen do directie van de haven en de schepen welke buitengaats op aanwij zing van ©cd plaats wachten. Met de proef neming zal onmiddellijk begonnen worden. Over 1-1 dagen zal een nieuwe vergadering gehouden worden om na te gaan of het re sultaat bevredigend is. DUITSCHLAND. Het Marx te Mfinchen Centrum dreigt. Man, d© Duitsch© rijkskanselier, heeft in den Bederschen Landdag een rede gehoa- den. Hjj verklaarde, dat allen, zonder onder scheid van richting, slechts een doel hebben, namelijk het volk en den Staat te dienen, ieder naar zjjn opvatting. Hij verklaarde verder er van overtuigd te zjjn, dat ook de Beiersche regeering deze meening is toegedaan en wil medewerken in het belang van den Staat. Daartegenover moet al het kleine achteruit gesteld worden. Slechts de gedachte: voorwaarts op den weg naar het herstel, moet allen bezig houden. De Rijksregeering houdt meer dan men ge woonlijk aanneemt rekening met de zorgen van Beieren, temeer daar de Beiersche minister-president er voor zorgt, dat Beieren in Berlin niet vergeten wordt. De Rijksregeering weet ook, vervolgde Marx, welke beteekenis een land als Beieren met zjjn historisch verleden en met zijn groote staatkundige en cultureele instellin gen heeft. Zooiand de Beiersche regeenng en het Beiersche volk den vasten wil hebben, een eigen staat te handhaven, zou het on juist zijn te trachten andere toestanden te scheppen. De Rijkskanselier besloot zijn rede met het uitspreken van de best© wenschen voor een goede samenwerking in het belang van Beieren. De voorzitter van de Centrumsfractie uit den Rjjksdag, von Guerard, heeft in een te Aken gehouden rede scherpe critiek geoefend op de houding der Duitsch-nationalen. Hij laakte het in het bijzonder ten scherp ste, dat de Duitsch-nationalen als verkie zingsleuze het parool zwart-wit-rood hebben uitgegeven. In de richtsnoeren, die den grondslag vormen voor de regeeringscoalitie, werd immers met nadruk vastgesteld, dat eerbiediging van do grondwettelijke rijks- kleuren moest worden gewaarborgd. Indien de zwart-wit-roode vlag door de partgen van rechts als partyvlag en als symbool voor den verkiezingsstijd met het heimelijke doel: herstel van de monarchie, wordt ontplooid, dan beteekent dit het einde van de coalitie. Het Centrum beschouwt de sociaal-demo cratische partij als volkomen in staat aan de regeering deel te nemen en zaf niet aarzelen tot een coalitie met de sociaal democraten over te gaan. ENGELAND. Oud-minister Masterman f De xegeering en Labonr. Plotseling overleden ia de oud-minister C. F. G. Masterman, tengevo)/g*e van een longontsteking. Hij werd in 1908 op 33-jarigen leeftijd tot lid van het Lagerhuis gekozen. Hij maakte snel promotie, en was reeds op 3G-jarigen 1-eeftijd onderminister van bin- nen.kndsche zaken èn op 39-jarigon leeftijd o ad er-minister van financiën Toen hij in 1914 tot kanselier van het hertogdom Lan- oester werd bevorderd begonnen de moei lijkheden in zijn loopbaan- Hij werd bij de door zijn benoeming noodzakelijk ge worden tusschen tijdsche verkiezing in Reth, nal Green verslagen en later weer te Ips wich. Toen brak de oorlog uit en was hij nog steeds geen lid van het Lagerhuis en dus minister-af. De versbreking van de coa litie vernietigde zijn kaDsen om in het kabinet te komen, hij was tegen de Tories te fel geweest om hot tot minister te kun nen brengen. Bij de verkiezingen van 1918 werd hij weer verdlagen. In 1922 kwam hij terug in het Lagerhuis en een jaar lang wak hij weer de oude kracht in de kleine libexaüe groep tot hij in 1924 zijn zetel te Marchestei verloor en weer van het tooneel verdween. De regoering schijnt niet van plan terug te komen op de motie van wantrouwen van Labour, waarop het antwoord is schuldig gebleven door het lawaai Maar naar ver luidt, zal zij zoo spoedig mogelijk een dag bepalen voor een nieuwe motie van wan trouwen in verband met de mijnindustrie. ROEMENIE. Na Manoilescn's vrijspraak. In de Kamer vroeg Jubian namens de nationale boerenpartij, welke houding de regeering tegenover de vrijspraak van Ma- noilescu aanneemt. De minister van bin- nenlandsche zaken. Duca. antwoordde, dat dit volkomen duidelijk blijkt uit het com muniqué der regeering De regeering heeft de rechterlijke autoriteiten volkomen vrij gelaten Zij is echter vast besloten de open bare orde en veiligheid met alle middelen te beschermen Duca betreurde, dat de boeren partij voornempns is te volharden in haar dubbelzinnige houding, welke zij nu wel kan opgeven, nu deze kwestie op een derge lijke wijze opgehelderd is. Zij heeft enkel tot doel om der regeering moeilijkheden te berokkenen. MAROKKO. De snltan overleden. Gelijk gisteren nog in een deel onzer opl-aag is vermeld, is aultan Moeliaa Joessef overleden. Moelai Joeasef werd in 1882 te Meknes (Marokko) geboren als zoon van den sul tan Moelai Hassan, die van 1873 tot 1894 als de 14de in de dyoastie der Aliden re geerde. Na Moelai Hassan's dood regeerde Abd- el-Asis tot 1908 In dit jaar zag hij zich genoodzaakt, ten gunste van zijn broeder Moelai Hafid af te treden, die met hulp der Franschen, die in 1907 door de bezet ting van Casablanca vasten voet in Ma rokko gekregen hadden, tegen hem in op stand was gekomen. Nadat MeeJ»ai Hafid in April 1912 door de Fransohen tot onderteekemóng van het pro- t-ectoraat-sverdrag gedwongen was, kon hij echter tegenover aanvallen uit de rangen der Marokkaaosche stammen ook niet meer stand houden. Hij trad daarom op 12 Augustus 1912, tegen betaling van een som van 400.000 francs en een jaargeld van 375.000 francs, af en leeft sindsdien in Mar seille. In zijn plaats riepen de Franschen op 13 Augustus 1912 zijn broeder Moelai Joes- ecf aan het bestuur van het sultanaat en beschermden hem tegen alle nu en dan op tredende tegen-sul tans. Zijn oudste zoon zal hem vermoedelijk opvolgen. EGYPTE. Opening van het parlement. Koning Foead heeft bij de opening van het parlement zijn tevredenheid betuigd over den vriendschappelijken geest, die bij de Engelsch-Egyptische besprekingen heerschte, welke naar een nieuwe overeen komst.leiden, die beide landen door banden van vertrouwen en vriendschap zal veree nigen. Foead sprak over de mogelijkheid van een verbond tusschen Engeland en Egypte, dat aan Egypte grooter vrijheid zou geven en zijn betrekkingen met Engeland zou regelen. Moestafa pasja Nahas is tot voorzitter der Kamer benoemd. CHINA. Da toestand te Hankato. De Engelsche kruiser „Vindictive" met 350 man Engelsche troepen is naar Hankau vertrokken, waar zy aan land gezet zullen worden, indien de toestand het vereischt. De zenuwachtigheid te Hankau vermin dert, wegens het behoorlijk gedrag der tToepen te Nanking, terwijl de strenge politie-maatregelen de communistische agita toren belet hebben om gebruik te maken van den toestand. De staat van beleg is afgekondigd. De troepen hebben 100 ver oordeelden in vrijheid gesteld. De Noordelijken hebben een aanval der Nankmgtroepen met groote verliezen af geslagen. BUITENLANDSCH GEMENGD. UIT DE VLIEGWERELD. Waa/r1 van Mc Initosh en Hinder nog steeds geen bericht is ontvangen, begint men erii&tig ongerust te worden, daar hun benzinevoorraad gistermiddag uiterlijk uit. geput moest zijn. De Amerikaansche commissie, die gelden heeft ingezameld voor de achtergebleven betrekkingen van de omgekomen Fransche vliegers Nungesser en Coli heeft dezer da gen een bedrag van 2.000.000 fres. naar Frankrijk overgemaakt. Allan Cobham em echtgenoote zijn gister middag te 1 uur 35 minuten met hun vlieg- boot van het Londensche vliegveld vertrok ken vooi hun vlucht van 20 000 mijl naar Afrika. Een tweede piloot, twee mecaniciens en een filmoperateur vergezellen hen. Ze wor den einde Februari in Londen terug ver wacht. Een vliegtuig van de Frtinsche lucht vaartmaatschappij is verdwenen op de reis van RevaJ naar Helsingfors. Het vliegtuig vertrok Woensdag om 14.15 u. Langs de Finsohe kust heerscht een dichte mist. De pogingen, om het vliegtuig op te sporen, zijn tot nog toe zonder resultaat gebleven. In het vliegtuig bevonden zich, behalve de bestuurder en de mecanicien, twee of ficieren van. den FinscheD staf. VERGIFTIGING. Te Stolberg bij Keulen leed d<e chef- scheikundige eener groote fabriek sinds anderhalf jaar aan zware vergiftigingsvei^ schijnselen, welke hij aan zuurvergiftiging toeschreef. Tijdens het verlof, dat de man meermalen genoot verbeterde zijn toestand doch wanneer hij weer naar zijn laborato rium teriigkeerde, traden de verschijnselen in heviger mate op. Toen het gezin van chef op een avond de boterhammen nuttigde, welke hij uit de fabriek had meegebracht, deden zich ook bij zijn vrouw en kind soortgelijke vergif tigingsverschijnselen voor'. Een chemisch onderzoek wees uit, dat het brood met ver gif bestrooid was. De crimineel© politie bracht aan het licht, dat de assistent van -den chef de dader was en zijn meerdere anderhalf jaar lang het gifpoeder had toegediend om door zijn ziekte de gelegenheid te krijgen zil ver te stelen, dat in het laboratorium we-rd gebruikt voor de verzilvering van de fa brikaten. Alleen den laatsten dag had hij 2 K G. zilver gestolen. Hij legde een volledige bekentenis af, waarbij bleek, dat hij minstens 100 K.G zilver had ontvreemd. De vrouw van den chef is zwaar ziek van deze eene dosis vergif, he.t kind is in levensgevaarlijken toestand maar het zie kenhuis vervoerd» RPCT.AME. ARDATH LONI 1846 DRIE BOEVEN GEPAKT. Te Kopenhagen heeft de politie Woens dag drie lang gezochte internationale mis dadigers op hecterdaad betrapt, toen ze om 2 uur 's nachts op hot punt stonden een juwelieiswinkel leeg te plunderen. Ze waren reeds den winkel binnengedrongen en wilden net de brandkast met hulp van dynamiet openbreken, toen se verrast wer den. Het blijken drie Duitschera te zijn, Schmidt, Moe'ller en Quemp. De drie zijn goede bekenden van de eeheele Europee- sche politie. Schmidt heeft voornamelijk in Denemarken een groote rol gespeeld. Hij heeft een aantal jaren gevangen geze ten voor het deelnemen aan inbraken tnj juwelicra te Kopenhagen. Reeds 12 jaar Lang werden in der Deenscbe hoofdstad brandkasten met dynamiet geopend. Het drietal werd trouwens ook door de Ber- lijn8che politie- gezocht. Op 17 October werden Schmidt en Quemp te Ommen in Nederland bij eeD poging tot inbraak ge arresteerd Ze werden kort daarop nabij Gronau over de Duitsohe grens gezet, daar de grensautoriteiten echter geen bevel hadden tot in hechtenisneming, 15et men de twee misdadigers gaandeze zijn toen opnieuw naar Scandinavië getrokken, al dus de „Ni R. Ct." DE GEVANGENEN IN MAROKKO. De twee meisjes Arnaud zijn door de Marokkanen in vrijheid gesteld. Ook de familieleden van Steeg zullen spoedig in vrijheid worden gesteld daar over hun los prijs overeenstemming is verkregen. IJSRAMPEN IN RUSLAND. Woensdag worden op de Newa vijf met hout geladen schepen door het drijf ijs los gerukt en vernietigd. In 't Ladogakainaal is een stoomschip bij een poging om door het ijs te breken, beschadigd en gezonken. ONWEER TE WASHINGTON. Een hevig onweer heeft boven Washing ton gewoed. Een persoon werd door den bliksom gedood, een ander bij het instor ten. van eenige huizen. Vijf personen zijn gewond. MANOILESCU TE ROME. ROME, 18 Nov. (V.D.). De vroegere Roe- meensche staatssecretaris Manoilescu, die dezer dagen door den krijgsraad te Boeka rest is vrijgesproken, is gisteravond te Rome aangekomen. REDE VAN COOLIDGE. PHILADELPHIA, 18 Nov. (Reuter). Coo- lidge heelt aan een gastmaal, nadat hem de gouden medaille was toegekend der Union League wegens „uitnemende dien sten den lande bewezen", een rede gehou den, waarin -hij het land waarschuwt tegen de uit welvaart voortvloeiende gevaren Hij zeide daarbij o.a.: „wij hebben bewezen tegenspoed te kunnen verdragen en te boven te komen. De beproeving die de natie thans krijgt te doorstaan, is voorspoed. Hoe vaak gewagen de annalen der geschiedenis niet van landen, die aan hun eigen rijkdom ten gronde gingen, doch de groote massa van ons volk is consciëntieus en werkzaam, zij weet dat gemakzucht tot verval leidt Ver volgens een overzicht gevend van den voor uitgang des lands, verklaarde Coolidge dat het volkómen onjuist zou zijn, te meenen dat de tegenwoordige positie des lands slechts bij toeval was bereikt. Neen, zij is verkregen door een zorgvuldig overdachte en standvastig gevolgde politiek. Zoo is het stelsel van beschermende douane-rechten, dat aanvaard is ten behoeve van landbouw producten op de binnenlandsche markten, over het lagemeen gehandhaafd, waardoor de natuurlijke hulpbronnen des lands ont wikkeld en groote industrieën opgebouwd konden worden. Sprekende over de finan ciën des lands en den arbeid van het her stel daaraan, zeide Coolidge dat de druk der belastingen zwaar was geweest, doch met grooten moed gedragen werd De besparing aan interest alleen, bedraagt ongeveer 1 millioen dollar per dag. Aangaande de bui- tenlandsche politiek zeide Coolidge niet veel. doch verklaarde dat de opkomst van de Vereen. Staten nieuwe vraagstukken en nieuwe aansprakelijkheden heeft medege bracht Amerika is daardoor in nauwe be trekkingen met andere landen gebrachl en het is meer dan ooit te voren betrokken bij de aangelegenheden van vreemde landen- Daarom is noodig dat Amerika'9 mnree'e invloed staat aan de zijde van vrijheid onderwijs, vrije verkiezingen en een eerlijke conslitutioueeie regeering. 2—1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2