UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. VISSCHERU-BERICHTEN. SPORT. VARIA. BOSEOOP. Bij de gisteren gehouden verkiezing van drie gemachtigden voor het kiescollege der Ned Herv. Gemeente werden uitge bracht op de vrijzinnige leden, de heeren C. Brakman 301, W. Kruiswijk 300 en W. de Ruyter 300 stemmen, terwijl de Chr. Historische leden, de heeren Ant. Frimp 382, P. Verkade Pz. 387 en Jac. van Win gerden 377 stemmen op zich vereenigden. De drie laatstgenoemden werden dus ge kozen. HAZERSW OUDE. Gisteravond is een vrachtauto van de firma V. uit Leiden, gaande in de richting raar Boskoop, bij het achteruitrijden te watèr geraakt. De bestuurder bekwam geen letsel. De auto is door personeel van de firma v. d. Ameele uit Oegstgeest op het droge getrokken. LEIDERDORP. Wijkverpleging. Gisteravond hield de vereeniging van Wijkverpleging in „Irene" een buitengewone ledenvergadering. De voorzitter, de heer K. Mol opende de bijeenkomst met een woord van welkom tot de aanwezige leden en gaf een kort verslag van de werkzaamheden door het bestuur verricht sedeTt den korten tijd dat de vereeniging actief werkzaam J9. Hierna werden de notulen der vorige ver gadering door den secretaris gelezen en on veranderd goedgekeurd. De voorzitter bracht vervolgens in bespre king een voorstel van het bestuur om zoo mogelijk bij de wijkverpleging de t. b. c. be strijding ter hand te nemen. In beginsel stemde de vergadering hiermede in. De sta- luten en het huishoudelijk reglement wer den onveranderd door de vergadering goed gekeurd, nadat ze door den voorzitter, ver schillende leden van het bestuur en de wijk verpleegster, zuster de Geus, in den breede waren toegelicht. Besloten werd om op de statuten de Koninklijke goedkeuring aan te vragen. Tevens werd besloten om zich aan te sluiten bij de Provinciale vereeniging voor t. b. c. bestrijding. De voorzitter sloot hierop de vergadering met een woord van dank aan de leden voor hunne tegenwoordigheid en de prettige samenwerking. OUDE-WETERING. - De R.-K. tooneelvereeniging „St. Theodulfus" zal op Dinsdag 22 en Woens dag 23 November a.s. haar najaarsuitvoe ringen geven. Dinsdags voor donateurs en Woensdags voor publiek. Opgevoerd zullen worden een tweetal kluchtspelen, namelijk. ..Hallo! Met Mars!?" en „Het Regen hoedje". RIJPWETERING. Sedert 8 November j.h wordt door den heer A. H. B., alhier, een zwart geteerde eikenhouten roeiboot vermist. Hoewel van politiewege reeds een ernstig onderzoek is ingesteld, is de boot nog niet opgespoord. WADDINXVEEN. De 12-jarige N. had het ongeluk van een ladder te vallen, waardoor hij zijn arm brak. Na eerst ter plaatse te zijn ver bonden, is hij naar^den dokter vervoerd. ZWAMMERDAM. Bij de firma Konijn en Poot in den Tempelpolder alhier werd proef gestookt voor de in de kweekkassen aangebrachte centrale verwarming. De zaak was in volle werking toen eens klaps de ketel sprong en al het water in het vuur terecht kwam, hetgeen de ge- heele kas in damp zette. Gelukkig kwamen geen persoonlijke ongelukken voor De oor zaak van het ongeval is tot nu toe nog onbekend. Het bestuur der „Vrouwenvereniging voor Weldadigheid" alhier stelt behoeftige ingezetenen in de gelegenheid in aanmer king te komen voor de weldra te houden uitdeeling van kleedingstukken. Zij, die deze wintergave willen ontvangen, kunnen zich vóór 20 November a.s. daartoe aanmelden bij een der bestuursleden. Genoemde vereeniging verstrekt ook melk en eieren aan zieken en zwakken. Onder voorzitterschap van den heer J. Th. Hoogtijling hield de Ned. Herv. Jon- Eelingsvereeniging alhier haar 26ste jaar vergadering. Na opening en inleiding kwa men de jaarverslagen aan de orde. Wegens uilstcdigheid van den secretaris, bracht de assessor, de heer H. Reijneveld, diens verslag Uit, waaruit bleek, dat de vereeniging zich in goeden bloei mag ver heugen. Het ledental bleef stationnair en het getal der begunstigers steeg belangrijk; ook een adspirant-lid trad toe. Ook nu weder werd in den zomer geregeld vergaderd De penningmeester, de heer J. van Wijn gaarden, deed rekening en verantwoording van het financieel beheer. Niettegenstaande de feestelijke herdenking van het 25-jarig jubileum der vereeniging in het vorige jaar belangrijke offers van de kas had gevraagd, kon thans nog met een batig saldo van pl.ra. *40 worden gesloten. De bibliothecaris, de heer J. Zwaan, bracht verslag uit over de bibliotheek, die ruim 300 nummers bevat. Hij vroeg daarbij levens een crediet aan voor aanschaffing van nieuwe boeken, ten einde de velen, die van de bibliotheek gebruik maken, daar mede te kunnen dienen Daarna had de bestuursverkiezing plaats degens periodieke aftreding. De voorzitter de penningmeester werden beiden her kozen. Eerstgenoemde hield deze herbe noeming nog in beraad; de penningmeester hodankte wegens drukke werkzaamheden, jn de daardoor ontstane vacature werd de heer J Blanken gekozen. Nadat bij de rondvraag nog verschillende Ongelegenheden werden besproken, sloot de Voorzitter op de gebruikelijke wijze. HAARLEMMERMEER. Botsing. Op den Aalsmeerderweg in Haarlemmer meer kwam een personenauto in botsing met een langs den weg staanden wagen, waarvoor een paard was gespannen en waarvan de bestuurder zich eenige oogen- blikken had verwijderd. De wagen werd nagenoeg geheel vernield. Het paard, dat door den hevigen schok verwondingen op liep en op hol sloeg, kon niet meer worden gebruikt en moest worden afgemaakt. Van de auto werd een spatscherm en een tree plank vernield en een as verbogen. Omtrent den toestand van de patiën ten te Nieuwvennep, bij wie na het gebruik van ongekeurd en voor de consumptie ondeugdelijk vleesch ziekteverschijnselen van ernstigen aard voordeden, werd ons heden medegedeeld, dat ook de zoon van den heer D., die er wel het ergste aan toe was, thans zoover hersteld is, dat hij zich weder naar buiten heeft mogen begeven; sommige andere nog niet hersteld zijnde patiënten gaan ook goed vooruit. Tengevolge van de natte weersgesteld heid zijn op verschillende plaatsen in den Haarlemmermeerpolder de landerijen zoo drassig geworden, dat vele arbeiders in de modderpoelen niets meer konden beginnen en het werk moesten stopzetten. Deze stag natie in de najaars-landbouwwerkzaamhe- den beteekent voor velen een niet onbe langrijke schadepost. HILLEGOM. Brug over de Hillegommerbeek. Ingediend is een ontwerp tot overbrenging van de brug over de Hillegommerbeek, ge legen in den Rijksweg van 's-Gravenhage naar de Noordhollandsche grens, in beheer en onderhoud bij het rijk. In den weg van 's-Gravenhage naar Haarlem is in de kom van Hillegom gelegen een basculebrug over de Hillegommerbeek, welke in eigendom, beheer en onderhoud is bij die gemeente. Het ligt in het voor nemen deze brug, zoodra zij in beheer en onderhoud en daarna in eigendom bij het rijk is overgegaan, door een ongeveer 17 meter breede en vaste brug te vervangen. In aansluiting daarop zullen zoowel aan de noord- als aan de zuidzijde min of meer belangrijke verbeteringen aan den rijksweg moeten worden uitgevoerd. Met de gemeente Hillegom is reeds overeenstemming bereikt over deze aangelegenheid. Het werk aan de Asselerbrug in den Stationsweg is thans zoo ver gevorderd, dat reeds te zien is hoe veel zij verbreed zal worden. Het betonwerk wordt uitgevoerd door den aannemer C. J. Kiebert te Sassen- heim. Het rijverkeer is geheel afgesloten; alleen voetgangers en rijwielen kunnen over de brug passeeren. KATWIJK AAN ZEE. Intrede ds. Ingwersen. Men deelt ons mede, dat ds. Ingwersen reeds op 8 Januari 1928 zijn intrede bij de Gereformeerde Gemeente alhier hoopt te doen. Door den heer Jer. V. is bij de politie een klacht ingediend wegens beleediging en laster, tegen den heer B. voorheen chef- bakker aan de coöperatie „Helpt Elkander". In de Nieuwe Kerk hield ds. Poot van Haarlem gisteravond een rede voor de Chris telijke Jeugdorganisatie. Spr. koos tot tekst Ps. 4 7b. Op zeer zakelijke en duidelijke wijze werkte spr. dezen tekst uit aan de hand van de twee stellingen: Het geloof is geen zaak van inzicht; het geloof is een wilsdaad. Spr. wekte ten slotte ieder op om toch vooral een open oog te hebben voor de ge varen, die de jongeren omringen. Gezongen werden Ps. 119 5; Gez. 21 1 en 4 en ten slotte een avondzang. De collecte bracht ruim f87 op. Zekere v. B. werd dezer dagen veroor deeld tot f50 boete, omdat hij geweigerd had op verzoek van een agent van politie van zijn rijwiel af te stappen. Het is dus raadzaam aan de eerste aan maning gevolg te geven. LISSE. Prot. Ziekenhuisfonds. Woensdag vergaderde alhier de Vereeni ging van het Protestantse^ Ziekenhuisfonds Op de agenda was maar een punt van behandeling, n.l. verhooging van de con tributie van 6 op 7 cent per week en per lid. Er was vrij veel. belangstelling voor dit onderwerp. Nadat door den voorzitter den heer J. Dekker aan de hand van do cijfers, de nood zakelijkheid was getoond van deze contri bute everhooging, werden verschillende vra gen door de aanwezigen besproken. Bij de stemming bleek dat nagenoeg allen overtuigd waren, dat de vertiooging de eenige aangewezen weg was, om het fonds in stand te houden. De verhooging treedt in werking op 1 Januari 1928. NOORDWIJK AAN ZEE. „De Vervolgers". In de Herv. Kerk sprak gisteravond op uitnoodiging der Chr. Jongel. Vereen. „Volg Mij", ds. L. G. W. Ekering van Amsterdam, over: „De Vervolgers". Nadat gemeenschappelijk was gezongen Psalm 119 vs. 65 en 33 en gelezen Matth. 11 vs i15 ging zijneerw. voor in gebed. Spr. wilde als grondslag nemen Matlh. 11 vs. 12 om zijn onderwerp in te leiden. Na allereerst genoemd te hebben het ver hand waarin dit woord slaat, in betrekking met Johannes de Dooper, gaat spr. verder op zijn onderwerp in. Er worden twee gedachten gevonden in dat woord. Allereerst als er staat dat „het Koninkrijk der hemelen wordt geweld aan gedaan" mogen we in de Grieksche tekst ook vertalen dat het koninkrijk der hemelen met geweld naar voren treedt. Verschillende beelden uit de Schrift wor den genoemd. De tweede gedachte vooral trekt de aandacht want: ..De geweldigers nemen hetzelve met geweld". Dat koninkrijk der hemelen is niet te tarten want Christus zegt „het is binnen in u lieden". Het nemen met geweld is dan ook in het geloof. In- Hebr. 11 worden die helden, van die „Be stormers" genoemd. Evenals de mensch niet kan buiten de spijze, zoo ook kan hij niet leven zonder de geestelijke spijs. De menschen moeten het leven hebben. Ze moeten Christus hebben. Ze moeten het koninkrijk der hemelen bezitten. Ze nemen het. Dat is een rijke troost. Niet tevergeefs is hun strijd, hun bestorming. Het einde is de zaligheid. Heerlijk, aldus spr., zulk een geweldige le zijn, misschien wel in een zwak lichaam, maar dan in Hem kloeke daden doen en ook in Hem meer dan overwinnaar zijn. Na deze rede welke met stille aandacht werd gevolgd, ging zijneerw. voor in dank gebed en werd nog gezongen Psalm 84 vs. 6. NOORDWIJK. Hedenmorgen is een personenauto ten gevolge van het slippen der wielen nabij den driesprong bij de Klei onder deze ge meente te water gereden. De beide inzit tenden kwamen met den schrik en een paar natte voeten vrij. De auto werd door personeel van een garage alhier gelicht. OEGSTGEEST. Burgerlijke Stand. Geboren: Appolonia Petronella, d. van P. Vink en M. C. van der Hoeven. Jan, z. van L. Hakker en A. M. van der Mey. Gehuwd: V. Esbach te Leiden en J. L. Sollewijn Gelpke te Oegstgeest. W. An- holts en H. van Esch, beiden te Oegstgeest. Op Maandag 21 November van 7—9 uur, zal in de kleine zaal van „Irene" een verkiezing plaats hebben van vier leden van het college van notabelen der Ned. Herv. gemeente. Aftredend en herkiesbaar zijn de heeren: B. van Donkelaar, J. Los, H. W. A, van Riessen en A. Uittenbogaard. Ter zelfder tijd en plaats zal een verkie zing plaats hebben van 6 leden van het kiescollege der Ned. Herv. gemeente. Aftredend en herkiesbaar zijn de heeren: G. N. v. d. Ameele en G. Kamsteeg. Voorzien moet worden in de vacaturen, ontstaan door: het overlijden van den heer W. Vletter; de benoeming tot diaken van den heer A. E. v. d. Voet (aftredend in 1938); de benoeming tot diaken van den heer B. van Donkelaar (aftredend in 1930); de benoeming tot ouderling van den heer II. Vroom (aftredend in 1930). Voor het kiescollege, een vrije stemming blijvende, worden genoemd, om versnippe ring van stemmen te voorkomen: Voor de vacature Vletter, de heeren: M. J. van Doorn en J. Waale. Voor de vacature v. d. Voet, de heereft: J. v. d. Voet en J. Wassenaar. Voor de vacature v. Donkelaar, de heeren: A. Uittenbogaard en J. Ver haar. Voor de vacature Kroon, de heeren: G. A. Janssen en E. van Wyhe. VALKENBURG. Ouderavond Chr. School. Vanwege de Chr. school alhier is een ouderavond gehouden in de zaal van den heer Kneyber. De zaal was flink bezet met belangstellende ouders. Te halfacht liet de voorzitter, ds. Herma- nides zingen Ps. 95: 1, begeleid door mevr. Haantjes op het orgel. Daarna ging de voor zitter voor in gebed. Gelezen werd nu 2 Kon. 6: 17. Naar aanleiding van dit Schriftwoord hield ds. Hermanides een korle inleiding, waarin hij den nadruk legde op het leengoed, dat wij van God ontvangen, vooral in onze kinde ren en hoe wij die moeten behandelen. Hij liet in het bijzonder uitkomen de hou ding der onverschilligen en die zorgzamen. Hij stelde de belangrijke vraag: „Voeden wij op?'* en lichtte die nader toe. Hij heette de aanwezigen hartelijk wel kom, in het bijzonder den burgemeester en verklaarde de samenkomst voor geopend. Than9 verkreeg de heer H. Haantje3, hoofd der school, het woord. Deze hield een inleiding over: „De macht der gewenning (gewoonte) in de opvoeding". Enkele problemen, de opvoeding betreffende, werden hierin behandeld en een schat van Duttige wenken gegeven, waarmee ieder zijn voordeel kon doen. Een dankbaar ap plaus beloonde den spreker voor zijn mooie voordracht. De leerlingen van de 5e, 6e en 7e klasse zongen nu onder zijn leiding een viertal liederen, waarvan vooral het laat9te: „Laat uw licht nu schijnen" zeer in den smaak viel. De driestemmig gezongen liede ren klonken heel mooi en waren een wel kome afwisseling van den avond In de pauze werd een kop koffie gepre senteerd door een vijftal jongedames, wat een niet minder welkome afwisseling was. Na de pauze hielden de heer Van jïer Zwart en mej. Jenné een inleiding; de eerste over: „De waarde van de getuigenis bij volwasse nen en kinderen"; de laatste over: „Zelf werkzaamheid". Beiden kregen door een hartelijk applaus een blijk van waardeering uit de vergadering. De voorzitter dankte de inleider® voor hun werk. Van de rondvraag werd geen gebruik ge maakt. De voorzitter dankte de ouders voor hun opkomst en verder allen die medegewerkt hadden tot het welslagen van den avond. Nadat de heer de Vries gedankt had, werd tot slot Gezang 180: 1 gezongen. VOORSCHOTEN. Schietver. „Door Oefening Beter". Gisteravond gaf de schietvereniging „Door Oefening Beter" alhier in café „De Groote Vink" en propaganda-feestavond, welke in alle opzichten als zeer geslaagd mag worden beschouwd. Na een keurig ge speelde openingsmax.-ch, uitgevoerd door de „Florida'" Dancing-Band, heette de voorzitter, de heer Niese, alle aanwezigen hartelijk welkom, den wensch uitsprekende, dat deze avond in het belang der schietsport aan alle verwachtingen voldoen zou, en dat dit geschied is, kan hier direct worden ver meld. In tegenstelling met andere reeds door genoemde vereeniging gegeven feest jes, werd er gelegenheid gegeven tot een dansje, waarvan naar hartelust werd ge profiteerd. De heer Wijnbeek, uit Leiden, die dezen avond met eenige voordrachten zou opluisteren, had er al heel gauw de stemming in en uit volle borst werden de refreintjes der liedjes meegezongen. Toen er eenige rust werd genoten werd er ge legenheid gegeven aan alle dames een kaartje te schieten. De deelneming daaraan was overbluffend. De uitslag was als volgt: mevr. Barthen 1ste prijs, mevr. Derogee 2de prijs. Aan de heeren werd aangeboden zich met elkander te meten in het „koek slaan", waarvan zij een gretig gebruik maak ten. Dat deze avond een voortreffelijk ver loop had, is voor een groot- deel te danken aan de reeds genoemde „Florida" Dancing- Band, welke van het begin tot het einde de stemming er voortreffelijk wist in to houden. Rest ons nog te vermelden, dat het reeds zeer laat was, toen alle aanwezigen in een opgewekte stemming zeer voldaan huiswaarts gingen met het voornemen, mede te werken om de jaarfeest-viering, welke op handen is, evengoed te doen slagen. WASSENAAR. De heer O. Th. Bockholt te Linschoten is benoemd tot hoofd der Chr. school alhier. ZOETERWOUDE. Onlangs besloot de Chr. zangvereni ging „Zingt den Heer" een bazar en huis- vlijttenloonstelling te organiseeren om van het batig saldo een nieuw orgel voor de ver eeniging aan te schaffen, en de rest ai te dragen ten bate van de Kerk. Hoewel de hiervoor gekozen commissie aanvankelijk het plan had, dezen bazar te houden op 25 en 26 October, was zij ge- noodzakt den bazar tijdelijk uit te stellen wegens ziekte en enkele sterfgevallen in deze gemeente. Thans is besloten den bazar en de ten toonstelling te houden op 29 en 30 Novem ber a.s., terwijl ds. J. H. Mulder zich bereid heeft verklaard, 29 dezer des avonds te 7 uur den 'bazar officieel le zullen openen. Yan verschillende kanten werd medewer king toegezegd, tot zelfs leden der zangver- eeniging „Halleluja" te Leiden zonden hun bijdrage. Wij twijfelen dan ook niet, of deze bazar zal een schitterend resultaat opleveren. IJMUIDEN, 17 November. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. fl.35f 0.80Griep per kist van 60 K.G. f 35f 21Tongen per K.G. f 1.55f 1.05Groote Schol 143—f34; Middelschol f42—£36; Zetschol f 42—f 35 Kleine Schol f24f7.50; Schar £14.50 f7; alles per kist van 50 K.G.; Roggen per 20 stuks f25f 13.50; Vleeten per stuk f2.40f0.80; Pieterman en Poontjes f12; Groote Schelvisch f37; Middel Schel visch f50£45; Kleinmiddel Schelvisch f40 f25; Kleine Schelvisch 127111; alles per kist van 50 K.G.Kabeljauw per kist van 125 K.G. f58f42; Gullen per kist van 50 K.G. £20f7; Lengen per stuk f3.10— f 0.87Heilbot per K.G. f 1.60—f 1.20; Wij ting per kist van 50 K.G. f 10.50f4.10; Koolvisch per stuk fl.30f0.25; Makreel per kist van 50 K.G. f23; Steur per stuk f 59—f 34. Aangekomen 21 stoomtrawler* ZWEMMEN. L. Z. C.-NIEUWS. Op de gisteravond gehouden bestuursver gadering der Leidsche Zwemclub werd aan Evert Casteleyn de zilveren reddingsmedaille uitgereikt voor de moedige redding van een man uit den Oude Singel op 3 October j.l. Met eenige hartelijke woorden betuigde de voorzitter waardeering voor de spontane daad van den jeugdigen redder, Op dezelfde vergadering is geïnstalleerd een wedstrijdcommissie bestaande uit J. J. de la Court als voorzitter, mej. W. v. d. Noordaa, J. P. Buys, F. Hofsteenge en G. Wijkmans als leden. De taak van deze commissie zal zijn het bevorderen van oefeningen voor en het uit komen op wedstrijden van andere vereeni- gingen door L. Z. C.-leden, In overleg met de afgevaardigde leden van het bestuur der damesafdeeling is be sloten dat deze afdeeling, door middel van een commissie, dezen winter een dansavond zal organiseeren, waarvan een eventueel overschot ten goede zal komen aan de kas der L. Z. G. In Januari a.s. zal een algemeene verga dering van de reddingsbrigade bijeen geroe pen worden, waar mededeelingen gedaan zullen worden betreffende reorganisatie van dit onderdeel der L. Z. C.-werkzaamheden. In dezelfde maand maand zal waar schijnlijk de L. Z. C., door middel van haar polo-afdeeling een openbare vergadering houden waar waterpolo en snel zwemmen populair behandeld zullen worden. SCHAKEN. DE STRIJD OM HET WERELD KAMPIOENSCHAP. De 30e partij tusschen Aljechin en Capa- blanca is na 40 zetten afgebroken. KRIJT. Als men op sommige plaatsen een diepen put graaft, komt men spoedig in een witte stof, die te week is. om steen genoemd te worden, waaraan men in het algemeen den naam krijt geeft en waaruit door branden, bijtende of ongebluschte kalk ontstaat Vooral in Engeland, bijv. in bet geheele graafschap Norfilk, kan men honderden voeten diep in het krijt graven en aan do zeekusten, waar de golven het zand heb ben weggespoeld, zijn de steile rotswanden geheel uit krijt gevormd. Aan de kusten van Kent vindt men de lange rij witte klippen, waaraan Engeland den naam Albion to danken heeft. Waar de dunne laag grond, die de krijt- lagcm bedekt, door een of andere oorzaak is verwijderd, kan men dwars door Engeland, over een lengte van 280 mijlen, van Dorset tot Yorkshire, een kronkelend lint van wit krijt zien, dat zich hier breeder, daar smal ler vertoont en op sommige plaatsen een dikte heeft van meer dan 1000 voet. Niet alleen in Engeland vindt men krijt in groote hoeveelheden, ook in het Noord- Westen van Ierland, en een groot gedeelte van Frankrijk het krijt, dat men onder Parijs vindt, is eigenlijk niet9 anders dan een voortzetting van het Engelsche ver der in België, Denemarken. Midden-Europa, Rusland en Zuidwaarts Egypte, de Krim, Arabié en Syrië en zelfs nog aan het meer Aral in Middcn-Azië en op den eerbied-» waardigste van alle bergketens: den Liba* non, vindt men krijt. Wanneer men alle streken, waar krijt go- vonden wordt, kon aaneenpassen. zou men een oppervlakte verkrijgen zoo groot als Europa. Hieruitblijkt. dat het krijt een gei- wichtig bestanddeel van een groot gedeelte van de aardkorst uitmaakt. Voor het ongewapende oog ziet het krijt er uit als een heel losse soort steen, vol kleine gaatjes. Beziet men het door een microscoop, dan ziet men, dat dit bestaat uit zeer kleine korreltjes, waartusschen weer andere lichaampjes van zeer regelmatigen vorm en constructie liggen bedolven, die gemiddeld een middellijn hebben van niet meer dan een hondersle centimeter. Een kubieke centimeter van sommige' krijtsoor^ ten bevat duizenden van die lichaampjes, samengevat uit tallooze korreltjes. Elk der bedoelde lichaampjes bestaat uit een prachtig samengesteld gebouw, waarin men een aantal kamers vindt, die met elkaar in gemeenschap zijn. terwijl die gebouwen allerlei vormen hebben. Een van de meest voorkomende vormen is ongeveer gelijk aan een framboos en bestaat uit een aantal bol vormige vertrekken van verschillende grootte, die met elkaar in gemeenschap staan. En het merkwaardigste is nu. dat men dezelfde lichaampjes heeft aangetrof fen op den bodem van den oceaan, waar ze nog heden ten dage gevormd worden door levende diertjes die men er in menigte aan-» treft, letterlijk nog talloozer dan de zand-t korrels aan den oever van de zee. De mod der van den oceaan bevat naast de levende diertjes ook de levenlooze overblijfselen daarvan; dikwijls zijn de kamertjes nog gevuld met een zachte zelfstandigheid dat vroeger het levende dierlijke lichaam was. Dit diertje is van de eenvoudigst mogelijke samenstelling; een stukje levende gelei met vezelachtige sprieten, die als armen en beenen dienen en uit alle deden van zijn kogelrond lichaam steken. Het diecr leeft en sterft op den bodem van den. Oceaan, want het is te zwaar; om aan de oppervlakte van de zee te leven. Deze diertjes zijn de bouwmeesters van de kalkrotsen en -beddingen en het is dus duidelijk, dat het geheele krijtgebied zeer langen tijd ongetwijfeld tienduizenden jaren door een diepe zee is bedekt ge-i wee9t, waaruit het door vulkanische krach-» ten is opgeheven. Dat het krijt op den bodem van een zee werd gevormd blijkt ook uit het feit. dat in die zelfstandigheid de overblijfselen van meer dan drieduizend verschillende dieren gevonden zijn. die men tegenwoordig ook nog in den Atlantischen Oceaan aantreft: o.a koralen, zee-egels, nautilus, stervis-» schen, enz. Wat ten slotte de samenstelling van het krijt betreft: die» i9 niets anders dan een verbintenis van koolzuur en kalk. hetgeen men door een eenvoudige proef zeer ge-» makkelijk zelf kan constateeren Men be hoeft n.l. slechts een stukje krijt fijn te wrijven en het in e'en goede hoeveelheid onverdunden azijn of in zoutzuur te doen, om een heftig opborrelen te zien, hetwelk door het koolzuur veroorzaakt wordt en daar azijn en zoutzuur kalk volkomen op lossen zal men niets anders overhouden dan een vocht, dat even helder is als te voren. MENU-TAAL. Op menu's vindt men dikwijls geijkte uitdrukkingen, die niet door iedereen be grepen worden. A l'Anglaise beteekent, dat de schotel op de eenvoudigste manier wordt voorga diend of dat de schotel uitsluitend En- gelsch is. A la Fr an ^ai se dia ar enteren beteekent dat het een fijne schotel is, die op een ingewikkelde manier bereid en gekruid i». A ia Périgord beteekent, dat de schotel voorgediend wordt met truffels. A la Soubise duidt aan, dat de schotel met uien is toebereid. A la Napolitaine wil zeggen, dat het ge recht met tomateD is toebereid. A la Jardifiière beteekent een verzame ling van allerlei groenten. A la Macédo;ne wordt toegepast op groenten en vruchten in gelei of saus. A la Bordelaise beteekent dat het ge- r'echt met Bordeaux of anderen rooden wijn is bereid. A la Financière beteekent, dat de scho tel opgemaakt is met champignons, truf fels en hanekamroen. A la MDanaise beteekent macaroni in den een of anderen vorm. 3-2

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 7