68"° JAARGANG DONDERDAG 17 NOVEMBER 1927 No. 20760 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. MUZIEK. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regel Kleine Advertentiën uilsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35. per week0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen tier openbare kennis, dat H. A. Selier, te Zandvoort, een verzoek heeft- ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcohoLhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatste van verkoop in het perceel Kort Rapenburg 10. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 17 November 1927. 1323 De Burgemeester en Wethouders van Leiden toen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zi.in vergadering van den 31en October 1927, is vastgesteld de vol gende verordening: VERORDENING, houdende wijzioing van de verordening van 12 Mei 1912 (Gemeenteblad No. 17). op de Straatnotitie, laatstelijk gewijzigd bi] verordening van 25 Juli 1927 (Gemeenteblad No. 10). Artikel I. Na artikel 51 van bovengenoemde ver ordening wordt ingevoegd een nieuw arti kel 51bis, luidende: ,,Het i6 verboden op of aan den open baren weg bij het venten te roepen, te schreeuwen, of ander geraas te maken bin nen 50 M. afstand van kerken gedurende de tijden, dat daarin godsdienstoefeningen worden gehouden, van scholen, waarvan leerlokalen aan den weg gelegen zijn ge durende schooltijden-, en van ziekenhui zen" Artikel II. De aanhef van artikel 52 wordt gelezen als volgt: On vermin dekd hV?t bij de beide vorige Artikelen bepaalde zijn de venters ver plicht" ctoz. Artikel III. In artikel 66, eerste lid, zesde zinsmedle wordt achter ,,51 litfc. a, b en c" inge voegd: ,,5lbis". Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden in zijn openbare vergadering van den 31en October 1927. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. De Secretaris, VAN STRIJEN. Zijnde deze verordening aan de Gede puteerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den 8/15 November 1927, B, No. 2983. (2e afd.) G.S. No. 68, in af schrift medegedeeld. 1324 En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 17en November 1927. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. PRINSES JULIANA'S BEZOEK AAN DEN SCHOUWBURG. Liefdadigheidsvoorstelling van „Litteris Sacrum". In een tot het laatste plaatsje toe be zetten schouwburg heeft gisteravond door .Litteris Sacrum" de derde opvoering plaats gehad van „Vadertje Langbeen", een vroolijke geschiedenis in vier bedrijven naar Jean Webster's bekende boek. Even voor het begin van de liefdadig heidsvoorstelling, waarvan de baten ten goede komen aan het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolo- nies. afd. Leiden, nam H. K. H Prinses Juliana, die vergezeld van een aantal stu- ^iegenooten per auto uit Katwijk was ge komen, plaats in een der baignoires. Nadat de Prinses was binnengekomen, zette „Sappho" het „Iö Vivat" in, dat door ahe aanwezigen, die zich van hun zetels verhieven, uit volle borst werd meege zongen. De voorstelling had een vlot verloop en na ieder bedrijf weerklonk een hartelijk ap plaus. waarmede ook de Prinses en haar vriendinnen hartelijk instemden. Aan het slot waren er ook bloemen. Vanwege het bestuur der afdeeling Lei den van het Centraal Genootschap voor Einderherstel lings- en Vacantiekolonies verzoekt men ons hulde te willen brengen, aan alle leden van „Litteris Sacrum" en »-Sappho". die bijdroegen tot het succes van ue voorstelling van gisteren. Wij voldoen gaarne aan dat verzoek, ook wat betreft de bijzondere hulde aan het adres van de beeren Mazurel, Hageman en Vlieland Jr. JUBILEUM P. C. BERLEMON. In zijn woning aan de Kastanjekade 2 is gisteren de heer P. C. Berlemon, assistent le klasse bij de Nederlandsche Posterijen, ter gelegenheid van zijn zilveren ambts jubileum in intiemen kring gehuldigd. 's Morgens hebben de heeren J. Bosch, voorzitter, en Van der Schee, secretaris, den heer Berlemon namens de .Tubileumclub ge huldigd onder aanbieding van een stoffelijk huldeblijk. Des middags kwamen ook de Directeur en de Hoofdcommies van het Postkantoor den jubilaris gelukwenschen en vele ande ren, collega's en vrienden kwamen even eens in de middaguren den jubilaris en zijn familie van hun genegenheid blijk geven. En 's avonds heeft de Postharmonie den heer Berlemon die werkend lid is van deze vereeniging hem een serenade gebracht. Met fakkels trok men in optocht naar zijn woning en nadat men den jubilaris nog e°n geschenk had gebracht werd weer de stad in gemarcheerd. Het was een mooie huldiging. FEESTAVOND-TENTOONSTELLING OOSTENRLIKSCHE KUNSTNIJVERHEID. In verband met de tentoonstelling van Oostenri]k9che Kunstnijverheid, waarvan wij reeds het een en ander meedeelden en die Zaterdagmiddag a.s. in „De1 Lakenhal" zal geopend worden heeft zich een dames comité gevormd dat een feestavond ter eere van deze tentoonstelling heeft voorbe reid die plaats zal hebben Dinsdagavond 22 de'zer, eveneens in „De Lakenhal", ingang Oude Singel. De ontvangst der gasten heeft plaats om halfnegen in de „Papehal", de eigenlijke feestelijkheden in de Papezaal. dio voor deze gelegenheid op bijzondere wijze zal worden aangekleed. Ónder de genoodig- den, zullen zich o m. bevinden de leden der Commissie van „De Lakenhal" met hunne dames, den burgemeester en dienst echtge- noote, de heer en mevrouw Van de Sande Bakhuyzen en de Oostenrijkschen Gezant Z Ex. Duffek te 's-Graven ha ge. Te 9 uur zal de eereavond worden geopend met een viool-solo van mevrouw AnnieCoert De Jong. Een stadgenoot wiens naam wij niet mogen noemen zal vervolgens als snel- teekenaar de aanwezigen proeven van zijn kunst aanbieden, om slechts deze twee num mers van het afwisselend programma te noemen. Een aantal jonge dames zal trach ten loten te verkoopen voor een verloting, waarvoor de prijzen uit waardevolle kunst voorwerpen zullen bestaan, aangekocht op de tentoonstelling. Als een aardige attractie wordt de origi- neele reclameplaat voor deze tentoonstelling zooals deze is geteekend door Willy Sluyter op Amerikaansche wijze verkocht. De opbrengst hiervan zoowel als van de verloting komt aan het noodlijdend Oosten rijk ten goede. Toegangskaarten voor deze eere-avond zijn le verkrijgen in den kunsthandel van de firma D. Sala en Zonen. Breestraat 114 en bij de comité-leden: mevrouw Mensinck, mej D. Coebergh. mevrouw Byvanck, me- crouw Coert en mevrouw Van Eysinga. On getwijfeld zullen vele dames en heeren zich mede met het oog op het goede doel zich opgewekt gevoelen dezen eere-avond bij te wonen, te meer omdat de aanwezigen tevens de tentoonstelling onder deskundige leiding kosteloos kunnen bezoeken. Elke verdere aanbeveling voor een bezoek achten wij overbodig. VROUWENPROP.-CLUB S. D. A. P. Naar wij vernemen, is in de gisteravond gehouden ledenvergadering van de afd. Lei den der S. D. A. P een voorstel van mevr. TjatsmaVos, om de bestaande vrouwen- propagandaclub om te zetten in een afdee ling van de Soc. Dem. Vrouwenclubs in Nederland, na heftige discussies aange nomen met 36 stemmen voor, 23 tegen en 14 blanco. Mevr. Tjalsma—Vos is thans presidente van deze vrouwen-propagandaclub. RING LEIDEN EN OMSTREKEN VAN CHR. ZANGVEREENIGINGEN. Op 12 Januari 1928 zal het 5 jaar geleden zijn, dat bovengenoemde Ring werd opge richt en zal deze Ring haar eerste Lustrum vieren Hiervoor is een Commissie benoemd, beslaande uit de Heeren H. C. Admiraal te Noordwijk aan Zee, J. Waasdorp, te Voor schoten. J. van Gemeren te Boskoop. Adr. Hulsbos te Zoeterwoude en L. Gijsman Te Leiden. Op 12 Januari, de datum van oprichting, zal huldiging plaats hebben van het Ring- bestuur door deze feestcommissie in het ge bouw Nathanaël. waarbij zullen worden uit- genoodigd de dagelijksche Besturen der 21 aangesloten vereenigingen met hunne Direc teuren. hetgeen een feestelijk karakteT zal dragen, en waar gelegenheid zal worden gegeven het Ringbestuur te complimenteeren Daarna zullen de leden der aangesloten vereenigingen 1 of 2 feestavonden in Zomer- lust worden aangeboden. WIJKGEBOUW LANGESTRAAT 67—69. Gisteravond sprak voor een kleine schare bezoekers mej. A. Citroen, uit Amsterdam, die tot onderwerp gekozen had: „Gedichtjes over het kind". Spreekster begon met kleine gedichtjes uit de 14de en 15de eeuw voor te dragen, waarin de dichters de heiligen als kinderen zien en de kinderen als engelen voorstellen. Graag bezingen zij het kinderleven van Jezus en St. Janneken (Joh. den Dooper), waar Jezus en Johannes met een lam spelen. Dan komt spreekster tot Vondel, waar herinnerd wordt aan het bekende „Cherubyntje" Vondel zingt dan ook over het stralend licht, als de gezant Gods. Dan volgen Poot en Dirk Smits, die beiden den dood van hun dochtertje beschrijven, In de 18de eeuw ontwaakt de belangstel ling voor het kinderleven. Spreekster noemt Rousseau en Pestalozzi, daarna Betje Wolf en Aagje Deken en komt dan op den bij ons nog zoo bekenden Van Alphen, waar van mej. C. enkele zeer bekende gedichtjes laat hooren. Na de pauze: De Geneslet (w.o. Benjamin- af), Ten Cate en Beets, Réné de Clercq met zijn bekende: „Mijn klein, klein dochter- ken, mijn schat", „Het wafel-eterken", „De rit op de knie" enz. Spreekster besluit men enkele gedichtjes van Roland Holst: „Het kindje"; Margo _Vos: „Het sluimermanneke", en Alice Nahon: „De kinderkens van den zoetcwey". Aan het einde van den avond werd mej. Citroen dank gebracht voor haar boeiende voordracht GEWOONTE GEEFT GEEN RECHT. Sinds vele jaren werd de wachtende be langstellenden voor de strafzittingen van het Kantongerecht alhier toegestaan in den gang van het Gerechtsgebouw te wachten tot de openbare zitting een aanvang nam. Vooral des winters en bij nat weer zag de gang van dit gebouweer na afloop van de zittingen geheel besmeurd uit en degenen die zich naar de bureaux van den Inspecteur en den ontvanger der Registratie en Domei nen wilden begeven moesten zich dikwijls niet zonder moeite wringen door een kluwe van wachtenden. Men heeft aan dezen toe stand thans gelukkig een einde ge maakt en bepaald dat het publiek dat de strafzittingen van 't Kantongerecht wenscht bij te wonen moet wachten voor dit gebouw tot de ziting begint. Het is dus niet meer toegestaan om in den gang te wachten. Daar mede is dus een regeling getroffen die vrij wel gelijk is aan die overal elders in Neder land. Verdachten en getuigen kunnen natuurlijk evenal9 vroeger in de daartoe bestemde wachtkamer het begin van de zitting af wachten. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde (hoofdvak pharmacie) de heeren H. Radersma (Den Haag) en B. L. Ongkiehong (Leiden); voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heeren P. C. Dwarshuis (Wassenaar), A. W. van Imhoff (Groningen) en A. Henkemans (Den Haag). Bij Kon. Besluit is benoemd bij het reserve-personeel der landmacht bij het wapen der infanterie tot reserve-luitenant kolonel, gerekend van 24 September 1927 bij het 4e regiment de reserve-majoor W. Dozy, van het regiment grenadiers; bij het wapen der artillerie, gerekend van 30 September 1927, bij de Ilde artillerie- brigade, de reserve-majoor H. Harmsen, van het 6de regiment veld-artillerie. Voorts zijn benoemd tot reserve 1ste lui tenant bij hun corps de reserve 2e luite nants F. M. E. Hein, J. Rinse en B. Elzinga van het 4e reg. inf. en J W. Liefrinck. W. H. Staverman. P. C. Nicola, en jhr L. G. Just de la Paisières van het 6e reg. veld-art. Tot leden van de commissie tot rtdactie van den almanak 1928 van den Bond van Leidsche Studenten zijn be noemd de heeren G. van Wijk. L. W Hil- dernisse en R'. Azing Jansonius; tot mede werkers de heeren A. J. H. Ebes en Th. C. A. Nass, terwijl daaraan vanwege den senaat als redacteur is toegevoegd de heer J. J. Kips. Gistermorgen is de locomotief van een binnenkomenden trein uit Utrecht op het station-emplacement alhier tegen een stil- staanden goederenwagen gebotst, tenge volge waarvan deze uit de rails werd ge licht en ernstig werd beschadigd. Ook het stootblok werd ontzet Het treinverkeer on dervond geen stagnatie. In ons nummer van heden zullen onze lezers in de advertentie-kolommen een advertentie aantreffen, die geheel afwijkt van het gewone genre. De fabrikant van de bekende D. E. Hecren-Baai (de N. V. Douwe Egberts Tabaksfabrieken te Joure) heeft den teekenaar Ton van Tast een serie humoristische advertenties laten ontwerpen van een zeer aparte strekking. De film van het Zendingsgebied Oost- Java wordt blijkens de in dit blad voor komende advertentie op Dinsdag 22 Nov a.s. in Leiden afgedraaid in de Stadsge hoorzaal. Men haaste zich met aankoop van kaar ten 1 Voor verkoop daarvan en voor plaats bespreking zie men de advertenties. Op het Zwartepad in den Stadspolder is gisteren een schaap door een hond dood gebeten. Ten nadeele van G. P. Is gisteren !n diens woning op de Langegracht een munt gasmeter gelicht. Op den Zuidsingel is hedenmorgen omstreeks tien uur een transportfiets, die men bij de bakkerij van de firma Louwrier bezig was te laden, te water geraakt. Onge veer 50 brooden gingen verloren. Het aantal werkzoekenden, inge schreven bij de Arbeidsbeurs, bedroeg gis teren in totaal 817, tegen 742 op 18 No vember 1926. PIETERSKERK. Hovy's a cappella koor. Men weet, dat onze vroegere stadgenoot, de heer Hovy, met zgn uitgesproken neiging naar de vóór-kiassistische periode der mu- ziekhistorie, en speciaal de Nederlandsche, zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt met zijn onderzoekingen op het gebied van het cud-Nederlandsche lied. Tal van liederen heeft hg uit het stof der bibliotheken te voorschijn gehaald en met pijnlijke nauw gezetheid heeft hij ze gekeurd op huu authenticiteit en heeft ze gezuiverd van do corruptie, die er in den loop der tijden was ingeslopen. Vervolgens heeft hg ze be- i werkt door ze, als sololied, van een piano begeleiding te voorzien of wel er een vier stemmige koorzetting van te maken. Vooral deze laatste arbeid is ongemeen geslaagd: ze verraadt aangeboren muzikaliteit en be drevenheid in de vierstemmige schrijfwijze. Met het gevolg, dat de liederen gemakkelijk kunnen gezongen worden en daarom in allen eenvoud mooi klinken. Het komt er nu maar op aan ze ingang te doen vinden bij ons volk. Dat zulks zonder slag of stoot zal gaan, zal niemand, ook de heer Hovy niet verwachten. De tijds omstandigheden zijn het gezonde muzikaie volkslied nu eenmaal niet gunstig. Maar de muzikale historicus zet zijn werk door en acht dit pas beëindigd als hij ook zijn volharding heeft beproefd in het organi39eren van avonden, die in de eerste plaats de bedoeling hebben zijn oud-Nederlandscli lied tot de menigte te brengen. Wel heeft de heer Hovy onze gemeente verlaten, maar hij heeft toch een „Hovy's Leidsch a capella- koor" hier achtergelaten, dat onder leiding ran den ihieer C. W. Harmans, de traditie der laatste jaren voortzet. Het is maar een klein koortje, het bestaat slechts uit een twintigtal dames en heeren, maar het heeft zich gisteravond dapper geweerd bij de voordracht van zeven koorwerkjes op teksten van religieuzen inhoud, die het met alleszins aannemelijken klank door de ge welven der Pieterskerk deed klinken, dank zij de blijkbaar zorgvuldige voorbereiding, waarvan den heer Harmans alle eer toe komt. .Mevrouw BlokpoelVan den Berg. uit Den Haag, een zangeras met een zeer heldere en gemakkelijk aansprekende sopraanstem, mag met groote voldoening terugzien op haar voordracht van een drietal sololiederen met begeleiding van het orgel. In een enkel hiervan was het al te voelbaar, dat da begeleiding voor de piano was gedacht. Do organist der Pieterskerk, de heer Mens, heeft variaties van Sweelinck, den grond legger van de orgelfuga, gespeeld met veel zin voor toonkleur. En daarna van Bach, in wien de groote orgelfuga haar volmaking vindt, de beroemde Fantasie en fuga in g-molL Dit grandiose stuk mag beschouwd worden als toestteen voor den organist. Daar komt alles in voor om den organist te kunnen laten toonen wat hij muzikaal en vooral ook technisch waard is. De heer Mens heeft zich door deze voordracht het eerste stuk in grooten stijl, dat we van hem hoor den doen kennen als een voortreffelijk Bachspeler. Buitengewoon duidelijk heeft hij de stemmen in het gecompliceerde weefsel tegen elkaar afgewogen, rustig en duidelijk heeft hij het figurenwerk gespeeld. Het in drukwekkende stuk genoot een indrukwek kende vertolking. Er zijn nog vrg wat menschen komen luisteren, meer dan men zou mogen ver wachten met het oog op het jaargetijde, waarin dit kerkconcert werd gehouden DE ALGEMEENE TOESTAND. Marrakovitsj thuis geïnterviewd. Marinkovitsj heeft, na het teckenen van het verdrag met Frankrijk te Belgrado teruggekeerd, aldaar de pers te woord ge staan. Op de vraag of er te Parijs gespro ken is over de regeling van de Zuid-Sla- vische schuld aan Frankrijk, antwoordde de minister, dat officieele besprekingen niet gehouden zijn. De kwestie der oor- logssehulden is wel ter sprake gekomen, doch de besprekingen waren in hot geheel niet van officieelen aard. Van een Balkan-Locarno kan volgemte den BINNENLAND. Prinses Juliana in den Leidsch en Schouw burg. (Stadsn le Blad). Heftige discussies in de Tweede Kamer. (Tweede Kamer, 3e Blad). De voor-ontwerpen van wet tot wijziging van de Invaliditeitswet en de Ouderdomswet (Binnenland, 2e Blad). Minister Vandervelde over de Neder- landschBelgische verhouding. (Binnenland 2e Blad). Verschenen is het voorloopig verslag over het wetsontwerp betreffende de schoolgeld heffing. (Kerk- en Schooln., 2e Blad). BUITENLAND. Incidenten in het Engelschs Lagerhuis. (Buitenl le Blad). Engeland's verhouding tot den Volkenbond in het Engelsche Hoogerhuis. (Buitenl. le Blad). Nederlaag dei Iersche regeering Cosgiave. (Buitenl. le Blad). De strüd in China weer in nieuwe phasen. (Tel. le Blad). Zuid-Slavischen minister geen sprake zijn, een dergelijke overeenkomst is niet drin gend. Ten aanzien van de houding van de Italiaansche pera zeide de minister niet te gelooven, dat men in Italië in officieele kringen in ernst achterdocht tegen het ver drag koestert; deed men dit toch, dan was de verdenking niet gerechtvaardigd, want Zuid-Slavnë had geen enkelte agressieve bedoeling. ENGELAND. Groot ramoer in het Lager huis Ontwapeningsdebat in het Hoogerhuis Neder laag der Iersche regeering. Gisteren heeft Mc Donald in het Lager huis de bespreking ingezet over den ernsti- gen toestand in de mijnindustrie. De regee- ringsbanken waren geheel gevuld. Baldwin en de meeste andere leden van het Kabinet waren op hun post. Zij lieten zwijgend de scherpe verwijten en het bijtend sarcasme van Mac Donald over hun hoofden heen gaan. De leider der arbeiderspartij zeide, dat aan de mijnwerkers betere condities waren beloofd, als ze toestemden in lagere loonen en langere werktijden, maar dat alles wat de regeering gedaan had, was zich te scharen aan de zijde der mijneigenaars, om het ontwerp op de mijnindustrie in te dienen. Hij deed den premier de pertinente vraag, of hij van de eigenaars niet de ver zekering had gehad, dat lagere loonen en langere werktijden de industrie zouden ver beteren? Hij wenschte te weten wat de re geering voornemens was te doen om de door haar begane fouten te herstellen en verlangde te hooren, hoe de toestand thans was. zonder te worden afgescheept met mis leidende cijfers en statistieken. Hij eindigde met een beroep op het Huis om zonder aanzien der partijen voor de motie van afkeuring te stemmen. Toen Cunliffe Lister opstond, begon het kabaal. Van de arbeidersbanken werd geschreeuwd: „Baldwin! Baldwinl Baldwin!" Deze bleef kalm en onbewogen zitten met over elkaar geslagen armen. De kreten namen voort durend in hevigheid toe. „Schande! Een beleediging!" Kirkwood riep toen: „Dit is geen werk voor kwajongens!" De voorzit ter deed zijn best om de orde te herstellen en het conservatieve lid Sir 'W lliam Da vison riep- „Ik stel voor tot stemming over te gaan!" Het rumoer duurde voort, ondanks de bemoeiingen van den voorzitter Duncan Graham riep: „De motie is er een van af keuring voor de regeering en niet voor het ministerie van handel!" De voorzitter zeide hierop dat de regeering altijd beschouwd werd als één en ondeelbaar te zijn Kirk wood stond weer op en zeide dat de leider der oppositie de regeering in staat van be schuldiging had gesteld. Hij werd aange moedigd van de arbeidersbanken met: „Ga voort Davy!" Daarop kwam de voorzitter tusschenbeide en werd de zitting wegens wanordelijkheden geschorst. In het Hoogerhuis heeft Ronald Mc Neill, die lord Cecil is opgevolgd als Engelsch afgevaardigde bij den Volkenbond geant woord op vragen van lord Parmour betref fende de politiek van de regeering in zaken, den Volkenbond betreffende. Hij zeide, dat hij van ganscher harte ge-

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1