AGENDA. SPORT. VISSCHERIJ-BERICHTEN. BUITENLAND. Woensdag. Jcrucl( 1st» Groenesteeg 16): Radioavond 7*/« uur. I.eldsche Schouwburg: Litteris Sacrum. Liefdadigheidsvoorstelling „Vadertje Lang been". 8 uur. Middelweg 28: Zitting der Commissie tot bestrijding van den woeker. 87»9 uur nam. Pieterskerk: Hovy's k cepella-koor. g uur Stadsevangelisatie (Morschweg 56): Bij- diodienst. Vrijei Evang. Gem.: Samenkomst, te 8 uur. Wijkgebouw LangeBtraat 6769: Spr. mej. A. Citroen over „Gedichtje® over het kind." 8 uur. Donderdag. Nutsgebonw: Ned. Ver. van Huisvrouwen, afd. Leiden. Lezing met lichtbeelden door mevr. Ellen Forest, over „De Vrouw in Egypte". 8 uur. Stadszaal: Ter Hali's revus 1927. 8 uur. Nutsgebouw: Ned. Chr. Vrouwenbond Mr. Brief over „Huwelijkswetgeving". 8 uur n.m. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 lot 4 uur kinder- en familie-malinée. „City-theater", Haarlemmerstr.: Bioscoop voorstellingen te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinêe te 2 uur. „Luxor-fheater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen Dagelijks le 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinêe te 3 uur. „Tria non-Theater", Breeslraat: Bioscoop- en Variété-voorstellingen Dagelijks te 8 uur. Trianon Theater, Prinsestraat den Haag. De Rozenkrans, dagelijks 8 1/4 uur. Zondags- matinée 2.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Nov. a.a. waargenomen door do apotheken van de heeren G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, tel. 406. en J. Tegelaar. Isaac, Z. v. J. C. Baart en P. Baart. David, Z. v. D. Hanno en W. C Swanenburg. Hermine Helene Jo hanna, D. v. H. F. A. Donders en H. J. M. Berkeljon. Willie Jacoba, D. v. W. J. Pants en I. M. Oudshoorn. Jannetje, D. v. T. P. Kluivers en J. E. Slingerland. GEHUWD. J. H. M. Berlemon jm. en S. A. C. v. d. Wetering jd. O. Gressie jm. en M. v. Tongeren jd. C. v. d. Burg jm. en A. M. Flippo jd. B. H. Bilderbeek jm. en M. de Kier jd. II. H. Blöle jm. en J. M. Bouter jd. L. J. Kok jm. en C. M. Tuithof jd. OVERLEDEN. M. HagcndijkKlein wede. 57 j. P. N. Horree. m„ 34 j. M. Broekhuizen—v. d. Kaaij ,vr., 53 j. J. v. Noort, dr., 72 j. J. Tijssen, wedr., 76 j. II. A. v. d. Water, m 64 j. P. van den Dool. z., 8 mnd. C. Kok, wedr., 76 j. W. J. v. Kan, m., 86 j. C. Ovcrdevest, m., 70 j. A. P. van Middeldijkvan Doom, wede., 77 j. C. H. van Kande Zwart, wede., 84 j. M. A Langevcld, dr., 8 j. H. de Vries, zn., 21 mnd. W. v. Voorthuyzen, in„ 70 j. J. G. Eggink, m., 71 j. GEVESTIGD. A. Borst, dienstbode, Stille Rijn 11. P. F. J. de Kok, Oegslgeestcrlaan 41. N. van Egmond, dienstbode, Heerengracht 35. M. P. Kuipers, loodgieter, Rijndijkstraat 112. W. Kreft, dienstbode, Rodenburger straat 22. N. J. Roest Crollius, Oude Singel 4. C. Groenenburg en gezin, tim merman, Bloemmarkt 2. II. M. de la Parra, Groenhovenslraat 15. Th. Teltero en lam., spekslager, Gasstraat 12. J. H. A. Keltcnis, blikslager, Gasstraat 54. B. E. N. van di-n Brink, winkeljuffrouw, Oude Singel 186. G. J. van Drimmelen, boek houder, Maredijk 151. M. G .A. II. Schuts, verpleegster, Joh. de Witlstraat 37. J. A. Johannesma, dienstbode, Hoogewoerd 111. Dr. A. Gans en lam., arls, Stadhouders- laan 23. Wed. D. C. van 't Hof Quist, verplcegsler, Rijnsburgerweg 3. G. F. A. van Woerkom, Doezastraat 4. M. Fabris, gezelschapsjuffrouw, Wille Singel 32 A. klagermans en lam., gérant. Stationsweg 11-13. Raden Adjeng Siti Socndari, Witte Singel 48. - M. Zawisch, dienstbode, Aloêlaan 1. A. W. Knóhber, kleedermaak ster, ileerengracht 114. - L. Lasherg, dienst bode, Zoeterw, Singel 12. M. Heim, huis knecht, Breeslraat 152. M M. Franke, dienstbode, Hoogl. Kerkgracht 29. M. C. Sligler, Vroewijkstraat 28a. C. W. van ltijn en lam., timmerman, J. W. Frisoslr. 33. 11. M. Splinter—Spaargaren. Nieuwe Rijn 8-la. H. L. Hoogenhuis, Botermarkt 8 ff. W. Smit, onderwijzeres. Oude Rijn 67. G. II. Wissenburgh, Oegstgeeslerlnan 31. C. P. Beekman, dienstbode. Haagweg 5, T. J. van der Linden, dienstbode. Ra penburg 49. II van de Kuinder en fam agent van politie, De Genestetstraat 46. W. J. Bijleveld, Schelpenkade 39. G L. H. van Glieol Gildemeester, Steen- schuur 18 G. H. Boekhuis. Hulp Huis houding. Rapenburg 131 A. Ifoeflaak, Huishoudster. Raamsleeg 65 A. Timmer, Opz Eleclr Spoor Bnisntkade 2 CS. A. Marcelis huishoudster. Rapenburg 85 L. IT Germans Sehelpenkade 38 A Prins, smid Hnoigraeht 41 P H W. Everse, Sladhouderslaan 20 N Zirkzee Hof van Venolie 1 M W. van Schelven Verpleeg ster, Acad Ziekenhuis E. M Koning. Ilooge Rijndijk 81 Jhr A Reigersman, Breeslraat 112 Mr. F D L. Gunning, Ad vocaat en Procurour, Nieuwe Rijn 88 D, C. Geijskes, Groenhovenstraat 21 G. F. W Rothert en fam.. Morschweg 103 H. van Traa Oude Singel 76 Soedario Moe- walladi, Zoeterw, Singel 58 J C. F. van Sandick, Steenstraat 22 G. Bouman. kan toorbediende. Planlage 2 F. K. van den Brink, eleclriciën. Lijsterstraat 14 A. Plu en lam., kellner, Woudendorpshof 6. VERTROKKEN. F. A. Groenix v. Zoalen, Den Haag, Ben.- houtseheweg 93. M. E. JossonMeeuws, Brussel, Jaqueminlaan 37. E. Amers foort, Hilversum, Potgieter laan 11. A. Verbeek, Hilversum, Potgieterlaan 11. A. M. Griffioen, Oegstgeest, H. Morschweg 2. W. M. Eggink, Rotterdam, Saftleven- straat 46. J. Clegndert, Den Haag, Amalia v. Solmstraat 84. M. E. Laurillard, Voorburg, Broekslootkade 9. C. J. v. Slurjs, Amsterdam, Banstraat 13b. Wilh. Feusz, Soerabaia, N. O-Indië. A. Lucas, Amsterdam, Maaneetraat 11 III. M. J. Eon, Den Haag, Kazerne PoL-troepen. 21. G. W. Kantebeen, Oegstgeest, Van H. Burgerhout, Amsterdam, Meerhuizenplein Aasendeiftstraat 43. M. Springub, Rotter dam, Hofplein 12a. M. P. Bongenaar, Pandoeng, Bragaweg 54. D. Vogel, Vlaar- dingen, Eendrachtstraat 59. 11. L. Mar ines, Hengelo (O.), Haakbergerstraat 162. A. v. Khjjn, Hengelo (0.), Haaksberger- straat 162. N. Oldenhage, Den Haag, L. v. Meerdervoort 610. R. J. Schweitzer, Haarlem, M. v. Heemskerkstraat 27. L. G. van den Boom, Brussel, 1 P. Riedfjk, Roosendaal c.a., Voorstraat 12. H. v. Sas—Alvenaar, Amsterdam, Matram- straat 3bis. L. de Gans, Oegstgeest, H. Morschweg 7. Fr. Th. de Wit, Oegst geest, H. Morschweg 7. J. Wassenaar, Zevenhoven, bij J. v. Leeuwen, smid. Fr. Mahler, Bottrop (Dl.), Gichenstr. 56. KI. Sohönberger, Inren (N.-H.), Torenlaan 56. P. G. Spee, Utrecht, Ilardenbol- straat 6. S. Schuurman, Utrecht, Princen- vinkenpark 19. J. F. A. v. d. Schoor, Den Haag, Emmastraat 65. Th. M. 11. Remmers, Raalte. G. J. Scheen, Zoeter- wcude, H. Rjjndijk 177. L. Kooien, Zaandam, Havenstraat 38. J. L. Felle, Den Haag, Zuigerstraat 76. W. A. Koek koek, Amsterdam, Rugsdoelstraat 2öbi3. P. J. Voges, Den Haag, IJselstraat 178. J. G. Turk, Haarlem, Kruisweg 50. P. A. Lanting, Tholen, Dalemschestraat 18. H. Chr. Boot, Ammerzoden, bij. Jobs. Mans. J. Th. Boot, Leiderdorp, bij C. v. d. Hoogt. Kraima—Hendriks, Eind hoven, Newtonstraat 1. J. W. II. Pufkus, Heemstede, Binnenweg 86. Adr. Hart- hoorn, Amsterdam, Molukkenstraat 82II. L. Mooijman, Amsterdam, Molukkemstr. 82 UI W. M. J. Omtzigt, Alphen a. d. Rijn, St.-Jozephgesticht. W. J. Gelok, Woer den, v. d. Valk Bouwmanl. 20. K. Lang, Wesel a. R., Entenmarkstr. 26. J. P. Chr. Heijman, Apeldoorn, Anhemsche weg 103. G. Engelkamp, Amersfoort, G. v. Stellingwerfweg 28. F. J. Pont, Den Haag, Jacob Mosselstraat 63. A. M. Schenk, Rotterdam, Hondiusstraat 70b. A. A. Valenten, Eindhoven, Drebbelstraat 42. J. D. Hoog, Den Haag, Ged. Sloot 153. S. H. Buscher, Leiderdorp, Jaagpad 16. C. v. Woensel, Den Haag, Bakhuizenstraat 32. J. Brokaar, Rotterdam, Schutter straat 21. G. G. v. d. Hoeven, Den Haag, Stationsweg 151. M. J. Kluitman, Alk maar, Kennemerstraatweg 115. VOETBAL. DE OLYMPISCHE LUST. Naar de „Zwemkroniek" meldt, is de Olympische spelerslijst herzien. Deze luidt nu als volgt: Slop, Struijs, Kuijper, Goe- dings, K. Köhler, A. II. v. Senus, Pronk, Dekker, Minnes, Jacq. Köhler, Leenheer, Bokhoven, Buijs (L. Z. C.), Sillhout, P. en R. v. Senus, Barendse, Scholte en Schreuder Besloten is genoemde spelers zoo noodig een startverbod op te leggen voor internationale wedstrijden. OLYMPISCH ELFTAL—MIDDLESEX W. De wedstrijd, welke het Zondag j.l. sa mengestelde Olympisch elftal zal spelen tegen Middlesex Wanderers, wordt gehou den op het U.V.V.-terrein. GYMNASTIEK. BRUNHILDE. De tombola, welke gearrangeerd is op de een dezer dagen gehouden soirée-dansanle van „Brunhilde" ten bate van de le maken kosten voor de training van de Olympische Spelen, waaraan door 'n 4-tnl dames wordt deelgenomen, heeft opgebracht f 120.26. Een 10-tal dames zal 18 Dec. e.k. deel nemen aan de personeele gymnastiek-wed- slrijden. uitgeschreven door den Rotterdam- schen Turnbond voor de kringen Rotterdam, Den Haag, Dordrecht, Gouda en Leiden. De wedstrijden bestaan uit: 2 brugocf., 1 ringenoef., 1 oei. horizontale ladder, 1 paardoef., 2 paardsprongen, en 1 oef. hoogrek. Ter gelegenheid van hel 18-jnrig bestaan zal 4 Febr. e.k. een groote propaganda-uit- voering gegeven worden in de Stadszaal. Dcensche, Duitsche, Zweedsche. Rhythmi- sche Gymnastiek, Volksdansjes en de Sokolska reeks, uitgevoerd door een zestig tal dames, komen op hel programma voor. alles bijeengenomen een programma, dat elk wat wils brengl en ernstig wordt voor bereid. ZWEMMEN. NIEUW WERELDRECORD VAN ARNE BORG. Arno Borg heeft to Stockholm het we reldrecord over 300 M. verbeterd. Hij legde den afstand af in 3 min. 3 sec. SCHAKEN. OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. De 29ste partij om het wereldkampioen schap is afgebroken na 40 zeilen. De 29ste partij tusschen Capablanca en Aljechin is door Capablanca na 70 zetten ewonnen. Aljechin won thans 4, Capablanca partijen. DAMMEN. CHRISTELUKE DAMVEREENIGING. De voortgezette wedstrijden der Leidsche Vereeniging heeft voor de bordenvolgorde de volgende uilslag gehad: BoezaarColpa 20 OptendreesBoezaar 20 T. D. v. d BoschDe Graaf 2—0 KwaadgrasColpa 20 T. D v, d. BoschKwaadgras 20 Van ZwietenDe Graaf 20 ColpaOptendrees20 De stand der gespeelde partijen: gesp. gew. rem. verl. pnt. Boezaar 8 5 1 2 11 Van Zwieten 6 4 1 8 T D. v. d. Bosch 6 4 2 8 Kleer 4 8 1 6 Kwaadgras 6 2 1 8 6 6 1 2 2 4 6 1 1 3 3 Meinema 2 2 2 Optendrees 2 1 1 g 3 1 2 1 Vrij 2 2 Joh. d. Bosch 2 2 Roest Vogelenzang IJMUIDEN, 16 Nov. VISCHPRUZEN. 80 Tarbot per K.G. f 1.35—f 1.10; 15 Griet per kist van 50 K.G. f40—f23; 6677 Tongen per K.G. f 1.60fl.20; 10 Grcote Schol f47f41; 16 Middelschol f50—f44; 53 Zetschol f49—f43; 450 Kleine Schol f36—fS; 55 Schar f 14.50— f6; 2 Tongschar f55, allee per kist van 50 K.G.34 Roggen per 20 stuks f40f17; 66 Vleeten per stuk f3—f2; 69 Pieterman en Poontjes f10f8; 15 Groote Sckelvisch f55f36; 42 Middel Schelvisch f43f28; 180 Kleinmiddel Schelvisch f28f 16401 Kleine Schelvisch f 20f 10alles per kist van 60 K.G.; 39 Kabeljauw per kist van 125 K.G. f70—f51; 396 Gullen per kist van 50 K.G. f22f7.50; 61 Lengen per stuk 12.60f0.83; 7 Heilbot per K.G. f 1.40; 140 Wijting per kist van 50 K.G. f 11.50f 4355 Koolvisch per stuk f 1.44— f 0.444 Makreel per kist van 50 K.G. f26. Er zijn 13 stoomtrawlers binnengekomen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Geruststellingen. We beleven eens weer een periode, dat het van allerlei zijden geruststellingen regent. Zoo hoeft Briand nog eens herhaald dat het Fransch-Servisch verdrag door den geest van Locarno is geïnspireerd. Hij voegde er aan toe, dat reeds met Italië besprekingen begonnen zijn, om zijn ad- haesie met dit verdrag te verkrijgen. Betreffende Tanger zeide Briand, dat de onderhandelingen vriendschappelijk worden voortgezet en zeker tot een bevredigend resultaat zouden leiden. Vervolgens over de reis van Marx en Stresemaim naar Weenen sprekende ver klaarde hij, niets abnormaals in die visite te zien. Het was voldoende, om op de ge houden redevoeringen acht te slaan, ora zich er van te overtuigen, dat deze dé marche der Duitsche ministers in Frank rijk geen reden tot bezorgdheid kan geven. Maarin Belgrado hebben Zuid-Skivische studenten anti-I tal iaan6che betoogingen ge houden en Stresemaim heeft bij de ont vangst van de pers te Weenen gemeend eveneens een geruststelling te moeten doen hooren. Hij verzekerde, dat er bij de be sprekingen niets agressiefs of verontrus tends heeft plaats gehad. In ieder geval toonen de opgewonden commentaren in het buitenland over het bezoek aan Weenen, hoe zenuwachtig en verward Europa is, Verklaarde hij. De geest van Locarno moet de overwinning behalen, niet theoretisch, maar ook prac- tisch, wat nu nog niet het geval is. De laatste redevoeringen van Baldwin en Briand geven reden tot optimismemen mag Oostenrijk en Duitschland niet aan klagen, omdat er nog overdreven uitvallen van links of rechts voorkomendit zijn natuurlijke gevolgen van den oorlog en den tijd daarna, die ook bij overwinnaars en neutralen chaotische verschijnselen ver oorzaakten. Als men den vrede wil organiseeren, moet men de organisatie tegen den oorlog verhaasten, wat du niet altijd gebeurt. Duitschland is in ieder geval bereid om aan het hoofd van de organisatie tegen den oorlog to gaan. Maar: tegelijkertijd geven Duitsche en Oostenrijksche persorganen voedsel aan de onrust En ten derde heeft de Belgische minister Vandervelde nog eens geprotesteerd tegen do meening, dat Frankrijk en België mili tair zouden zijn verbonden De beide landen beslissen geheel onaf hankelijk van elkaar wanneer de weder zijds uit het verdrag voortvloeiende ver plichtingen zijn vervuld Slechts dan krij gen haar bepalingen rechtsgeldigheid, in dien de andere partij het slachtoffer is van een aanval. De binnenlandsche militaire organisatie van elk der landen is onafhankelijk. Maar: in rechtsche kringen wordt eir hard propaganda gemaakt voor zoo'n ver bond. BELGIE. Crisis in het mijngebied. De Libre Belgique" deelt mede dat de Bond van Mijneigenaren in het bekken van Charleroi een belangrijke bijeenkomst heeft gehouden, waarop de gevolgen van de tegenwoordige crisis, en de steenkool- voorraden werden besproken. Van 25 November af tot aan het einde van hot jaar zullen de arbeiders op Maan dag niet aan het weik worden gezet, als die toestand niet verbetert. De Bond zal nagaan of nog niet uitgebreider maatrege len in deze richting zullen moeten worden genomen. De mij'nejgenaari in het bekken van Charleroi zijn het eens met die van de beneden-Sambre. Te voorzien is, dat binnenkort voor het geheeLe land een algemeene maatregel zal worden genomen. De maandelijkache pro ductie van het bekken van Charleroi en de beneden-Sambre bedraagt 740 000 ton en zal met ongeveer een zesde worden ver minderd, DUITSCHLAND. De Poolsche seizoenarbeiders. In de kwestie der Poolsche seizoenarbei ders, waarover sedert jaren tusschen Polen en Duitschland onderhandelingen zijn ge voerd, is thans een compromis tot stand gekomen. Het Duitsche standpunt was, dat de Pool sche seizoenarbeiders niet het recht hadden zich blijvend in Duitschland te vestigen, terwijl de Poolsche regeering wenschte, dat Poolsche arbeiders, die reeds verscheidene jaren in Duitschland hadden doorgebracht, daar zouden kunnen blijven. Volgens de thans getroffen regeling zullen de Polen, die voor 1 Januari 1919 naar Duitschland zijn gekomen, en daar ook den winter steeds hebben doorgebracht, kunnen blijven, terwjjl zg, die later naar Duitschland gekomen zjjn, geleidelijk terug zullen moe ten keeren. Het gevolg hiervan zal zgn, dat ongeveer 20.000 personen voor goed in Duitschland kunnen blijven, terwijl een even groot aantal terug zal moeten gaan. Verder zijn ook besprekingen gevoerd over en bepalingen getroffen betreffende de arbeids- en loonsvoorwaarden voor de Pool sche seizoen-arbeidera, die in den landbouw werkzaam zijn. FRANKRIJK. Begrootingsbekandeling. De Kamer heeft de beraadslagingen over de uitgaven voor het dienstjaar 1928 voortgezet, waarbij de besprekingen over de begrooting van arbeid beëindigd wer den en de behandeling van die van hygiëne en maatschappelijkcn steun weid aange vangen. In den loop der debatten heeft Poincaré zich genoodzaakt gezien, tweemaal de ver trouwenskwestie te stellen, om de verwij zing van een hoofdstuk naar de fmancieele commissie te verhinderen. Poincaré behaalde bij de beide stemmin gen een meerderheid van ruim 130 stem men. ENGELAND. De Indische commissie. Lord Birkenhead heeft in het Hoogerhuis bij de tweede lezing van de wet, regelende de samenstelling van de Indische commis sie, gezegd, dat de termijn van tien jaar, waarvoor een commissie moest worden in gesteld, niet zoo iets bijzonders was, dat er niet aan geraakt mocht worden. Hij meenr de, dat de bemoedigende verschijnselen, welke zich de laatste twee of drie jaar in Indië hebben voorgedaan, niet moesten worden onderschat: zij zijd bijna atte van den aard geweest dat zij de betrekkingen tusschen Indië en het moederland verbe terden. Hij verdedigde het standpunt van de regeering dat op dit oogenblik de be noeming van de commissie zonder gevaar voor het algemeen belang verhaast kon worden en geloofde dat alle partijen in het huis het er over eens waren dat het het goede moment was om het grootste conetit-utioneele probleem met vrucht aan te pakken, dat de Engelsche staatslieden sedert geslachten onder oogen hadden ge zien. Lord Olivier, de vroegere staatssecretaris voor Indië in het labourkabinet, zeide dat de arbeiderspartij de wet ondersteunde, maar zich haar oordeel voorbehield over de procedure van de samenstelling van de commissie. Lord Reading, de vroegere onderkoning van Indië, zei dat ook de liberale partij do wet ondersteunde. De vervroeging van de samenstelling juichte hij toe. Als de In. diërs ten volle de bedoelingen van de re geering en de hun geboden gelegenheid zouden begrijpen, zou er heel wat minder neiging blijken om zich tegen de instelling van de commissie te keeren. De wet werd in tweede lezing goedge keurd. OOSTENRIJK. Het Duitsche bezoek aan Weenen. Bij een receptie in het Duitsche gezant schap te Weenen heeft Marx, die heden naar München vertrekt, een rede gehouden, waarin hij er op wees, dat het bezoek van hem en Stresemann aan Weenen niet ten doel had politieke resullateü te bereiken, doch uilsluitend beoogde uitdrukking te ge ven aan de gevolens, die het geheele Duit sche volk bezielen en nadruk te leggen op de vriendschappelijke betrekkingen, welke er tusschen beide landen beslaan. Voorts zeide hij overtuigd te zijn. dat men aan het begin staat van een zeer belang rijke cultuurontwikkeling, een tijd, waarin de volkeren zullen leeren. niet wapens te smeden maar hun cultureele ontwikkeling zooveel mogelijk (e ontvouwen. In dezen wedstrijd zal het Duitsche volk een zeer bepaalde rol moeten spelen-. ITALIË. Het gildewezeo, Bottai, de onder-staatssecretaris van het ministerie van corporatie, heeft rapport uit gebracht over het werk van het ministerie in zake de indeeling der gilden, het vraag stuk van de extra-heffingen, het leiderschap, de collectieve contracten, de plaalsing- bureaux, het beheer, de geest van de corpo raties en de moeilijkheden van den overgang van vakvereenigïngsstaat tot corporatieven staat. De staatssecretaris eindigde met de volgende conclusies: Het is noodig: le. nauwer en strenger toezicht uit te oefenen op de leiders en doel treffender strafbepalingen in te stellen; 2e. op meer gelijken voet het vraagstuk van de extra-heffingen te regelen; 3e. door middel van collectieve contracten de landhuren, pachten en erfpachten te re gelen; 4e. bepalingen ten aanzien van de col lectieve contracten uit te vaardigen; 6e. bepalingen uit te vaardigen over de wettelijke regeling van persoonlijke arbeids betrekkingen; Be. de betwisting van de arbeidscontracten vlugger en gemakkelijker te maken; 7e. het vraagstuk van de plaatsing der arbeiders op te lossen; 8e. het initiatief in zake de economische actie der vakvereenigingen te versterken; 9e. de vakorganisatie in overeenstemming te brengen met de corporatieve organisatie volgens de wijze, welke het meest met den bes taanden toestand in de betrokken vak ken overeenkomst; 10e. eenheid te brengen in de staatsor ganen, die meewerken tot rogeling van dc productie en den arbeid. Aan de bespreking over het toezicht op de leiders hebben Turati, de secretaris generaal van de partij, staals-secretaris Bottai en de leiders zelf deelgenomen. Men erkende de noodzakelijkheid om de propa ganda te versterken en de leiders beter te doordringen van hun plichten en verant woordelijkheden, waarbij vooral het staats belang op den voorgrond moet worden ge steld, dat steeds boven het klassebelang moet gaan. Wat de extra-heffingen betreft, besloot men daartoe maximumgrenzen te stellen. ROEMENIE. Manoilescu's vrijspraak. De vrijspraak van Manoilescu door de krijgsraad werd door de aanwezigen met groote vreugde vernomen. De beklaagde werd door aanhangers op de schouders ge^ tild en de zaal uitgedragen. De leden van den krijgsraad werden met stormachtige ovaties begroet. De regeering heeft zich gehaast een ver klaring in zee te zenden. Daarin wordt ge zegd, dat de regeering Manoilescu voor de rechtbank heeft gebracht, omdat zij het noodzakelijk vond, reeds bij de eerste poging een voorbeeld te 9tellen, om iederen nieuwen aanslag, die gevaarlijk zou kun-t nen zijn voor de veiligheid van den Staat, te verhinderen. De krijgsraad meende, dat er geen reden was om de wet in al haar scherpte toe te passen. Het gevelde vonnis kan geen invloed hebben op de vastberaden heid der regeering om de wet in al haar gestrengheid toe te passen op elk een, die zou willen trachten de openbare orde en de veiligheid van den Staat te verstoren. De Kamer heeft de door Bratianu inge diende wet op de bescherming van den Staat aangenomen met 107 tegen 1 stem, nadat de oppositie de zaal verlaten had. RUSLAND. De scheuring in de communisti sche partij. Gisteren is, gelijk reed® kort gemeld, het besluit van de centrale conttro-le-coinmia- sie en het centrale comité van de commu nistische partij openbaar gemaakt, waarbij Kamenef, Rakofski, Smelga, Jefdokimof en Andejef uit het centrale comité en Moeras lof, Bakajef, Sjolofski, Peterson, Solowjef en Lisdin uit de centrale controlecommis sie zijn gesloten. Verder worden zij onthe ven van hun functies in de partij en bij de part ij-organen. In het besluit, waarbij Trotski en Zrnow- jef uit de partij gesloten worden, wordt gezegd dat zij den beslisten eisch het or ganiseeren van der pa-rtij vijandige verga/- deringen te staken en er mee op te hou den de discussies binnen de partij naar buiten te verplaatsen niet zijn nagekomen* Verder legt het besluit er der nadruk op, dat hoewel den leiders der oppositie de mogelijkheid geboden was, zoowel in de pers als in de partij-orgaDisaties hun ge schillen uit te rechten, zij voortgingen ongeoorloofde vergaderingen te beleggen, alsook in openbare vergaderingen rede voeringen tegen de communistische partij der sovjet-unie en tegen de sovjet-regee ring te houden. Daarmee hadden zij het kader der rechtsnormen van de sovjet over. schreden en openlijk in strijd gekomen met het regiem van de dictatuur van bet pro letariaat. Het schijnt op enkele rergaderingen tot handtastelijkheden te zijn gekomen, waar bij zelfs eenige slachtoffers zijd gevallen- Zelfs hebben er geruchten geloopen dat Trotzki vermoord zou zijn, doch dat is on juist. Het gerucht typeert wel den toestand. BUITENLANDSCH GEMENGD. UIT DE VLIEGWERELD. Kapitein Mc. Intosch en Hinkten, die gis teren waren opgestegen voor een non-stop- vlucht naar Britsch-Indiê hebben wegens het slechte weer hun poging opgegeven. Zij vlogen met de Fokker-eendekker Princess Xenia, waarmede Mc. Intosch ook zijn ver- gee'fsche poging den Oceaan over te vliegen ondernam. Volgens een bericht van de Berliner Zlg- a. M. uit New York, heeft het s.s. Ile de France, bij zijn overtocht over den Oceaan, een vliegtuig gezien dat op een groote hoogte naar Amerika vloog Men vermoedt dal het een geheime tocht over den Oceaan onder neemt. Bevestiging lijkt ons wel gewenscht van dit zonderling klinkend bericht 21

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2