688te JAARGANG MAANDAG 14 NOVEMBER 1927 No. 20757 STADSNIEUWS. UIT DE OMSTREKEN. Het voornaamste nieuws van hetfen. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week0 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 -f- portokosten. Oit nummer bestaat uit 0RIE Bladen EERSTE BLAD. EEN GOUDEN JUBILEUM. Morgen zal onze stadgenoot, de heer J. van Biemen, meesterknecht der firma Mod derman en Hartevelt, den dag herdenken, dat hij gedurende vijftig jaren bij genoemde firma werkzaam is. Naar ons werd medegedeeld zal dit feit op feestelijke wijze herdacht worden. HET AMSTERDAMSCH TOONEEL". „De Koopman van Venetië". In het te Kopenhagen verschijnende dag blad „Berlingske Tidende" verklaart de Deensche journaliste Edith Rode van Louis de Vries, dat zij hem na Lucien Guitry s dood als den grootsten levenden acteur be schouwt. In hoeverre deze van groote waardeering getuigende woorden van deze Deensche, die in haar journalistieke loopbaan vrijwel alle op den voorgrond tredende acteurs van Europa heeft gezien, de waarheid benaderen, willen wij in het midden laten. Maar haar oordeel is in ieder geval zeer vleiend zoo wel voor Louis de Vries als voor ons Ne- derlandsch tooneel, waarover ook de Engel- sche journalist Alex Faulkner zich in een brief, dien hij in de „Msbde" dezer dagen over Nederland schreef en beweert, dat wij van theater geen begrip hebben. Wanneer hij als wij gisteravond Louis de Vries had gezien als Shylock in „De Koopman van Venetië", terwijl hij over weegt op welke voorwaarden hij Bassanio (Joris Diels) de drie duizend ducatcn, die deze ter leen vraagt zal verstrekken, wan neer hij hem had gezien bij de ontdekking van het verdwijnen uit zijn woning van zijn dochter Jessica (Ida Wasserman), maar bovenal in de slotscène in de rechtszaal. dan zou Faulkner zich niet hebben verstout ie schrijven...., dat men in Holland geen begrip heeft van theater! Maar hij zou eer, als wij, zeker gaarne hebben getuigd, dat daar temidden van een groep actrices en acteurs, die hun rollen op meer dan middelmatige wijze vertolkten, een figuur zich achter het voetlicht be woog, die den Shylock in Shakespeare's „Koopman van Venetië" voor onze oogen heeft doen leven, doen schitteren yt onver beterlijke persoonlijke manier. Bezield en beschaafd, ingehouden en met gepaste over gave was het spel van den Shylock, die, gevoed door gevoelens van ingcwortelden haat en wrok, zijn pondje vleesch van een Christen op kwam eischen. Het was een Shylock, zooals De Vries dien meent te moeten brengen, en.... allerminst een copie van de vertolking van zijn ontslapen groolen naamgenoot, Louis Bouwmeester Want yooral het persoonlijke, dat De Vries in de rol heeft gelegd, heeft ons gisteren opnieuw doen zien, dat het een genot is dezen acteur te volgen in zijn knap en on betwistbaar hoogstaand spel, dat ontroert bij ieder warm en rijk genuanceerd geluid, dat hij met zijn ontroerende stem doet hoo- ren,.... dat boeit ook door het afgemeten, rustige en overtuigende spel van zijn ge baren. Zoo is vooral door den prachtigen Shy lock de voorstelling van gisteravond een succes geworden voor het Amsterdamsch Tooneel. Een succes, waaraan ook Folkert Kramer als een waardige Antonio, Diels als Bassanio en Annie Follender als een be minnelijke Portia in een met overtuiging en gezag concludeerend rechter op over tuigende wijze hebben bijgedragen. En ook het móeilijke rolletjes van Lan celot Gobi», Shylock's knecht, werd door Philip de Vries fijn en in den toon dien het eischt gespeeld Het applaus van de goed bezette zaal on het herhaalde halen na het laatste bedrijf getuigden van de waardeering voor de op voering. Voor de vertolking van den Shylock in het bijzonder. DE SLUITING VAN DE „L.E.E.R.T." De „Leert" is Zaterdagavond om 11 uur gesloten. Nadat het publiek de zaal ver laten had, verzamelden de standhouders zich in de receptiekamer, alwaar door dpn voorzitter, den heer W. Zwart, een kort sluitingswoord werd gesproken. Dit kon, j aldus spr in den meest optimistischen loon I geschieden, want de „Leert" is een volledig succes geweest. Bij de opening, welke door j den Burgemeester geschiedde, mochten wij ons verheugen in de aanwezigheid van een zeer groot aantal vooraanstaande autori teiten en vertegenwoordigers van handel en nijverheid. Ruim 3500 betalende bezoekers hebben daarna de „Leert" bezocht en met de meeste belangstelling de tentoongestelde goederen bezichtigd Maar wat spr. 't meest getroffen had. was de aangename verhou ding tusschen de standhouders onderling. Niet als elkander benijdende concurrenten doch als prettig samenwerkende collega'9 hebben zij gewerkt voor één doel' propa ganda voor de toepassing van electr ma chines en apparaten. Spreker bracht dank aan allen, die ertoe hebben bijgedragen om "e ..Leert" te doen slagen, en een spéciaal Woord van dank aan de pers voor haar aan de „Leert" gewijde dagbladartikelen, de technici van Philips Radio voor de luid sprekersbediening, den heer Raaymakers en de hem assisteerende dames, die den visch- lustigen bezoekers de emotie der electr. visscherij hebben doen ondergaan, den heer Veenhuizen voor de keurige uitvoering van do illimunatie en ten slotte den heer Oenstra met zijn band voor de enthousiaste mede werking. Met den wensch, dat op aller medewer king bij de volgende tentoonstelling weer gerekend zou mogen worden, verklaarde spr, de „Leert" voor gesloten Onmiddellijk hierop werd de heer Zwart door den heer Van der Stok, secretaris van de Installateursvereeniging, op de meest hartelijke wijze toegesproken, waarna de heer Van Berge Henegouwen namens de overige standhouders het bestuur huldigde. Met het meeste genoegen kunnen allen op de „Leert" terugzien. Nog kan worden medegedeeld, dat het bestuur van de Leidsche Installateursver eeniging niet op zijn lauweren zal gaan rusten. Nog dezen winter zal een serie lezingen worden georganiseerd over ver schillende onderwerpen, welke alle in nauw verband staan met de electrotechniek. Reeds zijn bepaald een lezing over licht- techniek en een lezing over electrotechniek in de huishouding. HET le LUSTRUM DER LEIDSCHE GRONINGERS. 13 November 1922 werd hier ter stede opgericht een afdeeling der vereeniging Gro ningen. Gisteren konden dus de Leidsche Groningers hun eerste lustrum vieren. En zij hebben dit gedaan op uitbundige wijze door een tweedaagsch feest. Vanuit de Harmonie woei de groen-witte valg. De zalen waren toevallig juist geheel gerestaureerd op keurige wijze, zoodat zij bijkans niet te herkennen zijn. Thans doen zij direct warm aan door de nieuwe wand- bedekking als anderszins. Alhoewel dus de omgeving op zich zelf reeds het „deed", waren de zalen bovendien nog prachtig ver sierd met groen, tal van Groningsche wa pens etc. Een en ander heeft ongetwijfeld meegeholpen om het lustrumfeest zoo won derwel te doen slagen als het geval is ge weest. Er heerschle van begin tot eind een echt gezellige stemming. Zaterdagavond, Oudejaarsavond, werd ge opend met een gedachtenisrede van den voorzitter den.heer H. A. Vriend, die 5 jaar lang de vereeniging heeft geleid en dus mee jubileerde. Na een hartelijk welkom, ook tot de vertegenwoordigers der Friezen, gaf hij een overzicht van wat er in de afgeloopen vijf jaren aan lief en leed gelukkig veel liefs en weinig leeds door de vereeniging was beleefd. En na deze eerste vijf jaren voelt de ver eeniging zich nog volkomen fit en wel Toch kan men niet geheel tevreden zijn. Hoewel het bestaansrecht der vereeniging zoo duide lijk is gebleken zijn er nog vele Groningers te Leiden, die blijven toezien. Op hen werd nog eens een ernstig beroep gedaan om toe te treden. Van „eng provincialisme" is geen sprake, alleen wil men al wat Groningsch is samenbinden, het dialect levendig houden. Hij eindigde met den wensch, dat de veree niging mag groeien en bloeien tot in onein digheid. Daarop vergastte het gezelschap van Her man Stenz de vele aanwezigen op een aar dig cdbaret- en variëté-program, terwijl tot slot natuurlijk een dansje werd gemaakt. Een souper besloot den eersten avond, of moeten we zeggen: opende het verjarings feest? Want het was al vrij vroeg in den morgen geworden Zondagmiddag recipieerde het bestuur en velen hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om het bestuur geluk te wenschen. Èr waren afgevaardigden van de zusterver- eenigingen uit Den Haag, Haarlem, Utrecht en Nijmegen, voorts het bestuur der Friesche vereeniging te Leiden. Allen kwamen met de beste wenschen en deden deze vergezeld gaan van een bloemenhulde. Muziek hield er de stemming in. De jazz band „The Evening Entertamers" is dat wel toevertrouwd. Onvermoeid hebben zij beide feestdagen gespeeld. Naast dansmuziek, die dwong om mee te doen, vele aardige en be kende melodieën. Na een gemeenschappelijken maaltijd trad 's avonds de eigen tooneelclub op met een aantal leuke cabaretnummers, die er in gin gen als 's middags de Groninger koekl Tot slot natuurlijk nog weer een dansje. Het was alweer over het middernachtelijk uur toen de voorzitter het eerste lustrum feest, dat zoo goed was geslaagd, sloot met dank aan de versieringscommissie, de com missie van ontvangst, het gezelschap Stenz, 'de eigen tooneelclub, den heer Zuiderveld, den hper Thonlen, die de grime had verzorgd en de muziek. Het tweede 5-jarig tijdperk is begonnen met frisschen moed! WIJKVERFLEGING AFD. LEIDEN VAN NED PROTESTANTENBOND. A.an het verslag der wijkverpleging over hot* werkjaar 19261927, uitgaande van 'Ir afd. Leiden van den Nederlandsehen Protestantenbond. is het volgende ontleend: De bestuursleden, mevr. v. d. Vlugt Rauwenhoff en mej. Naudin ten Cate, zagen zich genoodzaakt haar functies neer te leg gen. hetgeen al9 een ernstig verlies voor de afdeeling moet wortlen aangemerkt, daar beider verdiensten vele waren Aan mej. Naudin ten Cate werd als een bewijs van groote erkentelijkheid het eere-lidmaatschap aangeboden. Als nieuwe leden van het be stuur traden toe mevr L. WredeLand en mevr. H. Wichers RollandetTouw. De plaats van zuster Bossert. die naar Zwolle vertrok, werd ingenomen door zuster Je9cer uit Rotterdam. Door de vermindering van de werkzaam heden in de polikliniek Langestraat werd de hulp van mej Hanselaar niet meer als strikt noodzakelijk beschouwd en werd haar, ook met het oog op de financieele omstandig heden een zeer eervol ontsiag aan geboden. Mej Hanselaar heeft 18 jaar haar werk met groote zorg en liefde vervuld. Zij was zeer bemind in de wijk, zooals gebleken is bij haar 12 1/2-jarig jubileum. Van de behandeling met de hoogtezon, in September 1926 aangevangen, wordt veel gebruik gemaakt, met gunstige resultaten. De verslaggever brengt een woord van hulde aan de zusters Arink en Bossert die hiertoe het initiatief namen en ten uitvoer brachten. In de oolikliniek in de Langestraat wer den 610 patiënten in totaal 7992 maal be handeld. terwijl 39 baden genomen werden en bij 233 patiënten 7992 huisbezoeken worden afgelegd. In de polikliniek in de Prinsenstraat wer den in totaal 509 patiënten 8968 maal be handeld, terwijl bij 206 patiënten 2997 keer bezoeken werden afgelegd. Hoogtezon-be- handelingen werden verstrekt aan 59 patiën ten, waarvan 53 fonaS- en 6 particuliere patiënten. Het financieel verslag van 1 November 1926—31 October 1927 geeft in ontvangsten en uilgaven een bedrag aan van f 6828.71 met een voordeelig beginsaldo van f 1077.31 l/a en een batig saldo van f 909.091/*. „DE TREKVOGELS". Zaterdagavond had de 2de bijeenkomst plaats van de Leidsche H. B. S.-Toeri9len- vereeniging „De Trekvogels Deze bijeen komst bestond ditmaal uit een zangavond, en werd gehouden m de kleine Stadsgehoor zaal. Door een klein abuis was er echter nog geen piano, waardoor de avond eerst om even over half negen kon aanvangen. De heer Oostveen. die evenals op de vorige zangavonden de bijeenkomst met zijn pianist, den heer Stephen Jansen uitstekend leidde, wist echter de veie aanwezigen uit stekend bezig le houden. Toen de piano aanwezig was, werd er gezongen tot kwart voor tien, en we mogen gerust zeggen, dat de avond, ondanks den kleinen tegenslag, zeer zeker beantwoord heeft aan zijn doel, de leden bekend te maken met het Neder- landsche lied. De voorzitter, de heer Jutte sloot de bijeenkomst met een woord van hartelijken dank tot de heeren Ooslveen en Jansen en sprak de verwachting uit. dat een tweede zangavond spoedig zou volgen. Als schadeloosstelling voor den verloren lijd aan het begin van den avond werd er nog eenigen tijd gedanst, waarbij de heeren J. Hemerik en L. Jagersma voor de muziek zorgden, waarna de aanwezigen hoogst- voldaan huiswaarts keerden. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. De laatste stoel in de groote concertzaal van het „Volksgebouw" aan de Heeren gracht was gistermorgen bezet. Geen won der! De bij de leden van het Instituut be kende declamator Willem van Capellen kwam voordragen en velen hadden vrienden of kennissen meegenomen om ook die le doen genieten, En genoten is er. Hel is aan Van Capellen volkomen gelukt het klassieke werk „Julius Caesar" van Shakespeare voor zijn hoorders le doen leven. Geen gemak kelijke taak voorwaar. Na voor de pauze den glorieuzen intocht van Caesar le Rome, de zamenzweerders en den dood van den imperator te hebben ge schilderd, volgde na de pauze de beroemde forum-scène, waarbij het aan Brutus en An'.onius achtereenvolgens gelukt het volk op hun hand te krijgen. Prachtig was hier de uitdrukking. Van Capellen eindigde met den dood le schetsen van de verraders Cassius en Brutus. Onder ademlooze stilte volgden de hoor ders den kunstenaar en dankten hem met een krachtig applaus De voorzitter, de ver gadering sluitende, herinnerde aan den eerslvolgenden cursusavond van de afdee ling op Maandag 21 November a.s. Alsdan zal ds. Riemens al'hicr spreken over: Rechts besef en socialisme. IN DE STEDELIJKE WERKINRICHTING. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen Dalum Dagen Yolw.pers Kinderen Tot. 7 Nov. Maandag 37 1 3S 8 Nov. Dinsdag 39 1 40 9 Nov. Woensdag 37 1 38 10 Nov. Donderdag 39 1 40 11 Nov. Vrijdag 37 1 38 12 Nov. Zaterdag 36 1 37 225 6 231 Hedenmiddag heeft onze oud-stadge noot prof. mr. F. G. Scheltema, benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der rechten aan de Amsterdamsche Universiteit zijn ambt aanvaard met het uitspreken van een in- augureele rede over „Werkelijkheid, rechten gerechtigheid". Bij beschikking van den minister van Justitie is aan H. van der Woude, Deur waarder bij het Kantongerecht te Leiden, op zijn verzoek, met ingang van 1 December 1927 eervol ontslag verleend uit zijn ge noemde betrekking Woensdag 16 dezer hoopt de heer C. P. Berlemonl, assistent le klasse bij de Ned. Posterijen, werkzaam op het Postkantoor alhieT, zijn zilverren ambtsjubileum te vieren. In de plaats van den beer H. J. van Openen, die om gezondheidsredenen bedankte is door het bestuur van het Mannenkoor „Kunst en Vriendschap" alhier, tot directeur van genoemd koor benoemd de heer H. van Kesteren. De heer Van Kesteren is in de Leidsche zangerswereld een bekende figuur. Vrijdag 24 November hoopt het neu traal gemengd koor „Amicitia" een concert te geven in de Remonstrantsche kerk, waar onder meer zal worden uitgevoerd de „Kosmos" van Bern. Zweers. In het verslag van de vergadering der „Nooit-Meer-Oorlog-Federatie", in het Blad van Zaterdag j.l., staat vermeld, dat de leuze der Federatie is „Si vis pacem, para pacem, Als jij den Vrede wilt, bereid U dan voor tot den oorlog". Dit laatste moet natuurlek zjjn: „Als jg den vrede wilt, bereid U dan voor tot den Vrede". Voor de Religieus-Socialistische Vereeni ging alhier zal onze stadgenoot prof. dr. H. F. de Graaf in de Nutszaal op Vrijdag 18 dezer een lezing houden over het boek van den Vlaming dr. Hendrik de Man, welk boek getiteld is „De Psychologie van het Socialisme". Spreker en onderwerp waarborgen een leerzaraen avond. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in het Acad. Ziekenhuis, waarheen zij uit haar woning was overgebracht, overleden de 84-jarige mej. G. II. de Z., weduwe van den dezer dagen in het T?velshofje dood- gevonden 86-jarigen K. Het onderzoek naar de doodsoorzaak van de beide oude lieden wordt nog voortgezet. Gisteravond om omstreeks halfelf heeft de 19-jarigen J. M den eveneens 19-jarigen J. v. T. in een woning aan den Zuidsingel 19 mishandeld door hem met een bierglas in het gelaat te slaan. Vrij ernstig aan den linkerwang gewond is J. v. T., na in het politieposthuis voorloopig te zijn verbonden, met zijn vader naar het Acad. Ziekenhuis, gegaan ter verdere behandeling van de wond. Ten nadeele van de Nederlandsche Spoorwegen is uit een lantaarn nabij den overweg Lage MorschwegIlooge Morsch- weg een olielamp ontvreemd. Omstreeks kwart over lien is de wiel rijder K., oud 18 jaar, Zaterdagavond op de Hooigracht nabij de Nieuwslraat aangereden door den bestuurder K. van de auto gemerkt H60837 die bij het rijden uit de Nieuw- straat naar de Hooigracht geen signaal zou hebben gegeven en links zou hebben gehou den. Het rijwiel van K. werd ernstig be schadigd terwijl K.'s knie werd ontveld. De brigade-commandant der Konink lijke Maréchaussée te Slolerdijk verzoekt te worden bekend gemaakt met de herkomst van een reserve-autowiel met band, welke 1.1 October 1927 in den Groolen IJpolder, gemeente Amsterdam is gevonden. Te Culemborg wordt sedert 25 Octo ber 1927 vermist de 17-jarige Hermandus van Malssen. geboren te Culemborg 17 Mei 1910, bakkersknecht, wonende aldaar ten huize van zijn ouders. Kleeding: grijs vest en dito broek en pet. Ofschoon zijn jas, rijwiel met hroodmand nabij den Lekoever gevonden zijn en aan zelfmoord moet worden gedacht, is het niet uilgesloten, dat hij zwervende is. NOORDWIJK AAN ZEE. Met de werkzaamheden aan de nieuwe Herv. Kerk alhier is men zoover, dat eiu<3e dezer week de eerste steen zal worden ge legd. Deze plechtigheid zal worden verricht door den opper-kerkmeester L. Graaf van Limburg Stirum Bij deze gelegenheid zal ook het woord worden gevoerd door den plaatselijken predikant, ds F. G Hospers. Naar we vernemen is pl.m 8 K M benoorden ons dorp de fiets van een jacht opziener gestolen, welke aan den duinvoet was neergezet. Men is hier thans bezig met de uithrel ding van het e!ecfri9ch net In de Piet Hein- straat en op den Duinweg is de afgeloopen week de kabel gelegd zoodat weer verschil lende perceelen zijn aangesloten. BINNENLAND. De memorie van antwoord van Gedepu teerde Staten betreffende het provinciaal wegenplan voor Zuid-Holland. (Binnenland 2e Blad). Eet rapport over de ondoelmatigheden bij de luchtvaartaideeling te Soesterberg. (Binnenland. 2e Blad). Ernstige branden te Hedel en Aalst. (Gemengd. 2e Blad). Gasverstikkino te Eist. (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. Het Fransch-Amerikaansche douane-ge schil bijgelegd. (Buitenland, le Blad). Nieuwe arbeidsconflicten in Duitschland. (Buitenland, le Blad). Mislukte moordaanslag op Mexico's vroe- geren president Obregon. (Tel., le Blad). In Britsch-Indië besluiten de partijen tot den boycot over de Indische commissie. (Tel., le Blad). KATWIJK AAN ZEE. De nieuwe Predikant der Geref. Gemeente. Ds. Ingwersen. Hendrik Philippus Ingwersen werd den 31sten Maart 1878 te Amsterdam geboren. Na de lagere school bezocht hij het Geref. Gymnasium van dr. J. Woltjer. In 1896 werd hij student aan de Vrije Universiteit en genoot daar het onderwijs o.a. van de professoren dr A Kuyper en dr. F. L Rutgers. In 1901 legde hij met lof het candidaatsexamen in de theologie af. In hetzelfde jaar beroepen door de gemeente van Koudckcrke (Z.), vertrok hij daarheen, na gehuwd te zijn met mej. G. II. Heijer. Door zijn propaganda voor de Zending, viel op hem de aandacht van de Kerken in Fries land, die hem aanzochten op het Friesche terrein van Java ds. Bakker te vervangen. Nadat hij dit verzoek had afgewezen, beriep Utrecht hem voor het Zendingswerk te Poerworedjo. Dit aanvaardde hij. Zeven jaar heeft ds. Ingwersen er grootendeels pioniers werk verricht onder Javanen en Chinepzen. Over zijn werk schrijft ds. Pol in zijn boek „Midden Java ten Zuiden": Met verlof in Nederland teruggekeerd, hield ds. Ingwersen o.a. le Apeldoorn een lezing over de Sarikat fslam, welke rede door H. M. de Koningin werd bijgewoond. Met het oog op de opvoeding van zijn kin deren, begeerde hij in het vaderland te blijven, en nam in 1914 het beroep aan van Berlikum in Friesland. Toen zijn eerste gemeente, Koudekerke (Z.), was vacant geworden, beriep zij hem weer, doch hij meende te moeten bedanken. In 1918 volgde hij de roeping van de ge meente te Nijkerk, waar hij saam met ds A. Hoenoveld, tot hiertoe heeft gearbeid. Zaterdagavond gaf de Zandvoorlsche Accordeon-, vereeniging „Oefening baart Kunst" onder leid ng van haar direc teur, den heer E. Paap, een uitvoering in de ge meentezaak De voorzitter, de heer A. v. d. Wolde opende hol samenzijn met een woord van welkom tot de aanwezi""" k zijn

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1