68"e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 12 November 1927 Tweede Blad No. 20756 BINNENLAND. naai [li WITTE HEEREN- 4 ZAKDOEKEN |h KERK- EN SCHOOLNIEUWS. het provinciaal wegenplan voor zuid-holland. Het verslag der commissie Het net niet voldoende Een verbindingsweg KatwijkNoordwijk? De door de Prov. Staten van Zuid-Holland ingestelde commissie heeft thans verslag uit gebracht over het provinciaal wegenplan. Verscheidene leden hebben hulde gebracht aan Ged. Staten voor het door hen inge diende voorstel, alsmede aan den technischen en adminisCratieven dienst der provincie. De meening werd uitgesproken, dat een wegennet van 441.5 K.M. niet voldoende is om de verkeerstoestanden in de verschil lende deelen der provincie op een behoorlijk peil te houden. Verschillende leden wezen er op, dat het totale aantal K.M. weg, dat op dit provinciale plan is opgenomen, niet minder dan 123.1 K.M. blijft onder het aantal van 564.6 K.M., hetwelk door den minister is aangegeven afs maximum van de lengte van de op te nemen wegen. Zij zagen daarin een gevaar, in zooverre zij toch de mogelijkheid niet uitgesloten achtten, dat deze 123 K.M. öf onder andere provinciën, die daarvoor in aanmerking zou den willen komen, zouden .worden verdeeld, of tot uitbreiding van het rijkswegennet zou den worden bestem<J. Het aan de commissie toegevoegde lid van Ged. Staten merkte op, dat, volgens het systeem van Ged. Staten de op het wegenplan gebrachte wegen door de provincie zelve en geheel op haar kosten zullen worden ver beterd. Breidt men het wegenplan nog met 123 K.M. uit, dan zullen de kosten, thans geraamd op f 35.000.000, nog met ver scheidene millioenen toenemen en rijst de vraag, of zulks niet te groote lasten op de provincie zal leggen. Onderscheidene leden drongen aan op een korteren termijn van de uitvoering van liet wegenplan dan het tgdvak van 15 jaren. Dezo leden meenden, dat dit tijdvak, zoo eerigszins mogelijk, tot tien jaren moest wor den teruggebracht. Het lid van Ged. Staten deelde mede, ctat dit college naar verkorting van het tijdvak zal streven. Doch het is nog niet te zeggen, of telken jare niet meer dan 1/5 van het geheele werk zal worden tot stand gebracht. Op desbetreffende vragen antwoordde het lid van Ged. Staten o.m., dat het geenszins in de bedoeling ligt om de geheele uitvoering builen de Staten om te doen, maar ander zijds hebben Ged. Staten, in het belang van een geregelden voortgang van zaken, ten deze wel eenig vertrouwen van de Staten noodig. Eenige leden vroegen of ds provincie niet een groot deel der wegenverbeteringswerken in eigen beheer zou kunnen uitvoeren. De ir.eeste leden konden zich echter met dit denkbeeld geenszins vereenigen. Sommige leden achtten de als, regel aan genomen verhardingsbreedte van 4.5 M. inet aansluitende rijwielpaden van 0.60 M. al thans voor de wegen in het Westen der provincie, onvoldoende. Zij meenden, dat de minimum-verhardingsbreedte op 6 M. zou moeten worden gesteld met rijwielpaden van 1.25 M. breedte. Ook werd de wensch uit gesproken, dat de wegen zooveel mogelijk om de bebouwde kommen zouden worden gelegd, en bochten afgesneden. Bjj de bespreking van de wegen in het Westland wilde een der leden een récht- streeksche verbinding van het Westland met Rotterdam, waartoe zou moeten dienen een nieuw aan te leggen weg van den Zuidkant der voormalige gemeente Loosduinen in een zoo recht mogelijke richting naar Rotterdam, welke weg dan een lengte zou krijgen van ongeveer 25 K.M. Enkele leden konden zich volkomen met deze uiteenzettingen vereenigen, terwijl daar entegen anderen van de noodzakelijkheid van dezen weg niet overtuigd waren, daar men in het Westland in het algemeen zeer tevreden is met de door Ged. Staten voor gestelde wegen. Nog werden verschillende plaatselijke of bijzondere wegenbelangen bepleit. Zoo achtte een lid het gewenscht, dat een verhinding zou worden tot stand gebracht tusschen 's-Gravenweg, deel uitmakende van den bestaanden verkeersweg Rotterdam Gouda en den nieuw aan te leggen Rijksweg tusschen die beide plaatsen bij Capelle aan den IJssel. De commissie kon zich hiermede vereenigen. Bü de bespreking van het adres der ge meente 's-Gravenhage achtte een der leden aanleg van een verbindingsweg tussclmn Scheveningen en KatwijkNoordwijk zeer gewenscht. Het lid van Ged. Staten was persoonlijk van meening, dat het overgelegde provinciale wegenplan in de verbinding van 's-Graven hage met KatwijkNoordwijk met Delft. SchiedamRotterdam, in verband met het Rijkswegenplan, vooralsnog in voldoende mate voorziet, zoodat aanleg van de in dat adres bepleite verbindingswegen hem thans niet noodig voorkwam. Het rapport gaat vergezeld van de ver schillende ingekomen adressen, 27 in getal. WIJZIGING DER ZIEKTEWET. Een wetsontwerp tot wijziging Uitstrekking der verzeke ring tot alle loonarbeiders. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging der Ziektewet. Het wetsontwerp strekt om meer plaats 'n te ruimen aan voorzieningen, die uit het maatschappelijk leven opkomen Bovendien bevat het verschillende andere wijzigingen c*n aanvullingen, die voor een deel haar motief vinden in de omstandigheid, dat in de veertien jaren na de totstandkoming der Ziektewet als gevolg van den wereldoorlog ^'eranderingen in de economische verhou dingen zijn ingelreden, waardoor een aantal bepalingen der Ziektewet, welke welstands- en loongrenzen stellen, niet meer beant woorden aan de bestaande toestanden. Voorts kwam in den loop dier jaren wijzi gingen van andere wettelijke regelingen benevens internationale verdragen tot stand waarmede de Ziektewet in overeenstemming behoort te worden gebracht. Zooals uit ons blad van gisteren reeds is gebleken, geeft de Minister ten aanzien van het ziekenfondswezen de voorkeur aan een regeling bij afzonderlijke wet. De wenschelijkheid is bovendien geble ken om den kring der onder de Ziektewet vallende groepen van personeel uit te breiden. Voorgesteld wordt de verzekering uit te strekken tot alle loonarbeiders, onverschil lig of zij in dienst van een onderneming dan wel in dienst van een particulier arbeid verrichten en onverschillig ook of zij in vasten dan wel in lossen dienst verkeeren. De verzekering wordt voorts onafhanke lijk gemaakt van de hoogte van het loon van den arbeider. Derhalve zullen als ge volg van het loslaten van den eisch, dat de arbeid in dienst van een onderneming moet worden verricht, ook de personen uitslui tend belast met het verrichten van huise lijke of persoonlijke diensten onder de ver zekering komen te vallen, onverschillig of zij al dan niet bij den werkgever inwonen. Voor zoover ten aanzien van inwonende arbeiders behoefte mocht blijken aan eenige bijzondere regelen, afwijkende van de alge- meene regeling der wet omtrent bijv. de uit- keering en berekening van het hun toeko mend ziekengeld, opent art. 164 der Ziekte wet daartoe de gelegenheid. Ook de uitsluiting van de verzekering van den arbeider, wiens dagloon een zeker nader vast te stellen bedrag te boven gaat, zal komen te vervallen. Intusschen zal, naar het voorbeeld der ongevallenwetten, geen ziekengeld naar een hooger dagloon dan f 8 kunnen worden vastgesteld. 7 Het wetsontwerp stelt naast de verzeke ring bij de ziekenkas van den Raad van Arbeid de verzekering bij een erkende bij zondere ziekenkas, bij een erkende onder nemingsziekenkas en bij een erkende be- dnjfsvereeniging. Géén plaats is ingeruimd aan de voorziening tegen geldelijke gevol gen van ziekten, geregeld bij collectieve arbeidsovereenkomst. Dit verhindert niet dat tusschen werk gevers en werknemers in een bepaald be drijf wordt overeengekomen, dat bijv het uit te betalen ziekengeld 80 pCt. of meer van het dasloon zal bedragen of dat de werkgever de volle premie voor de verze kering of meer dan de helft daarvan voor zijn rekening neemt. De toelating naast de ziekenkassen der Raden van Arbeid van de bovengenoemde bijzondere voorzieningen brengt de nood zakelijkheid mede. van het geven van rege len, ter waarborging van de rechten en de belangen der bij die bijzondere instellingen verzekerde arbeiders en van den goeden gang der verzekering in het algemeen. Het wetsontwerp houdt met die'noodzakelijk heid de noodige rekening. Het wetsontwerp geeft in bepaalde ge vallen van samenloop den voorrang aan de verzekering bij een erkende bijzondere zie kenkas. Al betgeen de Ziektewet bepaalt omtrent de rechten en verplichtingen der verzeker den, geldt tenzij de wet uitdrukkelijk het tegendeel constateert zoowel voor de arbeiders, verzekerd bij de ziekenkassen der Raden van Arbeid, als voor de arbei ders, verzekerd bij de bijzondere.kassen, on- dernemingskassen en bed rij fsvereeni erin gen. 1-Iet ontwerp beschouwt als bedrijfsver- eeniging een instelling, in het leven ge roepen door een of meer werkgevers en ten minste ëén vereeniging van arbeiders, of een instelling, opgericht door een of meer vereenigingen van werkgevers en een of meer vereenigingen van arbeiders. In die definitie ligt derhalve de eisch opgesloten van samenwerking tusschen werkgevers en werknemersverenigingen. Voor de bijzondere ziekenkas wordt een minimum aantal leden vereischt van 2000, voor de ondernemingskas is het minimum gesteld op 400 verzekerden. Het ontwerp opent echter aan de bijzon dere kas, welke minder dan 2000 leden telt, de gelegenheid om toch te worden erkend wanneer zij onder zekere voorwaarden toe treedt lot een Vereeniging van ziekenkas sen, waarbij te zamen 5000 personen zijn verzekerd. Voor de bedrijfsvereniging wordt als eisch gesteld een minimum verzekerd loon bedrag van f 27* millioen, welk bedrag een aantal verzekerde arbeiders van ongeveer 2500 vertegenwoordigt. De regc-Ien omtrent de uitkeering van ziekengeld, vastgesteld door de bijzondere instelling, moeten dit is een der alge meen geldende voorwaarden voor erken ning even gunstig zijn als die van de Ziektewet. Zij mogt-n echter ook gunstiger zijn dan de wettelijke regelen. Als derde algemeene voorwaarde voor de erkenning is bepaald, dat de statuten of de reglementen der bijzondere instelling, rege len moeten bevatten omtrent de instelling van een onafhankelijk orgaan, dat over de aanspraken van verzekerden op zieken- geldsuilkeeringen beslist In het ontwerp is voorts rekening ge houden met het gevaa rvan selectie van risico's, opdat derhalve de bijzondere instel lingen niet de verzekering van arbeiders van zwakke gezondheid weigeren en af schuiven naar de raden van arbeid. Het wetsontwerp voorziet verder in de noodige zorg voor prophylaxe door de in stelling van een fonds, waarvan de gelden bestemd zullen zijn tot het nemen of be vorderen van maatregelen, welke strekken om ziekte van ingevolge de wet verzekerde personen le voorkomen of welke de genees kundige behandeling ten goede komen. Tot dat fonds moeten alle organen, welke de ziekteverzekering uitvoeren, bijdragen. Ten slotte belast het wetsontwerp den Verzeke ringsraad met het toezicht op de erkende bijzondere instellingen. Terwille van de eenheid in de toepassing der wet is het gewenscht geoordeeld, dat de zeelieden, zoowel in de groote als in de kleine vaart, buiten de Ziektewet zullen vallen. Verzekerd zullen zijn uitsluitend de arbeiders in de kustvaart en de kust- visscherij. BINNENLANDSCHE ZAKEN EN LANDBOUW. De Memorie van Antwoord Tegen de instelling van een landbouwraad. Verschenen ie de Mem. r. Antwoord in zake Hoofdstuk V (BinnenL Zaken en Land bouw) der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1928. Zooals bekend is heeft de Minister aan vankelijk tot drie, later uitgebreid tot vijf burgermeesters het verzoek gericht om, in samenwerking met een hoofdambtenaar van zijn departement, voorstellen te doen no pens wettelijke regeling van samenwerking van gemeenten. Binnen niet te langen tijd zijn. deze voorstellen te verwachten, waar na de minister zich voorstelt zoo spoedig mogelijk een wetsontwerp tot wijziging van de Gemeentewet aanhangig te maken op dit punt en op andere punten die daarvoor in aanmerking komen. De minister kan niet de toezegging doen dat in geen geval vóór het tot stand komen van een wettelijke regeling, als bovenbe doeld, een annexatie-ontwerp aan de Sta- ten-Generaal zal worden voorgelegd. Ieder geval moet daartoe op zich zelf worden beschouwd. Bij de voorbereiding van het wetsontwerp tot wijziging van de Gemeentewet, zal do benoembaarheid van vrouwen tot burge meester een punt van overweging uit maken. Op den Minister is aandrang geoefend om zooveel mogelijk te bevorderen, dat door de burgemeesters aan demonstraties geen andere moeilijkheden in den weg worden gelegd dan voor de handhaving der openbare orde 6trikt noodzakelijk is. Mits sterk den nadruk worde gelegd op de woorden „zooveel mogelijk" is de Minis ter voor dien aandrang ten volle ontvan kelijk. De aandacht van den Minister blijft ge vestigd op de heffingen van Gemeentelijke scheepvaartrechten. De kwestie van het verhaal van zake lijke bedrijfsbelasting door patroons op ar beiders kan nader onder de oogen worden gezien bij de behandeling van het aan hangig forensen-ontwerp. De minister heeft besprekingen gehad met een delegatie uit de Vereeniging van leden van gem. en partïc. bioscoopcommis sies in Nederland. Met haar beschouwin gen wordt op verschillende punten reke ning gehouden bij de definitieve samen stelling van de voorschriften, welke ter uitvoering van de Bioscoopwet zullen wor den uitgevaardigd. De vraag, of er aanleiding zou zijn voor het stellen van wettelijke regelen met be trekking tot openbare inzamelingen ontkent de minister, na overleg met de Algem. Armencommissie en met den Minister van Justitie. Op grond van de ontvangen adviezen heeft de minister geen vrijheid gevonden een algeheel verbod van het gebruik van den hond als trekdier te bevorderen. Geplaatst voor de keuze om óf vitale landbouwbelangen te dienen óf hot burger, wachtensubsidie intact te laten, heeft de Minister het eerste gekozen. Een wettelijke regeling voor steun aan noodlijdende gemeenten is voorbereid door de Staatscommissie in zake de financieele verhouding tusschen het Rijk en de ge meenten. Aanvankelijk meent de Minister de voorkeur te moeten geven aan het be staande systeem. Het ontwerp betreffende technische her ziening der Armenwet zal binnen niet te langen tijd het departement kunnen ver laten. De Minister verklaart zich gaarne bereid de totstandkoming van een voorstel tot wellicht beperkte wijziging dor Krank zinnigenwet, waaririj ook de Minister van Justitie Dauw is betrokken, zooveel moge lijk te bevorderen. Het ontwerpen en uitvoeren van een systematisch plan voor werkverschaffing, gelijk door verscheidene leden wordt ver zocht, acht de minister ondoenlijk. De toe standen toch op de arbeidsmarkt zijn te onzeker, dan dat het te verantwoorden zou zijn, voor een reeks van jaren vast te leg gen hoe de gang van zaken bij de werkver schaffing zal zijn. De juistheid van de klacht, dat te sterk naar centralisatie van werkverruiming wordt gestreefd, kan de minister geens zins erkennen. Nooit heeft hij belet dat ge meenten, welke zelve objecten voor ont ginning bezitten, tot ontginning overgaan. Dat er gegronde redenen bestaan om de belooning bij de werkverschaffing in het algemeen te verhoogen, kan de minister niet toegeven. De loonen zijn in bet aJge- meen ongeveer gelijk aan de plaatselijke. De Minister verklaart zich tegen de in stelling van een landbouwraad, die min of meer overeenkomen zou met een Commis sie van Advies, welk denkbeeld is losgelaten Er kan worden volstaan met het hooren van de organisaties, op den thans bestaan- den voet. Wat betreft wettelijke regeling van het landbouwonderwijs, de groote fjnancieele gevolgen leveren voorshands moeilijkhe den op. Mochten in enkele vakken van handel en industrie, die grondstoffen en werktuigen aan den landbouw leveren, de nadeelen van trustvorming zich in ernstige mate gaan vertoonen, dan zullen maatregelen ernstig worden overwogen. De Minister meent aanvankelijk, dat het minder op zijn weg ligt, thans een onder zoek naar de mogelijkheid van oprichting in ons land eener fabriek ter bereiding van stikstof uit de lucht te doen instellen. Tegen het denkbeeld van de vorming van een fonds voor ontwatering of voor in cul- tuurbrenging verzetten zich in het algemeen ook thans nog redenen van financieel beleid. J)e Minister zal zooveel mogelijk ook ver der uitbreiding van het Staatsboschbezit, voor zooveel noodig, bevorderen. Er zal financieele steun gegeven worden aan de veehouders, die aangesloten zijn bij organisaties, welke de tuberculosebestrij ding ter hand hebben genomen volgens de beginselen van het K B. van 25 April 1922. Wat het mond- en klauwzeer betreft wordt voor veehouders, die aan bestrijding willen meewerken, serum gratis ter beschikking gesteld. Op de vraag aangaande een nader inter nationaal overleg tusschen de overbevis- sching van de Noordzee antwoordt de mi nister, dat reeds voorloopige besprekingen zijn gevoerd, welke worden voortgezet. Om» trent de resultaten daarvan kunnen uiter aard nog geen mededeelingen worden ge daan. Aangezien de Zuiderzeevisscherij binnen enkele jaren, zoodra de afsluitdijk gereed zou zijn, zal ophouden te bestaan, moet worden afgezien van bijzondere maatregelen ter verbetering dier visscherij. Het is het be lang der Zuiderzeevisschers, dat vooral de jongeren onder hen werk zoeken in andere bedrijven. De Minister doet uitvoerige mededeelingen over den stand van hot vraagstuk der ver ontreiniging van het Rijnwater in Duitsch- land. De Minister werkt mede tot het ver krijgen van blijvende samenwerking der wederzijdsche deskundigen. HET REGLEMENT VAN ORDE DER TWEEDE KAMER. Het lid der Tweede Kamer, de heer Braat, heeft by de Kamer een voorstel ingediend tot wijziging van het reglement van orde der Tweede Kamer. Het voorstel is mede onderteekend door den heer Lingbeek. Zooals bekend, moet een motie, die door een Kamerlid wordt voorgesteld, door minstens vijf leden worden ondersteund om in behandeling te kunnen komen. De be doeling van den heer Braat is, dat een motie, ook al wordt die niet ondersteund, toch in behandeling moet worden genomen. Daar mede wordt bereikt, dat de leden der kleine partijen onafhankelijker zijn van de wel willendheid van medeleden en dat deze Iaat- sten geen moties behoeven te steunen, waar mede zij het feitelijk oneens zijn. TEGEN HET COMMUNISME. De aangenomen resoluties. De Conseil van de Internationale Entente tegen de Derde Internationale heeft te Den Haag vergaderd. Vertegenwoordigd waren achttien landen. De conferentie heeft eenparig de volgende resolutie aangenomen, welke was voorge steld door een commissie van juristen van verschillende nationaliteit: De Conseil constateert, dat het program ma van de communistische Internationale, hetwelk deze met behulp van de regeering van de Sovjetrepubliek overal tracht le ver wezenlijken, tot doel heeft alle instellingen te vernietigen, die door het recht van de be schaafde landen beschermd worden. l)e Conseil vestigt de aandacht van de regee ringen en parlementen op het misdadig ka rakter van genoemd programma ën noodigt hen uit, de noodzakelijke maatregelen te nemen, om iedere poging tot uilvoering er van te verhinderen. De Conseil heeft bovendien de volgende resoluties aangenomen: 1. Op grond van het misdadig karakter van de actie der communistische Internatio nale moet iedere vereeniging, welke daaraan verbonden is, als onwettig worden be schouwd. 2. De betrekking van een openbaar amb tenaar is onvereenigbaar met de hoedanig heid van lid of aanhanger van zulk een vereeniging. 3. Met betrekking tot de misdrijven tegen den Staat moet(en): a. gestraft worden de misdrijven tegen een vreemden Staat, alsook de misdrijven begaan in den vreemde tegen den eigen Staat; b. de bestraffing zich niet bepalen tot handelingen begaan in het openbaar; c. de voorbereidingshandelingen evenals de handelingen zelf en de poging bestraft worden 4. De wensch wordt uitgesproken, dat de Staten zich niet verzetten tegen de uitleve ring van hen. die misdrijven begaan hebben, welke een uitvoering zijn van het program ma der communistische Internationale DE CORRUPTIE IN DEN HAAG. Weer een ambtenaar ontslagen. Ook aan een ambtenaar bij het Gemeente lijk Electrisch Bedrijf te Den Haag is door B. en W. in hun vergadering van gisteren ontslag verleend wegens het aannemen van gelden van een leverancier. Dit is nummer vier dus. Hoeveel zullen er nog volgen 1 DE CORRUPTIE IN DE GASINDUSTRIE. De directeur der gasfabriek te Winterswijk heeft aan den raad dier gemeente verzocht om een onderzoek te doen instellen naar de beweerde corruptie in zijn bedrijf. In de gisteren gehouden openbare zitting van den gemeenteraad van Waalwijk was ingekomen een schriftelijk verzoek van den directeur van het gemeentelijk gasbedrijf om eervol ontslag met ingang van 1 Mei 1928. Zooals men weet, is in*de geheime vergadering van 4 November, waarin de corruptie-kwestie in het gasbedrijf aan de RECLAME. 2 STUKS VOOR bCIII OP VERTOON VAN DEZEN BON! 1110 orde was, het voorstel geopperd den direc teur gelegenheid te geven een aanvraag om eervol ontslag in te dienen. Het verzoek van den directeur is met algemeene stemmen aanvaard. DE ONREGELMATIGHEDEN TE SOESTERBERG. Op de vragen van het Eerste Kamer lid mevr. PothuisSmit betreffende publi catie van het rapport in zake de onregel matigheden aan de luchtvaartafdeeling te Soesterberg, heeft de Minister van Oorlog geantwoord, dat het rapport van de com missie tot onderzoek naar de toestanden bij d» luchtvaartafdeeling binnen enkele dagen aan de beide Kamers der Staten-Generaal zal worden toegezonden en daarna zal worden gepubliceerd. UIT DE TEXTIEL-INDUSTRIE. De Samenwerkende Bonden in de Klee ding-industrie besloten in overleg met de vergadering van het personeel der firma Catz te Enschedé (Confectiefabriek „Twente") tot staking met ingang van Maandag a.s., dit op grond van het feit, dat de firma weigert in onderhandeling te treden over de voorstellen tot verbetering van de loonen en andera arbeidsvoorwaarden, haar door de bonden gedaan. Het personeel omvat ruim 200 personen, meerendeels meisjes. De Textielarbeidersbond „De Eendracht" beeft een staking aangekondigd voor de spinners, aanlappers en opstekers der N. V. „Textielmjj. L. van Heek Zn." te Losser. Wanneer vdór Zaterdag 19 dezer de bestaan de geschillen niet tot oplossing komen, dan zal op Maandag 21 dezer de staking ingaan. Te 's-Gravenhage la, ruim 82 Jaar oud, overleden de heer C. van Boeschotsn, oud-onder-staatssecretaris der voormalige Zuid-Afrikaansche Republiek. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland is verhinderd Woens dag 16 November a.s. audiëntie te ver- leenen. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 13 NOVEMBER. LEIDEN. Doopsgez. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. L. Bonga. Eglise Wallonne: dimanche 4 dix heures et demie du matin, Mr. E. Michelin, pasteur 4 la Haye. Evang. Luth. Gem.: Voorm. halfelf, ds. C. de Meyere. riem. Geref. Gem.: Voorm. halfelf, ds. Blokker. Ver. van Vrijz. Hervormden (Volkshuis): Voorm. halfelf, dr. K. H. Boersema. P. Vrije Kath. Kerk: Zaterdagnam. 8 uur, Vespers en Lof; Zondagvoorm. halfelf. Mis. Vrijz Chr. Jeugdkerk (Nutszaal): Nam. halfacht, dr. K. H. Boersema. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk (Julianaslraal): Voorm. lialftien. ds. Veldhoen; nam. halfzeven, ds. Voorsteegh van Gouda. Hulpgebouw Gouwsluis: Nam. halfzeven, ds. de Bruin. Ned Herv. Kerk (Oudshoornscheweg): Voorm 10 uur, ds. van Linschooten. Evangelisaliegebouw Hooftsfraat: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Lammering van Delft. Geref Kerk (Raadhuisstraat): Voorm. 10 uur, de heer Kamper; nam. 6 uur. ds. Bosch. Geref. Kerk (de Ruyterstraat): Voorm. 10 uur, ds. Bosch; nam. 6 uur, de heer Kamper. Geref. Kerk (Hooflstraat): Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Wientjes. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. P. Glas. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Peterse. Salvatori: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds B. J. C. Rijnders van Rotterdam. Ned. Herv. (Geref.) Evangelisatie: Voorm. halftien en nam.6 uur, ds. H. A. Heyer van Vlaardingen. HAZERSWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien (Dank stond voor het gewas) en nam. halfzeven, ds. Luuring. Geref. Kerk: Voorm. halftien (H. A.) en nam. halfzeven (H. A. en Dankz.), ds. Gispen. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 u. (Dankstond voor het gewas), ds. Grolle. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds van Herksen. Chr. Gerei. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, teesdienst. Ned. Prol. Bond: Voorm. haHelf. dr J. A. Beyerman van Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5