68ate JAARGANG ZATERDAG 12 NOVEMBER 1927 No. 20756 EERSTE BLAD. OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. iiir^ ~HET7 Wf^Eej>E "Eirslpe. VACI -^"Eol <<-HOOrJE/v| >f^OOM - Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 80 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden ƒ2.36. per weekƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd rijn. per week „0 18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIJF bladen benevens de Kindercourant HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van de American Petroleum Company, om ontheffing van eenige voorwaarden verbonden aan de. ver gunning d.d. 28 Maart 1898, tot het oprich ten van een bewaarplaats voor petroleum op het perceel aan den Zijlsingel, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie K. No. 623, welk perceel thans is kadastraal be kend Gemeente Leiden, Sectie K. No. 912. Gelet op art. 12 der Hinderwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek en de wijzigingen welke hun College naar aanleiding van dat ver zoek voornemens is in de voorwaarden der vergunning aan te brengen op de Secreta rie dezer gemeente ter visie gelegd zijn-, alsmede dat op Zaterdag, den 26en No vember e.k. des voormiddags te halfelf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen een en ander in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep bij de Kroon gerechtigd zijn zij, die niet voor het ge meentebestuur of een zijner leden zijn ver schenen, teneinde hunne bezwaren monde ling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 12 November 1927. HERDENKING VAN DEN WAPENSTILSTANDSDAG. In de groote zaal van het Nut aan het Sleenschuur heeft gisteren 11 November de „Nooit-Meer-Oorlog-Federatie" in een open bare vergadering den wapenstilstandsdag herdacht. De vergadering werd geopend door den voorzitter dr. P. H. van Thiel die het stre ven der Federatie uiteenzette en de leus der federatie noemde: „Si vis pacem para pacem.als gij den vrede wilt, bereidt u voor tot den oorlog. De heer Van Thiel protesteerde verder tegen de houding der regeering die weer leger- en vlootdagen organiseert en van ontwapening nog steeds niet wil hooren. Alles gaat den ouden gang, aldus spr., en di! moet leiden tot nieuwe oorlogen. Nadat hel koor der Vrijzinnig Hervormde gemeente een lied ten gehoore had gebracht begon daarop den spreker van den avond mr. dr. H. Fortuin uit Rotterdam zijn voor dracht over: Nederland Vredeland. De 9preker begon met er op te wijzen dat bet noodzakelijk is dat in de plaats van staten-anarchie. slaten-organisatie kome en hij herinnerde er aan de hand vanvoor beelden aan hoe het imperialisme oorlogen had medegebracht omdat men nooit met bestaande stelsels heeft willen breken en daadwerkelijk heeft willen overgaan tot ont wapening en tot de vorming van internatio naal recht. Hij wees, voortgaande op dat het noodig Is dat het besef doordringt dat ook staten zekere verplichtingen hebben na te komen omdat zij anders misdadig handelen. Spr. ging vervolgens na wat de staten' in het algemeen in Nederland in het bijzonder hadden gedaan tot bestrijding van den oor log en hij ging na wat er volkenrechtelij': na 1918 was geschiedt. Hij wees in dit vei - band hoe allereerst in .1918 Clemenceac. had gezegevierd over Wilson en memoreer de hoe in Nederland en in andere landen allerlei pogingen om tot arbitrage te komen faalden. Daarbij stelde mr. dr. Fortuin vooral in hel licht hoe Nederland de eerste was geweest die den Volkenbond had tegen gewerkt en hoe men met zekere virtuositeit alles wat den vrede beoogde had wegge doezeld. Spr. wee9 ook op het belang van het Ver d-rag van Locarno en het protocol van Genève die ontspanning verwekten. En hij png na hoe heugelijk het was dal Duilsch- Jand tenslotte toch in den Volkenbond ver tegenwoordigd is. Het Duitschland van na den oorlog dat, aldus spr. een ander Duitsch land i sdan dat van voor 1914! Nadat de spreker nog had gewezen op het hasco der laatste maritieme conferentie huldigde hij onzen tegenwoordigen Minister van Buitenlandsche Zaken voor zijn ver diensten om ter achtste vergadering van den Volkenbond duidelijk te doen uitkomen dat hij oorlogen meent te moeten aanmer en als internationale misdaden. Zich verder afvragende wat de houding van Nederland is geweest ten opzichte van den vrede merkte spr., denkende aan 1918 °Pdat onze rol zeer gering was geweest dfndat wij die neutraal waren geweest iJdens den laatsten oorlog nauwelijks mee- den op dat oogenblik. Men mag dit reemd achten, aldus spr.. vooral omdat wowel in '99 als in '07 Den Haag de plaats voor de Vredesconferentie was, omdat ook de volgende vredesconferentie daar zou worden gehouden en omdat Carnegie zijn Vredespaleis in Den Haag liet bouwen.... omdat zoowel het Permanent Hof van Inter nationale Justitie als de Academie voor In ternationaal Recht in onze Residentie zijn gevestigd,maar aldus mr. dr. Fortuin, m 1919 dacht men niet om Den Haag ais plaats voor de vredesconferentie aan te wij zen en zelfs werd toen Brussel als plaals voor die conferentie overwogen. Al het voorgaande hebben wij slechts te danken gehad aan den invloed en aan de autoriteit van den grooten Asser. Spr. deed voorts uitkomen hoe naar zijn meening onze belangstelling voor arbitrage altijd gering is geweest en hij noemde als voorbeeld hoe men mr. S. van Houten in het begin van-de 20ste eeuw al leen liet staan toen hij in de Kamer met klem op het sluiten van arbitrage-verdragen aandrong. Prof. Struycken. aldus spr., erkende trou wens in 1923 dat het succes in dit opzicht ook toen nog gering was. Nederland zat al toos stil en overwoog! En toen men in 1924 eindelijk iets wilde gaan doen, vroeg jhr. Van Karnebeek aan de Commissie van Ad viesnaar den bekenden weg. Niettemin kwamen intusschen twee arbitrage-verdra- gen een met Zwitserland en een met Duitschland tot stand. Spr. ging vervolgens na hoe men ook bij de redactie van het Nederlandsch-Belgische verdrag verzuimd had de algerneene arbi trage te regelen en hij wees er op hoe niet temin een principieele arbitrage politiek een van de belangrijkste dingen mag worden genoemd. Maar in weerwil van de belang rijkheid verzuimde men ook bij de laatste herziening van de Grondwet een bepaling op te nemen waarbij verklaard wordt dat Nederland nimmer oorlog mag verklaren. Nederland heeft, aldus spr., voor zijn veilig heid nimmer iets over gehad. Noch van een actie voor ontwapening, nooh van reorganisatie of vermindering van de legersterkte liet de Regeering iels hoo ren. En ons oorlogsrecht kent allen retor sie en represaille maar van arbitrage of van een Volkenbond weet het niet. Andermaal prees de spreker minister Beelaerts durf waarvan hij in de achtste Volkenbond-vergadering had blijk gegeven en hij getuigde met vreugde van het succe9 dat hij gehad heeft ook al heeft hij dingen gezegd die Engeland niet gaarne hoort Spr. wees in dit verband ook op het voorstel van Chamberlain om in den vervolge drie in stede van vier Volkenbonds-vergaderingen te houden, waardoor hij niets anders beoogt dan het betwistten van de macht van den Bond. De heer Fortuin eindigde zijn redevoering met te verklaren dat het noodig is orn met Wilson te spreken van een gevestigde recht bank der openbare meening. De Nederlandsche Regeering moet weten dat het steunt op de openbare meening. Nadat dr. Van Thiel de spreker had be dankt voor zijn voordracht werd korten tijd gepauzeerd en daarna legden de vertegen woordigers van eenige met het streven der Nooil-Meer-Oorlog-Federatie sympathiesee- rende vereenigingen verklaringen af ten gunste van hel vredeswerk. Het waren in de volgorde, de heer G. Oldemans namens de „Jongeren Vredes Actie", mevrouw Dietrich namens de Demo- cralischen Partij en de heeren dr. Van Thiel namens den Vrijz. Democr. Bond en Wes terman voor de Vereeniging Kerk en Vrede. Het koor zong daarop nog een toepasse lijk lied en daarmede werd de vergadering om ongeveer tien uur beëindigd. DE TREINDIENST DEN HAAG—LEIDEN. Op de volgende vragen van den heer Schaper, lid van de Tweede Kamer, 1. Is de minister bereid op korten termjjn een onderzoek in te stellen naar de bezetting der tre.nen, rjjdende tusschen 's-Gravenhago en Leiden, in het bijzonder naar die van trein 1088, vertrekkende van Den Haag om li.27, waar telkens, volgens betrouwbare ooggetuigen, ten aanzien van de derde klasse een onbehoorlijk gedrang ontstaat om in den trein te komen, terwijl brj vertrek de derde klasse-wagens op erger, gke w^ze zyn overvuld, zoodat tientallen van reizigers op elkander gedrongen moeten staan? 2. Wil de minister, indien deze toestand als bovenomschreven wordt bevonden, ten spoedigste maatregelen uitlokken om aan dien misstand een einde te maken? heeft de minister van Waterstaat ge antwoord 1 en 2. De electrische treinen, die aan vankelijk overbezet waren, zjjn door het bijplaatsen van een rijtuig derde klasse of door het inleggen van voortreinen zooveel mogelijk ontlast. Door deze maatregelen is ook de overbezetting van trein 1088 op geheven. DE „L.E.E.R.T.". De tentoonstelling, uitgaande van de vereeniging van installateurs, in de Stads gehoorzaal, mag zich in een groote belang stelling verheugen. Toen gisteravond het sluitingsuur aanbrak, was zij reeds door bijna 1900 personen bezocht, zoodat de verwachting van de tentoonstellingscom missie en het bestuur, dat het totaal aantal bezoekers de drieduizend zal overschrijden, alleszins gerechtvaardigd is. Wjj maken er onze lezers evenwel opmerk zaam op, dat hedenavond om elf uur de deuren gesloten worden, zoodat men öf vanmiddag tusschen twee uur en ualfzes, öf vanavond tusschen zeven en elf uur de gelegenheid moet waarnemen. En men zal zich z'n gang naar de Stads- zaal zeker niet berouwen. VERGADERING VAN DEN BOND VAN H. O. PERSONEEL. Medeeling in verband met de gemelde onregelmatigheden aan de Universiteit alhier. Gisteravond vergaderde de afdeeling Lei den van den Bond van Hooger Onderwijs personeel. Na afdoening van eenige huis houdelijke zaken en een bespreking van de salarisactie werd het door den heer F. Per dok Hzn., voorzitter van den Centrale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijks dienst, bij welke organisatie de Bond van H. O. Personeel is aangesloten, uitgebrachte verslag betreffende de beschuldiging van de bekende onregelmatigheden, welke door de pedellen aan de Leidsche Universiteit zou den zijn gepleegd, en waarvan melding wordt gemaakt in het verslag van de Alge rneene Rekenkamer, met de daaruit voort gevloeide beschouwingen in de dagbladpers, behandeld. Het bestuur van de Centrale van Veree nigingen van Personeel in 's Rijksdienst werd door den afgetreden rector-magnificus gemachtigd in de organisatie zoo ruim mo gelijk bekend te maken, dat noch aan de Rekenkamer, noch aan hem eenige onregel matigheid van een der pedellen, den heer Dee, was gebleken en dat de heer Dee een betrouwbaar ambtenaar wordt geacht. Van deze conclusie werd met genoegen kennis genomen. DE BIOSCOPEN. Het Trianon-theatei brengt ook deze week een programa, dat in alle opzichten de aan dacht van het bioscoopminnend publiek ten volle1 verdient. Naast het uitgebreide en in teressante journaal biedt het voorprogramma nog een grappig tcekenfilmpje en een komi sche twee-acter „Jantje Mechaniek" waarin de tallooze kluchtige momenten de bezoeker» van den eene lachbui in de andere doen val len. „La femme nue" is de eenigszins sen sationele titel van het hoofdnummer, dat daarna gedraaid wordt, doch dat overigens in het geheel niet sensationeel is. Het behelst de geschiedenis van Loletto een eenvoudig Parijsch meisje, dat poseert voor diverse schilders, die in hun streven naar roem een zeer harden strijd om het bestaan hebben te1 voeren. We zien hoe Lolette een dier idealisten, die in armoede op e'en zolderkamertje in Mont- parnasse leeft, in zijn werk steund door haar zonnige natuur en hem tenslotte inspireert tot een grootsch meesterwerk „La femme nue", dat op de groote tentoonstelling met de hoogste onderscheiding bekroond wordt. Nu breekt voor de beide jonge menschen een nieuw leven aan; de fortuin lacht hen toe; het regent bestellingen en iedere penseel streek brengt duizenden francs op. De armzalige woning te Parijs wordt ver wisseld met een zonnige villa in de Rivière en niets ontbreekt aan het geluk van het jonge paar. Totdat een rijke avonturierster den knap pen schilder ontmoet en het geluk wreed ver stoort. LoleÜe strijdt uit alle macht en met al haar liefde om haar man te béhouden, maar tevergeefs.... een scheiding volgt. Lolette wanhopig doet een poging tot zelf moord. doch de kogel verwondt haar slechts. Intusschen komt haar vroegere echtgenoot tot het inzicht, dat hij zich in nieuwe lie'fde deerlijk vergist heeft en berouwvol keert de zondaar terug in de armen van zijn kleine Loletle. Ziedaar in het kort de inhoud van dit filmwerk, dat èn door het gevoelvolle spel van Lolette èn door de uitstekende regie het praedicaat .superieur" stellig verdient. Wie deze week een mooie film genieten wil, bezoeke het Trianon-theater. In het Lnxor-theater, waar de directie de goede gewoonte heeft steeds keurig op tijd te beginnen, brengt het journal een aantal hoogst interessante opnamen van het mo derne spoorwegverkeer, waarna als eerste hoofdnummer gedraaid wordt: „De Zee- Tijger", een verhaal van liefde, broedertrouw en vechtpartijen. Milton Sills is de kracht- mensch, die uit iederen strijd overwinnend te voorschijn komt, die zelfs zijn zwakkeren broeder aan de woedende zee weet te ont rukken en ten slotte de liefde van het meisje, dat hjj reeds lang bemint, maar dat tijdelijk door een valsche sexe-genoote op den achtergrond gedrongen. Op het tooneel vertoont vervolgens „Sraa- ragda" haar gedresseerde dieren. Men ziet er honden, apen, duiven een marter, die over hekjes springt, en een raaf, die op haar manier hetzelfde kunstje uithaalt; weostr^jd in touwklimmen tusschen een vier tal kattenkortom een heel menagerie. En de resultaten waren werkelijk buiten gewoon fraai. Het publiek heeft zeer warm geapplaudiseerd. Na de pauze gaat dan „Je meent 't", een vroolijke geschiedenis van een bokser en z'n manager, die, naar den trant van Watt en half-Watt, tal van betrekkingen vervullen, daarin nu eens tot roem schijnen te zullen komen en het volgend oogenblik weer om laag worden getrapt. Een film zonder bij zondere pretenties, maar van uitstekend gehalte, die de toeschouwers op uiterst aan gename wijze eenige uren bezig houdt. „Een goed begin is het halve werk" luidt het spreekwoord en zooheeft ook de directie van het „City-theater" gedacht, toen zij al9 voorprogramma voor deze week koos „In kalme en woelige wateren", een hijzonder leerzame film, waarin we te zien krijgen hoe verschillende insecten onder water leven. Vervolgens een klucht in 1 acte „Hah, Kokkie". Voor de pauze krijgen we verder nog te BINNENLAND. De algemeen» beschouwingen over de Staatsbegrooting; thans komt de regeering aan het woord (Tweede Kamer, 3e Blad). Het provinciaal wegenplan voor Zuld-Hol- land (Binnenland, 2e Blad). Ingediend it een wetsontwerp tot wijzi ging der Ziektewet (Binnenland, 2e Blad). Verschenen it de memorie van Antwoord betreffende Binnenlandsche Zaken en Land- bonw (Binnenland, 2e Blad). Vergadering van het hoofdbestnnr der Al gerneene Vereeniging voor Bloembollencul tuur (Land- en Tuinbouw, 2e Blad), Dr. van Leenwen te Harkema-Opeinde door de classit Drachten der Gerei. Kerken afgezet (Kerk en School, 2e Blad). De verkiezingsknoeierijen te Aardenbnrg (Rechtzaken, 3e Blad). BUITENLAND. Na het teekenen van het Fransch-Znid- Slavische verdrag (Buitenland, le Blad), Nienwe voorttellen inzake de tamenztel- ling van het Italiaansche parlement (Bui tenland, le Blad). Een nieuw conflict in China (Buitenland, le Blad). zien de eerste hoofdfilm „Een veelbelovend zoontje", waarin de vermaarde Billy -Sulli van de hoofdrol vervult als de zoon van den rijken heer Hepburn. De film toont hoe Billy, die tenslotte het vroolijke nietsdoe ners-leventje moe wordt, besluit te gaan werken.... boksen. We krijgen dan eens een origineelen bokswedstrijd te zien, waar bij het natuurlijk ga$t om een meisje. Maar gelukkig.... Billy wint den wedstrijd en krijgt dan ook zijn belooning, die we hier niet zullen verklappen. Na de pauze volgt de tweede hoofdfilm „Het onveilige signaal" met in de hoofd rollen Jane Novak en Dorothy Revier. Deze film is weer van geheel andere strekking. Cyrus Browning, de rijke president van een groote spoorwegmaatschappij heeft nooit het huwelijk willen erkennen van zijn zoon met een vrouw beneden zijn stand. Als zijn zoon reeds op jeugdigen leeftijd is gestor ven trekt hij zich het lot der ongelukkige weduwe niet aan, doch doet haar alleen het voorstel afstand te doen van haar kind, opdat het een goede opvoeding zal krijgen. Hoeveel het de arme moeder ook kost, zij ziet het als haar plicht haar jongen, Ralph, over te geven Zij verzwijgt echter, dat Ralph een tweelingbroeder heeft, Robert, en aan dat kind wijdt zij nu al haar moe derliefde en toewijding. Beide jongens groeien op, de een tot een verveelden rijken nietsdoener en de ander wordt machinist aan dezelfde maatschappij., waarvoor zijn broeder als president bestemd wordt. Na vele verwikkelingen ontdekken de broeders hoe na zij aan elkaar verwant zijn, tn tracht Cyrus Browning tenslotte nog goed te maken, wat hij door eerzucht en egoïsme misdreven heeft. Het geheel vormt een goed programma, waartoe ook het keurige strijkje het hare bijdraagt, wat wij allen bioscoop-liefhebbers gerust kunnen aanbevelen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het candidaats examen kunstgeschiedenis mej. A. N. Josephus Julta (Den Haag); voor het doctoraal examen wis- en natuur kunde hoofdvak dierkunde de heer F. P. Koumans (Den Haag); voor het doptoraal examen geneeskunde de heeren: P. M. E. Ph. Nyst (Maastricht), C. J. Veltkamp (Katwjjk) en B. D. den Hol lander (Den Haag). TRAGISCH. Toen gistermorgen de dochter van den 86-jarigen heer K. haar ouders in hun woning wilde bezoeken, werd er niet open gedaan. Toen zij zich door het opschuiven van een raam- toegang had verschaft tot de woning, kwam zij tot de ontstellende ont dekking, dat haar vader dood was en haar 84-jarige moeder in ernstig zieken toestand verkeerde. De E.H.D. en politie, die ge waarschuwd werden en ter plaatse versche nen, konden slechts den dood van deD man en den e'! <Fgcn toestand van de vrouw, mej. 0. U. de Z., cjustateeren. Het braaksel

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1