UIT DE OMSTREKEN. UIT DE RIJNSTREEK. INGEZONDEN. RECHTZAKEN. SPORT. VARIA. HAARLEMMERMEER. De suikeropbrengst in Haarlemmermeer. Meer dan 22 millioen K.G. Nu de bietencampagne in den Haarlem mermeerpolder voor het grootste gedeelte haar beslag heeft gekregen, kunnen we omtrent de uitkomsten van dit gewas de vol gende belangrijke cijfers mededeelen, die begrijpelijkerwijs op een globale schatting berusten. Gerekend wordt dat er in den polder dit jaar ongeveer 4300 hectaren met bieten werden bezaaid; de gemiddelde opbrengst bedraagt 32.000 K.G per hectare; dus in het geheel ongeveer 137.600.000 K.G.het suikergehalte bedraagt gemiddeld 16 pet., zoodat in den Haarlemmermeerpolder dit jaar aan suiker wordt opgebracht ongeveer 22.016.000 K.G. "Woensdagavond passeerde op den Slo- terweg, ter plaatse waar de weg tengevolge van het bielenrijden een en al modder is, een auto. Doordat de wielen slipten raakte de bestuurder, de heer S. uit Amsterdam de macht over het stuur kwijt, met het gevolg, dat de auto tegen een boom terecht kwam. Door den 9chok brak de voorruit en werd een der inzittende dames zoodanig door de glasscherven verwond, dat ze zich moest laten verbinden. Hoewel het voorste ge deelte van de auto ernstig werd beschadigd, wisten de automobilisten, zoo goed en zoo kwaad als het ging, Amsterdam 's avonds nog le bereiken. De aannemer P. aan den Kruisweg bij den Sloterweg alhier, bevond zich boven op een tegen een woning staande ladder, met een bak met gereedschap op z'n schouder. Plotseling gleed de ladder uit, waardoor P. het evenwicht verloor en het ongeluk had van een hoogte van eenige meters op den grond te vallen. Ernstig aan den rug ver wond weid hij opgenomen en per auto naar zijn woning vervoerd, alwaar direct genees kundige hulp werd ingeroepen. HILLEGOM. Jaarvergadering Ned. Prot. Bond. De afdeeling van den Ned. Protestanten bond heeft een jaarvergadering gehouden, waarin verslagen over het afgeloopen jaar werden uitgebracht. Het negende jaarverslag wees er op, dat over een jaar de afdeeling 10 jaar zal bestaan hebben; de heer Oudolf, thans voorzitter, is van de oprichting af, steeds bestuurslid geweest. Er zijn in dit jaar 5 lezingen en 12 godsdienstige bijeen komsten gehouden, bovendien een Kerst- feestviering en een avond met lichtbeelden. De tweevoudige collecte werkte goed. Het godsdienstonderwijs thans onder lei ding van den heer F. Oort, en het voorbe reidende godsdienstonderwijs onder leiding van mej. Th. Meyer, ondervond een stij gende belangstelling. Het aantal leden is stationair. Besloten is het a s. tienjarig beslaan te herdenken. De rekening sloot met een klein batig saldo; de begrooting voor hat volgende jaar sloot echter door de uitbreiding der werk zaamheden met een te kort. Middelen tot dekking van het tekort worden overwogen. Van het uitgebreide huisbezoek verwacht men meer belangstelling. De periodieke aftreding van den heer W. D Oudolf werd een jaar uitgesteld waartoe de heer O. zich bereid verklaarde met het oog op het a.s. lustrum. R.-K. Spoor- en trampersoneel. De afdeeling Hillegom en omstreken van „St. Raphael" hield haar jaarlijksche feestvergadering. De voorzitter schelste de beleekenis van het organisatieleven en somde in het kort de vruchten op, die St. Raphael reeds voor zijn leden heeft doen rijpen. De heeren Reeuwijk van Lisse en Bos van Heemstede, resp. pianist en humo rist brachten de stemming er in. Het bestuurslid van der Laan hield een collecte voor het Mgr. Mutsaersöord. De geestelijk adviseur hield tenslotte een korte rede, waarin hij wees op de voordeelen, die de organisatie biedt, naar ziel en lichaam. De R.K. Dragersvereeniging „Tobias" hield haar 45ste jaarvergadering. De op komst was zeer groot. Uit het jaarverslag bleek dat 21 volwas sen overledenen door de vereeniging graf waarts werden gedragen en dat het ledental thans 43 bedraagt. De penningmeester sloot zijn kas met een totaal saldo van f 208.07. Voordat de rondvraag begon, stelde de voorzitter, de heer L. J. v. d. Weyden voor, dat tijdens een gezelligen avond het Missie- busje mocht rondgaan, waartegen niemand natuurlijk bezwaar had. Deze collecte bracht nog f 8.381/» op. KATWIJK AAN ZEE. Beroep aangenomen. Ds. Ingwersen, van Nijkerk, heeft het beroeo naar de Gereformeerde kerk alhier aangenomen. Het is weer de tijd dat van heinde en verre personen of gezelschappen komen, om de lange avonden wat gezellig met ons. Katwijkers, te bekorten. Zaterdag treedt in de Gemeentezaal op de Accordeonvereeniging ,,0. B. K." van Zandvoort, met muziek en voordrachten. Het gezelschap bestaat uit ruim 20 perso den en als we nagaan wat sommige bla den over deze vereeniging geschreven heb ben, dan kan men er op rekenen, dat men waar voor zijn geld krijgt. Een advertentie ln dit blad geeft nadere bijzonderheden. OEGSTGEEST. Dr. yan Katwijk beroepen te Zierikzee. De Geref. Kerk van Zierikzee heeft een beroep uitgebracht op dr. D. J. van Katwijk, die hier op 9 October j.l. zijn intrede deed. t)e laatste jaren is onze gemeente aan - kerkelijk veranderd door den aanbouw van Ve'e nieuwe gebouwen. Begrijpelijk is d it aldus vee! van het oude Yec5t2ee3i is verloren gegaan Vele oude dorpshuizen hebben plaats moeten maken voor de nieuwe moderne gebouwen, groot of klein. Thans is dit wederom geschied met perceel Geversstraat no. 2, waar volgens oude Oegstgeestenaren destijds de „brieven gaarder" zijn kantoor had ingericht. Later is dit gebouw met ouderwelsche topgevel als particulier woonhuis betrokken tot het in, den afgeloopen zomer na publieke verkoo- ping in handen is gekomen van den heer A. P. van Nieuwkoop. Onder leiding van den architect, den heer A. T Kraan alhier, is dit huis gesloopt, en op deze plaats een modern gebouw verrezen, speciaal ingericht tot luxe auto verhuurinrichling. Gelegen aan een drukken verkeersweg, valt den voorbijganger direct reeds de voor gevel op. Een aangebrachte lichtreclame geeft tevens duidelijk de bestemming aan van dit perceel. Met een groole schuifdeur komt men in een schitterende groote garage, waar reeds eenige prachtige auto's voor per sonenvervoer gereed staan, en tevens plaal9 is voor stalling van particuliere auto's. Het werk is zeer ten genoegen van den ondernemer uitgevoerd door de firma Pie- tersen en v. d. Belt te Zoeterwoude, die het metsel- en timmerwerk zelf uitvoerden. Het schilderwerk, de centrale verwarming en de aanleg van gas en electrische geleidin gen, werd uitgevoerd door de resp. onder nemers Yan Gent, alhier, de firma v. d. Plaat te Haarlem en de firma Lichtvoet le Leiden. NOORDWIJK-BINNEN. Uitvoering „Soli Deo Gloria". De Chr. zangvereen. „Soli Deo Gloria" van Noordwijk aan Zee, die. de heer Jac. Smit te Leiden gaf gisteravond een uilvoe ring in de Herv. Kerk alhier. Nadat gemeenschappelijk was gezongen Psalm 68 vs. 16 en 17 ging ds. van llaaften voor in gebed. In een kort openingswoord, waarin direc teur, koor en belangstellenden werden wel kom geheeten, noemde zijneerw. ook de re den waarom die vereeniging juist hier een uilvoering geeft, n.l. doordat de verbouwing der kerk noodzaakte naar elders te gaan. Maar ook zal in dit gebouw de zang beter uitkomen. Hierna kreeg het koor de gelegenheid het programma af te werken. Ingezet werd met het bekende krachtige bondslied van H. Graaf van Hogendorp. De solo's duetten, dubbel-kwartelten deden goede stemmen naar voren komen en lieten veel genieten. De koornummers werden eveneens heel goed gezongen. De uitvoering stond werke lijk op hoog peil. We mogen ons zeker aansluiten bij de woorden van ds. v. H. aan het eind, dat de vereeniging met voldoening kan terugzien op deze uitvoering. In de pauze speelde de directeur, de heer Jac. Smit op het schoone kerkorgel, ^etwelk door allen met aandacht werd aangehoord. Nadat ds. v. Haaften in gebed was voor gegaan, *werd tenslotte gezongen Gezang 180 vs. 1. VOORSCHOTEN. Beroepen. Ds. H. P. Fortgens alhier heetl een beroep ontvangen van de Ned. Herv. Gem. te Am stelveen. LEIMUIDEN. Gemeenteraad. De begiooting 1928 goed gekeurd Opcentenhelling Personeele belasting Een vloekverbod Begraafplaats afgekenrde Slachtdieren. Afwezig de heer J. A. Bernard, Wethouder met kennisgeving. Voorzitter de heer J. A. Bakhuijzen, bur gemeester. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen worden door den Secretaris voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De Voorziter doet ondermeer mededeeling van de navolgende stukken. Schrijven van Ged. Staten d.d. 2-* Oct./l Nov. waarbij de begrooting voor het dienst jaar 1928 goedgekeurd wordt. De Burgemeester vindt dat Ged. Staten thans spoedig tot goedkeuring van de begroo ting zijn overgegaan. Maandstaat aangevende den stand van de kas van den gemeente-ontvanger op 15 October j.l. Voorts zijn nog ingekomen enkele dispo sities van Ged. Staten op raadsbesluiten. De voorzitter doet hiervan mededeeling. Schrijven van J. A. van Bcyeren. waarin hij mededeelt, dat hij zijn benoeming tot lid van de Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs niet aanneemt, eenzelfde schrijven is ingekomen van de wed. J. F. Kemp. Ingekomen is een schrijven van den Bond tegen vloeken en schenden van Gods naam. In dit schrijven wordt verzocht dit kwaad door het vaststellen eener regeling zooveel mogelijk tegen te gaan. In 1923, zegt de voorzitter, is een derge lijk schrijven ingekomen, maar toen is daar verder niet op ingegaan. De burgemeester zegt, dat hij nog steeds de meening toegedaan is, dal de overheid zich op dit terrein niet moet begeven-, hij zou gaarne het gevoelen van den Raad hieromtrent vernemen. De heer Rietdijk vindt dat het opnemen van een vloekverbod in de politieverorde ning wel op den weg der overheid ligt. Hij wil dit adres in handen stellen van het college van B. en W om praeadvies. De voorziller blijft bij zijn mecning dat hel niet wenschelijk zou zijn een dergelijke bepaling in de politieverordening op to nemen. De Raad besluit thans met 5 tegen 1 slem, tot opneming van een vloekverbod. in de politieverordening. Thans brengt de voorzitter ter tafel hef voors.'e' van B. en W tot wijziging van de verordening regelende de opcenten, heffing op de hoofdsom der persnnerle belasting. Hel voorstel van B en W is om met in gang van 1 Januari 1928, 100 opcenten le j gaan heffen op de hoofdsom aer personeeie belasting. De verlaging van de hoofdsom, zal ma ken dat de opbrengst der gemeente opcen ten niet meer zal bedragen dan voorheen. De raad besluit, nadat de heer Rietdijk nog eenige vragen gesteld heeft, de opcen- ten-regeling te wijzigen in bovengenoem- öen zin. De raad besluit nog met ingang van Mei 1926, een perceeltje rietland te verhuren aan den heer W. Buskermolen le Aalsmeer voor de som van f 12 per jaar. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. besluit de raad, tot het wijzigen der ge- meenfebegrooting dienst 1927. Op voorstel van B. en W. wordt besloten tot het huren van een perceeltje grond groot 400 M.2 van den heer A, van Poelgeest, voor den prijs van f30 per jaar. Dit stukje grond zal gebruikt worden om de cadavers te begraven van de slachtdieren, die inge volge de Vloeschkeuringswet afgekeurd wer den. Voorts wordt nog besloten tot den aankoop van een klein schuurtje, toebehoorende aan het Groene Kruis, voor f 100. Dit schuurtje zal dienen als bergplaats voor brandstoffen voor het raadhuis en de bijgebouwen. Op voorstel van B. en W. zal het be graven der afgekeurde beesten op kosten der gemeente geschieden. Naar aanleiding van eon klacht door den heer H. J. Visser in een vorige raadsverga dering geuit, over de fimetioneering van den vleeschkeuringsdienet, deelt de voor zitter mede, dat hem gebleken is, dat de keuringsdienst geheel vrij uitgaat. De keu ring is zelfs binnen den bij verordening gestelden termijn geschied. Hij verzoekt den heei Visser in den ver volge voorzichtig te zijn met een interpel latie in de openbare raadsvergadering. Daarna sluiting. WADDINXVEEN. Beroepen. Ds. H. A. de Geus alhier heeft een beroep ontvangen van de Ned. Herv. Gem. te Nij kerk. De penningmeester van de Ver. tot bestrijding der t.b.c. werd aangenaam ver rast door een bedrag van f 43,46, dat hem ter hand werd gesteld namens het personeel der fa. Kempkes alhier, zijnde de inhoud van een collecte-busje der Vereeniging, waarin wekelijks iets wordt geofferd. (Builen verantwoordelijkheid der Redactie) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven^ HET GEMEENTELIJK WASCHBUREAU. In het blad van 8 dr. komt een schrijven voor van mevr. TjalsmaVos met de strek king, het behoud van het Gem. Wasch- bureau te "bepleiten. Ziybeklaagt zich daarin o.a. ook, dat bedoeld bureau niet de door haar gewenschten omvang kan verkrijgen, zoolang, naast het bureau, nog een heir- leger van particuliere ondernemers wordt „geduld". Dat woord ..geduld" typeert wel de mentaliteit in de kringen der fanatieke voorstanders van gemeentebemoeiing. Doch mevrouw Tjalsma, die, als onder wijzersvrouw, zelve niet behoort tot hen, voor wie deze overheidsbemoeiing ooit be doeld is, vergist zich allergrappigst. Zij schijnt, als vele anderen, n.l. in de veron derstelling te leven, dat haar flanelletjes enz. geheel door gemeente-ambtenaren met gemeentelijke zeep gewasschen worden. Die illusie moet ik haar tot mijn spijt ontnemen, daar alle goederen van het Gem. Wasch- bureau steeds in de door haar verfoeide particuliere wasscherijen behandeld wor den. Zou het heirleger van particuliere wasscherijen door mevr. Tjalsma en haar geestverwanten weggevaagd worden, dan zou dus tegelijk daarmede het Gem. Wasch- bureau moeten verdwijnen 1 Mevr Tjalsma houde het mij echter ten goede, dat ik eer geloof aan de opheffing van het Gem. Wascbbureau, dan aan een verbod tot exploitatie van particuliere was scherijen! S. P. LIPS, Secr. Bond van Waschind. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voor den Kantonrechter-plaatsvervanger stond op de strafzitting van gistermiddag terecht de expediteur H. J. J. v. K uit Den Helder, die zich had te verantwoorden om dat hij als bestuurder van een vrachtauto in gebreke was gebleven achter hem rij dende automobilisten de gelegenheid tot passeeren te geven, terwijl hem dit mogelijk was. Een aantal getuigen kwamen verkla ringen afleggen waaruit duidelijk bleek dat de man ondanks herhaald signaleeren van de achter hem rijdende automobilisten niet naar rechts was gegaan. Nadat het O.M. verdachte's veroordeeling tot f20 of 10 dagen hechtenis had gevraagd, veroordeelde de Kantonrechter, onmiddellijk vonnis wij zende, v. K tot f 50 boete subs. 20 dagen hechtenis. De Kantonrechter verklaarde door deze veroorde'eling een voorbeeld te wil len stellen, opdat aan den terreur van las tige elementen op den weg een eind kome. De behandeling van de zaak tegen den automobilist P A. W. die rijdende nabij de Zijlpoort een juffrouw bad aangereden en zich thans wegens onvoorzichtig rijden hnd^ te verantwoorden werd aangehouden tot het hooren van den verbalisant. Verdachte stelde er niettemin prijs, op te verklaren dat het hem zeer had gegriefd dat hem in de dag vaarding die- hij ontvangen had hem een brevet van onvoorzichtig rijder werd gege ven Hij maakte er den Kantonrechter op allen! dat hij niet minder da^ f*27 jaren chauffeert. Het O M Vroeg nog de veronrdeeling tot een boete van f 30 of 10 dagen tegen T. van D., die te Noordwijk komende met een wagen uil een massa riet aan de zijde van den weg, de veiligheid van het verkeer had in gevaar gebracht, zoodat een passeerende auto eenigszins werd beschadigd. Uitspraak in deze zaak over 14 dagen. De heer W. IT. A II.. uit Den Haag had toen hij als bestuurder van efen auto reed nabij Oegstgeest een zandwagen aangereden. Verdachte gaf dit toe en voerde tot zijn excuus aan dat zijn achterremmen door het vloeibaar worden van cardanólie die in de remtrommels was geslagen onverhoeds on klaar waren geworden, waardoor het hem onmogelijk was de aanrijding te voorkomen. De voerman van den zandwagen als getuige gehoord stelde allereerst een civielen eisch tot schadevergoeding, van een bedrag van f23.50 in Overeenkomstig den eisch van het O.M. veroordeelde de Kantonrechter den automobilist tot een boete van f 10 subs. 5 dagen hechtenis benevens vergoeding van de schade tot een bedrag van f 23.50. VOETBAL. DE ZWEDEN IN ONS LAND. De samenstelling van hun elftal. Het Zweedsche elftal is gisteren te Hil versum aangekomen en heeft zijn intrek genomen in het Hof van Holland, aldaar. ln een onderhoud verklaarde de secretaris van den Zweedschen bond, dat hg de meening is toegedaan, dat het voor de spelers beier is, niet in de groote stad te vertoeven, maar in een gemeente, niet al te ver van Amsterdam, waar de gelegenheid beslaat zich ernstig te trainen. Het plan is, aldus de heer Ruben3son, om te gaan trainen in het Hilversumsche Sportpark. Hg had vernomen, dat te Hilversum zulk een geschikt veld is. Voorts deelde hg mede, dat de Zweden tot Zaterdagavond of Zondagmorgen daar zullen verblgven. Het elftal zal hoogstwaarschijnlijk als volgt zijn samengesteld Doel; S. Lindberg (Halsingborg). Achter: A. Alfredsson (Halsingborg) en Zacharoff (Gais). Midden: H. Helgesson (Orgryte), G. Holm- berg (Gais) en W. Andersson (Göteborgj. Vóór: Brommesson (Halsingborg), Rydell (Orgryte), Lundahl (Halsingborg), O. E. Holmberg (Orgryte) en K. Kroon (Halsing borg). KORFBAL. NOORDELIJKE le KLASSE. DAMMEN. LEIDSCHE DAMVEREENIGING. Dc uitslag der gespeelde partijen in de le klasse is als volgt: B SlegtenhorstH. de Water 20; M. SwerisP. Brugman 20; B Slegtenhorst J. Bernsen afgebr., H. de WaterI. Te ling 20. 2c klasse: J. HuismanS. v d. Reek 11 C. KlinkenbergC. Teunisse 02; J Klin kenbergD. Eponga 20; C. AltorfW. Capaan 02; W. CapaanW. Klein 11. SCHAKEN. OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. De 26e partij is na 22 zetten remise ver klaard. De partij duurde iets langer dan een uur. W1NTERWEDSTRIJD LEIDSCH SCHAAKGENOOTSCHAP. Gisteravond werden de wedstrijden voort gezel. De uilslagen waren de volgende: le groep: Noteboom wint van dr. Hins, Bol wint van Demmendal, Bosscha wint van ir. van Hoek. 2e groep: H. G. Hofman wint van mr. Goudsmit en van Bloem, W. de Bruin wint van Segaar. Stand: In de eerste groep staan het beste: G. Bosscha 4 uit 4, D. Noleboóm 2 uit 3 en G. Bol 1 uit 1. In de tweede groep: H. G. Hofman 2 uit 2 en P. H. J. Stam, eveneens 2 uit 2. VERGADERING VAN „PALAMEDES". Gisteren hield het Leidsch Schaakgezel schap „Palamedes" zijn 81ste jaarvergade ring in hotel „Central". Na voorlezing van de jaarverslagen had de bestuursverkiezing plaats en werd het be stuur als volgt samengesteld; J. Splinter, voorzitter; B. Windemuller, secretaris; Z. A. Smit, penningmeester; J. J. Planjer, 2e Secr.; R. J. van der Krogt, comm. van materiaal. Op feestelijke wijze werd het 25-jarig lid maatschap herdacht van den voorzitter, den heer J. Splinter, aan wien uit waardeering voor het vele, dat hij in het belang van „Pa- lamcdcs" heeft gedaan, een geschenk werd aangeboden. DE VERLATEN STAD. Uit. Groningen ontvangen wij de mede deeling, dat de vereeniging S. S. S. te Zuid- Laren gedurende langen tijd een sterke eerste-klasser zich uit den Nederl. Korf- balbond heeft teruggetrokken. HOCKEY. NEDERLAND—ENGELAND. Gisteravond werd door de Ned. Hockey en Bandy-bond hyt Nederlandsch hockey- elftal samengesteld, dat Zondag 20 Novem ber in het Stadion te Arasterdam tegen het Engelsche elftal zal spelen. De opstelling is van links naar rechts als volgt: Doel: Katte (M. H. C.). Achter: Tresling (H. O. C.) en De Waal (Amsterdam). Midden: Ankerman (H. D. M.), Duson (Amsterdam) en Brandt (M. H. C.). Voor: Van Tienhoven (Hilversum), Van der Veen (Amsterdam), v. d. Roovaart (H. D. M.), Jannink (Amsterdam) en Ras (Am sterdam). ROEIEN. GEEN WEDSTRIJD NJORD—DIE LEYTHE In aansluiting op ons vorig bericht kan worden gemeld dat de wedstrijd op a.s. Za terdag tusschen Njord en Die Leythe niet zal doorgaan, omdat zooals wij al in uitzicht stelden Die Leythe geen goede ploeg kan samenstellen momenteel. SCHERMEN. HET INTERNATIONAAL TOURNOOI TE OFFENBACH. Van 23 tot 29 December wordt te Offen bach een groot schermtournooi gehouden, waaraan 6 Hongaren, 5 Oostenrijkers. 14 Italianen, eenige Denen, wellicht 6 Hollan ders en natuurlijk vele Duitschers zullen deelnemen. Wie voor Nederland zullen uitkomen slaat nog niet vast; in ieder geval zal kapt. de Jong deelnemen, aldus de „N. Crt.". DE COMPETITIE. Voor de competitie 1ste klasse trekt de Leidsche Schermvereeniging aanstaanden Zaterdagmiddag, aanvangende te 2 uur, op floret, degen en sabel tegen schermzaal Giandomenici, uit Amsterdam. De wed strijd vindt plaats in de schermzaal der Doelenkazerne alhier. WIELRENNEN. DE ZESDAAGSCHB TE BERLIJN. Van KempenDe Wolff winnen. De Zesdaagsche te Berlijn is geëindigd' met een zege van het Nederlandsch-Belgische koppel Van KempenDe Wol". In het laatste uur, van 10 tot 11 uur, waarin, naar men weet, alle tien ronden een sprint plaats heeft, deed Van Kempen zijn bgnaam, „Der Fliegende Hollander", weer alle eer aan. Hij wist 9 sprinten te winnen, terwjjl zgn partner De Wolff er twee voor zgn rekening nam, zoodat het Nederland.-ch-Be'.gische koppel in 11 van de 22 sprinten de overwinning bevocht. BovendieD waren Van Kempen—De Wolff tweemaal tweede en vijfmaal derde. De eindstand is, volgens het „Hbld.": 1. Van Kempen—De Wolff 544; 2. Thol- lembeekTietz 422; 3. EhemerKroschel 3*9. 4. Kroll—Miethe 242 5. Rausch Hortgen 206 6. BehrendJunge 191; 7. Wambst Lacquehave 58. Ir. dezen zetteaagschen wedstrijd :s in 145 uur ruim 2701 K.M. gereden, dat is een afstand overeenkomend met het traject BbrlgnConstantinopelTeheran. Weet men, dat in Noord-Amerika ook de zonderlingste stad ter wereld te vinden is: een stad, die slechts één inwoner telt? Deze stad heet Phoenix, evenals de legen darische vogel; zij ligt in Canada niet ver van de grens der Vereenigde Staten, midden in de bergen 2000 M. boven de zeespiegel. De toerist, die zich ten koste van vele ge varen waagt tot het plateau, waar deze groote stad schijnt te sluimeren, i9 verwon derd plotseling een plaats aan te treffen, waarvan hij van te voren nooit gehoord had. Als in een droom gaat hij door de breede, elkaar loodrecht snijdende straten, langs prachtige gebouwen en pleinen, zoo als men die aantreft in de groote steden van Oostelijk-Amerika. Op het hoofdplein over- heerschen twee „paiaces" alle andere ge bouwen: het zijn twee hotels, die elk ver scheidene honderden reizigers kunnen her- herbergen. Niet ver van daar staat de hoofd post met een trotschen, witten voorgevel, waarop de wapens der stad zijn aange bracht. Een smallere straat voert naar een wijk, waar meer dan honderd huizen, allen volgens hetzelfde model gebouwd, gegroe peerd rondom een kerk en een school. Dat is het arbeiderskwartier. De deuren van alle huizen zijn echter gesloten en in de meeste vensters ontbreken de ruiten. Een angstige stilte rust op de mysterieuse stad. Uren en uren kan de vreemdeling dwalen door haar straten en pleinen zonder eenig levend we zen te ontmoeten, behalve misschien in den winter een enkele wolf, die door den hon ger gedreven, zich uit het naburig woud ge waagd heeft. Tusschen de steenen tiert welig gras en onkruid. Phoenix is een doode stad. En toch waren de honderd-en-twintig-dui- zenu inwoners, die Phoenix tien jaar geleden bevolkten, er van overtuigd, dat hun stad een groote toekomst tegemoet ging, grooter misschien dan die van St.-Louis en Phila delphia, want haar ontwikkeling was sneller en fabelachtiger geweest, dan die van eenigi andere Amerikaansche stad. Een oude tuchthuisboef, White genaamd, die1 in die streek een paar honderd vier kante meter grond had gekocht, waar hg zeker was een aanzienlijke hoeveelheid koper te vinden, stichtte Phoenix in 1900. De op brengst van zijn exploitatie overtrof spoedig do stoutste verwachtingen en "White kocht nieuwe terreinen. Het succes van zijn onder neming was spoedig wijd en zgd bekend, en honderden pioniera stroomden toe. Vgf jaar later telde de stad reeds 20.000 in woners. Men begon een spoorlijn aan te leggen. Een groote Ney-Yorksche maat schappij interesseerde zich voor de avontu riers, die voor het grootste gedeelte uit vervolgde misdadigers bestonden, aan wie Phoenix gedurende zekeren tgd een veilige schuilplaats bood. Langzamerhand begonnen deze onge- wenschte gasten echter te verdwijnen, deels opgejaagd door de politie, deels uit eigen be weging. De stad stierf uit. Tegenwoordig is er in Phoenix nog slechts é£n inwoner: pen oude mijnwerker. Rob Foreshow genaamd. Hij heeft 7ijn eenzame woning gevestigd in een vorstelijk huis in de hoofdstraat. Aan den Engelsehen jour nalist. die hem interviewde en aan wien wij deze beschrijving danken, z.pide deze hcr- rriet van de doodp stad berustend: ..Ik heb deze sfad gekend vol mpnsrhen ik houd nog «irpd« van haar en wil er mijn leven endigen". g 3—2

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 7