AGENDA. UIT ONZE STAATSMACHINE BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Donderdag. Amicitia (Breestraat): Alliance Franpaise. Spr. M. Bouteron over „Une année dans la vie de Balzac". 8 uur. Klein Auditorium Academie: 2de Voor dracht prof. Verhaar. Wetenschap. Voor drachten over het Katholicisme. Nutsgebouw: Federatie van Diaconieën Ned. Herv. Kerk classis Leiden. Spr. de heer A. van Geelen. 8 uur nam. PieterskerkSprekers prof. dr. J. A. Cramer en mevr. de wede. HofmanStolk. 8 uur. Stadszaal: Bazaar ten bate van de Ver. „Het Hooge Land". Sladszaal: L.E.E.R.T. Van 2haltzes en 711 uur. Vrijdag. Nutkgebc/uw: Nooit-Meer-Oorlog-Federatie. Herdenking Wapenstilstandsdag. Spr. mr. dr. H. Fortuin. 8 uur. Stadszaal L.E.E.R.T. Van 10—12, 2— halfzes en 711 uur. Schouwburg: Leidsche Kunstkring voor Allen. Raden Mas Jodjana. Sl/i uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 lot 1 uur kinder- en (amilie-malinée. „City-theater". Haarlemmerstr.: Bioscoop voorstellingen te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Luxor-fheater". Stationsweg- Bioscoop- en Variété-voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Trianon-Theater", Breestraat: Bioscoop- en Variété-voorstellingen Dagelijks te 8 uur. Trianon Theater. Prinsestraat den Haag. De Rozenkrans, dagelijks 8 1/4 uur. Zondags- malinée 2.16 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 7 Nov. tot en met Zondag 13 November waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telefoon 694. RECLAME. AMSTERDAMSCHE Zo'9""'dnL3* bediening ANTHRAC1ET-MIJ. VïVaJkseenlde Heerensingel 34/35 -Tel. 1523 A'dam Hilversum Bussum Haarlem. 8849 DE MOTOR- EN RIJWIELWET. II. De gewijzigde Motor- en Rijwielwet met het daarmee zoo nauw verbonden Motor en Rijwielreglement en de Motor- en Rij wielbeschikking, welke laatste de plaats komt innemen van het Motor-Kenteeken- en -Registreerbesluit, is den lsten November in werking getreden. Het wil ons voorkomen, dat, ofschoon verschillende ver korte of verklarende edities dezer wet in den handel verkrijgbaar zijn, een bespre king van dit drietal in deze serie niet mag ontbreken. Het spreekt vanzelf, dat, waar het mo dern verkeer met den dag drukker wordt, een wot, welke in deze regelend optreedt, onmogelijk gemist kan worden. Het is zelfs de vraag, hoe lang deze wet, die met de nieuwste eischen in dezen rekening houdt, zal vigeeren zonder aanvulling of wijziging te behoeven. Uit den considerans dezer wet blijkt, dat haar doel is: regelen te stellen nopens het verkeer op de wegen en de rij wielpaden in verband met het gebruik van motorrijtuigen en rijwielen. Wat verslaat nu deze wet onder een motorrijtuig, een weg en een rijwielpad? Onder motorrijtuigen worden verstaan „alle rij- of voertuigen, bestemd om uitsluitend of mede door een mechanische kracht op of aan het rij- of voertuig zelf aanwezig, anders dan langs spoorstaven te worden voortbewogen". Uit deze omschrijving volgt dus, dat eleclrische trams, spoor- of tram locomotieven niet onder deze wet vallen. Zij hebben toch voor hun gang spoorstaven noodig. De wet bedoelt met een weg: iedere voor het verkeer openstaande rijweg, de daarin liggende bruggen en duikers, als mede de lot de wegen behoorende voet paden en bermen of zijkanten. Een rijwiel pad is volgens deze wet ieder pad, ongeacht of het deel uitmaakt van een weg, dat door of met goedvinden van den daartoe gerech tigde als zoedanig is aangeduid op een door den Minister van Waterstaat te bepalen wijze. Die aanduiding wordt verondersteld te zijn geschied, wanneer het tegendeel niet blijkt. Wie is nu de bestuurder van een motorrijtuig? Ilij, die het rijtuig bestuurt en hij, die dit laat geschieden onder zijn on middellijk toezicht zóó, dat hij ieder oogen- blik het besturen kan overnemen. Aan deze laatste bepaling is de volgende voor waarde verbonden: dat het motorrijtuig een eigen gewicht heeft van niet meer dan 1800 K.G.; dat de wielen voorzien zijn van luchtbanden; dat, indien het motorrijtuig meer dan twee wielen heeft, de zitplaats van den bestuurder zich bevindt naast die van den onder toezicht besturende; dat ge reden wordt buiten de bebouwde kom eener gemeente. Uit deze voorwaarden volgt dui delijk, dat, wanneer daaraan niet wordt voldaan, de man aan het rad de verant woordelijke persoon zal wezen. Gemeenlijk zal dit iemand zijn zonder rijbewijs, die leert rijden bijv., en hij zal dus een straf baar feit plegen. Verder bepaalt artikel 1 nog, dat, ingeval aan dengene, die het rij tuig bestuurt, bij rechterlijke uitspraak de bevoegdheid oin motorrijtuigen te besturen is ontzegd, deze toch als bestuurder wordt aangemerkt, ook al bestuurt hij het rijtuig onder het onmiddellijk toezicht van een ander. Zoo zijn we aangeland op het terrein van de rijbewijzen. In deze materie is door de wet groote verandering gebracht. Voor het verkrijgen daarvan moet men minstens 18 jaar wezen. Voor het besturen van motor rijtuigen op twee wielen met een beperkte snelheid van hoogstens 30 K.M. per uur is de leeftijd gesteld op minstens 16 jaar. Een rijbewijs wordt niet afgegeven o.a. aan hem, wiens rijbewijs ongeldig werd verklaard en wiens geschiktheid tot het besturen van een motorrijtuig, als in het ongeldig ver klaarde rijbewijs vermeld, niet is gebleken uit een proef, welke hij daarna heeft afge legd. Die proef moet dan worden geleverd op vordering van door de Kroon voor het afnemen dezer proeven aangewezen perso nen. Tot het afleggen van deze proef is ieder bestuurder eveneens verplicht van wien vermoed wordt, dat hij ongeschikt is tot het besturen van het motorrijtuig als in het rijbewijs vermeld. Voldoet hij niet aan die proef of ook onderwerpt hij zich niet aan die proefneming, dan kan de autori teit, die het rijbewijs afgaf, dit ongeldig verklaren. Verder wordt een rijbewijs niet afgegeven aan iemand, die geen goede ge zondheid geniet. Immers bij de aanvrage moet worden overgelegd een verklaring van een hier le lande bevoegden geneeskundige, waaruit blijkt, dat door dien geneeskundige bij een niet vroeger dan veertien dagen voor de aanvrage gehouden onderzoek bi) den aanvrager geen lichaams- of zielsge breken zijn waargenomen, welke dezen zou den kunnen beletten een motorrijtuig te be sturen, bijv. een doofstomme of neurasthe- niker. Bovendien kan de Minister van Wa terstaat of de Commissaris der Koningin de overlegging vragen van een verklaring van één of meer door hem aan te wijzen geneeskundigen. Behalve de geneeskundige verklaring en foto's is noodig een verklaring af te geven door een door de Kroon in iedere provin cie aan te wijzen deskundige, waaruit blijkt, dat bij een proefrit, onder leiding van dien deskundige gehouden, de aan vrager bewezen heeft voldoende rijvaar digheid te bezitten of een ander bewijs stuk afgegeven, overeenkomstig in Alge meen en Maatregel van Bestuur to stellen regelen, waaruit eveneens de rijvaardig heid blijkt. De vaardigheids^vereischten, die het Motor- en Rijwielreglement aan geeft, komen een volgend maal in bespre king. Allen, zoowel degenen, die vóór 1 Nov. a.s. een rijbewijs (afgegeven na 1 Mei 1924) hadden als degenen, die daarna in het bezit van een rijbewijs komen, moe ten dus afleggen een proeve van bekwaam, heid. De A.N.W.B. Toeristonbond voor Ne derland, de Koninklijke Nederlandsche Automobiel-Club, do Kon. Ned. Motorrij ders-Ver een iging cn de Bond van Bedrijfs autohouders, die tot dit doel gevormd heb ben een „Centraal Bureau voor Afgifte van Rijbewijzen", hebben van den Minis ter machtiging ontvangen om deze vaar- digheidsbewijzen af te geven. Bovendien «n dit achten we een uitnemende ver betering in de wet kan de Minister of de Commissaris der Koningin een rijbewijs weigeren, wanneer mocht blijken, dat op het tijdstip der indiening van de aanvrage nog geen twee jaren zijn verloopen, sedert een veroordeeling van den aanvrager we gens de artt. 426 en 433 W. v. 8. (het in staat van dronkenschap verrichten van handelingen, welke bijzondere omzichtig heid of voorzorgen vereischen tot gevaar voor levem en gezondheid van derden of zich in kennelijkeD staat van dronken schap bevinden op den openbaren weg). DE ALGEMEENE TOESTAND. Tegen den oorlog. Juist thans kan het geen kwaad, dat eens extra wordt gewezen op wat een oor log feitelijk is. En vooral, wanneer een mi litair dat doet, wil dat wel extra-beteekenis krijgen. Zoo heeft de Engelsche veldmaar schalk sir William Robertson, die chef van den generalen staf van het Britscbc rijk van 1915 tot 1918 is geweest, een treffende redo over d® ijdelheid van den oorlog ge houden. Hij deed een beroep op alle mannen en vrouwen om krachtig alle pogingen te steu nen teneinde verstandiger middelen te vin den voor het bijleggen van internationale geschillen. Wij zijn het er ook niet meer onvoorwaardelijk mee eens, dat de beste manier om een oorlog te voorkomen is, dat. men er zich op voorbereidt. Oorlogs toebereidselen verhaasten den oorlog. Nooit in de geschiedenis zijn de oorlogs toebereidselen zoo volledig en algemeen voorbereid geweest als in de vijftig of zes tig jaren, die aan 1914 vooraf zijn gegaan en toch zijn er nooit meer oorlogen geweest dan in dat tijdvak. Dc geweldige kosten van den modernen oorlog aan levens en rijkdom dienen af schrikwekkend tc werken. Robertson ver meldde dat het Britsche artillerie-bombar dement vóór den infanterie-aanval in den slag van Atrecht 158 millioen gulden had gekost, te Meessen ruim 210 millioen gul den en in den derden slag van Yperen 265 millioen pond, bij elkaar dus bijna eeD half milliard gulden voor deze drie opera ties alleen. Te Meesen weTd een gewicht van 85 mil lioen K G. aan aTtillerie-muntie afgevuurd en in de eerste negen weken van den slag van Yperen 480 millioen K G De oorlog is iets volkomen verfoeilijks geworden, iets vrijwel ever» rampspoedige voor overwinnaars als overwonnenen. Aldus deze deskundige l FRANKRIJK. Dreiging van Poincaré. Minister-president Poincaré heeft in de Kamer aangedrongen op een spoedige be handeling van de begrooting en gewaarschuwd tegen een langzamen gang van de debatten. Hjj verklaarde, dat, indien de Kamer de begrooting binnen den vastgestelden ipd niet afdoet, zij deze met een andere regeering zal hebben te behandelen. ENGELAND. Vragen in het Lagerhuis De inauguratie van London's nieuwen Lord-Mayor De Indische commissie. Op vragen van arbeïdersz\jde heeft de minister van landbouw, Walter Guinness, geantwoord, dat hjj geen hoop kon geven op tewerkstelling van werklooze mijnwerkers in den landbouw. Er waren nog tal van aanvragen van geschoolde landbouwers, aan welke, door financieele moeilijkheden, niet voldaan kon worden, en deze lieden gingen natuurlijk voor. Bridgeman deelde in antwoord op een andere vraag mee, dat in het afgeloopen jaai een slagschip, 2 torpedobootjagers, een mijnlegger en een onderzeeër op de rijks werven voltooid waren. In aanbouw bevonden zich een slagschip, 12 kruisers, vier rivier- kanonneerbooten, zes onderzeeërs, twee mij nenvegers en een schip met materiaal voor het onderhoud der anderen aan boord. Sir Samuel Hoare deelde mee, dat hot aantal doodeljjke ongevallen bij de luchtvaart van 46 in de periode 1 Januari1 November 1926 tot 35 over dezelfde periode van dit jaar teruggeloopen was. Er was gisteren groote belangstelling voor de inhuldiging van den nieuwen Londensciion Lord-Mayor in Guildenhall. Chamberlain noemde de betrekkingen met alle gezanten te Londen van den vriend- sehappelijksten en gelukkigsten aard. Baldwin verklaarde, dat hij ten aanrien der buitenlandsche aange'egenhc-den optimis tisch was, omdat hjj realistisch is. Hg bracht hulde aan het werk der geallieerde naties, die Europa weer op de been helpen en wenschte Frankrijk en Duitschland geluk met hun toenadering. Briand on Stresemann hebben het voorbeeld gegeven, en geheel Europa kijkt uit naar die landen, aan wier grenzen de oude vijandschappen voortbestaan, om te zien wie het eerst dit voorbeeld volgen zal. Baldwin betreurt, dat hij niet zoo opti mistisch kan spreken over Rusland. Wij hebben geen twist met Rusland gezocht en zoodra de sovjets bereid zgn om de inter nationale gewoonten te eerbiedigen, en af te zjen van elke inmenging in onze eigen zaken, zullen wij bereid zgn om Rusland te ontmoeten in dien liberalen geest, die onze geheele politiek kenmerkt. Baldwin betreurde, dat hij goen verbete ring kon melden in den toestand in China, wegens de menigvuldigheid der regeeriugeu en generaals, die met elkaar overhoop liggen. Hij zeide verder, dat hij, na de gesprek ken met den Egyptischen eerste-minister, een stevige basis hoopt te leggen voor de Engelsch-Egyptische vriendschap. De premier zinspeelde ook op de com missie, welke de hervormingen in India moet bestudeeren en deed een hartgrondig geroep op allen om alle verdenkingen, naijver en strijd tusschen de godsdiensten en tusschen Oosten en Westen op te ruimen. Indien wij het probleem aanpakken met het gemeen schappelijk voornemen om voor de welvaart te werken, zal de commissie in de geschie denis leven als het instrument en het zinne beeld van een nieuw tijdperk. Baldwin besloot zijn rede met eenige op merkingen over den toestand van den binnenlandschen handel en zeide, dat de industrieels vooruitzichten beter waren dan een tijd geleden, Het niet-benoemen van Indiërs in de com missie van onderzoek voor do grondwets herziening in Indië, heeft den nationalisti- schen bladen hevige protesten ontlokt en is practisch eenstemmig veroordeeld door de verantwoordelijke indische leiders. In eenige bladen wordt een boycot van de commissie bepleit. De arbeiderspartij Heeft een verklaring gepubliceerd, waarin aan de Indische mee ning den raad gegoven wordt, den uitslag ven het parlementaire debat al te wachten, alvorens baar houding tegenover do com missie te bepalen. TSJECHO-SLOWAKIJE. Spoorweggeschil" opgelost. Gisteren is in de zitting van het bestuur der spoorwegarbeiders 't voorstel van den minister president, de spoorwegarbeiders met de andere staatsambtenaren gelijk te strilen als een aannemelijke grondslag voor verdere onderhandelingen aanvaard. Het bestuur heeft de hervatting van het werk aangeraden. ROEMENIE. Toch onzekerheid. Officieel wordt gemeld: Ten einde een eind (e maken aan de persbeschouwingen, welke van dien o.ard zijn, dal zij de geesten le midden van de rust, welke in het geheele land heerscht en welke 't land wenschl, in verwarring bren gen, zag de regeering zich genoodzaakt, voorloopig de censuur weer in le stellen. Geen enkele nieuwe beperkende maat regel werd echter gelroffen met betrekking tot de berichtgeving van correspondenten der buitenlandsche pers. De toestand schijnt voor de regeering dus in het land zelf toch niet zoo rooskleurig te zijn. moet men hieruit wel concludeeren. De naam van ex-kroonprins Carol mag zelfs niet worden genoemd I ZUID-AFRIKA. De diamant* el aangenomen. De diamanlwel, waarover de wetgevende vergadering en de Senaat van meening ver schilden, is aangenomen in een gecombi neerde zitting van beide Huizen. De wel werd goedgekeurd met 78 stemmen tegen 68. Dc oppositie verdedigde krachtig de amendementen van den Senaat en vroeg stemming over elk artikel. De regeering weigerde echter elke wijziging der betwiste bepalingen. JAPAN. Interview met Tanaka. Baron Tanaka, de eerste minister van Japan, heeft in een interview met een Fransch journalist over de voornaamste vraagstukken van de Japansche politiek ge sproken. Hij verklaarde, dat een oorlog tusschen de Vereenigde Staten en Japan ten eenen male ondenkbaar is. Sedert het vraagstuk der Japansche imigratie door een vriend schappelijke regeling is opgelost, bestaan tnsschen beide landen de beste betrekkingen. Japan is vastbesloten den vrede te handha ver.. De overbevolking van Japan behoeft niet noodzakelijk tot een veroveringsoorlog te leiden. Japan heeft voor zgn overbevolking voldoende gelegenheid tot emigratie naar Korea en het eiland Formosa. Overigens is Jap3n reeds hierom alleen op den vrede bedacht, omdat het voor den aanvoer van zgn levensmiddelen van net buitenland afhankelijk is. De minister betreurde het, dat de con ferentie te Genève geen tastbare resultaten heeft opgeleverd, doch verklaarde zich over tuigd, dat het ontwapeningsvraagstuk toch eens opgelost zal worden. BUITENLANDSCH GEMENGD. HET NIEUWE VOLKENBONDSPALEIS. De Zwitsersche ingenieurs- en archilecten- vereeniging heeft aan den president van den Volkcnbondsraad een brief gericht over de prijsvraag voor het nieuwe Volkenbondsge bouw. Zjj memoreert daarin dat de jury een eersten prijs van 30.000 franken heeft uit geloofd en dat er negen prijzen van 12.000 franken zonder classificatie zijn toegekend. Do vereeniging geeft nu in overweging onder de negen bekroonde architecten een nieuwe prijsvraag uit te schrijven. MIJNONGEVALLEN. In de mijnen van Thijssen te1 Hamborn zijn twee ernsüge ongevallen geschied. In de mijn Thomas werd een arbeider door een steekvlam zoo zwaar verbrand dat hij spoe dig aan brandwonden overleden is. In de 6chacht Ncumaehl werd een arbeider tus schen een kolenwagen en een buffer gedrukt en met doodelijke inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis gebracht FRINSES HART AAN EEN BRAND ONTKOMEN. Prinses Mary en haar echtgenoot Viscount Lascelles zijn ternauwernood ontkomen aan een brand, die is uilgebroken op Brrtton Hall bij Bamsley, de bezitting van lord Allendale, wiens gasten ze waren. Zij moesten in nachtgewaad uit hun slaapkamer vluchten naar een anderen vleugel van hel gebouw. De brand is begonnen in een kamer naast de kinderslaapkamer, waar drie kinderen van lord Allendale en hun gouvernante slie pen. Lady Allendale wist de kinderen en de gouvernante bijtijds le wekken. De kinderen van prinses Mary sliepen in een ander deel van gebouw. Lord Allendale en zijn gasten begonnen mot het personeel de vlammen te beslrijden totdat de brandweer kwam Het vuur bleef beperkt tot één kamer en de bibliotheek, waar de boeken veel waterschade kregen. MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT. Naar de „Popoio di Roma" meldt, is bij Rome een militair vliegtuig van een hoogte van 500 M neergestort. De twee inzittenden, een kapitein en een majoor, werden op slag gedood. EEN MISDADIG KIND. Een verschrikkelijk verhaal wordt uit Mul house gemeld. Het heelt zich afgespeeld in een arbeidersgezin, dat uit de ouders en drie! kleine kinderen bestond. Een jongetje van drie jaar was alleen in een kamer met zijn broertje van achttien maanden, dal in de wieg lag en voortdurend huilde. Het kind van drie jaar heeft toen een flesch spiritus over het broertje in de wieg omgekeerd en vervolgens de wieg in brand gestoken. Het jongetje, dat er in lag. verbrandde en sliert. Toen het driejarig kind werd ondervraagd, zeide het, dal het niet meer op een broertje in de wieg wilde passen en dat hij, als hij soms op zijn andere broertje moest passen, hetzelfde zou doen. EEN ONTROUW COMMUNIST. Omtrent hel onlangs op zeer geheimzin nige wijze verdwenen communistische I'ool- sche lauddaglid Paszcuk, van wien men eerst vermoedde, dal hij hot slachtdier van een politieken moord was geworden, is thans gebleken dat hij met 23.000 dollar uit een partijfonds er van door is gegaan. MIST IN T KANAAL. Gisteren hing boven het Kanaal tusschen Frankrijk en Engeland een dikke misl. De vliegluigen van Croydon kon niet vertrek ken terwijl die1 van Keulen en Parijs ge dwongen waren noodlandingen le doen. zoodat de reizigers het verdere gedeelte van hun reis per spoor moesten afleggen. De Ka naalbooten hadden veel vertraging. TREIN UIT DE RAILS GEWORPEN. Een cycloon in Spanje deed een trein ont sporen bij Larobla in de provincie Leon Er zijn 2 dooden en 3 gewonden. DE OVERSTROOMING IN NIEUW ENGELAND. Het gevaar voor een hongersnood in de door overslrooming geteisterde streken van den Slaat Vermont (V. Sl.l kan thans ais geweken worden besehouwd Er is hulp aangekomen en de verbindingen zijn weer tamelijk wel hersteld. SCHRIJVEN VAN CHAMBERLAIN. ST. LOUIS. 10 Nov. (Reuter). Austen Chamberlain heeft aan het bijeenzijnde congres van den vrede een schrijven doen toekomen, waarin hij als zijn meening le kennen geeft, dat de vorderingen, die de zaak van den wereldvrede heeft gemaakt, zeer bemoedigend zijn. Vergeleken bij den toestand van 4 jaar geleden valt er een sterke verbetering in het economisch her stel van Europa te constateeren. Met het Dawes-plan en de Locarno-verdragen is een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis van Europa geopend. Duitschland is lot den Volkenbond toege laten en het werk van den vrede en ver zoening. inzonderheid tusschen de grootste mogendheden voltrekt zich geleidelijk. De reeds verkregen resultaten rechtvaardigen een vast vertrouwen in de toekomst. DE BELGISCHE PRINSES GEDOOPT. BRUSSEL. 10 Nov. (Belg. Tel. Ag Heden om halftwaalf heeft met groote plechtigheid de ceremonie der doop van prinses Jose phine plaats gehad. Het eigenlijk Sacrament was haar reeds op den dag harer geboorte toegediend door den parochie-pastoor van het Kon. Palei3. De marmeren zaal van het Paleis te Brussel was in een kapel herschapen. De plechtigheid werd verricht door mon seigneur Van Roey, kardinaal aartsbisschop van Mechelen, geassisteerd door verschil lende kerkelijke hoogwaardigheidsbeklee- ders. Als peter fungeerde de Graaf van Vlaanderen, als meter de groothertogin van Luxemburg. Behalve den vader en de moe der, waren mede aanwezig de Koning en de Koningin, prins Karl van Zweden, prins Axel van Denemarken, de Zweedsche ge zant, verschillende ministers, de burge meester van Brussel, benevens een groot aantal wereldlijke autoriteiten. De doope- linge werd gedragen door prinses Martha. Na afloop der indrukwekkende plechtig heid werd in de zaal de glacé het noenmaal gebruikt, waaraan bijna allen, die aan de plechtigheid hadden deelgenomen,, aan zaten. FRANKRIJK's BEWAPENING. PARIJS, 9 Nov. (Havas). Naar aanlei ding der beweringen in de buitenlandsche pers inzake de vermindering van Frank rijke bewapening sedert den oorlog kan worden verklaard, dat de militaire strijd krachten en de maritieme tonnage respec tievelijk met 45 en met 50 procent zijn verminderd vergeleken met voor den oor log. De militaire diensttijd, in 1919 drie jaar, is tot een jaar verminderd. De uit gaven, in 1922 reeds acht procent lager dan voor den oorlog, zijn thans nog meer verlaagd. Ook dient er op te worden ge wezen, dat de Fransche bewapening tege lijkertijd moet voorzien ;n de behoefte van eigen land en van het overzeesche gebied dat zestig millioen inwoners telt. Ook moet Frankrijk door belangrijke militaire opera ties het in Marokko tot stand gebrachte beschavingswerk verdedigen en belangrijke strijdkrachten beschikbaar hebben ter ver dediging der mandaatgebieden, welke het sinds 1919 door den Volkenbond zijn toe vertrouwd. POOLSCH-DUITSCHE BESPREKINGEN. WARSCHAU, 10 Nov. (Belg. Tel. Ag.) Wegens ongesteldheid van den directeur van het departement voor economische po. litiek van den minister van buitenlandsche zaken Jackowski en wegens het bezoek van minister Stresemann aan Weenen, dat reeds vroeger was vastgesteld op 13 dezer, is het vertrek naar Berlijn van Jackowski om met Stresemann te spreken over het hervatten der Poolscb Duitsche handels betrekkingen eenige dagen uitgesteld Het onderhoud van Steresmann en Jackowski te Berlijn is thans definitief bepaald op 17 dezer. ARRESTATIES IN TIROL. WEENEN, 9 Nov. (Wolff). Aan de ,,Noue Freie Pressc", wovdt uit Innsbruck gemeld, dat in Taufers (Zuid-Tirol) 24 mannen zijD gearresteerd, die er van wor den beschuldigd op den verjaardag van den opmarsch naar Rome biljetten met Mussolini's portret en manifesten met olie. verf te hebben bestreken. HET FRANSCH-YOUGOSLAVISCH VERDRAG. ROME, 10 Nov. (V.D.) De algemeene opi nie in Italië inzake het nieuwe Fransch- Yougoslavisch verdrag is. dat dit diploma tieke instrument niet bepaald geschikt is om de betrekkingen tusschen Italië en de onderleekende mogendheden te verbeteren. Aan den anderen kant beschouwt Italië het Fransch-Yougoslavisch verdrag als een rechtstreeks tegen hem geerichte overeen komst en de verzekeringen door vooraan staande Fransch bladen gegeven, dnt het nieuwe verdrag slechts op wederzijdse he vriendschap bclrekking heeft, zondtr eenige vijandelijke opzet te^ren derden, worden hier met de noodige twijfel ontvan gen. Hoewel toegegeven wordt, dat het nieuwe verdrag slechts officieel de be staande betrekkingen tusschen Belgrado en Parijs zal aanhalen, brengt dit geen veran dering in hel feit, dat beide regeeringen besloten hebben het te onderteekenen op een tijdstip, dat de betrekkingen tusschen Rome en Belgrado verre van bevredigend zijn en in Italië eenige zorg wekken. Pe „Giornale d'Italia" beschouwt het onder havige verdrag als een voor Italië onvrien delijke daad, welke het slot vormt van de anti-ïlalinansrhe campagne, die door de Yougoslavische pers is gevoerd. DE HONGAARSCHE ZWENDEL-AFFAIRB. PARIJS. 10 Nov. (V. D.V In verhand met de Hongaarsche vervalschingsaffaire zijn nieuwe arrestaties te wachten. De zoon van den bankier Blumenstein en zijn dochter •rijn voortvluchtig en moeten zich thans te

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2