68"° JAARGANG DINSDAG 8 NOVEMBER 1927 No. 20752 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postreebt Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per weekƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gerestigd zijn, per week 0 18 Franco per post 2.35 portokosten. Olt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van de N. V. Autobusonderneming „De Sleutelstad", om vergunning tot het oprichten van een onder- grondsche bewaarplaats voor benzine met bovengrondsche aftapinrichting in en op de Lange Scheistraat Vóór het perceel Lange Scheistraat No. 5, kadastraal bekend Ge meente Leiden, Sectie B. No. 2814, is A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 8 November 1927. S63 BAZAR TEN BATE VAN DE VER. „HET HOOGE LAND" Heden geopend. In de Stadsgehoorzaal is hedenmiddag de bazaar geopend, die door een comité van dames onder presidium van mej. H. Veenen- daal is ingericht in den foyer en waarvan de baten ten goede zullen komen aan de bekende vereeniging „Het Hooge» Land". Men beeft heel bard gewerkt aan de in richting van den foyer en niet dan na heel naarstig en onvermoeid zwoegen zijn de da mes er in geslaagd een bazar in te richten, die gezien mag worden en diei zeker de moeite van het bezoek loont. Afgezien nog van het doel, dat er mee beoogd wordt en dat een bezoek alleen reeds aanbevelens waard maakt. Wat al attracties zijn er niet in den .foyer. Een schiettent, een touwtrek kerij, sjoelbakken, een ringwerperij, en zelfs een postkantoor ontbreekt niet. En dan zijn er de verschillende lange tafels met nuttige en smakelijket artikelen, die ook zeker wel koopers zullen vinden. Er is ook een „thee tuin", waar de fa. Wed. E. van Nelle de bezoeksters en bezoekers noodigt even uit te rusten, en dan zal er muziek zijn. 's mid dags zoowel als 's avonds. Daartoe hebben de heer Plu en een gezelschap, onder lei ding van den heer J. v. Geer, hun mede werking toelgezegd. De opzet van den bazar wettigt het vertrouwen, dat bij het succes zal mogen afwerpen, dat de organisatrices zich er van hebben voorgestelddat er veel bezoek zal komen en dat de bezoekers diep in bun beurzen zullen tasten. De officieele opening. Om precies drie uur heeft hedenmiddag de officieele opening van den bazar door ds. Johan W. Groot Enzerink plaats gehad. Ds. Groot Enzerink heeft bij de opening een korte rede uitgesproken, waaraan wij bet volgende ontleenen. Aangezocht om dezen bazar met een enkel woord te openen, geeft spreker daar aan gaarne gevolg, omdat het werk van de Vereeniging 't Hoogeland toegepast Chris tendom is, waaraan de wereld behoefte heeft. Zij mag voor een groot deel aan de prediking van 't Evangelie voorbij gaan, de werken van barmhartigheid, uitgaande van de geloovigen, zal men toch moeten erken nen. Spr. herinnert aan 't werk van Elisa beth van Thüringen, waarvan op den Wart- burg nog zulk een treffende herinnering wordt bewaard in eenige hoogst merkwaar dige wandschilderingen. Gememoreerd wordt een eigenaardige legende uit 't leven dezer vorstin, die bedoelt aan te geven de zege ningen, uitgaande van 't Evangelie des Kruises. Daartoe behoort ook 't werk der reclasseering, 't helpen van zwervelingen, schipbreukelingen der maatschappij, dat. hoe teleurstellend soms, toch ook dikwerf gezegend wordt. Met den wensch, dat ook door dezen bazar het werk van „Het Hoogeland" ook in Leiden meer bekend worde en gesteund worde, waartoe ieder kan medewerken, ver- blaart spreker den bazar voor geopend, waarover hij Gods zegen vroeg in kort gebed. Nadat spr. deze rede had beëindigd werd nog door den penningmeester der vereeni- Sing „Het Hoogeland", den heer J. G. Kruis, uit Den Haag. het woord gevoerd, maar spr. begon juist zijn rede. toen het klokje van gehoorzaamheid ons eraan herinnerde, dat de persen wachtten om de krant van heden te drukken. Wij komen daarom op het ver lig van de openingsplechtigheid in ons blad van morgen terug. PROF. FLU IN DE WEST. Prof. Flu. die naar men weet eenige 1 paanden in Suriname zal werkzaam zijn iiïi opdracht van het Instituut voor Tropische Geneeskunde, oudleerling van de Genees kundige School te Paramaribo, is op Zon dag 25 September met zijn echtgenoote al- 2- .aan8ekomen. De ontvangst door de Medici was zeer harteiijk* Onder de aanwezigen aan boord bevon den zich de luitenant-adjudant Six Dijkstra, die namens den gouverneur en bezoeker verwelkomde. Aan een maaltijd, welke ter eere van den Leidschen hoogleeraar werd gegeven door de Surinaamsche medici, hield prof. Flu een rede, waaraan wij het volgende onlleenen: Spr. herdacht de Geneeskundige School, daarbij er op wijzend, met welke gunstige resultaten deze heeft gewerkt. Hij heeft zich wel eens de vraag gesteld of de studenten die werden afgeleverd er minder om waren, omdat hun theoretische opleiding niet zoo hoog staat als aan de Ne- derlandsche universiteit. Na hetgeen hij echter gezien heeft in Ned.-Indië en in Ne derland, kan hij deze vraag ontkennend be antwoorden met groote beslistheid. De fei ten zijn daar om hem in het gelijk te ©tellen. Dezer dagen hoorde hij tegen de school als argument aanhalen, dat zij een teveel kweekt aan geneesheeren. Men vergete ech ter niet, dat dit teveel steeds in de overige deelen van Groot-Nederland plaatsing vond en Suriname aldus aan Nederland in be paalden vorm terugbetaalde, -wat Nederland er aan ten koste legde. Deze woorden maakten op de aanwezigen begrijpelijkerwijs diepen indruk, gezien de geruchten die er gaan, betreffende een drei gende opheffing der school. POST-NIEUWS. Ten einde de onderstaande landen nog voor 1 Jan. 1928 le bereiken, moet de daar voor bestemde nieuwjaarscorrespondentie uiterlijk op den daarachter aangegeven datum worden verzonden: Argentinië 2 December, Aruba 6 Dec., Australië 24 November, Bonaire 6 Dec., Brazilië 2 Dec., Britsch-Indië 15 Dec., Ca nada 20 Dec., Ceylon 8 Dec., China 14: Dec., Curacao 9 Dec., Egypte 23 Dec., Japan 10 Dec., Mexico 13 Dec., Nederlandsch-Indië (zeepost) 30 November, Nederlandsch-Indië (mail) 7 Dec., Nieuw-Zeeland 17 Nov., Pa raguay 2 Dec., Penang 8 Dec., Philippijn- sche eilanden 26 Nov., Saba 29 Nov., Siam 1 Dec., St. Euslatius 29 Nov., St. .Martin 29 Nov., Straits Settlements 8 Dec., Suriname 25 Nov., Unie van Zuid-Afrika 8 Dec., Uru guay 2 Dec., Venezuela 9 Dec., Vereenigde Staten van Amerika 23 December. De overtocht is berekend tot aan het eerste station of de eerste haven van het land van bestemming, waar de brieven malen worden afgegeven. Voor correspon dentie voor verder gelegen plaatsen is dus vroegere ter post bezorging gewenscht. «r In verband met de opheffing, eind No vember, van den luchtdienst Batavia- Semarang, kunnen voorloopig geen stukken meer worden aangenomen, met bestem ming, om met dezen vliegdienst doorgevoerd te worden. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. De groote zaal van 't „Volksgebouw" aan de Heerengracht was gisteravond vrjjwel vol, toen de voorzitter van de afdeeling Leiden van het Instituut de vergadering opende en de spreker, dr. M. D. Horst, te Leiden, bij de vergadering inleidde. De heer Horst had tot onderwerp ge kozen „Misvormden" en deelde eerst mede, wat men hieronder heeft te verstaan en hoe moeilijk het is om het juiste aantal mis vormden vast te stellen. Bjj de jongste volks telling heeft men gepoogd een overzicht van het aantal te verkrijgen, maar door allerlei oorzaken is dit mislukt. Spreker gaat dan de oorzaken van mïs- xormdheid na. Er zijn er, die met het gebrek ter wereld komen. Erfelijkheid speelt ook in deze een rol. Als oorzaken van misvormdheid na de ge boorte worden genoemd: rachitis, tubercu lose, kinderverlamming en bedrgfs- en ver- keers-ongevallen. Van groot belang is voor de ongeiukkïgen natuurlijk een goede geneeskundige behan deling, maar van nog meer belang is het, dat bet mogelijke gedaan wordt om mis vorming te voorkomen. Dr. Horst wees er op, dat ons land, wat de zg. preventieve geneeskunde betreft, bij andere landen zeer ten achter komt. Voor komen is beter dan genezen. In Amerika drukt men dit uit door te zeggen: De tak, waarop de overtollige dokters zitten, moet worden afgezaagd. Een goed functionneerende geneeskundige dienst, consultatiebureaux en wijkverpleeg sters zijn daarom van het grootste belang. Misvormden moeten opgespoord worden, op dat ingegrepen kan worden voor het te laat is Verder dient aan de patiënten voldoende nazorg te worden besteed en hulp bij be roepskeuze te worden verstrekt. Dringend noodig is in ons land een chirurgisch- orthopaedische kliniek met daaraan verbon den inrichtingen voor onderwijs en een bureau voor beroepskeuze. De ziekenhuizen kunnen in deze leemte niet voorzien. Voor zulk een kliniek is geld noodig, veel geld zelfs en om dit te krijgen moet in breede kringen propaganda worden gemaakt. Deze avond is mede als zoodanig bedoeld. De spreker hoopt, dat een goed inzicht en in stemming met de plannen van de „Leidsche vereeniging voor hulp aan misvormden" zal worden verkregen. Daarop volgde de vertooning van een film. Achtereenvolgens zagen Se aanwezigen, wat er van de ongelukkigen terecht komt. die van hulp zijn verstoken, hoe in een chir.- prth. kliniek de misvormden worden ge holpen, hoe het onderwijs er ingericht is en hoe er aan arbeids-therapie wordt gedaan. De film liet aan duidelijkheid niets te wenschen over en maakte op de aanwezigen een diepen indruk. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd geen gebruik gemaakt. Een hartelijk applaus onderstreepte de woor den van den voorzitter, toen die èn dokter Horst voor zijn inleiding en dokter Van den Uppwich, dia het filmgedeelte verzorgde, hartelijk dank betuigde voor de moeite, die zij zich wel hadden willen getroosten. Daarna werd de alleszins geslaagde ver gadering gesloten. POLITIEPOST RAADHUIS. Naar wij van goed ingelichte zijde ver nemen, zal binnenkort de politie wec-ï haar intrek nemen in het Raadhuis op de Bree- straat. Niet omdat het nieuwe bureau aan de Zonneveldstraat nu reeds weer te klein zou zijn of omdat het niet voldoet aan de eischen, want het Hoofdbureau en Commissariaat blijft natuurlijk waar het is. In het Raadhuis komt alleen een posthuis, waarin dag en nacht een post zal aanwezig zijn. OPLICHTERIJ. Bij onzeh stadgenoot A. v. d. V. vervoegde zich gisteren een als verpleegster gekleede dame met het verzoek advertenties op te willen geven voor een blad op ziekenhuis- gebied. De „dame" zeide te zijn gezonden door de directrice van het Diaconessenhuis alhier. Bij informatie bleek daarvan niets waar te zijn. Men zij gewaarschuwd I LOCAAL RIJKSTELEPOONNET. Opgaaf van nieuwe aansluitingen in de maand October 1927. Telef. No. 274: Oegstgeestscha Apotheek, de Kempenaersbraat 4, Ogt. 2520: A. L. van Beeck, Plantsoen 93. 2559: J. J. Bernard. Regentesselaan 8, Ogt, 2632: B. Erades, Morschstraat 34. 2640: Dr. A. Gans, Rapenburg 81. 2641: Dr. A. Gans. Stadhouderslaan 23. 1753: Groene Kruis-Zuster M. T. de Wit, Noordeinde 47. 2560: Fa. J. G. Kluit. Breestraat 110. 2531: K. Louwrier, Zuidsingel 2123. 2642: M. Th. G. Mulder. Emmalaan 57 Ogt. 2527: A. P. van Nieuwkoop, Geversstraat 2, Ogt. 2543: J Olivier, Raamsleeg 7375. 2638: J. H. Oosterwijk, Rapenburg 20. 2639: J. van Rij. Hooge Morsch 62, Ogt. 2461: Rijksgebouwendienst, Pesthuislaan. 2646: Mevr. W. B. SchneiderBooms, Oegstgeesterlaan 31. 2475: Wester Garage. Heerenstraat 5. 2535: Fa. M. Weyl, Kloksteeg 3. 2643: J. H C. Zandvoort, Oegstgeester laan 45. 2644: H. Zelle, Joh. de Witstraat 38. Onze stadgenoot de heer A. J. Dekker, molendeskundige heeft een uitvinding ge daan ter verbetering van den windwater molen. De verbetering, vervanging van het scheprad door 3 centrifugaalpompen, welke elk afzonderlijk of tezamen kunnen worden, ingekoppeld, zoodat de pompen den molen belasten overeenkomstig de windsterkte. Zij werd reeds aangebracht in den water molen van den polder Waardenburg bij Geldermalsen. De1 vergadering van Ingelanden van den Stommeerpolder te Aalsmeer heeft juist met algemeene stemmen besloten om den wind watermolen te moderniseeren volgens het systeem van den heer A. J. Dekker. De radiotentoonstelling in Oud-Hortus- zicht ligt nog versch in ons geheugen en reeds droomen de radio-enthousiasten vaa wat de „Leert" die straks geopend zal wor den hun leeren zal ofhun aandacht en die van ieder die de radio het oor wil leenen wordt reeds weer door anderen ge vraagd. Het zijn de heeren J. Piëete en F. Karrc-man die in deze week (die toch ook wel mag heeten in het teeken van de radio te staan) attentie vragen voor hun nieuwe zaak die zij openden aan den Nieuwe Rijn 21 tegen over de Korenbeurs en waarin zij behalve de geresumeerde Saba en Horny ontvangtoe stellen alle goede en courante artikelen en onderdeelen voor den radioluisteraar of zelf bouwer voorhanden zullen houden De nieu we firma stelt zich voor uitsluitend radio techniek en -handel uit te oefenen en de fir manten zijn dan ook specialisten met veel ondervinding op dit gebied. Moge het hun ge lukken vele stadgenooten het genot van den trillenden aether te doen genieten. Saba en Homy kunnen daartoe dat hoorden wij bij een bezoek aan de zaak van de heeren Piëete en Karreman stellig zeer veel bijdragen. Wg herinneren het ons nog heel goed. Drie maanden is het precies geleden, toen wt) voor de eerste maal een kijkje kwamen nemen in den toen juist begonnen kap salon van Maisop Gaillard, aan den Stations weg 14, schuin tegenover het Luxor-theater. Vol goeden moed en met vertrouwen in de toekomst begonnen de dames Gaillard toen haar zaak. Zij hadden die keurig en naar do eischen des veeleischenden tgds ingericht en begonnen met drie kapsalonnetjes en een wachtruimte. Gisteren namen we weer eens een kgkje in deze intusschen bij de stadgenooten be kend geworden zaak. En zie: het optimisme is gezond gebleken. Van drie salonnetjes zgn vgf gemaakt en de wachtende dames worden thans in een geheel gesepareerd go- legen, keurige en gezellige kamer ontvangen. Een niet geringe uitbreiding, die zoo verzekerde men ons beslist noodig Was. En die, dat verklaren wg gaarne met be slistheid, zeer geslaagd mag heeten! Men verzoekt ons te willen berichten, dat niet de recherche, doch de surveillee- rende agenten van den straatdienst Zwart en Van der Hoven. Zaterdag den rijwieldief en den medeplichtige subs, heler van het van J. II. gestolen rijwiel hebben opge spoord en verbaliseerd. W. K. en S. P. hebben van een café aan de Beestenmarkt alhier een ruit ver nield. Bij de politie alhier is een stier te bevragen. Als verdacht mededader te zijn van de inbraak in de Groenesteeg alhier is nog aangehouden de 29-jarige H. E. S. HET NIEUW ROTTERDAMSCH TOONEEL. De Pastoor van Neuvilette, tooneel- spel in 3 bedrijven van D. H. Scheller. De oorlog van 1870'71. De Duitschers belegeren Parijs. Gambetta tracht een leger van franc-tireurs te vormen, die door de Duitscher natuurlijk zonder vorm van pro ces worden neergelegd. Ook in het vriendelijk Neuvilette werft de maire franc-tireurs. O.a. zijn a.s. schoonzoon. De Duitschers komen en de a.s. schoonzoon wordt door zijn verloof de verborgen in een prieel van den pastoor. Daar wordt hij ontdekt, doch ontkomt na twee Duitschers te hebben neergelegd. De pastoor neemt de schuld op zich en wordt gefusilleerd, na tevoren den maire te hebben bewogen zijn franc-tireursbende te ontbinden. Een Duitsch kapitein tracht nog gratie voor den grijsaard te eriangen tevergeefs. Zelf moet de kapitein het vuur peloton commandeeren. Ziedaar in het kort de inhoud, die echter bijzonder relief erlangt door pakkende speelscènes, waardoor het stuk, vooral na het eerste bedrijf, dat wat rammelt hier en naar, spanning krijgt en aan het slot zelfs ontroering. Dit hangt bij dit op zich zelf van bouw niet al te sterk tooneelwerk dat ook beL nut i9 voor het openluchttooneell af van de vertolking En dan willen we zeggen, dat alleen het zien van Jules Verstraete als pastoor van groote levensvisie en van op recht eerlijk gemoed, een gang naar den schouwburg reeds overwaard is. Het is een lust dezen acteur zijn spedrol leven te zien inblazen, dat deze rol wordt een levend iets, met al dat ondefinieerbare, dat de kloof tusschen tooneel en publiek als bij toover- slag doet wegvallen. Speciaal zijn optreden in het derde bedrijf is een juweeltje van tooneelspelkunst. Dat afscheid van zijn kamer, van zijn huishoudster.... 't is on overtrefbaar. Keurig samenspel werd hem gegeven door Charles Braakensiek als Duitsch kapitein, in wien de oorlog nog niet al het mensche- lijke heeft gedood en ook de door den oorlog tot een vecht- en haatmachine afge stompte luitenant Stein van Eberhard Erf- mann verdient alle waardeering. Mevr. Tartaud als de huishoudster treedt weinig naar voren, maar doet wat zij te doen heeft, correct. Martha Walden als de verloofde kon ons niet geheel bevredigen, evenmin als Tartaud zelf als de maire, een rol, die hem niet scheen te liggen. De overige figuren waren alleszins vol doende. Het is een voorstelling geweest, dia ont roering bracht. Wij zagen vele zakdoeken in beweging. Dit ten toor/eele brengen van echte oor logsbeelden kan ongetwijfeld ook meewer ken om de vredesidee te stutten en te schragen. Men ziet nog eens tot welk een ruwheid zelfs fijngevoelige menschen wor den neergehaald. De schouwburg was goed bezet, de loges natuurlijk uitgezonderd, en zeer vele malen moest worden gehaald, 't Leek zelfs ietwat op het begin van een ovatie. BINNENLAND. Opening te Leiden van den Bazar ten bate van „Het Hoogeland". (Stadsnieuws, le Blad). Geen belangstelling In West-Indie voor den vliegtocht van luitenant Onlangs. (Bin nenland, 2e Blad). Gasverstikking in Den Haag. (Gemengd, 2e Blad). Valschheid in geschrifte te Rotterdam tot een bedrag van f 150.000. (Gemengd, 2e Blad). Te Valkenbnrg (L.) zijn in de bosschen twee lijken gevonden. (Laatste Ber., le Blad) De samenstelling van de Dnitsche voet. balploeg voor den wedstrijd tegen Neder- land. (Sport, 2e Blad)! BUITENLAND. Een FranschZuid-Slavisch verdrag zal Donderdag worden geteekend. (Buitenl., le Blad). Lloyd George antwoordt op de critiek van Chamberlain. (Buitenl., le Blad). Te Boedapest is een standbeeld onthuld voor Kossuth. (Buitenl., le Blad). De vlaggewel in Znid-AIrika in werking getreden. (Buitenl., le Blad). -IS- DE ALGEMEENE TOESTAND. Fransch-Servisch verdrag Conferenties te Genève. De Servische minister van builenland- sche zaken Marmkowitsj vertrekt heden naar Parijs om daar met Poincaré en Briand het Fransch-Servische verdrag te ondertee kenen. Deze onderteekening zai Donderdag ochtend geschieden. Des avonds verlaat Jlarinkowitsj Parijs om naar Belgrado terug te keeren. De inhoud van het verdrag zal eerst be kend gemaakt worden na de registratie door den Volkenbond, aan welks secreta riaat het dadelijk wordt toegezonden. Het heet. dat het verdrag van denzeltden inhoud is als dergelijke overeenkomsten, welke Frankrijk reeds eerder met andere staten heeft afgesloten. Frankrijk en Zuid-Slavië sluiten voorloopig een bondgenootschap voor vijf jaar, waarin aan beide staten de status quo wordt gegarandeerd. De bladen wijzen op de groote beteekenis van deze overeenkomst. Onwillekeurig denkt men daarbij aan Italië Aangenomen wordt, dat dadelijk na de onderteekening van het vriendschapsver drag de onderhandelingen over een Fransch Servisch handelsverdrag en over de rege ling van de Servische schulden aan Frank rijk zullen worden ten einde gebracht. De diplomatieke conferentie voor de vrij heid van het internationale ruilverkeer, heeft met de algemeene stemmen van de 34 vertegenwoordigde staten de conventie goedgekeurd voor de afschaffing der ver boden en beperkingen van den in- en uit voer. Nederland hoopt reeds heden te tee kenen. De uiterste termijn voor de ender- teekening is 1 Februari 1928. Serruys, het hoofd der Fransche delega tie, kondigde aan, dat de Fransche regee ring afgezien heeft van het invoerverbod van steenkolen, bruinkolen en cokes. De correspondent van Havas beweert, dat dit besluit van Serruys de vrucht is van een overeenkomst met den leider der Duitsche delegatie. In ruil voor de opheffing van dit verbod zou Frankrijk toestemming krijgen om ongeveer 350.000 ton kolen uit de mij nen van de Moselle naar Duitschland uit te voeren. De subcommissie van het Internationaal Arbeidsbureau voor Induslrieele veiligheids maatregelen heeft haar werkzaamheden beëindigd. De kwestie van de voorkoming van ongevallen, welke op de Internationale Arbeidsconferentie van 1928 zal worden behandeld, is in het bijzonder naar voren gekomen. Drie kwesties hadden de bijzon dere aandacht. n.F het voorkomen van on gevallen bij het koppelen van spoorweg wagons. het behandelen van zware posl- colli bij transporten oveT zee en tenslotte de kwestie van de bescherming van de ar beiders, werkzaam bij het laden en lossen.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1