68*te JAARGANG ZATERDAG 5 NOVEMBER 1927 No. 20750 QFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. VIAPUCT PLAtd Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrechL Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT t Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per weekƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn,'per week „0.18 Franco per post f 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lelden: Gezien het verzoek van: a. N. V. Leidsch Dagblad om vergunning tot het uitbreiden van de drukkerij in het per ceel Witte Singel No. 1, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie M. No. 3669; b. J. Kleine om vergunning tot het oprich ten van een fabriek voor het vervaardigen van matrassen, bedden en bedvlokken in het perceel Stationsweg No. -47 a, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie L. Nis. 320, 321 en 322; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Se cretarie1 dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag, den 19 November e.k. des voormiddags te half elf men op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vesti- geta, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. 768 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 5 November 1927. OOSTENRIJKSCHE TENTOONSTELLING VAN KUNSTNIJVERHEID. Voor deze tentoonstelling zijn o.a. van Oos- tenrgksche zijde toegezegd: een gobelin, figuren, vazen en verschillende kleinere voorwerpen uit de Wiener Werkstatte, fruit schalen en vazen door Hagenauer, ceramiek door Henriëtte Bucher, parselein van Augar- ten, beeldwerk door prof. Michiel Powsolny, papierwerk, glas- en metaalwerk door Rud. Lartsch, weefwerk en stoffen door Ad. Peche en een inzending van 43 stuks kristal door Lobemeyer, benevens 150 teekeningen en foto's van gebouwen, die een goed overzicht geven van de ontwikkeling van de architec tuur in Oostenrijk in den laatsten tgd. Deze verzameling wordt aangevuld door de col lectie kunstnijverheid, thans te 's-Gravenhage tentoongesteld, welke met groote welwillend heid door de vereeniging Nederland—Oosten rijk voor de Leidsche tentoonstelling werd beschikbaar gesteld en waardoor, met het geen direct uit Weenen voor Leiden werd bijeengebracht, een geheel wordt verkregen van zeer goede kwaliteit. De tentoonstelling zal waarschijnlijk Zaterdag 19 November in de Lakenhal ge opend worden. VRAGEN AAN B. EN W. De heer De Reede heeft volgende vragen tot het college van B. en W. gericht: Vraag 1. Is het aan Uw Col.ege bekend, dat vele ingezetenen uit den handeldrijvenden en industrieelen middenstand zijn opge schrikt door een aanslag ingevolge de ver ordening van 8 Augustus 1921, regelende de heffing van een plaatselijke belasting voor het gebruik van openbare gemeente werken en -bezittingen enz., die belangrijk hooger is dan vroegere jaren, zonder dat in de inrichting van hun zaak of bedrijf eenige verandering is gekomen? Vraag 2. Kan Uw College mededeelen, welke overwegingen thans tot deze heffing, die tot nu toe achterwege was gebleven, hebben geleid, terwijl toch de bepaling, waarop deze heffing zou moeten steunen, r&eds van Januari 1917 af van kracht is? Vraag 3. Is Uw College niet van meo- ring, dat deze heffing noch steunt op de geschiedenis noch op den geest van boven genoemde verordening en is bereid het ko hier, waarop deze heffing is gebracht, onverwijld in te trekken? EENIGE VARIANTEN BIJ VONDEL. Lezing van mej. dr. C. C. v. d. Graft. In de gisteravond in het Nutsgebouw gehouden raaandelgksche vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letter kunde heeft mej. dr. C. C. van de Graft, oit Utrecht, gesproken over „eenige varian ten bij Vondel". Spr., die eerlang een bloem lezing van Vondel's poëzie hoopt uit te geven, begon met te zeggen, dat zij het op Prijs stelde rekenschap te mogen afleggen van de wijze, waarop zij haar arbeid heeft ^gericht. Elk gedicht of fragment heeft zij nagegaan in alle bestaande uitgaven en daaruit de lezing gekozen, die haar de beste sckeen, de schoonste of de meest juiste; ge lukkig gaan deze twee ook meestal samen. de „Hymnus of de Lofgezang over de Jjdberoemde Scheepvaart der Vereenigde Nederlanden" van 1-622, zegt Vondel; - PAT CjE"^EU^ irt T t-EipC.OV OVER CWËRVJEC^ moet du maar EEA15 vur <y^: 13^qitNl MOR^EAJ AAT4 -het „Veel zeên men vast doorkruist, veel hulken men intreedt, Maar scheepken des gemoeds men heel en al vergeet," Doch in de uitgaaf van 1650 luidt de laatste regel: „Maar 't schip der ziele men geheel en al vergeet." Het gaat hier niet om het gemoedsleven, maar om het behoud der ziel, die bij het streven naar welvaart op den achtergrond komt; ook is de klank nu voller geworden van het vers. Het slot van „Huigs' de Grootfs Ver lossing, dat in 1644 luidde: „Vergun mijn lui te dat zij speel, Het bergen v£n ons land-juweel In 't onweer, dat het roer vermande Toen 't groote schip vol stuurmans strandde", won in teekening en welluidendheid, toen d3 dichter de slotregel aldus bijzegde: „Toen 't groote schip van Holland strandde". Door de veranderingen, die Vondel in een tijdvak van vijf en dertig jaren achter eenvolgens aanbracht in het sonnet, dat hg dichtte op Abraham de Koning's treurspel „Jephtah" is uit een gebrekkig jeugdvers een schoon gedicht gegroeid. Daarentegen verkoos spr. de plano-uitgaaf van de „Go boort-klok van Willem van Nassau" boven de latere, veel gewijzigde drukken. Hoeveel zwieriger klinkt: „Ons vijanden brageeren In 't Westen en in 't Oost" in de plano-uitgaaf van het Prinselied, waar mede Vondel in 1625 Frederik Hendrik als Stadhouder venvolkomde, dan in de latere drukken, waar braveeren het verouderde brageeren verdrongen hadbeide vormen beteekenen uittartend optreden. In „Jaargetijde van wijlen Heer Joan van Oldenbarneveld, Vader des Vaderlands" heeft alleen de plano-uitgaaf, die op het Vondel- Museum berust, ons den oorspronkelijken tekst bewaard van het vers: Met kwisting te gronde-richting van het leven. Alle latere drukken hebben hier kwestmg, en ook na genoeg alle uitgaven, ofschoon in de Van LennepUnger-editie de variant „kwisting" als noot staat afgedrukt. Eveneens schuilt, volgens spr., blijkbaar een drukfout in de bekende verzen van den Beekzang aan Katherine (Baak): „Wakker nimfje, die zoo klaartjes Met uw oogjes op de blaartjes Flikkert, blikkert, straalt en licht", die aldus alleen in de eerste uitgaaf voor komen. Alle latere drukken hebben hier voo* blaartjes baartjes, de golfjes; het nimfje nestelt bij het beekje en houdt haar oogjes op de golfjes gericht. Eigenaardig is het te bedenken, dat de vergissing, die een letterzetter voor drie eeuwen maakte in al onze uitgaven en voordrachten verder leeft, aldus spr. Niet altijd is het gemakkelijk een keus te doen. In het trotsche gedicht, dat Vondel „Op Amstelredam" schreef, moet men de eerste uitgaaf nemen met den aanhef: „Het IJ en d'Aemstel voên de hoofdstad van Europe, Gekroond tot Keizerin, des nabuurs steun en hope...." en het krachtige slot: „De welvaart stut haar staat zoolang d'aanzienlijkheid DeG raads gewetensdwank zgn boozen wil ontzei tw, of de latere met de prachtige beginregels: „Aan d,Aemstel en aan 't IJ, daar doet zich heerlijk open, Zg, die als Keizerin de kroon draagt van Europe", maar met de slotverzen s „Welvaren blijft haar erf, zoolang de Priesterschap Den raad niet overheert, maar blind- hokt door de kap. Hier is geen transigeeren mogelijk; men moet het een of het ander kiezen, wat dikwijls niet zonder strijd gaat, zeide spr., die van dit laatste nog enkele voorbeelden gaf en verder de varianten van „Rijnstroom", ..Olijftak aan Gustaaf Adolf", „De Küzis- berg" en andere gedichten. Haar lezing, die van een uitgebreide kennis van Vondel's werken getuigde, werd met belangstelling gevolgd. Een hartelijk woord van dank van den voorzitter, door teekenen van instemming der aanwezigen onderstreept, loonde dr. Van de Graft's uitvoerige studie. SALARISACTIE VAN ONDER-OFFICIEREN Door de afdeeling Leiden der Onderoffi- cierenvereeniging ,.0ns Belang" werd gis teravond- een druk bezochte openbare ver gadering gehouden in café-restaurant „De Harmonie". De voorzitter der afdeeling wees in zijn openingswoord op de noodzakelijkheid, dat alle ambtenaren zich krachtig moeten weren om een behoorlijke salarieering te ver krijgen. De heer Leegstra, hoofdbestuurslid der vereeniging, heeft in een goed gedocumen teerde en met vuur uitgesproken rede de vergadering het onrecht aangetoond den ambtenaren in 't algemeen en den onderof ficieren in 't bijzonder zij toch zijn bo vendien in 1922 nog 5 pCt. op hun salaris gekort aangedaan. Spreker zeide, dat het van groot belang is, vooral nu door den vrij gunstigen toestand van 's lands finan ciën, duidelijk aangetoond wordt, dat de ambtenaren ten onrechte zulke ernstige kor tingen op hun salaris hebben ondergaan, in groolen getale bijeen te komen om uiting te geven aan de gevoelens, welke onder hen heerschen. Juist door dezen gunstigen toestand der financiën, heeft de regeering het zich tot plicht te rekenen, het geleden onrecht van haar ambtenaren zoo spoedig mogelijk te herstellen. Een warm applaus dankte den spreker aan het einde van zijn rede. De volgende motie werd daarop met alge- meene stemmen door de vergadering aan genomen: De afdeeling Leiden van de Onderoffi- ciersvereeniging „Ons Belang", in openbare vergadering bijeen op 4 November 1927, spreekt uit: dat sedert 1 Juli 1922 de salarissen der onderofficieren met 30 procent en méér zijn verminderd; dat de op dien datum opgelegde korting ad 5 procent tot op den huidigen dag nog niet door juiste motieven kon worden ge rechtvaardigd; dat bovendien velen door op wachtgeld stelling hun levenspositie zagen vernietigd; dat al deze verminderingen zijn toegepast geworden op grond van vooruitzichten, die allerminst verwezenlijkt zijn; dat de stand van 's Lands middelen juist het tegengestelde aantoont van de gewekte verwachtingen; dat niettemin de motie-Bulten zonder gevolgen is gebleven; dat noch in de Troonrede, noch in de Millioenennota het vooruitzicht wordt ge opend, dat in den financieelen nood van militairen en wachtgelders zal worden tege moet gekomen; besluit: het Hoofdbestuur op te dragen te ijveren voor het herstel van de salarisbedragen op de basis van 1 Juli 1922; van dit besluit mededeeling te doen aan de Regeering en aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. TENTOONSTELLING LEIDSCHE RADIO VEREENIGING. Wij leven in een tijd, waarin de radio- telegrafie, radiotelefonie en zelfs radio- photografie een zeer belangrijke plaats in nemen en het ligt dan ook volkomen, in den geest van den tijd, dat het menschdom van schier de gansche beschaafde wereld zich interesseert voor radio en wat daarmede samenhangt. In dit licht beschouwd mag het een ge lukkig verschijnsel heeten, dat er men- schen gevonden worden, die bereid zijn om minder terzake kundige rasgenooten, die van de geheele radiotechniek weinig meer weten, dan dat zij slechts een schakelaar hebben om te zetten om van radiomuziek te kunnen genieten, van voorlichting te dienen en aldus in te wijden in de ge heimen, welke voor laatstgenoemde cate gorie achter woorden als lange- en korte golfzender, genereeren, selectiviteit, Mexi- caansche hond en wat dies meer zij, ver borgen liggen. Tot dit edelmoedige soort van menschen behooren de leden van de Leidsche veree niging van radio-amateurs, kortweg I.. R. V. geheelen, die evenals het vorige jnar in ^Oud-Hortuszicht" een tentoonstelling heb ben georganiseerd. Deze expositie, welke gisteravond ge opend is, geeft een goed beeld van de plaats, welke „de radio" in de hedendaajr-che samenleving inneemt en demonstreert te vens. dat de Leidsche amateurs op radio- technisch gebied tot heel wat in staat zijn. Men vindt er een keur van zelfvervaar digde ontvangtoestellen, het een al sier lijker gebouwd en afgewerkt dan hst an dere; toestellen zoowel geschikt voor oe ontvangst op korte als op lange golf: toe stellen ook, die direct op het stadsnet, dus op wisselstroom kunnen worden aange sloten en die niettemin een zuivere ont vangst geven. Zelfs zagen wij op onze rondwandeling een loud-speaker, geheel door een Ls'd- schen amateur van karton envoetbal veters vervaardigd. Maar de hoofdschotel van dit radio-festijn vormt toch wel de beeldzender, welke het lid, de heer W. Wirix, er heeft opgesteld en waarmede hij demonstreert. Zeer in het kort moge van dit ingenieuse apparaat hieronder een beschrijving vJ.gen: Het papier met de woorden, welke ver zonden moeten worden, wordt gewikkeld om een langzaam ronddraaienden cylinder Doordat in den inkt eenig roet is gedaan, is deze geleidend geworden en wordt een contact gevormd tusschen twee stalen pennetjes, die vlak naast elkaar over het papier gljjden. Hierdoor is een stroomstootje mogelijk en dit werkt als een seinsleutel op„ een miniatuurzender, waardoor het ver schijnsel van den Mexicaanschen hond van een kleine ontvanger gebruikt is, die op een golflengte van 212 Meter zwak aethertri1- lingen opwekt, welke in een aangrenzende zaal op een draadraampje van 5 c.M. mid dellijn worden opgevangen en na eerst ter dege versterkt te zijn, in electrische stroom- slootjes worden omgezet. Door inwerking, van den electrischen stroom op een in jood kali gedrenkt papier, dat evenals bij den zender op een cylindrischen trommel is be vestigd, welke met precies dezelfde snelheid ronddraait, komt het schrift weer te voor schijn. Men spare ons een dorre opsomming van hetgeen de tentoonstelling verder biedt. Behalve de 50 inzendingen der leden vinden wij een viertal stands van Leidsche handelaren, nl de firma's Nederlof, Haar lemmerstraat, J. Pieété en Karreman, Nieuwe-Rijn, magazijn ,,'t Hoekje", Bree- straat en A. de Wit, Voldersgracht en Peli kaanstraat. De weg naar „Oud-Hortuszicht" is even min moeilijk te vinden, want bij avond is de voorzijde van het café door honderden BINNENLAND. Overleden ia mi. B. Ort, ond-minista» van Justitie. (Binnen!., 2de Blad), Het voorloopifl verslag over Waterstaat van de Staatsbegrooting 1938. (Binnenl 2de Blad). Antwoord op vragen van Kamerleden. (Binnenland, 2de Blad). Het bedrijf van v. Gend en Loos opge nomen in de A. T. O. (Binnenl., 2de Blad). Geval van gasverstikking te Alphen aan den Hijn. (Uit de Rijnstreek, 2de Blad). BUITENLAND. Proi. Francois benoemd tot lid der com missie ter voorbereiding van de conierentie voor de codificatie van het Intern. Recht (Buiten!., lste Blad). Roemenië krijgt rijn zin in de commissie voor in- en uitvoerverboden. (Buitenl., lste Blad). Bnitenlandsche leeningen in Dnitschland. (Buitenl., lste Blad). Ernstige overstrooming in de Vereenigds Staten. (Buitenl. en Tel., lste Blad). lampjes verlicht, waardoor reeds op grooten afstand de aandacht getrokken wordt, ter wijl den wandelaar al van verre radio muziek in de ooren klinkt Rest nog te vermelden, dat de tentoon stelling heden en morgen van 26 en 811 's avonds geopend is. Moge een druk bezoek de welverdiende belooning zijn voor het streven der L. R. V. i In tegenwoordigheid van talrijke belang stellenden heeft gisteravond de voorzitter, de heer C. M. Veltema. deze expositie ge opend, waarbij hij inzonderheid den dank van het bestuur betuigde aan den heer Wirix en waarin hij verder met klem op wekte om lid te worden van de L. R. V. of/en van de Ned. Vereeniging van Radio- telegrafie, waarvan de L. R. V. een onder deel is. Na de openingsspeech werd gezamenlijk de tentoonstelling bezichtigd. Spoedig begonnen toen pok de bezoekers toe te slroomen; in totaal werd de tentoon stelling gisteravond door ruim tweehonderd personen bezocht. HERDENKING WAPENSTILSTANDSDAG. Men schrijft one: Op Vrijdag 11 November zal de „Nooit- meer Oorlog-Federatie", kring Leiden e.o. het sluiten van den wapenstilstand in 1918 herdenken om ook dit jaar wederom in de herinnering terug te roepen aan welk een gruwelijke ellende er dien dag een einde werd gemeaka, maar tevens om te beseffen, dat meer dan een wapenstilstand nog steeds niet werd bereikt. Want overal gaat de voorbereiding van nieuwe oorlogen voort, zonder dat de massa's des volks beseffen, welke gevaren dat met zich meebrengt. Gelukkig teekent zich daarnaast in ver schillende landen een beweging af, die steeds beslister ernst maakt met de leuze: „Nooit meer oorlog 1" De beslissing van deze zoo ernstige zaak ligt voor een groot deel in de hand der volkeren zelf. Slechts wanneer het volk als één man tot de re geeringen roept: „Wij willen nooit meer oorlog", zal het internationale wantrou wen kunnen wijken en zal de weg voor den definitieven Vrede gebaand zijn. In genoemde vergadering (zie de adver tentie van Dinsdagavond), zal mr. dr. H. Fortuin (Rotterdam), spreken over Ne derland-Vredeland." Het is de wensch der afdeeling, dat hier ter stede door talrijke opkomst de wil tot Vrede krachtig tot uiting kome. Bij de Leidsche afdeeling zijn aangeslo ten de volgende plaatselijke vereenigingen Democratische Partij, Jongeren-Vredes- actie, Kerk en Vrede, Ned. Ver. van Chris tenen tot bestrijding van den oorlog. Ver. v Staatsburgeressen, Vrijzinnig-Democra tische Bond, terwijl bovendien als „sym- pathiseerende organisatie" is aangesloten het Nederlandsch Onderwijzersgenoot schap. DE BIOSCOPEN. Het City-Theater brengt deze week één hoofdfilm. Allereerst wordt het weeknieuws vertoond dat goed verzorgd en werkelijk in teressant is Daarna twee vermakelijke kluchten, in de een waarvan „de schoon moeder" zich weer eens van haar meest bekende kant laat bekijken, terwijl in de andere de dolste toeren worden gemaakt over het 9teigerwerk van een zeer hoog ge bouw. Dan wordt een aanvang gemaakt met de hoofdfilm „Carmen", in de hoofdrol

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1