BORSALINO 68s"' Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 4 November 1927 Vierde Blad No. 20749 UIT DE OMSTREKEN. VISCHMARKT 7 „HET BOORDEN HUIS" A. KLAASSEN. LISSE. Raadsagenda. De Raad der gemeente komt in openbare vergadering bijeen op Dinsdag den ben i\ov. a.s. des avonds te zeven uur, ter behandeling van de havolgende agenda: 1. Reëediging van aen heer A Verduyn Jr. 2. Verzoek van mej. M. Anderson om eer vol ontslag als assistente aan de Openbare Lagere Seiiool en als onbezoldigd vak'onder- wijzeres aan de openbare Al.U.L.U. School inet ingang van 1 Nov. 1927. 3. Voorstel van B. en W. tot benoeming van den heer H. Exalto als onbezoldigd as sistent aan de openbare lagere school in de plaats van den heer J. J. Vrolijk. 4. Benoeming van een lid van de gascom- inissie. 5. Verzoeken van de heeren P. Duiven voorden en P. J. van der Hulst om van de gemeente het z.g. Kruishoorntje te mogen .;oopen. 6. Voorstel van B. en W. tot aan- en ver koop van grond langs de Julianastraat tus- schen de gemeente en den heer L. A. Schip pers. 7. idem tot aankoop van een gedeelte Es- senlaan en een erf voor de verbreeding van die laan van mevr. G. Al. baronesse van uynden. 8. idem van het bestuur der Woningbouw- vereeniging „Volksbelang" te machtigen een gedeelte sloot met berm te verkoopen aan Jen heer T. G. Kersbergen. 9. idem tot wijziging en aanvulling van de verordening op het beheer van de gas- en waterleidingbedrijven der gemeente. 10. Aanbieding van de rekeningen van den Keuringsdienst van vee en vleesch in den ceuringskring Lisse en van den keurings dienst van waren te Leiden over 1926. 11. Vaststelling van de rekeningen van de ;as- en waterleidingbedrijven en voorloopige aststelling van de gemeenterekening over 1926. 12. Aanbieding van de begrootingen der gas- en waterleidingbedrijven en van de jemeentebegrooting over 1928. 13. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van eene geldleening van 18000 gld. ten be- ïoeve van uitbreidingen en verbeteringen .•an het gasbedrijf. 14. Comptabiliteitsbesluit. 15. Aanbieding van het gemeenteverslag óver 1926. 16. Ingekomen stukken en mededeelingen. WASSENAAR. Gemeenteraad. De malversaties in het gasbedrijf. Een onaangenaam debat. De gemeenterekening 1926. Het zuidelijk dorpsdeel krijgt gas- en waterleiding. Tegenwoordig ai.'e leden. Naar aanleid.ng van de notulen der vo rige vergadering merkt de heer Content op, dat hem uit een onderhoud, hetwelk hij heeft gehad mot dr. De Haan, is gebleken, dat de door B. en W. aangevoerde feiten ia de kwestie van verpleging van een zwak zinnig kind, zijn gebleken onjuist te zijn voorgesteld. Hij is van oordeel, dat, waar dr. De Haan in de gemeente zoo hoog staat aangeschreven, in deze zaak niet zonder meer mag worden berust. Hij kan zich voorstellen, dat in de hitte van het debat weieens woorden worden gesproken, waar over men later spijt heeft. De voorzitter zegt, dat het verwijt niet aan B. en W. moet worden gericht, maar aan hem, omdat hij verschillende mede deelingen heeft gedaan. Deze zaak is nu echter niet aan de orde. De heer Drop wijst er op, dat thans over de notulen moet worden beslist, afgezien daarvan of hetgeen is medegedeeld, juist was. Hij stelt derhalve voor het debat hiei- over te sluiten. De notulen worden daarop vastgesteld. Hierna geschiedt mededeeling van en kele brieven, waarbij raadsbesluiten goed gekeurd worden teruggezonden. Bij een dezer besluiten, houdende vast stelling van het wegenplan van den heer Prins, zegt de heer Prins, dat het hem ver wondert, dat Gedep. Staten eën zaak zoo lang kunnen ophouden. Het besluit is in December van het vorig jaar genomen en komt eerst thans goedkeuring terug. De voorzitter zegt, dat B. en W. hieraan geen schuld hebben. Het besluit was in im peratieven vorm gegoten, waartegen Ged Staten bezwaren van juridischen aard aan voerden. Dit college wilde het besluit in contractvorm zien vastgesteld. De heer Prins vindt het ergerlijk, dat een ambtenaar daardoor de uitvoering een jaar kan opschorten, en acht den ambtenaar, die zulks heeft veroorzaakt, ongeschikt voor zijn taak. De voorzitter zegt, dat hetgeen Ged. Sta ten doen, ook maar menschenwerk is en dat de molen somtijds langzaam maalt. Hij acht het voldoende, dat geconstateerd wordt dat het onverstandig is een dergelijke zaak zoo lang op te houden. Hierna leest de voorzitter voor het rap port. ingediend door de commissie, belast roet het instellen van een onderzoek naar de onregelmatigheden bij het gasbedrijf In dit rapport wordt medegedeeld, dat de com- roissie den heer Van der Stel, die de be schuldigingen tegen den directeur heeft ge uit, heeft gehoord en dat is komen vast te staan, dat de directeur z.g.n. retourcommis sies heeft aangenomen. Vervolgens zegt de commissie het personeel te hebben gehoord, roaar niet den directeur, wijl zijn gezond heidstoestand zulks niet toeliet Het heeft achter haar aandacht getrokken, dat in den loop der jaren 1922 tot 1926 verschillende groote bestellingen bij de firma Wilson zijn gedaan, te zamen een bedrag beloopende van ongeveer f 125.000 De commissie acht het onverantwoordelijk, dat zulks geschied Js- zonder dat dit de aandacht had van B en W. of de Gascommissie. Hij is dan ook v<ro meening, dat tegen zulke daden van verkeerd beleid ten spoedigste door B. en W. maatregelen dienen te worden genoraeu. De commissie heeft, omdat zij den direc teur niet heeft kunnen hooren, haar con clusie nog niet kunnen vaststellen, maar meent wel te mogen constateeren, dat zij den indruk heeft, dat het beheer van het bedrijf niet zoo economisch is gevoerd, als voor de gemeente wenschelijke ware ge weest. Zij acht een college van B. en W., dat het doen van bestellingen, die in de tienduizenden loopen, zonder behoorlijke controle, toelaat, in deze mede-verantwoor delijk. De voorzitter stelt voor het rapport der commissie in handen van B. en W. te stel len, ten einde daarop van antwoord te die nen. vooral ten opzichte van de laatste op merking. De heer Prins stelt de vraag of de com missie den indruk heeft gekregen, dat de z.g.n. retourcommissies ook van de in het rapport genoemde bedragen zijn uitge keerd. De heer Drop zegt, dat de Commissie is afgegaan op de mededeelingen, welke voor de rechtbank te Zutphen door de firma Wil son zijn gedaan. Daaruit is gebleken, dat over alle leveranties de retourcommissies werden berekend. De heer Prins zegt, dan geen spijt te heb ben van de instelling der Commissie. De voorzitter waarschuwt er voor te vroeg een conclusie te nemen. Naar zijne mee ning is de instelling van de commissie een mislukking geweest. Hij wijst er op, dat door de Commissie geen nieuwe feiten aan het licht zijn gebracht, en dat er oc,k niets bewezen is. Verder wil hij er op wijzen, dat de heer van der Stel, nadrukkelijk daar naar gevraagd, geen percentage voor de re tourcommissies heeft kunnen opgeven, ter- wijl in het rapport van de commissie een cijfer van 10 wordt genoemd. Hij meent daaruit le bogen constateeren, dat de heer van der Stel of hem of de commissie heelt voorgelogen. Vervolgens wijst hij er op, dat naar zijn meening de commissie te veel heeft gezocht naar het hoeveel. Het gaat er om, uit te maken, of de directeur zich wer kelijk schuldig gemaakt heeft. Het verwijt van de commissie, dat B. en W. aansprake lijk zijn voor hetgeen is voorgevallen, wijst de voorzitter nadrukkelijk af. Op verschil lende plaatsen in den lande is gebeurd, wat hier is voorgevallen. Nergens is daar van aan B. en W een verwijt gemaakt De directeur heeft steeds het volste vertrouwen gehad en kon lot op zekere hoogte bestellin gen doen, terwijl voor grootere bestellingen steeds het oordeel van de Gascommissie werd gevraagd. Spreker wil er voorts op wijzen, dat door sommigen wordt geïnsinueerd, dat hij door het geven van opdracht aan de „Alabeg" eerst voor het stichten van een gasfabriek en thans voor den bouw der waterleiding geldelijk voordeel zou hebben genoten. Hij heeft er over gedacht een strafvervolging uit te lokken, want noch hij noch zijn familie is bij de „Mabeg" geïnteresseerd. De heer Content zegt als rapporteur van deze mislukte commissie met haar onge lukkig rapport, dat de commissie het rap port heeft gesteld overeenkomstig de bij haar aan het licht gekomen feiten. Het had ook in veel krasser termen kunnen worden opgesteld. Vast staat toch, dat de beschul digingen door van der Stel geuit, juist zijn. Dat zij niet met nieuwe gezichtspunten is gekomen, lag geheel in de lijn. De voorzit ter heeft gezegd, dat de commissie het zwaartepunt van de zaak had verlegd en er op gewezen, dat de Gascommissie toch niet op alle mogelijke kleinigheden kan let ten. Spreker zegt, dat de commissie daar over niet gevallen is. Zij heeft alleen haar verwondering er over uitgesproken, dat voor zulke groote bedragen onderhandsche opdracht tot levering werd gegeven. Hierin zit de fout juist. Spreker begrijpt, dat het B en W. niet aangenaam is, wal in hel rapport wordt vermeld Alles had kunnen worden voorkomen, als B. en W. op de zaak hadden gelet. Spreker meent te mogen con stateeren, dat B. en W in hun be'eid zijn te kort geschoten. En hiermede is overtui gend gedemonstreerd, wat spreker in de Septembervergadering heeft gezegd, dat dit College niet voor zijn taak berekend is. In deze gemeente komen vraagstukken aan de orde, welke den geheelen man eischfn. Het rapport is serieux opgemaakt. Het spijt spreker, dat hij een en ander heelt moeten zeggen, maar de voorzitter heeft hieraan schuld. Spreker wijst er verder nog op, dat hij tevoren reeds er op gewezen heeft, dat het noodig was de boekhouding te conlroleeren. Deze bleek niet bijgehouden en dit is thans nog het geval. Ook zijn de kolen, die aan de fabriek werden onlvangen, nimmer ge wogen. Spreker begrijpt niet, dat ook dit nimmer tot B. en W. of de Gascommissie is doorgedrongen. De voorzitter zegt, dat de commissie heeft medegedeeld, wat hij reeds lang wist. De heer Prins interrumpeert, dat de Raad het toch niet wist. De voorzitter zegt, dal de commissie niets heeft bewezen Ook thans worden de kolen niet gewogen en worden nog steeds meters besleld bij Wilson. Hij zegt, dat de zaak hierop neerkomt of B. en W. hadden kun nen veronderstellen dal zij door een direc teur, welken zij vertrouwen schonken en door een fatsoenlijke firma zouden worden misleid. De heeren Drop en Content zeggen, dal de commissie hiervan geen grief gemaakt heeft. De voorzitter zegt, dat de opmerkingen van de commissie op hem geen vat hebben. I-Tii weet. dat de S. D. A. P. er op uit is om op dergelijke manieren een College dwars te zitten, maar had dit van de andere leden n;pt verwacht. De heer Prins wijst er op, dat de oom missie zich bepaald heeft tot het maken van algemeene opmerkincen. Wat hier ge beurd is, kan onder een ander bestuur ook gebeuren er in particuliere bedrijven eveneens. Daaraan kunnen B en W niet veel doen Hij meent echter te mogen be strijden, dat de commissie geen nut heeft gehad. Wat er aan de gasfabriek is ge beurd, staat met diefstal „gelijk. Spreker is er voor om firma's, die daartoe hebben medegewerkt, van elke levering uit te sluiten. De heer Drop zegt tegen de instelling van een commissie van onderzoek te zijn geweest en met grooten tegenzin ten slotte het voorzitterschap te hebben aanvaard. Hij wil er echter op wijzen, dat hij de commissie niet heeft voorgezeten om B. en W. dwars te willen zitten. De commissie heeft het rapport opgemaakt, zooais zij meende, dat het moest zijn. 't Is de com missie niet gelukt frauduleuze handelingen aan het licht te brengen, omdat zij op de verklaringen van één man moest af gaan. Spreker vindt het niet prettig, dat deze man tegenover den voorzitter geen percentage heeft genoemd en tegenover de commissie wel. Spreker vindt het begrijpe lijk, dat B en W. het niet prettig vinnen dit rapport te hooren, maar men had moe ten begrijpen, dat de directeur, door geen 'prijs voor leverauties te vragen, groot be lang daarbij had. Op B. en W. en de gas commissie rustte de plicht ook bij anderen prijs te vragen. Dat dit niet is geschied, is onverantwoordelijk. De heer Van Leeuwen wijst er op, dat het rapport van de cpmmissie 'loor aire leden is onderteekend en dat het dus de geheole commissie aangaat Dat zij net ge heel is geslaagd, vindt zijn oorzaak hierin, dat de betrokkene niet gehoord is kunnen worden. Toch zijn or vele misstanden, welke reeds werden aangebracht, zoodat is komen vast te staan, cat de zaak niet in orde is. De voorzitter antwoordt den heer Van Leeuwen, dat hij er geen bezwaar in ziet, dat hij zich aantrekt, wat hij tegen den heer Content heeft gezegd. De heer Alansvelt betreurt den loop van dit debat. Het doet spreker, die 8 jaren prettig met den voorzitter heeft samenge werkt, pijn, dat er zooveel harde woorden zijn gevallen, en dit temeer, door iemand die een blauwen Maandag in den Raad zitting heeft. De belangen van de gemeen te liggen den burcremce&ter na aan het hart- Op verschillende plaatsen is fraude bij gasfabrieken geconstateerd. Dan kan men alle burgemeesters ook wel op één lijn stellen. Verder wijst de heer Mansvelt er nog op, dat tegenover den directeur vaak de opmerking is gemaakt, waarom de buizen niet in eigen beheer werden gelegd. Dan werd er telkens op gewezen, dat die zoo veel meer zou kosten Den heer Versteeg verwondert het, dat de commissie niets heeft kunnen bewijzen. Hij zegt, dat alle voorstellen vatn eenige beteekenis steeds in de gascommissie wer den behandeld. De directeur genoot het volste vertrouwen, zoodat men op zijn ad vies afgintg. Het deed hem groot genoegen, dat er geen enkel feit, dat op fraude wijst, is gevonden. De heer Drop wijst er ook nog op, dat hij het eens is met den inhoud Van heo rapport. Hij hoopt niet, dat hetgeen de heer Content aan het adres van den voor zitter heeft opgemerkt-, zal worden be schouwd als de meenmg van de commissie. Spreker weet te goed, dat de voorzitter steeds den gemoedelijken toon houdt, nim mer zijn eigen meening naar voren dringt en veel doet in het belang der gemeente. Hij hoopt, dat hij hem nog vele jaren als voorzitter van den Raad zal mogen ont moeten. De heer Content had wel gedacht, dat de inhoud van het rapport niet de onver deelde instemming zou hebben. Dat het zooveel verwondering zou hebben gewekt-, heeft hij niet voorzien, anders had hij daarmee rekening kunnen houdeD. Er staat in, dat de commissie haar oordeel opschor ten moet, omdat zij den directeur niet heeft kunnen hooren. Wat dit het geval geweest, dan zou het er anders uit gezien hebben. Het gaat er echter niet om, om in het stuk vriendelijkheden of onvriende lijkheden te zeggen, maar om de juistheid Spreker wil er op wijzen, dat hij nimmer he'eft gezegd, dat de Burgemeester niet voor zijn taak berekend is. maar hij heeft dit ver wijt gericht tot het College in zijn huidige samenstelling. Dat dit een speciaal stok paardje van de S. D. A P. is, om het College, waar mogelijk aan te vallen ontkent spreker. Hij zegt, dat zijn meening door zeer velen in de gemeente wordt gedeeld. Dat de heer Ver steeg in de acht jaren, die hij als lid van de Gascommissie heeft medegemaakt, geen wantoestanden hee'ft opgemerkt, acht hij op zijn .minst achteloos. De heer Versteeg acht zich door deze woorden beleedigd en vraagt het woord voor een persoonlijk feit. Hij heeft als lid van de Gascommissie steeds zijn beste krachten ge geven en wenscht thans geen behandeling, als is geschied. Hij verzoekt den heer Con tent op zijn woorden terug te komen. Deze voldoet hieraan echter niet. De< heer van Barneveld stelt voor de dis cussie te sluiten. De Voorzitter wil er op wijzen, dat hij, waar hij den heer Content in de haren is gevlogen begrijpen kan. dat de heer Content van zich heeft afgebeten. Hij heeft echter van het weTk van de Commissie geen an deren indruk, dan dat zij niet veel heeft ge vonden Alleen heeft men B en W. aanspra kelijk gesteld. Zij zullen echter met 't groot ste genoegen van antwoord dienen. De heer Prins meent nog even te mogen zeggen, dat de beide Wethouders, waarvan de heer Content getuigt, dat zij niet voor hun taak berekend zijn toch vele jaren in het belang der gemeente weTkzaam zijn ge weest. Het zal de vraag zijn, of zij in de toe komst in deze zich uitbreidende gemeente hun taak zullen kunnen blijven vervullen Het dwingt evenwel respect af. wat in de afgeloopen jaren in de gemeente is tot-stand- gekomen Hij kan begrijpen, dal de S D A P hierover anders denkt, maar is toch van oordeel, dat de heer Conlent hiermede ruiter lijk voor den dag gekomen is. Hierna worden de discussies gesloten. RECLAME. la Lazzaro DE AKISTOCRAAT DADER DE ilOEDEN 688 Ter tafel komt vervolgens een adres van de Gebroeders van Rooijen, waarin zij. aan de hand van een door hem overgelegd plan en een teekening, de medewerking van den Raad vragen voor het stichten van z. g. n. huurkoopwoningen. De Voorzitter zegt. dal hij de Gebr. van Rooijen heeft leeren kennen als ijverige menschen, zoodat hij hen de gelegenheid wil geven hune plannen te ontvouwen Zij ach ten hel iet onmogelijk, dat bij een grond prijs van f 3 voor f 3000 een woning le kun nen stichten Na een toelichting van den heer Prins wordt het adre9 in handen van B. en W. ge1- steld voor advies. Hierna deelt de Voorzitter mede. dat een voorstel is ingediend door de raadsleden Conlent. van Leeuwen en Provo Kluit, om over te gaan tot de invoering van het insti tuut schoolarts. B. en W. stellen voor dit adres in hunne handen te stellen om advies De' zaak. die hier wordt voorgesteld, is voor B. en W. 'geen nieuws zegt de Voorzitter. Hij réleveert, dat reeds onderhandelingen zijn gevoerd met den Burgemeester van Voorscholen, om te komen tot instelling van eeh kring van gemeenten, welke dit insti tuut zal omvatten. De heer Conlent zegt. dankbaar te zijn, dat dit adres thans reeds is ter tafel ge komen. Hij vraagt verlof het te mogen toe lichten. omdat hij verder in verband met zijn vejdrek uit de gempente daarvoor geen gelegenheid meer zal hebben en hij de zaak wel belangrijk vindt. De Voorzitter staat zulks toe. Spreker zegt dan. dat het niet de bedoeling van de voorstellers is te' wachten, tot met andere gemeenten overeenstemming zal zijn verkregen. Als men de lectuur ter zake bestudeert, komt men tot de overtuiging dat niet lang kan worden gewacht. Spreker leest een en ander voor. waaruit het groote nut en de noodzakelijkheid van het instituut blijkt, en haalt het werslag aan van de ver richtingen van den schoolarts ir. ten gelijk soortige gemeente, n.l. Rijswijk. Na een uitvoerige gedachtenwisseling zegt de voorzitter er tenslotte geen bezwaren tegen te heben om het voorstel om in prin cipe te besluiten tot aanstelling van een schoolarts in stemming te brengen Het voorstel wordt daarop aangenomen met 8 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Mansvelt, Rooyakkers, vin Barne veld, Versteeg en van der Kroft. Naar aanleiding van een brief van den heer Mr. J. Winkel te Rotterdam, waarin ge vraagd wordt om teruggave van de helft van de door den heer J. A. Ruys bepaalde grondrente over 1922, wordt besloten aan alle grondrenteplichtigen de helft van het over dat jaar betaalde bedrag te restitueeren, op grond, dat krachtens uitspraak van den rechter de helft van de over dat jaar in reke ning gebrachte sommen niet verschuldigd zijn. Vervölgens komt ter tafel een verzoek van G. C. Westgeest, waarin gevraagd wordt een tegemoetkoming in de kosten van aanschaf- fling van boeken, benoodigd voor het volgen van een cursus ter opleiding tot gymnastiek- onderwijzer. Bij stemming wordt met algemeene stem men uitgemaakt, dat tegemoetkoming alleen mogelijk is voor leerlingen, die onderwijs aan een H.B.S. of Gymnasium volgen. Een verzoek van den heer Heidinga, om de kosten van aanschaffing van boeken voor een leerling, die de H.B.S. in Leiden bezoekt, te vergoeden, wordt na eenige discussie toe gestaan De vergadering wordt hierna voor eenigen tijd geschorst. Na heropening komt ter tafel een "verzoek van de Vereeniging „Wassenaar Vooruit" om een waarschuwingsbord te mogen plaatsen bij het kruispunt SchouwwegKoekoeks laan, Rust- en Vreugdlaan. Dit verzoek wordt ingewilligd. Vervolgens, worden behandeld eenige ver zoeken om afwijking van bepalingen der Bouwverordening. Overeenkomstig een verzoek van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw wordt in het reglement van het Bur gerlijk Armbestuur een bepaling opgenomen, waarin staat vermeld, dat tot uitbesteding van een arme niet zal worden overgegaan, alvorens door een geneeskundige schriftelijk is verklaard, dat de gezondheidstoestand van geen der leden van het gezin gevaar ople vert voor hunne huisgenooten. Het raadsbe sluit tot het verleenen van een voorschot van ten hoogste f400 000 aan de Wassenaarsche Bouwvereeniging wordt in dier voege gewij zigd, dat het voorschot zal strekken voor den bouw van 36 woningen aan het Kerke- hout en van 62 woningen, 4 winkelhuizen en 2 schuren in het Oostdorp. Tot lid der Plaatselijke Schoolcommissie wordt met algemeene stemmen herbenoemd de heer M. Peereboom. Besloten wordt den beambte aan de Gas fabriek Chr. Hilgeman te bevorderen tot ma gazijnbediende op een jaarwedde van f 1700 tot f 1900. Vastgesteld wordt een besluit tot wijziging van de pensioensgrondslagen van enkele ambtenaren. Thans is aan de orde een verzoek van den heer P. H. Goemans. om verlenging van het contract voor het vervoer van zieken. B. en W. stellen voor, het contract voor een jaar te verlengen, onder bepaalde voor waarden. Na eenige discussie wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. De voorzitter doet daarop voorlezing van het rapport, opgemaakt door de commissie, belast geweest met het nazien der gemeente-) rekening over 1926. De Commissie heeft gerapporteerd, dat hel haar wil voorkomen, dat bij de brandweer, niet steeds de noodige zuinigheid is betracht. Voor de brandweerauto is een batterij ver-, nieuwd voor f 105, terwijl voor f 85 een ge^ heel nieuwe kan worden verkregen. Den voorzitter doet het genoegen, dat geen ernstige klachten zijn geopperd kunnen wor den. Hij heelt deze klacht doen onderzoeken en bevonden, dat een batterij als bij de auto gebezigd wordt, nieuw f 145 kost. De heer Content gelooft, dat het dan beter ware geweest een nieuw exemplaar aan le schaffen. De rekening wordt daarop voorloopig vast gesteld met de cijfers zooals reeds werd ge-, publiceerd. Vastgesteld worden daarop de voorwaar den van verkoop van het terrein, dat vrij komt na afbraak van de dokterswoning. Vastgesteld wordt een besluit tot wijzi ging der begrooting voor 1927. De gewone dienst wordt in ontvangsten verhoogd met f 150 en in uitgaven met f 25570,33'/'. de kapitaalsdienst in ontvangst met f701475,09 en in uitgaven met f 3311231,417®. Op voorstel van B. en W wordt besloten lot het aangaan van een geldleening met de Directie van de Pensioenfondsen voor de Ko loniale Landsdienaren groot f 485720,te gen parikoers en een rente van 4 5/8 ter aflossing van op korten termijn geleende gelden. Vervolgens worden aan de orde gesteld enkele voorstellen van raadsleden tot het aanbrengen van verlichting in sommige dee- len van de gemeente met het terzake door B. en W. gedane voorstel. Het eerste betreft een voorstel van den. heer J. C. Vogels, om het gedeelte van de Van Zuijlen vaa Nijeveltstraat, waaronder de trambrug en Den Deijl te verlichten. Naar aanleiding van "het praeadvies door B. en W. daaromtrent uitgebracht, heeft de heer Prins een schrijven ingezonden, waarbij hij er tegen opkomt, dat daarin wordt aangevoerd, dat hij ingeschreven verplichtingen niet nakomt en vervolgens een vroeger aangegane overeenkomst als argument wordt aangehaald, waarom ver lichting niet tot stand kwam. De heer Prins licht een en ander nader toe, en wijst er op, dat met hem nooit over verlichting bij het ontwerpen van voor waarden voor de uitvoering van zijn plan is gesproken. Hij acht zich dus nergens toe gebonden. De heer Van Leeuwen wijst nogmaals op de noodzakelijkheid van verlichting van de Van Heeckerenstraat en zijstraten. Hij is van meening, dat de bewoners niet de dupe mogen worden van een kwestie tus- schen gemeentebestuur en grondexploitant. Het praeadvies van B. en W. wordt daar. op goedgekeurd met één stem tegen, die van den heer Van Leeuwen Hierna is aan de orde een voorstel van B. en W. om in onderhoud over te nemen een deel van den Buurtweg en de Waals- dorperlaan, thans in onderhoud bij den heer W. J. Jochems. De voorzitter zegt, da/t de heer Jochems indertijd bij contract is verplicht tot on derhoud van deze wegen over een breedte van 3 Meter. Er werd echter weinig aan den weg gedaan, met het gevolg, dat dit een schande is geweest voor deze gemeente. Spreker heeft vorige weck een confenen- tie geRad met den heer Jochems omtrent de overname door de gemeente van het onderhoud. Daarvan ie het resultaat ge weest, dat de heer Jochems een som van f 15250 voor verbetering wil bijdragen en grond wil afstaan over een breedte van 4 Meter. Verder heeft de heer Jochems te ken. nen gegeven, dat de bewoners van het Zuidelijke deel der gemeente gaarne zou den zien, dat in dat deel gas en waterlei ding werd aangebracht. De voorzitter heeft geantwoord, dat hij er veel voor voelde een en ander den Raad voor te stellen, maar dat daarmede een som van ongeveer f 46 000 zou zijn ge moeid, terwijl noch de gasbuis noch die voor de waterleiding in de naaste toekomst rendabel zouden worden. De heer Jochems slaat thans op het standpunt, dat hij niet aan exploiteeren denkt De voorzitter heeft om deze redenen den heer Jochems een bij drage gevraagd, met het resultaat, dat hij genegen is een 9om van f 10.000 bij te dragen. De voorzitter wil gaarne het standpunt van den Raad hieromtrent vernemen, zoo dat verschillende leden hierover het woord voeren. Hierna wordt met algemeene stemmen besloten tot overname in eigendom en on derhoud van den Buurtweg en de Waals- dorperlaan en tot het aanleggen van gas- en waterleiding in het Zuidelijk deel der gemeente. Van de rondvraag maakt de heer Van Leeuwen gebruik om er op te wijzen, dat de Middenstanders dezer gemeente zoo vaak worden voorbijgeloopen. Hij dringt aan om gemeenteleverantie9 steeds zooveel mogelijk aan ingezetenen te gunnen. De heer Drop klaagt over overlast door draaiorgels bij de scholen veroorzaakt. De voorzitter zal trachten hierin te voor zien. Hierna sluiting.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 13